[ Veljko @ 23.07.2003. 12:19 ] @
Nasa zajednica "Srbija i Crna Gora" izgleda stvarno postade CounterStrike drzava :

CS and SCG for "Serbia and Montenegro"
As of 23 July 2003 the ISO 3166-1 country code elements for Serbia and Montenegro are:

CS (Alpha-2 code)

SCG (Alpha-3 code)

891 (Numeric-3 code)

See the ISO 3166-1 Newsletter V-8 for the complete set of information.

The code elements YU and YUG representing Yugoslavia are obsolete now and their use in applications of ISO 3166-1 should be phased out.

The deletion of Yugoslavia from ISO 3166-1 also leads to the inclusion of the name in ISO 3166-3 Code for formerly used names of countries. ISO 3166-3 Newsletter I-3 gives the details.

http://www.iso.org/iso/en/prod...w/2003-07-23_statement_cs.html
[ broker @ 23.07.2003. 14:18 ] @
Koji moroni. Za dve godine ce morati opet da rade isto kad se Crna Gora otcepi. A lepo su rekla i da nece nista preduzimati dok se ne zavrsi ceo postupak formiranja nove drzave.

Sto se mene tice, od sad registrujem samo .com domene... osim na izricit zahtev.
[ tOwk @ 24.07.2003. 01:52 ] @
Broker, otkud ti ideja da će se istovremeno menjati i domen?

To je između ostalog čak i nemoguće, a o tome će se najverovatnije odlučivati kod nas, a ne u ISO-u.

Usput, mene „CS“ uvek pre podseća na „computer-science“ nego na „counter-strike“ (možda zato što nikad nisam crtao u tom programu; retko crtam, a kada to i radim, radim u gimpu ili metapostu).
[ l4m3r @ 24.07.2003. 03:39 ] @
towk... crtas u counter strike-u a?
hehehe... ako sam te pravilno shvatio... qq ;)

A sto se tice domena... hehehe, nije ni to toliko lose.. barem ce ubuduce za nas znati ogroman broj cs igraca.. hehehe

Jos samo kad bi dali da fizicka lica mogu da reguju .cs domen... a na kao do sad, co.yu (.cs)... :|
[ Veljko @ 24.07.2003. 11:02 ] @
Citat:
tOwk:
Broker, otkud ti ideja da će se istovremeno menjati i domen?

Usput, mene „CS“ uvek pre podseća na „computer-science“ nego na „counter-strike“ (možda zato što nikad nisam crtao u tom programu; retko crtam, a kada to i radim, radim u gimpu ili metapostu).

Sto se tice domena yunic nije u stanju da resi probleme sa yu domenom, a kamo li jos da se prebacuje na .cs ili .scg.

E, pazi sto se tice tog programa mogu ti ga preporuciti jer ima odlican efekat head shot!
[ radovic @ 24.07.2003. 11:21 ] @
ovo sa promenom domena ce biti bas zajebno :) al ajde ....bas da vidim i to cudo ..

a sto se tice .cs (stvarno postadosmo counter-strike drzava).

ali .cs moze da se cita i kao (crna srbija) pa onda kada se ocepi crna ogra (ako to uopste bude dozvoljeno) onda ce ostati domen .cs (crna srbija) ...

:)
[ DjordjeRd @ 24.07.2003. 11:45 ] @
Mislim da je cs puno bolje. Kuca se isto na svim tastaturama. Još malo i više nikada neću otkucati co.zu ...

Lepo...
[ Dragan Varagic @ 25.07.2003. 11:26 ] @
Vidim da je sve više sajtova sa co.sr domenom (http://dot.co.sr), obzirom da je besplatan (bilo je o tome reči na ovom forumu). Mislim da će ih od sada biti sve više, jer je veoma veliko pitanje koliko će cs domen trajati, kao što svi dobro znaju.
[ Veljko @ 27.07.2003. 12:00 ] @
Mogli bi da zamolimo gospodu da nam daju domen .tmp dok ne resimo pitanje zajednice ;)
[ nemesis @ 27.07.2003. 15:56 ] @
Citat:
radovic:
ovo sa promenom domena ce biti bas zajebno :) al ajde ....bas da vidim i to cudo ..

a sto se tice .cs (stvarno postadosmo counter-strike drzava).

ali .cs moze da se cita i kao (crna srbija) pa onda kada se ocepi crna ogra (ako to uopste bude dozvoljeno) onda ce ostati domen .cs (crna srbija) ...

:)


ma ne ... to je Cela Srbija

:)
[ mikis @ 27.07.2003. 16:15 ] @
Ili uskoro Centralna Srbija, kad Vojvodina, Kosovo, Sandžak i ostali počnu da traže svoje domene ;)
[ S a l e @ 27.07.2003. 23:52 ] @
Samo ne znam od cega to ima da se 'odcepi' Crna Gora?

Mislim da su ovi pozurili sa odlukom, ali sam procitao neki zapis sa ISO site-a da su ili oni ili adminstracija tzv. 'drzavne zajednice' predlagali da budu 2 odvojena domena... To ti je posao bez potrebe, jer ce za manje od 3 godine morati ponovo da nam daju, ako bude srece i pameti, 2 nezavisna domena...
[ Noe @ 22.09.2003. 21:31 ] @
Evo nasta naidjoh na http://www1.serbiancafe.com/diskusije/mesg/66/001741750.shtml?8

Citat:


Novi tld domeni za scg?
Mićo - Sep 17, 2003 17:26 (*.Level3.net)
Mnogo pitanja i diskusija je povedeno po pitanju novih TLD za Srbiju i Crnu Goru, nikako da se dobije jasan odgovor šta i kada će se sve ovo realizovati.

S obzirom da Jugoslavija kao zemlja više ne postoji, samim tim domeni tipa .yu i .co.yu kao i naravno .cg.yu više nisu priznata odnosno ne važeća su.

Iz predhodnoh razgovora sa ISO - Internacionalnom Standard Organizacijom došao sam do saznanja, što svi mi već od ranije znamo da je ISO dodjelio novi tzv. Country Code za Srbiju i Crnu Goru koji glasi .cs i .scg. Sekratar Cord Wischhofer iste organizacije preporučio me je da kontaktiram http://www.IANA.org za sve dodatne informacije po istom pitanju.

Upravo sam razgovarao sa IANA - Internet Assigned Numbers Authority Organizacijom iz Kalifornije putem telefona koji su mi dali slijedeće informacije.

Administracija http://www.nic.yu kako mi je rečeno, već je podnjela zahtjev za transfer TLD Domena .yu na nove .cs i .scg. Međutim šta se dešava.

Procedura prelaza na nove Domene nije tako komplikovana, većina, ako ne i kompletan dio posla IANA Organizacije je već urađen, sve sada stoji do nas. Ali mi nebismo bili mi kada nebi stvarali problem i komplikacije oko ničega, tj. oko nečega što može da donosi dobit pojedincu.

NIC YU nije privatna ustanova, nego Državna u sklopu Elektrotehničkog Fakulteta u Beogradu, koji je zadužen i pod kontrolom .co.yu domena, naime pojedinci se sa takvom odlukom ne slažu. Privatno Lice iz Beograda čije ime nisam mogao da dobijem, radi na tome i pokušava da se izbori da dobije ulogu Registera naših novih Domena. Ta osoba radi na tom principu da hoće, želi i kako vidim to i uspjeva da maksimalno ocrni usluge sadašnjeg NIC YU registranta. Sa gospođom sa kojom sam upravo razgovarao, rekla mi je kako je obavještena da NIC nema dovoljno dobru opremu i da su ime usluge ravne nuli te da se za registraciju .co.yu domena čeka i po mjesec dana. Što apsolutno nije tačno, prije par mjeseci registrovao sam tri nova .co.yu domena koji su bili aktivni za svega nekoliko dana.

Šta se dešava po pitanju .cg.yu domena, eh ovdje je slučaj daleko jednostavniji barem kada je vlasništvo u pitanju.

Vlasnik .cg.yu koji je ujedno i direktor Telekoma Crne Gore želi da Internet Crne Gore ima svoj lični domen koji bi trebao da bude sličan, ali ne isti od .cs i .scg Domena. Koliko će u tome da budu uspješni još niko nezna.

Još jedan od interesantnih informacija jeste da Kompanija Internet Crne Gore uz pomoć Predsjednika Mile Đukanovića, nije dozvolio da na području Crne Gore ima paralelnu Internet Kompaniju odnosno konkurenta, pošto su u par navrata Srbijanski i Crnogorski privatnici to htjeli da urade. Kako se vremena mjenjaju Monopolu ICG je došao kraj.

ICG ima konkurenta, ali ne sa SCG područja već direktno iz susjedne Hrvatske koje je raširilo svoje tržište na CG.

Agencija za Telekomunikaciju Republike Crne Gore izdala je dozvolu još jednom Internet Provajderu http://www.transintercom.hr
Eto toliko u ovome javljanju, nadam se da se našlo barem nešto iz mog topika što je za Vas bilo novo, a da ga niste znali ranije, ako jeste izvinjavam se na oduzetom prostoru.

Mićo U.



[ broker @ 23.09.2003. 11:02 ] @
Javna je tajna da je cela ujdurma oko YU NIC-a i potpuna blokada njegove reorganizacije prouzrokovana time sto postoje tri struje koje zele da imaju nadleznost nad njim od kojih je samo jedna ona koja NIC smatra javnim servisom od opsteg znacaja a druge dve tu vide dobru priliku da se obogate.

U svakom slucaju, ako vec nastaje konflikt oko nadleznosti, i ako mi kao zajednica mozemo na neki nacin da se angazujemo (Udruzenje korisnika telekomunikacija) da se to resi najpovoljnije upravo za nas, onda treba svi da stanemo i branimo YU NIC i ovakav kakav je od "biznismena".

Nema sumnje da su ljudi koji sada odrzavaju YU NIC, a pre svih Mirjana Tasić, i pored gomile problema u njegovom funkcionisanju, nedvosmisleno pokazali da nije sve u novcu i da su neke vrednosti iznad novca te im treba dati punu podrsku u tom smislu.

Licemerno je da ljudi koji blokiraju reorganizaciju YU NIC-a jer ocekuju da ga preotmu i od njega naprave biznis okrivljuju YU NIC za sve probleme.

Nova ujdurma oko .cs domena je mozda dobra prilika da se ponovo pokrene pitanje samog YU NIC-a koje je vec neko vreme gurnuto ispod tepiha jer nijedna od "biznis" varjanti ne moze da pretegne na svoju stranu a ljudi iz NIC-a im uspesno odolevaju. Treba zahtevati da se taj problem jednom za svagda resi i to na nacin koji je u interesu zajednice a ne zadovoljenje licnih ili materijalnih interesa pojedinaca.

Internet domeni su javno dobro kao i svako drugo javno dobro (frekvencije, putevi, zeleznica, vodotokovi, sume...) i kao takvi ne smeju biti predmet privatizacije i komercijalizacije.

Moje je misljenje da se ne sme dozvoliti da registracija domena funkcionise na principu stvaranja profita. Najbolji dokaz koliko je to lose su svima poznati problemi u funkcionisanju registara com i net domena koji su upravo pod sapom komercijalne organizacije.

Registracija domena ne mora da bude besplatna ali ako se naplacuje to ne teba da bude komercijalna usluga nego taksa za koriscenje ciji ce iznos biti srazmeran realnim troskovima odrzavanja NIC-a i koja se nece moci trositi nenamenski.
[ [SER]ChatNick @ 23.09.2003. 14:25 ] @

Ja bas ne znam za tri struje, ali znam sledece:

1. stav radne grupe koja je radila predlog (5-ti po redu i 5-ta radna grupa koja se bavila istom tematikom) je da organizacija bude neprofitna i tu nije bilo nikakve polemike u radnoj grupi ili drugacije receno svi su bili za to.

2. Ideja je bila da drzava da pocetni kapital u obliku opreme i prostorija, osnuje fond ili fondaciju koja ce se sa tim baviti (to je jedino sto je moguce u zakonu, bar su mi tako pravnici objasnili) i da to "narodnim masama" na upravljanje.

3. Da bi do toga dosli neophodno je bilo potpisati sporazum (ugovor) o prenosu upravljanja ili delimicnog upravljanja .yu domenom izmedju postojecih administratora i drzave (zavoda koji bi se bavio tom problematikom). Sto je za mene bilo apsolutno neprihvatljivo, ali su me na kraju ubedili da je to jedini nacin da se dodje do tacke 2.

4. Ideja je takodje bila da zavod preuzme administraciju tehnicki, ali da dok se ne izvrsi prenos na fondaciju (neprofitnu) u ICANN-u ostanu registrovani i dalje stari administratori cisto kao zadrska od moguce povampirenosti svekolike nam drzave i njezine omiljene birokratije.

5. Rezultat svega ovoga je koliko ja znam i rada svih prethodnih 5 radnih grupa je, da je potpisan sporazum izmedju zavoda i sadasnjih administratora. Da YUNIC tehnicki odrzava zavod (unosi promene), da su serveri i dalje na univerzitetu (sto je dobro da drzava nije uzela sve) i da je administrator za ICANN i dalje Mira (sto je isto dobro). A zasto je dobro? Zato sto zavod iliti drzava dalje nemaju interes da prenesu sa sebe nesto sto su dobili i sto se nijedna radna grupa nije sastala vise od 6 meseci :) E tako se to radi u Srbiji, navuce te i nasanka te zivi bili i veseli :)

Sve u svemu... vise necu da ucestvujem u smejurijama tog tipa:) Nakon 5 bezuspesnih pokusaja shvatio sam (mnogo mi je trebalo, sto jes jes) da u nasoj lepoj drzavi ni ovo ne moze biti normalno i da samo prolaze korumpirani i oni koji imaju veze. Kako li je tek kod nekih vecih stvari :)

[ broker @ 23.09.2003. 14:51 ] @
To je jedna od opcija koja nije prosla jer ne bi mogle da se mlate pare :(