[ Kikindski licimur @ 25.05.2007. 17:11 ] @
Povezao sam klavijaturu sa kompjuterom preko midi-usb kabla (M-AUDIO) i otvorio program nuendo. Kada izaberem opciju "VST instruments", i otvorim, na primer "korg wavestation", uspem da preko klavijature kontrolisem instrument u programu, ali ubrzo se nesto zabaguje. Ako je neko povezivao pa80, znace o cemu pricam. Znam da je problem u klavijaturi, u njenom podesavanju, zato sto sam povezao "triton le" i on je radio bez ikakvih problema. Trazio sam odgovor i u uputstvu, ali ne pise nista o tome. Hvala unapred na pomoci!
[ Kovacevic Vladimir @ 03.06.2007. 00:04 ] @
´ajde uključite čoveka.
Baš me interesuje šta bi on preko tog kabla kad na Korgu može da se uradi sve.
Ili svi žele da dostignu čin Ton_majstora ?
Pozdrav
[ xplct @ 03.06.2007. 10:52 ] @
U pitanju je 1x1 USB MIDI interface?

Citat:
Kikindski licimur: , ali ubrzo se nesto zabaguje.

Glup sam, pa ne znam sta ovo znaci, pomozi mi da ti pomognem...

Pozdrav toj cool varosici!
[ mishkom @ 03.06.2007. 12:59 ] @
Ajde majstore iz Kikinde, posto si povezivao klavijature, kazi meni kako to da uradim.

Imam Yamahu Clavinovu CLP-920 (el.klavir), to sam koristio dok sam isao u muzicku i bavio se sviranjem, al sam batalio. . .

Znam da ima dzek gde se ubode midi kabl, i ima 3-4prekidaca (midi-comp, comp-midi, itd itd, provericu ako te interesuje) i u knjizi kaze da moze da se poveze!

E sad mene interesuje kakav je to kabl (jel mogu da ga napravim, i kako se on zove uopste, da bih mogao da ga kupim) i koj program u comp-u? I jel to znaci da u programu izaberem instrument, ritam, (kao aranzer) ili ima neku drugu funkciju i namenu????????????????
[ ton_majstor @ 04.06.2007. 09:40 ] @
Jao bre ljudi, bilo je 100x!

- MIDI-kabl se kupuje u prodavnicama muzičkih instrumenata. Ne pravi ih sam. Da bi ispravno vezao tvoju Clavinovu, treba ti dva komada. Jedan iz OUT klavijature u IN kompjutera (ako ga imaš!) i drugi u obratnom pravcu!

- MIDI interfejs za PC je notorna činjenica, nemojte ovde da pitate za stvari koje sa malo pretrage možete naći začas, i to ne samo na ES!!!

http://www.elitesecurity.org/p679135

- M-Audio USB, a i ostali USB-to-MIDI interfejsi, umeju da zabaguju sa aranžerima! Oni šalju gomilu informacija konstantno i time zaglupe interfejs i računar. Pokušaj da filtriraš informacije koje su ti nepotrebne. Koje su to? Ne znam, nemam taj aranžer. Pogledaj i ove teme:

http://www.elitesecurity.org/p1560968
http://www.elitesecurity.org/p1521621

Pozdrav!
[ mishkom @ 05.06.2007. 20:41 ] @
Hvala na objasnjenju, i jos nesto?

JA na Clavinovi imam midi ulaz izlaz i neku ?THRU?, sta je on???

I jos nesto, takodje postoje i in/out aux, za svaki i levi i desni kanal. . . E sad koliko je bolje povezati midi kablom racunar i klavir, i u cemu je razlika kada ja mogu da pustim midi sa racunara i ubacim u in aux na klaviru, i prenosim signal. Mnogo jeftinije, ne kupujem ni midi-kabl ni karticu, ali jel ima jos neka svrha toga povezivanja sa midi-jem?
[ tribal_kg @ 06.06.2007. 13:46 ] @
Midi i audio nisu ista stvar.Midi kablom saljes midi informacije (note,velocity,itd.) i midi ne moze (kako da kazem...) sam da svira vec mu dodelis neki VSTi ili DXi (virtuelni instrumenti).Mozes da koristis ako imas potrebu da koristis neke boje,semplove,ili nesto trece sto nemas na Clavinovi.
Recimo,ako bi snimio midi podatke dok sviras nesto kasnije bi mogao da editujes svaku notu posebno,velocity,itd. ,dok kod audio signala to ne mozes.
To tvoje "THRU" ,kako ti kazes,to je (verovatno) kada povezujes vise sprava u lanac.Nek me ispravi neko ako gresim.

Eto,to ti je odgovor bez nekog filozofiranja.Nadam se da sam ti koliko toliko pomogao.
Istrazi malo materiju.. :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Midi Evo sta kaze wiki :)

Pozdrav
[ vindic8or @ 06.06.2007. 17:26 ] @
THRU port salje kopiju onog sto stize na MIDI IN. to je kada hoces da povezes vise uredjaja jedan na drugi.
[ mishkom @ 07.06.2007. 14:44 ] @
Aha, samo jos nesto, jel kada povezem mogu da na Clavinovi dobijem tu drugu boju i semp (ma sta god on bio), znaci na Clavinovili. . . . . Ilii to prvo moram da odsviram, pa da snimim na racunaru, pa onda da editujem i ubacujem boju i td i td.

To sto se tice midija, a imam jos jedan prikljucak koji ne znam cemu sluzi (bilo bi lepo kada bih znao gde mi je knjiga, tamo je to lepo objasnjeno), zove se TO HOST, i pored njega ima Host select.

Evo postavljam slike, i objasnjavam posto slike nisu bas nekog kvaliteta. Ima Aux in/Aux out, za svakog po 2kanala. Ima midi in/out/thru ima jedan prikljucak za pedale(pedal) i taj host sa host selekcijom. U host selekcije moze se izabrati Mac, PC-1, PC-2 i midi.
[ vindic8or @ 07.06.2007. 20:00 ] @
TO HOST port znaci da klavijatura u sebi ima ugradjen MIDI interfejs, tako da su ti nepotrebni MIDI kablovi i ulazi na kompjuteru.

Povezuje se preko specijalnog kabla na serijski port Mac (mini DIN 8-pin) ili PC kompjutera (D-SUB 9-pin ili 25-pin), zbog toga i host select prekidac.

evo primer yamaha kabla:
[ tribal_kg @ 07.06.2007. 20:14 ] @
Naravno da ces da cujes to sto sviras.Ti preko midija kontrolises tu boju(vst.dx).Naravno da mozes to da snimis i kao audio,da snimis midi zapis pa da editujes kasnije.Midi pruza neverovatno mogucnosti i standard je bas odavno.Ja ti preporucujem da proucis malo.
[ mishkom @ 07.06.2007. 20:28 ] @
Hvala. Tako vas volim, kada investirate vreme i svoje znanje prenosite na pravog muzicara, koji zna sta je lestvica, kvintni, kvartni krug, d7. . . .

A ne da objasnjavate tamo nekom mankey-u kako da pusti midi ili karaoke fajl na klavijaturi.

Uredu, kupicu to host kabl koji ide na serijski port. A i proucicu to, interesuje me. A jel postoje neki posebni programi za yamahu, ili su univerzalni??? i koji???
[ vindic8or @ 07.06.2007. 20:54 ] @
posto je MIDI standardizovan protokol svi programi podrzavaju sve MIDI kompatibilne uredjaje.

za sekvencer pogledaj Cubase ili neki slicni program.
[ mishkom @ 08.06.2007. 18:24 ] @
EH Srbijo, ovi u MMC nemaju taj to host-serijski kabl. . . Ne moze ni da se naruci!

Imaju samo midi kabl, koji ide na racunar preko game porta. . .joj
[ Yamaha King @ 15.05.2016. 16:12 ] @
E ovako ljudi,imam jedno pitanje...
Mnogo me zanima dali mogu sa midi kablom da ubacujem ritmove i boje u klavijaturu.Posto zelim da sredim malo klavijaturu..
Molim vas odgovorite mi.
Hvala,unapred.
[ Kovacevic Vladimir @ 16.05.2016. 05:13 ] @
Naravno, da se preko kabla može poslati MIDI zapis.

Pitanje moraš proširiti: odakle želiš "prebaciti" te ritmove o boje, jer za taj proces postoji više načina.

Pozdrav
[ Yamaha King @ 16.05.2016. 16:07 ] @
Zelim da prebacim boje i ritmove na moju klavijaturu sa kompjutera.
Da skinem neke boje i ritmove i da pokusam da ubacim u moju klavijaturu preko midi kabla.
I ako nije problem ako znas kako se to radi da mi malo objasnis kako da posaljem boje iritmove u moju klavijaturu.
Pozz
[ Filip_ @ 16.05.2016. 21:42 ] @
Citat:
Yamaha King: E ovako ljudi,imam jedno pitanje...
Mnogo me zanima dali mogu sa midi kablom da ubacujem ritmove i boje u klavijaturu.Posto zelim da sredim malo klavijaturu..
Molim vas odgovorite mi.
Hvala,unapred.

Citat:
Kovacevic Vladimir: Naravno, da se preko kabla može poslati MIDI zapis.


Mislim da covek misli na boje/"farbe"...audio fajlove...

Citat:
Yamaha King: Zelim da prebacim boje i ritmove na moju klavijaturu sa kompjutera.
Da skinem neke boje i ritmove i da pokusam da ubacim u moju klavijaturu preko midi kabla.


Ako mislis zaista na audio fajlove/sample-ove, neces moci. MIDI standard podrazumeva protok "informacija" ka nekom audio/video uredjaju/softveru/"kontroleru", ne i protok klasicnog audio zapisa u nekom od standardnih formata.
[ Kovacevic Vladimir @ 17.05.2016. 05:04 ] @
Citat:
Yamaha King:
Zelim da prebacim boje i ritmove na moju klavijaturu sa kompjutera.
Da skinem neke boje i ritmove i da pokusam da ubacim u moju klavijaturu preko midi kabla.
I ako nije problem ako znas kako se to radi da mi malo objasnis kako da posaljem boje iritmove u moju klavijaturu.


Pretpostavljao sam da želiš da "ubaciš" u Pa-80 sve što vidiš, ili se nudi na Net-u.

Odgovorio Ti je @Filip.

Upotrebom PAL Viewer programa, možeš da preslušaš Korgove MIDI Style-ove, Performance...--> Download-->Save --> i napravi neku selekciju, pa lako pošalješ informaciju na SMF (Floppy disk) i onda to stavi u Korga...i potom smeštaj u Banke.
Za Audio file-ove moraš upotrebiti neki od software-a, pa preko njega realizovati ono što već želiš.

https://www.google.rs/webhp?so...20to%20midi%20converter%20free

Pozdrav
[ Yamaha King @ 18.05.2016. 12:48 ] @
Hvala vam na odgovorima,inace zelim da ubacim u yamahu PSR-330 i u Roland XP-10
[ Yamaha King @ 03.06.2016. 20:13 ] @
Ljudi stiglo mi je midi kablo,i ja opet nekontam kako da posaljem boje i ritmove preko njega u moju klavijaturu niti ista drugo.Ako moze neko da mi objasni postupak slanja boja na klavijaturu preko midi kabla.MOlim vas!
[ Sceka @ 03.06.2016. 22:54 ] @
Pa vec ti je odgovoreno ali ti nikako da kazes sta u stvari hoces? Koje su to "boje", sta ti podrazumevas pod "boje? Da bi se razumelo i pomoglo ti moras da das precizne informacije. Jezikom koji je univerzalni i svi razumeju - jer "boje" i "ritmovi" ne znace nista, odnosno znace tebi ali samo tebi. Kapiras?

Procitaj sta ti je vec odgovoreno pa probaj po tim uputstvima. Ako i dalje ne kontas - kazi sta konkretno hoces da uradis?

Znaci - koje "boje" i u kom formatu su te "boje"?

Znaci - koje "ritmove" i u kom formatu su ti "ritmovi"?

Da li uopste razlikujes audio (WAV) fajlove od MIDI fajlova, informacija?

Odgovori na ovih nekoliko pitanja pa ces dobiti pomoc koju ocekujes.


Pozdrav!
[ Kovacevic Vladimir @ 04.06.2016. 03:05 ] @
Citat:
Yamaha King: ...inace zelim da ubacim u yamahu PSR-330 i u Roland XP-10


Ovim postom si nam otkrio nepoznavanje osnovnih pojmova...sve što Te pita @Sceka.

Kada bi se moglo tako jednostavno "prebacivati" sve što želiš od ritmova i boja iz klavijature u bilo koju drugu klavijaturu
jednim običnim MIDI kablom po sitemu OUT-->IN, prestala bi proizvodnja klavijatura


https://www.google.rs/webhp?so...;ie=UTF-8#q=ekstenzija%20fajla

Nije isti prefiks File-a za Korga, Yamahu, Rolanda itd.itd. (STY, STL, .STY.....)

A, da bi se uskladili formati i bili upotrebljivi (kompatibilni), upotrebljava se software za convertovanje:

http://www.emc-musicsoftware.de/eng-shop/eng-dscstw.htm

Privatno:
dosta komplikovan proces!
Bolje je naučiti rad sa podešavanjem parametara na svom instrumentu (po svom ukusu;
ili kupiti gotove (prerađene) ritmove/stile-ove, boje od onih momaka, koji to već rutinski rade.

Pozdrav
[ Yamaha King @ 04.06.2016. 08:44 ] @
Izvinjavam se slucajno sam postavio dva puta ista pitanja,
sada cu odgovoriti na pitanja od sceke
Ja pod boje podrazumijevam zvukove ako ti je lakse a njih hocu da ubacim u rolanda xp-10 i one su u formatu syx (XP 10 BOJE.syx)
I da razlikujem WAV format od MIDI formata.
Ali ja samo ne znam kako da pokrenem to slanje na rolanda
[ Sceka @ 04.06.2016. 13:57 ] @
Citat:
Ja pod boje podrazumijevam zvukove

To nista ne govori. ("Zvuk" je sve sto se cuje. Prvo - "zvuk" ne moze da se prebacuje MIDI kablom. "Zvuk" je Audio, Audio ne moze da se prebacuje MIDI kablom. ...)

Citat:
Roland D-50 patch SysEx dump file


SYX stands for Roland D-50 patch SysEx dump file


Sto znaci da je to sistem exkluziv varijanta slanja koja se koristi za bekapovanje ili "sa klavijature na klavijaturu" celokupnog (ili parcijalno) setovanja odredjenog uredjaja/klavijature.


Pozdrav!
[ Yamaha King @ 04.06.2016. 18:12 ] @
Shvatio sam kako to ide i nasao sam program koji salje syx file.
Povezao sam klavijaturu i kliknuo da posalje boje na moj roland xp-10,ali nemogu da pronadjem na mom rolandu gdje je smjestilo te boje.Ako moze neko da vidi gdje treba da odem da bih nasao u klavijaturi to sto sam poslao.
Takodje mi treba program za slanje STY fajlova posto hocu da posalje ritmove na moju yamahu koje su u STY formatu.Ako mozete da mi date link od nekog takvog programa koji salje na klavijaturu STY fajlove.f
[ Kovacevic Vladimir @ 04.06.2016. 18:32 ] @
STY file-ovi su Korgovi i njih ne možeš direktno "ubaciti" u Yamahu, jer ih ne prepoznaje.

Moraju se STY file-ovi convertovati, a taj link software-a, koji to radi, sam već postavio.
Čak ni convertovan file ne mora biti potpuno i odmah upotrebljiv, jer svaka firma na neki način štiti svoju originalnost!

Pozdrav
[ Sceka @ 04.06.2016. 19:34 ] @
Citat:
Yamaha King:
Shvatio sam kako to ide i nasao sam program koji salje syx file.
Povezao sam klavijaturu i kliknuo da posalje boje na moj roland xp-10,ali nemogu da pronadjem na mom rolandu gdje je smjestilo te boje.Ako moze neko da vidi gdje treba da odem da bih nasao u klavijaturi to sto sam poslao.

Pazi, ovako. SysEx menja ili sva setovanja ili samo neka setovanja klavijature.

Sva setovanja = od "SETUP" ... preko "MIDI" ... sve do redosleda preseta (neki i to zovu "boje") kao i prametre koji se mogu menjati a u vezi preseta, out-a, pačevi (patch)...

Samo neka setovanja = samo redosled preseta, samo SETUP, samo patch... znaci pojedinacno nesto se promeni a nesto ne.

Nema "gde da nadjem gde je smestio" jer SysEx nisu boje (zvuk) nego setovanja i ne smestaju se nigde nego se menja "struktura" (da se tako izrazim) cele ili samo dela klavijature.

Prvo na samoj klavijaturi moras da setujes da moze da prima SysEx fajlove, uglavnom je to zasticeno (delimicno ili celokupno) pa mora da se setuje ("otkaci", šrikljira...) da moze da primi te podatke.

Kad je to setovano (ili makar provereno da je klavijatura spremna za prijem "receive SisEx ili slicno) tek onda se startuje na kompjuteru slanje tih podataka.

Tokom slanja bi trebalo da na ekranu klavijature ima obavestenje da je proces u toku (ne znam tacno a i razlikuje se od uredjaja do uredjaja ali nesto kao "SysEx Receiving" dok god traje transfer.

Nakon slanja bi trebalo na kratko da izadje obavestenje da je proces zavrsen (opet zavisi od klavijature do klavijature sta ce da pise), to se izgubi i nema nista dalje.

Da bi se uverio da je sve proslo kako treba mozes na nekoliko nacina. Najprostije je - namestis ili poremetis nesto sto je ocigledno, snimis to (ako je potrebno/moguce, iskljucis klavijaturu pa ukljucis da proveris da li je zapamceno to sto si promenio) pa nakon toga odradis slanje SysEx sa kompjutera. Kad je sve zavrseno moralo bi da ne bude onako kako je bilo pre prijema SysEx podataka, da ne bude onako kako si ti promenio.

Mislim, u stvari je vrlo prosto. Problem je sto ne baratas pojmovima... pa te bune osnovne stvari... koje moras da savladas/naucis i inace da bi bolje koristio klavijaturu.


Pozdrav!
[ Kovacevic Vladimir @ 05.06.2016. 16:07 ] @
Ova Tema je već u OFF-u!

Jedan iskustveni savt @Yamaha King-u:
najpouzdaniji način da se klavijatura "osveži" je - povremeno pregledavanje fabričkog site-a i download-ovati eventualne bonus ritmove ili boje, koje nudi fabrika za tačno određene modele.
Ili kupiti klavijaturu, koja ima mogućnosti, već date u samom instrumentu, za novo i novo modifikovanje, doradu i sl. po ukusu i potrebama izvođača/vlasnika.

Pozdrav