[ Boki70a @ 27.05.2007. 05:25 ] @
Eto naleteo sam na informaciju da DD koder redukuje audio podatke u frekvencijskom domenu.
Pa mene sada interesuje sta znaci "kodiranje u frekvencijskom domenu", koja je prednost takvog metoda i da li postoji jos neki audio kodek koji ima mogucnost takvog kodiranja? (i primetio sam da INFO programi ne registruju bitsku dubinu, vec samo 384, 448kbps i sl. za razliku od drugih audio kodeka)



[Ovu poruku je menjao Boki70a dana 27.05.2007. u 09:05 GMT+1]
[ Boki70a @ 02.06.2007. 11:15 ] @
Jel ovo pitanje toliko tesko, pa niko ne odgovara?!?!
[ Ivan Dimkovic @ 02.06.2007. 11:51 ] @
Skoro svaki audio kodek kodira u frekvencijskom domenu.

Frekvencijski domen je samo jedan nacin predstavljanja zvucnog signala - zamisli grafik gde je X osa frekvencija a Y osa intenzitet - sa druge strane, recimo PCM WAV fajlovi su snimljeni u tzv. vremenskom domenu, zamisli grafik gde je X osa vreme a Y osa amplituda.

Codeci koriste frekvencijski domen jer je u njemu daleko lakse modelirati osobine ljudskog sluha (psihoakustiku) kao i ukloniti komponente koje nisu relevantne za ljudski sluh. Kao sto vidis iz grafika - u frekventnom domenu nemas vreme na grafiku, codeci moraju operisati u blokovima koji se jos zovu i "frejmovi" - frejmovi su obicno dugaci 256 / 512 / 576 / 1024 / 1152 / 2048 audio semplova, u zavisnosti od kodeka i moda operacije.

Mapiranje iz vremenskog u frekvencijski domen u audio kodingu se postize tzv. transformacionim funkcijama kao sto su FFT (Brza Furijeova Transformacija) ili MDCT (Modifikovana Diskretna Kosinusna Transformacija). Transformaciona funkcija uzima jedan blok audio semplova, i transformise ga u blok (obicno 1/2 duzine) frekventnih uzoraka.

Na kraju se u dekoderu signal transformise ponovo u vremenski domen uz pomoc inverznih transformacionih funkcija (IFFT, IMDCT)
[ Boki70a @ 02.06.2007. 19:14 ] @
Ivane, reci mi zasto za svaki audio kodek, u INFO programima, ja mogu da da procitam kolika je bitska dubina (koja je obicno 16bit),
dok kod Dolby Digitala ta bitska rezolucija ne postoji?
[ Ivan Dimkovic @ 02.06.2007. 19:18 ] @
Bitska dubina nema puno smisla u audio codecima poput AC3/MP3/AAC - zato sto oni operisu u floating-point opsegu sa vrlo visokom rezolucijom

Jedino gde bitska dubina ima smisla je opis limitacija encoding/decoding front-endova -> recimo, iako MP3/AC3/AAC mogu da podrze 16/24/32 bita kao i floating-point ulaz/izlaz, to ne znaci da ce svaki enkoder/dekoder da to podrzi.
[ Boki70a @ 02.06.2007. 19:27 ] @
Sve to stoji sto si rekao, al mislim da me nisi razumeo za ovo poslednje pitanje:
Kada ubacim aac, mp3, wav, wma u MediaInfo, on mi pokazuje "Resolution: 16 bits" , a kada to isto uradim sa AC3 ne postoji informacija "Resolution". Zasto?
[ Ivan Dimkovic @ 02.06.2007. 19:54 ] @
Ne treba da stoji - kao sto ne treba da stoji ni za MP3/AAC/WMA

Nacin na koji je signal pakovan u MP3/AAC/WMA/AC3 fajlovima nema nikakve veze sa PCM bitskom dubinom kao sto sam vec rekao (zato sto se pakuju spektralni koeficijenti)- MP3 fajl, na primer, mozes dekodirati sa 16-bitnom preciznoscu, ali mozes i sa 24-bitnom - to je na dekoderu tj. na opcijama koje ti izaberes u njemu.

[ Boki70a @ 02.06.2007. 20:11 ] @
Znaci sve vezano za bitsku dubinu odnosi se na prihvatanje PCM na ulazu kodera, kao i na podesvanje dekodera na izlazu, dok sama bitska dubina ne postoji u fajlovima koji su kodirani spomenutim kodecima(jer su informacije uskladistene u frekvencijskom domenu) - Jesam li pravilno skontao :)
Ivane, hvala sto si mi ovo demistifikovao . Pozz
[ Shon3i @ 03.06.2007. 15:55 ] @
Ispisivanje u bitske dubine u ovim formatima sluzi samo kao pokazac iz kog formata su nastali, znaci u mediainfu dobijas kod mp3/aac/wma da je to 16bita, ali taj faktor je ustvari bitska dubina wav-a od koga je nastao taj mp3/aac/wma. Kod AC3-a se to ne prikazuje jer AC3 ima Dinamic Range Control (DRC) gde sam decoder menja potrebnu bitsku dubinu.
[ Ivan Dimkovic @ 03.06.2007. 16:02 ] @
Postoji DRC i u AAC codecu, samo sto se retko koristi (ja jos ne videh neki fajl sa DRC osim referentnih test fajlova ;-)
[ Boki70a @ 04.06.2007. 20:14 ] @
Ivane, jer ti to impliciras na nesto?
[ Boki70a @ 29.06.2007. 01:45 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Postoji DRC i u AAC codecu, samo sto se retko koristi (ja jos ne videh neki fajl sa DRC osim referentnih test fajlova ;-)


Cemu oskudnost u recima, reci malo opsirnije? ... Kada ce nam DRC u AAC biti dostupan?