[ Predrag Krstic @ 27.05.2007. 13:27 ] @
Vidim da se za karakteristike kamere (pored rezolucije) navode i stvari poput: autofocus, macromode, night mode, blic. Pa me interesuje sta rade i koliko su stvarno bitne.

Ustvari, najverovatnije uzimam Samsung-Z400 koji ima 2MP kameru ali nista od ovih opcija, pa se pitam kakve ce slike biti i da li nesto propustam.
[ Infos @ 01.06.2007. 07:29 ] @
autofocus-automatski ti određuje udaljenost tebe od necega sto slikas,podesava svjetlost itd..
night mode- poboljsana kvaliteta slike kad je tamno ili kad je noc,naravno za to je vrlo bitan blic
blic- bez njega noci mod nema smisla
macromode- nesto kao specijalno kvalitetni zoom,kad slikas npr cvijet pa hoces da to ispadne super kvalitetno.

Najbolje bi ti bilo da pokusas isprobati taj mobilni pa vidis tocno kako slike ispadnu .

Pozzz
[ ton_majstor @ 01.06.2007. 11:46 ] @
Zaista ti predlažem da pogledaš ovde na ES forum o digitalnim fotoaparatima. Svi ti pojmovi su tamo višestruko obrađeni i jasno će ti biti šta znače i šta rade te funkcije!

Naravno, mobilni telefoni su, i pored svih zvučnih "megapiksela"... daleko od fotoaparata. Čast izuzecima. Iole izvežbano oko vidi silne probleme i nepravilnosti na slici sa mobilnih aparata, kojih ima daleko manje, ili ih nema uopšte, na kvalitetnim fotoaparatima.

Samim tim, mobilni je fotoaparat za zabavu, instant trenutke i jednostavne forme, praktično nekakav "video-diktafon", ako to sme da se upotrebi kao izraz. Mada, to ne sprečava pojedine mobilne telefone da "izbacuju" fantastične slike, samo ako se malo pazi.

Imam mobilni koji ima night mode i blic, pa čak i red eye-reduction, pa ga ne smatram za ništa posebno. Prosti zbir "megapiksela" te neće nigde odvesti. Za tvoj model par njih kažu da je kamera odlična, i pored nedostataka tih funkcija.

Pozdrav!
[ Nenad Vranjanac @ 10.06.2007. 23:58 ] @
evo mog iskustva: 2 i vise megapixela su dovoljni za pristojne slike.
autofokus ti je po meni najbitnija stavka jer neverovatno puno utice na kvalitet slike, vise od megapiksela.
macro i night su simpaticne opcije, ali za ove kamerice ne preterano bitne. macro daje ciste slike i na 10cm, ali je krivljenje slike bas izrazeno. night ti sa blicom nije ni potreban, a bez blica ti nece puno pomoci.
blic (ali ne led, vec pravi) je presudan za nocne snimke. led daje osrednje do neupotrebljive slike nocu, blic (kao na se k800i) je sasvim druga prica.
[ Predrag Krstic @ 13.06.2007. 19:47 ] @
U pravu si. I meni se cini da je autofokus opcija, ona koja u ovom trenutku pravi razliku izmedju dobrih i losih fotki. Megapikseli su sarena laza. Cini mi se da SonyEricsson trenutno ima najbolje i najpovoljnije kamere. Pogotovu CyberShot serija koja ima preuzete neke osobine sa istoimene Sony-jeve serije digitalnih fotoaparata.

Samsung Z-400 sam kupio i slike su ok, ali samo na dnevnom svetlu i na otvorenom. Cim zadjes u malo mracnije slika postaje losija i zrnastija. Takodje cesto primecujem i nedostatak pravilnog fokusiranja.

Mada ima on par nekih podesavanja ali koje jos ne mogu tacno da provalim jer ne znam nista o foto-aparatima, recimo:
Spot metering [on/off] u uputstvu pise "merenje tackastog fokusa" - podesavanje ekspozicije na osnovu odredjenog dela slike (prikazuje se neki okvir u sredini ekrana).
white balance [auto,sunny,cloudy,fluorescent,tungsten] "balans bele boje" - toplota boja
ISO [auto,100,200,400,800] "osetljivost kamere" valjda prilagodljivost osvetljenju (ali koja je razlika sa nightmode, opcijom koja isto postoji).

Kapiram ja odprilike cemu sluze, ali nisam siguran kada ih i kako ukomponovati.