[ vladaboy93 @ 28.05.2007. 14:03 ] @
Zanima me dali moram da ucim C da bi moro da ucim C++ hteo bi da naucim C++ za sada znam Delphi pa bi hteo da prosirim svoje znanje.


[ mizob @ 28.05.2007. 14:25 ] @
Bila je ovakva slicna tema pre 10ak dana cini mi se.
Ukratko, nema potrebe da ucis C da bi presao na C++. Idi odmah na c++.
Ako te zanimaju malo siri argumenti, potrazi ovakvu temu pre 10ak dana(manje/vise).
[ Exit @ 31.05.2007. 23:24 ] @
Ne moras da ucis C. A sto se tice prosirivanja znanja, C++ je svakako odlican izbor...
[ DjoleReject @ 01.06.2007. 01:51 ] @
Ne moras, mada mnogi misle da nije zgoreg. Opet neki drugi misle da je gubljenje vremena.
[ vladaboy93 @ 01.06.2007. 10:55 ] @
Postavio sam ovakvu temu na jednom drugom forumu i svi kazu da BI BILO BOLJE da naucim prvo C pa tek onda C++?

Jer mozete da mi objasnite ZASTO moram ili zasto nemoram da ucim C da bi ucio C++?
Detaljno ako moze ;D ?

Pozdrav
[ DjoleReject @ 01.06.2007. 14:13 ] @
Ucenje C-a podrazumeva detaljno upoznavanje sa odvajanjem memorije i brigom o "niskom nivou programiranja". C se i danas koristi na mestima gde je svaki bajt vazan i gde procesor nije zver. Ali konkretne primene C-a nisu jedini razlog za njegovo ucenje. Prvenstveni razlog je poblize upoznavanje i povezivanje arhitekture racunara sa samim programiranjem. Jos jedna ideja je i da kad krenes na C++, budes upoznat sa samim C-olikim programiranjem, a da ucenje C++a podrazumeva ucenje objektno orjentisanih principa. Taj zadatak ce biti tezak sam po sebi, pa ne bi bilo lose uci u njega rasterecen od samog jezika kao takvog.
S druge strane imas tendenciju da je svaki dan ucenja neceg direktno neproduktivnog bacen. Mnogi imaju ovakvo misljenje, a moje licno je da se tako stvaraju programeri sa rupama u znanju. Ovo moje misljenje ce mozda lako biti oboreno od strane nekoga ko sasvim dobro zivi od programiranja i zabole ga sto ima rupe na mestima na kojima mu ne smetaju. Ideja ovakvog pristupa takodje nije losa, jer predpostavlja da koliko god ucio - neces nauciti sve. Posto ne mozes sve znati, bolje je znati vise stvari o nekom "produktivnijem" jeziku, nego gubiti vreme na nesto sa cime se mozda neces sresti u praksi.

Na kraju ces morati sam da odlucis, a ja imam samo jedan savet da ti dam: Nemoj previse da verujes ni onima koji ti kazu da "su zagovornici C-a matore prdonje koje smaraju sa nepotrebnim gubljenjem vremena", kao ni zelote koji bi najradije cukali masinac "jer je to jedino pravo programiranje". Kao i uvek istina je stvar individualne prakse pojedinca, a svako gleda iz nekog svog ugla koji ne moze biti objektivan.
Al` sam ti pomog`o... :)
[ Au197/79 @ 01.06.2007. 17:56 ] @
C i C++ imaju sličnu sintaksu (toliko da C++ kompajler obično bez problema prevodi čist C kod), ali su to potpuno drugi pravci programiranja. C je strukturno programiranje, na vrlo niskom nivou, a C++ je objekntno-orijentsani jezik na ne baš visokom nivou i teškom sintaksom (kao posledica protivprirodne marketinški isforsirane bliskosti sa C-om). To ti je kao u slikarstvu realizam i impresionizam, a platno je platno i četkica je četkica :)

Trenutno vladajući pravac je objekno-orijentisano programiranje koje postoji u svim novim jezicima a u mnogim je to jedini dopušteni način. Vrlo je verovatno da tebi strukturni stil programiranje neće trebati u životu (a i ako bude trebao naučićeš ga ili ga već znaš preko paskala) tako da možeš odmah krenuti na C++ (ali zašto ne na C# ili javu koje su predstavnci onih striknih objektno-orijentisanih jezika, a noviji su i lakši za učenje). Neki ljudi su mišljenja da je prednost ne znati C kada se uči C++ jer mnogi konvertiti sa C-a na C++ i dalje po navici programiraju strukturno i time pišu loš C++ kod.

Odnos C-a i C++ je kao odnos običnog paskala i onog paskala iz Delphi-ja koji podržava OOP.
[ vladaboy93 @ 01.06.2007. 19:50 ] @
Ljudi mislim da cu uciti odmah C++.
U Delphiu sam radio Igrice pa su mi mnogi rekli da se prebacim na C++ jer je bolji za to.
i mislim da cu uzeti knjigu "C++ za 24h" i poceti da ucim sad kad sam na raspustu!

da li je to dobar izbor i dali sam dobro postupio (zanima me game dev)?

pozdrav!
[ shima @ 01.06.2007. 23:59 ] @
Evo sta kaze jedan covek ovde:
http://www.parashift.com/c++-f...how-to-learn-cpp.html#faq-28.2
"[28.2] Should I learn C before I learn OO/C++?"
na ovu temu...
[ vladaboy93 @ 02.06.2007. 11:20 ] @
Ljudi sada definitivno ucim C++ strait ahead!!!

Pozdrav shimi pomogao mi je da se odlucim!
Mislim da cu poceti sa Visual C++ express

kolko sam ja razumeo onog lika na shiminom linku on kaze da treba pravac na C++ i na OOP i da treba uzeti 3 knjige razlicitih kategorija o C++ progrgramiranju sto opet ima smisla!!!!

jos jednom hvala shima!