[ pgavrilo @ 29.05.2007. 15:42 ] @
Naš tim ima progamere, grafičke kreatore i grafičkog urednika, ali samo nemamo nekog ko će izmišljati pojentu igre. Morate biti maštoviti i nemorate gledati šta može game make.

edit: obrisan e-mail


[Ovu poruku je menjao tosa dana 29.05.2007. u 18:04 GMT+1]
[ markom @ 29.05.2007. 15:58 ] @
Možda bi pomoglo da napišeš kakav žanr vas zanima?
[ Dahaka @ 29.05.2007. 16:04 ] @
Sa srecom momci!
[ tosa @ 29.05.2007. 17:04 ] @
Ako želiš da daš oglas, za to postoji poseban forum.
Ovde se ne ostavljaju e-mailovi, već se vodi otvorena diskusija.
[ hajduk7 @ 29.05.2007. 17:23 ] @
Kazi mi koja je igrica u pitanju 2D ili 3D i koji zanr?
[ pgavrilo @ 29.05.2007. 17:40 ] @
Igra može biti u 3D i 2D tehnici žanr sami izaberite
[ 2stamlers @ 29.05.2007. 17:50 ] @
Koliko vas ima? Predlažem nešto lako za početak, za zagrevanje, možda nešto tipa match-three.
[ ventura @ 29.05.2007. 18:01 ] @
Potražite i lektora usput...
[ hajduk7 @ 29.05.2007. 18:10 ] @
Ja bi voleo kad bi mogo da napravis nesto na fazonu igrice Dracula(point click), a pricu nemogu odma da ti napisem nego preksutra, naksutra kad imam vreme. Nadam se da ti se ne zuri
[ Mitrović Srđan @ 29.05.2007. 19:51 ] @
Moj zanr bi bio RTSEH tj real time simulacija jedenja hamburgera po naski.
Prica ide ovako
"Bio jednom hamburger sa senfom i skoro odmah je bio pojeden"
Mislim...
[ hajduk7 @ 29.05.2007. 19:53 ] @
Citat:
Mitrović Srđan: Moj zanr bi bio RTSEH tj real time simulacija jedenja hamburgera po naski.
Prica ide ovako
"Bio jednom hamburger sa senfom i skoro odmah je bio pojeden"
Mislim...
ha ha ha mudra zamisao :)
[ Rilex @ 31.05.2007. 18:29 ] @
Ja bih mogao da smislim inzvanredan scipt, ali ne nogu to da uradim bez ostatka tima jer potrebno je konstatno konsultovanje.
NPR. uvek moram da znam stvari koje su izvodljive a koje ne u igri. Pricam iz izkusta...
[ Tsutomu @ 17.06.2007. 09:33 ] @
Citat:
Rilex: Ja bih mogao da smislim inzvanredan scipt, ali ne nogu to da uradim bez ostatka tima jer potrebno je konstatno konsultovanje.
NPR. uvek moram da znam stvari koje su izvodljive a koje ne u igri. Pricam iz izkusta...

Scenarista definitivno mora biti u kontaktu sa timom.
Citat:
ventura: Potražite i lektora usput...

Dobar savet.
[ Vreljanski Milan @ 17.07.2007. 14:34 ] @
eh a ja imam super ideju za MMORPG... ali nemam ko ce to da mi napravi pa da se ko covek preselim iz real life u MMORPG svet zauvek :-D.

ozbiljno imam super ideju za mmorpg, a obzirom da sam igrao mnogo u poslednjih 4,5 godina mislim da pije vodu, ali to je jako zahtevan poduhvat i zahteva mnogo vremena i ulaganja. tako da se uplasim samo i kad pomislim na tako nesto.

pozdrav
[ pgavrilo @ 07.08.2007. 12:42 ] @
Citat:
Vreljanski Milan: eh a ja imam super ideju za MMORPG... ali nemam ko ce to da mi napravi pa da se ko covek preselim iz real life u MMORPG svet zauvek :-D.

ozbiljno imam super ideju za mmorpg, a obzirom da sam igrao mnogo u poslednjih 4,5 godina mislim da pije vodu, ali to je jako zahtevan poduhvat i zahteva mnogo vremena i ulaganja. tako da se uplasim samo i kad pomislim na tako nesto.

pozdrav


Nemoraš toliko puta da ponavljaš da imaš super ideju.
Pa mi reci koji ti je scenarijo.Pa će mo da dalje vidimo
[ Tsutomu @ 16.08.2007. 20:25 ] @
Citat:
Nemoraš toliko puta da ponavljaš da imaš super ideju.
Pa mi reci koji ti je scenarijo.Pa će mo da dalje vidimo

ne moraš -------- ćemo
Nemoj da shvatiš pogrešno, ali stvarno je pravopis pokazatelj mnogih
stvari, lak je a ko ga ne zna za mene je lamer.
------------- Što se teme tiče, čovek je dobro rekao, nema šanse
da se odradi u ovim uslovima, a možeš da prevedeš to na engleski
pa da pošalješ nekim timovima, ne boj se neće niko da se cima da
ti krade ideju, njima to i nije toliko bitno, napraviće nešto drugo
pre nego da ukradu. A ako je ideja stvarno dobra pretraži GameDev.net
kako bi našao primere game design docs, te kako bi ideju pretočio
u nešto što ljudi iz 'industrije' razumeju i žele da pogledaju. Što sveobuhvatnije
opišeš to će ozbiljnije da te shvate. Obrati pažnju i na eng pravopis i koristi
veći obim reči, možda i prođe, scenario se može 'udati' odavle :D , ali samo
ako je nešto posebno, odličan neće proći, ali fenomenalan hoće.
[ Vreljanski Milan @ 08.09.2007. 15:27 ] @
E nisam gledao neko vreme.

Po meni pravopis nije presudan, mene je ionako smaralo da ucim gramatiku u skoli a voleo sam da citam lektiru :-D. I dan danas nisam siguran u necu nedam nesmem i nemoj i tako neke slicne primere.

Sto se tice ideje, Sasvim sam siguran da je veoma dobra, cak sam je dosta i razradjivao, onako uopsteno. Malo sam se cimao oko ekonomije u MMORPG sto je najveci problem, pored dobrog sadrzaja i koncepcije.

Meni se bas ne salje scenario nekom tamo pa da oni to razvijaju. Obzirom da sam programer (application dev) i da nikako nemam vremena da pocnem da ucim (game dev), vise mi odgovara opcija da sam napravim tim i da razvijemo to u Srbiji i uzimamo mi njima pare.

E bas ta cinjenica da sam iz struke te da sticajem okolnosti znam kako su se ovde razvijali neki projekti, me obeshrabruje. Pored toga najvise me obeshrabruje cinjenica da nemam jedno 100.000 evra koje bih ulozio u taj projekat. Ne zamerite mi ali stvarno ako budem isao u tom pravcu vlasnistvo moze da bude samo moje i to 100% dok se ne proda nekom od Veeeeelikih igraca. Nadam se da ovo ne zvuci bezobrazno, nije mi to namera vec samo glasno i iskreno razmisljam.

Sama ideja je u stvari koncept, koji je po meni dosta dobar i dovoljno dobar da proizvede kvalitetan sadrzaj. Koncept bi bio nesto izmedju WoW-a, po grafici i delom izvodjenju i EVE-a po ekonomiji i resursima te proizvodnji. Takodje postoje jos neke igre ciji bi se delovi koncepta tu mogli iskoristiti. A takodje postoje i neki originalni delovi koncepta.

EVE model i ekonomija bi bili osnova, nacin izvodjenja WOW, GUILD WARS, ali sa mnogo manje Fantasy Elemenata. Ukljucivalo bi nesto politike i diplomatije, sa mogucnoscu da udruzenja igraca upravljaju NPC resursima, takodje bi igra imala (Human NPC's) tj ubacen ljudski faktor koji bi doprinosio ozivljavanju tog sveta.

Igra bi imala unapred skiciran svoj evolutivni proces, ili model, koji bi zavisio od nekih faktora u razvoju same igre te bi tako bio manje predvidiv. Ono sto jos uvek nemam reseno je problem ekonomije i stalne inflacije, koja je veoma prisutna. Tako da sam razmisljao da bi jedan deo investicije morao da ode na ekonomistu koji bi se posvetio celoj prici i mislim da bi to dosta pomoglo.

Eto toliko o tome, generalno, uopsteno, ne detaljno, a opet dovoljno da se razmeni misljenje.

Ne zamerite sto ne idem u detalje ali stvarno, bar dok ne unovcim neke ideje, ne bih ih iznosio, jer mi iskustvo govori da to nije bas pametno.

Samo da dodam jos nesto. Mislim da ovako nesto ne moze da se napravi iz prve i ako bih ulazio u projekat predvideo bih pravljenuje dve lakse i jednostavnije igre pre ove, kako bi se tim uigrao i dobio na efikasnosti.
[ pgavrilo @ 08.09.2007. 16:30 ] @
Milane nemoj tražiti para od mene ja pravim do sada i nadalje free softere.To znači da ne pravim za pare. Pošto nepravim za pare nepravim te igrice u nekoj super 3D tehnici. Ako želiš da nastaviš
pošalji mi pp
POZDRAV!
[ bkaradzic @ 08.09.2007. 19:10 ] @
Citat:
Vreljanski Milan: E bas ta cinjenica da sam iz struke te da sticajem okolnosti znam kako su se ovde razvijali neki projekti, me obeshrabruje.

Problem je megalomanija, a uzrok megalomanije je što niko ne radi reality check... ;)

Citat:
Vreljanski Milan: EVE model i ekonomija bi bili osnova, nacin izvodjenja WOW, GUILD WARS


Reality check izgleda ovako:

Q: Koliko je vremena trebalo CCP od ideje do igre?

Hints:
Citat:
CCP was founded in June 1997 by Reynir Harðarson, Thorolfur Beck and Ívar Kristjánsson[2] for the purpose of making MMORPGs.

Citat:
In order to finance the initial development of EVE Online CCP developed and published a board game called Hættuspil ("Danger Game").

Citat:
CCP currently has one video game product, the MMORPG EVE Online, originally published by Simon & Schuster, Inc. in May 2003.

http://en.wikipedia.org/wiki/CCP_Games

A: 6 godina...

Q: Koliko ljudi je radilo na EVE?

A: http://www.mobygames.com/game/windows/eve-online/credits

Q: Koliko godina je Blizzard pravio WOW?

Hint:
Citat:
Blizzard Entertainment announced World of Warcraft on September 2, 2001.[5] The game was released on November 23, 2004

http://en.wikipedia.org/wiki/World_of_Warcraft

A: Minimalno 3. Obično se igre ne najave dok se ne odradi bar prototip i preprodukcija, što dodaje još jedno 1-2 godine.

Q: Koliko ljudi je radilo na WOW?

A: http://www.mobygames.com/game/windows/world-of-warcraft/credits

Q: Kakvo je predhodno iskustvo Blizzarda?

A:
Citat:
Blizzard Entertainment was founded in February, 1991 as Silicon & Synapse by Michael Morhaime, Allen Adham and Frank Pearce. In the early days the company focused on creating game ports for other studios.

http://en.wikipedia.org/wiki/Blizzard_Entertainment

Q: Ko je pravio Guild Wars?

A:
Citat:
ArenaNet is a computer game developer and part of NCsoft Corporation, founded in 2000 by Mike O'Brien, Patrick Wyatt and Jeff Strain, former Blizzard Entertainment members that played important roles in developing the highly successful computer games Warcraft, StarCraft, Diablo, Diablo II, and the Battle.net gaming network. ArenaNet's offices are located in Bellevue, Washington.

http://en.wikipedia.org/wiki/ArenaNet

Na MobyGames u Credits proveri i koliko predhodnog iskustva su imali ti ljudi što su radili na tim igrama...

Sad sam sebi postavi pitanja:

Q: Koliko sam igara ja napravio?
Q: Koliko tih napravljenih igara je bilo komercijalno uspešno?
Q: Šta ja znam o pravljenju igara?
Q: Šta ja znam o pisanju dizajn dokumenta za igru?
Q: Šta ja znam o pregovaranju sa izdavačima?
Q: Šta ja znam o organizaciji firme?
itd. sam smisli šta bi investitori mogli da te pitaju pre nego što ti daju novac.

Sada, kažeš imaš ideju za MMORPG negde između WOW, EVE, Guild Wars. Zvuči kao klasičan Frankenštajn dizajn igre (definicija: kada dizajner za inspiraciju uzima samo najbolje mogućnosti igara koje su bile mega hitovi). Da proširim tvoj primer, MMORPG između WOW, EVE i Guild Wars, sa Gears of War grafikom, Bioshock pričom, Mass Effect cut scenama, itd. ;)

Nije loše biti ambiciozan i želeti da napraviš igru koju će milioni ljudi igrati. Loše je što si izabrao put kojim sigurno nećeš stići do tog cilja. Zamisli da si odlučio da ideš na put iz Obrenovaca u Novi Sad peške. Ali umesto da ideš na sever ti želiš da ideš na jug, jer uz to što želiš da stigneš do svog odredišta, želiš da budeš prvi čovek koji je prepešačio Afriku, preplivao Južni Okean, prepešačio Antartik, posetio Severni Pol itd. pre nego što dođeš do svog odredišta. Poduhvat nije nemoguć jer je zemlja okrugla pa do bilo koje tačke možeš da stigneš ideći u suprotom pravcu, ali uopšte nema veze sa realnoću.

Ovde na forumu sam primetio dve vrste početnika. Megalomane i one što traže uvek sve jednostavniji programski jezik, ili alat za pravljenje igara (idealno GUI sa jednim dugmetom "Napravi Igru", i eventualno poljem gde pritiskač dugmeta može da upiše svoje ime).


[Ovu poruku je menjao bkaradzic dana 09.09.2007. u 00:06 GMT+1]
[ Vreljanski Milan @ 01.10.2007. 11:30 ] @
Zahvaljujem na kritici, vidi se da je iz najbolje namere, pa cu je prihvatiti kao konstruktivnu i utkati u svoje razmisljanje na ovu temu.

Takodje nebih voleo da od ove kritike napravim diskusiju, jedino bih rekao da si malo preostro dosao do nekih zakljucaka jer je ovo sto sam izneo samo ideja i moje iskreno razmisljanje. Daleko je ovo od neke realizacije i veoma sam toga svestan, samo glasno razmisljamo, bar ja tako shvatam ovaj forum.

Pogotovu kritika ideje za igru, gde ja plasticno objasnjavam osnove svoje ideje uz pomoc drugih slicnih igara, mislim da je to veoma preostro i ishitreno.

Da pojasnim, ja ne mislim da na ovom forumu treba da merimo ciji je veci.

Svestan sam veoma reality checkova raznih vrsta i toga gde se nalazim. Ali verovao ti ili ne u ovoj zemlji put od Obrenovca do Novog Sada zaista krece malo na jug, pa tek onda zavija na istok pa na sever :-D. (Nadam se da dozvoljavas malu salu da razbijem ostar pocetak)

Evo sad dok pisem razmisljam, zaista je ova kritika veoma konstruktivna, dobili smo prvi put na topicu neke od osnova koje su potrebne za razvoj igre, to je super. Pored toga mislim da je osnova svega optimizam i vera u uspeh to je jos jedna stavka koja nedostaje na listi a koja je presudna.

I na kraju novac je najbitniji, da se pocne, mislim da bez finansija da se pokrije mali tim na 6 meseci do godinu dana nema nista. Cak i da ima tog novca cela prica nema nikakvu garanciju, ali ima makar neku nadu, da se neka prva polu demo, polu trailer verzija moze prikazati i na taj nacin obezbediti jos novca.

Dok se ne steknu ti uslovi, moje razmisljanje i dalje ostaje razmisljanje, a moja megalomanija samo mastanje :-D i lep povod da neko pljuvanjem gradi autoritet :-D do tad app dev pravi pare a za hobi uzmam neki mali projekat.

[ SashaX @ 01.10.2007. 13:44 ] @
Sto se ti odmah vrijedjas? Izgleda da vam nista ne treba govoriti nego vas ostaviti da sami sebi razbijete iluzije.
Ovo je GameDev forum, vise bih cijenio da si uploadovao neku losu kopiju zmije ili tetrisa nego da imas ne znam kakvu ideju MMORPG price u glavi. Napisi onda knjigu brate kad vec ne mozes igru da uradis.
[ bkaradzic @ 01.10.2007. 19:00 ] @
Citat:
Vreljanski Milan: Pored toga mislim da je osnova svega optimizam i vera u uspeh to je jos jedna stavka koja nedostaje na listi a koja je presudna.

Jeste, ali previše optimizma nosi takođe rizik da ćeš preceniti svoje mogućnosti i mogućnosti članova tog tima što kreiraš.

Evo kako to izgleda u praksi:
http://www.dizajnzona.com/forums/index.php?showtopic=14118

Oni koji su pravili igru bar par meseci verovatno već na prvoj strani mogu da predvide kako se priča završava. U principu za godinu dana ovi što su pravili modele su mogli da prave mod za neku postojeću igru, a oni što su programirali su mogli da naprave bar jednu casual igru. I na taj način bi svi ti koji su činili tim nezavisno jedni od drugih imali dokaz da su radili na nečemu. Ovako niko ništa konkretno nije uradio, ne mogu nikome ništa da pokažu, jedino mogu samo da kažu da su radili godinu dana na igri koja nikada nije završena. Znači posle godinu dana rada su na istoj onoj tački gde su i bili. Neko ko nikada nije radio igru može isto da kaže da je radio na igri koja nikada nije završena. ;)
Citat:
Vreljanski Milan: do tad app dev pravi pare a za hobi uzmam neki mali projekat.

Moglo bi i "casual game dev" pravi pare, ali ako više voliš "app dev". Svima što žele da prave igre je ispod časti da prave casual igre za novac, ali im nije ispod časti da prave biznis aplikacije. ;)
[ pgavrilo @ 05.10.2007. 13:34 ] @
Imam trenutno tri Scenarija i tri igrice koje radim. Sve mi ide dobro kad zapnemo kod grafike imamo za drugu igricu
P.S
Meni je veliko zadovoljstvo kad napravim igricu da se ljudi zabave. Pa kasnije kad steknemo iskustvo možemo da pravimo za novac to je minimalno za 5 godina. Mislim da ozbilno radim,
a ovo je sve vježba. Mislim da bi ovde trebali da svi zajedno radimo na projektu.


[Ovu poruku je menjao pgavrilo dana 05.10.2007. u 14:49 GMT+1]
[ tosa @ 05.10.2007. 13:49 ] @
Ti slabo pratiš savete koji se daju ovde?
Tri igre koje radiš u isto vreme... pa ti mora da si konsultant!
[ pgavrilo @ 05.10.2007. 13:57 ] @
Pratim ih.:ł
Ma ne jednu igricu zapravo radim. A one dvije čekam nastavak priče