[ andzicz @ 30.05.2007. 17:46 ] @
Gde mogu da nadjem nesto o Optimizaciji MySQL na srpskom jeziku.Nasao sam ja na engleskom ali ima puno da se prevodi.
[ freind @ 16.01.2008. 10:57 ] @
zar ovde niko nista nece odgovoriti ? da li mozete da napisete kod za optimizaciju? ja svaki put kada hocu da uradim optimizaciju moram da idem u phpmyadmin ...pa napisite kod ako neko zna!
[ misk0 @ 16.01.2008. 11:10 ] @
Niko nije duzan da odgovori. Osim toga, o kakvoj ti optimizaciji pricas u phpAdminu i kakav bi ti htio kod? PhpAdmin ima log prozor gdje ispisuje sve SQL komande koje salje serveru - nema neke magije.

[ BigFoot @ 22.01.2008. 11:58 ] @
Ako je u pitanju phpMyAdmin i kod, onda jedino može biti:
Code:
OPTIMIZE TABLE `tabela`

Mada, mislim da je pitanje bilo generalno, za optimizaciju MySQL kao baze. To se radi podešavanjem parametara u my.cnf editorom.
[ agvozden @ 23.01.2008. 08:35 ] @
OPTIMIZE TABLE nije optimizacija baze.

To mu dodje vise kao defragmentacija, i ovu operaciju treba raditi ukoliko imate cesto brisanje zapisa.

Samo kreiranje optimalne baze i optimalnih upita je drugaciji posao. Treba voditi racuna o upitima, indeksima...

I ja bih voleo nesto vise da procitam o tome...
[ stsung @ 24.01.2008. 04:47 ] @
Pozd.

Optimizacija samog MySQL-a je relativno opshirna - treba prvo videti kakve tabele se koriste, kakvi su rezultati upita itd ... i na osnovu toga napraviti odgovarajuci balans otvorenih tabela, threadova, cache, index cache, buffer pool i tako dalje. Ne mozhe se raditi napamet ako je nepoznato kakvi upiti trche nad bazom.

No, nikakva server optimizacija nece pomoci da ispravi loshe napisan upit - nedostatak indeksa, loshi indeksi, neoptimizovani upiti - sve ovo utiche na krajnje performanse. Potrebno je sve upite pregledati kako bi se utvrdio execution plan mysql-a. Takodje, execution plan istog upita je chesto razlichit (u zavisnosti od raspolozhivih indeksa) kada je u tabeli/tabelama manje i kada ima vishe podataka. Najlakshi nachin da se pronadje usko grlo koje gushi bazu, je da se ukljuchi slo query log, koji ce upisivati u log sve upite koji se izvrshavaju vishe od zadatog broja sekundi, kako bi se naknadno ti upiti mogli pregledati i optimizovati.

Svako dobro.