[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 30.05.2007. 23:06 ] @
Večeras je brat na PC stavio Ubuntu, pa smo podešavajući mrežu otkrili da može da pristupi Macu preko SSH-a i FTP-a (pošto sam mu napravio korisnika, naravno), ali je taj korisnik video ceo sistem kao na dlanu. Probao sam da li može da uđe na Desktop mog korisnika, nije uspeo, nije uspeo ni u Documents, ali jeste na externi hard, preko Volumes, pa me zanima, da ne bih probavao za svaku lokaciju posebno, šta se po defaultu podrazumeva kao otključano za pristup drugom korisniku? Zanimljivo je da nije mogao uopšte da pristupi folderu svog korisnika, a mom jeste (valjda jer sam ja ulogovan, mada to i nema nekog smisla).

Znači, nije video samo Shared foldere, već sve. Druga je priča čemu je mogao da pristupi, a čemu ne.

Takođe, nisam stigao da probam, ali, ja njega na mreži vidim (prepoznam po novom imenu diska da nije ostao alijas Windows mašine, već da vidim Ubuntu), ali kad probam da pristupim njegovom disku (koji nije sistemski EXT3, već data FAT32..mada, samo je taj disk i stavio da se šeruje), traži mi user-a i pass. Takođe, u prozorčetu piše da je grupa MSWORK (ili koja je već default Win grupa), a korisnik je takođe bio upisan (MARIO). Da li on mora da napravi korisnika (npr. MARIO ili mario) i da mu da neku šifru, kojom ću ja moći pristupii njegovom disku.

Kako to da sam ja propustio gde se na OS X-u samo određeni folderi stavljaju kao shared..postoji li igde explicitno ta opcija?
[ madamov @ 31.05.2007. 10:06 ] @
A da ti uzmeš neku knjižicu tipa UNIX for Dummies pa tek onda da nas pitaš ovakve stvari? B)

Citat:
šta se po defaultu podrazumeva kao otključano za pristup drugom korisniku?

Ništa se ne podrazumeva, već se uzimaju u obzir privilegije koje imaju folderi i fajlovi.

Citat:
Znači, nije video samo Shared foldere, već sve. Druga je priča čemu je mogao da pristupi, a čemu ne.

SSH i FTP nemaju nikakve veze sa file sharingom i za njih važe drugačija pravila.

Citat:
Da li on mora da napravi korisnika (npr. MARIO ili mario) i da mu da neku šifru, kojom ću ja moći pristupii njegovom disku.

Da.

Citat:
Kako to da sam ja propustio gde se na OS X-u samo određeni folderi stavljaju kao shared..postoji li igde explicitno ta opcija?
SharePoints na VersionTrackeru, pominjali smo ga barem 20 puta.
[ niceness @ 31.05.2007. 11:17 ] @
Citat:
SSH i FTP nemaju nikakve veze sa file sharingom i za njih važe drugačija pravila.

Uglavnom svi moderni SSH serveri imaju SFTP.
U linuxu to mozemo mountovati sa fuse (MacFUSE na Mac OS X) + sshfs (mislim da ovo korisite gnome-vfs i KDE fish:// , mozda gresim) kao i sa shfs. Za windows ima SftpDrive.
FTP se takodje moze iskoristiti za jednostavan (ne siguran!) file-sharing. Samo ga ukombinujte sa nekom zeroconf implementacijom.
[ madamov @ 31.05.2007. 12:17 ] @
Sve je to super, ali će samo zbuniti Voyagera, nije njegova namera bila da uspostavi file sharing preko SSH ili SFTP-a, već misli da će share pointi definisani file sharingom važiti i kada se nakači na mašinu preko SSH ili FTP. Da ponovim, SSH i FTP nemaju veze sa Personal File Sharingom na Mac OS X-u.