[ Sudarica @ 07.06.2007. 08:45 ] @
Molim Vas pomoć
Trebala bi napisati formulu koja bi glasila ovako

Pronađi u tabeli Sheet1 (B21:F878) kriteriji su Sheet2 ćelija (B48) i ćelija (C47) i prepiši rezultate iz ćelije Sheet1(E21) i (F21)
Pošto su u pitanju sati kod prepisivanja rezultata koristila sam funkciju CONCATENATE (E21)*24;»-«;(F21)*24).


Koristila sam i funkciju VLOOKUP ali ju dovoljno ne poznam pa mi baš neide.

Hvala
[ Jpeca @ 07.06.2007. 10:00 ] @
Ako možeš da pojasniš:
1/ Da li pretražuješ samo B kolonu ili sve kolone B, C, D ...F u zadatom opsegu?
2/ Kako tačno glasi uslov pretraživanja? Na primer:
ćelija iz traženog opsega = B48 ili ćelija iz traženog opsega = C47
ili nekako drugačije?
VLOOKUP se koristi samo ako je pretraživanje po prvoj koloni opsega, a rezultat iz neke druge kolone.
[ Sudarica @ 07.06.2007. 10:38 ] @
Pretražujem kolonu B za uvjet (B48) i kolonu C za uvjet (C47)

Da pojasnim u sheetu1 u koloni B nalaze mi se imena i prezimena a u koloni C određeni datum unosa ( napr. Stupac B (B21)Marko, Stupac C (C21)1.5.2007. a u stupcu E (E21)10:00 i stupac F (F21)18:00)

Sada u sheet2 radim presliku (bolje rečeno sliku) onoga što sam radila u sheet1. Ona izgleda ovako (sjećate se početka evidencije)

Br. Prezime i ime (kalendar)

95_____Marko_____ 10-18

Ovo gdje piše kalendar to je ono što smo radili datume 1 2 3 4........................

Znači ispod svakog datuma u kalendaru koji ima raspon od C47 do Ag 47 za određeno ime trebala bi upisati sate ulaza i izlaza kao rezultat u gornjem slučaju 10-18.

Nadam se da sam bila jasna


Hvala
Pozdrav
[ Jpeca @ 08.06.2007. 08:11 ] @
Pod pretpostavkom da ima samo jedan ulazak i izlazak tokom dana, može nešto da se izvede sa matričnom formulom
Code:
=CONCATENATE(MINA(IF((Ime=$B2)*(Datum=D$1),HOUR(PocVreme),"")),"-",MAXA(IF((Ime=$B2)*(Datum=D$1),HOUR(KrajVreme),"")))

Radi lakšeg pisanja i praćenja formule imenovao sam opsege
Ime - kolona B
Datum - kolona C
PocVreme - kolona E
KrajVreme - kolona F
Deo formule:
MINA(IF((Ime=$B2)*(Datum=D$1),HOUR(PocVreme),""))
nalazi sve redove koji imaju "Marko" (B2) u opsegu Ime i istovremeno (zato je *) "1/6/2007" (D1) u opsegu Datum, pa uzima Maximum iz ogovarajućih ćelija opsega PocVreme. Slično za vreme izlaska, pa vrši konkatenaciju.
Znakovi $ su zbog mogućnosti kopiranja formule u susedne ćelije.
Prilikom unosa, kao i svaka matrićna formula završava se CTRL+Shift+ENTER.

Druga mogućnost je da se napravi korisnička funkcija koja bi radila to što ti treba, pa bi mogla i da uključi i neke dodatne zahteve.
[ Sudarica @ 08.06.2007. 21:58 ] @
Da ova formula je ono što sam ja htjela ali sam zaboravila na to da radnik nemora biti svaki dan na poslu pa on u koloni ulaza ima text Bo, Go, Pd, itd.
Neznam kako nadograditi to u formulu.

Code:
{=CONCATENATE(MINA(IF((Ime=$B2)*(Datum=D$1),HOUR(PocVreme),"")),"-",MAXA(IF((Ime=$B2)*(Datum=D$1),HOUR(KrajVreme),"")))}


Druga mogućnost je da se napravi korisnička funkcija koja bi radila to što ti treba, pa bi mogla i da uključi i neke dodatne zahteve.[/quote]

Mislite da ju koristim kao npr.SUM, IF i sl.
[ Jpeca @ 09.06.2007. 17:36 ] @
Možda bi bilo rešenje da napraviš pomoćnu kolonu na Listu1 u kojoj ćeš da izvršiš (prethodno) spajanje vremena ulaza i izlaza, odnosno da upišeš šta treba za GO, bolovanja...
U tom slučaju matrična funkcija služi da ispita kad su oba kriterijuma zadovoljena i preuzme vrednost iz tako formirane pomoćne kolone. Iako izgleda jednostavnije nego u prethodnom slučaju pošto je sadržaj ćelije tekst, a matrične formule uglavnom služe za neke računice, ja nisam uspeo da smislim ništa pametnije od ove formule:
Code:
{=INDIRECT("List1!G"&MAX(IF((Ime=$B2)*(Datum=D$1);ROW(Pom);0)))}

Vrednost nisam uspeo da preuzmem direktno, nego sam morao zaobilazno – formula nađe broj reda za koji je zadovoljen uslov, pa onda koristeći indirektno adresiranje pročita vrednost.

Što se tiče korisničkih funkcija one se kreiraju u VB Editoru (kao i makroi) između. Kreiranu funkciju pozivaš u formuli kao i sistemske(SUM, COUNT...) a naćićeš je listi funkcija u kategoriji User Defined. Vidi http://www.elitesecurity.org/t233863-0#1400713
Primer nije ono što tebi treba, ali kao ideja šta sve može da se obavi unutar funkcije.
[ Sudarica @ 12.06.2007. 23:07 ] @
Upravo sam završila i sve je onako kako sam htjela Imam radnu stranicu (stranica unosa) imam stranicu izračuna totala i prikaz za cjeli mjesec.
Hvala na velikoj, velikoj pomoći. Muka se isplatila.

Pozdrav