[ vula @ 08.06.2007. 21:03 ] @
Za koji format slika da se odlucim? Koji je najmanje zahtjevan, memorijski?

Kontam da bpm nikako jer je ogroooman. Interesuje me odnos jpg vs. gif. Ili imate, stavljate... neki drugi format na svoje sajtove.
Stvar je u tome sto ce sajt mozda ucitavati i korisnici koji imaju dial-up konekciju. Znaci jadnih 54k i to teorijski! A u praksi se to obicno vuce na 45 i manje, zavisi, naravno on duzine kabla.

Dakle, koji format slika preporucujete?

Hvala
[ pajaja @ 08.06.2007. 23:41 ] @
zavisi sta se nalazi na slici. ako ti je dovoljno 8bita (256boja) - gif, ako ti treba vise, jpeg
[ webex @ 09.06.2007. 00:38 ] @
Mozes i PNG... on je slican kao gif ali ima vise boja cini mi se... sve u svemu format koji je pravljen prvenstveno za web...
[ pajaja @ 09.06.2007. 01:20 ] @
da, mozes i njega, samo obrati paznju na IE, posto ima bug sa png alfa kanalom
[ vula @ 09.06.2007. 14:00 ] @
Hvala
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 12.06.2007. 20:07 ] @
Ako radiš u Photoshopu, onda koristi opciju Save for web, koji izbacuje EXIF tagove sa fotografije (i ko zna šta još), te je čini manjom.

U principu, .gif i .png su dobre ako se radi o slikama na kojima nema mnogo mešanja boja (jednobojni baneri, zastave i takve stvari), dok je jpg bolji za sve ostalo.

I ne bih se složio da kvalitet dial up veze zavisi od dužine kabla. Zavisi pre svega od vrste i kvaliteta centrale, pa onda tvog provajdera. Štaviše, mislim da kod dial up-a uopšte nije važna dužina kabla, ali je to već off topic :)