[ amor123 @ 11.06.2007. 07:33 ] @
Cao. Imam prijatelja (Engleza) koji radi u birou za zaposljavanje u Engleskoj.Rekao mi je da moze da mi pronadje posao i kucu za stanovanje.Mozda bi mi uz to poslao i garantno pismo.
Mene zanima da li je to dovoljno za imigraciju u Englesku.Molim da mi neka osoba sa iskustvom da adekvatan odgovor i uputstva.
Hvala unapred. S postovanjem Amor.

[ kantona @ 11.06.2007. 09:49 ] @
Ne znam sta ti je tacno rekao, ali nije bas tako jednostavno.

Ako nisi drzavljanin EU, u Eng ne mozes jednostavno da odes da radis cak ni na poziv neke firme. Treba ti radna dozvola (work permit).

To mora da ti kompanija izvadi, podnosi dokumentaciju u Home Office. Ti ne smes sam da apliciras. Tek kad je to sredjeno ambasada ce ti dati vizu koja traje koliko i work permit (max je 5god). Pre toga ti eventualno mogu dati kratkotrajnu vizu da odes na intervju ali bi zahtevali da se vratis kuci i cekas da se sredi work permit, ne da odmah ostanes tamo.

E sad, iskustva za work permit su razlicita, za neke glatko, za neke nocna mora. Mislim da postaje sve teze nakon prosirenja EU pre par godina za 10 novih clanica jer njihovi drzavljani nemaju ogranicenja da rade u UK. Za ove zadnje 2 nove clanice EU postoje ogranicenja ali verovatno ne za dugo.

Da bi firmi bio odobren work permit, ona mora dokazati da nije uspela da nadje radnika iz EU. Obicno da da oglas u nekim nacionalnim novinama (ne internet i slicno, nego bas nacionalne novine koje se svuda prodaju), pa ostavi mesec dana da ljudi apliciraju, pa navede zasto nisu dovoljno dobri a ti jesi (tu se mozda moze smuvati ako firma tvrdi da se nitko nije prijavio cak i da jeste). Ali to bi znacilo da 'ucestvuju' u planu da te zaposle.

Cak i kad se work permit izda, glasi samo za tu firmu i za to radno mesto. Cak i u sklopu firme ne smes promeniti radno mesto bez da se to prijavi u Home Office da se odobri. Ako bi zeleo da promenis firmu, za novu firmu je ista procedura.

Kako je zakon trenutno (a nitko ne kaze da ga ne mogu menjati jer imigracija im je top politicka tema ovih godina), to moras 'da istrpis' celih 5god da bi imao pravo da trazis pravo postojanog boravka u UK. Kad to dobijes ne treba ti vise nikakva dozvola da radis sta hoces, za koga hoces...

I jos nesto. Bas zbog toga da im je imigracija top tema, sve vise kompanija postaje svesno da te tom dozvolom 'imaju u ruci' (ako nisu bili ranije svesni toga). I postoji samo jedan razlog da bi oni prolazili kroz svu papirologiju zbog tebe a to je da te manje placaju nego sto vredis i za posao koji radis. Kako stvari jesu i trenutno u UK ima puno 'istocnjaka' kojima ne trebaju nikakve dozvole da rade i radili bi za relativno male plate.

I za kraj, ako taj tvoj prijatelj radi u agenciji za zaposljavanje i nije ti nesto od ovoga vec pomenuo to mi je malo cudno. Kakav je to tip koji radi na zaposljavanju a ne zna da se stranci ne zaposljavaju u UK tek tako samo sa pismom? Onda on ne zna svoj posao... Pazi da ne ispadne sutra da ti obeca jos nesto (sa najboljim namerama) i da ispadne da nije tako prosto kao sto je mislio i nista od toga... Raspitaj ga lepo za sve sto predlaze i vidi dali se osecas kao da zna o cemu prica...

Pozdrav.
[ amor123 @ 12.06.2007. 07:52 ] @
Mnogo hvala na ovim iscrpnim informacijama, sada su mi neke stvari mnogo jasnije.
veliki pozdrav :)
[ wise_monkey @ 12.06.2007. 16:15 ] @
a kakva je procedura za one sa Bugarskim pasošima? (samo sa pasošem, bez prebivališta u Bugarskoj)
[ hecky @ 12.06.2007. 17:08 ] @
Sa bugarskim i rumunskim pasosem, mozes raditi iskljucivo kao "selfemployed" (nesto kao samostalni preduzetnik).

Ako hoces da radis za neku firmu, u istom si sosu kao i non-EU drzavljani (treba ti radna dozvola).

Vidi ovde za detalje:
http://www.workingintheuk.gov....rk/bulgarian_and_romanian.html
[ ryan_cpp @ 02.08.2007. 11:02 ] @
Ocekuje me telefonski interview iz UK, pa ako to prodjem, onda se najverovatnije ide na testiranje znanja. C++ je u pitanju. Da li neko zna ili ima iskustva kako ti testovi izgledaju, sta bih mogao otprilike da ocekujem i gde bi na web-u mogao pronaci neke primere?
[ caiser @ 02.08.2007. 19:40 ] @
Pa to valjda zavisi od firme gde si aplicirao. :)