[ jandearc @ 27.07.2003. 21:36 ] @
U firmi već imamo instaliran Oracle 8.05 i 9i , na nekoliko servera i radi odlično.
Međutim, sada se javlja potreba da radimo neke aplikacije u VB-u, pa je predloženo da se sve drži "under one roof", tj. da se instalira i MS SQL server 2000.
Pošto nemam nikakvog iskustva sa SQLserverom, može li mi iko dati poređenje između ova dva, najviše kroz prizmu povezivanja VB-a i baze. Problemi sa drajverima,dokumentacija, support ...?

Neko je već dao interesantan link ranije na ovom forumu :
http://www.eweek.com/article2/0,3959,293,00.asp
Koji daje odličnu komparaciju vodećih baza (najbolji prema datim testovima su : Oracle, MySql, pa tek MS SQL2000 ???)

Može li mi iko dati kakav pregled iz iskustva? Pogotovo me interesuje MSSQL2000. Da li je zaista tako problematičan što se tiče sigurnosti ?

Na kraju, da vi imate izbor, uz VB, koju biste bazu odabrali ?
[ Dragi Tata @ 27.07.2003. 23:51 ] @
Nisi do kraja pročitao članak na eweek-u. MS SQL server se pokazao slabim kada se radilo preko Java drajvera (JDBC), dok je sa ADO.NET drajverom pokazao odlične rezultate.

http://www.eweek.com/slideshow...&s=1590&a=23120,00.asp

U mojoj firmi koristimo MS SQL Server i nismo imali nikakvih problema ni sa performansama ni sa sigurnosti.

Međutim, pošto sam toliko nahvalio MSSQL Server, moram da kažem da bih se na vašem mestu držao Oracle-a, pošto već dosta dobro poznajete ovaj DBMS (pretpostavljam), a činjenica da ćete da koristite VB ne bi trebalo da bude nikakva smetnja (postoji ADO.NET provajder za Oracle). Mislim da bi vam prelazak na novi RDBMS doneo više nevolja nego usklađivanje VB-a i Oracle-a.
[ Last Man Standing @ 29.07.2003. 06:23 ] @
Zamisli da tvoj post ima 10 replika od kojih 8 kazu da je SQLServer bolji (ili mozda neko 9 puta glasa za MySql). Da li to znaci da ce na vasu odluku uticati i jednostavni (i cesto emotivno obojeni) odgovori na kratko pitanje "sta je bolje"? Ili par clanaka iz eweek-a koje je neko mozda platio da se napisu? Sta je za vas konkretno bolje zavisi od 1000 faktora. Da je Oracle najbolji na svetu u svakoj prilici, druge baze ne bi postojale (osim open source-a, posto se one razvijaju iz ljubavi, kako neki kazu).
Nije isto ako je, recimo, tvoja firma velika fabrika lekova ili je mozda softverska firma ciji su klijenti pomenute fabrike lekova. Evo, da ne idemo dalje.

Recimo da pravite lekove. Kakve su vam aplikacije i koliko ih imate? Da li cete te nove koje pocinjete da pisete u VB-u integrisati sa starim? Ili cete stare da bacite? Ako ste krajnji korisnik, poslusaj Dragog Tatu. Nema potrebe da sa Oracla prelazite na nesto novo za sta je veliko pitanje da li ce dati ocekivane rezultate. Koliko vas zna T-SQL a koliko PL/SQL? Ako koristite iole slozenije stored procedures, prelaz ce biti jako bolan, jer su filozofije potpuno razlicite (temp tabele naspram cursora). Dalje, ako ikada pozelite da integrisete aplikacije, bice nevolja. Takve odluke se donose posle detaljne analize koje napravi neko ko ima dosta iskustva za pojasom. I to moze lepo da kosta, ali vredi na duze staze. Osim ako je neko napravio deal sa direktorom. Ionako su sve to bitovi i bajtovi...

Ako ste pak softverska firma koja je dobila novog klijenta koji trazi aplikacije u VB-u, to moze da promeni stvar. Mozda on ima DBA i maintenance ekipu koji znaju samo SQL Server i nece da placa prelaz na Oracle. Dalje, nije lose da mozete da ponudite softver koji radi i na SQL Serveru. Dodatno znanje moze lepo da se isplati i za nekog novog klijenta.

Dakle, napravite malo bolju analizu pre nego sto ista kupite. Imate SQL Server trial na tri meseca (tj. dzabe). Probajte malo da se igrate pa cete da vidite kako ide.

Na kraju, imaj u vidu da izbor baze nema mnogo veze sa programskim jezikom (VB u ovom slucaju), jer ako cete aplikacije da napravite kako treba, odvojicete logiku i procese od podataka. Onda mozete da koristite i MySql.