[ CONFIQ @ 29.07.2003. 02:59 ] @
Surfujući sam našao na ovu sliku: i upoznao šta je to TCPA.

Pošto mi još nije ušlo u glavu (ili neće da mi uđe) je li neko može ukratko da mi objasni šta je ovo?

http://www.againsttcpa.com/what-is-tcpa.html

Pročitao sam link 2 puta i nisam verovao očima kakve planove imaju.
Ukratko
Citat:

TCPA stands for Trusted Computing Platform Alliance. For the technology we will speak from TCP (The trusted computing platform). This plans that every computer will have a TPM (Trusted Platform Module), also known as Fritz-Chip, built-in. At later development stages, these functions will be directly included into CPUs, graphiccards, harddisks, soundcards, bios and so on. This will secure that the computer is in a TCPA-conform state and that he checks that it's always in this state. This means: On the first level comes the hardware, on the second comes TCPA and then comes the user. The complete communication works with a 2048 bit strong encryption, so it's also secure enough to make it impossible to decrypt this in realtime for a longer time.
...
...
...
Even if this bill would only valid in the USA it would have catastrophically effects worldwide. Because US companies are not allowed to develop and sell "unsecure" software, others would have to jump onto the TCP-train, so they would give total control over themself to the TCPA (USA?), or they would have to live completely without software and harware from US-companies. No Windows, Solaris, MacOS, Photoshop, Winamp or to say it short: The largest part of all software that's used on this planet would not be usable.


Što znači da će moj kompjuter moći da pokrene software i hardware samo one koje su dozvoljene od strane TCPA? Pa ovo je već previše!
A ne bi rekao da je šala pošto čitajući njihov sajt imaju dosta poznatih kompanija.
Compaq, HP, IBM, Intel , Microsoft , (moj omiljeni) Sony....
Šta više, ima već proizvoda koji su pod TCPA-om, IBM-ov neki laptop kolko sam skontao iz priče...
Ako je tako, šta ih sprečava da monopolišu?
A najsmešniji mi ovaj deo:
Citat:

In the USA there's a planed bill, the so called CBDPTA (Consumer Broadband and Digital Television Promotion Act). First it was callen SSSCA (Security Systems Standards and Certification Act). The new name reads much more harmless. Looks like the first name made it too easy to discover the purpose of this bill.
This bill plans to legally force secure (TCPA-conform) systems. So in the USA it would then not be allowed to buy or sell systems that are not TCPA-conform. Passing this law would be punished with up to 5 years of prision and up to $500.000 fine. The same would apply for development of "open" software. Open means that it would work on systems that're not TCPA-conform.


Heh, ovo je neka zajebancija zar ne? Recite mi da je ovo samo zajebancija molim vas.... Je li tako da je zajebancija? Zar ne?.....


:)

P.S. Oprostite što je text 'prost' jednostavno je ovde previše kasno.
~Say... All human beings are born free and equal in dignity and rights.... Or is it?
[ caiser @ 29.07.2003. 03:37 ] @
Citat:

No Windows, Solaris, MacOS, Photoshop, Winamp


I can live with that. :p

Inace, mene te stvari uopste ne cude. Sve vise i vise licimo na one crne SF filmove.

[Ovu poruku je menjao caiser dana 29.07.2003. u 03:44 GMT]
[ Mihailo @ 29.07.2003. 03:43 ] @
Citat:
CONFIQ:
Heh, ovo je neka zajebancija zar ne? Recite mi da je ovo samo zajebancija molim vas.... Je li tako da je zajebancija? Zar ne?.....


Ne, nije zajebanija, to je budućnost modernog kapitalizma. Ništa čudno, odavno poznato.
To što ćeš morati da platiš softver milom ili silom je samo uterivanje zakona :)
[ Gojko Vujovic @ 07.08.2004. 16:14 ] @
http://www.elitesecurity.org/tema/63862
http://www.cl.cam.ac.uk/~rja14/tcpa-faq.html
[ flylord @ 07.08.2004. 17:39 ] @
To se vec koristi u svetu. Ti ne mozes da napravis igru za Sony PS ili Nokia N-gage ako nemas potpisan ugovor sa njima o tome da mozes da razvijas aplikacije za njihove platforme. I ako dobijes licencu radi se odobravanje svakog proizvoda, tako da programi koji nisu odobreni ne mogu da se pokrenu.

To isto pokusava Epson sa tonerima za InkJetove, da mozes da koristis samo njihovu boju, ali im za sada ne uspeva.
Ovo polako ulazi na mala vrata ali je samo pitanje, kako stvari sada stoje, da ce da se uvede i na velika vrlo brzo. Dovoljno je da Ameri to usvoje, a oni su centar IT-a i elektronike i mnogi ce poceti to da koriste, a kad krenu mnogi, krenu ce i svi proizvodjaci. A tada smo ga nadrljali

poz
[ DownBload @ 07.08.2004. 18:11 ] @
Nema sanse. Privatnost je ipak jedna od bitnijih stvari na internetu, tako da cisto sumnjam
da ce netko ozbiljan to dozvoliti na svojem racunalu.
PC samim time gubi ime Personal (ili Professional) Computer i dobiva titulu
MC (Microsoft Computer). Mislim da je cyber zajednica ipak prejaka da si dozvoli takve stvari.
Evo sta Stallman kaze o tome: http://www.gnu.org/philosophy/can-you-trust.html
Sta te americke korporacije misle???? Pa nisu ljudi glupi.

Neki dan sam citao neki clanak o Microsoftu i softverskim patentima kojima sad planira napasti
Linux. Takve stvari jednostavno razljute covjeka, pa ako Microsoftu (iako ne vidim kako) podje
za rukom da "unisti" Linux, duboko sam uvjeren da ce razjarena Linux zajednica uzvratiti.
Onaj idiot koji predvodi SCO Group nedavno je postom dobio paket na kojem je pisalo "LIVE WORMS".
Zena mu je ostavila paket u garazi, a malo kasnije, garaza je bila puna crva :-)))
Tako treba!!!


[ Palma @ 07.08.2004. 20:19 ] @
Citat:
DownBload:
Mislim da je cyber zajednica ipak prejaka da si dozvoli takve stvari.


He he he, cyber zajednica je ipak prejaka :)))))))))) Baš si me nasmejao :)))

Citat:
DownBload:
Evo sta Stallman kaze o tome: http://www.gnu.org/philosophy/can-you-trust.html


E a koga zabole šta Stallman kaže o tome, čak i vi iz Linux tabora kažete da je čovek ludak, ko će bre još da ga sluša kad ste i vi podeljeni po pitanju dotičnog.


Citat:
DownBload:
Sta te americke korporacije misle????


Šta te američke korporacije misle to će i da ostvare, as simple as that :)

Citat:
DownBload:
Pa nisu ljudi glupi.


Pa normalno da nisu glupi, zato i koriste Windows.



Citat:
DownBload:
duboko sam uvjeren da ce razjarena Linux zajednica uzvratiti.


Ha ha, da neće neki prostaci da pošalju mr. Gates-u kutiju crva :)


Citat:
DownBload:
Onaj idiot koji predvodi SCO Group nedavno je postom dobio paket na kojem je pisalo "LIVE WORMS".
Zena mu je ostavila paket u garazi, a malo kasnije, garaza je bila puna crva :-)))
Tako treba!!!


Otkud bre ti znaš da je čovek idiot. Ako je čovek CEO tako velike korporacije nikako ne može da bude glup, pa nisu svi blesavi ko onaj vaš bradati predvodnik. I da, samo neki debil i prostak može da pošalje čoveku kutiju punu crva, mislim to pokazuje koliko su isfrustrirani i zaluđeni Linux-om. Mada, nije to uopšte čudno, dobro je poznata činjenica da su se tokom vladavine komunizma ljudi međusobno ubijali zbog istog, pa tako sad i vi. Ccc, komunjizm je veliko zlo...
[ bojan_bozovic @ 07.08.2004. 23:09 ] @
Dobro dobro kupim TCPA hardver i nastavim studije, pa moram da programiram, za kolokvijum
Ne moze hardver da izvrsi moj program (recimo Windows 2005+ MSVC) jer nije sertifikovan od strane MS?
To je krsenje slobode govora tj slobodnog izrazavanja misli, sto je programiranje jednim delom

Sta bre oni misle? Da je pola sveta debilno??? Pa to ce da koriste samo kreteni ili uposljenici MS,eventualno... Nama sanse da IKADA koristim TCPA hw ako ne moze da se hakuje! XBOX je za 3 dana hakovan da pokrene Linux! Ostajem ja onda na ovom hw, pa cu da koristim Linux, a videcemo onda i paralelni Internet
Orvelova 1984? Matrix?

Dalje, da vidim kako ce to da zazivi na fakultetima.... Nema programiranja? Smesno? Ako samo PC misle da uj..... a tako je najverovatnije, navijam za Sun Blade
Pa taj se Sun i koristi na fakultetima... Nemoguce je da se TCPA prosiri na sve platforme
Uostalom dok bude malih firmi koje zele da zarade bice i non TCPA hardvera... Mogu americki senatori malo da mi p... k.... ne mogu da odredjuju kakve cu gace da nosim!

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 08.08.2004. u 01:17 GMT]
[ popeye @ 07.08.2004. 23:15 ] @
Jes' da će sistem biti skoro pa neupotrebljiv, ali (valjda) neće raditi ni virusi. Kakva logika.

Sumnjam da će to biti toliko crno i da se može toliko strogo sprovesti.
[ degojs @ 08.08.2004. 05:38 ] @
Citat:
Ne moze hardver da izvrsi moj program (recimo Windows 2005+ MSVC) jer nije sertifikovan od strane MS?
To je krsenje slobode govora tj slobodnog izrazavanja misli, sto je programiranje jednim delom
Sta bre oni misle? Da je pola sveta debilno???


Da, da.. to će verovatno biti napravljeno tako da ti ne možeš da izvršiš svoj program koji nije sertifikovan od strane MS. Baš tako će biti napravljeno. Pa će, ko programira, čim izmeni jedno liniju koda u svom programu morati da traži sertifikat od MS jer neće moći da pokrene to što je baš sad kompajlirao. Baš će to tako da radi, vidiš kakvi su to debili, a ti pametan kad si lepo uočio tu opasnost..

Nema druge, počnite da skupljate crve.
[ bojan_bozovic @ 08.08.2004. 08:12 ] @
Videces Degojs sta je kad ti MS pocne da izdaje Windows na tri meseca
Posle 3 meseca, ako se ne playi, svi dokumenyi na disku bice sifrovsni, pa mozes da se slikas
Sto se crva tice degojs, ja koristim Linux, a ako TCPA zazivi, sam ces da ih skupljas!!!
Da, i saljes Bilu Gejtsu na kucnu adresu!!!
[ Reljam @ 08.08.2004. 08:30 ] @
Bojane, moglo bi to i ovako da se realizuje:

Ti dobijes sertifikat za GUID tvoj kompjutera, i kompajler sam signuje tvoj exe kada iskompajliras kod. Znaci kada ti dodas red koda i rekompajliras, sve je u redu jer se i dalje izvrsava na tvom kompjuteru, a ti imas sertifikat i private key.
[ bojan_bozovic @ 08.08.2004. 10:40 ] @
@reljam

U pravu si, ali koliko to ima da kosta? Ima boga da kosta, inace ja lepo uzmem MSVC bootstapujem gcc i kompajliram cygwin + mozillu za Windows
Ima MS to papreno da naplacuje, sto jadnom studentu nece da pomogne da na MSVC uradi kolokvijum, zar ne?

Dalje, ovaj kompjuter na kome pisem je MOJ
Ko moze da mi zabrani da ga cekicem razbijem u komade, ako to hocu!
Ako non TCPA sistem nece moci na Internet JA PRVI PRAVIM BBS OD MOG!
Mozda ce i to da zabrane... Da, ovo je matriks....
[ Mystic @ 08.08.2004. 11:21 ] @
Citat:
Ako non TCPA sistem nece moci na Internet JA PRVI PRAVIM BBS OD MOG!


Ako se tako nešto desi, zaživi TCPA internet?!

Kada se mi svi skupimo, imamo dovoljno znanja..

Zašto ne bi proširili ideju u svet i onda da napravimo paralelan klasičan internet ispočetka, a oni sa svojim TCPA, neka se bodu u #"%$%

To jeste prilično za%&#an i dug proces, ali...
[ Slobodan Milivojevic @ 08.08.2004. 11:34 ] @
Ma sta nas briga, pa mi smo sekretarice , kome jos treba nesto da kompajlira???

Ja lepo otkucam sefu nesto u Word-u to lepo odstampam na stampacu, on to podpise, i? gde je tu problem?

Jao, cu da poludim od takvih debilskih stvari, pa billy-ju ne trebaju crvi vec H-bomba . Ja se sve nesto nadam u bracu ruse
[ Ivan Dimkovic @ 08.08.2004. 11:36 ] @
Citat:

Mozda ce i to da zabrane... Da, ovo je matriks....


Izgleda da postoji vrlo jaka korelacija izmedju linux/gnu zealotizma i verovanja u teorije zavere... zle korporacije, "mi" vs. "oni", "komuna nece dozvoliti".... jos je samo korak do "ameri nisu sisli na mesec" i "elvis je ziv" :)

Citat:

Jao, cu da poludim od takvih debilskih stvari, pa billy-ju ne trebaju crvi vec H-bomba . Ja se sve nesto nadam u bracu ruse


Braca rusi su patentirali pecene bubasvabe na -30 u Sibiru... to je njihova kontribucija razvoju - to vam je ruski TCPA :)
[ caiser @ 08.08.2004. 11:48 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:  jos je samo korak do "ameri nisu sisli na mesec"


A sta, kao jesu, a? :) Molim te Ivane, znas ti i bolje... :)
[ Slobodan Milivojevic @ 08.08.2004. 11:51 ] @
To ne znaci da ja moram da odem u sibir, da bi jeo pecene bubasvabe, a ovo znaci da ja moram i ako nikako necu da koristim TCPA. Neznam kako braca rusi sputavaju prodaju bubasvaba, ali sigurno ne sputavaju razvoj IT oblasti uopste. A spomenuo sam ih u kontekstu H-bombe, a ne ne znam cega.

A, jeli Ivane, ti si tolko zaljubljen u M$, ili te placaju debelo? :D
[ Ivan Dimkovic @ 08.08.2004. 12:30 ] @
A je li Slobodane, koja to "braca" tebe teraju da koristis TCPA - ili valjda mislis da svaki kretenski predlog industrije moze da prodje i automatski je validan ako ga neki novinar napise? :)

Mislim, ajde malo argumenata za promenu....

Citat:

A, jeli Ivane, ti si tolko zaljubljen u M$, ili te placaju debelo? :D


Ne branim ja M$ vec mi je smesna ta kolektivna paranoja koja je potpuno neosnovana - bilo je i smesnijih predloga od TCPA i jedan razvijeni sistem ekonomije i interesa potrosaca nikad ne prihavata ovakve stvari, sto se i sada pokazuje kao tacno.
[ nemesis @ 08.08.2004. 13:00 ] @
jedna od stvari koje dobijesh u XP sa SP2 je i to :)
izmedju-ostalog :) ...
[ Slobodan Milivojevic @ 08.08.2004. 18:07 ] @
Koja bre braca? Ja samo kazem da ako je ovo sto pise na ovom gore pomenutom sajtu bar delimicno tacno, onda nije mala mogucnost da to moze da postane stvarnost, zato treba dici glas protiv takvih ludackih ideja, a ne cekati da to postane zajsta realnost.

Ovo je i cilj rasprave, zar ne?

Citat:
nemesis: jedna od stvari koje dobijesh u XP sa SP2 je i to :)
izmedju-ostalog :) ...


Jel ovo stvarno tacno? Nemam velika iskustva sa winxp service pack-ovima, jer ga skoro i ne koristim od kad pre nekoliko godina.
[ Reljam @ 08.08.2004. 18:14 ] @
Citat:
bojan_bozovic:Ako non TCPA sistem nece moci na Internet JA PRVI PRAVIM BBS OD MOG!


Naravno, i to je sasvim moguce, ali u tom slucaju bi bilo moguce implementirati TCPA preko IPSEC protokola za komunikaciju. Posto tvoj BBS nece imati TCPA sertifikat (key), nece moci da potpise pakete, tako da drugi kompjuteri nece moci da komuniciraju sa njim. Na taj nacin se izbegavaju nepoznati kompjuteri na mrezi.
[ Marko_L @ 08.08.2004. 18:47 ] @
Hehehe a e ste videli šta piše za mp3 fajlove.Mogu da zamislim ovakav razgovor za koju godinu.
Korisnik: Alole, jel to tehnička podrška ?
TP: Jeste, izvolte, kako vam možemo odmoći ?
Korisnik: Slušajte bre, vaš TCPA mi je pobriso polovinu mojih mp3 fajlova sa harda.
TP: Samo trenutak, a pa jeste, tih 5.000 pesama su nelegalno download-ovane sa interneta.
Korisnik: Alo bre, pa to mi za školski projekat, tema audio kompresija.
TP: Aha, pa vam je zato trebalo 5.000 najnovijih pesama ?
Korisnik: Pa najnovije pesme koriste najnovije algoritme za kompresiju, pratim trendove.
TP: Aha, a onih 10.000 što smo vam izbrisali prošle nedelje ?
Korisnik: A njih sam spaso fala bogu, spržio ih na CD :)))))))))) hahahahahaha
TP: A da li ste možda koristili naše TCPA sertifikovane CD-ove dok ste pržili ?
Korisnik: Jesam, ali šta mi možete, oni nisu konektovani na internet, hahahahaha...
TP: Ukoliko ste snimali mp3 na te diskove, oni će se samouništiti u roku od 10 dana, lepo vam piše na kutiji, sitnim providnim slovima...Doviđenja, prijatno !
Korisnik: Neeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:D
[ Slobodan Milivojevic @ 08.08.2004. 21:08 ] @
A sta ako ja na mom P1 sa linux-om, slusam neki alternativni audio codec :D ...

Znam, docice murija, i oduzece mi nelegalnu robu (komp, muziku...) jos cu i u zatvor da idem :(
[ popeye @ 08.08.2004. 21:28 ] @
@Marko_L

Slatko si me nasmejao. :)

Bezrazložno dižete prašinu, verovatnoća da će MS zabraniti komunikaciju WIndows računara sa drugim platformama teži nuli.
[ bojan_bozovic @ 08.08.2004. 21:43 ] @
@reljam

Ma ja sam mislio na non TCPA masine sa non TCPA OS! TCPA=bulsit!
Sa tcpa upotrebna vrednost starih kompjutera bice ravna nuli, da ne spominjem da, cak i da takva glupost prodje, to nece biti moguce univerzalno sprovesti
US DoD sigurno nece da dozvoli da im Bil gasi lompjutere i brise podatke (kad mogu MP3, mogu sve) a tako i vlade trecih zemalja... Verujete li da ce Kinezi ili Rusi dati Bilu na raspolaganje njihov nuklearni arsenal? Ako to prodje (a *MOZE* da prodje s obzirom da US congress nije nista bolji od nase skupstine) tek ce se videti dokle to moze i da se implementira
Ko moze da mi zabrani da koristim postojeci hw? To u slucaju da SVI proizvodjaci pocnu da prave TCPA only hw, sto je takodje glupost-neizvodljivo
CRAY ili IBM morace da zamene SVE postojece instalacije superkompjutera sa TCPA hw? hardverom? Dalje, sami potrosaci ce bojkotovati TCPA hw. To je mozda dobro za XBOX, ali za kompjutere nije....
[ srki @ 08.08.2004. 23:42 ] @
Citat:
bojan_bozovic: Ma ja sam mislio na non TCPA masine sa non TCPA OS! TCPA=bulsit!
Sa tcpa upotrebna vrednost starih kompjutera bice ravna nuli

Zasto? Mislis da je upotrebna vrednost danasnjih racunara ravna nuli?

Citat:
Ko moze da mi zabrani da koristim postojeci hw?

Sto uopste pricas o tome? Odakle ti ta ideja?

Citat:
CRAY ili IBM morace da zamene SVE postojece instalacije superkompjutera sa TCPA hw? hardverom?

Pa sigurno nece zakon vaziti za vec postojece instalacije.
[ bojan_bozovic @ 09.08.2004. 00:05 ] @
@srki

Ne, misim da ce sa TCPA upotrebna vrednost danasnjih kompjutera biyi nula
(enkriptovani dokumenti kljucevima sa ms servera, ne mislis valjda da ce to ms da backportuje u win98?)

Misle da zabrane prodaju svog non TCPA hw u USA i koriscenje Interneta od strane istog!
To mozda nece da vazi sa sadasnje instalacije, ali one nece moci na internet (ako TCPA prodje u USA), opet zbog koriscenja hw enkripcije kljucevima sa servera vendora sofrtvera. Dalje, mogu lepo da zabrane i koriscenje non TCPA hw uopste, kad im ove gluposdti padaju na pamet (mislim USA senatori, a mi smo suvise mali da kontriramo, to Rusi mogu...) Osnovna namena TCPA je DRM (Digital Rights Management) koji treba dizniju i lukasfilmu da omoguci da iznajmljuju DVDove korisnicima PCja. Velike su pare u igri, i zato ce holivud dobro da pritisne US congress
Neces moci da gledas kralja lavova npr. od diznija ako nemas kljuceve sa diznijevog servera, i hardver za dekripciju, jer ce disk da bude sifrovan!!! U svako doba mogu da odbiju da posalju nove kljuceve. i da tako naplacuju iznajmljivanje diska
Firme ce to moci da koriste za iznajmljivanje sw, a SVI podaci ce biti nedostupni nonTCPA hardveru, zato sto nece imati hw dekripciju.... Word dokumenti, veb strane, muzika... SVE!



[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 09.08.2004. u 02:11 GMT]
[ Ivan Dimkovic @ 09.08.2004. 00:08 ] @
A odakle vi zealoti crpite te informacije da ljudi nece moci da koriste MP3 fajlove ili da ce oni biti obrisani... i da nece moci da koriste svoje aplikacije?!

Da li ste vi svesni koliko, sa oprostenjem, serete?

Vidim na onom anti-tcpa sajtu pominju WM Player i presedan sa MP3-jem.. mislim, ko vas bre tera da koristite budjavi WMPlayer? Postoji Winamp, postoji jos 10000 playera - i ako MS odluci da puca sebi u nogu time sto nece podrzavati de-facto muzicki format (MP3) na netu, to samo znaci da ce korisnici koristiti nesto drugo a ne "other way around"

DRM forsira holivud... da, tacno je - ali takodje je i tacno da postoji mnogo jak industrijski lobi koji de-facto zivi od piraterije i njih bole stojko i za Holivud i za RIAA-u. Setite se koliko je puta RIAA pokusala da zaustavi razvoj MP3 playera pa im nikad nije uspelo.

DRM je uvek opcionalna stvar - prica da ce DRM biti neophodan je prica za malu decu, i to svi znaju - ukljucujuci i holivud. TCPA ce zavrsiti na djubristu kao i njen stariji "brat" SDMI koji se slavno proveo.



[ bojan_bozovic @ 09.08.2004. 00:14 ] @
Sa oprostenjem I. Dimkovicu TCPA i DRM su i napravljeni za to.... Da holivud i muzicka industrija mogu da sprece pirateriju... Licno sumnjam da ce to da prodje ali sa americkim senatorima, bas kao i sa nasim poslanicima, covek nikad ne moze da bude nacisto... Vidi sta im sve pada na pamet!!!

I ja mislim da ce TCPA da zavrsi neslavno... Iz tvojih usta u bozje usi!
[ Ivan Dimkovic @ 09.08.2004. 00:40 ] @
Citat:

prodje ali sa americkim senatorima, bas kao i sa nasim poslanicima, covek nikad ne moze da bude nacisto...


Rekao bih da USA parlament ipak malo bolje posluje od naseg i da su odbili do sad bezbroj gluposti, pa ce i ovu. DMCA je bio max sto je content industrija mogla da dobije, i slazem se da je previse - ali je daleko iza TCPA predloga.

Citat:

I ja mislim da ce TCPA da zavrsi neslavno... Iz tvojih usta u bozje usi!


Pa nece proci skroz neslavno, verovatno ce postojati neki industrijski DRM standard za sigurnu razmenu softvera i vezu do low-level hardvera koji ce donekle obicnom korisniku onemoguciti laku pirateriju i to je to - i ja se slazem da je ovakav sistem potreban, ali on sigurno nece biti neophodan za funkcionisanje racunara, niti ce ga neko naturati jer postoje malo stariji zakoni koji to brane :)


[ Marko_L @ 09.08.2004. 00:45 ] @
Piraterija nikada neće biti uništena, suzbijena možda, ali potpuno uništena nikad.Ono što sam napisao, napisao sam šale radi (valjda je to neko primetio), ali to se jednostavno nikada neće desiti jer tako nešto spada u najgore narušavanje ljudskih prava i slobode i bilo bi ekvivalentno ugrađivanju kamere u vašu spavaću sobu, pa ako im se ne svidi šta radite sa ženom oni je jednostavno uzmu k sebi (ili je izbrišu :D).Jeste al stativa.Kao što Dimković reče, postoji gomila alternativnih playera, programa ako je već mp3 ili što god u pitanju.Servera sa piratovanim sadržajima će uvek, fala bogu, biti.Svaka zaštita koja se napravi i integriše bilo u hardver ili softver može biti razbijena, što nije krivično delo, zato uopšte ne vidim čemu panika.
[ Ivan Dimkovic @ 09.08.2004. 00:49 ] @
Citat:

Svaka zaštita koja se napravi i integriše bilo u hardver ili softver može biti razbijena, što nije krivično delo, zato uopšte ne vidim čemu panika.


Razbijanje zastite po DMCA zakonu jeste krivicno delo u USA i dobrom delu zemalja EU i Japanu :)

Mada je to skroz nebitno dok neko razbija zastitu za licnu upotrebu - ali se to moze upotrebiti protiv njega ako on tako razbijene fajlove kasnije deli po netu.
[ Marko_L @ 09.08.2004. 01:01 ] @
Nisam to znao.Mislio sam da taj zakon važi samo u USA, a da je u ostatku sveta dozvoljeno razbiti algoritam zaštite u "edukativne" svrhe, a da se kažnjava tek ako se to zloupotrebi.Znači i EU je počela da prati Amere...

Citat:
Kompanija 321 Studios, koja je tvorac softvera DVD X Copy namijenjenoga kopiranju DVD-a, bila je prisiljena prestati s poslovanjem zbog niza sudskih odluka koje tvrde da je njihov softver za kopiranje DVD-ova nelegalan.

Sudske odluke koje su dovele do ovakvoga razvoja dogadjaja posljedica su idiotskog americkog zakona o digitalnoj zaštiti copyrighta koji ne brani ljudima pravljenje sigurnosnih kopija svojih DVD-ova i drugih digitalnih medija, ali im brani korišcenje alata koji razbijaju zaštitu na takvim medijima.

Dakle, iako korisnici (teoretski) imaju pravo napraviti sigurnosne kopije svojih CD-ova, DVD-ova i svega ostaloga, ne smiju koristiti alate koji razbijaju digitalnu zaštitu na njima, a ni kompanije ne smiju proizvoditi i prodavati takve alate.

Kako onda praviti sigurnosne kopije? U praksi nikako, jer su svi digitalni mediji imaju zaštitu koja se (u SAD-u) ne smije probiti.

http://www.cafemontenegro.cg.y...tml?akcija=vijest&id=13787
[ Ivan Dimkovic @ 09.08.2004. 01:08 ] @
Citat:

Kompanija 321 Studios, koja je tvorac softvera DVD X Copy namijenjenoga kopiranju DVD-a, bila je prisiljena prestati s poslovanjem zbog niza sudskih odluka koje tvrde da je njihov softver za kopiranje DVD-ova nelegalan.


Ne mogu da kazem da mi je zao zbog ovog ;-)

DVD X Copy svakako radi ilegalnu stvar i oni su to unapred znali, jer imaju ugovor sa Macrovision-om oko licence za CSS - i tu nesto pise... :)

Citat:
Nisam to znao.Mislio sam da taj zakon važi samo u USA, a da je u ostatku sveta dozvoljeno razbiti algoritam zaštite u "edukativne" svrhe, a da se kažnjava tek ako se to zloupotrebi.Znači i EU je počela da prati Amere...


Pa dozvoljeno je i u USA razbiti algoritam u edukativne svrhe samo je pitanje gde je granica edukativne svrhe - to, na zalost, procenjuje sudija :)
[ Reljam @ 09.08.2004. 01:23 ] @
Citat:
bojan_bozovic:Neces moci da gledas kralja lavova npr. od diznija ako nemas kljuceve sa diznijevog servera
Ne shvatam, u cemu je tu problem? Zasto ti Dizni ne bi dao kljuceve za gledanje Lion Kinga ako si ga od njih legalno kupio / iznajmio?
[ bojan_bozovic @ 09.08.2004. 08:48 ] @
@reljam

Ako si legalno kupio, ok, ali drm ce te spreciti da lajon kinka das svome bratancu da gleda, osum ako mu kopiju ne ustupis!
Pod dva, nece biti moguce ni sw/dvd kopitayi za backup, sto je dosad bilo legalno. Ja imam 100% legalni SUSE 6,4 (placen Nemcima), nemoj da mislis da sam neki fanatik, ali DRM ce onemoguciti npr da od muzike napravis mp3 za sopstvenu upotrebu (a sto je legalno ako imas legalnu kopiju CD). To je sve jako bitno, DRM ce onemoguciti nesto sto danas svi rade, i smatraju normalnim
[ Ivan Dimkovic @ 09.08.2004. 08:54 ] @
Ne, varas se - upravo se razmislja da se dozvoli home-backup DVD-a dok se postuje fair use, i to upravo DRM omogucava - tako da ces ti verovatno moci da napravis par kopija za tebe, tvog brata i sl...

Ono sto neces moci je da masovno kloniras taj DVD.
[ srki @ 09.08.2004. 11:06 ] @
Citat:
bojan_bozovic: @reljam

Ako si legalno kupio, ok, ali drm ce te spreciti da lajon kinka das svome bratancu da gleda, osim ako mu kopiju ne ustupis!

Pa? Lepo mu ustpupis kopiju pa posle on tebi vrati. Ne razumem sta ti to smeta?
[ Mystic @ 09.08.2004. 17:28 ] @
Citat:
jedna od stvari koje dobijesh u XP sa SP2 je i to :)
izmedju-ostalog :) ...


Ako je srz TCPA #$@& Fritz cip, kako ce onda SP2 to da uvede na moju kantu koja cip nema?

Kao.. SP2 ce mi overklokovati procesor i sprziti plocu i memoriju, pa me tako naterati da kupim novi Fritzovani komp!??!!?!? I to planirano posle nekog vremena, taman da ne posumnjam...
[ Slobodan Milivojevic @ 09.08.2004. 19:12 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ne, varas se - upravo se razmislja da se dozvoli home-backup DVD-a dok se postuje fair use, i to upravo DRM omogucava - tako da ces ti verovatno moci da napravis par kopija za tebe, tvog brata i sl...

Ono sto neces moci je da masovno kloniras taj DVD.


Gde je tu granica masovnog? Jel i to odredjuje sudija?
[ -zombie- @ 09.08.2004. 19:51 ] @
Citat:
popeye:
Bezrazložno dižete prašinu, verovatnoća da će MS zabraniti komunikaciju WIndows računara sa drugim platformama teži nuli.


ne, ta verovatnoća teži jedinici kako MS teži potpunoj dominaciji tržišta..

[ popeye @ 09.08.2004. 20:11 ] @
Hehe, što znači da bi Windows trebao da se ubudži u svaki tržišni segment i na ovaj ili onaj način izgura specijalizovane sisteme.

"Pa, rekli su mi da može da se ubudži..." (Flojd i đunta - Nacionalna klasa ;)
[ srki @ 09.08.2004. 22:41 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Gde je tu granica masovnog? Jel i to odredjuje sudija? :D

Znam da se zezas ali ipak za one koji ne znaju da kazem da to odredjuje zakon. Kao i za drogu i sve ostalo...Pre nekog vremena kod nas si mogao da imas malo droge i da ne mogu da te krivicno gone. Koliko grama je zavisilo od droge.

Sada je samo pitanje kolika je windows droga. Mnogi kazu da se ljudi ne snalaze u linuxu jer su se navukli na windows. Vervoatno je mnogo jaka droga? :)
[ Mystic @ 10.08.2004. 15:59 ] @
Zato sam se uveliko bacio u proucavanje Linuxa lol
[ Ivan Dimkovic @ 10.08.2004. 16:07 ] @
Pa nista - DRM softver ce ti dozvoliti da kopiju ustupis, recimo do 5 puta i jednom snimis kao backup i to je to :)

Meni se taj koncept uopste ne dopada, ali je to ocigledno put kojim filmska i muzicka industrija zeli da ide jer znaju da im je (bar muzickoj industriiji) samo postojanje dovedeno u pitanje (kome oni uopste trebaju, muzicari sami mogu da preprodaju svoje trackove i da zakupe produkcione kuce koje oni zele)

[ Dejan Lozanovic @ 10.08.2004. 16:46 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Meni se taj koncept uopste ne dopada, ali je to ocigledno put kojim filmska i muzicka industrija zeli da ide jer znaju da im je (bar muzickoj industriiji) samo postojanje dovedeno u pitanje (kome oni uopste trebaju, muzicari sami mogu da preprodaju svoje trackove i da zakupe produkcione kuce koje oni zele)


A bože moj to je evolucija, život ide dalje. Primera radi poslednjih 2000 godina kovačko zanimanje je bilo veoma cenjeno i bio je veoma unosan posao u ono vreme, a u poslednjih 150 godina potpuno je izgubilo na važnosti usled pojavljivanja drugih načina obrade metala, i šta sada to znači da su kovači trebali da suzbijaju nove i savremenije metode obrade metala koje su se pojavile i faktički im smanjile važnost i položaj u društvu.

Ali meni se čini da TCPA nema šanse da zaživi iz jednog prostog razloga ljudi vole svoju privatnost i sama ideja da će neko kontrolisati koju muziku možes da pustis a koju nećeš moći nema šanse da prodje sa druge strane postavlja se pitanje sta će biti sa kompajlerima i aplikacijam koje ti lično budeš pisao opet ni odobrenje od TCPA da je tvoja aplikacija validna neće biti besplatno što će reci dame i gospodo evo nam novog oblika reketiranja.
[ Nabukodonosor @ 18.08.2004. 01:28 ] @
Citat:
They will be able to sell you CDs that you'll only be able to play three times, or only on your birthday.

A sta kazete na ovo? he he! Ne mogu da verujem!
[ Dejan Lozanovic @ 18.08.2004. 01:43 ] @
pa takvih primera mozes da napravis mali milion kada imas mogucnost da nekome blokiras mogucnost da startuje odredjeni program sa odredjenim fajlom koji taj program obradjuje.
[ Mystic @ 19.08.2004. 16:54 ] @
Poceli su masovno da uvode TCPA na pokvaren nacin...

Da ne bi sada o istome na 2 teme, pogledajte ovu:

http://www.elitesecurity.org/tema/65350
[ markom @ 19.08.2004. 19:02 ] @
Pošto je ta tema zaključana, samo da potvrdim da to što ti pričaš nije tačno.

Sa druge strane, da li ti imaš legalan Windows? Možda je u tome problem, ne u "nelegalnim" media fajlovima?

Marko.
[ Mystic @ 19.08.2004. 19:41 ] @
Ko jos ima legalan Windows...
Ako je tako zar nije onda logicnije da ceo Windows onda ne radi, i da pise neko upozorenje o tome..?

I opet, ako je to zbog nelegalnog Windowsa nije trebalo da moderator izbrise temu!

Tema bi bila odlicna kao upozorenje, 90% ljudi u Srbiji ima nelegalan Win i kada bi znali da SP2 blokira normalan rad "nelegalnog" Windowsa ne bi ga instalirali.
[ dinke @ 19.08.2004. 19:58 ] @
Hmm ... Google svašta izbaci kad mu ukucaš "xp sp2 divx" :)

Kao na primer ovo:

http://www.theinquirer.net/?article=17774
Citat:
A NUMBER OF people are having problems after they've installed service pack 2 of Windows XP.

One of the problems appears to be a conflict between DivX 5.2.

A note on this site says that before running the DivX 5.2 installer, the DEP feature has to be turned off in Service Pack 2.

Other people are reporting problems using peer to peer software.


Objašnjenje sa tehničkog aspekta ovde :
http://www.theinquirer.net/?article=17782

i ovde:

http://www.theinquirer.net/?article=17862
[ Mystic @ 19.08.2004. 20:54 ] @
Koristio sam i Winamp i Media player...
A nije samo DivX u pitanju, vec i obican mpg nije radio.

Pored toga najcudnije mi je od svega sto kada se otvara bilo koji folder iz explorera treba mu nekoliko sekundi da otvori, a pritom je CPU usage 100%, sto normalno nije obicaj.

Cak sam disejblovao Antivirus pomislivsi da on nije kompatibilan p brlja, ali ista stvar...

Pa posto je vec bilo prici na tu temu u "Advocasy - TCPA Je li to sala?" kako ce elementi TCPA biti implementirani u SP2, pomislio sam da je o tome rec. Pogotovo sto racunar bez SPa radi sasvim normalno.

Koliko je realna pretpostavka kolege da SP2 blokira piratski Win?
[ markom @ 19.08.2004. 23:57 ] @
Dinke, aj' 'leba ti, stavi ovo u FAQ:

Citat:
Ko jos ima legalan Windows...


Jel' opet treba da nabrajam učesnike ovog foruma koji imaju legalni Windows? Za početak, evo ja imam.

Dakle, ako koristiš ukraden softver, nemaš pravo da se buniš što ti ne radi. Plati, pa se buni, a verujem da nećeš imati previše problema...

Marko.
[ BlueIce @ 20.08.2004. 07:54 ] @
Ne znam za ostale ali kod mene XP SP2 ne pravi neke veće probleme, sem 2-3 programa pucaju jer su loše napisani i pokušavaju da izvršavaju .data segment(thank God for noexec instrukciju), i što MS Security Center ne prepoznaje moj AV (Norton 2003), ali je to već dokumentovano u MS KB.
Samo što imam utisak da radi malo sporije, ali to je najverovatnije što imam samo 256MB RAM-a i NTFS fajl sistem na 120GB-nom HDD-u.
[ Mystic @ 20.08.2004. 09:47 ] @
markom

Odgovorio sam na tvoje pitanje u novoj temi, da ne bi bilo OT

http://www.elitesecurity.org/tema/65447