[ gorancir @ 15.06.2007. 21:03 ] @
Dakle, interesuje me sam interface AdSense-a, da li dizajnom da se stopi u sajt ili da se vidljivo odvoji bojama, bolderom...

Drugo, najbolji polozaj na sajtu: header 728x90 ili 90x728 ili...

Iskustva?
[ srlexic @ 15.06.2007. 21:27 ] @
Naravno da je potrebno da se u potpunosti optimizuje i uklopi u websajt, ali mora se voditi racuna o odredjenim pravilima Google-a: linkovi u AdSense box-u ne smeju biti identicni boji linkova na stranici i sl.

Sto se tice polozaja, istrazivanja vezana za content sajtove pokazuju da se najveci procenat klikova ostvaruje u Box-ovima u okviru samog contenta, znaci u okviru teksta, box-ovi velicine 300x250, 336x280, 240x160 itd.
[ gorancir @ 15.06.2007. 22:50 ] @
OK, ali cuo sam da neki webmasteri namerno isticu background boxa. Ovako deluje kao klasicna prevara, prevarili ste posetioca da klikne na link...

Ne sme da budu iste boje: jel to znaci #000000 i #000001 (npr)?
[ acca3 @ 16.06.2007. 10:36 ] @
Ako je potpuno utopljeno u pozadinu sajta onda ces imati veci ctr ali i vise onih koji kliknu pa tek onda vide da su kliknuli na reklamu i odmah zatvore prozor sa novim sajtom. Tako moze da se desi da pocnes da dobijas manje placene reklame. Zato neki isticu da se jasno vidi da je u pitanju reklama i onda imaju manji ctr ali vise placene klikove.
To je bar neko moje iskustvo i ljudi koje znam.
[ plcb83 @ 17.06.2007. 20:30 ] @
Koliko sam ja citao do sada za adsense uvek je bilo pozeljno da se adsense uklopi u pozadini sajta.
Primetio sam da imam bolji CTR kad sam uklopio boje sajta i adsense.
[ adelante @ 25.06.2007. 23:04 ] @
Ja sam probao različite varijante paleta boja za jedan blok oglasa i za sada je primetno bolje ako se oglasi uklapaju. Samo mi nije jasno ovo za boju linkova, nigde u google TOS-u nisam naišao na to, a i na drugim lokacijama na netu uglavnom vidim da preporucuju da se boje oglasa poklapaju sa bojom stranice i cak je i kod njih to slucaj sa adsense-om.

I da, izgleda da i link ads ima dobru prodju, bar sto se tice cene klika je zaista ok.
[ plcb83 @ 25.06.2007. 23:43 ] @
Da li mogu na mom sajty da imam na 1 strani google adsense a na forumu recimo www.text-link-ads.com ?
[ srlexic @ 26.06.2007. 02:49 ] @
Naravno da možeš, ali će ti Google značajno smanjiti cene klikova
[ tarla @ 02.07.2007. 19:48 ] @
^^^ Imas li neki detaljiniji info oko smanjivanja cijene ili malo detaljnije objasnjenje.

Za prvi mjesec cackanja sa text-ax-links sam inkasirao oko 25$ pa ne znam da li mi se isplati ukidati ga...
[ gorancir @ 04.07.2007. 00:12 ] @
Prvo, meni je horizontalni blok 10x bolji od vertikalnog... Mislim da treba da stoji pri vrhu strane, npr. izmedju naslova i teksta... Ovako kad je blok na desnoj strani, gubi se mnogo.

Šta mislite o tome?
[ plcb83 @ 04.07.2007. 20:44 ] @
Citat:
gorancir: Prvo, meni je horizontalni blok 10x bolji od vertikalnog... Mislim da treba da stoji pri vrhu strane, npr. izmedju naslova i teksta... Ovako kad je blok na desnoj strani, gubi se mnogo.

Šta mislite o tome?


Po onome sto sam citao najbolji formati su:

1. 336x280
2. 300 x250
3. 728x90
4. 120 x240
5. 160 x600
6.120 x600
7. 480 x60

Samo sto kod mene na forumu bi mnogo ruzno izgledalo da stavim format 336x 280 bez obzira sto je kod njega CTR najveci.
[ tarla @ 05.07.2007. 15:32 ] @
Koliko vidim nabrojao si sve formate...
[ plcb83 @ 05.07.2007. 15:47 ] @
Citat:
tarla: Koliko vidim nabrojao si sve formate...


Da. Mada mislim da si mogao da ukapiras o cemu sam pisao.
Najbolji format (onaj koji ima najbolji CTR) je pod brojem 1, onaj sa malo manjim CTR je pod brojem 2....itd.
[ Milan Tomin @ 08.07.2007. 19:45 ] @
Nije bas sasvim tacno da linkovi ne smeju da budu iste boje kao i adsense.
Ako je bitno da se istakne da je to reklama, onda google ne bi dozvolio da sam dizajniras adsense.

Ako pogledate najjace sajtove koji zaradjuju neverovatne cifre od adsens-a, videcete da su stopili AS i sa contentom i sa linkovima.
Da budete sigurni da google dobro zna za njih, to cete primetiti po google advanced search box-u, dakle ne onom klasicnom
vec search sajta uklopljen u dizajn - a tu privilegiju ne dobijaju svi (legalno).
[ plcb83 @ 08.07.2007. 19:55 ] @
Daj neki link do tih opakih stranica sa search box-om.
[ Milan Tomin @ 08.07.2007. 20:10 ] @
Uhh, pa nisam ih zapisivao ali evo nesto iz malog mozga ako se dobro secam...

http://www.washingtonpost.com
http://www.autoblog.com
[ plcb83 @ 08.07.2007. 21:12 ] @
Sta treba da ukucam u template da mi search box bude na sredicin strane ?



Kodovi <p align="center"> i </p> ne pomazu. Tacnije, to mi je pomoglo samo za prvi blok adsense-a, na vrjhu foruma, koji se dobro vidi i u Operi i u FF. Dok donji blok se vidi na sredini -samo u Operi.
[ Milan Tomin @ 08.07.2007. 23:42 ] @
Pa vidi... ako to hoces da resis kodom onda ces stalno imati problema sa browserima, u nekom ce se videti ovako u drugom onako.
Ja bih to resio tako sto bi ga "zakucao" sa novom tabelom.

Ne znam koja ti je organizacija gore ili dole, ali npr. ako hoces da ti samo to bude na sredini onda napravis jednu tabelu sa tri kolone.
Znas koliko ti piksela zauzima search, tolika + koji pixel "lufta" za razliku u browserima, i dve spoljne stavis da bude identicna sirina i to je
onda sigurno tamo gde hoces da bude. Browseri brljaju, ali sa tabelom ces to sigurno izbeci.
[ gorancir @ 09.07.2007. 00:48 ] @
Fiksiraj divom sa apsolutnim koordinatama... kakva bre tabela...?!! Uklopi ga kodom u "html", "tpl" štagod...

Naslovi .net su dobar primer kako treba uklopiti Adsense.

1. Da li sme da se uklopi 100% boja bckgrounda, linkova i teksta sa stranicom?
2. Kako se kreira više od jednog bloka, pod istim account-om ili...?
[ Milan Tomin @ 09.07.2007. 01:02 ] @
Citat:
gorancir: Fiksiraj divom sa apsolutnim koordinatama... kakva bre tabela...?!! Uklopi ga kodom u "html", "tpl" štagod...

Ajde ti DIVom sredi google search na sredinu. Kakva tabela...??? ...ubacivanje koda u tabelu je jedini nacin da se prikaze search TACNO kako i gde zeli i da se vidi tako u bilo kom browseru, a ako si ti to radio sa div-om onda ti predlazem da to pregledas u ostalim browserima.

[ plcb83 @ 09.07.2007. 15:10 ] @
Stavio sam ga (u stvari ortak) na mestu gde je bila pretraga, e sada jos 1 pitanje, da li smem da menjam kod za search box, s obzirom da sam ga povezao sa google adsense racunom?
[ Milan Tomin @ 11.07.2007. 01:05 ] @
Pa ako imas neki nezavisan search na sajtu onda da, ali ako je to bas google-ov search onda to ne pipaj ni za zivu glavu
Nista od google koda ne bi trebalo/smelo da se modifikuje pogotovo ako si adsense publisher.
[ gorancir @ 11.07.2007. 11:33 ] @
tabela vs. div Naravno da ja koristim tabele u tom slučaju, mislio sam da treba nešto da se "nalepi"...

PS. Hteo sam nešto slično da radim (visit x.com), reci nam kako ide, jel se "isplati"? :) Evo, završavamo još malo global verz. našeg projekta pa ćemo videti...
[ plcb83 @ 11.07.2007. 12:43 ] @
Citat:
gorancir:

PS. Hteo sam nešto slično da radim (visit x.com), reci nam kako ide, jel se "isplati"? :) Evo, završavamo još malo global verz. našeg projekta pa ćemo videti...


U svakom slucaju ne moze da skodi, ja sam pretragu stavio na forum pre tri dana i imam oko 30 pretrazivanja dnevno sto i nije mnogo ali nijedan klik:)

Cak sta vise, imam vise pretraga na jednom glupom blogu koji sam otvorio nego na forumu.

ALi kao sto rekoh ne moze da skodi. Negde sam procitao da google pretraga moze bolje da pozicionira sajt na pretrazivacu, koliko ovo ima veze sa zivotom ?:)

[ gorancir @ 11.07.2007. 12:58 ] @
ne ne, nisam pitao to... nisi pažljivo pročitao moj post... (visit x.com)

Primetio sam u potpisu: Visit Paris | Visit London itd
[ Milan Tomin @ 11.07.2007. 14:10 ] @
Plcb83, mene je covek pitao sta se trpas (salim se)

Pa vidi, nedavno sam krenuo u "visit" sajtove tako da nisam najmerodavniji za neki profi odgovor, ali evo par iskustava za sada:
1. Konkurencija je neverovatna
...da stvar bude gora prednjace neki travel forumi koji su toliko daleko otisli da ne znam kada cu ih stici.

2. U UK idem bar jednom godisnje, u Londonu sam cesto pa mi je lako da radim tu temu - obisao sam sve o cemu sam pisao.
...ono sto hocu da kazem je - ne radi travel sajt o mestu/drzavi u kojoj nisi bio.
Dosta materijala sam sam pisao, neke sto sam nasao sam dobro pregledao, dodao i oduzeo kako bi to ispalo tacno, jer ipak je kvalitet
sadrzaja ono sto ce privuci ljude. Potvrda je meni bila od ljudi iz Londona koji su mi rekli da su clanci objektivni i tacni - to mi je drago

3. Sto se tice Pariza... e to je vec eksperiment... bicu iskren - u Francusku nisam nikad nogom krocio, kamoli u Pariz tako da mi je tesko
da radim sajt o Parizu, ali na srecu imam drugaricu koja je sada ovde, koja je zivela 20 godina u Parizu i odlican je konsultant, tako da ce
nesto nadam se i od toga ispasti.

Da odgovorim konkretnije na tvoje pitanje: kako ide i da li se isplati...
Za sada je fizikalija i za oko 50 dana sam zaradio skoro 5$ , ali kad se sagleda cinjenica da je sajt tek "izleteo", da jos nije u potpunosti zavrsen, da je verovatno zavrsio u google sandbox-u itd itd, nije ni cudo da imam takve rezultate.
Poslednih dana se situacija popravlja, dnevno imam izmedju 30-50 unique poseta, ali zapravo cekam google PR update pa da vidim rezultate rada.

Ako gledas to sa stanovista cene klika, onda je travel sajt svakako dobra ideja. Turisticki klikovi su medju boljima, ali naravno... klik direktno zavisi od PR-a sajta, kao i od lokacije/zemlje iz koje je klik dosao.
London trenutno ima PR=0, i za sada mi je rekordni klik bio 90 centi sto me je odusevilo, bas pre neki dan.

Ne znam koliko sam uspeo da ti odgovorim, ali otvoren sam za pitanja i iskrene odgovore ako ih jos ima.
[ pancevac2006 @ 14.07.2007. 17:37 ] @
Jedno pitanje u vezi ADSENSE...

Ako imam napravljen footer.php i njega u stranice ubacujem pomocu komande "include" da li na toj stranici footer.php treba da upisem keywords pomocu kojih ce google da pravi selekciju reklama za strane ili je dovoljno da recimo u index.php stavim keywords u koju se komandom "include" dodaje footer.php.

Nadam se da sam uspeo da objasnim sta mi treba.
[ acca3 @ 14.07.2007. 17:51 ] @
keywords meta tag stavljas samo na index.php u tom slucaju.
Ako bi stavio i u footer.php onda bi na strani prakticno imao 2 keywords taga i moglo bi da se od strane spidera protumaci kao Keyword stuffing.
[ Zoran Rašković @ 15.07.2007. 00:58 ] @
btw google ne obraca paznhu na meta keywords.... ali yahoo i msn ih primecuju.

Za google su najbitniji <title> i meta description.
[ gorancir @ 15.07.2007. 15:49 ] @
1. include footer.php

Pa možeš da stavis u header, bolja varijanta... to se obično tako radi...
Obrati pažnju na jezik, imaš na ostalim forumima kako se podešava za naše govorno područje (najbolji efekti za serbian...)

2. da li isplati Google Adwords u svrhe Google Adsense? Mislim na dugoročna ulaganja, da se nakon prve posete posetioci sami vraćaju direktnim ukucavanjem adrese ili bookmarka, i da kasnije klikću na google oglase?
[ pancevac2006 @ 15.07.2007. 17:07 ] @
Nadam se da mogu ovde jos pitanja postaviti u vezi ADSENSE.

Zanima me koliko traje realizacija cekova koji se dobiju od GOOGLE-a?

Oni salju cekove kad se na nalogu skupi $100?

[ plcb83 @ 15.07.2007. 17:17 ] @
Citat:
pancevac2006

Zanima me koliko traje realizacija cekova koji se dobiju od GOOGLE-a?

Oni salju cekove kad se na nalogu skupi $100?


Od slanja cekova do primanja sa tvoje strane prodje oko 2-3 nedelje.
I ja cekam cek :)- prvi

Da, kada se nakupi 100$ oni salju taj iznos. Primera radi, ja sam prvih 100$ zaradio za 2 meseca i sada cekam da mi cek posalji sledeci mese. Juna sam dosao do stotke a cek se salje krajem jula. Znaci trebao bi da dobijem cek sredinom avgusta.
[ wwwx @ 28.10.2007. 15:48 ] @
Mislim da je bolji efekat kada se ads uklapa u sajt po boji, cak da bude isti
kao linkovi na sajtu.Bez ikakvih okvira, da izgleda kao deo sajta.
Na vezane linkove se uglavnom klik-a greskom.Koliko puta mi se desilo
da samo sto se nisam presao...Mogu misliti tek neko ko je pocetnik u koriscenju neta.
Recimo, ads linkovi idu vodoravno, linkovi sajta usparavno, a i na jednima i na drugima isto pise,
jer ads prati reci sa strane.
[ Noe @ 28.10.2007. 22:05 ] @
Citat:
wwwx: Mislim da je bolji efekat kada se ads uklapa u sajt po boji, cak da bude isti
kao linkovi na sajtu.Bez ikakvih okvira, da izgleda kao deo sajta.
Na vezane linkove se uglavnom klik-a greskom.Koliko puta mi se desilo
da samo sto se nisam presao...Mogu misliti tek neko ko je pocetnik u koriscenju neta.
Recimo, ads linkovi idu vodoravno, linkovi sajta usparavno, a i na jednima i na drugima isto pise,
jer ads prati reci sa strane.


Budi uveren da ti ne trebaju oni koji ce greskom da kliknu osim ako ti nije cilj da ti prosecna vrednost klika bude < 10¢.