[ DarkoR @ 16.06.2007. 21:04 ] @
Pozdrav,

Kao 22. stavka u "Application for permanent residence" formularu za Kanadu je Education.

How many years of formal education do you have? [ ] (visa je do ove godine trajala 2,5 god. sto znaci da je to 14,5 godina skolovanja... nije ni 14 ni 15! sta upisati?)

What is your highest level of completed education?

Opcije su:

- No secondary
- Secondary
- Trade/Apprenticeship
- Non-university certificate/diploma
- Bachelor's degree
- Master's degree
- Ph D


Znam da postoji prilican broj ljudi koji se iselio za Kanadu kao skilled worker, a zavrsio je Visu Elektrotehnicku Skolu u Beogradu,
pa me zanima kako su oni prijavili njihovo obrazovanje?!

Hvala unapred ljudima koji mi odgovore.

Darko
[ zavulon @ 16.06.2007. 21:44 ] @
Imas fax/visu koja traje 2 ili vise godina, ali nemas zavrsena 2 faksa. Tako da i ti sa visom i ja sa faksom dobijamo isto po 20 bodova.


EDUCATION Max. 25

University Degrees

PhD, or Master's,
AND at least 17 years of full-time or full-time equivalent study 25

Two or more university degrees at the Bachelor's level
AND at least 15 years of full-time or full-time equivalent study 22

A two-year (or more years) university degree at the Bachelor's level
AND at least 14 years of full-time or full-time equivalent study 20


A one-year university degree at the Bachelor's level
AND at least 13 years of full-time or full-time equivalent study 15


Trade or Non-university Certificate or Diploma

A three-year diploma, trade certificate or apprenticeship
AND at least 15 years of full-time or full-time equivalent study 22

A two-year diploma, trade certificate or apprenticeship
AND at least 14 years of full-time or full-time equivalent study 20

A one-year diploma, trade certificate or apprenticeship
AND at least 13 years of full-time or full-time equivalent study 15

A one-year diploma, trade certificate or apprenticeship
AND at least 12 years of full-time or full-time equivalent study 12

Secondary School Educational Credential 5
[ DarkoR @ 16.06.2007. 21:58 ] @
Hvala na Re: zavulon

stvar sa poenima mi je jasna, to nije problem. Zanima me sta tacno da upisem u aplikaciji (tamo nije ponudjeno isto kao i u self assessment tool-u ).
Konkretno, sta od ova dva odgovara visoj
- Non-university certificate/diploma (nije sasvim tacno jer koliko znam visa pripada beogradskom univerzitetu ) ili
- Bachelor's degree (opet nije sasvim tacno jer nije bcs level. ali ne znam sta oni podrazumevaju pod tim.)

i koliko godina studiranja da upisem.

Bio sam skoro na razgovoru sa pravnikom iz jedne od agencija koje zastupaju kliente prilikom apliciranja za kanadsku iseljen... vizu (adriatic ili nesto slicno)
i covek mi je rekao da nemam nikakav problem sa visom i da oni gledaju na to kao college.

Hvala jos jednom.

Darko
[ losmipfc @ 16.06.2007. 22:22 ] @
Visa Elektrotehnicka Skola je drzavna skola, ali ne pripada BU.

S`obzirom da je u proteklih nekoliko meseci dobila akreditaciju za visoku skolu strukovnih studija, i da ce od sada moci da izdaje bachelor diplome, ti bi trebao da dodjes u skolu i da se raspitas sta sve treba da dobijes bashelor diplomu. Koliko sam ja cuo, to ce mozda biti razlika od nekoliko ispita, potvrda o strucnoj praksi, i mozda nesto oko diplomskog.

Tako, da se ja nalazim na tvoj mjestu, napisao bih "Bachelor`s degree".

I da, koliko ja znam, oni pod bachelor podrazumijevaju isto sto i mi. Tj, osnovne studije u trajanju od 3 godine. Ne znam da li postoje bachelor studije od 2 ili 4 godine?

p.s. po nasem zakonu, VETS moze da izdaje diplome "bachelor(app)", sto znaci bachelor strukovni studija, i umnogome se razlikuje od bachelora akadameskih studija.

Pozdrav
[ vindic8or @ 18.06.2007. 01:50 ] @
diploma vise je ekvivalentnta ovoj stavci:


A two-year diploma, trade certificate or apprenticeship
AND at least 14 years of full-time or full-time equivalent study 20

nije bachelor's, to je fakultetska diploma kod nas. inace, Univerziteti na zapadu imaju kurseve za sertifikate, diplome, degrees (BSc, BA, MSc, MA) i phd.
ovo sto ti treba da zaokruzis (Non-university certificate/diploma) se ne odnosi na to da li tvoja skola pripada univerzitetu. moze da pripada, ali i ne mora.

u svakom slucaju, ne gubis poene, imas 20 :)
[ losmipfc @ 18.06.2007. 02:07 ] @
A sta ako na visoj dobije diplomu bachelor`s (app) ?
[ DarkoR @ 18.06.2007. 09:17 ] @
Hvala vindic8or!

to je ono sto me zbunjuje manje vise..
Nisam bio siguran da li ovo odogovara visoj

A two-year diploma, trade certificate or apprenticeship
AND at least 14 years of full-time or full-time equivalent study 20

ili

A two-year (or more years) university degree at the Bachelor's level
AND at least 14 years of full-time or full-time equivalent study 20.

I sta od ta dva posle predstavalja na application formu

Non-university certificate/diploma ili
Bachelor's degree

Darko
[ vindic8or @ 18.06.2007. 13:37 ] @
to bi bilo non-uni diploma onda. ali ces ti aplicirati sa sve kopijom diplome i ostalim dokumentima, tako da nece oni nasumicno naslutiti nista i dati manje bodova, vec ce imati sve na uvid :)

Citat:
losmipfc: A sta ako na visoj dobije diplomu bachelor`s (app) ?


onda bi trebalo da stavi bachelor's. ali to ako su kod nas na visim uveli trogodisnje studije i uskladili ih sa konvencijama i zvanje na kraju stavili kao BSc/BA. vise skole za koje ja znam su oduvek imale 2godisnje kurseve. komplikovano je to prevodjenje diploma, jer je diploma fakulteta kod nas nekada njihov Master's, a nekada Bachelor's kod njih, zavisi od faksa i toga sta ti priznaju kad emigriras.
[ losmipfc @ 18.06.2007. 21:38 ] @
Citat:
vindic8oronda bi trebalo da stavi bachelor's. ali to ako su kod nas na visim uveli trogodisnje studije i uskladili ih sa konvencijama i zvanje na kraju stavili kao BSc/BA. vise skole za koje ja znam su oduvek imale 2godisnje kurseve. komplikovano je to prevodjenje diploma, jer je diploma fakulteta kod nas nekada njihov Master's, a nekada Bachelor's kod njih, zavisi od faksa i toga sta ti priznaju kad emigriras.


Visa Elektrotehnicka Skola je akreditovana i dobila je dozvolu za izdavanje bachelor diploma. Napominjem da je to bachelor strukovnih, a ne akademskih studija. Studije traju 3 godine, odnosno 180 bodova.

Nego, ja pisem kao da sam njihov predstavnik za medije. Ovo sto sam napisao gore je sve prica za medije, istina je malo drugacija.

Poz
[ DarkoR @ 18.06.2007. 22:15 ] @
Hvala na odgovorima!


Citat:
losmipfc: Nego, ja pisem kao da sam njihov predstavnik za medije. Ovo sto sam napisao gore je sve prica za medije, istina je malo drugacija.


Visu sam zavrsio 2002 i jos tada je bila Bolonja u igri i poeni itd... Pre par nedelja sam zvao da provrim kakav mi je status i sta bih trebalo da uradim
da dobijem novu cagu i odgovor je bio u stilu "... od oktobra cemo znati vise ...". Bice nesto sigurno samo je pitanje koliko ko ima strpljenja i vremena.
Ja nemam :) i nadam se da cu proci na lepe oci i solidno znanje kod kanadjana!

Pozdrav