[ etro @ 19.06.2007. 18:32 ] @
Zanima me misljenje onih koji su isprobali oba programa....KOJI JE BOLJI?
Recimo da od grafickih programa vladam jedino Photoshopom, ali sad mi je potreban program za ilustracije i koji biste mi preporucili da kupim Xaru ili Adobe?
Sta vise, posto nameravam da se razvijam u pravcu grafickog dizajna, a mozda i web, razmisljala sam da uzmem i jedan od paketa koje nudi Xara:

Xara Xtreme - Webstyle 4 - 3D6 koji kosta 165 eura

ili

Xara Xtreme PRO - Webstyle 4 - 3D6 koji kosta 270 eura

Vredi li?
[ goran.sm @ 19.06.2007. 21:23 ] @
Citat:
etro: Zanima me misljenje onih koji su isprobali oba programa....KOJI JE BOLJI?
Recimo da od grafickih programa vladam jedino Photoshopom, ali sad mi je potreban program za ilustracije i koji biste mi preporucili da kupim Xaru ili Adobe?
Sta vise, posto nameravam da se razvijam u pravcu grafickog dizajna, a mozda i web, razmisljala sam da uzmem i jedan od paketa koje nudi Xara:

Xara Xtreme - Webstyle 4 - 3D6 koji kosta 165 eura

ili

Xara Xtreme PRO - Webstyle 4 - 3D6 koji kosta 270 eura

Vredi li?



Ako se ništa nije promenilo u novoj verziji Xara radi samo u RGB modu tako da je to odmah diskvalifikuje po pitanju profesionalne upotrebe u grafičkom dizajnu. Sa druge strane brz, intuitivan program, lako se uči i korisan u domenu RGB-a.

Webstyle ima desetine predefinisanih grafičkih elemenata za izradu web sajtova i korisno je ako bi se tu i zaustavio. Znači, ništa tu nema kreativno osim menjanja boja ili nekih sitnih detalja. Vredi ako si početnik i na tome hoćeš da naučiš.
[ etro @ 19.06.2007. 22:14 ] @
E pa iskreno ne znam da li radi samo u RGB modu, meni je CMYK sada potrebniji jer radim pripremu za stampu, ali pretpostavljam da se neophodne dorade mogu finalizirati u Photoshopu, ili gresim?

Imaju neku novu poboljsanu verziju Xtreme Pro pa cu se raspitati oko detalja.

A Adobe Illustrator, koje su mu prednosti ili mane u odnosu na Xaru i koji bi meni kao pocetniku vise koristio?
[ webex @ 19.06.2007. 23:07 ] @
Citat:
etro: E pa iskreno ne znam da li radi samo u RGB modu, meni je CMYK sada potrebniji jer radim pripremu za stampu, ali pretpostavljam da se neophodne dorade mogu finalizirati u Photoshopu, ili gresim?

Imaju neku novu poboljsanu verziju Xtreme Pro pa cu se raspitati oko detalja.

A Adobe Illustrator, koje su mu prednosti ili mane u odnosu na Xaru i koji bi meni kao pocetniku vise koristio?



Cekaj, stani, vidi, pazi... Ilustrator je program za rad sa vektorskom grafikom, a Photoshop za bitmape... znaci ono sto uradis u ilustratoru ne mozes da doradis u PS a da ga pre toga ne pretvoris u bitmapu. Sto ce reci da sve to isto mozes da uradis i u PS i da ti vektor nije potreban. Sto opet nije tacno jer ako zelis da se profesionalno bavis pripremom za stampu onda definitivno ne dolazi u obzir Xara. Ilustrator je tu zakon jer mozes da koristis i PSove filtere i neke pluginove na vektorima. Eventualno u obzir dolazi i Corel Draw (aktuelna verzija X3).

Moja preporuka Ilustrator. Malo je tezi za ucenje ali zato 100x mocniji. Sto se tice ucenja web dizajna imas PS i on ti je sasvim dovoljan veruj mi. Za web je potrebno vise znanja HTML, XHTML, CSS...

Toliko od mene nadam se da sam pomogao ;)
[ etro @ 20.06.2007. 12:38 ] @
Citat:
Cekaj, stani, vidi, pazi... Ilustrator je program za rad sa vektorskom grafikom, a Photoshop za bitmape... znaci ono sto uradis u ilustratoru ne mozes da doradis u PS a da ga pre toga ne pretvoris u bitmapu. Sto ce reci da sve to isto mozes da uradis i u PS i da ti vektor nije potreban. Sto opet nije tacno jer ako zelis da se profesionalno bavis pripremom za stampu onda definitivno ne dolazi u obzir Xara. Ilustrator je tu zakon jer mozes da koristis i PSove filtere i neke pluginove na vektorima. Eventualno u obzir dolazi i Corel Draw (aktuelna verzija X3).

Moja preporuka Ilustrator. Malo je tezi za ucenje ali zato 100x mocniji. Sto se tice ucenja web dizajna imas PS i on ti je sasvim dovoljan veruj mi. Za web je potrebno vise znanja HTML, XHTML, CSS...

Toliko od mene nadam se da sam pomogao ;)


Pa da sam te potpuno razumela sigurno bi mi pomogao :).
Znaci mozda cu se jednog dana profesionalno ali u pravom smislu te reci baviti grafikom i webom, volela bih, ali trenutno sam daleko od toga iako vec radim grafiku u PS. Ja sam PS ucila stopostotno samostalno, znaci jednog dana sam sela za kompjuter, otvorila program i rekla ajmo polako,,,,danas znam dosta toga, ali po mojoj slobodnoj proceni ne koristim ni 25% mogucnosti samog programa, ali i to sto znam za sad radi svoj posao, a i sa tih 25% sam u ocima svog radnog okruzenja i sefa pravi expert :))))).
S tim u vezi ako se ja odmah bacim na neki komplikovan program, a da pritom nemam strucnjaka pored sebe od koga bi ucila da radim u tom programu i videla sta sve mogu da uradim u njemu, onda bih ga koristila kao sto npr. sekretarice koriste Word..kucaju, kucaju i samo kucaju :).

Meni je za pocetak potreban program koji cu mocu lako da savladam sama uz neki klasican tutorijal, pa kad to usavrsim posle mogu da predjem i na komplikovaniju varijantu ako je bolja.

Ako postoji neki treci program koji je mozda idealniji za mene (a da nije Paint :))) ) slobodno mi preporucite.
[ Its no good @ 21.06.2007. 08:26 ] @
Poslusaj coveka sta ti kaze. Uci Ilustrator, kompatibilan je sa PS-om, ima veoma slican iinterfejs i lako se uci. To sto ces da ucis jedan program pa da predjes na drugi stim nista ne postizes, to je samo gubljenje vremena.
Pozdrav
[ etro @ 21.06.2007. 09:00 ] @
Ok. Svi vasi argumenti zvuce razumno pa ste me sad zainteresovali za Illustrator.
[ NICS @ 21.06.2007. 11:00 ] @
Naravno Illustrator a video sam da je spomenut Photoshop.Adobe kompanija je ipak Adobe znaju sta rade bar za sada. A i medjusobno su kompatibilni tako da je tu jos jedna pogodnost i podrzavaju 101% PS