[ lush @ 20.06.2007. 11:04 ] @
molim sve koji znaju kakva su pitanja iz knjizevnosti bila na prijemnom iz engleskog prosle godine, ili bilo koje
da mi kazu, a da to nije odgovor tipa "pa najvaznije stvari iz eng. knjizevnosti itd.",
nego bas konkretan primer sa prijemnog, ako znate naravno


jako mi je vazno, fala unapred!
[ Safet Beriša @ 20.06.2007. 12:41 ] @
Sećam se samo par, od pre 2 godine:

- Ko je napisao Vanity Fair? (abcd)
- Gde je sahranjen kralj Artur? (abcd)
- Dato oko 8 stihova jedne pesme i treba da se odredi rima. (dopisivanje, ne treba naziv rime već prosto ababccdd, itd.)
-Bilo neko pitanje sa Šekspirom, zaboravio sam šta.

Bilo ih je valjda ukupno 20 iz književnosti i uglavnom su bila na zaokruživanje (abcd).
[ lush @ 20.06.2007. 22:30 ] @
kuku mene!


hvala ti puno brate moj!


ko jos zna nek kaze, or aj kil!


nervira me to sa odredjivanjem rima...


[ brucoš @ 03.07.2008. 07:52 ] @
Znam da je sad ovo dizanje teme iz naftalina, ali ću napisati pitanja sa ovogodišnjeg prijemnom u slučaju da zatreba kome.
Bilo je pitanja tipa idioma poput:
''Weak in courage are strong in cunning?'' (abcd)
gaze to ''stare'' is like
a) scent to a perfume
b) scent to stink
c) seashore to sea
d) (ne secam sea)

Zatim daju jedan odlomak i ti trebaš odrediti odakle je taj odlomak, da li je iz novele, romana, nekog magazina itd... pa u kom stilu je napisan, da li je ironican, satirican...pa o cemu se prica o ovom odlomku. Zatim ima gramatika koja se sastoji vecinom iz zaokruzivanja i transformacije recenica iz active u passive.
Sto se tice malo vise o knjizevnosti, daju ti glavnog lika nekog romana i ti trebas odrediti koji je roman u pitanju, pa pitanja ko je ziveo srecno do kraja zivota od likova u romanu (abcd), pa spomene neke likove iz nekog romana i ti da napises ko je napisao taj roman (abcd). Zatim imas zadatak da odredis gde se nalazi rima (mnogo laka stvar) i da kazes o cemu taj verse govori. Onda imas s jedne strane pisce i likove iz njihovih dela i ti moras svakog pisca povezati sa likom.
I zadnji, ali ne i najlaksi: dobijes odlomak iz neke knjige i u svakoj recenici fali po jedna rec koju ti dopisujes iz svoje glave (ovde nema ponudjenih odgovora). To je provera vokabulara, a ima i provera stilskih figura poput oxymorona. To je sve cega se ja trenutno secam.
[ Forgotten_Lore @ 08.12.2008. 21:42 ] @
A, ljudi moji, odakle ja to da spremam? Mislim, mora biti ograniceno...ne mogu kopati neka dela i pitanja iz naftalina...ili mogu?! :S
[ spacestation @ 12.12.2008. 18:37 ] @
strebaj odakle god stignes... na mom prijemnom je bilo svega, od mitologije do savremene knjizevnosti, a najsigurnije bi svakako bilo
uciti iz istorije engleske knjizevnosti.... za to treba mnogo vremena, ali je najsigurnija varijanta, a i olaksava ti pripremu ispita kad upises fax..
najbitnije je znati pre svega podelu po periodima u smislu osnovnih karakteristika, glavnih predstavnika i najbitnijih dela..
pozdrav!