[ sillywilly @ 25.06.2007. 00:10 ] @
Bilo je o ovome vec price (pregledah ceo forum), slicnih tema i problema, ali evo mojih ideja i poneko pitanje.
Elem, pocela banka od pocetka godine za svaki swift priliv iz inostranstva da me zivka da potpisem izjavu o osnovu priliva. Nijedan nisu propustili. Pitam ja moze li to da se zaobidje, "naravno", otvore mi "devizni tekuci racun" (ljudi, to ne postoji ni u ekonomiji Marsa!) i kao fora, nece me vise zvati da potpisujem za osnov. Kontam ja, ej,... ljudi se dosetili, pa ce svaki priliv na njemu oporezuju! Aha, tekuci, znaci neko te placa za nesto sto radis, krk - oporezivanje bez pitanja odakle i kako. Naravno, ne upecam se, ali mi ni trckanje na potpisivanje osnova priliva ne resava stvar - sta god da upisem za priliv koji je stigao od firme iz inostranstva, oni ce da ga "vode" kao oporezivi prihod.
Ceprkam tako po netu i ovom forumu, vidim ima jos slicnih meni, ali malo ko je upucen, neki nesto petljaju na sto nacina, drugi cute. E, pa, izgleda da je odzvonilo wait-and-see modu, vec vidim da ce neko tamo da mi sabira sve one prilive, pa racunica i zakon - odose mi nekoliko glava zarade na porez.
Inace, situacija je prilicno jasna - vodi se rigorozna evidencija po bankama (licni primer), a zakon i objasnjenje su jasni - najbolje sto postoji na netu je objasnjenje ministra Parivodica za ovu godinu - must-read na:

http://www.mfin.sr.gov.yu/html...;req=printpage&pageid=1779

Dakle, tako treba i tako ce uskoro biti obavezno za sve (i fizicka lica, zaposlena i nezaposlena, malu decu, kucice, golubove...), jer osim sto ce drzava zaraditi fini dzeparac, mora i da uskladi propise sa EU. Znaci nema nazad.

E sad, pitam ja one koji to u praksi bolje znaju, sta raditi?

Opcije koje mi padaju napamet (wait-and-see vise nije u razmatranju, bar za mene, jer mu naslucujem kraj):

- otvaranje nerezidentskog racuna u Madjarskoj (vise nije eksplicitno ilegalno - provereno - a i da jeste, to me najmanje i brine, jer ne postoji nacin da tome drzava udje u trag, a svim normalnim zemljama je i sasvim legalno)
- registrovanje kao "preduzetnik" kod nas
- registrovanje off-shore firme negde

He, sad mi pade napamet - zna li neko za neku varijantu kod nas nalik registraciji off-shore firme kod nas?? :) Znam da je pitanje nebulozno, ali mozda neka rupa postoji (mada iskreno sumnjam u to) Znaci, registrujes "nesto", a nista ne radis sa nasima niti imas poslovni prostor, vec radis "virtuelno"... hmmm, mislim da bi u opstini pozvali "Lazu" da ih pitam tako nesto :) :)...

Dobro, znaci neke ove tri varijante su mi opcije, a osnovna svrha - da troskovi koje imam za porez ili njegovo izbegavanje budu najmanji, plus najmanje "akanje" oko svega toga, s najmanje papirologije. Prva opcija mi deluje najjednostavnije (ako izuzmem "akanje" oko vize bar 3-4 puta godisnje, uz pretpostavku da sredstva s tog racuna mogu koristiti kod nas preko bankomata i VISA kartice), ali ako ima neka naprednija varijanta koja ce da me bolje "pokrije", a pritom me ne tera na put i druga "drndanja" uz neki ekstra troskic, moze i to...

Kakva su iskustva? Offshore varijante iscitah 100 puta, nekako mi to mnogo komplikovano, a i ne bih da se "kompanujem", mada... ne znam bas. To mi je poslednja varijanta bez mnogo sanse za ostvarenje, mada ko zna... Kako ide sa preduzetnicima? A mozda neko i nerezidentski racun u Madjarskoj vec koristi? Da li kao nerezident imam neke obaveze prema toj drzavi u kojoj mi je racun? Koji su tu uslovi i moje obaveze (ako neko zna)?
[ pctel @ 25.06.2007. 02:02 ] @
Citat:
sillywilly: Znaci, registrujes "nesto", a nista ne radis sa nasima niti imas poslovni prostor, vec radis "virtuelno"... hmmm, mislim da bi u opstini pozvali "Lazu" da ih pitam tako nesto :) :)...

I ja bih pozvao Lazu da me pitas ovako nesto...
A odgovor je jasan, u zavisnosti sta hoces:

1) ako hoces da ne placas porez ovoj drzavi, onda otvori racun u nekoj drugoj, uzmi karticu i kad ti trebaju pare prosetaj do bankomata
2) ako hoces da placas porez onda kako ti kazes "wait-and-see"
3) ako hoces da placas jos veci porez onda registruj delatnost ovde
[ Thetaworld @ 25.06.2007. 18:09 ] @
Moguće je da registruješ srpsko preduzeće i otvoriš bankovni račun na
Karibima. Između srpskog preduzeća i sebe napraviš ugovor za svaki
slučaj, da ti preduzeće posuđuje bankovni račun na korištenje, a pri
prodaji ne koristiš nikada ime tog srpskog preduzeća već svoje ime ili
firmu.

Firma je po definiciji naziv poslovanja i nema veze sa preduzećem. Firma
ti može biti i domen. Često je firma ujedno i naziv preduzeća, ali ne
obavezno. Tako primaš novac na taj račun u inostranstvu na srpsko
preduzeće, ali preduzeće držiš pasivno i tako da ne obavlja nikakve
transakcije. I to je to.

Pri dospijeću novca klijenti će da znaju adresu preduzeća u Srbiji, jer
to banke obično traže.

Vjerovatno je siva zona -- ali dok god ne nastupaš kao preduzeće već
samo koristiš račun, a izmedu sebe i preduzeća imaš tako neki ugovor o
korištenju računa, pa ako ne radiš sa Srbijom, ne vidim zašto bi ikada
imao problema. Ugovor nikome ne pokazuješ već čuvaš za slučaj inspekcije.

Ili anonimna ATM kartica -- to me pitaj privatno.

Inače ne trebaš biti prijavljen nigdje kao preduzetnik da bi otvorio
račun u Švicarskoj, Mađarskoj ili bilo kojoj drugoj zemlji.
[ sillywilly @ 28.06.2007. 01:05 ] @
Zahvaljujem na odgovorima.
Jos nemam win-win resenje, ali imam jos jedno pitanje - sta je sa otvaranjem racuna u Bosni (RS)? Pretpostavljam da je i to jednako dobra opcija kao i otvaranje racuna u Madjarskoj, s tim sto je sporazumevanje olaksano, ne treba mi viza, itd... Ima li neko takva iskustva?
[ Thetaworld @ 29.06.2007. 12:35 ] @
Samo odeš u Bosnu, izabereš bilo koju banku, pitaš da li rade sa
nerezidentima, predaš im papire preduzeća ili kopiju pasoša ili lične
karte i otvoriš račun. Izaberi banku koja ima Internet banking.
[ SlobaNs @ 15.08.2007. 00:08 ] @
Zdravo svima, kao i vecina domacih programera koji uz stalni posao imaju i angazman sa nekom firmom napolju i dobijaju pare putem doznaka (SWIFT) imam problem :)))
Problem je naravno vezan za PDV i "da li" ? "kome" ? "po kom osnovu" ? "koliko" ? platiti.

Nakon angazovanja svih prijatelja, poznanika i kolega i dalje ne postoji konzistentna prica po gornjim pitanjima.
Izvoz linija koda preko interneta se cak moze podvesti pod izvoz (gde imamo poreski kredit u visini poreza placenog na taj novac napolju).
U poreskoj upravi je jedan inspektor rekao da treba da platim (primer za 10000din):
10000 - 20% odbitak na ime troskova = 8000 osnovica porez-a
20% za pdv na ime poreza = 1600
25% za socijalno i zdravstveno = 2000 (ovo vec placam preko plate u firmi...a ne koristim, a penziju sumnjam da cu videti tamo 2050)
ukupno 3600 ako nisam pogresio!
znaci od pocetnih 10000 ja treba da platim 36% !!!

Druga prica od drugara koji ima firmu za mreze je slicna za 10000. Ali ima caka tih 10000 pomnoze sa 1.5 (da dobijemo bruto) a onda se na tu sumu primeni gornja racunica :))))) tu lepo uzmu 50%, kada sam to cuo.... samo izazvana lobotomija je zvucala odlicno.... da se ne nerviram previse.

Tu je nastala panika sta raditi i nakon dosta telefonskih poziva dobio sam sledece odgovore:
Od jednog knjigovodje sam dobio odgovor da je gornji slucaj OK.
Od drugog knjigovodje sam dobio informaciju da placam samo godisnji porez ako preferceram granicu poreza.
Od treceg knjigovodje preko porodicnih veza koji je navodno konsultovao poreskog inspektora informacija je da ne placam nista na ime poreza , jer nemam po kom osnovu da placam poreza, jedino da treba da platim godisnji porez kada i ako predjem odredjenu sumu.

U prilog trecem knjigovodji ide clan 11 i 12 zakon-a od PDV (sprecavanje dvostrukog oporezivanja i poreski kredit).
Taj deo mi se svidja :))

Kao i sve ostalo do sada sto je napisano o ovoj temi ovo je samo iznosenje poznatog iskustva, ali do sada NIKO nije rekao pravo stanje stvari !!! Pocinjem da sumnjam da uopste postoji.
Zezali su me u banci kada sam rekao da hocu da platim porez :)))


Da li je neko imao iskustva sa momentom da ode i plati porez za neku doznaku?
Da li neko zna nekog koji je platio porez na doznaku na ime honorara iz inostranstva? (i kako se taj neko moze kontaktirati)
Kako je platio?
Kako i koji poreski obrazac je popunio?
Da li neko zna nekog pouzdanog knjigovodju koji se moze konsultovati u NS-u?

[ goranvuc @ 15.08.2007. 00:23 ] @
PDV ne placas, a ako zbir tvojih redovnih plata za 12 meseci + ono sto dobijes na ovaj nacin (poslovi "preko zice") prelazi odredjenu granicu (negde oko 12000 EU, ne secam se aktuelne cifre) placas 10% na razliku, tj ako si ti svi prihodi za godinu dana 15000 eura placas 10% od 3000, a to je 300 eura (gruba racunica, ima tu jos nekih odbitaka na ime porodice...)

Dakle, ako se vidis u toj prici, razmisljaj o poreskoj prijavi, a ako ne - mirno spavaj, savesni gradjanine
[ debeli brka @ 23.09.2007. 12:37 ] @
Moram ja jedan detalj da pitam, kad vas zovu iz banke da potpisete po kom osnovu ste dobili swift nalog, i vi napisete da je prihod od usluga, na to se ne placa porez ako je manji od tih 12000e godisnje?
To mi malo nije logicno?
[ hecky @ 23.09.2007. 13:15 ] @
Placa se porez na svaki dinar (eur ili sta vec) sto "stigne preko zice", ali se ne placa dodatni porez od 10% na prihode do 12k eur, ostvarene jednoj u poreskoj godini
[ SlobaNs @ 23.09.2007. 19:34 ] @
Pozdrav, i par pitanja za hecky-ja.
Da li znas nekog ko je platio taj porez za svaki priliv iz inostranstva a da je pri tome zakonski gledan kao fizicko lice?
Kako je isla procedura? Na koji broj ziro racuna je platio? I kako su mu obracunali porez?
Preko koga je to uradjeno(da li je covek sam uradio, platio knjigovodju...)? Tacan opis njegovog zakonskog polozaja?
I takodje sta se dogodilo sa cl.11 (ili je to 12) zakona o PDV-u koji ima za cilj sprecavanje dvostrukog oporezivanja?

Takodje odgovor za debelog brku, porez iznad 12000evra dovodi do oporezivanja za extra prihode (ako ne gresim) koji se na kraju godine prijavljuje . A nagradno pitanje je "da li se oporezuje svaki prihod koji stigne preko zice, kako , kome i kako popuniti obrazce :) ?"
Na to pitanje odgovor svih koji rade, a sa kojima sam pricao je da se placa samo kao porez na extra prihode ako predje 12000 evra, a u teoriji u kojoj se ne slazu ni svi poreski inspektori je da treba platiti porez za svaku doznaku iz inostranstva. Jos da samo neko kaze kako, kome i kako izgleda dokumentacija!
[ Thetaworld @ 25.09.2007. 12:04 ] @
Poreze si dužan da prijaviš sam, a jedan Internet forum definitivno nije
kompetentan, već tvoja porezna ustanova. Lijepo se odšetaj do porezne
ustanove i pitaj za formulare.

Porezi se ne plaćaju za svaku doznaku i tvoje transakcije ne mora niko
od strane države da nadgleda. Prilivi iz inostranstva su samo to i ne
predstavljaju obavezno "dobit" -- znači priliv je priliv, a šta je
dobit, to odlučuje porezni obaveznik na osnovu svog vlastitog
"knjigovodstva" i onda po zakonu o dobiti ili imovini, prijavljuje svoju
dobit i plaća porez na to.

J. Louis



[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 25.09.2007. u 15:20 GMT+1]
[ boccio @ 25.09.2007. 14:55 ] @
Citat:
odose mi nekoliko glava zarade na porez.

Zamisli ti to :)

Salu na stranu, registruj agenciju, novac ti prelazi preko iste, na kraju godine plati porez na dobit 10% i to je to. Ne moras da budes u PDV-u, jer je delatnost koju obavljas oslobodjena PDV-a.
[ zoran.milakovic @ 25.09.2007. 19:06 ] @
A sta je sa situacijom ako neko radi negde u stranoj drzavi i sam sebi salje pare na devizni racun u Srbiji? I vec je platio porez na dohodak u drzavi u kojoj radi?
[ Memomax @ 26.09.2007. 00:38 ] @
Citat:
zoran.milakovic: A sta je sa situacijom ako neko radi negde u stranoj drzavi i sam sebi salje pare na devizni racun u Srbiji? I vec je platio porez na dohodak u drzavi u kojoj radi?


ne možeš dva puta da plaćaš porez, i to je regulisano zakonom o dvostrukom oporezivanju. dakle, ako naša zemlja ima potpisan bilateralni ugovor sa nekom stranom zemljom, onda plaćaš porez recimo u Francuskoj ako tamo živiš, a ovde naravno ništa.

banke te podatke uzimaju radi sopstvenog knjigovodstva, i ne bi ih trebalo posmatrati kao poreski organ. ne može banka da naplaćuje porez.

e sad, što su ovde banke često servisne službe NBS i drugih institucija, pa i poreske uprave, to je naša tužna priča o bankarskom sistemu i privatnosti klijenata. banke u Srbiji nadležnima istrtljaju i što im traže i što im ne traže, samo da bi mogle nesmetano da divljaju na tržištu kakvo je srpsko.

ono što banke mogu je da prijavljuju sve transakcije veće od 10.000 evra čini mi se, zbog pranja novca, finansiranja terorizma itd. dakle, nemoj da zarađuješ 11.000 evra dnevno i sve će biti ok :o))
[ Thetaworld @ 27.09.2007. 22:50 ] @
hecky wrote:
> Ako, kao pojedinac, primis novac "preko zice", duzan si da platis
> porez i doprinose (cirka 40%) u roku od par dana. Ako ti se nakupi
> prihoda preko 12k eur u poreskoj godini (ovde se racunaju SVI prihodi,
> ne samo "preko zice") duzan si da platis jos 10% na sve preko tog
> iznosa (npr. zaradio si 15k, znaci platis 10% od 15k-12k=3k => 300 eur).

Po Zakonu o porezu na dobit, neki inostrani prihodi bi spadali u "ostalu
dobi" i oporezivali bi se sa 20%, sa tim da bi se odbilo 20% normiranih
troškova, prema tome efektivni porez ne bi bio 40% nego 16%.

Srbija je ipak što se tiče zakona najpovoljnija od svih država Evropske
zajednice.

J. Louis
[ igorsa @ 28.09.2007. 02:53 ] @
Kao sto neko rece negde do 14000e, tacnije 1.142.820 dinara godisnje ne placas porez, sve preko toga se oporezuje sa 10%.

Kada te zovu za priliv, kao osnov upises trecu stavku, pomoc rodbine, nasledstvo, dobitak igara na srecu. Sifra 767 i nece te niko dirati.

[Ovu poruku je menjao Igor Šalindrija dana 30.09.2007. u 18:05 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 28.09.2007. 10:08 ] @
Citat:

Kada premasis godisnji limit, prebaci uplate na caleta, kevu, brata, sestru i napred.


Dajte ljudi nemojte da se zajebavate - platite porez od 10% preko milion dinara, to je najmanji porez u Evropi. Kad prebacite pare na racun mame, tate - to nisu vase pare, i ko zna ako jednog dana budete hteli da ulazete te pare, da kupite stan i sl... da nece biti problema, jer sto se drzave tice to nije "vase".
[ Beleglin @ 30.09.2007. 10:02 ] @
Imam par komentara i pitanja. Posto radim outsourcing i primam uplate na devizni tekuci racun a nemam time placeno socijalno (tj. penzioni) sa tastom sam se dogovorio da me ona zaposli kod sebe u firmi i dajem joj 16000 dinara mesecno (to su za minimalac troskovi) da bi mi uplatila to kao i za troskove koje ona ima za mene kao svog radnika. Da li se ovo racuna prilikom obracuna tog poreza posto u tih 16000 spada i placanje poreza od strane firme.

E sad deo licnog misljenja koji je pola u off topicu, pomalo politican ali moram da kazem - ako moderatori smatraju da je neumesno molim da izbrisu.

Ne mogu da se otmem jednog pitanja - Zasto bi ja placao ovoj drzavi porez? Sta je ta drzava ucinila za mene od tih silnih para koje joj dajem za porez? Da li sam mogao da nadjem posao u ovoj drzavi pa da je ona delom zasluzna za te pare sada koje zaradjujem od stranaca? Da li ce me cekati ta penzija za 35 godina koju sada uplacujem drzavi? Da li barem osnovne stvari koje bi trebalo da rade i placene su tim nasim porezom rade? Sticem utisak da svaki daj dinar koji sam dao za porez kako licni tako i kroz kupovanje obicnih artikala u prodavnici (kroz PDV) sluzi samo da bi dobro ziveli oni koji su na vlasti a da servisi koje drzava treba da pruza su tu samo da te dovedu do ludila i nista drugo. Cure mi dva ventila od radijatora - zovem ove iz infostana da poprave - dodju i kazu - sledece nedelje nas zovi mozda cemo stici onda. Struja i voda nestaju proizvoljno. Parking cekam po 30 minuta jer parking servis nece da prodje mojom ulicom. Administracija u opstinama je katastrofalna - cekaju se stvari danima, mesecima, godinama. U sudu sam bio 7 godina i placao advokate enormne sume da bi dobili potpuno cist slucaj protiv ubice. Dok sam drzao igraonicu imao sam raciju policije mesecno barem jednom zato sto je konkurent bio u policiji pre pa je slao svoje bivse kolege da mi zatvaraju radnju (iako je sve bilo cisto i placeno pa sam zbog toga zaradjivao 5000 dinara mesecno). Kao slag na tortu juce mi doslo pismo u sanducetu od parking servisa. Kaze vasa kola registarska tablica ta i ta se koriste za nelegalnu prodaju udzbenika sa javnog parkinga. Molim vas da prestanete sa nelegalnim radnjama inace cemo biti primorani da pokrenemo postpuak protiv vas... Dakle potpuno opusteno me optuze da sam kriminalac a ja ni kriv ni duzan. Samo cekam da me jednog dana odvedu u zatvor onako reda radi (da uvedu ostanak u buvari kao redovno odsluznje vojnog roka da bi "edukovali" bezobrazni narod).

Sve u svemu - najmanje se isplati biti posten... I sad vi meni kazete plati 10% porez to je najmanje u Evropi. Pa nije on najmanji u Evropi ni zbog cega - takav je zato sto te pare ne idu tamo gde treba i zato sto to drzava uzima da bi sebe hranila a ne da bi radila za svoje gradjane.

Izvinjavam se zbog ogorcenog pogleda i mozda off topica ali razumem zasto ljudi bi radje da uplacuju babama i dedama ili bi radje isli u Bosnu ili Madjarsku svaki mesec. Ako je dozvoljeno i ako smatrate da je u redu ovde o tome raspravljati molio bi da neko ko poznaje tematiku kaze koja su resenja za sve ovo. Otvaranje racuna u Bosni mi nije problem. Ode se do Zvornika za 2-3 sata - taman mali izlet napravim i pokupim svoju platu - pitanje je da li se i tamo placa porez na ovakve uplate (ako cemo iskreno radje bi onda svojoj drzavi placao porez kakva god da je). Ili da se uplacuje pola plate na taj racun tamo a pola ovde pa tamo sedi sa kamatom a kad treba podigne se na ATM? Da li na bonuse koje dobijem na poslu pisem da su pare od rodjaka u onoj izjavi koju potpisujem u banci? Da li tome mogu da udju u trag i provere pa te onda jos i optuze i oglobe sto si lagao? Ili da se pomirimo sa sudbinom? Mislim smesno je - sledeci put kad mi sef kaze - e imas povisicu ja njemu moram da kazem - e nemoj - uzece mi te pare drzava moja...
[ hecky @ 30.09.2007. 14:44 ] @
Ovi sto ne placaju porez, bukvalno potkradaju gradjane koji ga placaju i ne zasluzuju simpatije.

Ako vam je mrsko platiti drzavi, a vi se odselite u Dubai... tamo nema poreza .

Evo kalkulator dadzbina za autorske honorare. Mnogo dobra stvar, nadam se da je tacan .

http://www.ja-serbia.org/konsultant/autorski.php
[ Thetaworld @ 02.10.2007. 18:53 ] @
Beleglin wrote:
> Ne mogu da se otmem jednog pitanja - Zasto bi ja placao ovoj drzavi
> porez? Sta je ta drzava ucinila za mene od tih silnih para koje joj
> dajem za porez? Da li sam mogao da nadjem posao u ovoj drzavi pa da je
> ona delom zasluzna za te pare sada koje zaradjujem od stranaca? Da li
> ce me cekati ta penzija za 35 godina koju sada uplacujem drzavi? Da li
> barem osnovne stvari koje bi trebalo da rade i placene su tim nasim
> porezom rade? Sticem utisak da svaki daj dinar koji sam dao za porez
> kako licni tako i kroz kupovanje obicnih artikala u prodavnici (kroz
> PDV) sluzi samo da bi dobro ziveli oni koji su na vlasti a da servisi
> koje drzava treba da pruza su tu samo da te dovedu do ludila i nista
> drugo.
Naravno je da si u pravu. Ipak, situacija nije mnogo drugačija ni u
državama gdje se misli da država radi nešto za svoje građane.

Ali, kao rezident te države, pristaješ (silom) da budeš dio ugovora sa
državom, prema tome taj nevidljivi ugovor postoji, obavezan si silom da
plaćaš poreze, a ako želiš da očuvaš svoj integritet ili pravno otkaži
taj ugovor jer nikad nisi svjesno ušao u taj ugovor ili jednostavno
emigriraj u neku drugu zemlju gdje se porezi na dobit ne plaćaju, recimo
u Paraguay ili negdje drugdje kao Monaco ili na drugo slično mjesto --
ili uđi u legalne vode offshore poslovanja i nadmudrivanja sa zakonima.
> kaze koja su resenja za sve ovo. Otvaranje racuna u Bosni mi nije
> problem. Ode se do Zvornika za 2-3 sata - taman mali izlet napravim i
> pokupim svoju platu - pitanje je da li se i tamo placa porez na ovakve
> uplate (ako cemo iskreno radje bi onda svojoj drzavi placao porez kakva
Primanjem novca na bankovni račun se ne plaća porez. Imaš isto tako i
Makedoniju i Crnu Gori i Hrvatsku kao izbor, prije svega preporučujem
Hrvatsku. Idi i otvori račun kod Erste Banke u Hrvatskoj, potpisaćeš
ugovor u kojem piše da nema razmjene informacija. Možeš čak i da radiš
sa stranim preduzećem, imaćeš odličan Internet banking i VISA Electron
karticu, pa tako ne moraš ni da ideš mjesečno izvan zemlje.
> bonuse koje dobijem na poslu pisem da su pare od rodjaka u onoj izjavi
> koju potpisujem u banci? Da li tome mogu da udju u trag i provere pa
> te onda jos i optuze i oglobe sto si lagao?
Zato je najbolje da gledaš kako to isto da napraviš, samo da bude u
skladu sa zakonom. Ako neke zakone u drugoj državi prekršiš, to i nije
tako opasno kao kad prekršiš zakone u svojoj državi, zato je najbolje i
najsretnije za život da zakonito vodiš svoje poslovanje.


J. Louis
[ Beleglin @ 02.10.2007. 19:39 ] @
Hvala na odgovorima. Zeleo sam da cujem misljenja drugih ljudi. Licno sam bas ogorcen ali znam da to i nije mozda pravi nacin gledanja na stvari. Zato sam i izneo sve stvari koje me muce da vidim kroz diskusiju jel gresim ili kako. Takodje bilo bi zgodno saznati sta je legalno a sta ne i cini mi se da smo to ustanovili. Nemojte me pogresno razumeti, ja bi najradje da sve radim po zakonu kao sto sam to i do sada radio. Ne bi ja da potkradam ni drzavu ni sugradjane - moja je kakva god da je, ali nekad dodje dotle da se pitam - pa jesam li ja ovde budala i da li treba da nastavim da budem budala.
[ Thetaworld @ 02.10.2007. 22:01 ] @
hecky wrote:
> Ovi sto ne placaju porez, bukvalno potkradaju gradjane koji ga placaju
> i ne zasluzuju simpatije.
>
> Ako vam je mrsko platiti drzavi, a vi se odselite u Dubai... tamo nema
> poreza :).
Glupost.

Ko ne plaća porez koji treba da plati, a nije prekinuo nesvjesno i
nasilno utvrđeni ugovor sa državom o plaćanju poreza ili se nije iselio,
samo krši taj jednostrani ugovor sa državom, ali ne potkrada građane.

Građane potkrada država sprovodeći silu i takve jednostrane ugovore, sve
pod sistemom da manja grupa živi na račun većine.

Ti to hoćeš da kažeš -- da svi plaćaju poreze kako bi tek onda bilo
idealno živjeti u takvoj državi?! To je daleko od istine. Da svi plaćaju
poreze, porezi bi bili samo još veći.

J. Louis
[ hecky @ 02.10.2007. 22:28 ] @
Zanimljivo tumacenje.

Svi ubacuju u kasu, za zajednicu stvar, ti ne ubacujes, a uzimas sebi kao i svi ostali? Po meni to je kradja, ne?

Znaci drzava je neki zloca koji samo otima narodu i nista ne daje nazad? Time si pljunuo na par hiljada godina razvoja ljudskog drustva .

Dakle, tebi se vise svidja "pre paid" nacin zivota:
- oces kod doktora? plati...
- oces vatrogasci da ti pozar ugase? plati...
- oces zastitu policije plati... nemas? je*iga

Da li si se rodio u privatnom ili drzavnom porodilistu?


Optimizacija poreza = Good
Izbegavanje poreza = Bad
[ braker @ 02.10.2007. 23:46 ] @
@Thetaworld

O chemu ti zborish?

Kako bi bilo da drzhavu zamislimo kao vid drushtvenog organizovanja obracajuci posebnu pazhnju na pojedine sektore kao shto su shkolstvo, zdravstvo...!?!?Izvor finansiranja je budzet koji se vecim delom puni, gle chuda, placanjem poreza.

Primedba "sve pod sistemom da manja grupa zhivi na rachun vecine" zahvaljujuci poremecenoj logici zavrshava na pogreshnoj adresi - jer tu manju grupu chine oni koji su skloni utaji poreza tj. lopovi.

Kanda si malo pobrkao lonchice.
[ Thetaworld @ 02.10.2007. 23:55 ] @
hecky wrote:
> Zasto placati porez?
> Hmm... dobro pitanje...
>
> Zamisli svoj zivot bez:
> - policije (dobro de, malo kradu, ali sa druge strane ipak stite od
> anarhije)
Policija ne štiti od anarhije jer u sistemu razumnih i slobodnih ljudi
ne dolazi do anarhije. Policija je sila kojom manja grupa ljudi na vladi
sebe održava na račun većine. Ljudi su na zemlji mnogo duže nego što
postoji policija i može se lako vidjeti iz istorije da postoje zemlje
gdje se vrlo malo ratovalo i gdje su ljudi živjeli bez policije sasvim
mirno i zadovoljavajuće.
Poreze znači po tvom mišljenju treba da se plati da bi manja grupa ljudi
imala silu nad većinom?

Policijski aparat u Srbiji ionako ne funkcioniše, ne vidim zašto si to
stavio na prvo mjesto.
> - zdravstva (mmm, korumpirani doktori da da... al jel bi mogo bez
> njih?.. nisi se u privatnom porodilistu rodio)
Zdravstvo -- treba samo da se stavi u privatni sektor, pa prema tome
plaćanjem privatnog osiguranja svako da odluči hoće li takve usluge da
dobije "jeftinije" putem osiguranja ili plaćanjem bez osiguranja.
> - bez puteva (jeste, losi su... al probaj voziti njivom)
Putevi -- ako imaš njivu bez puta, onda se dogovoriš sa komšijama o
izgradnji puta. To se lako može organizovati od strane dobrog menadžera,
a država tu stvarno nije potrebna. Većina puteva se može brzo i
jeftinije izgraditi, a isto tako i napraviti sistem naplaćivanja
troškova tih puteva. Država za tako nešto uopšte nije potrebna.
> - bez pravosudja i zakonodavstva (zvuci glupo, ali bez ovoga i
> policije bi komsija mogao da dodje sa puskom i da te istera iz tvog
> stana.. je*iga ima pusku hehe)
Uopšte nije tačno. Čak i pravosuđe može da postoji sa više slobode u
životu.

A, to da će neko da ti dođe sa puškom -- to će ti se desiti i kad imaš
pravosuđe i zakonodavstvo, ne znam odakle ti ideja da ti se to ne može
desiti. A kad ne bi bilo toga, e onda bi ti mogao bez posljedica da imaš
i sam pušku kod kuće, pa bi taj što hoće da navrati dva puta razmislio
hoće li stvarno da dođe u goste.
> E pa s obzirom da je zivot nemoguc bez gore navedenih stavki, a te
> stavke kostaju novaca, duzan si platiti porez.
Ko kaže da je nemoguće? Moguće je naravno imati sasvim drugačiji sistem
koji je u interesu građana, a ne koji je u interesu manje grupe ljudi
koja ugnjetava većinu, krade, bogati se, nemarno raspolaže novcem od
većine. Naravno da je moguće imati korektniji sistem nego što je sada.
> Ko ne placa porez, bukvalno potkrada sugradjane koji ga placaju.
To je tvoje viđenje. A može da se gleda i drugačije naravno.

J. Louis
[ Ivan Dimkovic @ 03.10.2007. 00:02 ] @
Citat:

Policija ne štiti od anarhije jer u sistemu razumnih i slobodnih ljudi
ne dolazi do anarhije. Policija je sila kojom manja grupa ljudi na vladi
sebe održava na račun većine. Ljudi su na zemlji mnogo duže nego što
postoji policija i može se lako vidjeti iz istorije da postoje zemlje
gdje se vrlo malo ratovalo i gdje su ljudi živjeli bez policije sasvim
mirno i zadovoljavajuće.


A koje su to zemlje u kojima nema policije i koliko stanovnika imaju?

Policija u vecini normalnih drustava, a to su ona u kojima se placa porez, sluzi pre svega gradjanima - evo i ja sam ih koristio pre 2 dana jer se neki mamlaz parkirao na izlazu za vatrogasce i blokiranjem izlaza na ulicu sprecavao da iznesem namestaj u kamion - nisam mogao da ga nadjem, lepo smo nazvali muriju i za 2-3 minuta problem resen... Da nema policije morao bih coveku da obijam kola, a onda bi mozda i on hteo da sprovodi neku svoju pravdu pa bi morao da nosim i neku palicu sa sobom... sta znas.

Citat:

A, to da će neko da ti dođe sa puškom -- to će ti se desiti i kad imaš
pravosuđe i zakonodavstvo, ne znam odakle ti ideja da ti se to ne može
desiti. A kad ne bi bilo toga, e onda bi ti mogao bez posljedica da imaš
i sam pušku kod kuće, pa bi taj što hoće da navrati dva puta razmislio
hoće li stvarno da dođe u goste.


Nema problema, nadjite se ti i tvoja ekipa sa slicnim pogledom na svet, nadjite neko ostrvo i napravite tu vasu "drzavu" (to ce pre biti naseobina dobrovoljaca nego drzava) u kojoj ce svako da sprovodi svoj zakon bez ikakvih globi od strane "drzave" - samo nemojte da se bunite ako zivite u drustvu gde je vecina ljudi prevazisla taj sistem i smatra da je bolje da za odredjen procenat njihovog profita drzava to ipak radi za njih.

Manimo se off-topica, porez se placa u vecini zemalja ovog sveta, moguce je smanjiti ga uz pomoc offshoringa i pametnog struktuiranja kapitala - ali neki deo svakako mora da se plati. U Srbiji je porez na prihod smesno nizak u odnosu na druge zemlje Evrope, i stvarno je smesno zaliti se na visinu istog. Bolje je onda stvari nazvati pravim imenom - "necu da platim" i ignorisati obavezu.

Ako vam to smeta, raskinite taj ugovor sa drzavom i idite tamo gde se ne placa porez - samo ponesite dobru pusku sa sobom :)
[ Thetaworld @ 03.10.2007. 22:25 ] @
hecky wrote:
> Dakle, tebi se vise svidja "pre paid" nacin zivota: - oces kod
> doktora? plati... - oces vatrogasci da ti pozar ugase? plati... - oces
> zastitu policije plati... nemas? je*iga :D
Upravo tako -- sve usluge mogu da se privatizuju, zašto da ne.

Ako je zdravstvo u privatnom sektoru, kao što je svuda u naprednim državama:

* Postoji veći kvalitet i bolja usluga u zdravstvu.
* Zdravstvena preduzeća se takmiče ko će da ponudi bolju i jeftiniju
uslugu.
* Građani mogu da odluče koje privatno osiguranje ili možda državno žele
da plaćaju.

Vatrogasci su u mnogim gradovima posebna društva u kojoj su članovi
građani grada i finansiraju se iz raznih sektora. Nije sporno da
vatrogasci mogu da budu u privatnom sektoru.

Prošetaj se Norveškom glavnom ulicom Karl Johans Gate i vidjećeš umjesto
policajaca privatno obezbjeđenje, plaćeni su od grada, ali to je moglo
da bude i neko privatno društvo ili preduzeće.

Uopšteno, preduzeća i osiguranja mogu da ponude usluge policije,
vatrogasaca, odvoza i prerade smeća i drugih usluga.

Uopšte nije logično da se to plaća iz poreza.

Ako privatna preduzeća obavljaju takve usluge, onda se barem zna šta se
plati i šta se dobije. Ako država "navodno" obavlja te usluge, ti ne
znaš šta dobiješ i ne dobivaš legalno baš ništa, jer ti sa porezima ne
kupuješ ništa, tu priču možeš pričati nekom drugom.

Kad neku uslugu od države kupuješ porezom, zašto onda ne dobiješ
izvještaj koliko si novca uplatio i za koju uslugu?!

Prema tome teorija ti ne pije vode. Isto kao što su banke, telefonska
mreža, komunikacije i energija bile u državnom vlasništvu i sad se
nalaze u privatnom, na isti način ćeš dobiti mnogo bolju ponudu kad to
dođe u privatni sektor.

Taj mobilni telefon u džepu ne bi sad bio u tvom džepu da nema privatnog
sektora. Mobilni telefon plaćaš možda i skupo, ali barem znaš da to što
platiš i dobiješ, a imaš mogućnost žalbe. Kod države to ne postoji.

J. Louis
[ Ivan Dimkovic @ 03.10.2007. 22:35 ] @
Citat:

Prošetaj se Norveškom glavnom ulicom Karl Johans Gate i vidjećeš umjesto
policajaca privatno obezbjeđenje, plaćeni su od grada, ali to je moglo
da bude i neko privatno društvo ili preduzeće.


Ma da... Norveska je bas primer drzave sa niskim porezima ;-) Mozda Oslo konkretno ima neko dodatno privatno obezbedjenje, ali je norveska prilicno wellfare zemlja, sto znaci da im je porez visok i da je koncept drustva takav da im drzava dosta pruza. Inace nisam ljubitelj takvih zemalja. Osim toga, Norveska je jako los primer, jer je to zemlja ciji dobar deo GDP-a dolazi od eksploatacije prirodnih resursa u vlasnistvu drzave - tako da drzava moze da zameni dobar deo poreza sa uzimanjem dela profita od nafte - ali to niti je bas dobro resenje, niti se moze uzeti kao nekakav savet za druge zemlje, jer vecina zemalja nema tolika prirodna bogatstva.

Postoji minimalan broj sluzbi koje moraju biti drzavne - sudstvo i zakonodavna i izvrsna vlast pre svega. Zamisli sudstvo privatno, i kompanija propadne, nema vise sudjenja :) Ili panduracija, rade za akcionarsko drustvo i zabole ih da obezbedjuju siromasna mesta, jer im ne placaju kao bogata...

Svasta.

Za skolstvo se slazem da bolje funkcionose kao privatno, i tu mislim na visoko skolstvo - osnovne i srednje skole moraju postojati i kao drzavne, jer bez toga garantovano dobijas neravnomerno pravo na obrazovanje, u zavisnosti od "klase". Zdravstvo takodje najbolje funkcionise kao privatno, ali samo ako drzava prisiljava gradjane da uplacuju osiguranje privatnom fondu koji oni izaberu - cist dokaz za to je USA, gde to nije obavezno, i gde se za iste pare dobija daleko losija zdravstvena nega nego u Evropi.
[ Milos D @ 04.10.2007. 14:38 ] @
Tema je malo skrenula...

Evo ja sam danas prvi put obavešten telefonom od strane banke da treba da popunim neki formular kako bi mi doznaka legla na račun.

Citat:

Kada te zovu za priliv, kao osnov upises trecu stavku, pomoc rodbine, nasledstvo, dobitak igara na srecu. Sifra 767 i nece te niko dirati.


Pretpostavljam da je to nemoguće ako novac šalje pravno lice.

Ne želim da utajim ništa, ali mi i dalje ništa nije jasno, svako ima svoju priču. Ovaj godišnji porez je ok i relativno jasan, ako premašim tu sumu rado ću platiti. Ali ako mora da se plaća neki porez veći od 10% na svaku doznaku onda upravo razmišljam o varijanti koju je spomenuo Beleglin...

Pitanje je šta se danas najviše isplati, a da je legalno, za nekog ko radi kao freelancer.
[ Thetaworld @ 04.10.2007. 18:11 ] @
Ivan Dimkovic wrote:
>> Prošetaj se Norveškom glavnom ulicom Karl Johans Gate i vidjećeš umjesto
>> policajaca privatno obezbjeđenje, plaćeni su od grada, ali to je moglo
>> da bude i neko privatno društvo ili preduzeće.
> Ma da... Norveska je bas primer drzave sa niskim porezima ;-) Mozda
> Oslo konkretno ima neko dodatno privatno obezbedjenje, ali je norveska
> prilicno wellfare zemlja, sto znaci da im je porez visok i da je
> koncept drustva takav da im drzava dosta pruza. Inace nisam ljubitelj
Ivane, ne govorim o porezima, govorim o tome da se navedene usluge, koje
je gore dotični navodio kao usluge države u zamjenu za porez, izvršavaju
i sasvim kompetentno od strane privatnog sektora. U tom slučaju se
određena usluga putem ugovora dobije za određenu drugu vrijednost,
recimo novac.

Kod države to ne postoji, činjenica je da država otima novac, putem
nasilnog ugovora na koji svako pristaje svojim rođenjem, a za taj novac
se ne ispostavlja nikakav račun onima koji ga plaćaju.

Državni službenici su upravo to -- službenici i trebaju da služe narodu,
a ne obrnuto kako se često ponašaju.

Prema tome -- porezi koji se plaćaju nisu novac za bilo kakvu
protuuslugu niti se tako smatraju. To je prisilno otuđena vrijednost
građaninu u svrhu održavanja manjine nad većinom.

U nekim državama postoje naravno bolji sistemi za računovodstvo, pa se
čovjek nekada i može žaliti što su porezi otišli u pogrešne ruke. To
nije slučaj sa zemljama u kojima se sličan jezik ovome govori.

J. Louis


--------------050804010101070004010109
Content-Type: text/html; charset=UTF-8
Content-Transfer-Encoding: 8bit

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN">
<html>
<head>
<meta content="text/html;charset=UTF-8" http-equiv="Content-Type">
</head>
<body bgcolor="#ffffff" text="#000000">
esauth:266971:bc16b70320d0aa8ed28569f9cdd178b6 <br>
[ D.i M.e @ 04.10.2007. 18:17 ] @
Citat:
Milos D: Evo ja sam danas prvi put obavešten telefonom od strane banke da treba da popunim neki formular kako bi mi doznaka legla na račun.

To je od pravnog lica?
[ Milos D @ 04.10.2007. 19:05 ] @
Da, od pravnog lica.
[ pringles80 @ 04.10.2007. 23:37 ] @
Ja takodje radim tako preko "žice", nisam još razmišljao o porezu ali ova diskusija mi je došla baš na vreme. Imam svoj lični račun u americi jer sam tamo bio neko vreme, tamo mi uplaćuju a ja onda kad se nakupi sebi šaljem na swift, do sada sam samo jednom tako radio i banka mi nije ništa tražila, pitam se šta će biti u buduće. Ali ako je stvarno samo 10% i to tek kad se predje ta granica onda je to nisko sa bilo koje tačke gledanja, pa i ako uzmeš u obzir kakvi su nam političari i država.
[ braker @ 05.10.2007. 12:49 ] @
Citat:
Thetaworld:

Državni službenici su upravo to -- službenici i trebaju da služe narodu,
a ne obrnuto kako se često ponašaju.

Prema tome -- porezi koji se plaćaju nisu novac za bilo kakvu
protuuslugu niti se tako smatraju. To je prisilno otuđena vrijednost
građaninu u svrhu održavanja manjine nad većinom.

U nekim državama postoje naravno bolji sistemi za računovodstvo, pa se
čovjek nekada i može žaliti što su porezi otišli u pogrešne ruke. To
nije slučaj sa zemljama u kojima se sličan jezik ovome govori.


I to je potreban i dovoljan uslov da se koncept drzhavne institucije od opshteg interesa zatre i zakonodavna i izvrshna vlast privatizuje, a sredstva za ostvarivanje prava pojedinca svedu na AK-47.
Svashta.

Izvini, ali ovoliko besmislica na jednom mestu ne prochitah odavno.

Citat:
Ako je zdravstvo u privatnom sektoru, kao što je svuda u naprednim državama:...


Izgleda da vecina EU zemalja ne spada u grupu naprednih.








[ Milos D @ 05.10.2007. 13:33 ] @
Evo bio sam i dobio papir na kojem piše

--------------
ALPHA BANK itd.

Predmet: Obaveštenje o prispeću naplate

Danas smo primili nalog za naplatu sa sledećim elementima:

Naš broj: ...
Iznos: ...
Datum: ...
Po nalogu: ...ime firme koja je poslala
Na ime: ...moje ime

Molimo Vas da nam ODMAH povratnim faksom dostavite IZJAVU potpisanu od korisnika koja sadrži:

ŠIFRU OSNOVA NAPLATE - prema uputstvu NBS - glasnik RS94/2004
--------------


I napisao sam da je u pitanju naknada za konsultantske usluge.

Službenica nije znala ništa da kaže u vezi sa porezom. Jel ima negde na internetu da se pročita taj RS94/2004?

Mislim da ću na kraju ipak da svratim u poresko da ih pitam.
[ exmetakom @ 05.10.2007. 20:21 ] @
Iz licnog iskustva, lepo radis i zaradjujes, porez ti nije problem lepo platis i kuliraj, lose poslujes odmah ti je problem da platis porez=> MENJAJ NESTO.
Koju god jednacinu da izaberes porez je konstanta, a drzava aksioma. Drugi put vodi u nelegalne tokove, pa ces kasnije imati problema.
I ne zaboravi:u svakoj upravi prihoda sedi jedna BRKATA ODVRATNA NEVASPITANA, NEDOJ****A ROSPIJA KOJA CE SE KAD-TAD SETITI BAS TEBE.
Veruj mi iz licnog iskustva ti govorim (morao sam ovo da ponovim). Otvori agenciju i ne idi u sistem PDV-A.
[ zikam @ 08.11.2007. 11:16 ] @
Ja sam jedan od onih koji je odlucio da otvori agenciju... da budem iskren - kajem se zbog toga!

Niko ne bezi od poreza, to je normalna stvar u svakoj normalnoj zemlji, ali... problem je u tome sto ne raspolazes vise svojim novcem. Ako si pausalac mozes da dizes novac kao 'materijalne troskove', ali ako si u sistemu PDV-a... Svojom rukom zaradjeni novac ne mozes da podignes kada ti hoces. U tome je stvar!

Na kraju ti ostaje samo da njaces kao magarac! Moj savet onima koji se razmisljaju sta da rade: "Wait and see" (iako ja to nisam uradio)...

P.S. Po otvaranju sam otisao u Opstinu, vodeci se mislju da su oni deo Poreske Uprave i da od njih mogu da dobijem tacne odgovore u vezi poslovanja agencije. Dobih odgovor: "Dosao si ovde po besplatan savet umesto da platis knjigovodju! 20 EUR pa cemo da pricamo!" - Toliko o ovoj drzavi i drzavnim sluzbenicima! Kao da vec nisu placeni kroz moj porez...
[ Mister Big Time @ 11.11.2007. 01:29 ] @
Uh, i mene banka zvala da pita po kojoj osnovi je uplata iz inostranstva (SFIFT). Rekoh' advertajzing/marketing na sajtu, kao sto i jeste.

Dakle to traze sve banke sada zbog tog uputstva NBS - glasnik RS94/2004? Treba to naci i prostudirati.... (mada mi je legla uplata u full iznosu, a cak u ugovoru je pisalo da se placa porez?!) Nisam se bunio zbog toga, al' dal' posle drzava naknadno moze da mi trazi deo na ime poreza?
[ Tehnoman @ 12.11.2007. 14:27 ] @
http://www.nbs.yu/export/inter...ans_uputstvo_platni_promet.pdf
[ Programer Offsite @ 14.11.2007. 16:57 ] @
Ukoliko se odlucim da otvorim banku u inostranstvu i da tamo primam uplatu, koja je banka najpovoljnija?
Zanima me:
1. Sta je od dokumenta potrebno da bih otvorio racun?
2. Koliko ce mi banka naplatiti odrzavanje racuna?
3. Da li mogu da dobijem i Vizu ili samo debitnu karticu koju cu koristiti da dignem novac s automata?
4. Da li banka ima Internet banking?
5. Ako idem u Madjarsku, u kojoj produznici pricaju Englesk?

Vredi napomenuti da imati racun u inostranstvu ne znaci automatksi da se nece placati porez drzavi.
Zakon po kome nemate pravo da odrzavate racun u inostranstvu izgleda mi potpuno absurdan i van svakih normi u normalnom svetu.

Hvala na pomoci!

Popivoda
[ Thetaworld @ 14.11.2007. 18:00 ] @
Programer Offsite wrote:
> Ukoliko se odlucim da otvorim banku u inostranstvu i da tamo primam
> uplatu, koja je banka najpovoljnija?
> Zanima me:
> 1. Sta je od dokumenta potrebno da bih otvorio racun?
> 2. Koliko ce mi banka naplatiti odrzavanje racuna?
> 3. Da li mogu da dobijem i Vizu ili samo debitnu karticu koju cu
> koristiti da dignem novac s automata?
> 4. Da li banka ima Internet banking?
> 5. Ako idem u Madjarsku, u kojoj produznici pricaju Englesk?
Kao prvo, pošto je zakonom u Srbiji zabranjeno njenim rezidentima da
imaju bankovni račun u inostranstvu, ne preporučujem javno objavljivanje
svojih namjera na javnom forumu.

Za lični račun je uvijek potreban pasoš ili lična karta, a koliko neka
banka naplaćuje troškove to zavisi od banke do banke; isto tako da li
postoji mogućnost za VISA karticom ili MasterCard, ili Internet banking,
to sve zavisi od banke do banke. I ako ideš u Mađarsku lično, ne
zaboravi da napraviš termin unaprijed i da provjeriš hoće li pričati
neki od jezika koje znaš.

Jedna od banaka u Mađarskoj: http://www.cib.hu/

J. Louis
[ Programer Offsite @ 15.11.2007. 02:15 ] @
Citat:

Kao prvo, pošto je zakonom u Srbiji zabranjeno njenim rezidentima da
imaju bankovni račun u inostranstvu, ne preporučujem javno objavljivanje
svojih namjera na javnom forumu.

J. Louis


Koliko znam, ovo vise nije tacno.
Na vise postova u ovom forumu se spominje da prema novom zakonu o deviznom poslovanju ova zabrana vise ne postoji.
[ Thetaworld @ 15.11.2007. 14:09 ] @
Programer Offsite wrote:
>>
>> Kao prvo, pošto je zakonom u Srbiji zabranjeno njenim rezidentima da
>> imaju bankovni račun u inostranstvu, ne preporučujem javno objavljivanje
>> svojih namjera na javnom forumu.
>>
>> J. Louis
>
> Koliko znam, ovo vise nije tacno.
> Na vise postova u ovom forumu se spominje da prema novom zakonu o
> deviznom poslovanju ova zabrana vise ne postoji.
A, koliko ja znam, ovaj forum nije autorizovano pravno lice koje izdaje
zakone i odobrenja, već je to vlada, njeni političari kao predstavnici i
onda tijela vlade, među ostalom i Narodna Banka Srbije. Posjedovanje
bankovnog računa u inostranstvu je rezidentima u Srbiji zabranjeno, još
uvijek, slično kao što su nacisti zabranili svojim građanima u
nacističkoj Njemačkoj da imaju bankovne račune u inostranstvu.

Izuzetak i način ili uslov kako rezident može "ipak" da ima bankovni
račun u inostranstvu se može naći na linku Narodne Banke Srbije:
http://www.nbs.yu/export/internet/cirilica/20/index_dev.html

Ako klikneš na: Odluka o uslovima pod kojima i načinu na koji rezidenti
mogu držati devize na računu kod banke u inostranstvu
<http://www.nbs.yu/export/inter...s_rezidenti_devize_ino.pdf>


I to samo pod nekim određenim uslovima kao za diplomate, zaposlene u
predstavništvima, lica koja rade u RS, ljudi koji se upute na stručno
usavršavanje, oni što se iseljavaju iz Srbije, ili ako dobije odobrenje
za finansiranje investicionih radova u inostranstvu, za istraživačke
radove u inostranstvu, za garantne depozite za licitacije u
inostranstvu, za korištenje stranih kredita, za plaćanje radi kupovine
hartija od vrijednosti... itd.. i da na kraju dostavi kompletne podatke
o bankovnom računu Narodnoj Banci Srbije, hoće reći od anonimnosti nema
ništa.

Ta odluka o kojekakvim uslovima je donesena zato što ne mogu i takve
grupe ljudi da kažnjavaju zato što otvore bankovni račun u Republici
Srpskoj jer tamo žive i rade ili zato što se to diplomatama ne može
naplatiti i uopšteno je zakon o zabrani računa u inostranstvu fašistička
mjera po definiciji fašizma, isto tako kao i odluka o uslovima za račun:
FAŠIZAM JE AUTORITATIVNI SISTEM VLADANJA KOJI POKUŠAVA STROGO DA
KONTROLIŠE INDUSTRIJSKE I EKONOMSKE AKTIVNOSTI.

Tek kad vlada Srbije, Narodna Banka Srbije, povuče svoje fašističke
mjere nad svojim građanima, istim onima koji su ih izabrali i koji su
njihovo dupe postavili na njihove tople stolice, tek onda može da se
misli o naprednoj ekonomiji, finansijskom poslovanju i privrednom
uspjehu ili približivanju Evropskim standardima.

J. Louis
[ Programer Offsite @ 16.11.2007. 13:33 ] @
Citat:


Ako klikneš na: Odluka o uslovima pod kojima i načinu na koji rezidenti
mogu držati devize na računu kod banke u inostranstvu
<http://www.nbs.yu/export/inter...s_rezidenti_devize_ino.pdf>

J. Louis


Hvala na razjasnjenju, u pravu si, ovo je novi zakon i racuni u inostranstvu su zabranjeni, crno na belo.
Ipak bi voleo da saznam malo vise o tome kako mogu da otvorim racun u inostranstvu:
1. Da li ce mi traziti da nekako dokazem primanja?
2. Da li cu morati da deponujem neku inicijalnu sumu?
Verovatno ce ovaj zakon da se promeni, pa da budem spreman
[ Thetaworld @ 16.11.2007. 14:05 ] @
Programer Offsite wrote:
> 1. Da li ce mi traziti da nekako dokazem primanja?
Ako ti to neka banka u inostranstvu traži, moj ti je savjet da ne
posluješ sa takvom bankom. Njih to ne treba da interesuje, a trebaju da
budu sretni što ćeš da deponuješ barem i EUR 1 (jedan) kod njih; jer
banke žive od svojih klijenata i na svakog klijenta imaju svoj profit.
> 2. Da li cu morati da deponujem neku inicijalnu sumu?
To zavisi od banke do banke, znači prvo odrediš koja je banka u pitanju,
onda to pitaš banku.

J. Louis
[ pailhead @ 17.11.2007. 13:26 ] @
Citat:

Dakle, tebi se vise svidja "pre paid" nacin zivota:
- oces kod doktora? plati...
- oces vatrogasci da ti pozar ugase? plati...
- oces zastitu policije plati... nemas? je*iga


Meni se takav nacin zivota ne svidja, ali nazalost, tako se zivi u Srbiji.

Ako hoces kod doktora, moras da platis (vezu, lek, sta vec).
Ako hoces zastitu policije, ne mozes cak ni da platis, JEDNOSTAVNO JE NEMAS.

Za vatrogasce mozda jos i ne mora da se placa.





Nego, kako se oporezuje pomoc rodbine?
[ pailhead @ 17.11.2007. 13:40 ] @
I uopste, kakvo je stanje kada salje fizicko lice?
[ sillywilly @ 18.11.2007. 23:52 ] @
Pozdrav svima,

zna li neko neku banku u Rep. Srpskoj koja izdaje debitne kartice vezane za devizni racun?
[ deeddy @ 23.11.2007. 03:15 ] @
Sta se desava u slucaju kada su prilivi iz inostranstva pod svrhom uplate prijavljeni kao prihod banci, a nije predjena suma od tih milion i kusur godisnje?
[ vasquez @ 01.12.2007. 23:44 ] @
Ne desava se nista, zasto bi se nesto desilo?. Zasto vidim toliko ljudi da imaju strah da ce im neka volsebna poreska sila doci i uzeti novac, imate zakon, po njemu ste duzni drzavi porez na prihod 15% ako predjete odredjenu sumu.. u tu sumu se sve racuna, plata, prilivi iz inostranstva itd.. predjete limit, popunite formular, platite porez. Prijavite samo ono u cemu se moze uci u trag, cak ni ameri ne prijavljuju kad prodaju npr. svoj polovni kompjuter i uzmu kesh od kupca. Potpuno je nebitno koliko para dobijate deviznim prilivom, jeli to 100 evra ili milion evra, sve dok platite drzavi 15% na ostatak preko limita. U praksi, poreska do sada nije ni kontrolisala devizne racune u tu svrhu, naravno imali su pravo uvida po slucaju ali ne onako "bulk", pa da urade search na "ko je preko 15k". Zasto je NBS trazila od banaka ove izvode ne znam, neznaju ni u bankama ljudi sa kojima sam pricao, moze biti nesto potpuno nebitno da se recimo nekome u nbs diglo da prati statistiku koliko para po kojim osnovama ulazi u zemlju deviznim prilivima, a moze biti i da hoce poreska da ima organizovan uvid u racune. Ne traze sve banke da potpisete, znam jednu koja vas nista ne pita, bar ne jos uvijek. Mislim da su se ljudi preplasili zato sto u onom upitniku morate zaokruziti kako je ostvaren priliv (poklon, penzija, usluga, rad itd) pa misle ako upisu da su odradili posao moraju i platiti neki "extra porez" jel tako.. medjutim takve stvari samo vaze u okviru naseg sistema, ako uradite i naplatite kod nas.. ako ste uradili remote job za strance kao fizicko lice drugacije je, taj devizni priliv je jednak kao da vam baba posalje novac, bar sam tako shvatio kad sam procitao zakone, onda sam pricao sa covjekom koji mi je to potvrdio.. ako bi se ispostavilo da ipak nisam u pravu, racun u CG, ma tamo te niko nista ne pita..
[ srki @ 02.12.2007. 14:25 ] @
Citat:
vasquez: Ne desava se nista, zasto bi se nesto desilo?

Gresis, naravno da moze svasta da se desi ako ne plati porez na prihode.

Citat:
Zasto vidim toliko ljudi da imaju strah da ce im neka volsebna poreska sila doci i uzeti novac, imate zakon, po njemu ste duzni drzavi porez na prihod 15% ako predjete odredjenu sumu..

Moras da platis i dodatni porez za sve prihode..

Citat:
u tu sumu se sve racuna, plata, prilivi iz inostranstva itd.. predjete limit, popunite formular, platite porez.

Mora da plati porez cak i da ne predje limit, recimo 10% porez na obavljanje samostalne delatnosti. To ti je porez na dohodak gradjana a ono preko limita se dodatno oporezuje sa 15% i to je godisnji porez na dohodak gradjana. Ako prihode iz inostranstva ne prijavi kao obavljanje samostalne delatnosti nego kao nesto drugo sto nije poklon onda je na to porez 20%, pogledaj "porez na ostale prihode", clan 85, stavka 14 u zakonu o porezu na dohodak gradjana: http://www.poreskauprava.sr.gov.yu/sr/pdf/PorezNaDohodak2.pdf

Citat:
Prijavite samo ono u cemu se moze uci u trag, cak ni ameri ne prijavljuju kad prodaju npr. svoj polovni kompjuter i uzmu kesh od kupca.
To ne predstavlja prihod pa ne moraju ni da prijavljuju prodaju polovnog automobila ili racunara. To bi moglo samo da se prijavi kao gubitak ako imas firmu pa da trazis povracaj poreza zbog depricijacije.

Citat:
Potpuno je nebitno koliko para dobijate deviznim prilivom, jeli to 100 evra ili milion evra, sve dok platite drzavi 15% na ostatak preko limita.
I jos 10% na celokupan prihod iz inostranstva ako je taj prihod postoji zbog obavljanja samostalne delatnosti.

Citat:
U praksi, poreska do sada nije ni kontrolisala devizne racune u tu svrhu
Pocela je, mog drugara su zvali da ga pitaju odakle mu je uplacen novac koji mu je poslao drugi drugar odavde.

Citat:
naravno imali su pravo uvida po slucaju ali ne onako "bulk", pa da urade search na "ko je preko 15k". Zasto je NBS trazila od banaka ove izvode ne znam
Upravo zbog toga da bi naplatili porez od onih koji to izbegavaju.

Citat:
Mislim da su se ljudi preplasili zato sto u onom upitniku morate zaokruziti kako je ostvaren priliv (poklon, penzija, usluga, rad itd) pa misle ako upisu da su odradili posao moraju i platiti neki "extra porez" jel tako..

Naravno da postoji razlika:
Citat:
Stope poreza na nasleđe i poklon su progresivne. (čl. 18)

Obveznici koji se , u odnosu na ostavioca, odnosno poklonodavca, nalaze u drugom naslednom redu po zakonskom redu nasleđivanja, porez na nasleđe i poklon plaćaju po sledećim stopama: (čl. 19)
Na poresku osnovicu do 300.000 dinara plaća se 3% na ime poreza,
Na poresku osnovicu preko 300.000 dinara plaća se 9.000 dinara + 5% na iznos preko 300.000 dinara.


http://www.mfin.sr.gov.yu/html...p;req=viewpage&pageid=1946
[ vasquez @ 02.12.2007. 23:39 ] @
Da pojasnim nije bukvalno prodaja svog polovnjaka prihod ali ako kupujes za 100 a prodas za 500 onda jeste, pogotovo ako to radis redovno kao posao, ali samo bi idiot to prijavio, kazem takve stvari ni ameri ne prijavljuju.

Citat:
Mora da plati porez cak i da ne predje limit, recimo 10% porez na obavljanje samostalne delatnosti


Mora biti da sam ja citao samo dokument o godisnjem.

Citat:
Pocela je, mog drugara su zvali da ga pitaju odakle mu je uplacen novac koji mu je poslao drugi drugar odavde.


Mozda su tvog drugara prosto zvali da bi mogli upisati odakle je stigao novac, svrhu itd.. ne treba biti paranoican, ja 3 godine radim ovako, zadnji put sam bio u CG i zenska iz banke me zove da joj kazem odakle je dosao novac i razlog, pa da ona upise jer nisam tu.. inace u ovoj banci sto sam pomenuo nemaju blage veze da moraju NBS-u slati izvjestaje, zvali sefa, on gleda zblanuto nema pojma o cemu pricam, jos mi decidno tvrde da oni nikad nikome ne daju informacije o racunima povjerilaca..

Citat:
Upravo zbog toga da bi naplatili porez od onih koji to izbegavaju.


Pa i nemozes to tvrditi kad neznas, samo u NBS znaju, meni je lik iz Raiffeisen banke rekao da misli da je narucla vlada zbog statistike, devizni racuni ih manje interesuju, banka ionako mora prijaviti velike uplate, rodbina i freelanceri su sitna riba, a jedino strancima koji zive kod nas stize neka znacajnija novcana masa, ali oni ih ne interesuju, a uz to oni i uglavnom placaju obaveze.

Nego, ako prodajete softwer, ebook ili neki drugi digital goods sta da zaokruzite? Nema odgovarajuce tacke, ja uvijek zaokruzim 6 sto je kao najpribliznije (pruzanje usluga mislim) ali ipak to nije to, nisu ni tabelu napravili kako treba.


ovo je interesantno:

Citat:
Izbegavanje dvostrukog oporezivanja
Član 12.
Ako obveznik - rezident Republike ostvari dohodak u drugoj državi, na koji je plaćen porez u toj državi, na račun poreza na dohodak građana utvrđenog prema
odredbama ovog zakona odobrava mu se poreski kredit u visini poreza na dohodak plaćenog u toj drugoj državi.
Poreski kredit iz stava 1. ovog člana ne može biti veći od iznosa koji bi se dobio primenom odredaba ovog zakona na dohodak ostvaren u drugoj državi.


Znacilo bi, da ako prodajete digital goods, i placate famoznih 30% porez americi (tax treaty benefit 0% for serbia) to vam se odbija od poreza. Tvorci softwera doduse to ne placaju bar regnow ne trazi, ali u mnogim slucajevima placate - ja na jedan dio onoga sto prodam platim jenkijima porez 30% iz svoga dzepa.
[ srki @ 03.12.2007. 11:38 ] @
Citat:
vasquez: Da pojasnim nije bukvalno prodaja svog polovnjaka prihod ali ako kupujes za 100 a prodas za 500 onda jeste, pogotovo ako to radis redovno kao posao, ali samo bi idiot to prijavio, kazem takve stvari ni ameri ne prijavljuju.

Ako se bavis dilovanjem automobila onda bi placao porez, makar tako rade svi car dealer-i ovde. Isto je i ako se bavis prometom nekretnina ali zato ako kupis kucu za 100000 i za godinu-dve prodas za milion onda ne placas nikakav porez jer ovde za kapitalnu dobit nema poreza.

Citat:
Nego, ako prodajete softwer, ebook ili neki drugi digital goods sta da zaokruzite? Nema odgovarajuce tacke, ja uvijek zaokruzim 6 sto je kao najpribliznije (pruzanje usluga mislim) ali ipak to nije to, nisu ni tabelu napravili kako treba.

Da li ima da se zaokruzi "prihod od autorskog dela"? Ako nema onda zaokruzi kao prihod od samostalne delatnosti. Stope poreza imas na onom linku ka pdf-u sto sam ostavio u prethodnoj poruci.

Citat:
Znacilo bi, da ako prodajete digital goods, i placate famoznih 30% porez americi (tax treaty benefit 0% for serbia) to vam se odbija od poreza.

Ne, ne moze da ti se odbije 30% vec maksimalno 10. Sam si napisao sta pise u zakonu:
Citat:
Poreski kredit iz stava 1. ovog člana ne može biti veći od iznosa koji bi se dobio primenom odredaba ovog zakona na dohodak ostvaren u drugoj državi.


Citat:
Tvorci softwera doduse to ne placaju bar regnow ne trazi, ali u mnogim slucajevima placate - ja na jedan dio onoga sto prodam platim jenkijima porez 30% iz svoga dzepa.

Otkud to da je 30%? Nemoguce da je tolika taksa za prodaju robe. Je l' to neka carina?

http://en.wikipedia.org/wiki/Sales_taxes_in_the_United_States
[ Beleglin @ 03.12.2007. 14:13 ] @
Pricao sam sa seficom poreskog odelenja u opstini Novi Beograd o ovoj temi. Zena mi je izvadila i fotokopirala sve zakone vezane za ovu temu tako da cu okaciti ovde cim skeniram. Pre toga, samo jednu stvar sam hteo da iskomentarisem, po njenim recima Srbija i Amerika nemaju sklopljen ugovor o izbegavanju duplog oporezivanja tako da i ako placas porez u Americi nema nikakve prepreke da ti i ovde ne naplate porez tako da ta prica o izbegavanju duplog oporezivanja je potpuno beznacajna ako drzava iz koje dobijate pare ili u kojoj zaradjujete pare nema sklopljen ugovor sa nasom drzavom.
[ Marko_L @ 03.12.2007. 15:37 ] @
E tako ti je to kad se rodiš u Srbiji, ubedljivo najgoroj zemlji za život u čitavoj vasioni. Troškovi života, ako živiš sam i još plaćaš stan, odavno su prešli 700-800 evra mesečno (struja poskupela, ulje poskupelo, hleb poskupeo... sve), a prosečna plata ne prelazi ni polovinu toga. Ok, ti onda vidiš da dugovi počinju da ti se gomilaju, pa kreneš da radiš nešto samostalno. Međutim, kako i kome ? Pirateriju niko ne rešava tako da se za domaće tržište ne može raditi ljudski. Da napraviš program, kome ćeš da ga prodaš. Da radiš po narudžbini, u 90% slučajeva ćeš da naletiš na nekog tipa koji je sav softver koji ima u firmi platio manje od 1.000 dinara, pa ti njega ubedi da treba da ti plati više od 100 evra za nešto. Kao jedan moj ortak koji se bavi izradom web sajtova kad je otišao da razgovara sa jednim direktorom o izradi sajta za njihovu firmu, koji samo što ga nije istukao što mu je ovaj rekao cifru od 300 evra (što je još i malo kad se pogleda šta sve ima da se uradi). I onda je ovaj ortak pokušao da mu objasni da on mora da plati Photoshop, DreamWeaver, Windows... i još nekih dodatnih alata, kad se sve sabere, preko 2000 evra. A ovaj njemu mrtav 'ladan "A pa što ne kažeš da je to problem. Pa imam ja sve to sigurno da ti dam, evo saću da proverim... Perooooooooo... nađi one diskove što sam kupio da vidimo dal imamo ovo što dečku treba". Ovaj se samo okrenuo i otišao. I onda ti kao svaki normalan čovek, snađeš se, uzmeš da radiš za strance, jer barem nemaš tih problema, ali avaj... slovo T nešto si 'teo. Odeš na freelance sajt, oni ti uzmu 15% provizije. Ok, prihvatiš to. Pa onda kad trebaš da primiš pare, setiš se da je Srbija jedina zemlja u vasioni u kojoj ne radi paypal, a vidi vraga, jedina alternativa je Western Union (kao na rentacoderu recimo). Ok, prihvatiš da ti i oni uzmu 15%. A da ne pominjem pad dolara u odnosu na evro, a ti si zarađivao dolare... pa tako kad se sve sabere od zarađenih 500$ ti primiš 200 evra. I sad još treba da trčiš da daš 20% državi. Ajde onaj godišnji kad pređeš neku cifru (koja nije Bog zna šta, al ajde), ali 20% na svaku uplatu i pored toga što već plaćam porez na platu koju primam ? Mislim, ok, porez se plaća svuda u svetu i to je normalno, ali valjda za taj porez treba nešto i da se dobije, ne ? Da se obezbede normalni tržišni uslovi, da se reši problem piraterije, da se obezbedi ljudska infrastruktura, da se reši problem korupcije, da sudovi počnu da rade svoj posao... pa da mi se isplati da skupim keš, pokupujem legalan softver, otvorim agenciju i radim kao čovek. Treba nama jedna dobra tepih bomba :|
[ Thetaworld @ 03.12.2007. 16:03 ] @
Beleglin wrote:
> Pricao sam sa seficom poreskog odelenja u opstini Novi Beograd o ovoj
> temi. Zena mi je izvadila i fotokopirala sve zakone vezane za ovu temu
> tako da cu okaciti ovde cim skeniram. Pre toga, samo jednu stvar sam
> hteo da iskomentarisem, po njenim recima Srbija i Amerika nemaju
> sklopljen ugovor o izbegavanju duplog oporezivanja tako da i ako
> placas porez u Americi nema nikakve prepreke da ti i ovde ne naplate
> porez tako da ta prica o izbegavanju duplog oporezivanja je potpuno
> beznacajna ako drzava iz koje dobijate pare ili u kojoj zaradjujete
> pare nema sklopljen ugovor sa nasom drzavom.
Ugovora nema između Srbije i S.A.D., ali opet zavisi od zakona u Srbiji
da li će se porez u drugoj zemlji priznati ili ne. Uopšteno, ako u samom
zakonu nije navedeno da se na osnovu ugovora o duplom oporezivanju
smanjuje porez onda to vrijedi, a ako piše da će se porez smanjiti za
sumu koja je naplaćena u drugoj zemlji onda to vrijedi onako kako piše.

Samo neko ko živi u Srbiji, a radi sa S.A.D. mora, zavisno od vrste
poslovanja, tamo da plaća porez, ali se uopšteno poslovanje može toliko
dizajnirati da se porez u S.A.D. ne plaća. Dalje, ko zaradi samo do US
$3,000 u S.A.D. godišnje, a trebao bi da plati porez tamo, može pod
određenim uslovima biti izuzet od plaćanja poreza.

I ko ima veći profit, već se snašao i zna riješenje za smanjenje poreza
sa poslovanjem u S.A.D.

J. Louis
[ srki @ 03.12.2007. 18:19 ] @
Citat:
Marko_L:  I sad još treba da trčiš da daš 20% državi.


Nije 20 nego 10% i to uopste nije mnogo.

Citat:
Mislim, ok, porez se plaća svuda u svetu i to je normalno, ali valjda za taj porez treba nešto i da se dobije, ne ?
Pa dobijes, od toga se placa ulicna rasveta, odrzavanje semafora, puteva, policija itd...Samo to je sve lose jer je gdp los, kada se poveca gdp onda ce i drzava vise dobijati od poreza.

Citat:
Da se obezbede normalni tržišni uslovi, da se reši problem piraterije, da se obezbedi ljudska infrastruktura, da se reši problem korupcije, da sudovi počnu da rade svoj posao...

Od kojih para? Ne mozes ocekivati da se sve to sredi ako ne placas porez. U Njujorku kada je bilo dosta policijske korupcije to su sredili tako sto su im povecali plate.

Citat:
Treba nama jedna dobra tepih bomba :|

Treba nam samo strpljenje dok sve stvari koje nas koce ne ostanu iza nas. Malo smo spori ali sta da se radi...
[ Marko_L @ 03.12.2007. 19:19 ] @
Citat:
Nije 20 nego 10% i to uopste nije mnogo.

Ček, kako sad 10%. Zar nije 10% godišnji porez na sve preko onih koliko beše 12.000 evra, a 20% na svaki prihod. Uostalom, i sam si pričao o tome na onoj temi Freelance tutorijal. Citat:
Citat:
Svejedno, koliko god da zaradjujes ti moras da placas porez na dohodak gradjana (ako ne zelis da zaglavis tvorzu) ali ako zaradjujes manje od 4 prosecne plate za poslednji kvartal prethodne godine onda ne moras da placas godisnji porez na dohodak gradjana od 10% vec samo onaj prvi porez od 20%. http://www.mfin.sr.gov.yu/html...e&pageid=1089&pageno=8

Upravo tako i piše u zakonu. 20% od prihoda od autorskih prava.
Mada s obzirom da i od knjigovođa koji bi trebalo da znaju te stvari dobijam različite informacije, i ne čudi me da niko nije siguran ni u šta. Jedni pričaju "Slobodno radi, ne moraš nikome ništa da prijavljuješ i plaćaš sve dok ne pređeš 12.000 evra", a drugi "Čim primiš neke pare, nije bitno od koga i zašto, moraš da obračunaš porez i odeš da platiš taj iznos".
Citat:
Od kojih para? Ne mozes ocekivati da se sve to sredi ako ne placas porez. U Njujorku kada je bilo dosta policijske korupcije to su sredili tako sto su im povecali plate.

Ja plaćam porez već nekoliko godina, tačnije od kada radim što je već nekih 6+ godina, ali ne vidim neki veliki napredak. Istina, počeli su da mi asfaltiraju ulicu, pre nekih godinu dana... evo još malo pa će da završe. Jedino mi malo sumnjivo što se to obično radi pred izbore :) Čim se isti završe, naglo će svi ti radnici nestati sa ulica, kao i svaki put do sada. Samo molim Boga da završe radove pre nego što se izbori završe, čisto da ne šetam po kaldrmi do sledećih izbora :)
Citat:
Treba nam samo strpljenje dok sve stvari koje nas koce ne ostanu iza nas. Malo smo spori ali sta da se radi...

Kapiram ja to. Čak šta više, i sam to ljudima često objašnjavam, i da treba imati strpljenja i da smo u periodu tranzicije i sve to. Ali nekako naglo prestanem da verujem u sopstvenu priču kada pristignu računi za plaćanje, a tebi frižider prazan, pa ne znaš šta ćeš pre da platiš, a za sve nemaš. A i da se ne lažemo, vlast se baš nešto i ne žuri da što pre prođemo ovu tranziciju, još uvek se donose pogrešne odluke, još uvek se inatimo celom svetu, još uvek se ne radi dovoljno na ispunjavanju obaveza koje smo prihvatili, još uvek se građanima brani da imaju račun u inostranstvu, transakcije novca su prilično otežane, a ni ova situacija sa onom pokrajnom na K. mi se nimalo ne sviđa i sve se češće pominje nekakva borbena gotovost i slično, samo nam to još fali. Zato i kažem da gore mesto da se rodiš teško da je moglo da ti zapadne, ako izuzmemo Severnu Koreju, Kubu i neke afričke zemljice.
Da se razumemo, nemam ja ništa protiv poreza, ali onda treba da ti se obezbedi da ti imaš više opcija da primiš novac iz inostranstva, i tako izbegneš visoke provizije, pa ti ostane i za troškove i za porez... a ovako kad te oglobe sa 30% i pre nego što primiš pare, samo ti još fali dvostruko oporezivanje. Ono sa plaćanjem preko određene sume mi je prihvatljivo, ali ovo... čista pljačka. Država, nit mi je našla te poslove, nit mi je ona omogućila da ih radim, nego sam sam morao da kupim kompjuter, sam debelo plaćam internet konekciju, sam sam morao da steknem znanje, pošto to u našim školama nisam mogao da dobijem, sve to košta...
[ vasquez @ 04.12.2007. 05:19 ] @

Citat:
Otkud to da je 30%? Nemoguce da je tolika taksa za prodaju robe. Je l' to neka carina?


http://www.irs.gov/publications/p515/ar02.html#d0e2470

Ako prodajes koristeci usluge US firme moras drzavi americi platiti porez, IRS ti trazi da imas Taxpayer Identification Number (ITIN) koji mozes dobiti popunjavanjem formulara, to ti omogucava da uzivas tax benefit tj popust, vecina zemalja imaju od 5%-30% "discount", u zavisnosti koliko se duboko uvlace americi, Srbija nema pa ti onda ITIN ne treba, placas flat full 30% cika Bush-u. Mnoge firme traze da placas taj porez da bi prodavao preko njih, zapravo mozes prodavati ali nece da ti salju pare dok ne platis porez, neke sam vidio da su US firme pa ne traze, mora da imaju neku caku mozda su registrovane na ostrvima ili sta vec.

Znam da se ne odbija 30% nego zakonski max 10% samo rekoh koliko placam. Ovo inace ulazi u "dvostruko oporezivanje" zar ne?
[ srki @ 04.12.2007. 12:05 ] @
Citat:
Marko_L: Upravo tako i piše u zakonu. 20% od prihoda od autorskih prava.

Ako to prijavis kao prihod za obavljanje samostalne delatnosti tu ti je porez 10% ali onda moras da placas PIO. Ako prijavljujes kao autorsko pravo onda mozes da prijavis 40% troskove (depricijacija kompjutera, softvera, internet, struja i sl.) pa ti porez ispadne 12%. Napisao sam kako u toj temi Freelance tutorial. Ako si pored toga platio u Americi porez onda za to dobijes tax credit kod nas i ne moras nista da platis porez tako da nema razloga da se zalis i da placas porez :-)

Citat:
Država, nit mi je našla te poslove

Niti treba ona da trazi poslove.

Citat:
nit mi je ona omogućila da ih radim, nego sam sam morao da kupim kompjuter, sam debelo plaćam internet konekciju, sam sam morao da steknem znanje, pošto to u našim školama nisam mogao da dobijem, sve to košta...

Tacno, sve to kosta a drzava nema pare to da plati.

@vasquez

U pravu si, zaista se placa 30%. Barem kod nas onda ne mora nista da se plati.
[ Thetaworld @ 04.12.2007. 17:36 ] @
vasquez wrote:
>
>> Otkud to da je 30%? Nemoguce da je tolika taksa za prodaju robe. Je
>> l' to neka carina?
>
> (http://www.irs.gov/publications/p515/ar02.html#d0e2470:
> http://www.irs.gov/publications/p515/ar02.html#d0e2470 )
>
> Ako prodajes koristeci usluge US firme moras drzavi americi platiti
> porez, IRS ti trazi da imas Taxpayer Identification Number (ITIN) koji
> mozes dobiti popunjavanjem formulara, to ti omogucava da uzivas tax
> benefit tj popust, vecina zemalja imaju od 5%-30% "discount", u
> zavisnosti koliko se duboko uvlace americi, Srbija nema pa ti onda
> ITIN ne treba, placas flat full 30% cika Bush-u. Mnoge firme traze da
> placas taj porez da bi prodavao preko njih, zapravo mozes prodavati
> ali nece da ti salju pare dok ne platis porez, neke sam vidio da su US
> firme pa ne traze, mora da imaju neku caku mozda su registrovane na
> ostrvima ili sta vec.
>
> Znam da se ne odbija 30% nego zakonski max 10% samo rekoh koliko
> placam. Ovo inace ulazi u "dvostruko oporezivanje" zar ne?

Tarifa od 30% nije tarifa na prodaju robe, već je tarifa na federalni
porez u S.A.D. za nerezidentne strance. Nerezidentan stranac je recimo
neko ko je došao u S.A.D. obavio neke prodaje i napravio neke poslove i
vratio se u svoju zemlju i nije se zadržao duže vremena u S.A.D.. A
tarifu od 30% mora da plati (ima obavezu, ali ga ne može S.A.D. nikako
natjerati) samo ako njegova država rezidencije nema ugovor sa S.A.D. Ko
ne plati porez, ostaje više godina dužnik u S.A.D. (ako uopšte dođe do
procedura kontrolisanja).

Ako neko ima prihode iz S.A.D. izvora, a nije rezidentan u S.A.D., onda
se ili zadržava 30% ili oporezuje 30% ako porez nije već bio plaćen ili
zadržan. Ako fizička osoba ima rezidenciju u nekoj od zemalja koje su
potpisale bilateralni ugovor o oporezivanju, onda takav rezident, recimo
rezident Austrije, može da prođe bez oporezivanja ili sa smanjenim
S.A.D. porezom, zavisno od ugovora.

Ko je stranac, ali rezidentan u S.A.D. ili ko u porezne svrhe dobije
deklaraciju da je rezidentan u S.A.D, ta osoba bi se oporezivala po
smanjenim poreznim tarifama koje su iste i za S.A.D. državljane.

ITIN nije potrebno imati automatski, to znači zavisi od vrste dobiti
koja se ostvaruje, na koji način, tj. koji je izvor dobiti. Recimo dobit
od profita trgovinom valutama ili akcijama ili na određene dividende
(kao profiti iz partnerstva).

Tematika oporezivanja je detaljno opisana u IRS objavi broj 519:
http://www.irs.gov/publications/p519/index.html

Sa kojim zemljama S.A.D. već ima ugovore opisano je u brošuri 901:
http://www.irs.gov/pub/irs-pdf/p901.pdf

Prema tome, ko recimo zarađuje iz Srbije i prodaje nešto Amerikancima,
njega nije uopšte briga za S.A.D. poreze. Mnoga S.A.D. preduzeća imaju
sami loše knjigovodstvo i ne znaju koje formulare da popune, a i kako bi
znali u zemlji sa najvećom birokratijom što se tiče poreznog sistema.

Znači ko ima svoj softver, programske pakete, usluge i robu, pa prodaje
Amerikancima, on nije dužan da plati S.A.D. poreze! Ako neko kupuje robu
u S.A.D., pa onda istu robu prodaje nekim Amerikancima, u tom slučaju se
situacija treba sagledati i analizirati, jer situacija oporezivanja
zavisi od faktora kao gdje se roba nalazi, kome se tačno prodaje i na
kakav način i ko prodaje i gdje se nalazi osoba koja prodaje.

Ko radi sa S.A.D. preduzećem ima naravno kao direktor ili menadžer mnoge
mogućnosti smanjenja poreza u S.A.D. za svoje preduzeće, pogotovo ako
preduzeće isplati nešto više plate direktorima koji izvršavaju usluge
izvan S.A.D.

J. Louis
[ Thetaworld @ 04.12.2007. 19:15 ] @
vasquez wrote:
>> Otkud to da je 30%? Nemoguce da je tolika taksa za prodaju robe. Je
>> l' to neka carina?
>
> (http://www.irs.gov/publications/p515/ar02.html#d0e2470:
> http://www.irs.gov/publications/p515/ar02.html#d0e2470 )
>
> Ako prodajes koristeci usluge US firme moras drzavi americi platiti
> porez, IRS ti trazi da imas Taxpayer Identification Number (ITIN) koji
> mozes dobiti popunjavanjem formulara, to ti omogucava da uzivas tax
> benefit tj popust, vecina zemalja imaju od 5%-30% "discount", u
> zavisnosti koliko se duboko uvlace americi, Srbija nema pa ti onda
> ITIN ne treba, placas flat full 30% cika Bush-u. Mnoge firme traze da
> placas taj porez da bi prodavao preko njih, zapravo mozes prodavati
> ali nece da ti salju pare dok ne platis porez, neke sam vidio da su US
> firme pa ne traze, mora da imaju neku caku mozda su registrovane na
> ostrvima ili sta vec.
Moram opet da se umiješam, jer prevelika je dezinformacija na gornjem
paragrafu.

Ako neko, nerezidentan stranac S.A.D. izvan S.A.D., prodaje nešto,
koristeći usluge US firme, uopšte ne plaća nikakav porez na to na osnovu
toga.

ITIN ne treba automatski, to zavisi od situacije, ali tvoja izjava da
nekome u Srbiji ne treba ITIN prevazilazi sve mjere odgovornosti prema
drugim licima koje rade sa S.A.D. Pa zar ne misliš da će neko da uzme
kao istinite tvoje dezinformacije i da može da ima kasnije problema? Kad
već pričaš o tome i pišeš nešto i spominješ neku terminologiju, de vodi
malo računa da si to pokupio sa vjerodostojnih izvora i pokaži lijepo
linkove i izvore tvojih informacija.

J. Louis
[ vasquez @ 04.12.2007. 23:30 ] @
Citat:
Moram opet da se umiješam, jer prevelika je dezinformacija na gornjem paragrafu.


Ako neces da uzivas tax treaty benefit ili si u zemlji koja nema treaty sa US ne treba ti ITIN, samo popunjavas W-8BEN i u aplikaciji ne upisujes podatke vezane za tvoj Claim. Pricam o konkretnom primjeru prodavca iz Srbije koji prodaje robu na koju polaze autorska prava preko firme iz US koja radi po njihovim zakonima, ne tvrdim da se to odnosi na sve i svakoga apsolutno, na kraj pameti mi nije da diskutujem o valutama, akcijama i dividendama i drugim izvorima prihoda i kombinacijama niti me to interesuje, pricam o svom iskustvu. A ako ce neko da ima problem zato sto je slijepo slusao anonimnog korisnika internet foruma sa nickom vasquez taj je najobicnija budaletina, sto ukljucuje i one koji citaju tvoje postove.

Citat:
ITIN ne treba automatski, to zavisi od situacije, ali tvoja izjava da
nekome u Srbiji ne treba ITIN prevazilazi sve mjere odgovornosti prema
drugim licima koje rade sa S.A.D.


I sad ja treba da pisem postove na forumu kao da je u pitanju poslovni ugovor jeli, pa uz svaku recenicu obavezno nakacim na sta se i kako to odnosi itd, a sudski tumaci poput tebe da analiziraju da bi spasili nesrecne burzanske mesetare greske posto su oni jelte ipak obavezni da pridobiju taj ITIN.. pa valjda je jasno iz diskusije da pricam o primjeru ljudi u mojoj situaciji.

Citat:
Znači ko ima svoj softver, programske pakete, usluge i robu, pa prodaje Amerikancima, on nije dužan da plati S.A.D. poreze!


Ali njihove firme jesu da te prijave IRS-u, dostave njima tvoju W-8BEN aplikaciju, sa ili bez ITIN-a ili TIN-a, nakon toga mozes da primis royalty za autorska prava, ali tek nakon sto ti odbiju za porez. Ovo se odnosi za konkretan slucaj u kome se ja nalazim sa prodajom djela na koja polazem autorska prava preko dvije firme, takodje prodajem i softwer i nikad mi nisu odbijali taj porez iako je americka firma. Zasto, nemam pojma.

Citat:
Ako neko, nerezidentan stranac S.A.D. izvan S.A.D., prodaje nešto,
koristeći usluge US firme, uopšte ne plaća nikakav porez na to na osnovu
toga.


Kako mozes tvrditi to, meni su ove godine do sad uzeli na ime tog poreza preko $1k samo preko jedne firme, mozda ima razlike u vrsti robe, autorskim pravima, rekoh na prodaju softwera ne uzimaju porez, ali nemozes tako tvrditi ja bi to trebalo da znam posto ga placam.

Citat:
Pa zar ne misliš da će neko da uzme
kao istinite tvoje dezinformacije i da može da ima kasnije problema?


Opet, ko misli da koristi obican internet forum da bi se definitivno informisao o ovim stvarima je moron. Za informacije su zvanicna dokumenta ili kontakt sa relevantnim subjektima, mi ovdje samo iznosimo svoja iskustva i misljenja i ja sam iznio svoje. Jbt Theta odmori, ovo nije sastanak ministarstva finansija niti okrugli sto pravnika, samo caskamo.

Citat:
pokaži lijepo linkove i izvore tvojih informacija.


Linkove firmi preko kojih prodajem moze na P.S.


[Ovu poruku je menjao vasquez dana 05.12.2007. u 00:42 GMT+1]
[ Thetaworld @ 05.12.2007. 13:31 ] @
vasquez wrote:
>> Moram opet da se umiješam, jer prevelika je dezinformacija na gornjem
>> paragrafu.
>
> Ako neces da uzivas tax treaty benefit ili si u zemlji koja nema
> treaty sa US ne treba ti ITIN, samo popunjavas W-8BEN i u aplikaciji
> ne upisujes podatke vezane za tvoj Claim.
Šteta što možda nisi pogledao moje vrlo konkretne linkove sa IRS.GOV web
sajta u vezi ITIN broja; pa, sad opet ovdje pokušavaš da svoje znanje
generalizuješ što je više moguće, a time, opet ti kažem, tjeraš moguće
US obaveznike za porez da dobiju bespotrebne kazne i da kad zakorače
kasnije na teritoriju S.A.D., da ih čeka ispitivanje. I dalje, tvoj
savjet je vrlo ograničen, pa kako to misliš da svako treba da se ravna
po "konkretnom iskustvu neimenovanog prodavca iz Srbije". Nije za
svakoga porezna situacija ista.

Nerezident, koji je izvan S.A.D. koji mora da prijavi ili plati poreze
ili želi da mu se odbiju porezi pa pravi prijavu, a koji ne može da
dobije SSN (broj socijalnog osiguranja), mora da dobije ITIN; onda svaki
stranac unutar S.A.D., a koji ne može da dobije SSN, onda djeca i
zavisnici S.A.D. rezidenta i onda djeca, zavisnici, žena od
nerezidentnog stranca koji ima vizu za S.A.D. (bez obzira gdje se
nalazio). Link:
http://www.irs.gov/individuals/article/0,,id�287,00.html#who

Dalje, ko mora da prijavi ili plati porez, to zavisi od specifične
porezne situacije te osobe.

Recimo ako neko prima platu ili proviziju od S.A.D. preduzeća, ali pruža
usluge izvan S.A.D., takva dobit se ne oporezuje. Link:
http://www.irs.gov/taxtopics/tc855.html i onda:
http://www.irs.gov/taxtopics/tc853.html i onda uopšteno:
http://www.irs.gov/taxtopics/tc850.html

To bi značilo da ko radi sa S.A.D. preduzećem i prima plate ili
provizije za svoje direktorske usluge, takve plate se ne oporezuju. Nije
isti slučaj sa dividendama ili kamatama na računu i drugim vrstama
prihoda. Ali da neko ne bi platio taj porez, MORA OPET da preda porezni
izvještaj. Naravno, da S.A.D. vlada ne može da uhvati nekoga u Srbiji i
da mu naplati poreze, ali to blokira buduće poslovanje i osoba koja želi
da ispravno posluje duže vremena, bolje da predaje uredno izvještaje.
Preduzeća u S.A.D. koja takve plate ili provizije isplaćuju moraju isto
tako uredno da predaju izvještaje.

Ako pogledaš ovde: http://www.irs.gov/taxtopics/tc857.html tu lijepo
piše da je ITIN potreban ako želiš da dobiješ POVRAT POREZA. Tvoja
tvrdnja kako ti ne treba ITIN, već ti treba samo neki drugi formular
koji nema veze s tvojim ličnim porezom (W8-BEN). W8-BEN formular (link:
http://www.irs.gov/instructions/iw8ben/ch01.html i onda:
http://www.irs.gov/pub/irs-pdf/fw8ben.pdf) je formular koji ispunjavaš
na zahtjev S.A.D. preduzeća koje misli, smatra ili mora da zadrži porez
za svaki slučaj. Ako je taj porez zadržan od strane S.A.D. preduzeća, to
ne znači automatski da taj porez mora neko da plati, znači to zavisi od
specifične situacije vrste prihoda i načina, kao i ko taj prihod prima.

Stranci, izvan S.A.D., nerezidenti, moraju onda da plaćaju poreze na
prihode kao što su: kamate, dividende, renti, autorskih prava, premija
osiguranja, provizija i drugih prihoda. Na osnovu informacija iz forme
W8-BEN će S.A.D. preduzeće da odluči da li da zadrži poreze i koliko.
Ako se formular NE PREDA; preduzeće može da zadrži 30% poreza automatski
(to bi trebalo po pravilu). Kad je formular predan i kad je predan
formular za nerezidente (link:
http://www.irs.gov/pub/irs-pdf/f1040nr.pdf) i drugi formulari potrebni
zavisno od situacije, onda možeš i da povratiš zadržani porez natrag ili
ne, zavisno od vrste prihoda. Naravno da postoje mogućnosti za
nerezidente S.A.D. da izbjegnu takve poreze.

Primjer konkretnog problema si postavio ovde:
> Pricam o konkretnom primjeru prodavca iz Srbije koji prodaje robu na
> koju polaze autorska prava preko firme iz US koja radi po njihovim
> zakonima, ne tvrdim da se to odnosi na sve i svakoga apsolutno, na
> kraj pameti mi nije da diskutujem o valutama, akcijama i dividendama i
> drugim izvorima prihoda i kombinacijama niti me to interesuje, pricam
> o svom iskustvu. A ako ce neko da ima problem zato sto je slijepo
> slusao anonimnog korisnika internet foruma sa nickom vasquez taj je
> najobicnija budaletina, sto ukljucuje i one koji citaju tvoje postove.
Neko u Srbiji prodaje robu na koju polaže autorska prava. To je jedna
činjenica, ali u tome nema nikakve veze sa S.A.D. Tek onda kad ta osoba
sklopi ugovor o isplati provizije na osnovu autorskih prava sa S.A.D.
preduzećem, tek onda ta osoba ima PRIHODE U S.A.D. jer se to tako računa
za autorska prava. Umjesto provizije za autorska prava, mogao je
jednostavno napraviti drugu vrstu ugovora i primiti proviziju za svoje
usluge ili jednostavno prodati svoju robu S.A.D. preduzeću, a navesti u
ugovoru da S.A.D. preduzeće mora da poštuje zaštitne znakove, autorska
prava i patente, kao što je uobičajeno svuda u svijetu. Prodaja robe
koja dolazi iz S.A.D u S.A.D. nekom S.A.D. preduzeću se NARAVNO ne
oporezuje u S.A.D. I dalje, formiranjem LLC (engl. Limited Liability
Company ili dioničko društvo u S.A.D.) takav vlasnik autorskih prava
može da primi u svoje LLC preduzeće naknade od autorskih prava bez
automatske naplate poreza od strane kupca u S.A.D., već bi mogao da
smanji svoje poreze na minimum jer ne živi u S.A.D.

To je znači bio problem i dva (2) riješenja koja su jednostavna za bilo
koga ko se ne nalazi u S.A.D.

I dalje, preporučujem svakome ko pravi ugovor sa S.A.D. preduzećima o
isplati provizije iz svojih autorskih prava da se konsultuje sa
autorizovanim javnim knjigovođom iz S.A.D. koji može da ponudi riješenje
bez oporezivanja. Konačno, korištenjem drugog preduzeća u zemlji sa
bilateralnim ugovorom sa S.A.D., mogla je kompletna provizija od
autorskih prava da ostane u džepu, umjesto kod porezne ustanove S.A.D.

Treće riješenje bi bilo formiranje preduzeća u zemlji koja ima ugovor sa
S.A.D., ali koja opet ne oporezuje profite nekome ko se nalazi u Srbiji.
>
>> ITIN ne treba automatski, to zavisi od situacije, ali tvoja izjava da
>> nekome u Srbiji ne treba ITIN prevazilazi sve mjere odgovornosti prema
>> drugim licima koje rade sa S.A.D.
>
> I sad ja treba da pisem postove na forumu kao da je u pitanju poslovni
> ugovor jeli, pa uz svaku recenicu obavezno nakacim na sta se i kako to
> odnosi itd, a sudski tumaci poput tebe da analiziraju da bi spasili
> nesrecne burzanske mesetare greske posto su oni jelte ipak obavezni da
> pridobiju taj ITIN.. pa valjda je jasno iz diskusije da pricam o
> primjeru ljudi u mojoj situaciji.
E, na to nemam šta da kažem, to je vjerovatno samo stvar tvog mentaliteta.

Prijatno!


J. Louis
[ i_nenad @ 01.02.2008. 08:16 ] @
Da li neko ima iskustva sa primanjem honorara u stranim drzavama, nama okolnim, interesuje me da li te banke salju neke izvestaje nasoj drzavi?
Znam da je zakonom zabranjeno otvaranje racuna u stranim bankama, ali to je jedan mehanizam koji dokazuje njihovu nesposobnost da u tim slucajevima oporezuju nase gradjane koji primaju pare u inostranstvu, jer nemaju uvid u to?
I da li neko na kraju zna koliki je porez na honorare iz inostranstva, u poreskoj sluzbi za to nemaju pojma, cak ni nadredjeni.
[ Thetaworld @ 01.02.2008. 16:31 ] @
i_nenad wrote:
> Da li neko ima iskustva sa primanjem honorara u stranim drzavama, nama
> okolnim, interesuje me da li te banke salju neke izvestaje nasoj drzavi?
> Znam da je zakonom zabranjeno otvaranje racuna u stranim bankama, ali
> to je jedan mehanizam koji dokazuje njihovu nesposobnost da u tim
> slucajevima oporezuju nase gradjane koji primaju pare u inostranstvu,
> jer nemaju uvid u to?
> I da li neko na kraju zna koliki je porez na honorare iz inostranstva,
> u poreskoj sluzbi za to nemaju pojma, cak ni nadredjeni.
Porez ne postoji na honorare iz inostranstva već postoji porez na dobit
koji je po zakonu definisan u razne grupe, a vrsta poreza koju
vjerovatno navodite je vjerovatno POREZ NA OSTALU DOBIT. Za godinu 2007,
je porez na ostalu dobit iznosio 20%, ali nakon odbitka normiranih
troškova od 20%. Tako ako si imao dobit od € 1000, od toga se prvo
odbije 20% = € 800, a na tih € 800 platiš porez od 20%, što efektivno
iznosi 16% poreza na ostalu dobit. Te cifre i sume ne mora da zna
porezni službenik jer su nesposobni. Ali po zakonu imaš sam obavezu da
prijaviš svoju dobit i poreze, a kad je u pitanju porez na ostalu dobit,
vremenski rok za prijavu takvih dobiti je kratak i uopšteno se dobit po
zakonu treba prijaviti prilično brzo. Nipošto nakon 6 mjeseci ili na
kraju godine, jer zakon zahtijeva prilično brzu prijavu.

Banke ne moraju da sarađuju sa poreznom ustanovom, to zavisi sve od
zakona države. Recimo ko otvori bankovni račun u Hrvatskoj, u valuti HRK
(hrvatska kuna), takav račun će biti pod kontrolom ili pod uvidom
hrvatske porezne ustanove, ali nerezidentni računi će biti kompletno
stvar između banke i korisnika računa.

Moguće je da slična saradnja sa poreznom ustanovom postoji u Srbiji,
prema tome o razmjeni podataka sa svoga računa treba korisnik ili
klijent banke da priča sa svojom bankom. Takve podatke neće saznati na
forumu, već samo u razgovoru sa bankom i sa službenikom banke koji se
razumije u tu stvar.

Da li neka država šalje neke izvještaje drugoj državi, to zavisi od
bilateralnih ugovora. Takve informacije se uopšteno i ne šalju
automatski, već postoje u nekim međudržavnim ugovorima mogućnost da
jedna država traži informacije o kriminalnim djelima već osuđenih
građana ili okrivljenih. To su ugovori o razmjeni informacija ili
ugovori o suradnji kod krivičnog gonjenja.

Država i banka uopšte nisu jedno te isto. Sa bankom klijent uvijek ima
ugovor, a po tom ugovoru je određeno da li će se podaci davati dalje ili
ne. Banke obično i ne prave ugovore koji nisu u skladu sa državnim
zakonima gdje se banka nalazi. Tako sa svakom bankom kljient treba da
provjeri kako i na koji način dolazi do razmjene podataka ili ne dolazi
uopšte. Na primjer u nekim zemljama kao Švicarska, banke neće nikada
otkriti poreznoj ustanovi stanje računa klijenta Švicarca, švicarskoj
poreznoj ustanovi, jer su privatni ugovori privatni, a porezna ustanova
dobiva informacije od poreznog obaveznika, a ne od banke. To je i vrlo
logično riješenje, ali naravno države u razvoju nemaju dobru
administraciju pa gledaju na sve načine da ugnjetavaju svoje građane i
da pokradu što više novca. Mali ljudi nemaju nikakva prava u takvim
državama, a državni službenici ne spadaju pod iste zakone koje prave tim
malim ljudima.

Još 1934. godine je švicarski parlament uveo novi zakon o bankarskoj
tajni — svako ko bi odao ime vlasnika računa ili podatke o računu
neke osobe bi od 1934. godine pa do danas bio kriminalno kažnjen i
proganjan. Zašto je ovaj zakon bio donesen? Prvenstveno je bio donesen
da se pokaže švicarska neutralnost nasuprot Njemačkoj koja je u to
vrijeme imala nacistički politički sistem. Njemačka vlada je još od
1931. godine zabranjivala svojim građanima da posjeduju bankovni račun u
inostranstvu i dolazilo je do mnogobrojnih slučajeva špijunirajna od
strane njemačke vlade na švicarskoj teroritoriji. Kad bi neki špijun
saznao podatke o nekom bankovnom računu u Švicarskoj od nekog građanina
Njemačke, onda bi se taj građanin prisilio da se njegov novac prebaci
nazad iz Švicarske u Njemačku u korist vlade Trećeg rajha.

Kao slijedeći potez protiv toga, Švicarska je uvela takozvane brojčane
račune. To je račun koji se vodi samo na jedan određeni broj, dok
je vlasnik tog računa poznat samo direktoru banke. Tako se uveliko
smanjila mogućnost da neko špijunira u banci ili da neko otkrije da
li nekom Njemcu pripada neki švicarski bankovni račun.

Ko je rezident Srbije i želi stvarno da čuva svoj novca, bolje mu je da
ga čuva u čarapi, nego u banci koja će sve privatne tajne klijenta da
oda Narodnoj banci. Države kod kojih rezidenti Srbije mogu da čuvaju
novac i da stvarno novac bude na sigurnom su: San Marino, Andora,
Švicarska, Austrija, Mađarska, Latvija, Estonija, Litvanija, Danska i
onda offshore ostrva kao Isle of Man, Jersey, Guernsey, Malta, pa onda
karibske države kao St. Vincent, Dominika, onda Južna Amerika, kao
Panama, Costa Rica, onda na bliskom Istoku: Izrael, Libanon (Švicarska
bliskog istoka), Dubai i tako dalje.

Održavanje računa u Njemačkoj, Italiji, Španiji, Francuskoj je gubljenje
vremena jer te države nemaju strogu bankarsku tajnu, već se informacije
mogu dalje širiti na osnovu zakona. U takvim bankarskim ugovorima piše
da će banka da oda podatke dalje u skladu sa XXX zakonima, to znači da
odavanje podataka nije definisano konačno. Kad se otvara račun kod banke
koja stvarno vodi računa o tome da čuva podatke klijenta, onda je već u
ugovoru napisano pod kojim uslovima se tačno takvi podaci mogu odati i
jedini uslovi su obično da je osoba optužena za neko teško krivično
djelo ili za pranje novca, a u sve druge svrhe nije moguće doći do
podataka.

Švicarska i Austrija su najbliže mjesto za građane Srbije da čuvaju svoj
novac. Pri tome, dok god je u Srbiji nacistički zakon na snazi što
zabranjuje svojim građanima da čuvaju SVOJ novac tamo gdje žele, ne
preporučujem da takve kartice od stranih bankovnih računa klijenti
nosaju po novčanicima, da se hvališu sa time i da prelaze granice sa
izvodima sa takvih računa ili karticama u novčanicima. Bilo kakvi
dokumenti i dokazi o stranim računima trebaju da se čuvaju strogo tajno,
a ni komšija ni prijatelji ne trebaju da znaju o tome. Jer otvoriti
račun kod banke koja vodi računa o bankarskoj tajni, a sa druge strane
lično odavati svoje tajne, nema nikakvog smisla.

Smisao banke i usluge banke je da čuva novac. Ako ne može adekvatno da
čuva novac, tako da ga niko ne može uzeti, čak ni država niti policija
niti porezna ustanova, to onda nije BANKA i može samo da se nazove
produženom rukom porezne ustanove, tj. trenutne vlasti koja pokrada
svoje građane jer ima silu u svojim rukama. Srbi u Srbiji mogu sada
lako da otputuju do Hrvatske, da sebi tamo otvore bankovni račun, recimo
kod RAIFEISSEN banke, kod VOLKSBANK, kod ERSTE BANK (VISA Electron što
radi na Internetu + Internet banking), kod SOCIETE GENERALE - SPLITSKA
BANKA (faks kontrola računa) i kod drugih banaka u Hrvatskoj kao
Privredna Banka Zagreb, Zagrebačka banka i druge. Preporučujem prije
svega SPLITSKA BANKA - SOCIETE GENERALE. Takav nerezidentni račun
otvoren u Hrvatskoj ne podliježe razmjeni informacija sa Srbijom niti sa
drugim zemljama i dok god se na računu nalaze devize, nema u taj račun
uvida ni hrvatska porezna ustanova (iako se njih ne tiče koliko
nerezident ima na računu).

Louis
[ Nuclear Fire @ 05.02.2008. 15:33 ] @
NESPOSOBNOST!
Strasno je ko radi u poreskoj upravi. Prvo sam telefon zvao koga sve ne i niko nije imao odgovor da mi da.
Danas sam otisao licno i posle jedno 2 sata setanja od kancelarije do kancelarije, dobijem odgovor od jednog inspektora da je to sve u redu i da do 1.4 miliona cutim i uzivam da on to smatra kao poklon, ali da odem da proverim na jos jedno mesto. Tamo sam dobio odgovor da u roku od 15 po primanju novca moram da platim 20% na primljena sredstva. Kad sam pitao da li se to moze smatrati kao izvoz, sto i jeste, nisam dobio nikakav odgovor. Takodje mi je receno da se ne odbijaju normirani troskovi, da to kod nas jos ne postoji. Manje vise sve se svelo da niko nema pojma kako to da se uradi, da bi bilo najbolje da pitam u knjigovodstvenoj agenciji da mi oni objasne!!!!!!!!!!!!
Trebalo je videti njihove izraze lica kad sam ih pitao da li da se pravim lud i da nista ne prijavljujem, ako oni ne znaju kako da se to oporezuje.....
U svakom slucaju dok se ne uvede neki red, slozio bih se sa Thetaworld i i_nenad da je najbolje mozda najbolje otvoriti devizni racun u nekoj od banaka u okruzenju. Potrebno je samo otici, tamo predati overenu kopiju pasosa (moze se overiti i u srbiji) lepo uzeti Visu ili neku drugu karticu, placati neku provizuju za podizanje sredstava i ne gubiti vreme sa nasim nesposobnim majmunima u poreskoj upravi kojima je jedini cilj da ti uzmu pare. Takodje ni Bijeljina ili Ilok nisu daleko pa direktno otici po parice.
Kod ProCredit banke ima e-banking tako da je moguce prebacivati pare sa deviznog na visa karticu, i podizati u srbiji u ProCredit banci bez provizije.

[Ovu poruku je menjao Nuclear Fire dana 07.02.2008. u 13:32 GMT+1]
[ Freespirit @ 28.02.2008. 20:07 ] @
Dvesta osoba u poreskoj aferi
17:21 | Izvor: Tanjug
Francuska poseduje listu sa imenima 200 osoba povezanih sa aferom izbegavanja plaćanja poreza

Oni su izbegli ovu obavezu tako što su otvorile račune u bankama u Lihenštajnu, saopštilo je danas ministarstvo za budžet, navodeći da je lista dobijena od britanskih vlasti. Ministar budžeta Erik Vert saopštio je juče da poreska služba poseduje od početka godine listu sa imenima stotinak ljudi koji su otvorili račune u Lihenštajnu sa ciljem da izbegnu plaćanje poreza.

Ovaj skandal velikih razmera, koji je obelodanjen u Nemačkoj, za sada ima odjek u nekoliko zemalja, poput Francuske, Velike Britanije, SAD, Italije, švedske i Australije, u kojima su u toku istrage.

Nemačko pravosuđe je saopštilo da je identifikovalo više od 160 imena u okviru opsežne istrage o poreskim proneverama, pokrenute zahvaljujući informacijama koje je ova zemlja dobila preko informatora u Lihenštajnu.

Berlin je priznao da je nemačka obaveštajna služba platila za ove podatke između 4 i 5 miliona evra. Britanci su takođe platili kako bi dobili ove informacije, prenose francuski mediji. Francuska je saopštila da nije pribegla sličnim metodama.

«Za ove informacije nismo platili, u bilo kom smislu", saopštilo je juče ministarstvo za budžet.

_________________

Mene zanima sledece - neko je rekao da neke zemlje ne daju informacije o vlasnicima racuna nadleznim organima pa kako onda to moze da se utvrdi? Koje zemlje u Evropi ne daju podatke centralnoj banci ili poreskoj upravi lokalne ili strane zemlje o vlasnicima racuna?
[ Ivan Dimkovic @ 28.02.2008. 20:19 ] @
Andora, Monako i Lihenštajn

Doduse, kako se vidi - Lihenštajn je pokazao da cak i ako drzava i banke u toj drzavi nemaju pravo da odaju podatke, uvek moze da se nadje neki radnik koji ce biti voljan da proda informacije za dobre pare.
[ Beleglin @ 01.03.2008. 09:36 ] @
Rekoh da postavimo jednu stvar vec jednom i zauvek na cistac

http://www.youtube.com/watch?v=fxpdAErggtM

izvinjavam se zbog jaceg tona
[ Thetaworld @ 01.03.2008. 19:33 ] @
To nije Lihtenštajn "dokazao", već je Njemačka dokazala da se i
kriminalcima može zvanično platiti da ukradu u drugoj državi tajne
podatke. Prema tome Njemačka je država koja krši zakone, ne Lihtenštajn.
To krši sve međunarodne zakone i suverenitet država. I dalje, takvoj
informaciji se ne može vjerovati jer Njemačka može i da glumi da je
pronašla tako neki CD sa informacijama samo zato da bi kompromitovala
građane koji nisu platili porez i onda ako naprave raciju kod onih za
koje sumnjaju da negdje kriju novac u drugoj zemlji, onda možda lakše
dođu do stvarnih podataka, pretvarajući se da imaju tamo neke dokaze
koji vjerovatno uopšte ne postoje. Dokazi koji nisu vjerodostojni i koji
su kupljeni od kriminalca ne mogu se koristiti na sudu. SAD sudovi kažu
nešto malo drugačije, ali vidjećemo.

A što se tiče Lihtenštajna, bio je, biće i ostaće lokacija sa sigurnom
bankarskom tajnom gdje većina Njemaca i drugih naprednijih ljudi iz
okoline čuvaju svoj novac. U tome se neće ništa promjeniti.

Louis
[ Ivan Dimkovic @ 01.03.2008. 19:45 ] @
Citat:
Thetaworld
To nije Lihtenštajn "dokazao", već je Njemačka dokazala da se i
kriminalcima može zvanično platiti da ukradu u drugoj državi tajne
podatke. Prema tome Njemačka je država koja krši zakone, ne Lihtenštajn.


Ne slazem se.

Koliko ja vidim, zakon je prekrsio radnik banke koji je zloupotrebio svoju privilegovanost i izneo privatne podatke iz banke.

To znaci da se pokazalo da Lihtenstajn i nije tako sigurno mesto posto ocigledno banke imaju problem sa sopstvenim radnicima u pogledu postovanja propisa banke. Nisam cuo da su uspeli mititi radnike iz drugih drzava koje imaju tradiciju bankarske tajnosti :)

Citat:

To krši sve međunarodne zakone i suverenitet država.


?! Kakve veze ima banka i njene baze podataka sa suverenitetom drzave? Smesno :)

I kakve je to "medjunarodne zakone" prekrsila Nemacka? Jedini zakon koji je mozda prekrsen od strane Nemacke je kupovina materijala za koji su mozda znali da je ukraden. Ali to nije neki bog zna kakav prekrsaj, najgore sto moze da se desi je da moraju da vrate taj CD :)

Citat:

Dokazi koji nisu vjerodostojni i koji
su kupljeni od kriminalca ne mogu se koristiti na sudu. SAD sudovi kažu
nešto malo drugačije, ali vidjećemo.


:) Vec je gotovo - poreska inspekcija je na osnovu ukradenih podataka dobila ovlascenje da upadne u kuce tih ljudi gde verovatno postoji dosta papirlogije koja samo potvrdjuje ono sto je zapisano na CD-u, i sa njima su se vec nagodili - citaj: uzeli im pare sa sve kamatom.

Najveci izbegavac poreza je morao da podnese i ostavku na vrlo visoku poziciju direktora nemacke poste.

Sad oni (utajivaci poreza) mogu da tuze Nemacku za ilegalno dobavljanje dokaza sa kojima je poreska inspekcija upala u njihove kuce, ali sve i da dobiju na sudu te uzete pare nece dobiti nazad jer su one rezultat utaje poreza - time je cilj i postignut - bar na kratko.

Ostaje medjutim vrlo tacno da Nemacka nece tako podici nivo naplate poreza, jer svako ko je presao taj nivo da ne mora vise da zivi od svoje plate moze vrlo lako izneti novac i deponovati ga tamo gde su porezi manji - Nemacka bi trebala da poradi na smanjenju poreza, i to je najbolji nacin da na kraju godine naplate vise istog :)

Citat:

A što se tiče Lihtenštajna, bio je, biće i ostaće lokacija sa sigurnom
bankarskom tajnom gdje većina Njemaca i drugih naprednijih ljudi iz
okoline čuvaju svoj novac. U tome se neće ništa promjeniti.


Boga mi, rekao bih da je ovo i te kako bad press za sigurnost podataka u doticnoj zemlji. Nisam cuo da se nesto slicno desilo u Monaku ili recimo Singapuru koji nema nikakav pakt sa EU oko witholding tax-a.

A ima indicija da su jos neke zemlje dosle u posed tih podataka iz Lihtenstajna - licno ne bih drzao pare tamo :)
[ nolaw @ 02.03.2008. 06:56 ] @
Zdravo svima,

Malo ste me zbunili sa vashim predhodnim postovima....

Hajde nek mi neko odgovori, konkretno za sledechu situaciju, posto ste me stavili u potpuni zbun>

Situacija je sledecha>
Treba da radim graficki dizajn za klijente shirom sveta, sajt je jedan od onih freelance sajtova i nalazi se u Americi. Jedan deo klijenata koji preko tog sajta kupuju graficki dizajn od mene su u Americi, drugi nisu...

Sta zapravo podrazumeva chitava pricha sa porezom u Americi, kako da recimo naplate porez od bilo koje strane, klijenta ili service providera, odnosno mene u ovom sluchaju, ako ni jedan ni drugi privirili nisu u Ameriku? Takodje, ne znam ko u chitavoj prichi treba da plati porez, ja ili klijent? Ne mozemo oboje da platimo. Ako ga placham ja... zar ne treba da platim porez kada mi legnu pare na rachun, tj u svojoj zemlji, gde mi je rachun? Tj, na koji nachin bi Ameri mogli da ustvrde da su te pare moje dok mi ne legnu na rachun, a kada mi legnu nije vishe u njihovoj jurizdikciji....

Takodje, pretrazila sam IRS-ov site na nonresident person, jedino gde se pominju su nonresident alien koji su oslobodjeni poreza ako su na teritoriji manje od 90 dana u toku godine, pa me zanima kako ja, koja nikad nisam ni privirila tamo mogu da postanem meta poreza. Pretrazila sam ga i na E-bussines, nemaju nijedan predvidjen sluchaj, tako da me je vasha pricha o obavezi poreza skrooooz zbunila.

Imam mali logicki problem ovde.

Svi linkovi koje ste poslali od IRS-a vezani su za rezidente USA, ja nisam rezident, niti imam nameru da postanem. Po kom osnovu onda da mi uopshte traze porez... Ako traze porez to mora da bude njihov rezident, meni treba da plati sumu koju smo se dogovorili, a da se za ostalo, ako treba sam postara. Ja treba da platim porez na dobit ovde, na osnovu priliva i koji je 10%, makar po onome sto sam ustanovila chitajuchi zakon.

Ako neko ima neku ispravku na ovo, molim pomozite, jer se sigurno necu zezati sa celom tom operacijom ako treba da placam Americi 30% makar nikad ne radila online, nemam nameru da svojim radom i njih izdrzavam...

[Ovu poruku je menjao nolaw dana 02.03.2008. u 08:12 GMT+1]
[ Thetaworld @ 02.03.2008. 10:07 ] @
Freespirit wrote:
> Dvesta osoba u poreskoj aferi
> 17:21 | Izvor: Tanjug
> Francuska poseduje listu sa imenima 200 osoba povezanih sa aferom
> izbegavanja plaćanja poreza
>
> Oni su izbegli ovu obavezu tako što su otvorile račune u bankama u
> Lihenštajnu, saopštilo je danas ministarstvo za budžet, navodeći da je
> lista dobijena od britanskih vlasti. Ministar budžeta
To nije obaveze već pljačkanje naroda. Osobe koje zarade nešto više
novca obično to i ne urade uz pomoć države, a mnogi ne zarade novac u
svojoj državi. Kao što to Del Boy iz Mućki kaže "Ni oni ne daju nama,
što bi mi njima davali", mnogi pribjegavaju korištenju offshore
bankovnih računa i čuvanju svog novca kod sigurnih banaka.

Lihtenštajn je jedna od popularnih zemalja u Evropi koja održava tajne
bankovne račune i u tom sistemu se neće ništa promjeniti. Neke druge
zemlje koje imaju sigurnu bankarsku tajnu su Luksemburg, Švicarska,
Austrija, Belgija, San Marino, GIbraltar, Andora, Kipar, a izvan Evrope
Urugvaj, Panama, Costa Rica, Belize, Barbados, Hong Kong, Singapur,
Dubai i druge zemlje.

Od kako Lihtenštajn pruža bankarske usluge, znači mnogo decenija; i od
kako okolne države nameću sve veće i veće poreze bez izgleda za
smanjenje, poslovne osobe i obični ljudi žele da sačuvaju svoj novac od
novog robovlasnika, vlade koja novac bez osnove otima svojim građanima.
Banka koja otvori račun nekome u Lihtenštajnu unaprijed upozori sve
svoje klijente i o obavezama u njihovoj zemlji, ali naravno ne vodi
računa da li će klijent da prijavi svoje poreze ili ne. Konačno, banke
žive od izbjegavanja poreza.

Ako neko svoj novac daje na čuvanje banci koja zvanično sarađuje sa
državnim institucijama ili sa poreznim ustanovama bilo koje zemlje, onda
je bolje novac čuvati u čarapi ili u vlastitom tajnom trezoru. Stroga
bankarska tajna dalje može lako da bude kompromitovana samim ugovorom
koji banka ponudi klijentu. Tako je prije svega potrebno pogledati
ugovor između banke i klijenta i da li u ugovoru piše bankarska tajna i
na koji način je definisana. Šta se dešava ako banka prekrši ugovor i
tako dalje. Čuvanje novca na svoje vlastito ime može da ima za
posljedicu da će takve transakcije biti vidljive u međunarodnom
transferu novca, tako se preporučuje čuvanje novca na ime fondacije ili
preduzeća na način da lično ime ostane zaštićeno.

U Lihtenštajnu postoje mjere i kazne za sve one što odaju bilo kakvu
bankarsku tajnu i takve kazne su kazne zatvorom na dugo dugo vremena i
ogromne novčane kazne. U svrhu tajnog bankarstva često se koriste
fondacije iz Lihtenštajna koje su skupa mjera za sakrivanjem svog ličnog
imena. Tako lično ime ne ostaje uopšte kod banke, već kod pojedinačnog
građanina u Liechtenštajnu u povjerenju, koji je licenciran da čuva
podatke o svom klijentu i na taj način dolazi do još veće tajne. U
odnosu na Liechtenstein fondacije (njem. Stiftung) ugledala se i panama
pa je prije 20 godina donesen zakon u Panami kako i na koji način se
osnivaju fondacije, samo što su fondacije u Panami još više
fleksibilnije, odavanje bilo koje transakcije ili bilo kojeg podatka o
transakciji fondacije se kažnjava sa 6 mjeseci zatvora i US $50,000
kazne. Advokati i profesionalci koji osnivaju fondacije vode računa o
podacima svojih klijenata, a fondacija se konačno može i tako osnovati
da u Panami uopšte ne stoje podaci o konačnom primaocu novca, znači
napredak u odnosu na Lihtenštajn.

U LGT banci, banci od samog Kneza iz Lihtenštajna su otpustili osobu za
koju se znalo da čini kriminalna djela, a ubrzo nakon otpuštanja te
osobe, njegov sin je dao otkaz, tako sve indicije vode ka tome da su
upravo ta 2 kriminalca prodala podatke o klijentima.

Prodaja podataka o klijentima je kriminalni čin. Kupovina podataka od
strane jedne države od kriminalca u drugoj državi je kriminalni čin na
međunarodnom nivou. Isplata jednog kriminalca sumom od 4-5 miliona eura
za ukradene podatke i tajno čuvanje njegovog identiteta je kriminalni
čin. Primanje sume od 4-5 miliona eura BEZ ODGOVORNOSTI da plati poreze
za taj porez, jer to se ispostavilo u toj akciji, je daljna bezobrazna
prevara i kriminalni čin.

I dalje, tajna služba Njemačke, BND, moguće nema podatke koji su
vjerodostojni. Cijela vijest i informacije može da bude samo obična
pozorična scena ne bi li se ti koji su izbjegli poreze uplašili, otkrili
i prijavili sami sebe. Veće je poznato decenijama da Njemačka kontroliše
transfere svojih građana i ima cijelu jednu zgradu sa preko stotinu
zaposlenih koji prave bazu podataka o tome ko ima bankovni račun u
inostranstvu. Pa njihov je nacistički zakon u drugom svjetskom ratu
zabranjivao da građani imaju račun u inostranstvu; a na taj zakon se
ugledala Srbija koja to i dan danas radi i sprovodi. I njemačke mjere,
iako olakšane, još uvijek vode u smjeru potlačivanja svojih vlastitih
građana.

Neko kome se oporezuje 50-tak posto od plate, želi konačno i da živi
SVOJ život. Konačno, novac koji je zaradio je njegov novac i nije ga
nikome oteo. Osoba nije kriminalac ako ne plati porez. Konačno je na
državi da upotrebi svoju silu i da naplati od svojih građana. A kad
nešto nije dokazano onda osoba nije ni kriva.

Naravno da je bolje da se struktura za čuvanje nova priprema i planira
na takav način da bude u skladu sa lokalnim zakonima o porezima, jer je
i to moguće, ali ne treba osuđivati ljude koji su bili na kraju
potkradani cijelog svog života. Ti ljudi, upravo ti sposobni, koji drže
velike novce na računima, platili su i mnogo veće sume u porezima državi
gdje žive i njih se najmanje treba zvati kriminalcima. Država je sama po
sebi kriminalna jer je zasnovana na sili, a ne na ugovorima. Prisilan
ugovor nigdje u svijetu ne vrijedi osim od strane države gdje čovjek
živi. I ako se treba praviti racija nad nekim, onda je to racija nad
onima koji baš ništa ne rade i traže socijalno osiguranje od države, a
ne maltretiranje sposobnih ljudi koji u stvari čine stubove privrede
jedne države, jer drže i veze i poslove u svojim rukama.

Louis
[ Thetaworld @ 02.03.2008. 10:29 ] @
Ivan Dimkovic wrote:
> Andora, Monako i Lihenštajn
>
> Doduse, kako se vidi - Lihenštajn je pokazao da cak i ako drzava i
> banke u toj drzavi nemaju pravo da odaju podatke, uvek moze da se
> nadje neki radnik koji ce biti voljan da proda informacije za dobre pare.
To nije Lihtenštajn "dokazao", već je Njemačka dokazala da se i
kriminalcima može zvanično platiti da ukradu u drugoj državi tajne
podatke. Prema tome Njemačka je država koja krši zakone, ne Lihtenštajn.
To krši sve međunarodne zakone i suverenitet država. I dalje, takvoj
informaciji se ne može vjerovati jer Njemačka može i da glumi da je
pronašla tako neki CD sa informacijama samo zato da bi kompromitovala
građane koji nisu platili porez i onda ako naprave raciju kod onih za
koje sumnjaju da negdje kriju novac u drugoj zemlji, onda možda lakše
dođu do stvarnih podataka, pretvarajući se da imaju tamo neke dokaze
koji vjerovatno uopšte ne postoje. Dokazi koji nisu vjerodostojni i koji
su kupljeni od kriminalca ne mogu se koristiti na sudu.

A što se tiče Lihtenštajna, bio je, biće i ostaće lokacija sa sigurnom
bankarskom tajnom gdje većina Njemaca i drugih naprednijih ljudi iz
okoline čuvaju svoj novac. U tome se neće ništa promjeniti.

Louis
[ Ivan Dimkovic @ 02.03.2008. 13:30 ] @
Citat:
Thetaworld
Lihtenštajn je jedna od popularnih zemalja u Evropi koja održava tajne
bankovne račune i u tom sistemu se neće ništa promjeniti. Neke druge
zemlje koje imaju sigurnu bankarsku tajnu su Luksemburg, Švicarska,
Austrija, Belgija, San Marino, GIbraltar, Andora, Kipar, a izvan Evrope
Urugvaj, Panama, Costa Rica, Belize, Barbados, Hong Kong, Singapur,
Dubai i druge zemlje.


Vidis, to sto pises nije tacno - na primer, svaka banka u Svajcarskoj, Andori, San Marinu i sl... mora, ako si gradjanin EU, da zahteva od tebe da ili dokazes da si platio porez na profit koji si realizovao uz pomoc love koju drzis tamo, ili ce ti sami uzeti 15% (tzv "witholding tax") i to ce poslati drzavi ciji si drzavljanin.

Vise detalja: http://en.wikipedia.org/wiki/European_Union_withholding_tax


Singapur i Hong Kong su drzave koje nisu potpisnici tog sporazuma sa EU, pa su za sada sigurni sto se tice poreza, medjutim pitanje je koliko ce se to dugo odrzavati posto EU vrsi izuzetno veliki diplomatski pritisak na te drzave kako bi potpisale doticni sporazum.

Licno mislim da je EU Witholding Tax pljacka, ali on nije nista drugaciji od americkog zakona o porezu - gde je svaki drzavljanin USA duzan da deklarise i svoju imovinu van USA - tu nema puno logike istini za volju, jer institucija poreza treba da postoji iskljucivo na teritoriji zemlje (placas porez tamo gde ti drzava omogucava da zaradjujes pare) ... ali ocigledno u mnogim drzavama preovladava drugo misljenje.

--

Da se vratimo na temu Srbije - koliko mi je poznato, ni jedna od ovih drzava koje imaju bankarsku tajnost nema nikakve sporazume, nalik na EU Witholding Tax, sa Srbijom - pa su ljudi, drzavljani Srbije, prilicno sigurni ako drze pare u nekoj od tih drzava u pogledu poreza. Doduse, samim imanjem racuna u tim zemljama neki drzavljani krse zakon Srbije, ali to je druga prica...
[ hecky @ 02.03.2008. 14:07 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Licno mislim da je EU Witholding Tax pljacka, ali on nije nista drugaciji od americkog zakona o porezu - gde je svaki drzavljanin USA duzan da deklarise i svoju imovinu van USA - tu nema puno logike istini za volju, jer institucija poreza treba da postoji iskljucivo na teritoriji zemlje (placas porez tamo gde ti drzava omogucava da zaradjujes pare) ... ali ocigledno u mnogim drzavama preovladava drugo misljenje.

Placanje poreza na imovinu van maticne zemlje ima itekako smisla!

Ako gledas ovo u kontekstu prosecne osobe, koja radi za platu, smisao nije lako uocljiv (npr. ja radim i zivim u UK, zasto bi placao porez Srbiji, kad nemam koristi od te drzave?).

Kad gledas u kontekstu bogatih ljudi, smisao postaje uocljiv. Uzmimo za primer Americkog biznismena/investitora/ceo koji pravi novce u USA. Posto plati porez na prihod, on moze da "skloni" zaradjeni novac u recimo Singapur i da nikad ne plati porez na imovinu*. To ne bi bilo fer prema ostalim US gradjanima koji su duzni da placaju porez na imovinu, a nisu dovoljno bogati da sklone par $miliona u Singapur.

* Recimo da zaradi $100m, kupi kucu od $1m, a ostatak deponuje u Singapur; po tvom sistemu on bi placao porez samo na svoju kucu, a ne na sav kapital koji poseduje
[ Ivan Dimkovic @ 02.03.2008. 14:23 ] @
Hecky,

Mislim da nisi u pravu, eto i ta UK strancima daje za pravo da placaju porez samo na ono sto su stekli na teritoriji UK.

Ako si ti covek koji zaradjuje puno - ti si vec platio porez na prihod na novac zaradjen na teritoriji tvoje drzave. Onda si ti taj zaradjeni i oporezovani novac premestio u, recimo, Svajcarsku i odatle ga plasiras na medjunarodnom trzistu uz pomoc investicija/vrednosnih papira.

Izvini, na osnovu cega tvoja maticna drzava zasluzuje da prikupi porez na taj profit? Ocigledno je da profit nije realizovan na njenoj teritoriji, nije koriscena njena infrastruktura, nisu korisceni njeni putevi, nije njena policija i sudstvo branila taj kapital - na osnovu cega onda drzava trazi svojih 15-30%? Samo zato sto si ti njen drzavljanin? Nije bas neki ubitacan argument ako mene pitas.

Ja ne pripadam toj skoli misljenja - smatram da su takvi porezi (na kapital koji je zaradjen van teritorije drzave) cisto duplo oporezivanje, i da sluze iskljucivo za jeftin populizam, jer je i vrapcima na grani jasno da je nemoguce kontrolisati taj novac jer ljudi koji su vec u stanju da raspolazu tim novcem u inostranstvu imaju fleksibilnost da zive gde zele i da taj novac pomeraju gde zele. Zato su Nemci i napravili taj skandal sa direktorom Deutsche Post-a, jer je to populisticki potez - jasno je da su samo zagrebali povrsinu i da mogu samo da sanjaju o parama vecine ljudi koji drze iste van teritorije EU.

Ja smatram da su takvi potezi u stvari potezi ocajnika - drzave moraju uraditi nesto (mnogo) vise da bi bile konkurentne, a ne da silom otimaju novac koji uopste nije na njihovoj teritoriji. Primera radi, zbog takvih nesposobnih drzava je pravilo EU da nove drzave koje ulaze u EU NE SMEJU imati PDV manji od 15% - kako ne bi slucajno ugrozile trome ekonomije velikih drzava koje bi bile ostecene jer bi ljudi nasli nacina da kupuju stvari u drzavama gde je PDV manji.

Klasican primer kako se problem ne resava, vec se baca pod tepih - a kako je svima jasno da EU ne moze kontrolisati drzave koje nisu u EU, recimo Svajcarsku - ostaje samo da se zapitaju da li je to pravi nacin.
[ hecky @ 02.03.2008. 15:02 ] @
Nisam ulazio u to da li je porez na imovinu pravedan ili ne, vec tvrdim da ima smisla u trenutnoj postavci.

Ako postoji porez na imovinu, trebaju ga svi jednako placati. Nije fer da ga siromasniji vise placaju, jer prosto nemaju toliko novaca da izmeste veci deo svoje imovine u neki Tax Heaven, vec su sve ulozili u recimo sopstvenu kucu.

Sad, da li bi porez na imovinu trebalo ukinuti ili ne, to je vec druga prica.

Mada, realno, porezi se ticu drzavnog budzeta i ekonomije, nema tu mnogo "pravde". Budzet kaze "ocu jos", a ekonomija "daj smanji malo" . Imena i oblici poreza su manje bitni .

PS Vecina drzava ima medjusobne dogovore, da bi se izbeglo duplo oporezivanje.
[ Ivan Dimkovic @ 02.03.2008. 15:07 ] @
Citat:
Hecky
Ako postoji porez na imovinu, trebaju ga svi jednako placati. Nije fer da ga siromasniji vise placaju, jer prosto nemaju toliko novaca da izmeste veci deo svoje imovine u neki Tax Heaven, vec su sve ulozili u recimo sopstvenu kucu.


Mislim da to nije neki jak argument - siromasni pre svega placaju obicno manju stopu poreza na svoj prihod, i to bi onda mogli da nazovemo nepravdom.
[ hecky @ 02.03.2008. 15:19 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Mislim da to nije neki jak argument - siromasni pre svega placaju obicno manju stopu poreza na svoj prihod, i to bi onda mogli da nazovemo nepravdom.

Znaci ti predlazes da se ukine porez na imovinu ?

Drzavi treba novac i ona ce ga uzeti gde misli da ce najmanje da boli, pa tako bogati placaju vise poreza, jer, pa bogati su (bice bogati i kad plate porez). Oporezovanje imovine van teritorije je sjajan alat za punjenje budzeta (pri cemu se ne steti ekonomija, niti se gube glasovi). Gde ces bolji argument .

Da banalizujem: Vlada USA bi najradije ubirala porez i u Kini, ali je svesna da bi se kosooki mogli pobuniti na takvu inicijativu .

Kad (ako) se situacija promeni, pa ova mera pocne da steti ekomoniji, Ameri ce je ukinuti. Do tada, ja ne vidim problem .
[ srki @ 02.03.2008. 15:30 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Licno mislim da je EU Witholding Tax pljacka

Zasto mislis da je pljacka, pa taj porez je dosta manji nego u mnogim drugim zemljama. Recimo na NZ je witholding tax 39%.

Citat:
Vidis, to sto pises nije tacno - na primer, svaka banka u Svajcarskoj, Andori, San Marinu i sl... mora, ako si gradjanin EU, da zahteva od tebe da ili dokazes da si platio porez na profit koji si realizovao uz pomoc love koju drzis tamo, ili ce ti sami uzeti 15% (tzv "witholding tax") i to ce poslati drzavi ciji si drzavljanin.

Otkud ti to da salju pare drzavi ciji si drzavljanin?

Citat:
Hecky,
Mislim da nisi u pravu, eto i ta UK strancima daje za pravo da placaju porez samo na ono sto su stekli na teritoriji UK.

Kao i vecina drugih zemalja osim Amerike.

Citat:
Ako si ti covek koji zaradjuje puno - ti si vec platio porez na prihod na novac zaradjen na teritoriji tvoje drzave. Onda si ti taj zaradjeni i oporezovani novac premestio u, recimo, Svajcarsku i odatle ga plasiras na medjunarodnom trzistu uz pomoc investicija/vrednosnih papira.

Izvini, na osnovu cega tvoja maticna drzava zasluzuje da prikupi porez na taj profit?

Maltene uvek mozes da dobijes tax credit za taj porez sto si platio u inostranstvu (kod Amerike samo ako drzave imaju sporazume) ali visak treba da platis drzavi u kojoj zivis na osnovu toga sto te je stitila njena vojska, policija i sto si koristio njenu infrastrukturu da bi vodio poslove, sto si koristio nje ne puteve da bi otisao do zenske, sto si koristio njene reke u koje si izbacivao fekalije i slicno. U vecini zemalja ako si manje od 6 meseci u nekoj drzavi onda ne moras kod njik da placas porez (ovo je 100% sigurno za Srbiju i Novi Zeland) i ako recimo putujes izmedju 3-4 zemlje tako da budes manje od 6 meseci u svakoj onda ne moras nikome da platis porez.

Citat:
Klasican primer kako se problem ne resava, vec se baca pod tepih - a kako je svima jasno da EU ne moze kontrolisati drzave koje nisu u EU, recimo Svajcarsku - ostaje samo da se zapitaju da li je to pravi nacin.

Ok, kako bi se ti borio protiv toga. Evo kako su na Novom Zelandu utajivali porez potpuno legalno. Na Hong Kongu se recimo ne placa porez na foreign income i onda ovde na NZ kada mojom firmi treba da plati druga firma za neki software ja onda kazem da plate mojoj drugoj firmi u Hong Kongu. Onda ta firma u Hong Kongu zatrazi od moje firme da ja za njih napravim taj software i plate mi taman toliko da moja firma na NZ bude na nuli i vecina para ostane u Hong Kongu a na to ne platim nikakav porez. Zato su od skoro uveli kao sto Amerika ima odavno da kada neka inostrana firma naplacuje usluge nekome sa Novog Zelanda da moraju da plate porez 33% osim ako drzave imaju neki sporazum da se to ne placa. Kako bi ti na drugi nacin resio izbegavanje placanja takse?
[ Ivan Dimkovic @ 02.03.2008. 16:00 ] @
Citat:
Srki
Zasto mislis da je pljacka, pa taj porez je dosta manji nego u mnogim drugim zemljama. Recimo na NZ je witholding tax 39%.


Citat:

Otkud ti to da salju pare drzavi ciji si drzavljanin?


Srki, mislim da nisi up-to-date sa relativno novim desavanjima - naime, EU je uspela da natera nekoliko drugih zemalja - dakle, ne clanica EU da automatski odbijaju 15% od profita EU drzavljana ako oni imaju racune u tim drzavama.

Svajcarska je potpisnica EU Witholding Tax sporazuma, i svajcarska banka ce ti ponuditi 2 opcije ako si EU drzavljanin u vezi toga:

1. Da pokazes da si prijavio profit sa tog racuna tvojoj EU drzavi
2. Da ti oni skinu 15% od profita i anonimno to posalju tvojoj drzavi na gomili sa porezima prikupljenih sa ostalih racuna

Dakle, Svajcarci ce ti uzeti 15% i platiti to tvojoj drzavi!

http://en.wikipedia.org/wiki/European_Union_withholding_tax

Citat:
Finally an agreement was struck with the objecting countries. The objecting countries achieved agreement from the EC that no further attempt would be made to commence negotiations regarding bank secrecy rules for at least 7 years, in return for which individual account holders could, if they so wished, voluntarily elect to waive bank secrecy and authorise disclosure. Those individuals who did not make any election would see a withholding tax deducted from their bank and bond interest. To avoid the withholding tax, certain types of individuals could also prove that they were exempt from taxation in their country of residence. Exempt individuals include certain diplomats and others with a special tax status in their country of residence.


--

Dakle, to nije isto kao kada ti placas porez na kamatu stecenu od kapitala koji je ulozen u tvojoj zemlji - sto je svakako daleko vise OK jer ima nekog smisla posto je banka na teritoriji drzave koja ubira porez.

A izbegavanje poreza bih resavao smanjivanjem stope poreza kako bi drzava postala atraktivnija.
[ Thetaworld @ 02.03.2008. 17:30 ] @
@Dimković:

EU zadržavanje poreza vrijedi u tim zemljama kako si napisao, samo pošto imam račune u tim zemljama i živim u EU, a posao mi je u radu sa bankama, znam i kako ta procedura tačno ide: Andora, San Marino nisu na listi jer nisu u EU. Dalje, EU withholding direktiva vrijedi samo za fizička lica sa rezidencijom unutar EU. Zemlje koje nemaju razmjenu informacija, znači sve zemlje osim Švicarske, Austrije, Belgije, Luksemburga, Lihtenštajna i Gibraltara, automatski oporezuju recimo kamate na računu nekog EU rezidenta i te kamate automatski šalju zemlji rezidenta. Zemlje koje nemaju razmjenu informacija i prema tome u kojima je bankarska tajna i za fizička lica rezidente EU potpuna, daju priliku klijentu ili da razmjene informacije sa zemljom tog klijenta ili da automatski plate određeni procenat, ali ANONIMNO, zemlji rezidencije klijenta. Tako dolazi uprkos anonimnosti do oporezivanja kamata na računu. U tim zemljama sa bankarskom tajnom fizička lica znači ostaju i dalje anonimna i njihovi računi su tajni i sigurni, osim ako sami odluče da se informacije šalju njihovoj zemlji.

To naravno sve nikako ne vrijedi za nerezidente EU, prema tome nerezidenti EU imaju bankarsku tajnu u mnogo više zemalja EU.

Isto tako, to ne vrijedi nikako za pravna lica, prema tome ko ima fondaciju, offshore preduzeće ili bilo koje preduzeće ili trast u zemljama sa bankarskom tajnom, čak i ako dolazi do informacija o oporezivanju fizičkih lica, ne dolazi do razmjene informacija o bankovnim računima preduzeća. Pošto je to ionako preporučljiv način, prema tome bankarska tajna je u Lihtenštajnu, Švicarskoj, Austriji, Andori, San Marinu, Belgiji, Luksemburgu, Gibraltaru, Ostrvu čovjeka, Jersey, Guernsey, Latviji, Estoniji i svim drugim zemljama još uvijek potpuna.

Singapur i Hong Kong neće ni biti potpisnici EU sporazuma jer nisu u EU ekonomskoj zoni. Švicarska i Lihtenštajn su potpisnici jer su u ekonomskoj zoni iako nisu članice EU.

Ako smatraš da je EU withholding tax pljačka, onda smatraš i da je oporezivanje pljačka, znači jedan bravo za tebe. Inače, zadržavanje poreza se razlikuje od zemlje do zemlje jer nije isti procenat poreza na kamate u svim zemljama.

Louis
[ srki @ 02.03.2008. 20:04 ] @
.

[Ovu poruku je menjao srki dana 03.03.2008. u 11:41 GMT+1]
[ Freespirit @ 03.03.2008. 09:02 ] @
Kakva je situacija sa bankarskom tajnom i Madjarskom? Molim vas neka neko napise proceduru ako neki EU rezident stavi novac u HU i ako stavi neki covek iz Srbije? Da li Madjarska razmenjuje informacije sa Srbijom? Pretpostavljam da ne, sem kada su neki veliki iznosi u pitanju kao kada je pre par godina bio slucaj kada su ona dvojica visokih funkcionera dobijali velike pare od offshore kompanije u Madjarskoj a posle im te pare slate u Srbiju.

Sto se tice, EU witholding taxes, onda ispada da je u tom slucaju bolje da nisi EU rezident.
[ srki @ 03.03.2008. 10:37 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Dakle, to nije isto kao kada ti placas porez na kamatu stecenu od kapitala koji je ulozen u tvojoj zemlji - sto je svakako daleko vise OK jer ima nekog smisla posto je banka na teritoriji drzave koja ubira porez.


Znaci ako ti samo ulazes po inostranstvu a zivis u Nemackoj i koristis nemacku infrastrukturu, puteve, bacas djubre kod njih onda ne treba da placas porez zato sto ne zaradjujes kod njih? Ne mislim da je to ok i zato u vecini zemalja mozes da se odjavis da si resident for tax purposes ako ne zivis tu vise od 6 meseci sto mislim da je ipak pravednije.

Citat:
A izbegavanje poreza bih resavao smanjivanjem stope poreza kako bi drzava postala atraktivnija.

To ne bi upalilo iz dva razloga.
1) Na Kajmanskim ostrvima ili u Hongkongu ti je porez nula pa koliko god da smanjis porez opet ce ljudi tamo otvarati kompanije.
2) Ako previse smanjis porez onda ce US da te skine sa liste povlascenih zemalja pa kag god neko iz Amerike kupuje uslugu od tebe onda ces morati njima da uplacujes porez.

A inace ne znam sto mislis da je pljacka kada je tebi svejedno ako stavis novac u Francusku da li ce da te oporezuju Francuzi ili Nemci, zar ne?
[ hecky @ 04.03.2008. 10:19 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Dakle, to nije isto kao kada ti placas porez na kamatu stecenu od kapitala koji je ulozen u tvojoj zemlji - sto je svakako daleko vise OK jer ima nekog smisla posto je banka na teritoriji drzave koja ubira porez.

A izbegavanje poreza bih resavao smanjivanjem stope poreza kako bi drzava postala atraktivnija.

Smanjenjem poreza na imovinu se ne povecava konkurentnost ekonomije jedne drzave (sem u izuzecima, kao sto je Monako, koji na tome [nepostojanju poreza] zasniva svoju ekonomiju).

USA stiti interese svojih gradjana i izvan svoje teritorije, pa tako ima prava da ubira porez od njihove imovine van svojih granica.

Kome se ne svidja, uvek se moze odreci USA pasosa, i prihvatiti recimo Vanuatu drzavljanstvo, ali nekako vecina US bogatuna nema nameru da uradi... pitam se zasto ...
[ Freespirit @ 05.03.2008. 14:20 ] @
Kako poreska sluzba u Srbiji uopste nadje neko fizicko lice da nije platilo porez? Mislim, znam kako, proveri, ali me zanima da od mnogobrojnih doznaka koje dnevno stizu u Srbiju da li postoji neki kriterijum kako se vrsi provera? Da li se to vrsi slucajnom metodom? Ima jako puno doznaka a vrlo ogranicen broj ljudi koji rade u poreskoj sluzbi i oni ne mogu svakog da prate i proveravaju.

Koje cifre bi bile sumnjive? Sigurno neko nece proveravati nekog ko je dobio 300 evra dok 30 000 verovatno da. To me zanima, koliko novca preko wire transfera se moze primati a da nikom ne upadate u oci? Koliko se placa porez, u poreskoj sluzbi neko kaze ne moras da placas do 1.4 miliona dinara, neko kaze 20% za sve, a za nesto 10%...

Da li se razlikuje porez za honorar (valjda je to sifra 810) i konsalting ili se za obe stavke placa isti porez? Da li se placa neki porez na doznake koje se oznace kao poklon? Da li firma moze da posalje novac fizickom licu i da se to vodi kao poklon i da se neoporezuje? Da li se na inostrane penzije mora placati porez?

Ima dosta pitanja, nadam se da neko na forumu zna odgovore. Hvala unapred.
[ Ivan Dimkovic @ 06.03.2008. 13:15 ] @
Citat:
Srki
Znaci ako ti samo ulazes po inostranstvu a zivis u Nemackoj i koristis nemacku infrastrukturu, puteve, bacas djubre kod njih onda ne treba da placas porez zato sto ne zaradjujes kod njih? Ne mislim da je to ok i zato u vecini zemalja mozes da se odjavis da si resident for tax purposes ako ne zivis tu vise od 6 meseci sto mislim da je ipak pravednije.


Ne slazem se bas sa tom slikom, naime kupovinom proizvoda u Nemackoj (PDV = 19%), placanjem benzina u Nemackoj (PDV 19% i jos preko 50% akciza drzavi od kojih dobar deo ide bas na finansiranje puteva), placanjem i te kako komercijalnog servisa za nosenje djubreta i odrzavanje moje zgrade (170 EUR mesecno) ja i te kako finansiram gore pomenute servise.

Ne smatram da je oporezivanje necega stvorenog/umnozenog/uvecanog van teritorije Nemacke relevantno za servise koji se koriste na teritoriji Nemacke, pa ne mislim da je OK oporezivati takve prihode.

Sto se USA tice - sto Hecky kaze, tacno je, ali ne zaboravite da USA sa vecinom (normalnih) zemalja ima specijalne ugovore pa su drzavljani USA oslobodjeni od duplog oporezivanja.

Medjutim, ovaj EU harac je takav da ako zelis da zadrzis tajnost svog racuna, nemas druge nego da budes duplo oporezovan jer ce Svajcarska, na primer, da ti uzme 15% i posalje Nemackoj i pored lokalnih poreza...

Citat:

A inace ne znam sto mislis da je pljacka kada je tebi svejedno ako stavis novac u Francusku da li ce da te oporezuju Francuzi ili Nemci, zar ne?


U tom slucaju mi je sve jedno (cak imam prava da biram koji poreski tretman zelim) - medjutim u slucaju nekih ne-EU zemalja kao sto je Svajcarska sa tim EU Tax Witholding zakonom gubis neke bitne stvari - tajnost racuna kao sto rekoh, osim ako ne zelis lokalni tax witholding i pomiris se sa 15% oduzimanja na licu mesta - sto opet ne mora da bude fer, jer mozda u svojoj zemlji imas druge gubitke koje mozes offsetovati od svojih prijavljenih dobitaka...

Citat:
Hecky
Smanjenjem poreza na imovinu se ne povecava konkurentnost ekonomije jedne drzave (sem u izuzecima, kao sto je Monako, koji na tome [nepostojanju poreza] zasniva svoju ekonomiju).


Pa sad, to jednostavno nije tacno. Smanjivanje poreza na imovinu je jedan od klasicnih instrumenata makroekonomske politike, pored kontrole bazne interesne stope. Da nije tako, ne bi neke ekonomski desno orijentisane vlade radile "tax cuts" kako bi povecale investicije bogatih i poboljsale situaciju na trzistu rada :)

A za g-dina Thetaworld-a, jedan lep link:

http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/7279118.stm

Citat:

Is time running out for tax havens?


Izgleda Tax Havens unutar Evrope imaju sve vise i vise problema... Doduse, cenim da ce Singapur i dalje biti to sto jeste :)
[ srki @ 06.03.2008. 14:01 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Ne slazem se bas sa tom slikom, naime kupovinom proizvoda u Nemackoj (PDV = 19%), placanjem benzina u Nemackoj (PDV 19% i jos preko 50% akciza drzavi od kojih dobar deo ide bas na finansiranje puteva), placanjem i te kako komercijalnog servisa za nosenje djubreta i odrzavanje moje zgrade (170 EUR mesecno) ja i te kako finansiram gore pomenute servise.

Taj porez placa drzavi onaj ko pruza usluge a i taj porez sigurno nije dovoljan da pokrije sve javne usluge, zdravstvo, vodovod, gradsku cistocu i ostalo... Da nije tako onda bi svi registrovali kompanije u barem dve drzave tako da niko ko radi za kompaniju ne mora da plati porez. Znaci lepo Nero otvori kompaniju u Francuskoj i tamo ti na racun uplacuje pare i tebi Nemacka ne treba nista da skine jer su pare zaradjene u inostranstvu od strane firme. Ne moze to tako da funkcionise i ne znam sto bi EU witholding tax bio pljacka a witholding od US i gomile drugih drzava nije? Skoro ceo svet ima witholding tax inace bi svi izbegavali porez. Porez od GST-a nije dovoljan da pokrije sve javne usluge i normalno je da ako zivis u zemlji a zaradjujes pare (pa i u inostranstvu) je da te pare ne mogu same sebe da zaradjuju i da se trose vec ipak koristis nemacku policiju koja te cuva od kriminalaca, nemacku ulicnu rastvetlu i slicno. Ako si 6 meseci godisnje van Nemacke onda je ok da ne placas njima porez ali malo je glupo ocekivati da ne treba nikom da platis porez na pare koje zaradis jer onda bi svi nasli nacin da izbegavaju porez.

Citat:
Ne smatram da je oporezivanje necega stvorenog/umnozenog/uvecanog van teritorije Nemacke relevantno za servise koji se koriste na teritoriji Nemacke, pa ne mislim da je OK oporezivati takve prihode.

Naravno da jeste relevantno inace ne znam sto bi ziveo tu. Policija, vojska, zdravstvo i gomila ostalih stvari koristi direktno tebi ako zivis u Nemackoj dok ako zivis u drugoj drzavi onda te ne cuva nemacka policija i ne cuva te nemacka vojska od napada druge drzave pa ni ne treba nista da im placas. Ne znam sta je tu nelogicno. Sve javne usluge nema sanse da se pokriju samo od GST-a. Ako tamo odes u javni wc, neko ipak mora da napravi infrastrukturu za kanalizaciju i ti ipak zagadjujes nemacku okolinu.

Citat:
U tom slucaju mi je sve jedno (cak imam prava da biram koji poreski tretman zelim) - medjutim u slucaju nekih ne-EU zemalja kao sto je Svajcarska sa tim EU Tax Witholding zakonom gubis neke bitne stvari - tajnost racuna

A sta ce ti tajnost racuna? Podaci u svakom slucaju nisu javni i postoji zastita privatnosti ali ne znam sto bi ti smetalo da vlasti znaju o tvom racunu osim ako ne planiras da ukidas porez?

[Ovu poruku je menjao srki dana 06.03.2008. u 15:17 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 06.03.2008. 14:12 ] @
Meni licno ta tajnost ne treba, ali mnogima treba - to je njihovo pravo po zakonima Svajcarske gde se taj racun nalazi - mislim da se polazi od pogresne premise da to pravo moze da sluzi samo za "utaju poreza" pa da mi smeta da maticna drzava ima pojma o tom racunu.

Jednostavno, imas pravo na privatnost u toj zemlji - nema potrebe odavati vise nego sto je potrebno, a u slucaju naplate poreza uopste nije potrebno da drzava ima pojma o racunima napolju.

Citat:

Ako si 6 meseci godisnje van Nemacke onda je ok da ne placas njima porez ali malo je glupo ocekivati da ne treba nikom da platis porez na pare koje zaradis jer onda bi svi nasli nacin da izbegavaju porez.


Pa to opet nije tacno - prvo, takav nacin "izbagavanja poreza" je moguc iskljucivo ako imas visak novca - ogromna vecina ljudi ipak zivi od plate. Drugo, samo je mali broj zemalja koje imaju 0% poreza na kapitalnu dobit - vecina drugih i te kako ima lokalni porez.
[ srki @ 06.03.2008. 14:17 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Pa to opet nije tacno - prvo, takav nacin "izbagavanja poreza" je moguc iskljucivo ako imas visak novca - ogromna vecina ljudi ipak zivi od plate.

To je tako zato sto je takav zakon. Da je zakon drugaciji kako ti predlazes onda bi ti Nero uplacivao platu na racun u Francuskoj a ti bi radio za francusku kompaniju kojoj je Nero holding kompanija. Ne vidim razlog zasto bi iko onda primao platu od kompanije u Nemackoj umesto da otvori kompaniju u inostransvu i tamo da mu uplacuju za usluge. Kad god neko treba da ti plati za neku uslugu ti mu onda kazes da ti uplati na racun u Svajcarskoj. Tako nesto ne bi moglo da se spreci ako bi ti zakon dozvoljavao.

Mada iako bi to nekako uspeli da sprece (ne vidim kako) opet mislim da je red da placas ljude koji te cuvaju dok ti zaradjujes pare u inostranstvu. Policija, vojska, i gomila drugih drzavnih radnika sigurno nisu besplatni i ne mogu da se pokriju samo od tvoje kupovine.

Problem ne mozes da resis ukidanjem te takse od 15% koja ionako nije velika (ovde je 39%) jer bi izgubio povlastice kod gomile drugih drzava da ne bi ljudi prebacivali njihove pare kod tebe. Da li imas neki drugi predlog? Recimo Kipar je morao da poveca poreze i pre nego sto je usao u EU samo zbog toga da bi imao povlastice sa EU prilikom razmena robe i usluga. Ako bi EU smanjila poreze kao sto je nekad Kipar imao onda bi ona izgubila povlastice od USA pa bi morao da placas dodatnu taksu za svaki Nero proizvod koji tamo prodas sto ti se sigurno ne bi svidelo.

[Ovu poruku je menjao srki dana 06.03.2008. u 15:31 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 06.03.2008. 14:27 ] @
Citat:
Srki
Naravno ali da je zakon drugaciji kako ti predlazes onda bi ti Nero uplacivao platu na racun u Francuskoj a ti bi radio za francusku kompaniju kojoj je Nero holding kompanija. Ne vidim razlog zasto bi iko onda primao platu od kompanije u Nemackoj umesto da otvori kompaniju u inostransvu i tamo da mu uplacuju za usluge.


To je vec moguce u nekoj meri i danas - ako si drzavljanin Francuske postoji nacin da placas FR porez i da radis u Nemackoj. Mnogi to rade.

Sa druge strane takve stvari u vecoj meri sprecava zakon o radu koji je i te kako striktan po pitanju sta se smatra stalno zaposlenim. Ne mozes imati 100 ljudi u tvojoj firmi koji rade full-time i da ih drzis kao 'strane konsultante' :)

Citat:

Problem ne mozes da resis ukidanjem te takse od 15% koja ionako nije velika (ovde je 39%) jer bi izgubio povlastice kod gomile drugih drzava da ne bi ljudi prebacivali njihove pare kod tebe.


Srki, to je taksa na kapitalnu dobit od bankarske kamate - to samo po sebi nema veze sa onim gore, gde je u pitanju ugovor o servisu.

Citat:

Recimo Kipar je morao da poveca poreze i pre nego sto je usao u EU samo zbog toga da bi imao povlastice sa EU prilikom razmena robe i usluga. Ako bi EU smanjila poreze kao sto je nekad Kipar imao onda bi ona izgubila povlastice od USA pa bi morao da placas dodatnu taksu za svaki Nero proizvod koji tamo prodas sto ti se sigurno ne bi svidelo.


To jeste tacno, ali pitanje je dokle to moze da ide - bojim se da drzave tj. vlasti uvek biraju varijantu koja je bolja za drzavnu kasu, a to je uskladjivanje "na gore" - opet, sa druge strane, nisam primetio da nesto 'fali Hong Kongu ili Singapuru sa njihovim niskim taksama.
[ srki @ 06.03.2008. 14:33 ] @
Singapur vec 13 godina povecava takse mada mnoge stvari ne vaze za Singapur kao sto bi vazilo za evropske drzave jer je Singapur jednostavno regionalni centar za promet roba i usluga i bili su jedna od retkih kapitalistickih zemalja u regionu dok u Evropi je taj promet raspodeljen i ne ide sve preko jednog grada. U Hongkongu isto razmisljaju o povecavanju poreza zbog pritiska drugih drzava. Kipar je povecao takse a Kajmanska ostrva su pristala na neke kompromise da ne bi izgubili pare.

[Ovu poruku je menjao srki dana 06.03.2008. u 16:09 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 06.03.2008. 14:44 ] @
Srki,

Samo se nadam da pricamo o istim stvarima... Posto je tema o "porezu na prihod" a ovo se tice poreza na kapitalne dobitke (capital gains)

Ni Singapur ni Hong Kong nemaju capital gains tax - da se razumemo, ja sam potpuno za to da se porez na prihod i porez na dodatnu vrednost regulise poreskim sporazumima izmedju drzava tako da on mora biti placen jer je ipak u pitanju realizovan posao/usluga...

Medjutim u slucaju poreza na kapitalnu dobit tipa akcije, stednja i sl... sam i te kako protiv ovakvih mera kao sto je "EU Savings Tax" direktiva jer mislim da se radi o bezobzirnom duplom oporezivanju vec oporezovanog novca... Btw, broj drzava koje nemaju porez na kapitalnu dobit, ili je taj porez mali i nije bas tako mali...

http://en.wikipedia.org/wiki/Capital_gain_tax

Neke od njih: Belgija, Nemacka (do kraja ove godine), Hong Kong, Malezija, Meksiko, Holandija, ogranicen u Norveskoj, Singapur, Svajcarska, ....

Eto, ispada da su drzavljani Belgije i Holandije vise privlegovani od drzavljana Nemacke od sledece godine, pa se njihove stednje ne oporezuju dodatno... To je prilicna nepravda koja izaziva distorzije i samo cini da bogati ljudi odlaze iz zemalja gde mogu inace ciniti mnogo vise dobrog.
[ srki @ 06.03.2008. 15:03 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Medjutim u slucaju poreza na kapitalnu dobit tipa akcije, stednja i sl... sam i te kako protiv ovakvih mera kao sto je "EU Savings Tax" direktiva jer mislim da se radi o bezobzirnom duplom oporezivanju vec oporezovanog novca...

Nema duplog oporezivanja:
With regard to double taxation, the Directive provides that the Member State where the beneficiary owner is resident, and therefore where he normally pays his tax dues, should ensure that tax is not paid more than once when applying the withholding tax rates.

A i siguran sam da sve te drzave imaju zakone gde bi mogao da klejmujes tax credit za porez koji si platio u inostranstvu.

Citat:
Meni licno ta tajnost ne treba, ali mnogima treba - to je njihovo pravo po zakonima Svajcarske gde se taj racun nalazi - mislim da se polazi od pogresne premise da to pravo moze da sluzi samo za "utaju poreza" pa da mi smeta da maticna drzava ima pojma o tom racunu.

Pa ok, u Svajcarskoj mozes da imas racun za koji niko ne zna:
Accordingly, in order to guarantee privacy and bank secrecy for EU residents who have accounts within certain territories such as Switzerland, a withholding tax of 15% is being levied on the interest earned by those EU residents. This withholding tax, which applies only to certain interest, such as bank deposit interest and bond interest, is passed on anonymously to the EU countries concerned

Citat:
Eto, ispada da su drzavljani Belgije i Holandije vise privlegovani od drzavljana Nemacke od sledece godine, pa se njihove stednje ne oporezuju dodatno...

Pa ni ti se nebi oporezivao dodatno jer kao sto gore pise nema duplog oporezivanja a i ako ima onda trazis taj porez nazad.

Citat:
To je prilicna nepravda koja izaziva distorzije i samo cini da bogati ljudi odlaze iz zemalja gde mogu inace ciniti mnogo vise dobrog.
Ako odes iz Amerike ti i dalje placas njima porez. Takav zakon mogu i ostali da uvedu iako mislim da nije fer jer ako si u drugoj drzavi onda te ne cuva ista vojska i policija i ne koristis njihovu gradsku cistocu, zdravstvo i slicno. Ako si u Nemackoj onda je fer da finansiras te usluge.

Stednja nija kapitalna dobit i ja sam za to da na kapitalnu dobit porez bude 0%. Ovde je porez na kapitalnu dobit 0% ali interest nije kapitalna dobit i na to se zadrzava witholding tax.

[Ovu poruku je menjao srki dana 06.03.2008. u 16:16 GMT+1]
[ Freespirit @ 07.03.2008. 00:29 ] @
Da li bi neko mogao da mi odgovori na moju prethodnu poruku? Takodje, pitanje pre svega za Thetaworld - Da li okolne zemlje npr. Madjarska, Rumunija, Hrvatska prijavljuju nasoj poreskoj upravi kada drzavljanin Srbije primi uplatu u tim zemljama? Cuo sam da npr. Rumunija ima takvu saradnju sa Srbijom.

Ja bih hteo da placam porez ali bih zeleo da dobijem tacne informacije koliko treba da platim porez npr. na prihod od 1000 evra, kako se to odredi, koji je normirani odbitak, poreska stopa i slicno..Znam da je oko 20% za fizicka lica koja nemaju agenciju ali znam i da se ne oporezuje po toj stopi ceo iznos nego umanjeni iznos.

Koliko su kazne ako se ne plati porez ili ne prijavi pravi iznos i da li postoji neki sablon kako se kaznjava npr. procentualno od neplacene svote/nenaplacenog poreza? Meni nije jasno znam da se u drugim zemljama za neke svote moze ici u zatvor ako se ne plati porez ali kod nas kako znam retko ko (pa i oni koji utaje par stotina hiljada ili miliona evra odu u zatvor) nego u najboljem slucaju plate kaznu.
[ Gojko Vujovic @ 07.03.2008. 09:15 ] @
Dimkoviću, je l ja to dobro čitam - Nemačka uvodi i church tax uz taj capital gains tax???
[ Ivan Dimkovic @ 07.03.2008. 09:28 ] @
Da,

Ako si clan neke crkve (od onih koje su u talu sa drzavom oko poreza), Church Tax ce se dodavati i na taj novi Capital Gains tax (plus jebeni porez za pomoc mrsomudiji iz istocne Nemacke koji je trebao biti ukinut jos pre 10 godina ali im je izgleda previse slatka ta lova koju uzimaju od radnog naroda) - inace u Nemackoj taj Church Tax se odbija od plate svakog ko se izjasnio da je clan neke od nekoliko religija koje imaju taj deal sa drzavom oko oporezivnanja.

Doduse, jako veliki broj ljudi nije clan ni jedne konfesije a dobar razlog za to je taj Church Tax, pa njih to ne dotice (myself included ;-)

Mada, sta znam - od te drzave uskoro mozes ocekivati i porez na ateiste, nasao bi se neki dobar razlog za to :)
[ srki @ 07.03.2008. 10:17 ] @
Citat:
Church Tax ce se dodavati i na taj novi Capital Gains tax

Taj church tax nije los, bilo bi dobro da je tako u Srbiji i da samo vernici placaju tu taksu a ne da ovako svima uzimaju te pare da bi davali popovima...
O kom novom Capital Gains tax pricas? Povecavaju Capital Gain tax? Ovde je super je na kapitalnu dobit nema poreza pa kada se poveca cena kuce ili ako ti se poveca cena deonica koje posedujes onda ne moras da placas nikakvu taksu. To je i fer je ti ipak mozes i da izgubis pare a drzava ti to ne nadoknadjuje. Naravno postoji porez na dividendu i na interest ali to nije capital gain i na to treba da postoji taksa. Najvece ludilo je u USA gde ti procenjuju vrednost kuce svake godine pa onda ako je vrednost porasla na marketu ti placas vecu taksu. Ovde je potpuno obrnuto i mozes svake godine da izvrsis depricijaciju pa da dobijes tax credit.
[ Ivan Dimkovic @ 07.03.2008. 10:42 ] @
Srki,

U Nemackoj se uvodi novi Capital Gains tax od 1.1.2009

Situacija pre 1.1.2009 - za fizicka lica

- Na bankarsku kamatu se placao porez kada ona predje neku sumu (prosle godine je bilo oko 800 EUR po clanu porodice), poreska osnovica je bila tvoja poreska osnovica za ukupan prihod (znaci za vecinu ljudi koji primaju vece plate - 42%)

- Na profit realizovan prodajom akcija, fondova i ostalih vrednosnih papira se nije placao nikakav porez ako su bile u vlasnistvu duze od godinu dana. U suprotnom se placao porez na 50% vrednosti realizovanog profita (od koga si mogao da oduzmes gubitke tokom iste godine) - nivo oporezivanja je isti kao i za dividende

- Na prodaju kuce/stana se nije placao cap. gains porez ako je proslo 8 godina

Situacija posle 1.1.2009 - za fizicka lica

- Uvodi se novi capital gains porez od 25% koji pokriva dividende, akcije, fondove i sl.... sa jako malim izuzetcima - ovaj porez ce se placati uvek (bez obzira na duzinu trajanja vlasnistva vrednosnih papira)

- Za sve investicije od pre 1.1.2009 ovaj porez nece vaziti

--

Da, Church Tax je odlicna stvar i bilo bi lepo da se uvede u Srbiji - posto je to jedini fer nacin finansiranja: ko hoce da bude u crkvi, placa porez (ali zato ima i besplatne usluge u crkvi) a drzava ne trosi pare ostalih poreskih obveznika na nesto sto nije stvar drzave....
[ Thetaworld @ 08.03.2008. 00:06 ] @
Ivan Dimkovic wrote:
> Mislim da nisi u pravu, eto i ta UK strancima daje za pravo da placaju
> porez samo na ono sto su stekli na teritoriji UK.
Da, ali to samo u posebnim slučajevima koji trebaju da se dokažu i da
budu stvarni da bi to bilo moguće, to znači u slučajevima kad se neko
smatra rezidentan, ali ne živi u Velikoj Britaniji. Na taj način bi
jedan EU državljanin, recimo Njemac, mogao da kaže u Njemačkoj da je
rezidentan u Velikoj Britaniji, tako da ne plaća porez u Njemačkoj, a s
druge strane bi u Velikoj Britaniji proveo manje vremena nego što je
potrebno za oporezivanje i tako izbjegao poreze tamo. Takva situacija
vrijedi više za ljude koji putuju i koji ne provode više od 6 mjeseci u
nekoj određenoj zemlji i vrlo je teška za dokazati. Jedan Njemac bi
vjerovatno ipak preko 6 mjeseci provodio u Njemačkoj i imao bi problem
da dokaže takvu situaciju u Njemačkoj.
> Ako si ti covek koji zaradjuje puno - ti si vec platio porez na prihod
> na novac zaradjen na teritoriji tvoje drzave. Onda si ti taj
> zaradjeni i oporezovani novac premestio u, recimo, Svajcarsku i odatle
> ga plasiras na medjunarodnom trzistu uz pomoc investicija/vrednosnih
> papira.
Teritorijalno oporezivanje na žalost u VEĆINI slučajeva ne vrijedi u
Evropi, niti vrijedi u bilo kojoj državi bivše Jugoslavije. Vrijedi
možda u Monaku, gdje fizička lica ne moraju da oporezuju profite iz
drugih država. Teritorijalno oporezivanje vrijedi u Panami, Kostarici i
mnogim drugim zemljama južne Amerike i u svijetu, ali na žalost ne u
Evropi.

U Evropi u većini slučajeva vrijedi i na zakonskoj snazi je svjetsko
oporezivanje, što znači da građanin jedne države treba u toj državi da
oporezuje sve njegove profite bez obzira da li dolaze iz njegove države
ili drugih država.
> Ja ne pripadam toj skoli misljenja - smatram da su takvi porezi (na
> kapital koji je zaradjen van teritorije drzave) cisto duplo
> oporezivanje, i da sluze iskljucivo za jeftin populizam, jer je i
Iz tog razloga postoje sporazumi o izbjegavanju duplog oporezivanja.
Tako npr. ako jedna zemlja kao SAD oporezuje dividende nekom u Velikoj
Britaniji ili Njemačkoj oni neće platiti 30% na dividende već umanjenu
sumu, dok će neko u Srbiji da plati punih 30% jer nemaju ugovore o
izbjegavanju duplog oporezivanja.
> Ja smatram da su takvi potezi u stvari potezi ocajnika - drzave moraju
> uraditi nesto (mnogo) vise da bi bile konkurentne, a ne da silom
> otimaju novac koji uopste nije na njihovoj teritoriji.
Pošto su države zasnovane na sili, ostaje jednom građaninu ili da
poštuje zakone ili da "prekine ugovore" sa tom državom i postane
građanin neke druge države.

Struktura svojih poreznih interesa se može u svakoj državi optimizirati
na takav način da se koriste umjesto novca, ekonomske prednosti. Tako
ako umjesto isplate dobiti i kupovine vozila ili nekretnine, mogu se
koristiti pravna lica, preduzeća, dobrotvorne organizacije ili fondacije
koje posjedujue vozila ili nekretnine, dok lice koje kontroliše svoju
strukturu upravlja svojom imovinom, ali nema lične dobiti koja se
oporezuje.

Najjednostavniji načini, kao npr. skrivanje novca u drugoj zemlji na
nekom bankovnom računu nije najidealniji način. Idealan način smanjenja
poreza je zakonit način koji je u skladu sa zakonima države gdje se
čovjek nalazi.

Ako SIEMENS u Njemačkoj može da strukturiše svoje porezne interese na
takav način da u nekoliko godina ne plati porez na dobit, onda to mogu i
druga preduzeća u Njemačkoj i pojedinci koji imaju veća primanja.
Potrebno je informisati se, poznavati zakone i metode i koristiti ih.
Ako se već igra uz pravila jedne države, ista pravila se mogu koristiti
i u vlastite interese.


Louis
[ Thetaworld @ 08.03.2008. 07:01 ] @
Ivan Dimkovic wrote:
>> *Thetaworld*
>> To nije Lihtenštajn "dokazao", već je Njemačka dokazala da se i
>> kriminalcima može zvanično platiti da ukradu u drugoj državi tajne
>> podatke. Prema tome Njemačka je država koja krši zakone, ne Lihtenštajn.
>
> Ne slazem se.
>
> Koliko ja vidim, zakon je prekrsio *radnik banke* koji je zloupotrebio
> svoju privilegovanost i izneo privatne podatke iz banke.
Radnik banke je Heinrich Kieber koji je u Španiji tražen kriminalac radi
prevare u nekretninama sa sumom od CHF 600,000, ali koji se zaposlio u
Lihtenštajnu upravo iz tog razloga da napravi takvu krađu podataka,
maskirajući svoju kriminalnu prošlost. Cijenjeni informatičar je čak
napravio svoj vlastiti softver za pregled tajnih podataka koji je onda
prodao njemačkoj tajnoj službi. Njegov zločin je prekršaj u Lihtenštajnu
jer odaje poslovne tajne.

Vidiš, države se priznaju. Njemačka čini zločin u međunarodnom pravu
samim tim što plaća jednom kriminalcu za ukradene podatke iz banke jedne
druge suverene države. Krađa podataka ili poticanje na krađu podataka je
kriminalan čin od strane BND, njemačke tajne službe, prema tome uskoro
slijedi u Njemačkoj tužba protiv te agencije. Agencija se služi
kriminalnim radnjama od samog početka svog postojanja.

A činjenica da su podaci ukradeni kod jedne banke ni malo ne govori da
je bankarska tajna u Lihtenštajnu oštećena. I od toliko banaka, taj
lopov je uspio da uzme podatke samo iz banke gdje je radio na vrlo
povjerljivom mjestu. Prvo je podatke pokušao da proda SAD-u, onda
Velikoj Britaniji, da bi se tek BND, Njemačka, na to odlučila. Po
njemačkom zakonu ti podaci se ne mogu upotrebljavati na sudu. U
Lihtenštajnu tom istom lopovu će biti određenu 5 godina zatvora. Podaci
koji su ukradeni su iz 2002 godine, nisu aktuelni podaci iz 2007 godine.

Podaci se na takav i sličan način kradu od kako postoji špijunaža. To
još ni blizu ne dokazuje da je takva stvar korektna i zakonita.

Louis
[ Teofilije @ 08.03.2008. 09:00 ] @
Rasprava se otegla, a kako i ne bi...

Ja takođe radim online već duže vreme, a od pre 6 meseci ovo mi je glavni izvor prihoda. Raspitivao sam se kod nekih knjigovođa u vezi ovog problema Freelancera, zatim kod jednog prijatelja koji radi u banci i dobio sledeće infose. Prvo, iz iskustava drugih, a što se tiče rada kod kuće, poreska ne bi trebalo da retrokativno udara globu, najverovatnije će doći do kolektivnog obaveštavanja pošto se donesu određeni zakoni. Ovo se već dešavalo, da neko krene sa poslovima "at home", iz poreske su lepo opomenuli i čovek je onda tek prijavio i počeo sa izmirivanjem obaveza. U ovakvim uslovima nevidim kako će nekog globiti jer iako su napravili sebi mogućnost da uzimaju poreze za sve živo, ovo je ipak specifično jer skoro svi imamo rođake gore i malo je teže dokazati da je to zarada.
Milsim može sada vama zvučiti da se ja tešim, ali ovo je ipak realnost. Po zakonu imaju pravo da vas kažnjavaju i jure ali to će uraditi samo ako vas neko prijavi, zato se čuvajte ljubomornih komšija i onih kojima eventualno dugujete pare! Do sada nisam video nigde u Srbiji da se neko kažnjavanje zbog utaje poreza i sl dešava osim u slučaju kada neko nekog iz inata prijavi. Čak i u slučaju prijave nekih nelegalnosti, pravdu je ovde toliko teško isterati da je to strašno!
Inače i ja zam ZA redovno plaćanje poreza, LEGALNOST u svakom pogledu, ulazak u EU i drugo, ali sada mislim da ne zaslužuju da im se išta plati, jer nisu definisali zakone precizno o tome zašta i koliko plaćati. Može da se desi da odete u poresku, platite, mislite da ste mirni kad ono - CAP nakače vam još trista đavola! To se kod nas dešava, video sam to već. Neka onli lepo definišu i utvrde status saradnika - lencera pa će mo videti. U ostalom ako DAJ BOŽE neke godine i uđemo u EU - tamo lenceri ne plaćaju ništa, plaćaju firme za koje oni rade, samo treba imati kakav ugovor sa tom firmom.

Što se tiče tih upitnika u banci, tačno je, to je zbog potreba NBS-a ali samo iz jednog razloga, prošle godine je donešen zakon o pranju novca, i kako bi imali bolji uvid u devizne transakcije odlučili su lepo pitati "Odakle vam ovo" kako bi u slučaju sumnje da se tu radi o pranju novca pokrenuli istragu i na osnovu vaših izjava zaključili da li ste privredni kriminalac ili ne. Što znači da ćete biti sumnjiviji u vezi pranja novca ako imate firmu!!! a ako nemate, SHUT UP AND WORK! Srbija ima svoj "Devizni sektor" koji se bavi kontrolom svih deviznih transakcija, i trenutno mislim da je pažnja najviše usmerena na privredni kriminal.
Da ne bi bilo zabune tipa, "Što pitaju mene kad ja vučem samo par stotina mesečno" pa upravo je u tome i caka, ako vučete "male" sume i ako to ne prelazi neku kritičnu masu onda niste privredni kriminalac koji je svoje milionske transakcije podelio na male delove i lukavo vuče, upravo zbog toga se upitnik podmeće pred nos svima. Banke samo rade ono što moraju i što im NBS naredi.
A da NBS prosledi izveštaj poreskoj pa da poreska zove na razgovor sve one koji vuku novac is inostranstva, e ako se to desi, onda je ovo zaista pravna država!
[ srki @ 08.03.2008. 13:13 ] @
Citat:
Thetaworld
Vidiš, države se priznaju. Njemačka čini zločin u međunarodnom pravu


Da li mozes da citiras taj zakon medjunarodnog prava koji je Nemacka prekrsila? Mozda je prekrsila zakone odredjenih drzava ali ne verujem da postoji tako nesto u medjunarodnom pravu.

Citat:
A činjenica da su podaci ukradeni kod jedne banke ni malo ne govori da je bankarska tajna u Lihtenštajnu oštećena.
Ne verujem u ovo, siguran sam da im je ugled znatno opao i da gomila bogatih ljudi koji su tako smanjivali porez nece vise koristiti tu banku da mu drugi uplacuju pare.

Inace i ja da sam na mestu BND-a bih uradio isto tako jer ne postoji drugi nacin da provalis nekoga ako pametno pere pare. Recimo da sam ja freelancer i da mene neka nemacka firma unajmi da uradim neki kod ja bih mogao da im posaljem moj bankovni racun u Hongkongu (Svajcarskoj, Kajmanskim ostrvima pa cak i u Srbiji jer sam van Srbije vise od 6 meseci godisnje pa tamo ne bih placao taksu) i onda Novi Zeland nikada ne bi znao da sam ja primio te pare i ne bih morao nikome da platim porez. Znam gomilu ljudi koja tako radi. Zato EU pokusava da natera ostale da bankovni racuni ne budu tajni (mada i dalje da budu privatni) za poreznike i to je potpuno razumljivo. Kajmanska ostrva i slicne drzave zive od toga sto drugi koriste njih da utaje porez i zato i imaju stroge zakone o privatnosti racuna i ako neko otkrije da neko ima racun onda moze da zaglavi visegodisnju robiju.
[ Thetaworld @ 08.03.2008. 20:49 ] @
Freespirit wrote:
> Da li se razlikuje porez za honorar (valjda je to sifra 810) i konsalting ili se za obe stavke placa isti porez? Da li se placa neki porez na doznake koje se oznace kao poklon? Da li firma moze da posalje novac fizickom licu i da se to vodi kao poklon i da se neoporezuje? Da li se na inostrane penzije mora placati porez?
Zakon o porezu na dohodak građana:
http://www.mfin.sr.gov.yu/html...ex&req=viewpage&pageid89

http://www.mfin.sr.gov.yu/html...ex&req=viewpage&pageid2
http://www.mfin.sr.gov.yu/html...ex&req=viewpage&pageid 6

Ne vidim da u zakonu piše da se porez plaća na doznake, jer da je tako
glasio bi "Zakon o porezu na doznake građana".

Honorar i konsalting su dohodak po tom zakonu. Pokloni spadaju u Zakon o
imovini, tako do jedne granice su pokloni mogući.

Ako neko preduzeće šalje "poklon" fizičkom licu, to je za fizičko lice
poklon, a za preduzeće je to isplata dobiti.

Na inostrane penzije se ne plaća porez.

Sa toliko pitanja, ne vidim zašto rizikovati toliko i pokušati da ne
ostane neprimjećen nego otići do susjedne države, recimo Hrvatske i tamo
otvoriti račun kod sigurne banke.

Louis
[ Thetaworld @ 09.03.2008. 05:50 ] @
Ivan Dimkovic wrote:
> Ne slazem se bas sa tom slikom, naime kupovinom proizvoda u Nemackoj (PDV = 19%), placanjem benzina u Nemackoj (PDV 19% i jos preko 50% akciza drzavi od kojih dobar deo ide bas na finansiranje puteva), placanjem i te kako komercijalnog servisa za nosenje djubreta i odrzavanje moje zgrade (170 EUR mesecno) ja _i te kako_ finansiram gore pomenute servise.
>
> Ne smatram da je oporezivanje necega stvorenog/umnozenog/uvecanog van teritorije Nemacke relevantno za servise koji se koriste na teritoriji Nemacke, pa ne mislim da je OK oporezivati takve prihode.
>
Ne vidim čemu uopšte pričati o nekoj razmjeni za poreze koji se plaćaju,
jer pogledajte jednostavno šta su porezi po definiciji. U ovom slučaju,
radi se o Njemačkoj, onda pogledajte lijepo Abgabenordnung, paragraf 3,
definicija poreza (Steuern): Steuern sind Geldleistungen, die nicht eine
Gegenleistung für eine besondere Leistung darstellen und von einem
öffentlich-rechtlichen Gemeinwesen zur Erzielung von Einnahmen allen
auferlegt werden, bei denen der Tatbestand zutrifft, an den das Gesetz
die Leistungspflicht knüpft; die Erzielung von Einnahmen kann Nebenzweck
sein.

Prema tome porezi su novčane uplate koje se uzimaju bez razmjene za bilo
kakvu uslugu!

Porezi prema tome ne financiraju niti puteve, niti auta, niti
zdravstveno osiguranje, niti bilo šta što obični ljudi koji se ne
razumiju u pljačkanje na državnom nivou zamišljaju da je tako. Svaka
država je obično i najveći dioničar u toj državi, najveći vlasnik
imobilija i najveći biznismen. Jednoj državi koja je najveći dioničar,
najbogatiji vlasnik nekretnina i najveći biznismen NE TREBAJU porezi da
plati puteve ili bilo šta drugo što bi trebalo da se plati tako da ljudi
mogu da žive neki bolji civilizovaniji život.
> Medjutim, ovaj EU harac je takav da ako zelis da zadrzis tajnost svog racuna, nemas druge nego da budes duplo oporezovan jer ce Svajcarska, na primer, da ti uzme 15% i posalje Nemackoj i pored lokalnih poreza...
>
Unutar EU i isto tako u Srbiji, porezni obaveznik je _*sam*_ dužan da
prijavi svoje prihode. Prema tome nebitno je da li novac čuvaš u čarapi
ili na računu, samim tim što napraviš prihode obavezan si i da ih
prijaviš. Švicarska ne uzima 15%, već uzima 35% na dividende.

Samo ne vidim zašto se buniš da je to pljačka, otvorio si račun u
Švicarskoj gdje se to dešava, pokušavaš da staviš neki tamo novac na
siguran račun, da niko ne zna koliko ima novca, a buniš se što će ti
Švicarska uzeti 35% od dividendi. Riješenje je jednostavno, otvori račun
u državi koja ne podliježe zadržavanju kapitalnih poreza ili otvori bilo
koje preduzeće i drži novac na ime preduzeća. Preduzeće u Njemačkoj neće
platiti toliki porez na dividende i novac možeš da čuvaš i u Njemačkoj (5%).

Porez na kamate je 15% samo do 30.6.2008, onda će biti 20% do 2011, onda
35% od 1.7.2011. Tako ko je rezident u EU jednostavno mu se ne isplati
da pravi bilo kakav račun na vlastito ime u smislu dobiti iz kamata na
sume na tom računu. Osnivanje jedne fondacije ili preduzeća, bilo gdje,
će sve te kamate umanjiti.
> kao sto je Svajcarska sa tim EU Tax Witholding zakonom gubis neke bitne stvari - tajnost racuna kao sto rekoh, osim ako ne zelis lokalni tax witholding i pomiris se sa 15% oduzimanja na
Ne gubi se tajnost računa. Upravo zato se anonimno šalje porez na kamate
od 15% državi gdje je rezident, vlasnik računa. Ni jedna švicarska banka
ne šalje podatke o svojim klijentima, već ako se klijent ne izjasni sam
da se podaci šalju, pošalju anonimno porez na kamate.

I dalje, šta će ti tajnost računa ako se sam moraš izjasniti da se
podaci o tvom računu pošalju poreznoj ustanovi grada gdje živiš tako da
sam platiš poreze na kamate. Taj način se čak može i više isplatiti nego
anoniman način, pod uslovom da je novac na računu već prethodno čist i
oporezovan novac.
>> ekonomije jedne drzave (sem u izuzecima, kao sto je Monako, koji na tome [nepostojanju poreza] zasniva svoju ekonomiju).
>>
Uopšte nije istina da Monako nema poreze, već Monako neće oporezovati
samo fizička lica rezidentna u Monaku na onu dobit koju ostvare u
inostranstvu. Na sve ostale prihode, prihode ostvarene u Monaku, dobit
od preduzeća osnovanog u Monaku, plaćaju se porezi.

Riješenje leži u analizi vlastite situacije. Prvo i osnovno je da se
utvrdi gdje je osoba rezidentna u svrhu oporezivanja. Rezidencija ili
boravak u jednoj zemlji ne moraju da znače da će se osoba u toj zemlji
oporezivati, jer većina zemalja će smatrati poreznu rezidenciju ako se u
toj zemlji provede više od 6 mjeseci (dovoljno jedan dan više). Onda se
analizira biznis i poslovanje te osobe, pogleda se šta se u strukturi
biznisa može i treba optimizovati. Poslije toga se gleda upravo u zakone
zemlje gdje je osoba rezidentna, prema tome izvade se sve mogućnosti
koje daju povlastice tom posebnom slučaju. I onda se te mogućnosti počnu
iskorištavati. Riješenja na osnovu lokalnih zakona mogu da budu vrlo
jednostavna, korištenjem stranih preduzeća i međunarodnog poslovanja
dobiva se situacija gdje se čovjek sigurno neće više žaliti ni na
anonimnih 15% poreza.

Louis

--------------020909090902020906070505
Content-Type: text/html; charset=UTF-8
Content-Transfer-Encoding: 8bit

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN">
<html>
<head>
<meta content="text/html;charset=UTF-8" http-equiv="Content-Type">
<title></title>
</head>
<body bgcolor="#ffffff" text="#000000">
<pre wrap="">esauth:266971:bc16b70320d0aa8ed28569f9cdd178b6
[ Thetaworld @ 09.03.2008. 05:50 ] @
srki wrote:
>> (Ivan Dimkovic: /p1878979 ):Ne slazem se bas sa tom slikom, naime
>> kupovinom proizvoda u Nemackoj (PDV = 19%), placanjem benzina u
>> Nemackoj (PDV 19% i jos preko 50% akciza drzavi od kojih dobar deo
>> ide bas na finansiranje puteva), placanjem i te kako komercijalnog
>> servisa za nosenje djubreta i odrzavanje moje zgrade (170 EUR
>> mesecno) ja i te kako finansiram gore pomenute servise.
> Taj porez placa drzavi onaj ko pruza usluge a i taj porez sigurno nije
> dovoljan da pokrije sve javne usluge, zdravstvo, vodovod, gradsku
> cistocu i ostalo...
Uopšte nije istina.

Vidiš, u jednom ugovoru ili dogovoru, uvijek znaš šta plaćaš i šta
dobivaš za to. Porezi ne spadaju u bilo kakav ugovor ili dogovor već
spadaju u nasilno oduzimanje vrijednosti u zamjenu za NIŠTA. Ako jedno
preduzeće koja PLAĆA poreze može uspješno da se održava tako što trguje,
iznajmljuje, pruža usluge i tako dalje, isto tako može i jedna država
KOJA NE PLAĆA poreze samoj sebi, tako nije potrebno da njeni KLIJENTI
plaćaju njoj poreze zato što postoji dovoljno dobiti iz usluga,
trgovine, kapitala, nekretnina i tako dalje.

Država je sila, a ugovori niti razmjene ne mogu se po pravu zasnivati na
sili već na pristanku i volji ugovornih strana.

Tako izbijte sebi iz glave da za poreze bilo šta dobivate, porezi su Vam
pod prisilom oduzeti (pljačka) i ko ne želi da mu se to dešava neka sebi
analizira situaciju i riješi svoje probleme, umjesto da se žali na svoju
državu.

Louis
[ Thetaworld @ 09.03.2008. 06:16 ] @
Freespirit wrote:
> Da li bi neko mogao da mi odgovori na moju prethodnu poruku? Takodje,
> pitanje pre svega za Thetaworld - Da li okolne zemlje npr. Madjarska,
> Rumunija, Hrvatska prijavljuju nasoj poreskoj upravi kada drzavljanin
> Srbije primi uplatu u tim zemljama? Cuo sam da npr. Rumunija ima takvu
> saradnju sa Srbijom.
Prije svega je bitno da li uopšte pogodna bankovna tajna u toj državi i
kakav je ugovor sa bankom. Ta dva faktora utiču direktno na mogućnost
bilo kakve razmjene informacija. Ugovor je nešto što u svakom slučaju
možeš da čitaš.

Do razmjene informacija sigurno ne dolazi automatski, tako ako imaš par
desetina hiljada eura na računu, 100,000 eura ili par miliona,
informacije se neće automatski razmijeniti ako u ugovoru piše da su
podaci tajni.

Ali do problema dolazi ako rezident Srbije ima dovoljno indikacija da u
Rumuniji recimo ima neke poslove ili biznise, vjerujem da je to slučaj
sa sadašnjim sportskim utajivačima poreza i novca, e onda ako Srbija
napiše zvanično pismo drugoj državi da predaju neke podatke o porezima,
onda će druga država, ako je potpisnica sporazuma koji se organizuju
putem OECrstvo. D, predati takve informacije Srbiji. Samo i Rumunija i
Mađarska i Hrvatska imaju odlične banke, pa je tako najbolje pričati sa
bankom o tome šta se može uraditi da se takve informacije ne predaju. Na
primjer, račun se ne otvara u banci koja je zadužena za naplatu
komunalija i koja nema ni jednog sposobnog službenika niti privatno
bankarstvo. Račun se ne otvara u Erst Bank u Hrvatskoj ako službenici
nisu dovoljno sposobni da razumiju Vaše zahtijeve.
> Ja bih hteo da placam porez ali bih zeleo da dobijem tacne informacije
> koliko treba da platim porez npr. na prihod od 1000 evra, kako se to
> odredi, koji je normirani odbitak, poreska stopa i slicno..Znam da je
> oko 20% za fizicka lica koja nemaju agenciju ali znam i da se ne
> oporezuje po toj stopi ceo iznos nego umanjeni iznos.
To se nalazi u zakonu o dobiti, vjerujem da i to spada u "ostalu dobit"
po zakonu u Srbiji, da normiranih troškova ima 20%; znači troškovi se ne
moraju uopšte dokazivati već odbiti 20% od sume, pa onda na ostatak
platiti porez od 20% (trenutno), što bude efektivno 16% poreza. U zakonu
piše kad je porezni obaveznik dužan platiti taj porez.

http://www.mfin.sr.gov.yu/html...ex&req=viewpage&pageid2

> Koliko su kazne ako se ne plati porez ili ne prijavi pravi iznos i da
> li postoji neki sablon kako se kaznjava npr. procentualno od neplacene
> svote/nenaplacenog poreza? Meni nije jasno znam da se u drugim
> zemljama za neke svote moze ici u zatvor ako se ne plati porez ali kod
> nas kako znam retko ko (pa i oni koji utaje par stotina hiljada ili
> miliona evra odu u zatvor) nego u najboljem slucaju plate kaznu.
Čuvaj se države gdje se ide u zatvor radi neplaćanja poreza. Samo radi
krivotvorenja, kriminalnih djela povezanih sa porezima se ide u zatvor u
civilizovanim državama. Na državi je i njihovom aparatu da ti naplate
poreze, a ako to ne uspiju, onda bankrotiraš i doviđenja do slijedećeg
puta. Dok god navodno ne možeš da platiš ne može ti niko unutar EU
ništa. Dok god nemaš šta da ti oduzmu, ne mogu ti ni oduzeti, bez obzira
koliko poreza ti dugovao. Tako je jedan od osnovnih principa da se ništa
ne posjeduje već da se kontroliše u svojim poslovnim situacijama.

Louis
[ Thetaworld @ 09.03.2008. 08:36 ] @
Gojko Vujovic wrote:
> Dimkoviću, je l ja to dobro čitam - Nemačka uvodi i church tax uz taj
> capital gains tax???
Njemačka nema potrebe da uvodi crkveni porez (Kirchensteuer) jer je to
davno uvedeno i sve crkve koje su upisane kao javne institucije mogu da
uzimaju porez. To ne znači da se taj porez mora plaćati niti da to
Njemačka uzima sebi, to je porez koji ide crkvi i koji je opet
dobrovoljan. Ko ne želi ne mora to da plati.

Louis
[ Ivan Dimkovic @ 12.03.2008. 20:26 ] @
Haha

Znaci ne mogu da verujem:

http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/7292514.stm

Citat:

New identity?

The police statement also referred to media reports that Mr Kieber was issued with a new identity and travel documents by German intelligence.


Nemci su doticnom kriminalcu dali novi identitet - iako je taj lik i pre ovog slucaja imao poternice... interesantno je da se ovo desava u "fair play" EU :)
[ srki @ 12.03.2008. 23:42 ] @
Naravno da mu je dat novi identitet, nisam ni ocekivao drugacije. Nece biti ljudima svejedno da ilegalno izbegavaju porez. Ja da imam vlast u Lihtenstajnu bih organizovao akciju kidnapovanja i onda ga lepo dovedem na sudjenje a kazem da se tip napio i seo u avion i dosao u Lihtenstajn :-) Da sam na mestu Nemaca onda bih uradio isto sto i oni - dao bih mu drugi identitet.
[ Buum @ 13.03.2008. 13:53 ] @
I koji se zaključak nameće posle svega?

država = najveći kriminalac

Da li im treba plaćati poreze? Da, samo ako imaju razvijen sistem kontrole i prinude.
[ pailhead @ 25.03.2008. 20:37 ] @
Od silnih ovih prica o linhenstajnu, svajcarskoj i celom svetu, jel moze neko nesto da napise na temu Srbije?


Ako graficki dizajner recimo uradi posao za klijenta u Americi, i to naplati $1000.


Ako novac primi preko banke, koliku ce sumu on zapravo imati na raspolaganju, posle svih obaveza prema svim institucijama? Kakva je razlika ako uplatu izvrsi fizicko lice ili firma?
[ SileRS @ 29.03.2008. 22:01 ] @
Jedno brzo pitanje ovdje da ne bih otvarao novu temu...
Da li ja kao drzavljanin Rep. Srpske mogu da otvorim privatni nerezidentni devizni racun u Srbiji i na isti primim uplatu od firme iz inostranstva?
Nadam se brzom odgovoru.
Pozdrav :)
[ Davor Vlajkovic @ 29.03.2008. 22:06 ] @
Da i da :)
[ SileRS @ 30.03.2008. 20:41 ] @
Hvala drug!
[ timotic @ 31.03.2008. 01:00 ] @
S obzirom na srbijanske zakone, mislim da je bolje pitanje da li ces te pare moci slati ili ih uopste dici.
[ SileRS @ 31.03.2008. 09:41 ] @
Kako mislis? Ne bih ja tu uplatu nigdje slao dalje, vec podigao tu s ciljem neke kupovine.
To bi mi odgovaralo da ne nosim novac odavde vec da mi se uplati direktno u Srbiju.
Teoretski ne bi trebalo biti problema. E sad praksa, to vec ne znam, zato sam vas pitao.
[ Ivand @ 31.03.2008. 10:30 ] @
U praksi u banci ces morati da potpises izjavu o poreklu tog novca, pre nego sto ti bude legao na racun.

Posle toga ti taj novac leze na racun i slobodno raspolazes njime.
[ SileRS @ 31.03.2008. 12:31 ] @
Da li je to nekakva formalna izjava, tipa.. novac ce mi biti uplacen od firme X za potrebe kupovine dobra Y ....
Ili se traze i neki dokumenti, ugovori itd...
Naime, prijatelj iz inostranstva mi posudjuje novac de kupim nesto, ali mi salje sa racuna svoje privatne firme.
[ user999 @ 12.04.2008. 19:51 ] @
Citat:
Pctel:
1) ako hoces da ne placas porez ovoj drzavi, onda otvori racun u nekoj drugoj, uzmi karticu i kad ti trebaju pare prosetaj do bankomata

Ovo nije baš tako jednostavno kao što si napisao. Naime, morao bi zamijeniti svoj adsense kod na stranici, sa onim koji bi dobio registracijom vezanom uz strani bankovni račun. Sumnjam da bi se to googlu svidjelo. Jasna stvar da kuhaš nešto.
Isto tako, služiti se jednim takvim bankomatom možeš samo uz proviziju.
I u HR je uvedena ista metoda, banke te traže da potpišeš odakle ti prihod kada unovčuješ ček, ali ja za sada stišćem "i" za ignore, kontam, ima i većih problema u državi od utjeravanja poreza za moju zaradu na adsensu.
[ zemsara @ 07.06.2008. 23:22 ] @
Da li je moguce otvoriti racun u Madjarskoj ili nekoj drugoj drzavi kao fizicko lice a da se pri tom ne mora putovati tamo?
[ zoksula @ 27.02.2010. 01:16 ] @
Kako je porez smesan - vise je od 60% u skoro svim slucajevima.

Npr u indiji je najverovatnije porez za adsense cini mi se 0% za zaradu ispod 100 000$.

Cak i bez zdravstvenog -znaci za affiliate i adsense je npr 16% + ponesto za extra-prihod.
[ zoksula @ 27.02.2010. 02:11 ] @
Moze neko da mi kaze za npr Citybank iz madjarske.

1) Da li mogu da otvorim racun a da bude 100% private (tj da nemaju pravo da nikome - znaci ni narodnoj banki srbije dostavljaju podatke o transakcijama na tom racunu ni u kom slucaju)

2) Da li tu naplaciju tih 15% za tax witholding - trebalo bi da ne naplacuju zato sto bi to za tax witholding trebalo da vazi samo u okviru evropske unije.
http://en.wikipedia.org/wiki/European_Union_withholding_tax


[Ovu poruku je menjao zoksula dana 27.02.2010. u 03:31 GMT+1]