[ eddy_yu @ 31.07.2003. 10:49 ] @
Kao sto tema kaze zanima me da li je moguce podici Mekintosov operativni sistem (9 ili X) na PC racunaru i kako ???
[ dr ZiDoo @ 31.07.2003. 11:22 ] @
Da si se potrudio i pročitao ranije postove vidio bi da ipak MacOS ne mere na PC.

MacOS X je baziran na Darwinovom kernelu koji je pored G portovan i na x86 procesore. To znači da samu srž opertivnog sistema Maca možeš natjerati da se vrti na PCu ali ne možeš pokrenuti Akvu (Grafičko okruženje) koja ipak prestavlja sastavni dio tog OSa.
[ dpop @ 31.07.2003. 17:35 ] @
Šta misliš da provjeriš na www.linuxiso.org gdje se može naći i Darvin kao osnova od Apple's Mac OS X za x86 i PPC kao i njegova varijanta GNU-Darvin...

Citat:

Description: The GNU-Darwin project combines Apple's Darwin 1.4.1 with X Windows and several GNU packages that aren't included with Apple's standard Darwin installer. ....
[ MrNo @ 09.08.2003. 17:34 ] @
Postoji neki emulator za window$ na kome mozes da instaliras OS 7 ili 8 nisam bas siguran, ali ti operativni sistemi su kao win 95 tako da uopste nema svrhe.
[ eddy_yu @ 18.08.2003. 13:22 ] @
Hvala za iscrpne odgovore ali jel bar neko moze da mi preporuci neki dobar emulator za mac-ov os 9 na pc-u ??
[ MrNo @ 19.08.2003. 00:40 ] @
Ne postoji emulator za OS 9
[ eddy_yu @ 19.08.2003. 23:18 ] @
Steta ..... za desetku necu ni da pitam
[ L I L I T @ 20.08.2003. 07:38 ] @
hmm... recimo ako si samo zaljubljenik u mac interface...to je bar lako...
ima dosta budževina za win koji prilično verno oponašaju mac look ...


ako je bar samo zbog toga , sve ovo ... a ako ne .... onda 'si kupi' jedan ..kad dođe vreme za to, pa se igraj ;)
[ dr ZiDoo @ 20.08.2003. 09:57 ] @
Jel to neko reklamira svoj desktop iz susjedne teme :D:D:D
[ reject @ 20.08.2003. 10:18 ] @
Citat:
Hvala za iscrpne odgovore ali jel bar neko moze da mi preporuci neki dobar emulator za mac-ov os 9 na pc-u ??


Jeste off-topic, ali ima par mnoogo dobrih Mac emulatora za
Amigu. Ja sam na svojoj extreme hi-end Amigi za tadasnje
vreme terao Mac-a bez ikakvih problema i koccenja i
slicno, sto se kaze - ko pravi. :)
[ MrNo @ 20.08.2003. 14:10 ] @
LOL to ti je kao kad neko nabudzi ficu da lici na porche-a :)
Mozes da kupis jeftin Blue and White G3 koji ce da tera OS X prilicno dobro. Kupis, probas, igras se malo i ako ti se svidja onda ustekas kintu i nabavis neku kvalitetniju masinu. Znaci moras da ulozis jedno 200-300$

Citat:
L I L I T:
hmm... recimo ako si samo zaljubljenik u mac interface...to je bar lako...
ima dosta budževina za win koji prilično verno oponašaju mac look ...
[ Miroslav Strugarevic @ 20.08.2003. 15:04 ] @
OS X je bombona :))
[ Miroslav Strugarevic @ 20.08.2003. 15:12 ] @
http://jimmac.musichall.cz/screenshots/molrocks5.jpg


Ali za ovo je potreban PPC i Linux :)

Ali ipak zanimljiva alatka ..
[ tOwk @ 21.08.2003. 01:40 ] @
Pa probaj da nađeš PowerPC emulator, na kojem bi teoretski mogao da pokreneš sve što može i na samom Macin-tošu (naravno, zavisi i od emulacije ostalih važnih delova, a ne samo procesora).
[ L I L I T @ 21.08.2003. 03:27 ] @
Citat:
MrNo:
LOL to ti je kao kad neko nabudzi ficu da lici na porche-a :)


jeste, al za početak je dobro imati bar i fiću,a porše dolazi s godinama ;)



- a što se emulacije tiče ... evo nekih linkova, pa se ''sigrajte dečki''

http://www.uni-mainz.de/~bauec002/B2Main.html
http://www.emaculation.com/articles/intro.html
http://www.macwindows.com/macemul.html
http://gamma.nic.fi/~lpesonen/BasiliskII/

- a ako pak nećete da emulirate,onda šminkajte svoje windows-e na ovaj način

http://www.aquaxp.com/download.php
[ caboom @ 21.08.2003. 08:32 ] @
pa nece vam emulacija bas odraditi posao... ako vec zelite os/x za male pare mozete da prodjete relativno jeftino sa polovnim g3-kama (~ 150-300$) ili sa polovnim g3 powerbook-ovima (~350-500$).
[ Miroslav Strugarevic @ 21.08.2003. 20:17 ] @
http://www.deviantart.com/view/2674409/
[ MMX @ 21.08.2003. 22:20 ] @
Ma nije losa ova tema za WinXP, ali mnogo je bolje pokrenuti pravi OSX na PCju nego to :) Ovih dana cu uzeti od rodjaka OSX, pa cu probati oce li da radi neki od emulatora koje je postovala LILIT.
[ Miroslav Strugarevic @ 21.08.2003. 22:39 ] @
Normalno. Ali ko nema MAC .. L(
[ L I L I T @ 22.08.2003. 05:17 ] @
Citat:
MMX:
Ovih dana cu uzeti od rodjaka OSX, pa cu probati oce li da radi neki od emulatora koje je postovala LILIT.


hmm ne znam šta ćeš ti uzimati od rođaka,ali ako si i malo ridovao one inkove što sam ostavila, radi sigurno s verzijom MacOS 7.5.3

a za neku noviju verziju,pa pokušaj,pa ako upali ... neki šot u /pub dir ...da vidimo šta si uradio ;)

[ caboom @ 22.08.2003. 08:05 ] @
mislim da je ovo prilicno uzaludan pokusaj :)
[ MMX @ 22.08.2003. 13:34 ] @
Citat:
L I L I T:
Citat:
MMX:
Ovih dana cu uzeti od rodjaka OSX, pa cu probati oce li da radi neki od emulatora koje je postovala LILIT.


hmm ne znam šta ćeš ti uzimati od rođaka,ali ako si i malo ridovao one inkove što sam ostavila, radi sigurno s verzijom MacOS 7.5.3

a za neku noviju verziju,pa pokušaj,pa ako upali ... neki šot u /pub dir ...da vidimo šta si uradio ;)



Koliko sam sinoć čitao one stranice što si postovala, video sam da je sa nekim emulatorom kako piše moguće pokrenuti OSX. No videću dal to stvarno radi kada mi stigne install cd.
[ L I L I T @ 22.08.2003. 16:38 ] @
Citat:
caboom:
mislim da je ovo prilicno uzaludan pokusaj :)



ma neka ...ko ima vremena nek se igra,pa sam nek zaključi koliko je sve to uzaludno ;)
[ nemesis @ 22.08.2003. 16:50 ] @
Citat:
reject:
Citat:
Hvala za iscrpne odgovore ali jel bar neko moze da mi preporuci neki dobar emulator za mac-ov os 9 na pc-u ??


Jeste off-topic, ali ima par mnoogo dobrih Mac emulatora za
Amigu. Ja sam na svojoj extreme hi-end Amigi za tadasnje
vreme terao Mac-a bez ikakvih problema i koccenja i
slicno, sto se kaze - ko pravi. :)


koliko veze ima amiga sa kompovima toliko
i moja wesh mashina sa prashkom za
ruchno pranje
- bu amiga bu -
[ MrNo @ 22.08.2003. 22:09 ] @
Nema sanse to da radi, kao sto je prethodno receno samo do OS 7, mozda cak i 8 ali preko toga ne postoji emulator koji ce da pokrene noviji Mac OS. Bar za sad ...
Mislim da je problem u CISC arhitekturi i da ne moze da odradi emulaciju novijih RISC procesora.
Medjutim PPC nema problema da simulira CISC arhitekturu :)
[ reject @ 06.10.2003. 11:12 ] @
Citat:
reject:
Ja sam na svojoj extreme hi-end Amigi za tadasnje
vreme terao Mac-a bez ikakvih problema i koccenja i
slicno, sto se kaze - ko pravi. :)

...
Citat:
MrNo:
Nema sanse to da radi, kao sto je prethodno receno samo do OS 7, mozda cak i 8 ali preko toga ne postoji emulator koji ce da pokrene noviji Mac OS. Bar za sad ...

Jeste bio je Os7, a Amiga je imala PPC procesor.
Sve je lepo radilo i nikada se nije desilo da neki program sa sedmice nece da radi.
Igre takodje, kao i copy/move fajlova AmiOs/Os7. I to su bila dva emulatora za
Mac na istoj masini i ne mogu da se setim zasto je jedan bio bolji od drugog i
zasto sam drzao oba, ali to sad nije bitno... :)
Jedino je bio smor za likove bez monitora da gledaju kako rezolucije na 'mac-u'
interlejsuju.:)
[ silverglider @ 06.10.2003. 14:21 ] @
Za generaciju Macova baziranim na mc68K moguce je terati sve do MacOS 8.1; tj. 8.0, pa se skine free upgrade sa appletovog sajta na 8.1 verziju. Od verzije 8.5 vec mora obavezno PPC da bude u makini.