[ Vole Domu @ 03.07.2007. 20:54 ] @
daklem posle silnog iskusavanja i iskustvavanja resio sam da pomognem buducim kandidatima na FDU, naravno katedra FTV rezija, mada ce i ostali moci da izvuku ponesto korisno...

prosao sam do treceg kruga, a devetog cu saznati da li sam upisao FDU

jeste da je sad malkice kasno za ovo, ali prosto zelim da se ispisem dok mi je to jos sveze u secanju pa cu repostovati sledece godine...

da krenemo///

prvo dolaze pripreme za faks, sto pre krenes to je bolje,,,
pozeljno je izaci i posle trece godine srednje iako tada NEMA SANSI da se upise rezija, najdalje sto mozes da stignes sa tri godine skole je treci krug,
i to ako si bas dobar... ali izlazak posle trece na prijemni te sprema za ubuduce i ako kojim cudom stignes do treceg kruga sledece godine imas jos vece sanse...

odmah na pocetku bih napomenuo da devojke imaju mnogo manje sanse da upisu FTV reziju, necu zalaziti u to da li je to zbog njihove nesposobnosti, sovinisticke diskriminatorske komisije ili zbog porasta vazdusnog pritiska u mozambiku, ali to prosto jeste tako... naravno moguce je upisati, ali su prosto manje sanse... Ove godine je bio prijavljeno priblizno isto muskih i zenskih kandidata, a u treci krug su prosle samo dve devojke....

dalje, nema razlike da li si iz BGa ili nisi, ove godine je prosla gomila ljudi iz Nisa, Kragujevca, Loznice... jedino sto ako nisi iz BGa bices primoran da propustis neka desavnja poput FESTa i moguce je da ce te na testu opste kulture zakaciti pitanja vezana iskjlucivo za BG (tipa ove godine nabroj 7 pozorista u Beogradu)

da se vratimo na pripreme
u Beogradu postoje cetiri filmske skole, ja necu navoditi kontakte, ali preko PPa mogu da vam prosledim i to...
dakle:
-KVADRAT
-AFC
-Fix Focus
-Fimlska Radionica Milana Lolica

ja sam isao kod Lolica u skolu, a znam gomilu ljudi iz Kvadrata, i ponekog iz AFCa...

Fix Focus je najnovija, najnepoznatija i trenutno bih rekao najbezveznija skola, mada nisam siguran u to, prosto zato sto nemam dovoljno informacija

AFC je najjeftiniji ali ima jedan veliki downside sto ima ogromne grupe polaznika, pa je nemoguce posvetiti se svima dovoljno....
[ovom prilikom odajem respect liku iz AFCa koji je napravio "Johnny's Video". To j enesto najurnebesnije sto sam video u skorije vreme.]

Kvadrat je najskuplji, najrenomiraniji, najjaci, najveci,
Kvadrat ima tradiciju, imaju cak i svoj filmski festival... Downside je sto su jebeno skupi, sto skolu drze matorci, koji bas i ne drze korak sa danasnjim mladjim generacijama. OPni su tehnicki najbolje opremljeni, ali ti to svakom prilikom nabijaju na nos i pritom te lupaju po dzepu poprilicno...
kvadrat je ove godine od 13oro koji su usli u treci krug imao cak sestoro

Lolic je po meni najbolji (svaki ciga svoga konja...) mada da imam vise kesha isao bih paralelno i u kvadrat,
Lolic je najjeftiniji posle AFCa, ali se daleko najvise cima oko svojih djaka,
nema velike grupe, maximum cetvoro, Lolic je lik koji te vozi kuci posle predavanja, kupuje cokoladu, kokakolu, pravi cedevitu, mozes da ga zoves svaki dan ako ti nesto nije jasno ili ti treba nesto za faks itd. On je najsavremeniji, najvise je u toku... On jedini bas drzi pripreme, ovo ostalo su filmske skolice u kojima pokupis znanje koje ce ti koristiti na prijemnom. On jedini (mislim) ima ceo mesec posebnih priprema samo za prvi krug (test opste kulture), psihicki te priprema za cimacinu na usmenom, govori ti sta bi mogli da te pitaju (i pogadja, verujte). Lolic je zavrsio BK kod Zike Pavlovica i trebalo ib uskoro da postane asistent tamo...
Od Lolicevih sam samo ja prosao u treci, ali on je imao daleko manje polaznika...


eto toliko o filmskim skolama,

ljudi kazu da za reziju ne mozes da se pripremis, i to je donekle tacno.
treba na neki nacin biti stvoren za to, ali opet postoji gomila stvari koje mozes i treba da uradis da bi sebe priblizio upisivanju FDUa...
ovde cu se dotaci i pitanja zasto je jako bitno upisati FDU
pa nije bitno, ako si sin Gorana Markovica ili Zike Pavlovica ili ako imas milione, kamione, avione pa mozes da napravis svoju produkcijsku kucu. Srpska kinematografija je organizovana po klanovima, i mi obicnii smrtnici jedinu sansu za snimanje fimlova imamo samo ako se infiltriramo u te klanove.
a jedini nacin (ako ne probate da ozenite cerku Gorana Markovica) za to je da se upise FDU, te stoga treba da uradis sve da u tome uspes.

A sta mozes da uradis?
par stvari

-prvo pogledati sto vise filmova (akcenat na matore filmove od priznatih rezisera [akcenat na: Kurosavu, Bergmana, Bunjuela, Hjustona, Forda, Hickoka, Formana (Bajic i Markovic se opasno loze na Formana), Kjubrika(napravicu full listu ovih dana)], od toga sto vise tih filmova pogledati u kinoteci,
i generalno kinoteka nije los vodic za to koji je film bitan a koji nije
dok gledate filmove, pisite analize sto vise, da bi se vezbali za prvi krug

-posecivati festivale koji se odrzavaju kod nas : FEST, Kratki Metar, FFS , Slobodna Zona i koji god da naidje. Za vreme festivala paziti ko gostuje, koji su filmovi bitniji...

-procitati makar malo literature koja stoji na sajtu FDUa. Za literaturu generalno ne smaraju skoro uopste (osim ako ih ne naljutis, a tad si ga ionako natrafao) Treba sto pazljivije procitati Istoriju filma (preporucujem David A Cook-a iz Clia a ne Gregor i Patalas koje FDU preporucuje, Kuk je neuporedivo citljiviji i savremeniji, cak je i prevod bolji , a istorija je istorija)
i iz Televizije uvek uvale par tehnickih pitanja mada to mozes znati i iz zivota...
ovo ostalo valja prelistati. Literatura se moze nabaviti na FDU. Lolic poseduje sve knjige (+jos par jako zanimljivih poput Hrvatske Enciklopedije Filma), tako da ako budete isli kod njega moci cete da prekopirate, a i ja ih posedujem sve, tako da mozete i meni da se obratite...
Da, treba i procitati Plazevskog ako vec to ne znate, mada ako idete kod Lolica on ce vas sve to nauciti...

-pratiti sta se dogadja u oblasti kulture, u gradu (mada i u celom svetu), najvise u oblasti kulture, ali i ostalo sve (poput Lige Sampiona)
Vazno je ko je dobio na sterijinom pozorju, ko je dobio Ninovu nagradu, oskari, kan itd... Ko je primljen u SANU da li je neki FDUovac dobio nagradu za nesto itditd,,

-znati otprilike filmografije i biografije najbitnijih rezisera...

to bi bilo to otprilike

sad prelazimo na realdeal
tj sam prijemni

prvo par kratkih napomena o stvarima koje podnosis na prijemni (spisak je na sajtu FDUa)
-fotografija formata dopisne karte - to je 9x13

-film na VHS-PAL - kad zavrsis film treba ga prebaciti na VHS, to ne rai puno likova u BGu... ovaj kod koga sam ja radio se nalazi u Vojvode Stepe 064/2111497, moras da mu doneses kasetu, ima za 100 kinti u IPSu

-Biografija - ovde navoditi samo ono sto je vezano za reziju, znaci nema gluposti poput clan sam planinarske sekcije i volim da crtam u slobodno vreme. Ne krace od pet recenica ne duze od deset.

-lekarsko uverenje se vadi u Studentskoj Poliklinici u Krunskoj (pauza je od 10 do pola 11 )

-svedocanstva i diplome se podnose kopije, a original na uvid (mada meni nisu gledali, samo su pitali da li imam)

to je to...

onda ono sto treba da uradis pre prijemnog je film. Film traje do 10 minuta, ne bi trebalo da traje krace od 5, a optimalno je 7. Ranije su iskljucivali filmove koji traju npr. 10 min i 15 sekundi ravno na 10 minuta. Ove godine nisu. Ali opet nije preporucljivo preci granicu. Film je igrani. Treba izbegavati sve novotarije, eksperimente, avangardu. Znaci sto skolskije, sto plasticnije... Sto manje dijaloga to bolje, trazis se filmski izrazaj. Jako je vazno da film ima obrt. FDUovci se generalno jako prze na obrte i za flim bez obrta ce vas grdno cimati... ostalo je pitanje vaseg senzibiliteta

PRIJEMNI:

kao sto znamo prijemni se sastoji iz tri eliminaciona kruga,
mada ustvari ima devet stavki koje moraju da se odrade (devet krugova pakla )

prvi krug:
1) Pismeni test iz oblasti filmske i opšte kulture,
2) Sažeta analiza igranog filma – pismeno,
3) Izrada rediteljskih zadataka – pismeno.

drugi krug:
4) razgovor sa kandidatom

treci krug:
5) Snimanje kratke vežbe video tehnikom na terenu,
6) Montaža kratke vežbe uz ucešce demonstratora,
7) Snimanje kratke igrane scene u TV studiju sa više kamera.
Usmena odbrana prakticnih radova,
9) Pitanja iz oblasti koje obuhvata obavezna literatura.



PRVI KRUG
Test iz opste kulture ima 30 pitanja (koja nisu na zaokruzivanje nego su bas pitanja), od kojih treba uraditi 21 da bi prosao,,,
ali ta granica se ponekad spusti ako testovi generalno budu lose uradjeni, mada nikad ne znas koliko je spustena, jer nezavisno od toga da li si prosao ili ne oni ti nikad ne kazu koliko si bodova imao...
na testu ima najvise bukvalno opste kulture, evo pitanja koja su bila meni na testu:
-gde je rodjen Nikola Tesla?
-Ko je Gaudi i za koji grad se vezuje??
-kad je rodjen da vinchi?
-koja kompozitorka je primljena u SANU?
-koji srpski umetnik je primljen u Francusku akademiju nauka i umetnosti?
-koliko iznosi apsolutna nula
-Koja prestava je dobila na Sterijinom Pozorju
-Nabroj sedam pozorista u Beogradu
-sta znace Carpe Diem i Rara Avis
-ko je generalni sekretar UN i iz odakle je poreklom?
-napisi jedan roman Dzems Dzojsa.
-Sta je motiv slike Pieta?
- Za kakav dogadjaj se vzuje Majski Prevrat?

dalje dolaze pitanja tehnicke prirode, najvise vezana za televiziju
meni je bilo
-sta je HDTV?
-Sta su to reportazna kola?

onda dolaze filmska pitanja
-sta je montaza atrakcije i za koga se vezuje
-napisi jedan film Tarkovskog
-ko se pre dolaska u ameriku zvao Mihalj Kertes i koji je njegov najpoznatiji film?
-nabroj tri pripadnika Francuskog poetskog realizma
-ko je autor filmova Moj Ujak, Traffic, Playtime?
-Kako se zove prvi srpski dokumentarni film?

u okviru prvog kruga se pisu i rediteljski zadaci i analiza filma, ali se to gleda tek u drugom krugu tako da za prolaz u drugi vazi samo test...
ove godine je bilo 50 kandidata od kojih je 31 proslo prvi krug

Rediteljski zadaci su neke situacije koje treba zavrsiti. Ranije je to bilo npr zavrsi situaciju u 10 kadrova bez dijaloga il tako nesto. Jedne godine je bilo opisi dosadu u 5 kadrova. jednom je bilo opisi situaciju kada si se najvise uplasio u zivotu u 10 kadrova. Ove godine smo dobili dva od kojih je trebalo izabrati jedan. Prvi je bio "Studenti rade ispit. Svi su koncentrisani na zadatak kad ispod vrata ucionice pocinje da kulja dim" Razvij situaciju. Bili su dozvoljeni dijalozi, kadriranje nije bilo obavezno, moglo je literarno da se pise. Druga tema je bila samo "Razvij ideju za reality show"
Tu nemam sta puno da savetujem, osim sto bi opet bilo pozeljno imati obrt.
Generalno ovi zadaci su mozda najmanje bitni od celog prijemnog.

Analiza filma:
dobije se neki klasicni film. Ove godine je bilo Cudo u Milanu od De Sike iz 1951, prosle je bio Butch Cassidy And Sundance Kid...

analiza ne treba da bude predugacka i ne sme se baviti samo temom, idejom, likovima, zapletom nego mora sadrzati analizu i cisto tehnickih i rezijskih delova filma poput specijalnih efekata, montaze, pokreta kamere, tempa, ritma, muzike, dijaloga, sumova, scenografije, kostimografije itd...
analiza ne sme biti subjektivna. Izbegavati recenice poput "Svidelo mi se..."
"Jako je dobro sto...". Znaci sto objektivnije, nepristrasnije to bolje...

to bi bio prvi krug

DRUGI KRUG:
drugi krug se sastoji samo od razgovora. Tu cesljaju literaturu, treba da branis film, analizu zadatak, drndaju te na razne nacine. Ovde najvise njih otpada i najnepredvidljiviji je krug. najmanje moze da se kaze. Sta je bitno?
Nikako se ne prepirati sa komisijom, ne dizati glas i slicno. Jako je vazno na pocetku reci Dobar dan i kad zavrse sa tobom Dovidjenja. Ne treba im se ni cepiti previse i povladjivati svemu sto kazu, pogotovu sto nekad navlace namerno (npr krenu da kritikuju namerno nekog velikog rezisera, misleci da ces uhvatiti udicu). Komisija voli da se igra Good Cop Bad Cop sistema. Cesto te jedan namerno provocira i pljuje a drugi brani. Redovno ima neko u komisiji ko se smara - cita novine, jede nesto, zeva, prekida u pola recenice nekim glupim pitanjima, tera te da ponavljas zato sto nije cuo. To je sve igra, i moras paziti kako igras. Za ovaj deo prijemnog valja unapred spremiti odbranu filma, znati sta si koristio u filmu, kako se to tacno zove gde je prvi put upotrebljeno, koji reziser to najvise koristi, koje su greske u filmu i zasto si ih napravio,,, razmisli sta bi promenio da si ima vise para, vremena, koji delovi filma su mogli drugacije da se urade i zasto nisu....
takodje ko su ti omiljeni reziseri i filmovi i zasto, mada ovo cesto pitaju u trecem a ne u drugom...
gde si se spremao, bilo sta vezano za biografiju i tako dalje...
prosek ostajanja sa komisijom je 20 minuta, a raspon izmedju 15 i 30, sve ispod 15 i iznad 30 znaci da si najverovatnije pao, a za vremena izmedju 15 i 30 nema pravila....
to bi bilo to otprilike, ostalo sve zavisi od tebe, filma, trenutka, njihovog raspolozenja.

Ove godine od 31 u treci krug je proslo 13. Obicno pustaju izmedju 12 i 15.

TRECI KRUG:
ove godine (pa ce valjda nastaviti) FDU je resio da primi 7 rezisera, sto znaci da za treci krug ostaje jako mala konkurencija...

u trecem krugu se rade vezba na ternu i vezba u studiju...

Na teren te posalju sa kamerom (ustvari odvezu te taxijem koji oni plate) i daju ti 15 minuta trake i tri sata da snimis materijal za dokumentarac do 2 (nekad do 3) minuta...
tri sata je vise nego dovoljno (ja sam zavrsio za dva i onda otisao da igram basket)
tako da je preporucljivo prvo dobro razmisliti sta ces da snimas i kako pa onda natenane snimiti sve to...
za ovu vezbu je jako vazno da NE BUDE REPORTAZNA.
znaci mora da ima neku pricu. mora da ima pocetak, sredinu i kraj.
mora da ima neku poruku, poentu, ideju... ne samo da budu nabacani kadrovi kao za vesti RTSa...

sto se tice lokacija mene su poslali na kalis, a ostale grupe su isle na adu, knez, donji grad sto su zajedno sa trgom nikole pasica i jos par lokacija standardna mesta na koja salju....

kamere su jako teske, ali su dobre, profi
stativ ti ne daju...

posle zavrsenog snimanja vracate se na faks da montirate vezbu. Za to dobijes montazera najcesce druge, a ako nemas srece prve godine. Sa njima treba pazljivo raditi i stvarno je pitanje srece koga ces da ubodes.
Nekome montazer pomogne mnogo, a nekome skroz pokvari vezbu. Mada od tebe zavisi da li ces mu dopustiti da ti unisti materijal. Oni su cesto nezainteresovani i u fazonu su da sto pre zavrse sa tim, treba ih pazljivo navoditi na to sto hocete i motivisati ih (tipa budes fin, salis se, kupis im nesto za has). Opet od njih ne treba ocekivati da od loseg materijala izvuku odlican film....

drugi deo treceg kruga je vezba u studiju. Obicno dobijes par glumac i snimatelja i treba da snimis nesto kratko. Ponekad bude vise kamera, pa moras da vezbas prebacivanje sa jedne na drugu. Ove godine je bila jedna kamera, situacija do 2 minuta, bez dijaloga u jednom kadru. Glumci i snimatelj su uglavnom jako kooperativni i spremni da slusaju, opet to zavisi i od tebe. Situacije koje daju su jako proste, evo nekih koje su bile ove godine:
-par ceka autobus...
-par je jedini u hotelu preziveo cunami
-momak spava, devojka mu upada kroz prozor u sobu
-lik ceka na salteru
-momak i devojka cekaju u redu za kasu
-prostitutka i policajac se srecu na ulici

ovo treba uraditi takodje skolski, plasticno, prosto ali opet SA OBRTOM!
ako imate jednu kameru i jedan treba koristiti pokrete kamer sto vise,
a ako imate vise kamera, onda sto vise prebacivanja. Znaci , staticnost ne valja.

Kada zavrsite vezbe ide se opet na razgovor sa komisijom.
ono sto je men zacudilo je da niko iz komisije ne prisustvuje snimanju vezbe da vidi kakav vam je rad sa glumcima. Oni samo pogledaju to pred vama i onda komentarisu.
Ovo je prakticno preslikan drugi krug, samo sto je manja konkurencija i nije prijemni film nego vezbe u pitanju. Ostalo je prakticno isto.
Treba napomenuti medjutim da je drugi krug u principu bitniji. Oni vec u drugom odrede koga hoce da prime a koga ne, i onda u trecem samo treba da ne napravis neko veliko s***** ako su te isplanirali, a ako nisu onda moras stvarno da zablistas da bi promenili misljenje.

eto to je to, na kraju samo odaberu sedmoro koji ce proci i to je to.



nadam se da sam pomogao (cu pomoci) mladim buducim reziserima...

pozdrav
[ autarh @ 03.07.2007. 21:09 ] @
vidim da se niko ne javlja,,, pa evo ja cu :) prosao sam do treceg kruga na FDU i sad cekam rezultate koji su devetog... napisao sam tutorial o upisu na FDU, pa eto koga zanima neka procita... (http://www.elitesecurity.org/t268223-0#1627751: http://www.elitesecurity.org/t268223-0#1627751 )



brate cestitam, drzim ti palceve!
[ bags @ 04.07.2007. 00:45 ] @
Zanimljiv tekst...

Ajd sa srecom,valjda ces jednog dana biti poznat. :P
[ kupidisk @ 08.07.2007. 10:00 ] @
Hvala na postu!

Prilicno si me oraspolozio, vidno sam srecan sto ne moram da upisujem fdu :)
[ jejejelena @ 03.04.2008. 13:40 ] @
Odličan ti je tutorial, vole mudo, baš detaljan. Htela sam da pitam za jednu informaciju, kako da dodjem do Milana Lolića, ne mogu na netu ništa da nadjem. Nova sam, kako u filmu tako i na ovom forumu, nadam se da nije protiv pravila foruma da tražim ovu vrstu informacije.
Hvala na odgovoru, ako ga bude bilo :)
[ xantipa @ 06.12.2008. 01:09 ] @
jesi li upisao fdu na kraju?