[ evolution @ 06.07.2007. 17:29 ] @
Roaming usluga

Zemlja: Crna Gora

Korisnici mt:sa

U T mobile mrezi (od 9. jula m:tel)

Minut odlaznog poziva pre paid: 8 dinara
Minut odlaznog poziva post paid: 7 dinara
Dolazni pozivi (post paid i pre paid): besplatno
Uspostavljanje veze: 1,5 din
Obracun: po minutu (CAMEL-direktno biranje brojeva), po sekundi (USSD-povratni pozivi ukucavanjem koda *102*broj#)
SMS poruka: 6,5 dinara
Prednosti: Pozivi ka republici Srpskoj po istoj ceni, jeftiniji SMS

Rok trajanja akcije: 01.jul - 31.jul 2007.

Korisnici Telenora

U Promonte mrezi

Minut odlaznog poziva pre paid: 8,5 dinara
Minut odlaznog poziva post paid: 7 dinara
Dolazni pozivi (post paid i pre paid): besplatno
Uspostavljanje veze: 1,5 din
Obracun: po sekundi (CAMEL-direktno biranje brojeva), po sekundi (USSD-povratni pozivi ukucavanjem koda *123*broj#)
SMS poruka: 13 din pri paid, 9,23 din post paid
Prednosti: Tarifiranje razgovora po sekundi, dopuna kredita Promonte vaucerima, duze trajanje kampanje

Rok trajanja akcije: 01.jul - 31. avgust 2007.

Korisnici VIPa

Nema informacija (za sada).

Cene su bez PDV-a.

Ako neko ima nesto da doda, samo napred!
[ neleprvi @ 08.07.2007. 06:12 ] @
Kako stojimo sa Grckom?
Moj paket "Posle 4" znaci u full-u 9,9din+1,5din+18%pdv+33,3%roaming =17,93 din
Da li je tako?
[ Jbyn4e @ 08.07.2007. 06:59 ] @
Naravno da ne. Imas cenu u roamingu, za Grcku, i njoj smanjis cene za 33.3 %/. Kao sto sve lepo pise vec na
http://www.telenor.co.yu/?section=private&page=435
u delu dolazni i odlazni pozivi, pa pogledaj.
[ waikiki @ 08.07.2007. 08:40 ] @
Citat:
djuice: Roaming usluga

Zemlja: Crna Gora

Korisnici mt:sa

U T mobile mrezi (od 9. jula m:tel)

Minut odlaznog poziva pre paid: 8 dinara
Minut odlaznog poziva post paid: 7 dinara
Dolazni pozivi (post paid i pre paid): besplatno
Uspostavljanje veze: 1,5 din
Obracun: po minutu (CAMEL-direktno biranje brojeva), po sekundi (USSD-povratni pozivi ukucavanjem koda *102*broj#)
SMS poruka: 6,5 dinara
Prednosti: Pozivi ka republici Srpskoj po istoj ceni, jeftiniji SMS

Jel to vazi samo u okviru mreze 064/065. Odnosno, jel postoje popusti kada se sa 064 iz CG poziva fiksni ili 063 u Srbiji,
[ Jbyn4e @ 08.07.2007. 08:54 ] @
Meni vi ljudi niste jasni. Da li citate sta pise na sajtovima oko tog rominga?
Citat:

Ako se ovog leta nalazite u Crnoj Gori ili Republici Srpskoj odaberite m:tel mrežu i pozivajte vama drage osobe u Srbiji, Crnoj Gori i Republici srpskoj za samo 8,00 dinara po minutu, a svi dolazni pozivi su besplatni. Ako ste ljubitelj SMS poruka, a odabrali ste m:tel mrežu, slanje SMS poruke košta neverovatnih 6,50 dinara bez obzira na destinaciju gde ste poslali poruku.

Od 1. jula do 31. jula svi vaši pozivi iz mreže T-Mobile Crna Gora ka Srbiji Republici Srpskoj i Crnoj Gori tarifiraće se po ceni od 8,00 dinara po minutu, a svi dolazni pozivi biće potpuno besplatni.


Znaci ka DRZAVI SRBIJI, ne ka OPERATERU U SRBIJI. Kad si u npr. C. Gori ispada ti jeftiniji SMS ka inostranstvu nego da si u Srbiji...
Znaci, ajmo po americki, za ljude koji slabije razumeju: POZIV IZ ROMINGA (u odabranoj mrezi u zemlji u kojoj si, npr mtel ili t-mobile u CG) VAZI KA SVIM MREZAMA U ZONI KOJU ZOVES. Znaci, iz C. Gore kostace te isto zvao BILO KOJU MREZU u Srbiji ili R. Srpskoj.

Citajte malo ljudi, pa ne treba vam tumac za svaku recenicu!
[ zALFex @ 08.07.2007. 16:17 ] @
To znaci da je nekome jeftinije da prica iz Crne Gore ukoliko ima npr. tarifni paket Vise price 500 i zove neki broj van Telenorove mreze [8 din/min],jer je u roamingu u CG cena odlaznog poziva 7 din/min. :)
Sta kazete?:)
[ evolution @ 08.07.2007. 19:37 ] @
Tako je.

"Svim postpejd i pripejd korisnicima koji ove godine letuju u Crnoj Gori i koriste Promonte mrežu omogućavamo:

*
Nacionalnu tarifu za sve pozive ka Srbiji i ka Crnoj Gori
*
Besplatne dolazne pozive"

http://www.telenor.co.yu/?section=private&page=3695
[ Pajica Ristic @ 18.07.2007. 14:03 ] @
zna li neko zasto slabo idu pozivi i poruke (a u vecini slucajeva uopste ne idu) prema 063/062 brojevima kada se salje iz m:tel mreze 068 cg?
[ Pajica Ristic @ 24.07.2007. 13:50 ] @
i jos jedno pitanje... obzirom da je telenor omogucio i 3G roaming, zna li neko koliko to kosta? znam da prenos podataka kosta kao i preko gprs-a, a interesuje me koliko kosta video poziv.. pozivao sam drugaricu koja je na 068 mrezi/ ja sam koristio proMonte mrezu i 063 postpaid karticu..
[ evolution @ 24.07.2007. 17:52 ] @
Na ovoj stranici se nalaze cene video poziva za roaming zone pojedinacno, ali nisam nasao informacije za Promonte konkretno (ukoliko postoji neko beneficirano tarifiranje video poziva): http://www.telenor.co.yu/?section=private&page=3613 . Mozda bi bilo najbolje da okrenes 9863. Pozdrav!
[ Dejan Vesic @ 15.08.2007. 13:11 ] @
Jaako se pazite ovakvih usluga:

http://www.vesic.org/blog/svak...ezobrazne-cene-roaming-usluga/
[ pajaja @ 15.08.2007. 13:34 ] @
Ne treba da se paze takvih usluga nego da citaju sta pise. Jedino sto moze da im pomogne da ne dodju u tu situaciju je da pre nego sto odu negde provere kako se tarifira koji saobracaj u zemlji gde idu.
[ zzviktor @ 15.08.2007. 13:45 ] @
>Eh da ovo nije srbija , ja sam 2001 bio u belgiji i posle svakog ali svakog
>razgovora ssa pre pajd kartice proximus mreze sam dobijao sms o predhodnom
>stanju, potrosenim minutima i trenutnom stanju. Naravno upit u stanje je
>bio besplatan i nije nikome padalo ni na kraj pameti da to naplacuje.
*311# bespltno ali stanje nije realno ako koristite tarifne dodatke ili
pakete sa uracunatim minutima.
9830 se naplacuje po tarifnom paketu ili kako vec stanje takodje nije realno
i ne prikazuje pravo vec neko kvazi stanje.
Preporuka u roamingu koristite pre pajd jer je real time stanje a ne ovakva
katastrofa od post pajd stanja.
[ Dejan Vesic @ 15.08.2007. 13:48 ] @
O da, itekako treba da se paze.

Kako ne postoji način da proverite stvarno zaduženje, ostavljeni ste na milost i nemilost "naknadnom obračunu".

Roaming usluge su samo neverovatan izgovor da vas mobilni operater odere najstrašnije.
[ pajaja @ 15.08.2007. 14:00 ] @
Zaduzenje na 311 nikad nije 'trenutno zaduzenje', ostavljeni ste na milost i nemilost samom sebi. Ako neko ne moze da se kontrolise ili ga mrzi da procita da se GPRS tarifira sa ~0.5din/KB i da je minimalna kolicina prenetih podataka 100KB, nije mu kriv ni mts ni telenor. Nisam do sad imao problema sa najstrasnijim dranjem od strane telenora (madjarska, slovenija, italija, hrvatska, cg, grcka), i racuni su uvek bili onakvi kakve sam ocekivao. Zasto? - Ne znam, mozda me vise vole.
[ Dejan Vesic @ 15.08.2007. 14:16 ] @
Citat:
pajaja: Zaduzenje na 311 nikad nije 'trenutno zaduzenje', ostavljeni ste na milost i nemilost samom sebi. Ako neko ne moze da se kontrolise ili ga mrzi da procita da se GPRS tarifira sa ~0.5din/KB i da je minimalna kolicina prenetih podataka 100KB, nije mu kriv ni mts ni telenor. Nisam do sad imao problema sa najstrasnijim dranjem od strane telenora (madjarska, slovenija, italija, hrvatska, cg, grcka), i racuni su uvek bili onakvi kakve sam ocekivao. Zasto? - Ne znam, mozda me vise vole.


Bravo za tebe, svaka ti čast, baš mi je drago da ti je sve potaman i da imaš odličnu samokontrolu.

Sa druge strane, ne vidim zašto bih ja morao da računam i merim koliko sam potrošio, ako postoji servis za koji operater tvrdi da radi to što bi trebalo da radi.

Valjda zato što u ovoj zemlji nije normalno da dobiješ uslugu koju uredno plaćaš.
[ pajaja @ 15.08.2007. 14:29 ] @
Potpuno se slazem da ne bi trebalo da mi preracunavamo to. Nisi me dobro razumeo, ono sto sam ja hteo da kazem je da to sto se desilo tvom prijatelju za GPRS pise na sajtu. A i u samoj reklami kazu da se taj 'ne-roaming' odnosi samo na razgovore. Onaj drugi deo o roku za placanje je bezobrazluk. Hvala za samokontrolu, nije bas tako samo sam navikao da odprilike znam koliko sam potrosio. Dakle jedini problem ostaje provera trenutnog stanja, koja u roamingu nije moguca tek tako zbog izvestaja koje razmenjuju roaming partneri.
[ pisac @ 15.08.2007. 16:27 ] @
Koristio sam 063 postpaid u Grčkoj, GPRS i primanje poziva. Račun mi je bio oko 2000 a stanje na *311# je bilo ažurno u roku od jednog radnog dana. Znači, ako napucam GPRS u petak uveče, to se na stanju vidi u ponedeljak prepodne. I to po mom utisku nema veze sa Telenorom, već sa lokalnim provajderom.

Inače, koristio sam i 064 prepaid u roamingu, samo zato što je zvanje drastično isplativije sa 064 prepaida. Ali, samo ukoliko kucate USSD kodove (*102*+381....#)

A ko ne zna da se informiše i kontroliše, neka kupi lokalnu prepaid karticu, i neće da ga boli glava.
[ Dejan Vesic @ 15.08.2007. 17:05 ] @
Znam da je teško prihvatiti, ali subjektivna realnost NIJE i objektivna realnost.

To što se Vama nije dešavalo i što je *311# sledeći dan davao stanje kako treba - super, to znači da je protokol između Grčkog provajdera i Telenora radi.

(drugačije ne bi radilo jer *311# daje Telenor zaduženje, a to može da bude tačno samo ako Grčki provajder ispostavi stanje i to se obračuna).

Opet, moj prijatelj (koji zna da se informiše) je dobio ogroman račun u Telenor/Promonte varijanti POSLE 10 dana - i *311# _nije_ davao validno stanje. Prosto nije. Nema potrebe za ovakvim karakterizacijama:

Citat:
pisac: A ko ne zna da se informiše i kontroliše, neka kupi lokalnu prepaid karticu, i neće da ga boli glava.


prosto nisu na mestu.
[ pisac @ 15.08.2007. 20:17 ] @
Ja sam dobro promislio pre nego što sam počeo da koristim GPRS u roamingu. I prvo sam proverio da li mi se račun uvećava, tako što sam potrošio desetak kilobajta i čekao da vidim promenu na *311#. Tek kada sam video da je stanje relativno ažurno (sa pola radnog dana ili dan zakašnjenja) sam počeo da koristim GPRS za ozbiljnije stvari, i pri tome sam redovno proveravao da li se *311# uvećava u skladu sa onim što sam trošio.

Da se *311# nije uvećavao, ne bih koristio GPRS baš zato da mi se ne bi desilo ono što se desilo tvom prijatelju, već bih kupio lokalnu pripejd karticu i uživao (opušteno).

Dakle, ostajem pri svojoj konstataciji, jeste da je malo bolna, ali je surovo istinita:
Citat:
pisac: A ko ne zna da se informiše i kontroliše, neka kupi lokalnu prepaid karticu, i neće da ga boli glava.
[ Dejan Vesic @ 15.08.2007. 21:11 ] @
'Ajde da probam opet.

#311* je pokazivao uvećavanje računa dnevno i po izlasku iz Crne Gore je pokazivao vrlo umerenu cifru.

10 dana posle je stigao SMS da je račun za taj period preko 100.000 dinara.

Sad jasnije?
[ pisac @ 15.08.2007. 21:49 ] @
To u prevodu znači da su pozivi obradjivani redovno, ali da nije GPRS. A onda se vratimo na ono što sam rekao malopre: probaš GPRS, čekaš da se vidi na *311# (u medjuvremenu ne telefoniraš i ne primaš pozive). Ako se ne vidi potrošnja GPRS-a, nešto nije u redu, i više ne koristiš GPRS (i ne boli te glava).

Nego, taj tvoj prijatelj bi trebao da se zahvali svom provajderu na dugogodišnjoj saradnji, i da mu preporuči da na sudu rasprave te troškove.
[ evolution @ 15.08.2007. 21:57 ] @
Onda nesto tu nije u redu. Ili je njegov prosecni mesecni racun bio preko 15 000 dinara, ili je greska prilikom obracuna, u sta sumnjam, ali ne iskljucujem. Neka 'osteceni' izvadi listing i pogleda da li se poklapa. Ako je sve u redu, onda vazi ono sto je pajaja rekao. Ne bi bilo lose pozvati Call Centar i razjasniti sve do detalja.

Ne moze operater biti kriv ako korisnik ne zeli da se informise o cenama u roamingu i nacinima tarifiranja. U tu cifru od preko 100.000 dinara mogu stati desetine megabajta, jel tvoj prijatelj mislio da je GPRS u roamingu besplatan ili sta li...? Jer mi nije najjasnije, ako mu se stanje uvecavalo 'umereno', a skidao je desetine megabajta, sta je mogao da ocekuje?

Sve mi je ovo jako nelogicno...
[ vipp @ 16.08.2007. 09:43 ] @
99% problema je sa GPRS u roamingu jer se cena određuje uglavnom za pakete od 100KB tako da vas i čak bezuspešna konekcija na server zbog provere mail-a, koja odnese 1-2 KB, košta 100-ak dinara.
Ljudi, samo treba pre polaska na put posetiti sajt provajdera i proveriti cene koje su veoma precizno navedene i neće nikad biti problema, a nećete imati ni razloga da krivite operatera zbog "dranja" i ogromnih računa. Zar je teško tako nešto uraditi (umesto što krivite ceo svet za "nepravdu" koja vam je učinjena) ?
[ maksvel @ 16.08.2007. 11:38 ] @
I ja sam za to da se prvo pođe od sebe, ali ne možemo ignorisati činjenicu da je slanje izveštaja Promonte -> Telenor strašno neažurno! Šest dana pošto sam došao odozdo, stigne mi odjednom 4200 dinara. Onda za tri dana (u kojima nisam koristio telefon) još 700+. I nemaju pojma dokad će da im stižu izveštaji. K'o da ih šalju Pony Express-om!%$&¤ Frka mi više i da proveravam stanje Shvatam da bi ažuriranje blisko real-time-u bilo overload, ali bar na nivou dana!?
[ Dejan Vesic @ 16.08.2007. 12:20 ] @
Citat:
vipp: Ljudi, samo treba pre polaska na put posetiti sajt provajdera i proveriti cene koje su veoma precizno navedene i neće nikad biti problema, a nećete imati ni razloga da krivite operatera zbog "dranja" i ogromnih računa. Zar je teško tako nešto uraditi (umesto što krivite ceo svet za "nepravdu" koja vam je učinjena) ?


Zamolio bih sve da prvo pročitaju celu konverzaciju a onda daju "pametne" komentare.

Za lenje: problem je što servis koji treba da daje TAČNE podatke o zaduženju (*311#) to NE RADI.

Nigde na sajtu ne kaže: "*311# daje zaduženje sa do 10 dana zakašnjenja" - so, ja ću da trošim koliko mi treba, ali je normalno očekivati da servis provajdera (= trenutno zaduženje) radi kako je i opisano.

Još jednom: posetiš sajt, popišeš šta ti treba, odeš, vratiš se a onda POSLE 10 dana STIGNE OGROMNO ZADUŽENJE. Gde je tu greška korisnika?
[ pisac @ 16.08.2007. 13:02 ] @
Pa eto, greška je u *311# servisu, i lepo rekoh da tvoj prijatelj treba da pozdravi svog provajdera i da mu predloži sud za rešavanje spora.

Inače, da je kojim slučajem bio oprezniji, ne bi mu se to desilo.
[ vipp @ 16.08.2007. 13:15 ] @
Izvinjavam se Dejanu na, kako kaže, "pametnim komentarima". Slažem se da njihovi servisi za prikaz stanja kasne i prilično je nezgodno kad naknadno stigne veliki račun (isti je slučaj i sa 797 kod MTS gde ažuriranje vrše par puta dnevno za domaći saobraćaj, a za roaming je sigurno još ređe) ali je činjenica da najveći deo problema leži u neobaveštenosti korisnika o cenama jer u suprotnom, ne bi bilo tolike potrošnje. Ipak je servis tu da da obaveštenje o načinjenoj potrošnji (nažalost, sa zakašnjenjem), a ne da nas sprečava da koristimo skupe roaming usluge o kojima se prethodno nismo raspitali.
U svakom slučaju, svako od nas troši i trošiće na pozive i sms koliko mu je potrebno što je normalno ali GPRS u roaming-u....ipak predstavlja luksuz za veliku većinu korisnika.