[ Ivan Golubović @ 04.08.2003. 16:54 ] @
Da li ozbiljno ili neozbiljno da jedan, po mom mišljenju, jako ozbiljan sajt za oglašavanje nosi ime po liku iz crtanog filma? Mislio sam da sajt tako nazovem, pa ono kao taj lik će Vam pomoći da nađete sve što Vam treba, taj lik Vas savetuje oko ovoga i onoga i sl. Napominjem da se sajt bavi isključivo oglasima i mislim da ima malo užu, jako ozbiljnu ciljnu grupu.
[ Miloje Sekulic @ 04.08.2003. 19:03 ] @
Kako stoji stvar sa tvojim pravom da koristis ime tog lika za svoj sajt?

zabrinuti Miloje
[ Ivan Golubović @ 04.08.2003. 23:40 ] @
Taj lik zapravo nema ime u crtaću, a ni u pisanoj verziji te bajke, ja bi mu ga dao. Što se slika tiče platio bih dizajnera da mi nacrta taj lik, tako da ne bi imao nikakvih problema sa zakonom što se toga tiče.
[ Mikky @ 05.08.2003. 00:00 ] @
Miloje je nije mislio eksplicitno na koriscenje *imena* vec samog tog crtanog junaka kao intelektualnu svojinu. To sto ti znas ili mozes da unajmis nekog da nacrta miki mausa nedaje ti za pravo da ga koristis u neke komercijalne (ili druge) svrhe.
Dakle da bi korstio tu maskotu moras da trazis dozvolu coveka ili firme koja ima copyright na tog crtanog lika, a to obicno kosta $$$, osim u slucaju da taj lik nije "patentiran" tj zasticen copyritght zakonom.
[ MaRaToNcI @ 05.08.2003. 00:00 ] @
"lik" je zasticeno autorsko delo ( ime tu i tamo, jer svaka zemlja da svoje prikladno ime i glas za sinhronizaciju:)
[ Ivan Golubović @ 05.08.2003. 01:39 ] @
OK, razumem ja sve to. Lik 99% nije patentiran jer je iz jedne klasične engleske bajke koja je precrtavana i prepričavana u milion knjiga (koje su se prodavale, znači komercijalne svrhe). Gde mogu da proverim da li je taj lik zaštićen nekim autorskim pravom i koji su uslovi za njegovo korišćenje...

PS: Molim vas nemojte previše da skrećete sa teme, stvarno me interesuje, ako bih imao to autorsko pravo, da li je to ime prihvatljivo?
[ MaRaToNcI @ 05.08.2003. 02:56 ] @
najbolje pitaj u SOKOJ-u
[ Goran Rakić @ 05.08.2003. 13:51 ] @
ako ideš na ozbiljne kupce, lik iz crtanog filma koji ih dočekuje na sajtu ih neće baš oboriti sa nogu
[ Ivan Golubović @ 05.08.2003. 15:49 ] @
Citat:
MaRaToNcI:
najbolje pitaj u SOKOJ-u


Šta je SOKOJ? Link?
[ Dragan Varagic @ 05.08.2003. 16:37 ] @
Postoji dobar ovdašnji pokušaj uvođenja crtanog lika kao brenda na Webu - www.pretrazivac.com - pas. U Internet ogledalu je svojevremeno mesecima išla kampanja za ovaj sajt po principu stripa.

Poenta cele priče je u tome koliko se ozbiljno pristupi izradi brenda, toliko će dobro (ozbiljno) biti i shvaćen taj brend. U ozbiljnim firmama postoji poseban manager ili čitavo odeljenje koji se bave branding managementom - upravljanjem imidžom kompanije kroz brand.
[ Miloje Sekulic @ 05.08.2003. 18:57 ] @
setimo se uostalo one sulude spajalice koja je radila kao asistent u Microsoft Office programu a koju je zamenio animirani Merlin carobnjak
[ Marko Bijelic @ 08.08.2003. 12:33 ] @
Iz mnogostrukih razloga ovaj pristup je pogresan, pogotovo u tvom slucaju gdje navodis da sajt ima malo uzu, jako ozbiljnu ciljnu grupu. Dalje, kada dodjem na jedan tako jako ozbiljan sajt, zadnje sto ocekujem jeste glupava animirana zivuljku/sta_vec koja ce da me vodi kroz sajt.

Posto si naveo da je sajt namjenjen oglasavanju, to je jos jedan faktor zasto je ovo put ka provaliji u samome startu.

Miloje je vec spomenuo legendarnu MS Office spajalicu, tzv. ofis asistenta ljupkog imana Clippy. Dosadna i iritirajuca spajalica, bila je sigurno jedna od najbeskorsnijih i najglupljih karakteristika Officea kroz njegove verije, poznato je da je vecini korisnika (bar 90%) odmah po instalaciji Officea prva misija bila iskljucivanje asistenta.

Veliko negodovanje iz korisnickih krugova Microsoft je iskoristio na sebi svojestven nacin. Jedna od revolucionarnih novina u MS marketinskoj kampanji za Office XP bilo je i gasenje odnosno nezvanicna parola "zakljucajmo ovo ruzno dijete u ormar da ga ne vide gosti". Zvanicno su tolko falili XP "inacicu" uz poruku da je isti toliko jednostavan i da je sistem pomoci Clippy jednostavno postao suvisan. Cak su bili napravili sajt posvecen istom, na www.officeclippy.com

Ovakvih gluposti je uvjek bilo u softverskoj industriji, poznato je takodje jos jedno retardirano Microsoftove cedo zvano Microsoft Bob (sareni kiceraj zvan alternativni Win95 GUI).

Jednostavno, batali ovakav pristup. I da naravno, u nedostatku vlastih "stabilnih" vizija, uvijek su ti otvorena vrata brending agencija...