[ leka @ 19.09.2001. 09:42 ] @
Na C/C++ forumu je pokrenuta jedna diskusija o Winblows korisnicima, Winblows operativnom sistemu, kako je doslo do toga duga je prica i resio sam da tu raspravu prenesem ovde (nisam znao gde drugo). Ako neko zeli da se ukljuci u raspravu, predlazem da prvo pogleda poruke tamo, pa da onda nastavi ovde. :)

Naziv teme nikako nisam mogao da smislim, pa sam jednostavno otkucao:
"Winblows ili Linux - odlucite sami"

Nastavak rasprave sledi:

Tacno je da je Windows (jos uvek) na desktop trzistu jak. Mozda je moja greska sto TOLIKO verujem da ce da razbuca Winblows i na Desktop polju treba samo biti strpljiv i gledati.
Jedino resenje koje ja iz MOG UGLA (da ne bude da opet vredjam i tako redom - gospodo, ja Vase misljenje postujem i cenim, a ovo sto ovde citate je MOJE misljenje!) vidim je da ce Microsoft za nekoliko godina da ima svoju Linux distribuciju i i da ce portovati svoje aplikacije i na taj nacin "ostane u igri". Naravno, takodje ocekujem da ce te aplikacije uglavnom dobro raditi na tom "Microsoft Linux-u" dok ce na drugim stucati... Pitam se samo zasto. :)
Ako je Micro$oft toliko dosledan, zasto od programera, a pogotovo od proizvodjaca kompajlera i software-a niskog nivoa krije stvari koje im mogu biti od velike vaznosti? :) Kompanije ce to kad-tad shvatiti, a takodje ce shvatiti da ako im treba nesto na najnizem mogucem nivou (kernel), mogu lepo da napisu svoj modul, ili cak da izmene i Linux kernel i da naprave nesto sto je drasticno brze i sigurnije od Micro$oft pandana ...

Ja dakle NE VREDJAM, samo stvari posmatram iz svoje perspektive.

Micro$oft korisnici non-stop pricaju o broju programa za Windows... Ja predlazem da pogledamo situaciju danas... I da pogledamo situaciju prosle godine i da vidimo koliko je broj Linux aplikacija skocio u odnosu na proslu godinu. NAJBITNIJE za Vas je, mozda, koliko je od tog broja komercijalnih aplikacija. JA koji non-stop pratim te stvari, mogu da Vam odgovorno kazem da se taj proj povecao za MIN 300% !!!!

Pozdrav svima
[ Ivan Dimkovic @ 19.09.2001. 10:01 ] @
SuperModerator si, zato te molim da prekines ovaj thread.

Spekulacije o velikim poslovima ostavi za neka druga mesta, to je ipak malo veliki zalogaj za bilo koju firmu za proucavanje odavde pa i za tebe kao pojedinca bez obzira koliko si ili mislis da jesi upucen.

Sto se tice windows-a - ne boj se da ce windows da propadne. Sto se tice otkrivanja koda, svaka kompanija koja nesto znaci u IT biznisu moze dobiti Win2000 source kod na uvid pod non-disclosure agreementom. To sto MS ne zeli da javno pokazuje svoj kod je njihova stvar - to je u stvari sukob dva pravca u razvoju softvera: open i closed source. Ne bih da spekulisem i dokazujem sta je bolje od drugog - znas u inzenjerskom poslu je istina uvek negde izmedju.

Ponovo tvrdim da su i Windows NT i Linux "mature" operativni sistemi sa veoma jakom bazom IT profesionalaca koja ih koristi. Glupo je mlatiti praznu slamu i dokazivati sta je bolje od cega - u biznisu (a celu nauku danas pokrece kapitalizam) nije bitno sta je bolje vec sta se bolje prodaje. Beta kasete su bile kvalitetnije od VHS traka pa ih niko nije koristio.

To sto si ti isfrustriran sa necim kod windowsa je totalno nebitno za globalni razvoj OS-eva. I ja sam isfrustriran sa nekim stvarima kod Linuxa i Linux korisnika to sa punim pravom pa ne pricam da je Linux LOS OS.

Sto se tice broja aplikacija - molim te, to su totalno nebitne stvari i ne diktiraju globalne trendove koriscenja OS-eva. Linux ima bezbroj raznoraznih 0.1, 0.00001, 1e-15 Alpha, pre-beta, beta 1, 2, 3 i ostalih nedoradjenih programa koji ne mogu ni za sta ozbiljno da se koriste. Broj 'djubre' aplikacija (a ima ih podosta i za Linux i za Windows, da ne zaboravim) ne dokazuje nista. Takodje treba naglasiti da su vecina linux korisnika IT profesionalci i programeri sto bitno menja stvari - normalno je da oni imaju razvojna okruzenja i softver.

Linux je predivan OS i njegova najveca prednost je besplatan kernel i open source. Windows, sa druge strane ima prednosti po tome sto je vise prilagodjen krajnjim korisnicima. Ja , na primer mislim, da ce se obe baze zasititi i da ce linux ostati da bude developer OS a windows ce i dalje biti desktop OS.


Svima: dajte da podignemo malo nivo rasprave na ES - to E je 'Elite' i nema mesta nekim flame raspravama koje dolikuju ljudima od 13 godina. Licne stavove o nekim OS-evima ostavite za neko drugo mesto.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 09-19-2001 u 10:26 AM GMT]
[ Milan Aksic @ 19.09.2001. 13:04 ] @
Ti stvarno imas zesce frustracije ...
Kako pored svih topica i tolike rasprave ti i dalje govoris ovakve stvari. Cak i ti znas da ne mozes nekome takvim nacinom da promenis misljenje, znaci ovo radis ili iz dosade ili radi zadovoljenja svog ega. Imao si topic na C/C++ forumu, nije ti bilo dosta pa si to preneo i ovde, iako si super moderator stvarno bi (ili Gojko) trebao da obratis paznju. Na linux forumu ste stavili ogroooomno obavestenje, da ne treba postovati pitanja u vezi sa podesavanjem modema pod linuxom jer je izmedju ostalog bilo i suvise takvih tema, a ovde ti ovo iznova postujes, mislim ako u vezi ovoga nije bilo previse topica onda stvarno ne znam sta je mnogo.
To sto tvrdis da se situacija danas izmenila i da ima dosta prgrama za linux, to kazes zato jer ni jednom nisi pogledao stvarno koliko ima programa za win, vec samo brojis programe za linux pa kada se pojave dva-tri nova beta/alfa programa, to je tebi uzivanje kao za novu godinu.
Da li stvarno verujes da ce linux ikada preteci windows. Pre nekoliko meseca bila je jedna racunica u USA, i izracunato je da svi amerikanci izvade iz slamarice svoje ustedjevine, opet nece imati (za nesto malo) dovoljno da bi kupili MS. I sada zar ozbiljno mislis da takva korporacija, kada (ako) bude uvidela da znatno gubi na trzistu od svog rivala nece moci tolikim novce da ucini nesto?
Sa stanovista programera jeste bolji linux (koji je inace zaista dobar OS). Ali opet ako se bave kernel development-om, razvojem aplikacija pod linuxom. Ali ako gledaju da lakse nadju i isplativiji posao onda nije isplativ linux. Zasto? Pa zato jer sve sto se pise pise (direktno/indirektno) se za krajnje korisnike. Pa?
Pa krajnji korisnici mnogo vise koriste windows. Mnogo je kompatibilniji sa hardwerom, mnogo vise aplikacija, podrske, lakoce rukovanja ... jednostavno laksi mu je windows nego linux. Sve se oko para. A i zasto bi taj kranji korisnik ucio hrpu drugih stvari kada je kupio racunar za jednu stvar. Hoce da igra neku igru, i onda mu se jave ljudi kao ti i kazi, kako igara za linux imam bar milijardu, smiletris, snakes, tetris, gnotski ... e da i Quake ***ote!
Mislim, ja bih prvi zeleo da linux postane bolja desktop platforma od windowsa, ali do tada, posto sada nije, necu govoriti da je ono sto nije tj. da je bolja desktop platforma o windowsa.
Open source je veoma lepa, ali na zalost slabo odrziva ideja. Po pogledaj realno krajnji ishod, ciji je prog bolji da li npr. tvoj ili neciji drugi, koji je pisan u slobodno vreme, amaterski, ili onak na kome su radili timovi i koji su uz to bili lepo placeni?
Inace o ovim razlikama, i razlikama u misljenjima, moze da se napise 1000 stranica, upravo iz tog razloga savladaj se pregledaj starije postove.
I zamolio bih te da ubuduce ne vredjas ni windows programere ni windows korisnike, pa cak i ako je t tvoje licno misljenje.
[ Gojko Vujovic @ 19.09.2001. 13:17 ] @
Joj.. aj nemojte vise molim vas. Zatvaram thread, sto ste rekli rekli ste, ovo moze u beskonacno a ne volim flameove ove vrste. Nek ostane nereseno..
[ Reljam @ 19.09.2001. 16:26 ] @
leka, sada ne mogu da citiram posto si pomerio thread, ali ipak jesi rekao da vredjas programere MS-a. I to manje vise tim recima. Deluje neprofesionalno (i za tebe, i za ES koji zastupas), a bogami i nije lepo.
[ Mikky @ 20.09.2001. 00:25 ] @
i meni se sve vise cini da oni hard core linux korisnici imaju neki "complex" od windowza pa ga stalno pljuju cak i preterano
u redu je reci svoje misljenje koji je os bolji ali sta sad trebamo svi da pljujemo po winu....ql ako ti se svidja linux koristi ga nema frke ali pusti druge da odluce sta im se vise svidja i koriste win ako to zele

a drugo mislim da linux nece moci da stigne win po broju korisnika osim ako ne postane win sto se tice lakoce koriscenja... pogledajte bar 60% ( ako ne i vise )ljudi koji koriste racunare koriste ih cisto da posalju mail, otkucaju nesto u wordu i sl.
ti ljudi ce naravno koristiti win jer linux u tim stvarima ne moze da se poredi sa istim......barem dok ne postane podjednako lak za podesavanje i koriscenje kao i win sto mislim da nije realno barem u nekoj blizoj buducnosti
[ Gojko Vujovic @ 20.09.2001. 00:37 ] @
Jesam ja malopre zakljucao ovu temu !?! Moderatori - NE DIRAJTE OVO ili brisem..

Leka - sorry ali moram da zaustavim ovo, samo se flame stvara ne ide tako..
[ leka @ 20.09.2001. 19:06 ] @
Okej, zatvaramo temu... Ja ipak mislim da ce ta tema biti aktuelna do trenutka kad Winblows bude totalno slomljen... uvek sam otvoren za ovakve polemike, tako da, ako se ovakva tema otvori negde, zovite me.

Radim aplikacije i za Linux i za Unix, i za Windows9x i za WindowsNT i znam sta ne valja u zadnja dva OS-a.

Pozdrav