[ Pretender @ 04.08.2003. 22:43 ] @
Stvar je u sledecem,

Stao sam na slicuge samo 1 u zivotu, i tom prilikom proveo vise vremena na ledu nego na njima. Shvatio sam odmah da to nije za mene i batalio.
Tada mi je jedan znalac rekao da slicuge moraju da se naostre i cak skrenuo paznju da ako padnem odmah dizem ruke, da mi neko ne bi otfikario prste.
Ovo sa ostrenjem mi zvuci logicno, jer na taj nacin dolazi do usecanja slicuga u led, sto omogucava odupiranje u napravljenom zljebu i kretanje.

Medjutim, nedavno se jedna Marija najostrije usprotivila ovakvom objasnjenju (kao, ja eto nemam pojma)/klizala je ranije, ali sad nema slicuge da mi dokaze/ i tvrdi da je gazeca povrsina siroka nekoliko mm.

Ako bi bilo tako, ne znam sta bi omogucilo odupiranje na podlozi sa tako malim koef.trenja. Znamo kakav se oblak ledene `prasine` dize prilikom kocenja na hokejaskim utakmicama. Isto tako znamo da su klizalista prosarana tragovima klizanja (npr. posle piruete ostaje gomila kruznih linija).

Moj je stav, da bi sa tako sirokom gaznom povrsinom, covek morao vise biti dole nego gore, sto se meni upravo i desilo.

However, pala je opklada; a posto je daleko do zime pitam se da li ovde ima fizicara ili klizaca koji bi ovo mogli da objasne sa fizickog aspekta, i tako mi donesu 100€ koje,znam, nikada necu naplatiti, ali cu bar biti moralni pobednik.

Ko je u pravu, ona ili ja ?
[ Bojan Basic @ 04.08.2003. 23:21 ] @
Pošto si već dužan 100€, neću ti naplatiti ovaj odgovor
Površina klizaljki jeste široka nekoliko milimetara, ovo ti tvrdim kao klizač. Oštrenje klizaljki se sastoji u tome da se izravna ta donja površina, pošto se ona izliže i zaobli nakon dugotrajnog korišćenja.
[ misley @ 12.08.2003. 08:11 ] @
Kao bivsi iskusni klizac koji je na dlanovima proveo vise vremena nego na klizaljkama :-) (prvi put, zadnji put i nikad vise!!) video sam sta covek pri ostrenju radi i upravo mogu da potvrdim gore receno... fizicki smisao radnje nisam dokucio...
[ Hallo007 @ 13.08.2003. 23:05 ] @
Nisi izgubio opkladu?
Postoje raslicite vrste kako da se naostre slicuge.
Pogledaj ovde.
http://www.webshop24.de/kaufberatung/004/03.htm
Jest da ja schwabska strana ali pokazuje da ste i ti i tvoja drugarica u pravu.
[ Pretender @ 17.08.2003. 19:29 ] @
Danke schoen, Hallo007.

Sada je vec lakse.
Ali, bilo bi dobro da nam se javi neki fizicar, i objasni kako je uopste moguce kretanje po ledu u flat varijanti.
[ Časlav Ilić @ 18.08.2003. 10:49 ] @
Slobodno napiši „Danke schön“, na ESu to može bez problema ;)

Nego, ja nisam u životu stao na klizaljke, niti nameravam, niti pratim bilo kakvu vrstu sportskog klizanja, pa sledstveno tome je i relevantno ovo što ću reći :)

Što se tiče sile trenja, ona sigurno ne zavisi od toga da li su klizaljke oštre ili tupe. Elementarna je fizika da sila trenja zavisi samo od koeficijenta trenja (tj. od materijala tela i podloge) i težine objekta. Znači, jednako možete da se „odupirete“ na ledu sa oštrim i tupim klizaljkama.

Razlika je u tome da li želite ili ne klizanje po pravcu. Pod klizanjem po pravcu podrazumevam mogućnost da se smer vašeg kretanja (vektora brzine) ne poklapa sa pravcem oštrice klizaljki. Ako su klizaljke naoštrene, takvo kretanje je fizički sprečeno, a ako su tupe, donekle nije.

E sad, totalno pipanje u mraku:

Prvo, naoštrene klizaljke omogućavaju veće početno ubrzanje (ono dok još ne klizate, nego se bukvalno poprečno odupirete klizaljkama o led — tako bar rade u trkačkom klizanju) zbog manjeg proklizavanja. Drugo, naoštrene klizaljke zahtevaju bolju „vožnju“, pošto nemate mogućnost da poremećaje upravne na pravac kretanja kompenzujete delimičnim proklizavanjem po pravcu (odnosno, pretpostavljam da se lakše pada sa naoštrenim klizaljkama, bar pri većoj brzini).

Valjda bi trkačima bile korisnije naoštrene klizaljke, da bi mogli što pre da razviju brzinu, a nemaju nikakvih potreba za manevrisanjem. Hokejašima bi odgovarale tupe, zbog sudara i naglih promena kretanja.
[ Ivand @ 18.08.2003. 11:24 ] @
koliko sam ja primetio
najcesci profil klizaljki je ovaj

bar u yu jer u pioniru klizaljke koje iznajmis su tako naostrene
i na jos par mesta isto tako
[ Pretender @ 18.08.2003. 13:43 ] @
Sila trenja zavisi od koef. trenja i tezine, ali nije u tome problem.

Rekao si :

Citat:
naoštrene klizaljke omogućavaju veće početno ubrzanje (ono dok još ne klizate, nego se bukvalno poprečno odupirete klizaljkama o led


Ovo zato, sto se kod naostrenih klizaljki (na 1 ili 2 ostrice / kao na gornjoj slici/- samo ne u flat varijanti), formira (pod tezinom klizaca) zljeb u ledu, koji moze da se iskoristi za poprecno odupiranje (tim su zljebovima prosarana sva klizalista). To je logicno.

Ono sto nije logicno a funkcionise ( eto kazu klizaci, a i na ponudjenom sajtu, flat /ili flach/ stil je 1 od 3 ravnopravna) je da je odupiranje moguce i pri flat ostrenju.

Teoretski, i kod flat-a se formira neki zljeb, ali cini mi se da bi njegovi zidovi trebalo da budu nedovoljno duboki, da bi se koristili za odupiranje.
Jedino logicno objasnjenje bi bilo, da mi je prethodna pretpostavka pogresna.

Danke schön
[ srki @ 18.08.2003. 15:23 ] @
:-)))) Kada ides pravo onda ti ne treba urezivanje i to moze samo da te usporava a kada skreces ti onda nakrivis nogu pa se onda cosak urezuje u led i zato mozes da skreces.
[ Pretender @ 19.08.2003. 02:13 ] @
Izgleda da je to to.
[ marko37 @ 20.08.2003. 18:08 ] @
A da niste nešto zaboravili u vezi "naoštrenih klizaljki"? Hint: pritisak, odnos temperatura/pritisak i agregatno stanje...