[ popara @ 06.08.2003. 09:30 ] @
Narode imam problem koji kao sto vidite je neuobicajen za nase prostore ;o)
Da dobio sam kablovski modem, povezan je preko USB-a i SuSe ga coolira, kao ne postoji nista na tom USB portu ...

Any ideas?
[ nemesis @ 06.08.2003. 13:18 ] @
potreban ti je driver :)
poshto to nije klasichan modem ..
atz ata itd :) :))))
hm... nego je kompletno reshenje da simulirash mrezni interface :)
dal je mozda motorola sb 4200e ?:)
[ Jbyn4e @ 06.08.2003. 13:22 ] @
Ja sam se ubio pre jedno 2 nedelje trazeci na internetu drajver za USB za motorolin kablovski modem (u pitanju je Suse 8.1), da bih saznao da je to moguce, ali da ce kod nekog raditi a kod nekog ne, ali da ces se namuciti kao niko. Medjutim, svi, ali bas SVI su se slozili da postoji jednostavno resenje za taj problem (a i modem mnogo brze radi nego kad se prikaci na USB jer mu je protok manji na USB-u) , a to je da dodas jos jednu mreznu karticu i da prikacis modem na nju mreznim kablom (koji si dobio uz modem), iskonfigurises mreznu karticu podacima koje si dobio od kablovskog provajdera, i , sve funkcionise iz prve i to savrseno. Ostane ti samo da podesis ili internet gateway preko susefirewall2 ili da uradis proxy-ranje preko squid-a ili cega vec, ako hoces da pustis mrezu racunara preko tog modema.

Dakle, stavi jos jednu mreznu karticu u masinu (nemoj da pricas da nemas, idi do prve prodavnice racunarske opreme i kupi jednu, one su bar dzabe!) i resi sebe problema.

[ Jbyn4e @ 06.08.2003. 13:28 ] @
Citat:
nemesis:
dal je mozda motorola sb 4200e ?:)

Oooo, kolega sa istog dela mreze... pretpostavljam da i ti imas to isto cudo (sb 4200e), posto ga SBB "deli" korisnicima...
[ popara @ 06.08.2003. 16:10 ] @
Da ... sada radi, to sam i pretpostavio kao najlakse resenje ali mrzelo me je da vadim jos jednu mreznu iz kutije i da proveravam koja radi.
Any wayz 'fala.

PS: ne ovo je neki no name modem, i PTT ga deli. Ja sam imao tu motorolu ali PTT nije teo da mi primi MAC broj. Gadovi.
[ nemesis @ 08.08.2003. 09:25 ] @
Citat:
Jbyn4e:
(a i modem mnogo brze radi nego kad se prikaci na USB jer mu je protok manji na USB-u) , a to je da dodas jos jednu mreznu karticu i da prikacis modem na nju mreznim kablom (koji si dobio uz modem),


MOLIM ?:)))
brze ili sporije radi kad je na net ili usb :)
joj ... dal ovo da poshaljemo ljudima iz motorole :)
propusna moc modema je downstream 34Mb/s a up .. 6Mb/s mislim...
e :) .. ako pirchash o nashim mrezama :) .. mislim ono :))))
nema tu brze ili manje brze ili vishe itd :))))
modema jedino ogranichava brzina rada USB na oko 1Mb/s ... :)
inache da .. mrezna je reshenje ali ne bash :) ..
a shta ako choveku bash treba da je usb... shta ako je laptop :)
a shta ako firma ima vishe tih modema pa jedan je za vlan ka ostalim
prodajnim mestima a jedan je GW ka vani itd... :)
choveku je bitno da reshi ''kech'' za USB :)
[ nemesis @ 08.08.2003. 09:28 ] @
hm... inache modem je totalno ok ... barem po onome
shto moze se nadje po mrezi o njemu :)...
a ne znam shto nece ga primi SBB ... bash sam ono imao ideju
kako ljudi da dodju jeftino do modema ..
uzmesh modem .. ono... platish DEPOZIT 4000din ..
i uzmesh samo jedan paket... 700din ..
platis setup :) ... 1.300din ... :) ..
4000
1300
700
-----
6000

:) ... i nikad ga ne prikljuchish :)))... poshto jedan paket traje 60 dana ...
proshlo je i ono vreme za koje ako raskinesh ugovor morash platish
intalaciju kablova i kablove skretnice itd... konektore ... ;)
i imash modem za 6000 :) .. e sad... cimanje :)
preko je $55-75 :) ...
[ Jbyn4e @ 08.08.2003. 10:55 ] @
Citat:
nemesis:
Citat:
Jbyn4e:
(a i modem mnogo brze radi nego kad se prikaci na USB jer mu je protok manji na USB-u) , a to je da dodas jos jednu mreznu karticu i da prikacis modem na nju mreznim kablom (koji si dobio uz modem),


MOLIM ?:)))
brze ili sporije radi kad je na net ili usb :)
joj ... dal ovo da poshaljemo ljudima iz motorole :)
propusna moc modema je downstream 34Mb/s a up .. 6Mb/s mislim...
e :) .. ako pirchash o nashim mrezama :) .. mislim ono :))))
nema tu brze ili manje brze ili vishe itd :))))
modema jedino ogranichava brzina rada USB na oko 1Mb/s ... :)

Nemezise bre, procitaj sta sam napisao. Citiram:
Citat:

a i modem mnogo brze radi nego kad se prikaci na USB jer mu je protok manji na USB-u

Dakle, gde sam pominjao nase mreze i brze vise i ostalo? Rekao sam da je ogranicavajuca brzina kojom komunicira USB (a pretpostavljam (mada ne znam koliko je sad standard protok USB 2.0), i da ce bolji protok od racunara do modem biti preko mrezne kartice nego preko USB-a.
Citat:

inache da .. mrezna je reshenje ali ne bash :) ..
a shta ako choveku bash treba da je usb... shta ako je laptop :)

Pricali smo o resenju za LINUX. Za windows ionako postoje drajveri, pa ce ga iskoristiti. A laptop dosad nisam video pod linuxom (iako to ne znaci da ne postoje).
A ako mu treba da je bas usb, neka izdvoji 10 evra ili koliko je vec mrezna kartica i nek se resi bede. Ili nek pise proizvodjacu modema i pita ga zasto ne postoji drajver za njegov OS za usb.

Citat:

a shta ako firma ima vishe tih modema pa jedan je za vlan ka ostalim
prodajnim mestima a jedan je GW ka vani itd... :)
choveku je bitno da reshi ''kech'' za USB :)

Pa sta ako ima vise modema? Vise mreznih kartica ili neka razdvoji modeme na vise racunara, pa konfigurise mrezu za to sto mu treba.