[ Dragan Varagic @ 08.08.2003. 15:37 ] @
Pogledajte ponudu na forumu:
http://www.elitesecurity.org/tema/27243/

Radi se o klasičnoj ciljanoj promociji sopstvenih proizvoda (usluga) aktivnog člana ES zajednice, kome nije prvi put da na veoma mudar način komercijalno koristi podatak o broju korisnika ES-a.

Interesantno je da je zanemarljiv broj ovdašnjih korisnika koji znaju da naprave informaciju (u ovom slučaju temu na ES-u) koja nije toliko blatantna da se izbaci kao neprikladna na nekom forumu.

Šta su osnovne karakteristike prethodno spomenute poruke na forumu ISP i Hosting:
- Poruka je direktno usmerena na korisnike ES sajta, što znači da im pripadnost zajednici donosi korist.
- Poruka je poslata na forumu koji direktno posećuju zainteresovani za ovaj tip usluge. Naravno, ciljani korisnici se nalaze i na drugim forumima (čak možda i češće nego na ISP i Hosting forumu), ali zato naslov poruke ("za clanove ES-a internacionalni domeni") je namenjen svima koji listaju pretraživanje po poslednjim porukama u forumu.
- Poruka je poslata od člana koji se nije pojavio pre neki dan na forumima, tj. radi se o osobi koja je dosta aktivna na forumima, i nije čudna, obzirom na teme i stil pisanja iste osobe. Za građenje poverenja je potrebno vreme i ako se ono dobro iskoristi, uspeh je neminovan.

Toliko od mene za sada. Ima li ko još neki komentar?
[ MaRaToNcI @ 08.08.2003. 15:51 ] @
imam ja naravno:

kao prvo forum je namenjen prvenstveno da se:daju saveti,pruzi pomoc o nekom problemu i da ne nabrajam sve DOBRE stvari koje se ovde mogu naci, ali u poslednje vreme se svodi na: kako vam se cini, vidi onaj ukrao ono, vidi lici na ono... mislim da je osnovni cilj malo pomeren.

-a sad da se vratim sebi : ne postoji covek ne samo sa foruma kojem nisam pomogao,uputio, primio kod sebe i naucio ponecem:)
-nijedna akcija nije prosla bez mene da nisam ucestvovao bilo materijalno ( najvise) ili u davanju resursa ....

-druga stvar koristeci obicnu matematiku da se izracunati MOJA zarada ( znaci nikakva, ali bitno da nisam u minusu:)
ovu akciju sam pokrenuo da ljudi konacno mogu za male pare da dobiju SVOJ domen a ne da kao kod nekih provajdera registruju domen za 1500 dinara ili vise i ne mogu da raspolazu SVOJIM domenom jer provajder neda podatke ako zeli da menja host, znaci izracunate : cena domena $8,75 + host +20% poreza -(znaci 800 dinara bez poreza)....
[ broker @ 08.08.2003. 21:53 ] @
Ma radi se o klasicnom spamu. Mrva zloupotrebljava svoj poziciju na ES za promociju svog biznisa na nemoralan nacin. Naime, poznato je da je na ES nedozvoljeno ovakvo reklamiranje i da je na ISP forumu postavljena posebna tema gde hosting provajderi mogu da ostave info o svojim uslugama. Mrva konstantno zanemaruje ta pravila i prakticno zloupotrebljava tolerantnost administratora da se promovise na stetu konkurencije koja sebi ne dozvoljava da krsi pravila radi zanemarljivog profita.

Mrva je i inace covek koji je poznat po tome da koristi sve legalne i nelegalne metode da zaradi pare a narocito je skolon svim mogucim nacinima za postizanje lake zarade na internetu i ne zazire cak ni od toga da prodaje spamerima email adrese svojih klijenata (sto je neki dan otvoreno priznao).

Dakle ne radi se o mudroj marektinskojpolitici dobro osmisljenog biznisa neko o korsicenju dobro poznatih spamerskih tehnika u nastojanju da se u sto kracem roku sto bolje zaradi na stetu drugih.

Inace reklama koju si primetio se danas pojavila na ES na dva mesta (dakle bas zloupotreba) s tim sto se na jednom pojavila kao kalsicna reklama bez iakkvih ogranicenja a drugi put pod naslovom da je to specijalna promotivna ponuda samo za clanove ES. Radi se samo o kvarnom marketinskom triku koji treba neupucene da navede na pomisao da Mrva hoce da bude dobar i eto ucini ljudima pri cemu im u stvari neprodaje nista povoljnije nego sto ta usluga i inace moze da se plati na internetu.

Ako mal pogledas Mrvineporuke na forumu primetices da se njegova "pomoc" najcesce svodi na nudjenje svojih usluga za novac ili na davanje linkova sa referalima preko kojih on treba da zaradi novac...
[ drdrksa @ 09.08.2003. 03:37 ] @
Citat:
Dakle ne radi se o mudroj marektinskojpolitici dobro osmisljenog biznisa neko o korsicenju dobro poznatih spamerskih tehnika u nastojanju da se u sto kracem roku sto bolje zaradi na stetu drugih.


Ajoj ... molim te mi reci kakvu ti stetu imas od toga? Vidis, ako ti se svidja uradis zeljenu akciju, ako ne, samo ignorises to sto si video i vozis dalje ...
[ Aleksandar Marković @ 09.08.2003. 10:18 ] @
Citat:
MaRaToNcI:

ali u poslednje vreme (ES) se svodi na: kako vam se cini, vidi onaj ukrao ono, vidi lici na ono... mislim da je osnovni cilj malo pomeren.




Hey, hey
[ BobMarley @ 09.08.2003. 11:21 ] @
mislim da je ovaj broker najsretniji kada netko prozove Mrvu ...
[ Dragan Varagic @ 09.08.2003. 12:55 ] @
Iskren da budem, primetio sam da na ovim forumima (ali i na prošlogodišnjem ES-u) da Mrva važi za neku "Zvezdu", ali zašto - ne znam.

Ono što vidim jeste dobra varijanta korišćenja priče o zajednici za promovisanje sopstvenih servisa. Kao što sam na početku rekao, ne izgleda loše, ali se pitam kao i Broker zašto se njegov slučaj ne sankcioniše kada pretera.
[ MaRaToNcI @ 09.08.2003. 15:19 ] @
Pa Varagicu da ti objasnim : ja i jesam zvezda, i po projektima u kojima sam ucestvovao na svetskom nivou, i po radovima, predavac na FON-u,i po akademskom zvanju ,maltene u svim sferama u kojima radim web design, animacija, video produkcija da ne nabrajam sve.

druga stvar neka neko nabroji, ukljucujuci i tebe, koliko je ko pridoneo MATERIJALNO , da se manemo laznog morala , ovoj zajednici ili bilo cemu, osim mene ( ne racunam Gojka) Torbice, Vlade iz Verat-a, McKracken,par momaka iz inostranstva, izvinjavam se ako nekog nisam nabrojao, i zasto se svi ne povedu mojim primerom,koji naravno nesto poseduju, i ne ponude slicnu akciju i odobre rabat, discount ili kako god vec nazvano, za clanove, pa bilo to hardwer, softwer, ili knjiga (zasto nebi bila za clanove 300 dinara?) kad se ne gubi.

Kroz moju firmu je prodefilovalo preko 200 clanova ovog foruma i svima sam izaso u susret

i na kraju:community sluzi da se ljudi druze. Ja sam u sjajnim odnosima sa mnogim clanovima foruma i online i offline i uvek sam spreman da pomognem :)
[ McKracken @ 09.08.2003. 15:40 ] @
Ne znam zasto na ovom forumu postoje ljudi koji cekaju u zasedi sa nemerom da prozivaju? Ako neko ponudi za clanove foruma sjajan popust za usluge, onda bi to trebalo pozdraviti, a ne kukati kako "tamo neko zaradjuje na ustrb svih nas".

Evo, javno pozivam Pedju da ponudi usluge dizajna, clanovima foruma sa nekim znacajnim popustom pa da vidimo reakcije.

Naravno, uvek je mnogo lakse kritikovati...

<irony tag = max>
Vidi onog lopova.. radi, zaradi pa jos, vidi bezobrazluka, 'oce i da pomogne...
</irony tag>

BTW. Evo da se i ja prikljucim, uskoro cu dati specijalan popust za clanove foruma za neku opremu . Nadam se da me niko nece prozivati za tako nesto....


Just my .02$
[ Mihailo @ 09.08.2003. 15:51 ] @
Mrvo, već sam ti jednom obrisao temu i rekao da se dogovoriš sa Gojkom da ti stavi baner. Ako si zaslužio besplatnu reklamu bobićeš je, ali tamo gde je mesto za reklamu. Ne može nekome da se brišu poruke-reklame a nekome ne, to nije pravedno, i ne treba da bude izuzetaka.

Ako je politika da nema reklamiranja kroz poruke onda budi korektan pa ispoštuj to.
Drugo je ako neko pita pa mu ti odgovriš, ali ako svake nedelje postavljaš reklamu to je spam.

Uostalom, tvoju poruku u temi vidi svaki 20-ti posetilac, a baner vidi svako.
[ Zeljko Terzic @ 09.08.2003. 16:09 ] @
Nemojte mrvu da dirate!
[ Gill_Bates @ 09.08.2003. 16:12 ] @
Citat:
BobMarley:
mislim da je ovaj broker najsretniji kada netko prozove Mrvu ...



A ko mala deca su .
[ drdrksa @ 09.08.2003. 19:57 ] @
MrVa je sasvim OK covek, sta ste napali vas dvojica na njega? Pedja ... nisi u pravu ... a ni ti Dragane Varagicu. Mrva, samo napred ...
[ ABSoftNet @ 09.08.2003. 21:15 ] @
MrVa, samo napred. Da nije ES-a, ja ne bih čuo za hosting.co.yu, a eto zadovoljan sam uslugom! Uzgred, ako reklame nisu u skladu sa pravilima, a vidim da moderatora i administratora ima, neka odrade svoj deo posla... neka obrišu ono što nije OK i nema problema?

Uzgred, kada već neko pomenu, ovde u Srbiji, jako je popularno da se kritikuje tuđi rad, ma kakav bio... mislim da to svi volimo... umesto da se okrenemo i sami radu, radu, radu... eh...
[ Batica @ 09.08.2003. 21:17 ] @
Lepo je Mrva napisao:
"kao prvo forum je namenjen prvenstveno da se:daju saveti,pruzi pomoc o nekom problemu i da ne nabrajam sve DOBRE stvari koje se ovde mogu naci, ali u poslednje vreme se svodi na: kako vam se cini, vidi onaj ukrao ono, vidi lici na ono... mislim da je osnovni cilj malo pomeren."
Ja sam njegovu ponudu shvatio kao dobru nameru ...
Ne znam sta vam je.
Varagicu ti si najcesce koristio ES forum za svoju promociju.
[ Goran Aničić @ 09.08.2003. 22:13 ] @
Poruka Mrve je pre svega odlična ponuda namenjena članovima foruma preko koje mogu da vrlo povoljno realizuju svoje ideje. Prvenstveno njima, je oni i u najvećem broju dolaze na ove forume. Ukoliko bilo ko sa ovog foruma ima bolju ponudu, ili ukoliko zna za bolju ponudu, iste tematike, neka objavi kako bi svi znali.

Jedna od mogućnosti, svakako ne i zanemarljiva, ovakvih foruma je i sopstvena promocija i promocija svojih usluga.
[ Dusan Marjanovic @ 09.08.2003. 22:21 ] @
:o)
...zavist all over ES charshija...
[ Dragan Varagic @ 10.08.2003. 08:42 ] @
Interesantne reakcije na moj račun :)

Ako ponovo pogledate prvu poruku ove teme, postavio sam je kao primer dobrog razmišljanja na temu upotrebe foruma kao sredstva PR-a :)

Ne mislim ništa loše o Mrvi, izneo sam ono što sam video, kao i moje mišljenje o tome.

Što se tiče zasluga, o tome najbolje da piše neko treći.

O tome da li sam najviše od svih iskoristio ES za promociju ili ne... Pa uvek se mogu obrisati one poruke gde neki korisnik pretera, kao što sam već rekao. ES je izuzetno dobro mesto za učenje na koji način se koriste forumi za kvalitetan publicitet, što je i tema ovog thread-a. Samo, prvo treba naučiti, a na ES-u eventualno primeniti, ako se zna kako.

ES primer:
Pogledajte samo forum E-poslovanje - http://www.elitesecurity.org/forum/60. Firme koje izdaju platne kartice plaćaju velike sume za oglašavanje svojih usluga, ali na tom forumu niko o tome ne razmišlja, iz prostog razloga što su tamo korisne informacije za članove foruma. Pogledajte koliko imena banaka se nalazi u naslovima tema :)

Ovaj thread ima još jedan PR primer, koji je možda bitniji od samog predstavljanja na forumima (pisao sam o tome šta znači kvalitetno komunicirati na forumima). Ko je pogodio - super :)

Radi se o menadžmentu u kriznim situacijama (Crisis Management), tj. u situacijama koje mogu biti nepovoljne za pojedinca ili firmu. Primeri su "napadi" i Mrvini i moji odgovori na negativne kritike.

U svakom slučaju, o temi ozbiljnog korišćenja PR-a generalno izuzetno se malo zna (o Internet PR-u da ne spominjemo), a još se manje koristi, i zato mislim da treba pisati na ovu temu što više, uz što više primera :)
[ broker @ 10.08.2003. 09:50 ] @
McKraken, Drka, vas dva bi prvi trebali da se pokrijete usima. ko sta radi vas dvojica mene zaskacete po forumu s neargumentovanim tvrdnjama.

Ja Mrvu prozivam zato sto je covek NEPOSTEN i cak se i iz njegove poruke u ovoj temi to moze videti. On je sebi dao za pravo da zloupotrebljava forum za svoju promociju i ne preza ni od toga da krsi pravila foruma smatrajuci da on ima zasluge za to (iz sve vise mi izgleda da admini na forumu to namerno dozvoljavaju).

Covek svoj biznis zasniva na NEPOSTENIM radnjama a vi tvrdite kakoje u pravu. Ponuda koju je Dragan naglasio je takodje PREVARA. Istog dana, Mrva je ostavio na isti forum jos jedna oglas koji je imao potpuno istu sadrzinu samo sto nije pisalo da je to specijalna ponuda za clanove foruma vec za sve. Vi tu poruku niste videli ili ste zabroavili da ste videli?

Mrva svakodnevno zatrpava forum svojim reklamama i to gde god stigne ito bas kao sto je uradio sa ovom porukom, malo promeni temu tako da se uklopi u temu foruma u koji inace ne idu te informacije pa je onda pusti s "opravdanjem" da je eto to namenjeno bas ciljnoj grupi koja dolazi na taj konkretan forum. Ponasa se kao najgori spamer. Svaka druga poruka (a prilicno ih ostavlja) mu je reklama za njegov biznis i to svugde. Zbog njega su moderatori otvorili posebnu temu za reklamiranje hosting provajdera ali on to ne postuje pa i dalje salje svoje reklame gde god pozeli.

Vi tvrdite kako je to u redu? Sta smo mi ostali? Budale? Mi kao treba da sponozrisemo forum svojim donacijama a da nas neko ovde ovamo masira? Koliko ljudi ovde ima svoj biznis pa ne zloupotrebljavaju forum za svoju promociju.

Menebar ne mozete prozivati za to sto mi podmecete. Dosta ljudi ovde je od mene dobilo pomoc kad im je trebala cak i kad je nisu ocekivali, i to besplatno. A i napravio sam dobrih poslova zato sto sam ovde upoznao neke ljude. Samo sto ja nemam potrebu da se hvalisem naokolo i gradim svoj lazni autoritet samohvalom kao Mrva.

Ne napadamja Mrvu zasto sto mu zavidim, nemam na cemu, coek pilicari. Onje samo najocigledniji slucaj, ali je na ES evidentno da ima jos nekih likova kojima se dozvoljava ovakvo ponasanje.

Siguran sam da bi ES imao znacajno vise sponzora kada ne bi bilo ovakvih pojava. Ja sam od bilo kakve ideje sponzorisanja odavno odustao bas zbog toga sto sam video da se ovaj forum zloupotrebljava i prolaze neke pojave koje nisu bas u interesu zajednice. Najmanji je problem dati sponzorstvo, mnogo je veci problem kako se to upotrebljava.

[ Milan Andjelkovic @ 10.08.2003. 12:09 ] @
ES je fenomenalno mesto za praktikovanje pr-a.

naime, na es-u akcenat je stavljen na pomaganje, rešavanje problema, pružanje korisnih informacija... ne na reklamu.

samim tim, nedovoljno iskusan korisnik će svaku poruku, bila ona u stvari reklama ili ne, posmatrati kao dobronamernu, tj. pročitaće je, razmotriti i smatrati sebe srećnim što je, kao član foruma, uspeo da dođe do te slabo poznate, korisne informacije.
na ovaj način, jedan post-reklama u stvari dobija mnogo veći značaj, kao što je jedan novinarski članak (pogotovo pozitivan) o proizvodu ili usluzi neuporedivo vredniji od obične reklame.

s druge strane, iskusniji korisnici predstavljaju malo tvrđi orah. u ovom slučaju do izražaja dolazi ideja: bolje je pojavljivati se u medijima (na forumu) čak i u lošem kontekstu, nego ne pojavljivati se uopšte. dakle, poenta kod ove ciljne grupe jeste da svi čuju za proizvod/uslugu, jer njih neće privući obična reklama, bila ona lepo upakovana ili ne, već kvalitet i/ili povoljni uslovi, za koje moraju čuti, pa se eventualno ya njih i oprediliti.

mrva u svakom slučaju profitira, ali ono što ipak bitnije - "profitiraju" i ostali korisnici (jer ipak je to korisna informacija). slažem se da možda malo preteruje sa reklamom, ali tu moderatori treba da odrade svoj posao i ograniče prepoznatu reklamu na odgovarajuće teme, jer je, iz prethodno navedenih razloga, nerealno očekivati da prestane sa promocijom sebe/svojih usluga.

dakle mrvo - malo umerenije (mada sumnjam :), moderatori - malo oštrije; rezultat - svima lepo!

[ McKracken @ 10.08.2003. 13:44 ] @
Citat:
broker:
McKraken, Drka, vas dva bi prvi trebali da se pokrijete usima. ko sta radi vas dvojica mene zaskacete po forumu s neargumentovanim tvrdnjama.


... koje su obicno izazvane tvojim neargumentovanim tvrdnjama ili napadima na sve i svakoga. Kad se smiris, pogledaj koliko si postovao poruka koje su izazvale bilo kakvu pozitivnu reakciju na forumu (ako se ne secas i flejmerske poruke u Gnu/Linux forumu, gde nikoga ne zanima tvoje misljenje)

Citat:

Ja Mrvu prozivam zato sto je covek NEPOSTEN i cak se i iz njegove poruke u ovoj temi to moze videti. On je sebi dao za pravo da zloupotrebljava forum za svoju promociju i ne preza ni od toga da krsi pravila foruma smatrajuci da on ima zasluge za to (iz sve vise mi izgleda da admini na forumu to namerno dozvoljavaju).


Stoji da Mrva, salje malo vise reklama nego sto bi trebalo. Ali to ne znaci da treba da se tvoje ucesce svede na sveti rat protiv nevernika. Nazivati nekoga prevarantom je teska optuzba. Evo, ja smatram da je tvoj rad na web dizajnu prevara, jer naplacivati ono sto pravis je cista prevara.. Isto kao kad bih ja sad naplacivao komponovanje muzike, sa koju nemam bas nimalo sluha...

Ako mi das samo jedan razlog zasto neko ne bi trebalo da koristi forum za licnu promociju (naravno u skladu sa pravilima) javno su da idem po gradu sa majicom na kojoj pise "Bio sam glup, ali st. Pedja mi je otvorio oci.. praise the Pedja"

I naravno, sta ocekujes da se uradi po "Mrvinom pitanju" (za neupucene - pre sezdesetak godina je postojalo jos jedno "pitanje)? Gasna komora? Vecno proterivanje sa ovog dela poznatog Interneta?

Citat:

Covek svoj biznis zasniva na NEPOSTENIM radnjama a vi tvrdite kakoje u pravu. Ponuda koju je Dragan naglasio je takodje PREVARA. Istog dana, Mrva je ostavio na isti forum jos jedna oglas koji je imao potpuno istu sadrzinu samo sto nije pisalo da je to specijalna ponuda za clanove foruma vec za sve. Vi tu poruku niste videli ili ste zabroavili da ste videli?

Mrva svakodnevno zatrpava forum svojim reklamama i to gde god stigne ito bas kao sto je uradio sa ovom porukom, malo promeni temu tako da se uklopi u temu foruma u koji inace ne idu te informacije pa je onda pusti s "opravdanjem" da je eto to namenjeno bas ciljnoj grupi koja dolazi na taj konkretan forum. Ponasa se kao najgori spamer. Svaka druga poruka (a prilicno ih ostavlja) mu je reklama za njegov biznis i to svugde. Zbog njega su moderatori otvorili posebnu temu za reklamiranje hosting provajdera ali on to ne postuje pa i dalje salje svoje reklame gde god pozeli.

Vi tvrdite kako je to u redu? Sta smo mi ostali? Budale? Mi kao treba da sponozrisemo forum svojim donacijama a da nas neko ovde ovamo masira? Koliko ljudi ovde ima svoj biznis pa ne zloupotrebljavaju forum za svoju promociju.



Citat:

Menebar ne mozete prozivati za to sto mi podmecete. Dosta ljudi ovde je od mene dobilo pomoc kad im je trebala cak i kad je nisu ocekivali, i to besplatno. A i napravio sam dobrih poslova zato sto sam ovde upoznao neke ljude. Samo sto ja nemam potrebu da se hvalisem naokolo i gradim svoj lazni autoritet samohvalom kao Mrva.


? ? ? Podmetanje?

Po n-ti put ti kazem, Pedja, smanji paranoju.

Citat:


Siguran sam da bi ES imao znacajno vise sponzora kada ne bi bilo ovakvih pojava. Ja sam od bilo kakve ideje sponzorisanja odavno odustao bas zbog toga sto sam video da se ovaj forum zloupotrebljava i prolaze neke pojave koje nisu bas u interesu zajednice. Najmanji je problem dati sponzorstvo, mnogo je veci problem kako se to upotrebljava.



Nije ni cudo sto su te isterali sa sopstvene mreze

------------

A sad malo on-topic da ovo ne bi bio obican flame:

Promocija na forumu je, prema mom misljenju sasvim normalna stvar. Mrva bi definitivno trebalo da malo regulise postove, ali je inace sasvim OK. Ima ispod 1ppm ljudi na svetu koji rade nesto bez cilja da na tome profitiraju, a i oni su obicno smesteni u ustanove predvidjene za tako nesto.

Ako mislis da Mrva laze i krade ljude po forumu svojim hosting paketima, izvoli, napravi bolje i jeftinije... Mozes cak i da zaradis na tome.

-----
(disclaimer)
Ova poruka nije spam. Aktom rodjenja ste prihvatili da vas ocni aparat prima fotone koje emituje ekran vaseg racunara, zajedno sa drugim fotonima za koje ne snosimo nikakvu odgovornost. Ako zelite da vas permanentno uklonimo sa liste primalaca fotona, posetite ocnu kliniku Filip Visnjic i trazite "total-opt-oba-oka-out" paket.
[ Marko Bijelic @ 10.08.2003. 14:25 ] @
Pokusacu da dam mali doprinos ovoj temi.


Pocnimo od prvog posta teme:

Citat:
Dragan Varagic:
Pogledajte ponudu na forumu:
http://www.elitesecurity.org/tema/27243/

Radi se o klasicnoj ciljanoj promociji sopstvenih proizvoda (usluga) aktivnog clana ES zajednice, kome nije prvi put da na veoma mudar nacin komercijalno koristi podatak o broju korisnika ES-a.

Interesantno je da je zanemarljiv broj ovdašnjih korisnika koji znaju da naprave informaciju (u ovom slucaju temu na ES-u) koja nije toliko blatantna da se izbaci kao neprikladna na nekom forumu.



dalje se navodi:

Citat:
Dragan Varagic:
Ono što vidim jeste dobra varijanta korišcenja price o zajednici za promovisanje sopstvenih servisa. Kao što sam na pocetku rekao, ne izgleda loše, ali se pitam kao i Broker zašto se njegov slucaj ne sankcioniše kada pretera.



Kada vec govorimo o PR, ne znam zbog cega se izdvaja ovaj unikatni primjer. Realno receno, postoji odredjeni broj clanova u okviru elitesecurity.org zajednice koji "koriste" forum kao sredstvo licne samopromocije.

Kada govorimo vec o toj licno samopromociji, uopste ne vidim razlog zbog cega se primjer jednog covjeka izdvaja iz mase. Dragan Varagic, pokretac ove teme, u svojim postovima/clancima/u_svojoj_knjizi cesto spominje samopromociju na forumima kao jedan od najboljih i najjeftnijih primjera Internet oglasavanja (uzgred, isti redovno praktikuje).


Sto se tice postupka Mrve Galica o kome se ovoliko govori, isti se nikako ne moze posmatrati sa negativne strane. Pa ljudi, covjek je, u jednom od prvih primjera na domacoj forumskoj sceni, dao specijalan popust na svoje usluge i to oglasio u te svrhe predvidjenom forumu. Moze to da se posmatra iz raznih uglova, neki ce reci da to predstavlja "jeftini marketinski trik", ali cinjenicno je stanje da 12.000 korisnika elitesecurity.org zajednice ima pravo na popust pri hosting uslugama firme M.Galica - i tacka.

Imam neki osjecaj da ce se nekii nadovezati na ovu pricu, pa ce govoriti o dosadasnjim reklamnim aktivnostima M.Galica u okviru ovog foruma. Taj Online PR je fakticki gledano identican sa samopromocijom usluga Dragana Varagica (pokretaca teme), odnosno njegovog sajta i firme pretraga.co.yu, identican je slucaj promociju u okviru odredjenih tema Brokerovih usluga i njegove firme. Slicna je stvar sa jos brojnim korisnicima u okviru zajednice, koji na odredjeni nacin promovisu sebe, svoj rad i svoje usluge/proizvode.

Jedina stvar koja se moze Mrvi zamjeriti jeste odredjena "neusminkanost" (u odnosu na ostale slicnog karaktera) postova gdje promovise svoje usluge. To je pitanje moderatore na forumima gdje se nalaze takve forume, i realno ne vidim potrebu za nekom diskusijom na tom polju.

Pitanje za Varagica: da li si imao viziju kakav ces napraviti publicitet Mrvi Galicu i njegovoj ponudi pokretanjem ove teme?

U vrijeme pisanje ovog posta tema je brojala vec 320 citanja, ja sam saznao sa spornu ponudu posredstvom ove teme, a sa druge strane mislim da je slican slucaj sa brojnim ostalim korisnicnima iz domena foruma u okviru Razvoja i poslovne primjene, koji ne zalaze u ISP&Hosting forum.
[ trninic @ 10.08.2003. 19:32 ] @
Da li je ovo PR ili nije PR, mislim da je besmisleno i odgovarati. Zalosno je sto ce se i ono malo aktivnih ljudi (strucnjaka) podeliti oko ovako blesavog slucaja.

Mene, kao korisnika ES-a, kao i svuda u svetu, moze da interesuje samo jedna stvar: da li postoji pre-negotiated deal izmedju ponudjaca usluge i ES-a? Ako taj deal, zakonski definisan u Evropi, SAD i jos nekim zemljama, ne postoji, ponuda je cist SPAM i mislim da bi bolje bilo da se vise ne brukate :)
[ Dragan Varagic @ 11.08.2003. 08:39 ] @
Osobe sa ovih foruma (naročito prozivani u ovoj diskusiji) potiču sa prostora gde ne postoji svest o mnogo elementarnijim stvarima (marketinga, PR-a i odnosa s medijima) nego što je "pre-negotiated deal". Praksa učestvovanja u kvalitetnim diskusijama na Internetu obično se svodi na čitanje pravila ponašanja koje zadaju vlasnici/moderatori, kao i proučavanje postova kod visoko-moderiranih diskusija. Što ste tiče promotivnih aktivnosti na ovakvim diskusijama, obično postoje pravila na koji način je dozvoljeno nešto promovisati, a češće postoji napisano šta sve nije dozvoljeno.

Ono što sam hteo da postignem ovom temom jeste skretanje pažnje na probleme publiciteta koji se odnose na posećene forume kao što je ES (bez obzira na dodatni Mrvin publicitet). Delimično sam uspeo :)
[ broker @ 11.08.2003. 11:25 ] @
Ova diskusija o samopromociji ce verovatno jos dugo uzburkavati javnost. Naime, Dragan Varagic jeste to istakao kao dosta interesantan aspekt u marketinskom nastupu ali u potpuno drugom kontekstu. Naravno spameri kao sto je Mrva to uvek zloupotrebljavaju.

Dakle, jedno je kada covek sam se be promovise tako sto ucestvuje na forumu, pomaze drugima nekada i sam nadje pomoc ali ostavlja nekakav utisak na druge ucesnike verovatno trudeci se da taj utisak bude povoljan po njega a sasvim drugo kada neko zloupotrebljava forum direktno reklamirajuci svoje usluge.

E sad kazete, Mrva ovom diskusijom dobija publicitete. Dobija slazem se, ali negativan. Nije mi bas jasno kako neko moze uopste da pomisli da kupi nesto od takvog coveka koji otvoreno pilicari, kome se zarada svodi na referale belosvetskih "klick me and earn fortune" servis? Coveka koji ne krije da spam bazama prodaje email adrese korinika svojih hosting usluga? Coveka koji na ES otvoreno nudi registraciju .yu domena na neposten nacin? Ko ce takvom coveku da veruje?

Sto se tice prozivki? Dajte ljudi pa uporedite Varagiceve poruke ovde (ukljucujuci i potpis ispod poruke sa Mrvinim. Pa vlajda je jasno kolika je razliak izmedju njih dvojice.
Sto se moje prozivke tice, izvolte, navedite gde sam se ja to ovde reklamirao? jedini slucaj kada sam poslao "reklamu" to je bilo da kao odgovor na tolerisanje Mrvinih reklama ponudim specijalan popust za sve koji svoj hosting presele od Mrve. A to su mi odmah obrisali jer sam povoljnom ponudom ugrozavao velikog prijatelja ES-a.

I nemojte vise potezati argumente konkurencije. Mrva i ja nismo konkurencija. Bavimo se razlicitim poslovima. Ja web hosting radim samo za svoje klijente. To je meni usputna usluga da bih imao zaokruzenu ponudu i u mojim poslovima to je zanemarljiva stavka. Ja kad nekom hocu da pomognem, dam mu hosting besplatno.

Zak, mislim da nije u redu nazivati me ludakom zato sto hocu da pomognem ljudima a ne trazim za to nikakvu nadoknadu. Za mene je to u redu. Dobijam nesto sto vredi mnogo vise od bilo kakve reklame. Rekao bih da doktor pre treba onima koji to ne razumeju. Sto se tice tvog blacenja (mada bi trebalo objasniti kako uspevas da vidis svaki put kad ponekad ispreskacem Mrvu a ne vidis sve ostale postove u kojima pomazem ljudima) onog sto radim koje uvek povlacis kao argument i kad mu nije mesto, ne zicam se. Apsolutno si nekompetentan da ocenjujes vredi li to sto ja radim. Ajd nadji nesto bolje da me pljujes. Vec je ljigavo da u svakoj diskusiji kad ne mozes da me oboris argumentima ti diskusiju zavrsavas ocenom da web koji ja radim ne valja :) A jos nijednom nismo diskutovali o web dizajnu :)
[ BobMarley @ 11.08.2003. 13:07 ] @
Pa naravno da postoji razlika između Mrve i Varagića, ali ti definitivno nisi na pravi da upučuješ na te razlike, počevši od jadne primjedbe kao pitanje potpisa, pogledaj set mrtvih linkova u tvojem potpisu. Uostalom pitaj Varagića, kada već nemaš svoje ja nego pričaš u ime drugih ljudi, koliko je važan potpis na ovakvim mjestima, i šta misli da li mrvin potpis donosi više posjeta od njegovog, jer obični ljudi se hvataju baš na mrvine reklame. Pljuješ šta drugi rade, i to 50% BEZ DOKAZA, BEZ ARGUMENATA samo pokušavaš napraviti lošu reklamu mrvi, direktno ga vrijeđajuči psovkama i ozbiljnim klevetama za koje bi te neko drugi razvukao po sudu ko staru gumu (imas sreće da je Mrva dobar i pomaže drugima pomozite si i vi i uzmite najpovoljniji hosting OVDJE).. ponašaš se ko uvrijeđeni pubertetlija i stvaraš sam sebi negativan publicitet.

A sada apeiliram na moderatore i ove super(moderatore) decke da počnu regulirati malo šta broker piše, jer ovo nije prvi put da svojim nedruštvenim, pečinskim obračanjem ljudima podgrejava atmosferu.


------------------ Ovo po temi studije

Mislim da je Varagić pokrenuvši ovu temu imao na umu da će dobiti povratnu informaciju o tome kako se ljudima čini ovo reklamiranje Mrve, da li je unosno, efikasno itd. a ne htjeo organizirati hajku na njega. pa u sklopu toga ...

Jebiga ovo već drugi post da ode pola na brokera.. ... Mrva pretjeruje tako što tu i tamo izleti sa takvom nekom ponudom i onda se digne frka napravi mu se još veća reklama i kada sve prođe kao fol smiri se onda pukne opet neku temu i tako malo po malo cima, ali ne previše tako da uživa donekle dozvolu autoriteta ovdje jer iako prelazi granice ne pretjeruje, a pomogao je ES-u pa eto tako može koristiti tu taktiku jako dugo što mu naravno odgovara i dobar je potez. Šta se reći ko može može iskorištava čovjek prilike , jer bez obzira na sve, sve je ovo tržište, a svako tržište je nepošteno, okrutno i podlo a tko god nije snalažljiv neće opstati na njemu, pod opstati mislim biti u vrhu, jer jedino sta je važno je da tendencioniraš prema vrhu sve ostalo je fizikalija da zaradiš za "lebac". A kako češ na vrh bez jakog reklamiranja i povoljne/kvalitetne usluge ?

[ McKracken @ 11.08.2003. 13:10 ] @
Citat:


Zak, mislim da nije u redu nazivati me ludakom zato sto hocu da pomognem ljudima a ne trazim za to nikakvu nadoknadu. Za mene je to u redu. Dobijam nesto sto vredi mnogo vise od bilo kakve reklame. Rekao bih da doktor pre treba onima koji to ne razumeju. Sto se tice tvog blacenja (mada bi trebalo objasniti kako uspevas da vidis svaki put kad ponekad ispreskacem Mrvu a ne vidis sve ostale postove u kojima pomazem ljudima) onog sto radim koje uvek povlacis kao argument i kad mu nije mesto, ne zicam se. Apsolutno si nekompetentan da ocenjujes vredi li to sto ja radim. Ajd nadji nesto bolje da me pljujes. Vec je ljigavo da u svakoj diskusiji kad ne mozes da me oboris argumentima ti diskusiju zavrsavas ocenom da web koji ja radim ne valja A jos nijednom nismo diskutovali o web dizajnu



Samo koristim isto oruzje koje i ti koristi. Ti kazes da je Mrva neposten, ja kazem da si los dizajner.

Sto se kompetentnosti tice, o tome cemo diskutovati u posebnoj temi...

Flame_thrower_OFF();
return("peace"):


[ broker @ 11.08.2003. 15:07 ] @

Zak stvarno ti ne treba ovakvo blamiranje :)

Nepostenje je kategorija koja se moze konkretno utvrditi i ja ne pricam da je Mrvaneposten neko navodim konkretne primere njegovog nepostenja :)

A za dobar i los dizajn jos nije utvrdjen nacin merenja pa sam sebi pravis problem...
[ drdrksa @ 11.08.2003. 17:20 ] @
Citat:
broker:

Zak stvarno ti ne treba ovakvo blamiranje :)

Nepostenje je kategorija koja se moze konkretno utvrditi i ja ne pricam da je Mrvaneposten neko navodim konkretne primere njegovog nepostenja :)

A za dobar i los dizajn jos nije utvrdjen nacin merenja pa sam sebi pravis problem...


1. Ko si ti da odlucis sta je za koga blamiranje? (+ sto ovo uopste nije bilo blamiranje, samo je covek izneo cinjenice koje su tacne!)

2. McKracken je mnogo bolji designer od tebe, pogledaj samo Root-Sys. Bolji je od bilo kog tvog projekta. To kazem ja, koji nemam nijedan projekat iza sebe vecih razmere (ali bice ih uskoro), ali se podobro razumem u materiju tako da ... ali i da se zakljuciti iz cistog razuma sta je bolje uradjeno, svako ko vidi bonex.co.yu ili yugent.co.yu znace o cemu pricam.

3. MrVa je sasvim OK covek, sta ste navalili na njega ...
[ MaRaToNcI @ 11.08.2003. 18:44 ] @
Kad smo kod postenja, posteno je:

-dati konkretnu ponudu :bilo za posao koji covek radi, bilo za uslugu,bilo preporuku...

-konkretno mom slucaju to sto nudim to i ispunim i to u svim sferama sa kojima se moja firma bavi : web design, video produkcija, animacija i na kraju usluge kao sto su hosting i domeni, sto moj portfolio i potraznja najnormalnije pokazuju
-druga stvar iako imam drzavljanstva i drugih drzava ( citaj USA i DE ) meni je najlepse da zivim i radim ovde ( i bukvalno ovo je najlepsa zemlja za zivot ako imas para, sto ja fala bogu imam i postizem radeci po 12 sati dnevno) i pokusavam da navedem ljude ,ne samo ovde, da pocnu realno da se ponasaju, da se ne ugradjuju u cenu -tipa ako nisam na dolar zaradio dolar nisam ni zaradio,ili cak sta vise mnogostruka ugradnja ( primer od mene, uradim spot d. milicevicu za 5000 ,sve je u ceni, a on ga proda dalje za 17 000) i zato vise nema posla, dok ja radim itd..

-treca stvar sto se tice PR-a u Yugi, svi dobro znamo kako stvari stoje, a to su: rodjacke veze, kursevi tipa NLO pa i po partijskoj duznosti, a sto se poslova tice, konkretno marketinga, celu Yugu drze grupa IDOLI ( ko se razume ,svatice,) znaci svi poslovi idu preko 4 agencije koje uzimaju kajmak, i onda prosledjuju dalje na izradu ( primera radi klasican reklamni spot, kao a Grand kafu-u skupstini, kad plesu...kostao je 150 000 DM, ili Amstel pivo 400 000 evra....) ili cena sekunde emitovanja na Pinku 200 dm a na svim lokalnim televizijama u Srbiji 9 dinara ....presiroka je tema:)

-i jedno pitanje sto se tice svih nas: kad ce prestati lazno predstavljanje ( e to je prevara) svakoraznih titula web designer-covek koji je pastovao par redova u front page, skarabudzio neki sajt i vec je designer ,webmaster ili cak sta vise system admin!!! znajte da se za sva ta zanimanja i zvanja treba dobro zagrejati stolica i na kraju dolazi satisfakcija i naravno diploma ( u koju je ugradjen dobar deo zivota i truda:) konkretno ja sam magistrirao informatiku `97 kad su mnogi od clanova nisu ni znali sta je internet ili komp (samo cinjenica:)

-poznajem dosta clanova koji se trude i zaradjuju na onom sto znaju-znaci ne cele projekte-vec delove, biduju na sajtovima (elance.com ; rentacoder.com ...) izrade scripti, banera... i sasvim im lepo ide, evo McKracken je jedan od njih:)

-e sad malo sto se tice mog reklamiranja, tacno je da reklamiram IT bransi ono sto joj treba, necu na pijaci prodavati hosting, vec ljudima kojima treba, ja nikad nisam reklamiro design ovde zato sto ima malo ljudi koji ga mogu platiti, jer kvalitet kosta. www.hosting.co.yu je postao brend na nasim prostorima sa svojom uslugom,cenama i sigurnoscu i tek posle naseg obaranja cena i drugi su krenuli za nama-bitno je da je lavina pokrenuta , i da ce cene biti uskoro kao svugde u svetu, pristupacne za sve
-i sa ovom akcijom koju sam pokrenuo za clanove ES-a profit je minimalan (ali ga ima) ali puno vise ima zadovoljnih korisnika koji ce konacno da ispune san da poseduju nesto za sta im je trebalo 2-3 x vise para i peripetija, jer niko ovde u Srbiji ne daje kontrol panel za domene, a cim ne daje pocinju ucene, ne mozete dobiti domen ako ga ne hostujete kod nas-e dosta toga vise

i na kraju (uf ala se nakuca) nepostenje se dokazuje na sudu a ne pljuvanjem boljih od sebe i stvaranjem paranoje
[ cbbj @ 11.08.2003. 18:51 ] @
Ja se ne razumem mnogo u e poslovanja, da drzim moralne lekcije ne bih, ali bih samo da kazem da ce se svako dokazati svojim radom, kvalitetom, pozrtvovanoscu, postenjem, itd. i da mi je potpuno besmisleno da se vode ratovi i kampanje jednih protiv drugih na ovakav nacin.

Zar nije bolje da saradjujemo i zajednickim snagama idemo napred?
[ torbica @ 11.08.2003. 18:54 ] @
ko sto rekoh i negativan publicitet je publicitet
i jos jedna narodna za dobrim konjem se prasina dize :)))
[ McKracken @ 11.08.2003. 19:40 ] @
Svasta sam bio napisao, ali sam brisnuo da ne raspirujem vartu...
[ Miloje Sekulic @ 11.08.2003. 21:01 ] @
U poslednje vreme sam par ljudi zainteresovanih za programiranje uputio na ES i njihov komentar je bio da nisu naisli na mnogo kvalitetnih sadrzaja ali zato ima mnogo rasprava clanova za koje im se cini da se dobro poznaju.

Miloje

A sad malo reklame ...
[ cbbj @ 12.08.2003. 00:34 ] @
Ovo opet moze da preraste u jos jedan rat bez pobednika. Svi ste vi u pravu, rekao bih... ali bez ikakve potrebe ovaj rat moze da traje do besvesti i na kraju opet nece biti pobednika, a svi ce biti gubitnici!

Zar nije bolje da saradjujemo, da se druzimo i pomazemo, umesto pljuvanja, zaskakanja na temama i vodjenja besplodnih bitaka u kojima se kraj ne nazire i u kojima se jednostavno iscrpi sva konstruktivna energija?
[ hecky @ 12.08.2003. 04:42 ] @
Dragan Varagic je mudro-sarkasticnom kritikom Mrvinog post-a izazvao lancanu emotivnu reakciju dela clanova ES-a u vidu ove beskonacno dugacke, u navratima filozofske i iznad svega beskorisne rasprave.


Timeline moje saradnje sa "prevarantom":
- 5:50PM :: citam ponudu za hosting http://www.elitesecurity.org/tema/27243/
- 5:54PM :: saljem poruku na kontakt mail iz post-a
- 7:56PM :: dobijam odgovor
- ...
- 2:19AM :: zadovoljno gledam svoj sajt na netu i cackam Ensim kontrol panelu :)

Pri tome sam ustedeo 4,850 dinara u odnosu na stari hosting (pogledaj http://hosting.neobee.net/cenovnik.htm).

+++

Ne znam sta vise da kazem, sem da bih voleo da se nasi "poslovni ljudi" pocnu ugledati na "prevarante" i da pocnu da spam-uju uvako bezobrazno povoljnim ponudama za npr. racunarsku opremu ili nesto slicno ;).

Pozdrav svima :)!
[ broker @ 12.08.2003. 10:29 ] @
Hecky, a dogodine ces da trazis nekog drugog Mrvu koji ce da daje specijalan popust?
[ trninic @ 12.08.2003. 12:24 ] @
Citat:
hecky:
Ne znam sta vise da kazem, sem da bih voleo da se nasi "poslovni ljudi" pocnu ugledati na "prevarante" i da pocnu da spam-uju uvako bezobrazno povoljnim ponudama za npr. racunarsku opremu ili nesto slicno ;).

Pozdrav svima :)!


Evo, ovo vam je nivo poslovne etike i razumevanja savremenog poslovanja. Jad i beda od razmisljanja i delovanja.

Hecky, sedi, 1. Javi se sledeci put kada Mrva bude davao popust povodom proslave svog penzionisanja, nemoj ranije. Stvarno nemoj.
[ cbbj @ 12.08.2003. 22:43 ] @
Dajte, ljudi, stvarno, ovo je zaista vec potpuno besmisleno razglabanje. Zakljucajte i obrisite temu da ne bi nastavila ova beskonacna, beskorisna i jadna svadja i prepucavanja. Dokle vise?