[ torbica @ 20.09.2001. 22:00 ] @
TEMA B92: VEB-KRIMINAL
20.09.2001.
15:23 Nekoliko zapadnih zemalja, odnosno njihovih policija, zatrazilo je nedavno od jugoslovenskog Ministarstva unutrasnjih poslova da pocne istrazne radnje protiv onih koji su vrsili prevaru na Internetu zloupotrebljavajuci brojeve tudjih kreditnih kartica, ili napadali neke od zapadnoevropskih ili americkih veb-sajtova, iz koristoljublja ili patriotizma. Sadasnji Krivicni zakon Srbije ne predvidja nikakve sankcije za tzv. kompjuterski kriminal, koji podleze kaznama u svim zapadnim zemljama. Ipak, najavljeno je da ce nov Krivicni zakon sankcionisati i takve prestupe. Sagovornici B92 su jedan od kriminalaca za racunarom, koji iz vise nego razumljivih razloga ostaje anoniman, i visi inspektor u Upravi kriminalisticke policije Saveznog MUP Sergej Uljanov. I jedan i drugi, svako iz svog ugla, govore o najavljenoj hajci na hakere.

Haker: “Ja sam potpuno protivzakonito narucivao robu preko interneta putem laznih kreditnih kartica sa sajtova koji imaju on-lajn sopove. Na hotmailu imam otvoren nalog koji se zove [email protected]. Prosto sam morao da dam sebi oduska. Nalog preko koga sam imao uvid dokle je stigao paketic s robom koji sam narucio. Putem odredjenih brojeva i imena osoba koje poseduju viza-kartice narucivao sam odredjene artikle iz on-lajn sopova na odredjene adrese u Jugoslaviji. Dakle, zloupotrebio sam neciju kreditnu karticu”.

Uljanov: Radi se o kompjuterskom kriminalitetu koji kod nas jos nije, sto ne znaci da nece i biti, pracen adekvatnom zakonomskom regulativom. U novom predlogu krivicnog zakona postoji odredjen korpus krivicnih dela koji ce pokrivati ovaj vid kriminaliteta. Izmedju ostalog, tu su napadi na mrezu, na internet, napadi na provajdere. U interesu policijskog rada nije dobro da kazemo koji su to sajtovi i koje su to firme koje su ugrozene jer moramo da postujemo strane drzave koje su nam se obratile za pomoc”.

Haker: “Glavni fazon je da vecina internet-sopova ima slabu zastitu. Dovoljno je da postoji osoba koja ima vazecu viza-karicu, a uopste ne mora da odgovora imenom. To je jedan od fazona koji je doprineo da se ta pojava rasiri. Amazon.com je bio jedna od prvih zrtava masovne kradje preko interneta. Znam price nekih starijih ozbiljnijih hakera koji su to radili s knjigama, muzickim diskovima, pa zatim softverom, hardverom, garderobom, parfemima. Ljudi su vec razvili i biznis i na pijace iznosili porudzbine preko interneta - stotinak perjanih jakni, usisivace. Dobijali su robe tolike vrednosti da su odlazili na aerodrom, placali carine i ostavljali potpise. Madjari su bili najkorektniji, kroz njihovu carinu sve je prolazilo. Neki ljudi koji se bave stvarima kojima i ja znaju koje su to osobe. Ja sam dobio adresu nekih ljudi mahom iz SAD koje mi nista ne znace. Moja dobra vila je Nina Frimen Denver Kolorado”.

Uljanov: “Mi ne mozemo procesno da izadjemo u susret molbama stranih policija, ali na nekom operativnom nivou smo uspeli da izvedemo neke zahteve.

Haker: Ne mogu da verujem da postojeci kadar policije moze da se nosi s tim.

Uljanov: Ne radi se o velikom broju ljudi ali njihov rad je intenzivan.

Haker: Mnogo ljudi se bavi time. Ja znam minimum stotinak ljudi.

[ Deep|Blue @ 21.09.2001. 00:42 ] @
Hmmm, gde li samo nalaze ovakve manijake.
Jedan shLjamer i jedan bespomocan sluzbenik u plavom.
qq
Zanimljivo je da u Jugi jos uvek ne postoje nikakvi zakoni koji bi resili pitanje kriminala na NET-u, pa shodno tome ovakve ljamere panduri i ne mogu da gone, sem ako nece da rade neke akrobacije pa im sude po krivicnom zakoniku tacke otudjivanje materijalnih dobara i nanosenje materijalne stete.
Takvo nesto su pokusali da urade pre dva-tri meseca, krivicno goneci 2 mlada "hakera" za stetu u iznosu od nekoliko desetina usd. Pocelo se poprilicno pompezno, ali ne znam kako je sve to zavrsilo.
Da li neko zna?


E da, i goruce pitanje. Ako interpol, ili neka druga organizacija zatrazi isporucenje nekog naseg cyber-kriminalca, da li Juga moze da isporuci istog???

Prema nasem ustavu ne, ali prrema medjunarodnim odredbama i ugovorima mora.
[ UroS @ 22.09.2001. 18:55 ] @
treba ih sve u zatvor potrpati