[ quit @ 15.07.2007. 20:59 ] @
Pozdrav, malo sam pratio neke stranice na netu i primijetio da konstantno preuzimaju sadržaj sa nekih većih stranica (uz navodjenje izvora) pa me zanima kako zakon gleda na to pitanje tj. da li preuzeti članak i navesti izvor u dnu stranice predstavlja kršenje autorskih prava?

logično bi bilo da je to dozvoljeno jer to je slično tome kada neko piše knjigu ili maturski rad pa preuzima dijelove nekih knjiga od drugog autora ali na kraju knjige navede da je kao literaturu koristio knjigu tog i tog autora...

?
[ Nemanja Avramović @ 16.07.2007. 00:22 ] @
Zavisi samo i isključivo od onog sajta sa kojeg preuzimaš sadržaj. Npr. ES dozvoljava preuzimanje. Ako pogledaš na dnu bilo koje stranice piše ovako:

Citat:
Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo i zajedničko vlasništvo vlasnika www.elitesecurity.org sajta i autora tekstova. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Za sve ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od vlasnika elitesecurity.org sajta ili autora teksta.


Ako na sajtu ne piše ništa to ne znači da je preuzimanje dozvoljeno. Logično je da kontaktiraš administraciju sajta i da se konsultuješ sa njima.
[ lukeguy @ 16.07.2007. 07:13 ] @
treba napraviti i razliku između naučnih radova i komercijalnih web sajtova. zato je uvek dobro da proveriš sa nosiocem autorskog prava.