[ pisac @ 20.07.2007. 19:59 ] @
Evo, stoti put gledam reklamu za VIP i stoti put se nerviram sa time što niko ne reaguje na stoprocentnu laž koja je izgovorena tamo: možete razgovarati za 4.9 dinara po minuti. Naravno, lažu i Telenor i MT:S na sličan način, a VIP sam uzeo samo za primer.

Dobro, ko to može da razgovara za 4.9 dinara po minuti? Čak i ako ne plaća PDV, kako postiže tu cenu, baš bih voleo da saznam! Ako ja nazovem nekog, i razgovaram 3 minuta, i ako uzmemo da nekom magijom ne platim PDV na pripejd kartici, opet to nije 4.9 dinara po minuti već 5.4 dinara. Ako razgovaram čak pola sata, to opet nije 4.9 dinara već 4.95 po minuti. A drugo, kako ja da ne platim PDV na pripejd kartici?

Ta reklama je apsolutno čista laž i prevara, i prosto ne mogu da verujem da u ovoj zemlji ne postoji telo koje na to treba da reaguje, ili ako postoji ona po srpskom običaju ne radi. Za svaku sitnicu moraš da teraš nekog da odradi svoj posao, jer ga boli uvce i pijucka pićence u ladovini dok mu državne (društvene) pare kaplju na tekući račun.


[mod]
Promena naslova, radi spajanja više istih tema u jednu

[Ovu poruku je menjao Catch 22 dana 03.03.2008. u 13:03 GMT+1]
[ pitikovski @ 20.07.2007. 21:46 ] @
Ehhhhh a kada banke ne iskazuju efektivnu kamatu u reklamama dobijaju opomene od narodne banke.....a ove "nase" mob. operatere niko ne cima zbog prevare.
A to je klasicna prevara.

[ ptiki @ 20.07.2007. 22:04 ] @
Zakon o oglašavanju ("Sl. glasnik RS", br. 79/2005) se može preuzeti sa adrese http://www.parlament.sr.gov.yu...kta_detalji.asp?Id=274&t=Z
odnosno pogledati on-line na adresi http://www.arsetnorma.com/Serb...kon%20o%20oglasavanju%20RS.htm
U članu 4. stoji:
"Oglasna poruka mora da bude istinita, potpuna i određena, u skladu sa zakonom, dobrim poslovnim običajima lojalne konkurencije i profesionalnom etikom.
Istinita, potpuna i određena oglasna poruka sadrži podatke koji su pouzdani i iskustvom potvrđeni, odnosno u kojoj nisu izostavljeni podaci koji su od značaja za sticanje prave predstave o predmetu oglašavanja..."
U članu 6.:
"Oglasnom porukom ne može da se zloupotrebljava poverenje, odnos zavisnosti ili privrženosti, lakovernost, nedostatak iskustva ili znanja i sujeverje primalaca oglasne poruke..."
U članu 30.:
"Zabranjeno je:
1) oglašavanje kojim se neistinito označava identitet oglašivača, njegova aktivnost, proizvod ili usluga;
2) izostavljanje važnih podataka, upotreba neodređenih ili višeznačnih izraza, zastarelih ili neažurnih navoda ili drugih podataka koji izazivaju zabludu o identitetu oglašivača, njegovoj aktivnosti, proizvodu ili usluzi (vrsti, svojstvima, kvalitetu, poreklu ili drugim podacima o proizvodu ili usluzi) i drugim preporukama upućenim primaocu oglasne poruke;..."
U članu 49.:
"Proizvod ili usluga ne mogu u oglasnoj poruci da budu neistinito označeni ili označeni na način koji stvara zabludu u pogledu proizvođača, odnosno davaoca usluge, cene, načina prodaje, isporuke i isplate cene, porekla, kvaliteta, količine, upotrebljivosti, uslova garancije, servisnih mogućnosti, zvaničnih priznanja ili drugog svojstva..."
U članu 103.:
"Ministarstvo nadležno za poslove trgovine, turizma i usluga vrši nadzor nad primenom ovog zakona, ako ovim zakonom nije drugačije određeno...
... Nezavisna organizacija osnovana u oblasti radiodifuzije vrši nadzor nad primenom odredaba ovog zakona kojima se uređuje oglašavanje putem televizijskih i radio programa i donosi, u skladu sa ovim zakonom i zakonom kojim se uređuje radiodifuzija, bliža pravila o oglašavanju i sponzorstvu na televiziji i radiju."
u članu 104.:
"Ministarstvo nadležno za poslove trgovine, turizma i usluga, vrši inspekcijski nadzor preko tržišnih i turističkih inspektora..."

Kaznenim odredbama, kao privredni prestup (član 107. - ) propisano je sledeće: "Novčanom kaznom od 300.000 do 3.000.000 dinara kazniće se za privredni prestup preduzeće ili drugo pravno lice ako:
...
3) vrši oglašavanje kojim se u oglasnoj poruci neistinito označava ili označi na način koji stvara zabludu u pogledu proizvođača, odnosno davaoca usluge, cene, načina prodaje, isporuke i isplate cene, porekla, kvaliteta, količine, upotrebljivosti, uslova garancije, servisnih mogućnosti, zvaničnih priznanja ili drugog svojstva (član 49. st. 1. i 2);..."

Da ne ne citiram dalje, slučaj je jasan.
Samo nam Država ne funkcioniše...

Ministarstvo trgovine, turizma i usluga, Nemanjina 22-26
- Tržišna inspekcija, 27. marta 43-45, 3227-376
kako to stoji na http://www.beograd.org.yu/cms/view.php?id=1227762 i na http://www.cukarica.org.yu/gradske_komunalne_usluge.htm
[ espresso @ 20.07.2007. 22:07 ] @
Kako ti je zapala za oko reklama tog jadnog vipa kad imaš 100 puta goru telenorovu reklamu gde čak ni sitnim slovima nije napisano da je cena bez poreza?
Vipova reklama je majka Tereza u odnosu na telenorovu. A i mts je uradio istu stvar sa svojom reklamom odmah posle telenora.

Ja sam o tome pisao u ovoj temi http://www.elitesecurity.org/t267101-0#1622111 ali samo tri učesnika su se uključila u diskusiju. To ti sve govori, našem građanstvu ne smeta da ga neko laže.


Eto ja sam imao istu alergijsku reakciju kao i ti ali pošto sam kontaktirao sve službe za koje sam mislio da su nadležne da spreče laganje po reklamama, shvatio sam da ne samo da ne rade ono što im je posao, nego ne reaguju ni kada građanin savesno prijavi neku zloupotrebu.

Tako da sam ja svoju građansku dužnost ispunio i savest mi je mirna.
Protiv korumpiranih državnih institucija ne mogu da se borim (a i ne smem). Cija snajka, cija

P.S.
mada ako ima zainteresovanih mogli bismo da uložimo jednu kolektivnu tužbu:
People vs. Best lawyers from mts, telenor and vip

Već zamišljam kako im plaćamo sudske troškove i odštetu za narušavanje ugleda
[ ptiki @ 20.07.2007. 22:13 ] @
Citat:
pitikovski:... A to je klasicna prevara.

Prevara kako je definiše Krivični Zakonik koji je stupio na snagu 1.1.2006. godine (SLUŽBENI GLASNIK: 85/05)
"Član 208.
(1) Ko u nameri da sebi ili drugom pribavi protivpravnu imovinsku korist dovede koga lažnim prikazivanjem ili prikrivanjem činjenica u zabludu ili ga održava u zabludi i time ga navede da ovaj na štetu svoje ili tuđe imovine nešto učini ili ne učini,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do tri godine.
(2) Ko delo iz stava 1. ovog člana učini samo u nameri da drugog ošteti,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do šest meseci.
(3) Ako je delom iz st. 1. i 2. ovog člana pribavljena imovinska korist ili je naneta šteta u iznosu koji prelazi četristopedeset hiljada dinara,
učinilac će se kazniti zatvorom od jedne do osam godina.
(4) Ako je delom iz st. 1. i 2. ovog člana pribavljena imovinska korist ili je naneta šteta u iznosu koji prelazi milion i petsto hiljada dinara,
učinilac će se kazniti zatvorom od dve do deset godina."

U ranijem Krivičnom zakonu ovo krivično delo je bilo u članu 171.

Stavovi 2 - 4 definišu kvalifikujuće okolnosti, dok je biče krivičnog dela navedeno u prvom stavu (da se ne zbunite).

Inače, ovim Zakonikom su definisana dela ljudi, dakle isključivo fizičkih lice, dok je odgovorznost za pravna lica u konkretnom slučaju data u Zakonu o oglašavanju.
[ pitikovski @ 20.07.2007. 22:22 ] @
E sad.....kada bi se malo poteglo to pitanje po TV i novinama mozda bi drzava i sama reagovala ,ali posto oni te iste lazne reklame emituju za novac,naravno da im nije u interesu da potegnu tu pricu.

[ ptiki @ 20.07.2007. 22:23 ] @
Što se pomenute tužbe tiče

Član 100. Zakna o oglašavanju:
"Lice čije je pravo, odnosno interes, povređen ili ugrožen oglasnom porukom, ima pravo na zaštitu koju ostvaruje tužbom kod nadležnog suda.
Za štetu pričinjenu oglasnom porukom odgovaraju solidarno oglašivač i proizvođač oglasne poruke.
Lice koje oglasnu poruku objavi odgovara solidarno za štetu pričinjenu oglasnom porukom, ako nije zahtevalo ili dobilo uredno popunjenu deklaraciju u skladu sa članom 11. ovog zakona, odnosno ako je znalo ili je prema okolnostima slučaja moralo znati da se objavljivanjem takve oglasne poruke može prouzrokovati šteta."
Član 101.
"Lice čije bi pravo ili interes moglo biti povređeno oglasnom porukom može predložiti da sud donese privremenu meru, u skladu sa zakonom kojim se uređuje izvršni postupak."
Član 102.
"Pravo na pokretanje postupka iz čl. 100. i 101. ovog zakona imaju i organizacije za zaštitu potrošača, profesionalna udruženja, kao i komore."

Što se organizacije za zaštitu potrošača tiče postoji NOPS http://www.nops.org.yu/modules/news/ kao i vojvođanski http://www.consumer.org.yu/

Ovaj potonji je posebno zanimljiv jer je otvorio SMS servis za potrošače:
"Povodom 15. marta, Svetskog dana zaštite potrošača, Nacionalna organizacija potrošača Srbije (NOPS) i mt:s pokrenuli su SMS servis za potrošače. Uskoro se pridružio i Telenor, tako da je sada moguće ovaj servis koristiti preko oba operatera mobilne telefonije...."

Kadija te tuži kadija ti sudi...


Edit: Izvinjavam se, ali nisam bio svestan postojanja teme http://www.elitesecurity.org/t267101-0#1622111 kada sam ovo pisao.
Inače i NOPS ima SMS dogovor http://www.nops.org.yu/modules/sms/index.php/index.html
[ Jagnjeca brigada @ 05.09.2007. 18:24 ] @
Deo tog novca ide i drzavi, tako da je izgleda apsurd da drzava postuje sopstvene zakone jer ce onda manje para imati ako nema ovakvih reklama koje vredjaju intaligenciju korsniku.

Jadno je u kakvoj drzavi zivimo.
[ Ivan Dimkovic @ 05.09.2007. 18:55 ] @
A sta rade razna "udruzenja korisnika telekomunikacija" - mogli bi i oni da podnesu neku tuzbu, jelte - ako vec hoce da se bave zastitom interesa potrosaca telekomunikacionih servisa ;-)
[ broker @ 06.09.2007. 09:52 ] @
Tesko to da cemo da vidimo. UKT je osnovano da bi Slobo mogao da zakaci u CV da je predsednik i tog udruzenja :)
[ Java Beograd @ 27.10.2007. 09:18 ] @
Šta mislite koliko to utiče na cenu usluga ? Uveren sam: mnogo.

Nekad su prosečne TV reklame bile sastavljene od 1/3 reklama za uloške sa krilcima, 1/3 reklama za pivo i 1/3 reklama za deterdžente. Sada je drugačije. Oko 1/2 ukupnog vremena gledamo (u strahu da ne propustimo nastavak filma) reklame za mobilne operatere. I ko ta g**** na kraju plati ? Opet mi, naravno. Iako nismo ni tražili !
[ bakara @ 27.10.2007. 11:37 ] @
Pa ocigledno im je jeftinije da se reklamiraju nego da spuste cene
[ Mister Big Time @ 27.10.2007. 22:14 ] @
Tako nekako.

Ali kako bi se probili i osvojili jos neki procenat trzisnog kolaca? Agresivna marketing kampanja je izgleda najubojitije borbeno sredstvo..

Cinjenica je da su TV reklame i svi oni ogromni billbordi enormno skupi... ali to se zove ulaganje u poslovanje :) Svi ocekuju da im se duplo vrati ulozeno...

Mislim kad je samo Djani dobio 100k evra za "vrh bate" reklame... koliko su tek pukli na visemesecni zakup termina, billborda, oglasa u novinama...
[ mulaz @ 27.10.2007. 23:24 ] @
pa nemoj da koristis mobilni, i resena situacija.. ne placas nista :)
[ Mister Big Time @ 28.10.2007. 20:54 ] @
Ko to?
[ D.i M.e @ 29.10.2007. 09:53 ] @
Pazite sad ovo:

Citat:
Rebalansom budžeta ukupne investicije u ovoj godini smanjene su za šest odsto na 28,6 milijardi dinara, a troškovi marketinga povećani su 61 odsto, odnosno 109 odsto u oblasti mobilne telefonije, objavio je kompanijski list "Telekom svet".