[ marius @ 21.07.2007. 15:54 ] @
poz drugovi

Imam nekoliko pravljenih audio pojacala na koje bih hteo da podesim izlaznu snagu menjanjem napona napajanja...
Ima li neko nekakvu ideju kako bi moglo to da se odradi(posedujem i 2 kanalni osciloskop) , ili pak neko iskustvo?
[ Danci-Sombor @ 21.07.2007. 18:48 ] @
marius ja sam danas naso neko stereo pojacalo iz starog gramafona ... i na izlazu daje nekih 7.5VAC a napajo sam ga sa adapterom nekim 14.4 V :D i sad ni ja ne znam kako da izracunam izlaznu snagu ... a ne znam ni na koje maksimalno napajanje mogu da ga stavim a da ne crkne...inace u jednom kanalu imaju dva tranzistora .. nekako mi lice na neke aluminijumske pise gore h1 i dole neka oznaka AC188K ...
[ vladobk @ 23.07.2007. 14:19 ] @

P=U(na kvadrat)/R
[ Danci-Sombor @ 23.07.2007. 16:37 ] @
vladobk P=U(na kvadrat)/R

Primer ako pojacalo ide na 20V a idu zvucnici 4oma
to je onda 400/4 = 100W nesto mi se ne slaze ... ? ?
[ vatri @ 23.07.2007. 19:18 ] @
P=U(na kvadrat)/R) i to sve podjelimo sa korijen iz 2 ili 1.41 da bi dobili RMS snagu
[ marius @ 24.07.2007. 01:37 ] @
pronadjoh neki sajt tj pdf u kojem je opisana rms snaga i proracun iste

http://www.eznec.com/Amateur/RMS_Power.pdf
jedina mana je sto je text na engleskom :)

proracun RMS snage pojacala vrsi se na sledeci nacin:

-meri se max vrednost napona(amplituda) na izlazu pojacala
-izracunava se efektivna vrednost napona(Uef),tj amplituda napona deli se sa 1.41
-i onda je sve lako :) ta efektivna vrednost napona kvadrira se i potom deli se sa impedansom zvucnika P=[(Uef)kvadrat] : Z ,pri cemu se dobija srednja vrednost snage na zvucniku
ali ....fora je u tome sto to nije RMS (Root Mean Square) snaga,nego srednja vrednost snage (snaga koja se pretvara u toplotu)
-RMS se dobija mnozenjem srednje vrednosti snage sa 1.41
P rms=Px1.41

[ vatri @ 24.07.2007. 08:40 ] @
I to se opet svodi na P=(U na kvadrat/R)/1.41
[ marius @ 25.07.2007. 23:13 ] @
ma da ...to je cista matematika :)

nedavno sam kupio neke zvucnike ,sa kojima sam dobio i jedan listic sa tehnickim karakteristikama...
RMS sam skontao sta je ali pored toga ima i neki podatak "Power watt maximum"
sta li je to?
cemu sluzi ta snaga??
[ Danci-Sombor @ 26.07.2007. 00:00 ] @
E ljoodi a ja sam nedavno iz nekog gramafona izvadio pojacalo stereo... i prikopco sam ga na 14 V i on je na izlazu davo 7V :D kako da znam koliko maksimalno mogu da ga preopteretim ?
[ guja011 @ 26.07.2007. 01:17 ] @
teoretski, nije moglo na izlazu da ti da DC napon pošto ima sprežni elektrolit ka zvučniku ali pošto si merio sa instrumentom i bez zvučnika, to curkanje kroz elko može da se vidi. to što imaš 7 na 14 volti nije kolko pušta pojačalo već famozna polovina napajanja ili tu negde oko polovine.
e, sad prava snaga tvog pojačalca je 1 vat, možda nešto jače.
pojačalo ne možeš "preopteretiti maksimalno" ono ima svoju max snagu u zavisnosti od napajanja (i konstrukcije) a nivo izlaza u zavisnosti od napajanja i pobudnog signala. sa tim jednim vatom možeš da vozikaš svašta ali to nije dovoljno za neku upotrebu osim originalne: "buka sa gramofona"
[ vatri @ 26.07.2007. 08:47 ] @
Citat:
marius: ma da ...to je cista matematika :)

nedavno sam kupio neke zvucnike ,sa kojima sam dobio i jedan listic sa tehnickim karakteristikama...
RMS sam skontao sta je ali pored toga ima i neki podatak "Power watt maximum"
sta li je to?
cemu sluzi ta snaga??


To ti je NISTA. To ti je "kao" neka maksimalna snaga koju zvucnik moze da primi u kratkom vremenskom intervalu. Mada ja mislim da je to vise marketninski potez proizvodjaca... Taj podatak mozes slobodno ignorisat kao i P.M.P.O, peak, max... Bitno ti je samo RMS ili sinusna snaga, mada ja mislim da je mjerodavan i Nominal power handling ali nisam siguran

[Ovu poruku je menjao vatri dana 26.07.2007. u 10:47 GMT+1]
[ risp73 @ 26.07.2007. 12:46 ] @
Citat:
Danci-Sombor: ...inace u jednom kanalu imaju dva tranzistora .. nekako mi lice na neke aluminijumske pise gore h1 i dole neka oznaka AC188K ...

Danci, kode tebe se najvjerovatnije radi o ovakvom ili vrlo sličnom pojačavaču.
To što ti vidiš i što ti liči na aluminijum i jeste aluminijum - hladnjak.
Komplementarni par AC187K/187K ima slijedeće karakteristike:
UCEO = 15 V
UCBO = 25 V
UEBO = 10 V
IC = 1 A
ICM = 2 A
IB = 0.3 A
Tmax = 90 oC
Pd max = 1 W
[ Danci-Sombor @ 26.07.2007. 20:18 ] @
aha...au pa ja onda ne mogu bash nista da guram na to :D
[ vladobk @ 27.07.2007. 14:32 ] @
Hvala za ispravke u mom obrascu mislio sam da je mereno obicnim instrumentom koji meri efektivnu vrednist a ne amplitudu kao osciloskop
Zao mi je za moju gresku