[ koorisnik @ 26.07.2007. 05:51 ] @
E ovako. Idem na put po nekoliko zemalja visokog rizika po ptanju kreditnih kartica, bankovnih racuna i ostalih osetljivih podataka.
Posto mi je na putu neophodan kompjuter, ja ga moram nositi (put je poslovne prirode sto ce reci, da neke vrlo vazne i osetljive podatke moram imati pri sebi) ali me strah da imam sve te vazne podatke uvek i svuda, pa sam smislio da bi bilo dobro da mogu recimo sa sobom ponesem lap top, preko kojeg bi pre sastanaka mogao da dodjem do mog desktopa kuci koji ostaje u USA i uzmem podatke koji su mi potrebni a kad se sve zavrsi ja samo izbrisem podatke i na kompu ostavim igrice, muziku i tako neke lako povrative fajlove, a pre sledeceg sastanka opet se ukacim na moj kucni komp uzmem sta mi treba, sastanak se zavrsi, ja opet izbrisem podatke i tako dok sam na putu...

Da li postoji nacin da ja preko interneta pristupim svom kucnom kompjuteru i kako?
Ili ima neki specijalizovani program samo za to?

E da i ako je to bitno, moj desktop kod kuce je macintosh a na put bih ili poneo neki ibook koju cu mozda kupiti pred put il icu uzeti firmin pc....


Eto ,valjda ce neko razumeti sta sam hteo da kazem...
Hval aunapred na pomoci!
[ exsold @ 26.07.2007. 08:57 ] @
Definitivno kao varijanta postoji kreiranje VPN konekcije. Bitno ti je da kod kuće imaš statičku IP adresu, i da dozvoliš remote desktop konekciju. Znači, ti ćeš bilo odakle na svetu preko VPN konekcije pristupati svom kućnom recimo ruteru, a onda uz pomoć remote desktopa ili neke slične aplikacije možeš da pristupiš kućnom računaru. Naravno bitno je da na obe lokacije imaš što bolju internet konekciju da bi to radilo kako valja.
[ Odmetnik @ 26.07.2007. 09:02 ] @
Remote administrator.
[ madamov @ 26.07.2007. 09:45 ] @
Citat:
Odmetnik: Remote administrator.

Ovo je Mac forum, molio bih Windows korisnike da ne uleću sa odgovorima ako ne znaju o čemu je reč. Ukratko, ovo nije tačno.
[ madamov @ 26.07.2007. 09:49 ] @
Citat:
exsold: Definitivno kao varijanta postoji kreiranje VPN konekcije. Bitno ti je da kod kuće imaš statičku IP adresu, i da dozvoliš remote desktop konekciju. Znači, ti ćeš bilo odakle na svetu preko VPN konekcije pristupati svom kućnom recimo ruteru, a onda uz pomoć remote desktopa ili neke slične aplikacije možeš da pristupiš kućnom računaru. Naravno bitno je da na obe lokacije imaš što bolju internet konekciju da bi to radilo kako valja.

Ne vidim zašto bi se čovek mučio sa kreranjem VPN konekcije (VPN zahteva da negde postoji VPN server). Dovoljno je da ima IP adresu vidljivu spolja, ne mora čak ni statička da bude pa registruje adresu preko dyndns.org.

Ako je potreban samo pristup fajlovima, dovoljno je uključiti FTP sharing na kućnoj mašini.
Ako je potrebno kontrolistati kućnu mašinu kao da se sedi za njom, onda je rešenje Apple Remote Desktop (ako je reč o dva Maca), a ako je reč o Macu i PC-u (a može i to između dva Maca) onda su tu komercijalni Timbuktu Pro ili besplatni VNC.
[ igorsa @ 26.07.2007. 11:35 ] @
Sto komplikovati. Digni te podatke na gmail, mozes cak i njih da rarujes sa passwordom, gmail zastiti strong passwordom i bezbedan si. Naravno kada se vratis sa puta skini ih sa gmaila preodstroznosti radi.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 26.07.2007. 11:52 ] @
I ja htedoh da kažem što i Igor. Poneseš podatke čak sa sobom, a prethodno ih ekriptuj, pa nigde nećeš zavisiti od neta, niti ćeš ga morati juriti. Meni, kad reče zemlje sa visokim rizikom, odmah padne na pamet neka rupa sa dial-up konekcijom, a što da takve stvari prepuštaš slučaju :)
[ NastyBoy @ 26.07.2007. 12:23 ] @
Ne, nikako FTP, to je najnesigurniji nachin koji postoji.

U principu, koristi:

1. SSH, ako pristupash svom kompu preko spore konekcije. SSH je ekstra siguran i mozhesh da uradish iz komandne linije sve shto tebi treba u ovom sluchaju (kopiranje fajlova).
2. VNC, ako imash bash brzu konekciju sa obe strane veze.

Ne vidim razloga, u ovom sluchaju, za kupovinom bilo kakvog softvera.
[ madamov @ 26.07.2007. 12:25 ] @
Citat:
Ne, nikako FTP, to je najnesigurniji nachin koji postoji.

Koliko sam ja shvatio, sigurnost veze nije toliko važna koliko da mu lokalci ne maznu laptop a sa njim i te podatke. B)
[ MMX @ 26.07.2007. 15:20 ] @
Podatke možeš da poneseš na USB sticku, pa da ih, po potrebi, iščitavaš. Stick možeš da držiš bilo gde, npr. u novčaniku sa ličnim dokumentima, tako da je mogućnost zloupotrebe podataka na ovaj način veoma mala. Ok su i varijante prenosa podataka putem Interneta, ali, kao što neko reče, ako u toj zemlji imaš slabu Internet konekciju, onda bi to predstavljalo ekstra cim i mučenje. Kao dodatni vid zaštite, podatke na sticku možeš da kriptuješ i na taj način obezbediš još jedan nivo sigurnosti.
[ NastyBoy @ 26.07.2007. 17:23 ] @
Citat:
madamov: Koliko sam ja shvatio, sigurnost veze nije toliko važna koliko da mu lokalci ne maznu laptop a sa njim i te podatke. B)


Da, ali mora na kucnom kompu da ostavi FTP server i otkljuchan port. FTP nikada i nije bio predvidjen da radi sa autentikacijom i sve je samo ne siguran. Zato sam i preporuchio SSH kao najbolji nachin prenosa, bolji od noshenja USB stick-a koji opet mozhe da izgubi ili mu ukradu - jedno scp u konzoli i eto mu fajla.

Meni SSH port ostaje mesecima otvoren na kucnom serveru (barem ranije sam tako chitao lichni mail dok sam na poslu i tunelovao http kad mu "vreme nije" :) i nikada nikakvih sigurnosnih problema nisam imao (mada je bilo gomile dict. attacks-a, igrala se deca...).
Sa druge strane, ostaviti non-anonymous FTP da mi se vrti non-stop... ne hvala :)

Hm da, za ovo reshenje mu treba ili statichki IP, ili neshto tipa dyndns.org
[ milke @ 26.07.2007. 19:29 ] @
A b'e, toliko komplikacija. Neki već predlagali slična rešenja... Sve što ti može zatrebati strpaj na jedan dmg disk imidž, zaštitiš ga šifrom (128 bit AES) i gotovo. Kada ti zatreba nešto, mauntuješ imidž i na dalje radiš sa podacima normalno iz Finder-a. Kada završiš, dismauntuješ imidž i gotovo. E sad, ako su tvoji podaci toliko dragoceni da će neko/neki trošiti decenije i vekove da probiju AES šifru, onda će sigurno naći načina da ti prisluškuju vezu, ma kako ona uspostavljena bila, pa si opet na istom :-)