[ ~Vojvoda @ 26.07.2007. 17:35 ] @
Kupio sam racunar, pre neka 2 meseca
*Athlon 64 3500+ BOX AM2
*Asus M2N4-SLI
*Kingston 1GB DDR2 667
*Seagate Barracuda 250GB 16MB buffer SATA-300
*Asus EAX 1550/TD
*Pioneer DVR-112D
*LG 1918s-SN 19''
sve to sam platio 46 300din.
racunar radi lepo, ali moram se pozaliti na neke stvari, kada sam instaliao sistem sve je radilo ok, posle sam instalirao neku bagovitu verziju Skype-a i posle toga se racunar drasticno zaglupavio, i poceo da koci pri ucitavanju sistema, recimo pali se racunar pojavi se logo Windows XP i dole prolazi onaj plavi crv, lampca za HDD se ugasi taj crv i dalje fura nekih 60 sec do 2 min posle i on stane i tako stoji neko vreme i onda kao da se seti da treba da nastavi i tako ucita sistem, u 90% slucajeva stisnem restart dugme i sistem se posle ucita kako treba, ja instaliram XP ponovo naravno uradim format iz Win setupa, obavezno, sve lepo osposobim ali sistem i dalje zaj*bava. I dalje se zaglavi kod XP start ekrana, da i nekada sam primetio da 2-3 puta ukljuci i iskluci ekran pre tog "XP is starting up" Da li je to do hardvera ili OS-a?
Drugi problem je vezan za hardver, udjem u BIOS i ono brzina blokirana na 2200MHZ ok meni ne treba brze, ali umalo me slog nije udario kad sam video clock 200MHZ!!!
Treci problem je sledeci ubacim CD ili DVD{svejedno} u drajv i obavezno prodje nekih 15-20sec pre spin-upa, imao sam starije racunare sa manjim spin-up vremenom, sve u svemu ne moze se pristupiti disku pre nekih 15sec. od stavljanja.
Ovo sam morao da vas pitam da budem na cisto sa tim, i da li mogu ti problemi da se rese? Ako ne mogu da ja to lepo vratim.
Hvala!
[ Srđan Pavlović @ 27.07.2007. 15:57 ] @
Prvi deo opisa tvog problema, kada si rekao da je sve radilo OK pa posle instalacije necega se zaglupilo,
to moze biti da si pokupio neki virus, ali i ne mora.
Clockove u BIOSU najbolje postavi sve na DEFOULT ili STANDARD ili SAFE ako se ne razumes.
To sto si video 200MHz, nije sigurno za procesor :) (mozda FSB, i to bi trebao da stavis na defoult vrednost
ako ne znas sta radis)
Praobaj da ucitas sve defoult vrednosti u BIOSU, i da ponovo instaliras na formatiran
disk svezu instalaciju OS-a.
[ ~Vojvoda @ 27.07.2007. 16:18 ] @
Za prvo, vidis, imam NOD32 redovno update-ujem bazu tako da virus otpada, sta mislis da li je hardver ili softwer?
A za drugo, pa nemoj da mislis da sam toliko glup, znam ja pricu moja masina radi na 200MHzx11, mene interesuje sto je FSB tako mali, a sve je na default-u. A vidim da postoje CPU kojima je FSB preko 1GHz, a upravo sam masinu novu i kupovao da ima brzu magistralu, a ono corak, izgleda da bih ja trebao da odem nazad kod ovih sto su mi prodali ovo i da im se nacestitam mile i drage nove godine!!!
Slika govori 1000 reci:

ovde vidis sve...
3.A je li, sta mislis to DVD kasni? Ima li neko iskustva sa tim Pioneerom, da li je kod ostalih tako?
Hvala!

[Ovu poruku je menjao ~Vojvoda dana 27.07.2007. u 17:35 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao ~Vojvoda dana 27.07.2007. u 17:36 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 27.07.2007. 16:39 ] @
Ne mislim da si glup, ali, koliki bi ti hteo FSB?

Jel bi heo 1066x11? Da ti procesor radi na 11,7GHz? :)

Dakle, FSB nije "tako mali", on je sasvim OK, procitaj malo
o brzinama FSB-a i kako se oznacavaju (sta je efektivni a sta real clock).
[ ~Vojvoda @ 27.07.2007. 16:43 ] @
E dobro, hvala puno, nemas predstavu, koliko mi je olaksanje kad sam to procitao!
p.s. moze jedno podpitanjce, cisto informativno, sta je HT link?
[ Goran Mijailovic @ 27.07.2007. 16:46 ] @
Citat:
Za prvo, vidis, imam NOD32 redovno update-ujem bazu tako da virus otpada


Sto naravno uopste ne mora nista da znaci, mozes da imas neku verziju koja se provlaci pored NOD32.
[ Srđan Pavlović @ 27.07.2007. 16:47 ] @
Nemas razloga za brigu sto se FSB-a tice, e sad da li ti je mozda nesto neispravno od hardvera ili
softver nije dobro instaliran, to stvarno je nemoguce ovako reci.
Dakle, uradi onako kako sam ti predlozio, pusti neki 3d-mark da se izvrti jedno
2 sata, ako je sve u redu (ne prijavljuje nikakvu gresku), to je to, neces morati
da im cestitas novu god :)

Naravno i ovo sto rece Goran je nesto na sta uvek moras racunati, koji god da je
anti-virus softver u pitanju :(
[ Nenad Vranjanac @ 27.07.2007. 20:21 ] @
200 MHz je REALNI takt fsba, i on je takav za 98% racunara iz te generacjie. a kada se taj broj pomnozi sa 3-5x dobijas efektivnu vrednost 800, 1000 itd

htt ti je prakticno amd-ov ekvivalent za efektivni fsb, a vise o svemu ovome imas na wikipedii.
[ ~Vojvoda @ 03.09.2007. 13:47 ] @
Update:
Re-instalirao sam WinXP, uradio full format iz setup-a, problem je u prvi mah nestao, ali se pojavio posle nekih 10-ak dana. Opet isto, krene sa boot-ovanjem, na pola se zakoci stoji tako 10-ak min. i posle nastavi ucitavanje. Koristio sam i opciju "Last known good settings that worked" i to je pomoglo prvih nekoliko puta, posle se problem opet javio.
Nekada i ucita sistem iz prve, ali sve je to random.
Zaista za sve ovo vreme sto se bavim racunarima, vrsio sam xyz puta instaaciju sistema, ali sa ovakvim s*anjem se jos nisam susreo, ovu ver. XP-a sam instalirao na vise razlicitih racunara od krseva do novih masina, i uvek je radio.
Ima li nekih novih misljenja?
[ vaske71 @ 03.09.2007. 14:14 ] @
Ostecen disk OS na nekom sektoru ( vremenom se osteti ) ili neispravan citac a sto se tice Front Sajd Basa trebas poslusati Nenada vranjanca u postu gore !
Ako mozes nekako doplati malo pa uzmi AMDX2 4200 mnogo su se bolje pokazali od 3500 a razlika je mala !
Ako hoces vidljivu brzinu na tvojoj makini a ne krsu kako ga ti nazivas predlazem ti Raid -0 Sadasnji AMDAthloni 64x2 su se pokazali kao veoma stabilne makine kada lupis Bios difolts i odradis mu Raid-o sa WD-ima !

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao vaske71 dana 03.09.2007. u 15:29 GMT+1]