[ markomix @ 27.07.2007. 15:59 ] @
Zanima me kome treba da se posalje mail, da bi Telekom i ostali provajderi(koji to rade) prestali da pisu cene bez pdv-a, jer koliko znam sva fizicka lica su u obavezi da placaju pdv, tako stavljanje cena bez pdv je samo zbunjivanje ljudi!!! Jer ako neko hoce da uzme adsl prvo ce videti onu cenu koja stoji(i normalno pomisliti da je to cena, kao sto je dobar deo ljudi od kad se pojavio Telekom sa adsl-om), a tesko ce primetiti da na dnu strane stoji bez pdv-a, a u slucaju da primeti onda mora da uzme digitron da bi izracunao. E sad ako ne postoji nacin da se izbegne placanje pdv-a za fizicka lica, nek mi neko objasni kako je to posteno stavljati cenu bez pdv-a,mogli su makar da stave cenu sa pdv-om u zagradu,a ne da mora covek da racuna da bi video koliko to STVARNO kosta. Po meni je to previse bezobrazno
[ pctel @ 27.07.2007. 17:18 ] @
U potpunosti se slazem. Zaista smo preterali sa tim. Peticija?

Inace, postoji i Zakon o zastiti potrosaca koji to zabranjuje:
Citat:
Član 17.
Potrošač mora biti obavešten o važećoj ceni proizvoda i usluge.

Član 18.
Obaveštenje o ceni iz člana 17. ovog zakona, ne može dovoditi u zabludu potrošača u pogledu visine cene, odnosno stvarati utisak:
1) da je cena niža nego što jeste;

Član 47.
Zabranjeno je oglašavanje proizvoda i usluga koje dovodi ili može da dovede potrošača u zabludu, u skladu sa zakonom.

Član 78.
Novčanom kaznom od 100.000 do 1.000.000 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice ako:

8) ne obavesti potrošača o važećoj ceni proizvoda i usluga, odnosno istakne obaveštenje o ceni proizvoda i usluga kojim se potrošač dovodi u zabludu i stiče pogrešan utisak o ceni proizvoda i usluga (član 17. stav 1. i član 18);



Za kontrolu primene zakona o zastiti potrosaca zaduzena je trzisna inspekcija, koja se nalazi u ulici 27. marta 43-45, a brojevi telefona na koje se moze prijaviti krsenje zakona su 3227-376, 3227-788 (07.30-22.00)
[ markomix @ 27.07.2007. 20:50 ] @
Okrenucu ih ja sutra ako stignem, a usput ako to jos nekome smeta, neka napise to ovde
[ zarekg @ 27.07.2007. 21:00 ] @
Jos nisam sreo nekog kome to ne smeta. O raznim tarifnim paketima mobilne telefonije da ne pricamo. Niko vise ne stavlja pravu cenu, kao da ne placamo PDV. Mozda ga oni i ne placaju :).

Nadam se da ces nesto uraditi u inspekciji ali mrka kapa. Znaju oni sta se dogadja i bez nas.

Pozdrav
[ optix @ 27.07.2007. 21:02 ] @
Ja bih samo napravio razliku izmedju 'dovodjenja u zabludu' i mrzi me da koristim digitron/racunam. Ovo drugo naravno nije zabranjeno

Inace u celoj severnoj americi cene nigde nisu prikazane cene sa porezom, koliko se secam niti igde pise da porez nije uracunat, pa tek kad dodjete na kasu saznate koliko to 'zaista kosta'...
[ markomix @ 27.07.2007. 21:07 ] @
Ali koja je poenta pisanja cene bez pdv-a, kad on mora da se plati
A za pravna lica koji ne placaju pdv, uvek su drugacije cene,a i da nisu mislim koga ima vise,pravnih ili fizickih lica koja gledaju taj cenovnik
[ optix @ 27.07.2007. 21:21 ] @
Pa mozda nema neke poente, ali sasvim je regularno da se pise na taj nacin. Posto je svaki gradjanin duzan da placa porez (osim onih eksplicitno izuzetih) onda je to nesto na sta gradjanin mora stalno da racuna. Uostalom, pravne peripetije su izbegnute na taj nacin sto kod nas ipak pise da li je porez uracunat ili ne.
[ pctel @ 28.07.2007. 00:17 ] @
Citat:
optix: Pa mozda nema neke poente, ali sasvim je regularno da se pise na taj nacin.

Nebitno da li je regularno, pricamo da li dovodi ljude u zabludu? Potrebno je da se napravi jedna anketa, da se ljudi izjasne, pa ukoliko se vidi da je makar i 1% ljudi dovedeno u zabludu znaci da je zakon prekrsen. A ja mislim da je polovina dovedena u zabludu da li je cena koja pise iznos koji se placa.
[ Mister Big Time @ 28.07.2007. 00:17 ] @
Kad mobilni operateri i slicni giganti budu poceli da pisu cene sa PDV-om onda mozemo preci na provajdere...
To je tako u banana drzavi bez zakona, svugde u EU je PDV ukljucen u maloprodajnu cenu, samo na racunu vidite koliko je tih 18% u ucescu cele cene i to je kraj price.
[ optix @ 28.07.2007. 07:51 ] @
Citat:
pctel: Nebitno da li je regularno, pricamo da li dovodi ljude u zabludu?


OK, ali kako ces to da dokazes? Da li je zaista zabluda kada pored cene pise da u nju nije uracunat PDV? Ne bih rekao da je kupac u zabludi jer zna sta ga ocekuje da plati, to sto mozda nije izracunao tacan iznos sa pdv-om je druga stvar.
[ pctel @ 28.07.2007. 19:29 ] @
Citat:
Da li je zaista zabluda kada pored cene pise da u nju nije uracunat PDV?

Ne. Zabluda je kad ne pise, pa ja procitam i pomislim da je ukljucen, spremim toliko para, dodjem na kasu, izvadim da platim i tek onda budem obavesten da cena nije tolika kolika pise da jeste. To je veoma ocigledno i samim tim lako za dokazivanje.
[ easyyu @ 30.07.2007. 01:50 ] @
Slazem se i ja da nas cene bez PDV-a dovode u zabludu!
[ bachi @ 30.07.2007. 11:50 ] @
... May the force be with you markomix Skywalker, that is your destiny!
> Okrenucu ih ja sutra ako stignem, a usput ako to jos nekome smeta,
> neka napise to ovde

Naravno da smeta. :(
[ espresso @ 05.08.2007. 15:05 ] @
Što ste stali?

Svrha prikazivanja cena bez poreza je da se cena prikaže nižom od stvarne i da deluje konkurentnije (i time obmane potrošača). Mislim da je bivši Mobtel bio jedan od prvih koji je uveo taj brend u našu zemlju a onda je počeo da laže i jadni Telekom koji je do tada prikazivao stvarne cene.

Zar telenor ne vređa mušterije ako na sajtu svaka cena treba da se preračuna? Dakle njima sajt ne služi da pruži prave informacije korisnicima nego da ih obmanjuje po pitanju cena. Kako drugačije shvatiti to?

Ako ima nekog ko se razume voleo bih da pokrenemo neku akciju. Ne može cena da bude napisana OVOLIKIM slovima a informacija da nije uračunat porez sitnim slovima i to na zadnjoj strani brošure. To je obmana; ne moram ja da čitam ceo tekst i skrivena slova već ako bacim pogled samo na cenu ja očekujem da ona stvarno bude tolika.

Ja sam pisao sličnu temu i za slučaj da niste pročitali evo:
http://www.elitesecurity.org/t267101
[ DekiNeki @ 12.11.2007. 13:22 ] @
Moram da repliciram :)

I u nasoj "banana drzavi" je PDV ukljucen u cenu, a dokaz je da ga svi placamo. Takodje nije tacno da u EU na reklamama se cene prikazuju sa VAT (citaj PDV). Sta mislite od koga su nasi advertising "experti" naucili taj trik?:)

Takodje, sto se zakona tice - svi su cisti jer se u okviru oglasa (pa makar i u dnu, malim slovima) nalazi informacija da u prikazane cene nije ukljucen PDV.

Sto se racuna tice - to je druga prica (i kod nas na nekim fiskalnim racunima imamo taj slucaj). Ovde je blo price o reklamama.

Postoje mnogi trikovi u marketingu. Drugi, na koji se jos niko nije zalio je da se sada cene pisu kao 29,99 a ne 30, a iako svi znamo da je to isto jer vam niko ne vraca onih 0,01 - niko se na to ne buni a svi podsvesno reagujemo na "manju cenu" :)


Citat:
Mister Big Time: Kad mobilni operateri i slicni giganti budu poceli da pisu cene sa PDV-om onda mozemo preci na provajdere...
To je tako u banana drzavi bez zakona, svugde u EU je PDV ukljucen u maloprodajnu cenu, samo na racunu vidite koliko je tih 18% u ucescu cele cene i to je kraj price.
[ Mr. Bond @ 05.02.2008. 11:41 ] @
Eo, nije me mrzelo da okrenem trzisnu inspekciju, javio se izuzetno fin i predusretljiv covek :D Uglavnom, dozvoljeno je pisanje cene BEZ PDV-a samo pod uslovom da postoji napomena (sto u slucaju Telekoma postoji kao i u slucaju vecine drugih firmi)...

Naime samim tim sto su stavili napomenu oni nisu ni u kakvu zabludu doveli potrosace tako da kazu da nije prekrsen Zakon.
[ _Maria_ @ 17.06.2008. 12:45 ] @
Ali na PTT.yu sajtu lepo pise da je u cenu UKLJUCEN PDV.

Medjutim, na racunu za tel i adsl PDV se zaracunava za UKUPAN iznos (i tel. rac, pretplata za tel, adsl i pdv)

To znaci da na cenu u koju je ukljucen pdv ponovo placam PDV :~
[ Java Beograd @ 17.06.2008. 13:04 ] @
Citat:
DekiNeki: ... niko ne vraca onih 0,01 - niko se na to ne buni a svi podsvesno reagujemo na "manju cenu" :)

U Nemačkoj, uvek (UVEK, UVEK, UVEK) i u svakoj prilici vrate 1 Euro cent.
[ webex @ 17.06.2008. 14:52 ] @
Citat:
_Maria_: Ali na PTT.yu sajtu lepo pise da je u cenu UKLJUCEN PDV.

Medjutim, na racunu za tel i adsl PDV se zaracunava za UKUPAN iznos (i tel. rac, pretplata za tel, adsl i pdv)

To znaci da na cenu u koju je ukljucen pdv ponovo placam PDV :~


Pogledaj cene na telekom.yu sajtu, a ne na ptt.yu jer su to odvojene firme (već više od 10 godina) i obe imaju svoju ponudu adsl-a... mislim da koristiš telekomov adsl pošto plaćaš preko telefonskog računa...
[ buljko @ 17.06.2008. 15:02 ] @
Jedno pitanje za one koji pravdaju pisanje cena bez PDV... Jesam li ja obavezan da znam koliki je PDV na odredjenu robu!? NISAM! Kako cu onda (posto porez NIJE ISTI na sve artikle) znati koliko treba da platim prodavcu ako on to vec nije napisao pored artikla?
[ Mr. Bond @ 10.07.2008. 22:25 ] @
Okreni prodavca/davaoca usluge pa pitaj. Manji im je problem da za fizicka lica kad ih okrenu kazu koliko to koshta za nas a firme i ovako rade bez PDVa. Lakse je dodati 18% nego ga oduzeti :D
[ markomix @ 06.01.2010. 18:35 ] @
Posto sam davno pokrenuo temu, cisto da kazem da je jos pre nekog vremena Telekom stavio cenovnik na svoj sajt u kome su cene sa i bez pdv-a (mada na stranicama paketa stoji cena bez pdv-a, ali bar sada sve moze da se vidi u cenovniku).

@Mr. Bond Objasni mi kako je to teze oduzeti 18%, nego dodati. Pa potpuno je isti racun, tj samo obrnes.
[ DekiNeki @ 11.01.2010. 10:18 ] @
>
>
Nece biti da je plus 18% isto sta i minus 18% :)
Kad na 100 dodas 18% - dobijes 118, a kad sa 118 skines 18% - dobijes 96,76.
[ markomix @ 11.01.2010. 10:51 ] @
A zasto tako komplikovati? Ne racuna se cifra sa i bez pdv-a tako. Zasto bi mene zanimalo koliko je 18% (mogu posle proracuna da oduzmem dve cene pa da vidim, ako me bas zanima koliko je tih 18%)?

Ako te zanima "osnovna cena+pdv", onda mnozis os. cenu sa 1.18, a ako te zanima os. cena kad imas "os. cenu+pdv", onda samo podelis sa 1.18. I kako je onda komplikovanije izracunati? Meni stvarno nije jasno