[ Catch 22 @ 28.07.2007. 18:08 ] @
U ovom pregledu su računate cene najčešćih prosečnih poziva
(najkraći 0.1 min = 6 sek. , prosečan 1.1 min = 66 sek. i duži 3.1 min = 186 sek.),
kako bi se pokazali efekti:
- Fiksna naplata po pozivu
- Vremenski interval tarifiranja poziva (po sekundi ili po minutu)
- PDV




Chart (cene razgovora nakon utrošenih besplatnih minuta, ako ih paket sadrži):


[Ovu poruku je menjao Catch 22 dana 02.08.2007. u 04:39 GMT+1]
[ evolution @ 28.07.2007. 18:19 ] @
"SMS - slanje poruka ka inostranstvu 5,50 din/SMS bez obzira na destinaciju"

http://www.telenor.co.yu/?section=private&page=152
http://www.telenor.co.yu/?section=private&page=308
[ meda011 @ 28.07.2007. 19:01 ] @
Svaka cast za analizu paketa
[ Mister Big Time @ 29.07.2007. 02:17 ] @
Ovo treba da ide kao TOP tema.

Well done!

PDV nije problem sracunati, ali ovo sa uspostavama veze, duzinama razgovora itd je super prikazano da ne moraju svi da se muce.


[ Catch 22 @ 29.07.2007. 04:37 ] @
Pošto ste pohvalili moj trud, dodao sam u početnoj poruci i pregled mt:s BEL paketa...
[ agasoft @ 29.07.2007. 14:23 ] @
Catch22, zamolio bih te da ako je ikako moguće ovu analizu pretvoriš u neki
čitljiv format, html, txt, doc, ili bilo šta pošto ja sliku ne mogu da
pročitam.
Hvala
[ pisac @ 29.07.2007. 14:48 ] @
Evo, analiza velikog broja pripejd i postpejd tarifa sva tri operatera, za različite dužine razgovora.

Analiza je u Excel formatu, koristi tačne formule, tako da je slobodno moguće menjati broj sekundi željenog razgovora a troškovi će se odmah izmeniti u svim tarifama.

Inače, data je i realna cena "besplatnih" minuta koje imaju neke postpaid tarife!

http://nazovi.info/download

Ovde je samo slika dela analize, pošto kompletna ne može da stane u jedan ekran:



30.jul 2007: Ispravljena greška u formuli za dupliranje Vip-ovih dopuna, i jedna sitna slovna greška

[Ovu poruku je menjao pisac dana 30.07.2007. u 09:50 GMT+1]
[ Catch 22 @ 29.07.2007. 16:57 ] @
Citat:
agasoft: Catch22, zamolio bih te da ako je ikako moguće ovu analizu pretvoriš u neki
čitljiv format, html, txt, doc, ili bilo šta pošto ja sliku ne mogu da
pročitam.
Hvala

Evo ga u html formatu...

PS
Ako se naša slova vide kao "kuke i verige" - prebacite u vašem browser-u encoding stranice na "Central European Windows"

EDIT:
U naslovnoj poruci je dodat i grafički prikaz (CHART)


[Ovu poruku je menjao Catch 22 dana 29.07.2007. u 20:30 GMT+1]
[ Mister Big Time @ 30.07.2007. 03:58 ] @
Kako nisu date cene za medjunarodni sms na telenor sajtu?

http://www.telenor.co.yu/?section=private&page=308



SMS ka inostranstvu

Cene slanja kratkih SMS poruka ka inostranstvu:

* post paid - 5,50 dinara po jednoj poruci
* pre paid - 6,25 dinara po jednoj poruci

Navedene cene su bez PDV-a.
[ Catch 22 @ 31.07.2007. 00:09 ] @
OK malo sam izmenio početnu poruku u ovoj temi, postavljene su "malo lepše slike"...
:)
A ovde možete da vidite i grafički prikaz za Aktuelne PREPAID pakete


Napomena:
"Telenor Posle 4" je FLAT paket, ali postoji jeftinija (16-08) i skuplja (08-16) tarifa. Obe tarife bi trebalo da budu na oba grafikona, ali su radi uštede prostora prikazani kao:
16-08 = "razgovori u mreži"
08-16 = "razgovori van mreže"

Novi grafikon za prepaid pakete sa unetim ispravkama za mt:s Toki pogledajte ovde: http://www.elitesecurity.org/p1662343


[Ovu poruku je menjao Catch 22 dana 06.08.2007. u 13:35 GMT+1]
[ Slobodan Milivojevic @ 01.08.2007. 12:09 ] @
Samo moram da dodam da chart iz prve poruke predstavlja cene nakon utrosenih besplatnih minuta.

Evo okvirnih cena za minute i SMS poruke dok ste u kvoti paketa koji u sebi imaju uračunat saobraćaj:

[att_img]

Napomena: racunato je da 1/5 pretplate odlazi na uracunate SMS poruke a 4/5 na uracunate pozive. Kod mt:s bel tarifa, da 1/3 dela pretplate koji se odnosi na pozive ide na nacionalne pozive, a 2/3 na pozive u mrezi.

Mozda ovo nije realno stanje, ali sam ovo uradio cisto da bi se orjentaciono videlo kolko kosta poruka i minut dok ste u kvoti.
[ Catch 22 @ 02.08.2007. 03:33 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Evo okvirnih cena za minute i SMS poruke dok ste u kvoti paketa koji u sebi imaju uračunat saobraćaj:

Napomena: racunato je da 1/5 pretplate odlazi na uracunate SMS poruke a 4/5 na uracunate pozive. Kod mt:s bel tarifa, da 1/3 dela pretplate koji se odnosi na pozive ide na nacionalne pozive, a 2/3 na pozive u mrezi.

Mozda ovo nije realno stanje, ali sam ovo uradio cisto da bi se orjentaciono videlo kolko kosta poruka i minut dok ste u kvoti.

To bi bio jedan od mogućih pogleda na stvari. Mislim naravno da je sve veoma individualno i da razni ljudi imaju različite potrebe od meseca do meseca.
Moj konkretan slučaj je da koristim Bel paket + postpaid ekstra dodatak SMS 60 (dodatnih 60 SMS poruka za 60,00 din mesečno).
Predviđeni odnos besplatnih minuta: 4/5 u mreži naspram 1/5 van mreže mi savršeno odgovara i uglavnom se uklapam u to, čak mi skoro svakog meseca ova 1/5 van mreže ostane nepotpuno iskorišćena.
Konkretno prošli mesec (juli 2007.) sam završio sa neiskorišćenih 7:49 min u mreži, 2:23 min van mreže i nekih 10-ak SMS poruka... Reklo bi se da me skuplje izađu "besplatni minuti" pošto ih nisam sve "ispucao", ali takav je bio mesec... šta da se radi (nisam opterećen time da "sve mora da se ispuca da ne bi propalo"). Nekih meseci (vrlo retko) mi se desi da pre isteka meseca potrošim svoje bonus minute, pa mi se onda sve tarifira kako je u to u gornjem pregledu i navedeno. Uglavnom, od kako sam prešao na postpaid prolazim jeftinije nego ranije, te sam s toga izuzetno zadovoljan odabranim Bel paketom. Bilo bi lepo ako bi i MTS uveo prenošenje besplatnih minuta u naredni mesec, ali mi to u ovom momentu nije presudno jer, kako rekoh uglavnom se uklapam.
To bi bio moj slučaj, jedan od mnogih, drugi su verovatno potpuno različiti... bitno je da imamo što bogatiju ponudu od strane operatera pa će svako moći da se tu negde pronađe...
[ Ilic Igor @ 02.08.2007. 09:17 ] @
Odlicna stvar, sve na jednom mestu.
Koristim bel 400 i redovno mi u mrezi mesecno ostaje ne iskoriscenih 100 min., a van mreze " iskrckam do 5. u mesecu, racun mi nikan nije ispod 4.000.
Gledam sad telenor paket Prenesi 250, svidja mi se sto ima 250 minuta ne bitno da li je van ili u mrezi i mesecna pretplata je manja.

Jedno od resenja vidim da vratim 064 na pripejd, a da uzmem prenesi 250, ali muka me hvata od dva telefona.
Nemam potrebe za dva telefona.
Da li ima neko bolje resenje, hteo bih da izbegnem menjanje broja ako je moguce?
[ batancev @ 02.08.2007. 09:41 ] @
@ Ilic Igor

ako si vec do sada davao min 4000 mesecno, bel 1000 bi ti vise odgovarao ali tamo ne bi uspeo da potrosis sve min u mrezi
[ Ilic Igor @ 02.08.2007. 10:11 ] @
Ispadnu najskuplji besplatni minuti .
[ Catch 22 @ 02.08.2007. 11:31 ] @
Citat:
Ilic Igor: Da li ima neko bolje resenje, hteo bih da izbegnem menjanje broja ako je moguce?


Ja bih malo sačekao dok ne vidimo sledeću epizodu "Imperija uzvraća udarac", koja se očekuje čim se glavonje iz mts-a vrate sa letovanja...
[ batancev @ 02.08.2007. 11:59 ] @
Citat:
Ilic Igor: Ispadnu najskuplji besplatni minuti :).



pa ako trosis vise od 3600din ionako ti je sve jedno

a ako imas mnogo vise minuta nije jasno kako rezonujes da su skuplji besplatni minuti?
[ Ilic Igor @ 02.08.2007. 12:44 ] @
Citat:
batancev: pa ako trosis vise od 3600din ionako ti je sve jedno

a ako imas mnogo vise minuta nije jasno kako rezonujes da su skuplji besplatni minuti?


Baš zbog toga što mi nije svejedno postavio sam pitanje.
Da izaberem bell 1000, potrošio bih 100 minuta van mreže "gratis" + što prekoračim, u mreži bi mi ostalo 700 min :(
znači nije rešenje.
Besplatne minute / plaćene minute u mreži ne iskoristim, a platim (čista matematika).
Najmanje me zanimaju minuti u mreži.
Da li ima ponuda iz VIP-a?
[ batancev @ 02.08.2007. 17:46 ] @
vip postpaid krece do nove godine
ili blize za 2-3 meseca
tako mi je rekao operater pun samopuzdanja u cc
zvao sam zbog roaminga
oni jos uvek nemaju roaming nigde osim u mag zemljama
kao u test fazi su za ostale zanimljive destinacije tipa cg....
[ Slobodan Milivojevic @ 02.08.2007. 18:06 ] @
Citat:
Ilic Igor: Baš zbog toga što mi nije svejedno postavio sam pitanje.
Da izaberem bell 1000, potrošio bih 100 minuta van mreže "gratis" + što prekoračim, u mreži bi mi ostalo 700 min
znači nije rešenje.
Besplatne minute / plaćene minute u mreži ne iskoristim, a platim (čista matematika).
Najmanje me zanimaju minuti u mreži.
Da li ima ponuda iz VIP-a?


Pa kad bi postojalo nesto tipa prenesi 500 Al nazalost nema... Mozda sam ja zato u boljoj poziciji, jer trosim od 100 do 150 minuta mesecno ka svim mrezama podjednako, a placao sam ih 1200 - 1400 (na telenor postpaid-u Junior) Sad sam presao na Prenesi 125 pa cemo videti... Svidja mi se podjednaka cena za pozive u mrezi i van nje.

Uzmi svoj racun, pa preracunaj. U paketu prenesi 250 ti je uspostava veze nakon prekoracenja 3.422din, a minut 5.782 dinara sa PDV-om...

Mislim da je malo manje od 1.77din (uspostava veze) + 10.62 minut (van mreze).

Digitron u ruke (ili na desktop) pa racunica
[ Catch 22 @ 02.08.2007. 18:24 ] @
Citat:
Ilic Igor: Baš zbog toga što mi nije svejedno postavio sam pitanje.
Da izaberem bell 1000, potrošio bih 100 minuta van mreže "gratis" + što prekoračim, u mreži bi mi ostalo 700 min :(
znači nije rešenje.
Besplatne minute / plaćene minute u mreži ne iskoristim, a platim (čista matematika).
Najmanje me zanimaju minuti u mreži.
Da li ima ponuda iz VIP-a?

Imam utisak da si kompletno promašio operatera... jer ako je situacija zaista takva, otkud to da si ti uopšte izabrao mts?
[ Ilic Igor @ 02.08.2007. 19:27 ] @
Citat:
Catch 22: Imam utisak da si kompletno promašio operatera... jer ako je situacija zaista takva, otkud to da si ti uopšte izabrao mts?


E da je tad bio telenor kad sam ja presao na bell.
Jos sam poceo sa 50 pa 100 i resim na kraju 400.
[ pisac @ 03.08.2007. 09:20 ] @
Jel neko proveravao ovu moju tabelu? http://www.elitesecurity.org/p1654462
Agasoft je našao grešku u dupliranju Vip-ovih dopuna, koja je ispravljena. Ima li još neka greška?

U medjuvremenu sam dopunio tabelu sa cenama u fiksnoj telefoniji, i još nekim tarifnim paketima u mobilnim mrežama.

[ slobodan djuric @ 04.08.2007. 11:51 ] @
Ovo je super infrmacija - bravo.
medjutim, pianje je da li postoji neka začkoljica u ovim paketima, tipa friends&family brojevi (da li se racunaju u okviru besplatnih minuta ili..) ja imam informaciju da se kod MTS operatera skidaju besplatni minuti, dok Mobtel posebno naplacuje te razgovore sa 50% popusta???
[ Catch 22 @ 04.08.2007. 12:19 ] @
MTS nudi izbor 3 Friends & Family broja za SVE korisnike (postpaid i prepaid). Cena minuta za F&F brojeve je 50% od navedene cene za tarifni paket. U paketima koji imaju besplatne minute (postpaid) se naplata usluga vrši prema tarifnom planu nakon utroška besplatnih minuta. Isto važi i za "postpaid extra" tarifne dodatke. Dakle tek "kada brojač besplatnih minuta / SMS poruka dođe na nulu" - od tog momenta se sve usluge tarifiraju prema važećem cenovniku za taj tarifni paket

Telenor (Mobtel) nikad nije imao ponudu F&F brojeva za prepaid, a za postpaid je nekad nudio, uglavnom za PRO pakete, od 1 do 3 F&F broja (zavisno od paketa). Kod novih postpaid paketa se više nigde ne pominju F&F brojevi, ne znam da li to uopšte više postoji (!??!).

Od nedavno oba operatera nude i uslugu "omiljeni broj" u okviru tarifnih dodataka, a pod različitim uslovima. MTS samo za postpaid, Telenor i za prepaid... o detaljima ovih usluga i načinu tarifiranja je najbolje pogledati zvanične informacije na sajtu operatera.

[Ovu poruku je menjao Catch 22 dana 04.08.2007. u 13:29 GMT+1]
[ Jbyn4e @ 04.08.2007. 14:16 ] @
Citat:

Od nedavno oba operatera nude i uslugu "omiljeni broj" u okviru tarifnih dodataka, a pod različitim uslovima. MTS samo za postpaid, Telenor i za prepaid... o detaljima ovih usluga i načinu tarifiranja je najbolje pogledati zvanične informacije na sajtu operatera.

Pa sto ne pogleda onda na sajtu? "omiljeni broj" na prepaidu kod mts-a se zove "prepaid najdrazi broj"
http://www.mts.telekom.yu/index.php?ID=22624&Type=1

A i F&F brojevi nisu 50% vec zavise od prepaid tarife (4.5 za toki i tipi, 2.0 za laki i kul, sve bez pdv), kao i kod postpaid (2.0 do 4.0 bez pdv za bel, 5.0 kod profesionalne i tako dalje...)
[ calexx @ 04.08.2007. 18:29 ] @
Citat:
Catch 22: MTS nudi izbor 3 Friends & Family broja za SVE korisnike (postpaid i prepaid). Cena minuta za F&F brojeve je 50% od navedene cene za tarifni paket. U paketima koji imaju besplatne minute (postpaid) se naplata usluga vrši prema tarifnom planu nakon utroška besplatnih minuta. Isto važi i za "postpaid extra" tarifne dodatke. Dakle tek "kada brojač besplatnih minuta / SMS poruka dođe na nulu" - od tog momenta se sve usluge tarifiraju prema važećem cenovniku za taj tarifni paket
MTS F&F važi i za besplatne minute, ako ja na bel100 imam 80 minuta prema istoj mreži, mogu da razgovaram samo sa F&F brojevima i da to bude 160 besplatnih minuta.
[ drbogi @ 04.08.2007. 19:10 ] @
Ne, obrnuto važi kod MTSa, znači...
Dakle u tvom primeru do 80 minuta te tarifiraju na minut, a preko toga za F/f brojeve cena se prepolovi. Za tih 160 minuta platio bi na sledeći način:
prvih 80 - kroz pretplatu na postpaid-"besplatno"
sledećih 80 - ako su sa F/F brojem po 50% cene za taj paket

Ovde je taktika da ti F/F brojevi budu oni sa kojima najduže razgovaraš, dok kod Telenora ne razumem baš koju taktiku primeniti, jer možeš imati neiskorišćene minute, a platiti F/F razgovore.
[ Catch 22 @ 05.08.2007. 01:16 ] @
Citat:
Jbyn4e: A i F&F brojevi nisu 50% vec zavise od prepaid tarife (4.5 za toki i tipi, 2.0 za laki i kul, sve bez pdv), kao i kod postpaid (2.0 do 4.0 bez pdv za bel, 5.0 kod profesionalne i tako dalje...)


MTS: Tarifiranje Friends & Family brojeva
Korisnici svih paketa (postpaid i prepaid) mogu da odaberu do 3 F&F broja u okviru mt:s mreže, sa kojima se razgovori tarifiraju ovako:

Za postpaid (BEL) pakete, nakon utroška besplatnih minuta:
Cena minuta za F&F brojeve iznosi 50% od cene minuta za navedeni tarifni paket. (+PDV)

Za prepaid korisnike cene po minutu razgovora za F&F brojeve:
2.36 din / min - LAKI i KUL *PDV je uračunat u cenu
5.31 din / min - TOKI i TIPI *PDV je uračunat u cenu


Na sve ovo se dodaje fiksna nadoknada za uspostavu veze koja sa PDV-om iznosi 1.77 din za sve pakete osim za LAKI = 3.42 din
[ Jbyn4e @ 05.08.2007. 06:43 ] @
Catch, vidi stvarno, u pravu si. Sad vidim kad pogledam bel tarife da je stvarno pola od cene minuta. Jbg... nisam dobro gledao.
[ calexx @ 05.08.2007. 07:23 ] @
Sad više ne znam, siguran sam da sam to nekad proveravao i da mi je za minut razgovora sa F&F brojem bilo odbijeno pola minuta ali u listingu koji dobijam nema dovoljno podataka. Možda je u pitanju bio Mobtel (mada sumnjam) ili nekadašnji listing u kome je čini mi se bila informacija i o početku i kraju razgovora. Baš ću da proverim ali tek pred kraj meseca pa da vidim kako će da bude tarifirano. Ipak, prilično mi je glupo da se F&F tarifiraju kao ostali pozivi dok traju besplatni minuti jer sam ja, kao verovatno i većina, birao paket u koji se uklapam i ne prelazim besplatne minute a onda F&F tarifa ničemu ne služi. Možda negde iskopam stari listing pošto račune uglavnom ne bacam.
[ Slobodan Milivojevic @ 05.08.2007. 12:58 ] @
Pa zar vi korisnici mt:s mreze nemate online uvid u listing poziva?
[ mizob @ 05.08.2007. 13:13 ] @
Moze da se pogleda, ali tek posle 10. u mesecu za prethodni mesec.
Znaci ja cu za 5 dana tek moci da pogledam listing za jul, sve je u detalje, trajanje, kostanje, poruke, svaka gprs sesija.
[ Guda @ 05.08.2007. 15:23 ] @
Što se listinga tiče MTS bi trebao da se ugleda na svoje kolege iz fiksne telefonije (Moj r@čun) a isto važi i za Telenor.
[ Catch 22 @ 05.08.2007. 16:33 ] @
Citat:
Milos Zobenica: Moze da se pogleda, ali tek posle 10. u mesecu za prethodni mesec.
Znaci ja cu za 5 dana tek moci da pogledam listing za jul, sve je u detalje, trajanje, kostanje, poruke, svaka gprs sesija.

Da ne bude zabune, možeš ti da gledaš listinge za ranije mesece kad god hoćeš, ali za prethodni mesec tek posle 10. u tekućem mesecu.
A listing za tekući mesec ne postoji nigde (?)
mt:s Pregled računa
[ aleksandaraleksandar @ 05.08.2007. 16:36 ] @
i zakljucak svega ovoga je?

prepaid - VIP
postpaid - Telekom, bel paketi
[ Catch 22 @ 05.08.2007. 16:59 ] @
Citat:
aleksandaraleksandar: i zakljucak svega ovoga je?

prepaid - VIP
postpaid - Telekom, bel paketi

Ako ti se Vip čini privlačnim na osnovu "Svaka dopuna vredi kao dve!", moraš imati u vidu da je to bonus sa ograničenjem do ukupnog iznosa od 2000 din (ili do kraja godine). Kod mt:s LAKI (i ostalih paketa) imaš takođe bonus "480+" ili "980+", koji važe za svaku dopunu, pa narednih 10 meseci (nigde se ne pominje ograničenje broja dopuna)... a toga ima još kod oba stara operatera
No mislim da nije jednostavno doneti crno-beli, jednoznačni, univerzalni zaključak.

Svako bi trebao prema svojim ličnim potrebama da donese najispravniji zaključak, a ova analiza je tek mala, pomoćna ilustracija trenutnog stanja.
[ aleksandaraleksandar @ 05.08.2007. 17:16 ] @
hteo sam malo da se konkretizuje ova tema. grafikoni i tabele mogu u nedogled da se prave....

crno-beli zakljucak je neminovan, jer korisnik ne moze da dodje na kiosk, da trazi karticu, i na pitanje koju karticu zeli, da odgovori "hm, pa ne znam, nije to tako lako".

naravno da svako mora da izabere za sebe. ali neki zakljucak je ipak moguce izvesti.

telenor je definitivno najskuplji. on cak naplacuje uspostavu veze i u onim besplatnim minutama. znaci nema sanse da se plati samo pretplata tokom meseca. minimum sledi jos neki trosak.

na grafikonima se vidi da VIP stoji prilicno dobro, nezavisno od dupliranja dopune.

ti si sve ovo pravio i naveo si komentar "prosecno vreme trajanje razgovora", ili nesto slicno tipa "prosecni razgovori". mislim da je to ispravno resenje (drugo u stvari nije mi moguce, ko salje sms u INO ili prica sa nekim samo nocu - taj neka racuna za sebe), ali shodno tome daj da se i neki zakljucci izvedu, za iste te korisnike, zar ne?

ili hajde da probamo ovako: sta je ono sto ce unaprediti koriscenje mobilne telefonije?

1. ukidanje uspostave poziva,
2. obracun na 1 sekundu, bez izuzetka,
3. smanjenje cene za razgovore "van mreze".

to je mojih TOP 3
voleo bih da neko jos doda nesto (ali manje vise realno )
[ Slobodan Milivojevic @ 05.08.2007. 17:34 ] @
Citat:
aleksandaraleksandar:ili hajde da probamo ovako: sta je ono sto ce unaprediti koriscenje mobilne telefonije?

1. ukidanje uspostave poziva,
2. obracun na 1 sekundu, bez izuzetka,
3. smanjenje cene za razgovore "van mreze".

to je mojih TOP 3 :)
voleo bih da neko jos doda nesto (ali manje vise realno :) )


Pogledaj Telenor Prenesi:

50 minuta / 50 poruka (nebitna mreza koju zovete) - 295dinara (5.9 din = 1minut + 1sms)
125 minuta / 125 poruka (nebitna mreza koju zovete) - 590dinara (4.72 din = 1minut + 1sms)
250 minuta / 250 poruka (nebitna mreza koju zovete) - 1180dinara (4.72 din = 1minut + 1sms)

Tarifiranje poziva po sekundi.
Jeste da je uspostava 3.422 dinara kada predjete kvotu, ali u kvoti je ne naplacuju!
Cena minuta od prosecnih 6.962 dinara za sve nacionalne pozive nakon prekoracenja kvote takodje, bar po meni nije strasna.

Naravno da sam ZA to da se uspostava veze ne naplacuje ni nakon prekoracenja uracunatih minuta, ali ja sam uzeo tarifu koju skoro pa potrosim, neki mesec mozda i prekoracim, ali nadam se da ce mi bar deo tih prekoracenih minuta biti iz proslog meseca. Tako da nije bas sve tako crno belo.

I mnogo mi se svidja ideja flat cene za razgovore 24/7 i jos bolja stvar sto nije vazno koju mrezu zovete.
[ aleksandaraleksandar @ 05.08.2007. 17:53 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Tako da nije bas sve tako crno belo.

I mnogo mi se svidja ideja flat cene za razgovore 24/7 i jos bolja stvar sto nije vazno koju mrezu zovete.


to tvoje belo, je meni crno

sta sada, da gasim karticu koju koristim 4 godine, da bih kupio telenorov paket? kada se kupac za nesto odluci, sve je ili crno ili belo. cak i kada kupi dve kartice, ili koristi dva paketa kod istog operatera.

u odnosu na taj Telenor prenesi, meni je i dalje bolji Telekom Bel 50. za iste pare dobijem vise.
[ pisac @ 05.08.2007. 17:56 ] @
Citat:
aleksandaraleksandar: telenor je definitivno najskuplji. on cak naplacuje uspostavu veze i u onim besplatnim minutama. znaci nema sanse da se plati samo pretplata tokom meseca. minimum sledi jos neki trosak.


Ovo nije tačno. Znam, pošto imam i Telenorov postpaid.

Inače, moja prosečna potrošnja je 40min i 50sms mesečno. Pozivi su recimo 20x15sec, 20x30sec, i 20x75sec. Računao sam potrošnju po raznim tarifama (toki, laki, kul, fun, prenesi50...) i zaključio da je ova "prenesi" tarifa Telenora najbolja tarifa ikada ponudjena (i na Telenoru i na Mt:s-u). Moja cela prosečna potrošnja staje u pretplatu. Ja ravnomerno zovem sve mreže uključujuči i fiksnu, tako da mi one tarife koje imaju više minuta u svojoj mreži ne znače ništa.

Inače, da vas obavestim da nijedan provajder nije pojeftinio prepad već naprotiv, ako izuzmemo ove akcije sa dupliranjem dopuna kod Vip-a i mt:s-a. Na toki tarifi (koja je bila odlična dok je nisu unakazili) moj mesečni trošak, po raspodeli poziva i poruka koju sam uzeo kao prosečnu, je bio 500din. Nakon uvodjenja različitog tarifiranja u mreži i van mreže (kada su unakazili tarifu) trošak je narastao na 620din. Sa novim "superpovoljnim" tarifama Laki i Kul, trošak je 593 i 586 din. Telenorov "jedna cena" je 636din, a Vipova "neverovatna i jedinstvena" je čak 774din (ne računajući dupliranje dopuna koje je i vremenski i novčano ograničeno). Znači, prepaid je u stvari poskupeo za prosečnog korisnika (mene) a možda je pojeftinio za one koji samo šalju poruke ili samo pričaju satima u okviru svoje mreže. To što sve to izgleda kao pojeftinjenje, to je samo dobra strategija.
[ Slobodan Milivojevic @ 05.08.2007. 18:12 ] @
@ Pisac, za prepaid da. Sto se postpaid-a tice, sa mojom potrosnjom (ispod 150 minuta mesecno ~170 poziva, i 100-ak SMS poruka), telenor mi je pojeftinio telefoniranje za skromnih 1850 dinara (na nivou zadnjih 4 meseca), a prosecan racun mi je bio 1250 dinara na prethodnoj tarifi. Znaci, da sam u poslednja 4 meseca bio na prenesi 125 a ne na Junioru, platio bi daleko manje, tj mesec ipo dana bi pricao za dzabe kad se sve preracuna.

To jeste pojeftinjenje, bar za mene. 400 dinara manje mesecno za isti obim saobracaja je ipak nesto.

Sad, problem sa promenom broja, se u normalnim drzavama resava tako sto se uvede Number Portability (vlasnik broja je korisnik, a ne operater). Ali toga u Srbiji jos nema.
[ aleksandaraleksandar @ 05.08.2007. 18:13 ] @
onda nesto sa grafikonima nije u redu.

iz grafikona se jasno vidi da je telenor najskuplji. argumenti tipa "nije tacno, evo kod mene...." nam nece pomoci u diskusiji.

ako je neko spreman za analizu neka se javi. bez reklamiranja i samoubedjivanja u ispravnost donete odluke prilikom izbora mreze/operatera.

sta je optimalno? sta je idealno? sta se preporucuje? na osnovu istih onih uslova koje je catch22 koristi za pravljenje tabele i grafikona.
[ aleksandaraleksandar @ 05.08.2007. 18:14 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Sad, problem sa promenom broja, se u normalnim drzavama resava tako sto se uvede Number Portability (vlasnik broja je korisnik, a ne operater). Ali toga u Srbiji jos nema.


bice ima neka tema o tome na ES.

samo mala ispravka, nije poenta u vlasnistvu vecu u pravu i mogucnosti da se broj sa sve pozivnim brojem prenese kod drugog operatera.
[ Slobodan Milivojevic @ 05.08.2007. 18:19 ] @
Citat:
aleksandaraleksandar: onda nesto sa grafikonima nije u redu.

iz grafikona se jasno vidi da je telenor najskuplji. argumenti tipa "nije tacno, evo kod mene...." nam nece pomoci u diskusiji.

ako je neko spreman za analizu neka se javi. bez reklamiranja i samoubedjivanja u ispravnost donete odluke prilikom izbora mreze/operatera.

sta je optimalno? sta je idealno? sta se preporucuje? na osnovu istih onih uslova koje je catch22 koristi za pravljenje tabele i grafikona.



Izvini, al kako mozes da trazis od bilo koga da vidi sta je optimalno ili nedaj boze idealno za sve?

Svako treba da pogleda svoju potrosnju, svoje navike, da na osnovu toga odluci sta je naj bolje za njega. Ne mogu da kazem da je prenesi 125 idealan za mene, ali mi ipak najvise odgovara (meni licno) i zato njega koristim.

Ovde treba dati informacije o tome kolko sta realno kosta, da se prenesu iskustva nas korisnika sa paketima, i da pomognemo drugima da izaberu ono sto je naj bolje za njih.

Zar ne?
[ aleksandaraleksandar @ 05.08.2007. 18:37 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic:
Ovde treba dati informacije o tome kolko sta realno kosta, da se prenesu iskustva nas korisnika sa paketima, i da pomognemo drugima da izaberu ono sto je naj bolje za njih.

Zar ne?


naravno da ne. lepo sam napisao, samo neces da citas.

ovde nisu date informacije koliko sta kosta, ovde je data pretpostavka koliko ko trosi. to su razlicite stvari.
tacna cena je data na svakom prepaid ili postpaid paketu.
pokusavam da produbim pricu i da od te pretpostavke, svi zajedno, napravimo neki zakljucak. uostalom sam si rekao

Citat:
i da pomognemo drugima da izaberu ono sto je naj bolje za njih.


kako da im pomognemo? tako sto cemo 5 miliona odgovora da napisemo, pa svako da se pronadje u nekom? ili tako sto cemo da damo neki manje-vise uopsten zakljucak za prosecnog korisnika, ili pretpostavljenu potrosnju prosecnog korisnika.

[ aleksandaraleksandar @ 05.08.2007. 18:41 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Izvini, al kako mozes da trazis od bilo koga da vidi sta je optimalno ili nedaj boze idealno za sve?


ne moras da se izvinjavas

pa ja i ne trazim od bilo koga, vec od onih koji su spremni da se ukljuce u razgovor. to sto svako moze da da odgovor ne znaci da to treba i da uradi

zasto "ne daj boze idealno"? sta je tu problem? ako ne znamo sta je idealno, nikada necemo znati u kom pravcu idemo. pogledaj samo "ona 3" pre paid telenor paketa. ladno su skuplji nego prva 3. a svi mislili da su jeftiniji.

moje TOP 3 (ideale) stavke su:

1. ukidanje naplacivanja uspostave poziva,
2. obracun po 1 sekundi, bez izuzetka
3. smanjenje cene za razgovore van mreze.

to bi bilo idealno
[ Slobodan Milivojevic @ 05.08.2007. 19:44 ] @
Citat:
aleksandaraleksandar:moje TOP 3 (ideale) stavke su:

1. ukidanje naplacivanja uspostave poziva,
2. obracun po 1 sekundi, bez izuzetka
3. smanjenje cene za razgovore van mreze.

to bi bilo idealno


Ovde se slazem sa tobom, ali ponovo cu spomenuti Telenor Prenesi pakete, koji idu bas u tom pravcu... Nisu jos uvek dovoljno dobri zato sto su ovakvi kakvi ti kazes da treba da budu samo dok ste u kvoti, ali i to je nesto. Znaci stvari se polako ali sigurno krecu bas u tom pravcu u kom bi ti zeleo da idu.

Ja sam u ovoj temi dao, pregled cena uracunatih minuta i poruka u paketima, znam da to nije nikako realno stanje, ali se bar orjentaciono vidi kolko se sta gde placa.

[Ovu poruku je menjao Slobodan Milivojevic dana 05.08.2007. u 20:58 GMT+1]
[ zzviktor @ 05.08.2007. 20:02 ] @
postovani mislim da je pre pajd poskupeo sa novim tendencijama povecanja
cena za uspostavu veze i sms jer su to cesto koriscenje usluge.

Mislim da je telenor jako dobar potez napravio na post pajdu sa prenesi
tarifama samo jos da urade brojace minuta kao na bell telekom paketima koji
su za sada ne konkurentni telenor prenesi tarifama koje su i naj jeftinija
varijanta razgovaranja za sve one kojima su prosecni razgovori 20-30 sec jer
se na ovim tarifama koje se nude tarifiranje vrsi po sekundi.

Pre pajd za razgovore se isplati samo u koliko imate razgovor duzi od jednog
minuta, a takvi razgovori su kod ogromne vecine korisnika retkost.

ako vam razgovor traje na vipu 20 sec onda ce vam minut biti oko 23 din sto
je skupo i ako uzmete u obzir i polovinu cene koju ste platili.
[ aleksandaraleksandar @ 05.08.2007. 20:04 ] @
moram da primetim jos nesto. cesto se govori o VIP-ovoj ponudi sa komentarom "ali do kraja godine" ili "samo do 2000 dinara".

ja to ne vidim tako. minut razgovora na VIP-u je 4.9 dinara. realno je to 2.45. (zbog dupliranja kredita).
znaci razgovori "van mreze" na vip-u kostaju 2.45 dinara. jer zapravo VIP nema razgovore "u mrezi" jer nema zavidnu bazu korisnika.
da se sada ne vracam na tabelu, ali to je pilicno konkurentna cena, imajuci u vidu da i telenor i telekom reklamiraju "razgovore u mrezi od 2.9 dinara".

pitanje je sta ce se desiti nakon bonus perioda, ali realnost je takva kakva je -- povoljno je.


koliko mi se cini, LAKI (prepaid) i BEL (post paid) je nesto sto bi moglo (uf sta sada da napisem, a da neko ne prokomentarise da nije tako ) da se nazove "izborom".

uostalom Telekom je najvise i "poradio" na LAKI paketu. ne pratim puno prepaid pakete, ali tako mi izgleda sa tabela i grafikona.
[ zzviktor @ 05.08.2007. 20:07 ] @
pa da li je idealan paket prenesi nije ali je svakako bolji od bell tarifa,
u kombinaciji sa jos jednim mobilnim telefonom sa tarifnim dodacima je
idealan i po prilicno jeftin i posle potrosenih minuta i sms poruka.>
[ aleksandaraleksandar @ 05.08.2007. 20:16 ] @
Citat:
zzviktor: u kombinaciji sa jos jednim mobilnim telefonom sa tarifnim dodacima je


a bas sam se ponadao da necemo nazad u 1999.

ne bih da se nesto posebno izjasnjavam po ovom pitanju, jednostavno mi je u najmanju ruku ludo....

razumem 2 telefona samo u kombinaciji: poslovni + pvt.
ali za one koji to znaju da koriste: da ne daju celoj firmi pvt broj "za svaki slucaj", niti celoj porodici poslovni broj "da se nadje". onda opusteno jedan broj resava problem.

[/off]
[ Slobodan Milivojevic @ 05.08.2007. 20:16 ] @
Citat:
aleksandaraleksandar:uostalom Telekom je najvise i "poradio" na LAKI paketu. ne pratim puno prepaid pakete, ali tako mi izgleda sa tabela i grafikona.


Pre ce biti da je Telenor poradio poprilicno na mt:s paketu LAKI. Ako niste primetili paket Prica je skoro pa identican. A ko je izbacio takav paket prvi? Al necemo sad o tome.

zzviktor, pa nije nam dzabe telenor poklonio blizanac brojeve

Mada kad malo bolje razmislim prava stvar bi bila prenesi + tarifni dodaci
[ zzviktor @ 05.08.2007. 21:25 ] @
a zasto se vracamo u 1999
> godinu i zasto smatrate da je problem koristiti dva broja, sada su dva
> broja i dva mobilna daleko jeftinija solucija za one koji mobilni ne
> koriste samo za cimanje ili za one koji nemaju fiksnu liniju. 1999 godine
> su jedan broj i telefon govorimo o post pajdu bili vredniji nego sada dva
> broja i dva telefona.

Uvek ce po mom misljenju biti visestruko jeftinije zvanje u mrezi nego van
mreze kako bi se korisnici stimulisali da zovu vise u mrezi i kako bi cele
porodice i vece skupine koristile istu mrezu. Ovo nije izmisljeno u srbiji
vec je to tako skoro svuda.Dva broja i dve mreze su zakon jer se moze desiti
da nekada negde neka od mreza zakaze ali je tu uvek ona druga da popravi
stvar.

ps. znam da nije tema ali da li su stvar popravili sto se tice provere
besplatnih min i sms na mts tarifnim dodacima i na telenor tarifnim
paketima?
[ Guda @ 05.08.2007. 23:19 ] @
Citat:
zzviktor: ps. znam da nije tema ali da li su stvar popravili sto se tice provere
besplatnih min i sms na mts tarifnim dodacima i na telenor tarifnim
paketima?


Jesu, ali samo na paketu prenesi - naime više ti nije potrebna provera stanja, samo svakog prvog resetuješ brojače u telefonu :)


Eh, da su uz prenesi 250 dali i jedno 5 MB GPRS saobraćaja to bi za mene bio najbolji i najpovoljniji tarifni paket...
[ Catch 22 @ 05.08.2007. 23:58 ] @
Diskusija bi trebalo da postane mnogo konstruktivnija tek kada stignu prvi celomesečni računi novim korisnicima Prenesi paketa, jer do sada niko ne poseduje takav račun (pa ni iskustva sa navedenim paketom).

U svetlu dosadašnjih poteza operatera, realna bi bila i odgovarajuća reakcija MTS-a u smislu korekcija Bel paketa, ili promovisanja nekih novih.

Prenošenje neiskorišćenih besplatnih minuta / poruka stvarno lepo (i primamljivo) zvuči.
Flat sistem besplatnih minuta se čini mnogo interesantniji postojećim korisnicima Telenor-a, jer je očigledno da obavljaju priličan broj poziva izvan matične mreže (o ovome je već bilo diskusija na forumu)...

Strpimo se još malo (što bi rekli Francuzi: "Let's wait and see")...

PS
Sa moje tačke gledišta uopšte ne kapiram koja je svrha uvođenja ovih Fleksi paketa?
[ Guda @ 06.08.2007. 00:25 ] @
Citat:
Catch 22: PS
Sa moje tačke gledišta uopšte ne kapiram koja je svrha uvođenja ovih Fleksi paketa?


Pokušaj obmane korisnika paketa VP - malo skuplja uspostava veze, ali zato značajno povoljnija cena po minutu, pa još SMS i GPRS ulaze u cenu - idila jedna... A onda šamar - obračunski interval je 30 sec!!!
[ Catch 22 @ 06.08.2007. 00:50 ] @
Velika je to muka - administriranje ogromnog broja različitih postpaid paketa:
Citat:
Stari Postpaid paketi
Jedna cena
Moje vreme
Više priče
Pro 30
Pro 60
Pro 90
Pro 200
Pro 400
Max
Fun
Junior
Senior
Family
Biznis tarifa
Ekonomska Tarifa
Porodična Tarifa
Povlašćena lica
Gluva Lica
Vlasina
Pešter
Nišava

Plus ovih 7 novih! Mislim da neko u Telenoru zbog toga ima strašnu glavobolju: "Kako namamiti korisnike da pređu na nove tarifne pakete?"
Evropsko - norveški način razmišljanja im ne dozvoljava da sve korisnike nasilno i bez pitanja prebace na Start paket uz mogućnost izbora nekog od ovih novih.
Veeeelika muka!
[ pisac @ 06.08.2007. 07:06 ] @
Citat:
aleksandaraleksandar: razumem 2 telefona samo u kombinaciji: poslovni + pvt.
ali za one koji to znaju da koriste: da ne daju celoj firmi pvt broj "za svaki slucaj", niti celoj porodici poslovni broj "da se nadje". onda opusteno jedan broj resava problem.


Hehe, ja imam više od 3 broja: Porodični, Poslovni, Švalerski, Tajni, itd... I sve funkcioniše savršeno :-) bez gomile telefona :-)))
[ pisac @ 06.08.2007. 07:14 ] @
Inače, pravu statistiku i raspodelu poziva imaju samo mobilni operateri, a na osnovu onoga što upravo rade sa cenama (podižu uspostavu veze i cenu SMS poruka a smanjuju cenu minuta, i uvode tarifiranje na 30sec ili 60sec) može se vrlo jednostavno zaključiti da najveći broj poziva traje kratko (10-20 sekundi) pa zbog toga drastično poskupljuju upravo taj deo razgovora, a ujedno povećavaju cenu SMS poruka da neko ne bi zamenio taj kratki razgovor sa SMS porukom.
[ evolution @ 06.08.2007. 10:24 ] @
Catch22: 'Evropsko - norveški način razmišljanja im ne dozvoljava da sve korisnike nasilno i bez pitanja prebace na Start paket uz mogućnost izbora nekog od ovih novih.'

To je mt:sova nova strategija, prebaciti korisnika na novi paket (u kom su uslovi koriscenja i obracunski intervali promenjeni) bez odobrenja ili zahteva korisnika.

I onda se ljudi pitaju: "Zasto ne mogu da cimam sa 8 dinara?"

mts,mts,mts... :-)
[ Slobodan Milivojevic @ 06.08.2007. 10:31 ] @
Citat:
Catch 22: Velika je to muka - administriranje ogromnog broja različitih postpaid paketa:

Plus ovih 7 novih! Mislim da neko u Telenoru zbog toga ima strašnu glavobolju: "Kako namamiti korisnike da pređu na nove tarifne pakete?"
Evropsko - norveški način razmišljanja im ne dozvoljava da sve korisnike nasilno i bez pitanja prebace na Start paket uz mogućnost izbora nekog od ovih novih.
Veeeelika muka!


Pa to da nikog nasilno ne probacuju na nove pakete je po meni sasvim ok stvar. mt:s me iznervirao, prvo su unakazili Toki tarifu koja je bila FLAT ka svim mrezama, pa sam onda kevu i caleta prebacio na Neti, jer je bila povoljnija u svakom pogledu od tako unakazene Toki tarife, a satro su smanjili cene u Toki tarifi. E onda slag na tortu, svi korisnici Neti tarife su sistemski prebaceni na Toki, znaci da sam ja bacio jedan jedini besplatni put za promenu tarife, i sad svaku sledecu promenu moram da platim 60 dinara. A odgovarala bi im vise kul tarifa, ali eto... Ili sta su uradili korisnicima na Tipi tarifi, uveli im tarifiranje na minut, pa su se onda pojedini cudili zasto sa 4-5 dinara na racunu ne mogu da cimaju.

Hvala Telenoru sto meni nije napravio ovakav buckuris sa tarifama. Ja sam njih pozvao i rekao da zelim da promenim tarifu, niko me na to nije terao.
[ Catch 22 @ 06.08.2007. 10:50 ] @
Slažem se da je apsolutno nekorektno sa njihove strane, mogli su bar da smisle novo ime jer su "stari" Toki usput morali i da promene u "novi".
Neko je u MTS-u lupao samo malo glavom (o zid) i zaključio "da jes' da nije korektno, al' je nama jednostavnije...". Znaju oni da smo mi godinama dresirani da prihvatamo "administrativne mere" bez mnogo buke...

Mnogo veći problem sa Toki tarifom je ovo ovde!!??

PS
Mislim da ti ne bi naplaćivali promenu tarife za prelazak sa "nasilno promenjenog u Toki".
[ Slobodan Milivojevic @ 06.08.2007. 10:50 ] @
Citat:
Catch 22: Diskusija bi trebalo da postane mnogo konstruktivnija tek kada stignu prvi celomesečni računi novim korisnicima Prenesi paketa, jer do sada niko ne poseduje takav račun (pa ni iskustva sa navedenim paketom).

Zasto bi morao da cekam racun, kad u specifikaciji tacno mogu da vidim koji mi je saobracaj urcunat, a sta sam prekoracio, i kolko ce to sve da me kosta. Ja sam upravo to uradio na nivou prethodnih 4 meseci, i dosao do zakljucka da mi se Prenesi isplati.
Citat:
U svetlu dosadašnjih poteza operatera, realna bi bila i odgovarajuća reakcija MTS-a u smislu korekcija Bel paketa, ili promovisanja nekih novih.

Pa znas kako, s obzirom da mt:s ne zna nista novo i originalno da smisli, vec samo prosto kopira konkurenciju, ne bi me cudilo da se tako nesto desi... Mada ja bi voleo licno da mt:s ponudi nesto sasvim originalno, da ponuda bude raznolika, pa da svako izabere ono sto mu odgovara.
Citat:
Prenošenje neiskorišćenih besplatnih minuta / poruka stvarno lepo (i primamljivo) zvuči.
Flat sistem besplatnih minuta se čini mnogo interesantniji postojećim korisnicima Telenor-a, jer je očigledno da obavljaju priličan broj poziva izvan matične mreže (o ovome je već bilo diskusija na forumu)...

Pa ja recimo zovem vise u Telenor mrezi, ali mi se svidja prilicno jeftina FLAT cena ka svim mrezama, jer vise nisu u igri samo 2 mreze, sad je tu i Vip, i zasto bi ja morao da vodim racuna da li zovem Telenor, mt:s, Vip, ili fiksnu telefoniju?
[ Oghma @ 06.08.2007. 10:53 ] @
Da li neko mozda ima tacnu informaciju kada ce biti omoguceno da se sa prepaid-a prebaci na postpaid uz zadrzavanje broja, posto me ovi sa 9863 zavlace vec 15 dana?
[ Catch 22 @ 06.08.2007. 11:11 ] @
@Slobodan Milivojevic: OK, pripadaš onom delu korisnika kojima Telenor više odgovara, ali ne vidim zašto bi ikome od operatera trebalo da se na nečemu zahvaljuješ (!?!)
Obzirom da si moderator ovog dela foruma mislim da bi morao svoje stavove da iznosiš neutralnije, tj. manje "navijački pristrasno".
[ Slobodan Milivojevic @ 06.08.2007. 11:30 ] @
Catch 22: Ja jesam moderator ovog dela foruma, ali ne vidim zasto bi me to sprecavalo da iznosim svoje misljenje iz svog licnog iskustva? Zahvalio sam se Telenoru, zato sto me nije nasilno prebacio na novi tarifni paket mimo moje volje, kao sto mt:s jeste uradio mojoj majci i ocu. Znaci i Telenor je mogao nesto slicno, a nije, zato sam rekao hvala.

Mislim da je ovaj forum mesto na kome treba da iznesemo misljenja o tome sto koristimo, da uporedimo sa konkurencijom, da vidimo koje su dobre, a koje lose strane kod svakog paketa. Meni recimo neke druge stvari na Telenor mrezi smetaju (recimo pokrivenost), ali sto se tice paketa, mislim da su za mene bolji Telenor Prenesi od mt:s BEL paketa. Tj za korisnika sa mesecnom potrosnjom 100-150 minuta koji ne telefonira samo u mt:s mrezi, sa prosecnom duzinom razgovora oko 1minut, i ~100poslatih SMS poruka mesecno. Iako je recimo preskupa uspostava veze nakon prekoracenja kvote besplatnih minuta, sto mi se ne svidja previse, ali je usteda u kvoti kod mene veca nego ono sto vise platim nakon prekoracenja.

[ prezla @ 08.08.2007. 10:21 ] @
kakvo je stanje sa ravnim paketima
tj sa postpejd naplatom gde nema limita, nema paketa, nema nicega
samo pretplata i cena impulsta...
sta se ocekuje kod VIPovaca

iskreno meni nikada nije padalo napamet da nasedam na te "tarife"
prvo sto nikada nisam voleo da me neko uslovljava koliko da trosim i kad da trosim...
ovako mogu da trosim koliko mi treba i kad mi treba
a kad ne onda i ne trosim... na postpejd sam i preso jer sam se smorio jureci dopune...

i iskreno meni smeta sto se sada jeftinije prolazi ako si pripejd nego post... samo jer tamo postoji konkurencija
[ bug killer @ 10.08.2007. 09:24 ] @
Ja sam korisnik mts BEL-a vise od 2god,i mogu reci da mts s obzirom na broj korisnika trenutno nema neku potrebu da menja ove pakete jer im je vecina poziva u mrezi.Ja i ne stignem da istrosim 10min van mreze, a u mrezi imam i dodatak sto je vrlo povoljno(jes da je prekopirano sa telenora). e sad mts bi trebalo da se usredsredi malo vise na sredjivanje mreze.zbog toliko korisnika, mreza u gradovima je ocaj zivi (eho,krcenje i tako to,los gprs...),zapostavili su kvalitet zarad kvantiteta,dok je na telenoru to kvalitetnije.mislim da bi kvalitetom mreze sacuvali vise korisnika na postpejdu nego jurenjem sa cenama u decimalama.mali je njima profit od obicnih korisnika, firme su glavne zbog njih se sve i radi.
Povoljinije cene telefona i dobri paketi i kvalitet mreze to je ono sto dobija korisnike.
[ aleksandaraleksandar @ 10.08.2007. 09:46 ] @
Citat:
bug killer: mali je njima profit od obicnih korisnika, firme su glavne zbog njih se sve i radi.


mislim da nije tako. zasto vlada misljenje da je "obican" (mada nikako da skapiram sto to obican znaci) korisnik beskoristan bilo kakvom sistemu?

a ako i jeste tako, onda bih pre rekao da je takva situacija kod telenora. mobtel je preziveo samo zato sto je imao biznis korisnike, ugovore i korisnike koji nisu mogli sebi da dopuste promenu broja.

ko je hteo pre paid u to vreme, telekom je bio izbor...

slazem se da je bel paket ok, ali onih 10 minuta je, meni barem, jako jako malo
[ Slobodan Milivojevic @ 10.08.2007. 15:27 ] @
Citat:
prezla: kakvo je stanje sa ravnim paketima
tj sa postpejd naplatom gde nema limita, nema paketa, nema nicega
samo pretplata i cena impulsta...
sta se ocekuje kod VIPovaca

iskreno meni nikada nije padalo napamet da nasedam na te "tarife"
prvo sto nikada nisam voleo da me neko uslovljava koliko da trosim i kad da trosim...
ovako mogu da trosim koliko mi treba i kad mi treba
a kad ne onda i ne trosim... na postpejd sam i preso jer sam se smorio jureci dopune...

i iskreno meni smeta sto se sada jeftinije prolazi ako si pripejd nego post... samo jer tamo postoji konkurencija


Sto se tice postpaid-a bez uracunatog saobracaja, na telenoru imas Jednu cenu, Moje vreme, Start... Mada nisu nesto isplatljivi.
Sto se mt:s-a tice imas profesionalnu i poslovnu tarifu koje su malo povoljnije od toga...

Meni se svidja na prenesi tarifi koju koristim to sto ako ne potrosim nesto u toku jednog meseca, to mogu da trosim u naredna 3, i svidja mi se jednaka cena za sve pozive ka svim mrezama. Imam vise poziva ka Telenor mrezi, ali mi se svidja to sto ne gledam ko je na kojoj mrezi, jednostavno zovem Isto to mi se svidja i kod Vip prepaid-a, i mt:s tarife KUL, samo sto tamo ne valja sto se ceo prvi minut naplacuje, a u Prenesi ne valja sto je cena nakon prekoracenja kvote malo (mnogo) veca

Ali od svih zla treba izabrati naj manje
[ Zoran Milovanovic @ 13.08.2007. 10:48 ] @
Citat:
prezla: kakvo je stanje sa ravnim paketima
tj sa postpejd naplatom gde nema limita, nema paketa, nema nicega
samo pretplata i cena impulsta...
sta se ocekuje kod VIPovaca


Zar to davno nije imao Mobtel? Sa onom Junior tarifom? Ali su i tamo uslovljavali i to samo tako.
[ boki78 @ 13.08.2007. 23:37 ] @
Svaka cast ljudima koji su uradili ove analize jer ce mnogima biti jednostavnije da se odluce sta im je potrebno i koji provajder to nudi.Ovde iznosim i svoje misljenje u nadi da cu pomoci ljudima koji tek treba da izaberu.Situacija je sledeca:

1. U principu Bell i Pro paketi su isti sto se tice cena ali je prednost korisnika Bell-a sto mogu znati koliko im je preostalo besplatnih minuta i sto im se F&F brojevi tarifiraju upola cak i za vreme potrosnje besplatnih minuta (60sec=30sec).Medjutim to po meni ne bi trebalo da bude odlucujuce u izboru kojoj cete se opciji prikloniti vec cinjenica kojoj mrezi pripadaju brojevi koje najcesce zovete jer ako su oni u drugoj mrezi vi cete sigurno izaci iz besplatnih minuta a to znaci nove troskove.

2. TELENOR NE NAPLACUJE USPOSTAVU RAZGOVORA SVE DOK NE IZADJETE IZ BESPLATNIH MINUTA,ISTO KAO I TELEKOM.

3. Svi navedeni paketi kao i paketi Prenesi se tarifiraju po sekundi (u praksi to znaci da mozete imati i 1000 poziva a da ne izadjete iz pretplate).

4. Mislim da su paketi Prenesi odlicna stvar i da su bolji od dosadasnjih paketa kako u Telenoru tako i u Telekomu mada se sigurno ocekuje odgovor i od strane Telekoma.

5. Na kraju izbor paketa je kao sto su mnogi ovde rekli individualna stvar i ne znam kako neki (da ih sada ne imenujem) ocekuju da se napravi neki uopsten obrazac po kojima ce se birati paketi.Po meni buduci korisnik se treba drzati dva principa a to su da ima orjentaciju koliko namerava mesecno da trosi na pretplatu i da ima u vidi koju ce mrezu vise pozivati mada ovo drugo ne vazi ako se izabere paket u kojem besplatni minuti ukljucuju obe mreze ravnopravno.

P.S. Ja sam recimo do sada koristio Pro200 ali imam nameru da predjem na paket Prenesi 250 jer necu morati da se obazirem na to koju mrezu zovem i imacu 50min vise a razlika je samo 120din sto je ovom slucaju beznacajno.

P.S.S. Nadam se da sam bar malo pomogao,pozdrav drugari!
[ Plavusa @ 22.08.2007. 09:54 ] @
Citat:
boki78
2. TELENOR NE NAPLACUJE USPOSTAVU RAZGOVORA SVE DOK NE IZADJETE IZ BESPLATNIH MINUTA,ISTO KAO I TELEKOM.




http://www.telenor.co.yu/?section=private&page=3879

I tamo lepo pise: Uspostavljanje veze 2,9 din bez PDV-a ( za "Prenesi" paket)
Za Fleksi je: 1,9 din
Za stare pakete: 1,5 din

[ Plavusa @ 22.08.2007. 09:58 ] @
Citat:
boki78

3. Svi navedeni paketi kao i paketi Prenesi se tarifiraju po sekundi (u praksi to znaci da mozete imati i 1000 poziva a da ne izadjete iz pretplate).
!

http://www.telenor.co.yu/?section=private&page=3878

Fleksi tarifa se tarifira na 30 sec. To znaci da pricao 1 sec, 2 sec, 5 sec ili 30 sec kosta isto, tj isto te kosta pricao 31 sec i 59 sec.
Ostale Telenorove post paid se tarifiraju po sec.
[ Plavusa @ 22.08.2007. 10:07 ] @
Ja sam trenutno na paketu Moje vreme: do 4 svakako zovem sa posla:), a znaci mi da mi je ista cena ka svim mrezama.
Sa druge strane, imam i 064 prepaid broj, koji mi sluzi da zovem samo jedan broj i to me uz opciju "Omiljeni broj" svaki razgovor kosta smao uspostavu veze + 150 din mesecno za usluge.
Ja biram paket koji mi odgovara tako sto uzmem 3 zadnja racuna, napravim malu excel tabelu sa razlicitim varijantama/paketima i onda izracunam.
[ Slobodan Milivojevic @ 22.08.2007. 10:14 ] @
Citat:
Plavusa: http://www.telenor.co.yu/?section=private&page=3879

I tamo lepo pise: Uspostavljanje veze 2,9 din bez PDV-a ( za "Prenesi" paket)


Ali se uspostava veze ne naplacuje sve dok ste u kvoti besplatnih minuta.

Ove cene vaze nakon utrosenih besplatnih minuta.

[Ovu poruku je menjao Slobodan Milivojevic dana 22.08.2007. u 12:05 GMT+1]
[ Catch 22 @ 22.08.2007. 10:56 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Ali se uspostava veze ne naplacuje sve dok ste u kvoti besplatnih minuta.

Ove cene vaze nakon utrosenih besplatnih minuta.

Ovo važi za pakete koji imaju besplatne minute (Prenesi), ali u Fleksi ne postoje besplatni minuti nego "minimum mesečne potrošnje" i mislim da je Plavusa u pravu.
[ Slobodan Milivojevic @ 22.08.2007. 11:06 ] @
Catch 22, losu sam poruku citirao, sad je ispravljeno.
[ boki78 @ 22.08.2007. 13:47 ] @
Sada ispada da sam ja promoter Telenora sto mi uopste nije bila namera.Moram da ti Kazem "Plavuso" da vrlo pazim sta pisem i da nisi u pravu.Kada sam rekao pomenuti paketi mislio sam na one koje sam ja spominjao.Dakle idemo jos jednom:

1. U paketima Pro i Prenesi razgovor se tarifira po sekundi!
2. Uspostava razgovora se naplacuje kada se potrose besplatni minuti kao sto je vec napomeuo i Slobodan Milivojevic!
3. Trenutno Telekom nema odgovor na pakete Prenesi koji su bolji od svih dosadasnjih paketa i kod jednih i kod drugih ali ce sigurno vrlo brzo dati odgovor na te pakete, sto bi trebalo da pogoduje nama potrosacima.

P.S. Bez ljutnje,svima nam je ovde u cilju da nadjemo sta nam odgovora i odgovori ovde treba da su u sluzbi takvog cilja.Nadam se da nisam nikoga uvredio,pozz drugari!
[ Plavusa @ 22.08.2007. 15:44 ] @
Citat:
boki78: Sada ispada da sam ja promoter Telenora sto mi uopste nije bila namera.Moram da ti Kazem "Plavuso" da vrlo pazim sta pisem i da nisi u pravu.


Nisam ja "Plavusa" vec Plavusa:)

Citat:
boki78:
2. Uspostava razgovora se naplacuje kada se potrose besplatni minuti kao sto je vec napomeuo i Slobodan Milivojevic!


Ovo si u pravu, ja nisam imala ispravnu informaciju, i izvinjavam se.

Citat:
boki78:.Nadam se da nisam nikoga uvredio,pozz drugari!


A drugarice?
cccccc
:)
[ boki78 @ 22.08.2007. 23:08 ] @
Sa pravom si me ukorila,naravno da pozdravljam i sve drugarice a pogotovo tebe Plavuso! (nadam se da sam sada ispravno napisao :) )
[ pisac @ 31.08.2007. 21:50 ] @
Evo, pošto je MT:S smislio "nove" tarife (koje nešto mnogo liče na Telenorove), osvežena je i analiza velikog broja pripejd i postpejd tarifa sva tri operatera za različite dužine razgovora, koja je na http://nazovi.info/download

Analiza je u Excel formatu, koristi tačne formule, tako da je slobodno moguće menjati broj sekundi željenog razgovora a troškovi će se odmah izmeniti u svim tarifama.

Inače, data je i realna cena "besplatnih" minuta koje imaju neke postpaid tarife!


isečak iz analize:
[ Catch 22 @ 03.09.2007. 11:38 ] @
Ostao sam "dužan" postavljanje sličice analize novih postpaid paketa, pa da ispravimo to...



PS
Pošto ima puno pitanja oko načina obračuna za pakete sa besplatnim minutima, da pojasnimo:
Dok se skidaju besplatni minuti (i SMS poruke) "tarifni taksimetar" stoji na nuli, tarifiranje počinje tek kada se potroše besplatne stavke.
[ Catch 22 @ 21.10.2007. 13:40 ] @
Napokon je i Vip izneo svoju postpaid ponudu, tako da sada imamo dopunu ukupne ponude na tržištu. Očekuje se i reakcija Telenora i MTS-a pa će verovatno biti još ovakvih "dopuna pregleda"...

Kratak rezime najpopularnijih postpaid paketa sa FLAT tarifnim sistemom:

Mesečna pretplata: 295,00 din
Telenor-PRENESI-50 i MTS-MIX-250: 50 minuta + 50 SMS (neutrošeni minuti i poruke važe još 3 meseca)
Vip-60: 60 minuta + 60 SMS
======================================================================================
Mesečna pretplata: 590,00 din
Telenor-PRENESI-125 i MTS-MIX-500: 125 minuta + 125 SMS (neutrošeni minuti i poruke važe još 3 meseca)
Vip-150: 150 minuta + 150 SMS
=======================================================================================
Mesečna pretplata: 1180,00 din
Telenor-PRENESI-250 i MTS-MIX-1000: 250 minuta + 250 SMS (neutrošeni minuti i poruke važe još 3 meseca)
Vip-325: 325 minuta + 325 SMS
======================================================================================
Mesečna pretplata: 3540,00 din
Vip-1500: 1500 minuta + 1500 SMS
======================================================================================

Tarifiranje razgovora:
Telenor i MTS po sekundi
Vip nakon prvog minuta po sekundi, prvih 60 sekundi po minutu

Uspostava veze:
Telenor 3,42 din
MTS 3,42 din
VIP 2,24 din

SMS
Telenor i MTS 2,95 din
Vip 2,24 din

SVE CENE SU SA PDV-om, tarifni sistem (uspostava veze, tarifiranje vremena razgovora, SMS) se primenjuje NAKON UTROŠKA BESPLATNOG SAOBRAĆAJA!



PS
Legenda na grafikonu pominje: "min u mreži", a treba da stoji "FLAT" (svi pozivi na nacionalnom nivou)
:)

[Ovu poruku je menjao Catch 22 dana 21.10.2007. u 16:01 GMT+1]
[ Catch 22 @ 11.12.2007. 11:48 ] @
Pošto je mts u svojim Bel postpaid paketima preslikao od Vipa tarifiranje prvog minuta, koji se naplaćuje odmah po uspostavi veze, a nakon isteka prvog minuta razgovori se tarifiraju u sekundama, onda se slika analize tarifa menja.
Jedina uteha je što se kod mts Bel ovakav način tarifiranja primenjuje tek nakon utrošenog besplatnog saobraćaja koji ulazi u pretplatu!
"Oblog na ranu" je i povećanje besplatnog saobraćaja u okviru pretplate za Bel pakete:
Bel 50: 50 min u mreži / 10 min van mreže / 60 SMS
Bel 100: 95 min u mreži / 25 min van mreže / 120 SMS
Bel 150: 145 min u mreži / 35 min van mreže / 180 SMS
Bel 200: 190 min u mreži / 50 min van mreže / 240 SMS
Bel 400: 380 min u mreži / 100 min van mreže / 480 SMS
Bel 1000: 1050 min u mreži / 150 min van mreže / 1200 SMS
* Na ovo povećanje se primenjuje i "novogodišnji bonus", koji važi do kraja januara 2008.
Tarifni sistem u ostalim mts postpaid paketima (Helo, Fresh i Mix) je ostao nepromenjen





[ aleksandaraleksandar @ 11.12.2007. 12:20 ] @
Citat:
Catch 22: Pošto je mts u svojim Bel postpaid paketima preslikao od Vipa tarifiranje prvog minuta, koji se naplaćuje odmah po uspostavi veze, a nakon isteka prvog minuta razgovori se tarifiraju u sekundama,


to je bilo aktuelno cela dva dana. mts i dalje obračunava po sekundama.
[ Catch 22 @ 11.12.2007. 12:31 ] @
Citat:
aleksandaraleksandar: to je bilo aktuelno cela dva dana. mts i dalje obračunava po sekundama.

Pomešao si besplatne minute i tarifiranje nakon utrošenih besplatnih minuta.
Početna, dvodnevna zabuna je bila oko toga da se i besplatni saobraćaj skida po sistemu "prvi minut odmah po uspostavljanju veze". To je brzo razjašnjeno, tako da važi sledeće:
- Besplatni minuti uključeni u pretplatu: razgovori se evidentiraju u sekundama
- Tarifiranje nakon besplatnih minuta uključenih u pretplatu: prvi minut se naplaćuje odmah, a razgovori duži od minut se tarifiraju u sekundama
Nadam se da je sada jasnije...
[ aleksandaraleksandar @ 11.12.2007. 12:32 ] @
ne, nisam pomesao. u call centru kazu da je sve tarifirano po sekundama.
[ Slobodan Milivojevic @ 11.12.2007. 14:56 ] @
Da razjasnimo, evo kako pise na zvanicnom sajtu mt:s-a: http://www.mts.telekom.yu/index.php?ID=2110

Citat:
Tokom korišćenja saobraćaja uključenog u mesečnu pretplatu tarifiranje se vrši po svakoj sekundi razgovora, nakon toga razgovori se tarifiraju tako što se prvi minut razgovora zaokružuje na 60 sekundi, a zatim se poziv tarifira po 1 sekundi razgovora.
[ DzoA @ 11.12.2007. 19:25 ] @
Da li ista prica vazi oko naplate uspostavljanja veze u "besplatnom delu" da li se naplacuje ili samo po potrosnji "besplatnog dela"
[ Emil Ranc @ 11.12.2007. 20:16 ] @
Tu glupost sam i ja čuo od nekog. Ne verujem da će im tako nešto pasti na pamet da sprovedu, mislim da bi izgubili bar polovinu postpaid korisnika.
[ Catch 22 @ 12.12.2007. 03:38 ] @
Po 1001. put besplatni minuti su jedno, a naplata je nešto drugo! ("tarifiranje" = naplata)

1. Prvo se u okviru mesečne pretplate "skidaju" besplatni minuti (U SEKUNDAMA!) i ništa više!

2. Kada ste potrošili mesečnom pretplatom dodeljene besplatne minute počinje "tarifiranje" (naplata):
- uspostava poziva
- cena prvog minuta
- za razgovore duže od minut tarifira se svaka sekunda razgovora
- PDV na ukupan zbir

Naravno da se sav ostali saobraćaj, koji ne ulazi u "besplatni", posebno tarifira (roaming, GPRS prenos podataka, međunarodni pozivi, međunarodni SMS, pozivi brojeva sa posebnom tarifom: glasanja, parkiranja i ostale "deračine"... )
[ malisha @ 08.02.2008. 23:17 ] @
evo nije dugo bilo analiza.... pa sam ja za svoje potrebe napravio jednu.

Sve cene su sa obračunatim ostvarivanjem veze, tarifnim periodom i PDV-om.

Paketi su oni koji su me interesovali, ciljna vrednost "pretplate" je oko 500 dinara, telefon uz tarifu je nebitan.

Za mts nisam proveravao, ali Telenor i Vip u okviru besplatnih minuta NE OBRAČUNAVAJU ostvarivanje poziva, a oduzimanje potrošenih minuta od ukupno uplaćene količine besplatnih je prema već izreklamiranim periodima: Telenor na sekund a Vip prvi minut plus sve ostalo na sekund.

Tabela se odnosi na razgovore ostvarene VAN besplatnih tj. već uračunatih minuta, SMS/MMS/GPRS/ostalo nije obuhvaćeno ovim pregledom, već samo cene za razgovor.





Nakon obavljenih proračuna, Telenor paketi "stignu" u ceni Vip ponudu nakon 43 odnosno 50 sekundi, a mts paketi nakon 44 odnosno 51 sekundu razgovora. Svi razgovori DUŽI od recimo 50 sekundi su jeftiniji kod Vipa a u poređenju sa konkurentskim paketima iz tabele (50 i 125 minuta respektivno).

Jedina i najveća mana Vip ponude je otkidanje prvog minuta za sve razgovore od 1 do 59 sekundi. (ne kažem da se može puno toga reći za jednu sekundu... ali za 20-30 može sasvim dovoljno)

[Ovu poruku je menjao malisha dana 09.02.2008. u 00:28 GMT+1]
[ Slobodan Milivojevic @ 01.03.2008. 13:37 ] @
Obzirom da je došlo do promena u tarifnim paketima i da su se na tržištu pojavili novi, evo analize flat paketa sa uračunatom potrošnjom (Telenor Prenesi, Vip Postpaid, mt:s Mix):