[ andrija92 @ 01.08.2007. 17:01 ] @
Imam PC od svoje 4. godine i sada razmisljam o prelasku na MAC,ali jos nisam siguran da li ce mi se svideta i kako cu se na njega navici,molim vas reci te mi sta da radim,da li treba da predjem na njega???!!!
[ Darko Selakovic @ 01.08.2007. 17:32 ] @
Da.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 01.08.2007. 17:45 ] @
Ako imaš para za njega, onda DA. Kažem to je je većini ljudi problem sam materijalni momenat.
[ andrija92 @ 01.08.2007. 17:59 ] @
Pare nisu problem,samo me zanima kakva imaju iskustva drugi ljudi,da li je tesko naci programe za njega,posto mi svi govore da ga neuzimam bas zbog toga,a i kazu da je mnogo komplikovan za upotrebu;)
[ Zekica @ 01.08.2007. 18:08 ] @
Ako je Mac mnogo komplikovan za upotrebu, ja sam ne znam šta :)

Što se tice programa, većina mainstream programa postoji i za Mac OS X, tako da oko toga neće biti problema. Ako koristiš neki specijalan program koji postoji samo u varijanti za Windows, onda će biti problema, ali ovako ne.

Mac OS X ima malo drugačiju filozofiju rada od Windows-a (nema taskbar-a, drugačije se podešavaju razne stvari...), tako da će ti trebati malo vremena da se navikneš, ali posle toga neće biti problema.

Što se tiče igrica, tu će biti problema jer je velika većina igrica pisana samo za Windows, ali po nekim naznakama ID software i EA Games planiraju da naprave i varijante igara za Mac OS...
[ andrija92 @ 01.08.2007. 18:12 ] @
Da li na MAC-u kao i u Win-u treba da se radi defragmentacija diska i disk clean up,i koliko su bezbedni?
[ NastyBoy @ 01.08.2007. 18:17 ] @
Sva pitanja ovog "FAQ" tipa vec imash na ovom forumu, sedi pa listaj Mac forum, bice ti zanimljivije.

Inache, ne, Mac-u ne treba defrag.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 01.08.2007. 18:38 ] @
andrija92: i kazu da je mnogo komplikovan za upotrebu;)[/quote]

Haha..da li je vožnja u Maybachu udobna..garant nije..jer se nikada nisam vozio u njemu :) Tako zvuči ovo što su ti drugi rekli.

Činjenica je da je Mac lakši za savladati ako novi korisnik nikad pre nije koristio računar ili ako dolazi sa Linuxa (zbog mnogih sličnosti), jer Win korisnici dolaze sa određenim usađenim navikama, koje ispoljavaju i po prelasku na OS X, što, naravno, ne ide.

Programa ima more. Kao što postoje uskospecijalizovani programi dostupni skoro samo na Windowsu, tako je i kod Maca za neke druge programe. Uglavnom, ako si normalan korisnik, ništa ti neće nedostajati (osim TotalCommandera, u početku, ako ga koristiš;)

Citat:
Zekica: Što se tiče igrica, tu će biti problema jer je velika većina igrica pisana samo za Windows, ali po nekim naznakama ID software i EA Games planiraju da naprave i varijante igara za Mac OS...


Postoji nešto što se zove Cider, tebi kao Linuxašu možda poznatije kao Cedega, pomoću koga se igre sa Windowsa mogu igrati i na Macu :) Takođe, ako čovek uzme Intela, moži će pokretati igre i pod Parallelsom, a i u native modu, pod samim Windowsom.[quote]
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 01.08.2007. 18:41 ] @
A što se tiče čišćenja sistema..aplikacije se najlepše brišu programom AppZapper, na koji prevučeš program koji želiše da nestane i on ti obriše ne samo program, već i sve njegove preferencije i druge fajlove koje je ovaj eventualno posejao kojekuda pri instalaciji. Na ovo (koje fajlove brišeš, a koje ne), naravno, možeš da utičeš.
[ andrija92 @ 01.08.2007. 20:30 ] @
Ja imam linux na mom kompu i uopste mi se nesvidja,a posto je Mac OS X Unix like,bas kao i Linux,kako ce mi se on svideti,ima li slicnosti?
[ NastyBoy @ 01.08.2007. 21:03 ] @
Mac OSX je Unix, sve akrobacije pod linuxom u shellu su ti dostupne i na Mac-u. Samba, Apache, PHP, Python, bash, gcc... sve shto ochekujesh u nekom unix-like sistemu je vec instalirano na Mac-u, da se ne muchish.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 01.08.2007. 21:10 ] @
A lepši je i, meni, udobniji za rad od Linuxa :)

Najlepše je što se pravi za određenu hardversku platformu, pa se nikad nećeš naganjati sa bagovitim drajverima :)
[ MacOS @ 01.08.2007. 21:24 ] @
Citat:
[ Ja imam linux na mom kompu i uopste mi se nesvidja,a posto je Mac OS X Unix like,bas kao i Linux,kako ce mi se on svideti,ima li slicnosti?


Iako smatram da je ovo flame a posto to veoma volim ajde da te pitam. Jel si ti ikada video neki MacOSX sistem ili si samo cuo za njega pa sad (iz samo tebi znanih razloga) hoces to da imas? Ako jesi, ne vidim razlog za tvoje pitanje a ako nisi, nadji nekog ko ima i proba malo da radis na njemu.
[ andrija92 @ 01.08.2007. 21:59 ] @
Jesam i radio samna njemu par puta,nisam nista cackao po njemu,samo sam komponovao u Garadge Band-u,svideo mi se izgled,ali ostale opcije nisam imao prilike da vidim,pa zato pitam.
[ andrija92 @ 01.08.2007. 22:02 ] @
nekog ko ima i proba malo da radis na njemu



Da li moze u APR-u ili Apple centru da se proba, i da mi objasne jos po nesta o njemu?
[ PPZ @ 01.08.2007. 22:26 ] @
Ja bih te pitao prvo ako PC koristis od svoje cetvrte, koliko godina imas sad?


Takva pitanja kao tvoja su mislim suvisna na ovom forumu.Nisi prvi, a verovatno ni poslednji, ali ja cu ti odgovoriti ovako:



-STA treba da radis na tom kompjuteru?

- KOJE APLIKACIJE su ti neophodne da bi to radio

- POSTOJE LI te aplikacije za Mac?

- Postoji li finansijska prepreka za kupovinu Mac-a




Ako si napaljeni gamer onda Mac nije za tebe.Ako Mac ispunjava gorenavedene uslove onda nemoj da se razmisljas.PC nije djubre, kao ga neki predstavljaju, ali je istina da je Mac mnooooogo udobniji za rad.To je stvar licnog ukusa.
[ DS_Store @ 01.08.2007. 22:52 ] @
Citat:
andrija92:a i kazu da je mnogo komplikovan za upotrebu;)

HA HA HA

"Grohotom se smijem, grohotom." - Đura, Top Lista Nadrealista

Postoje samo dve (i slovima: 2 :) stvari koje trebaš da znaš u vezi Mac OS-a:

1) Ne smeš da pokušavaš da radiš onako kako si radio pod windowsom jer korisnici windowsa imaju degenerisani workflow izazvan samom upotrebom operativnog sistema windows. Moraš da zaboraviš sve što si znao i da, možda po prvi put u životu, počneš da radiš za mašinom koja radi za tebe a ne ti oko nje.
Ako nisi spreman na ovo onda bolje potroši pare na nešto drugo.

2) Ako postoji program koji ne radi pod Mac OS-om mašinu možeš da butuješ pod windowsom.

I to je sve.
[ igorsa @ 03.08.2007. 14:00 ] @
Citat:
2) Ako postoji program koji ne radi pod Mac OS-om mašinu možeš da butuješ pod windowsom.


Cak iako ti taj program nije neophodan da bi preziveo, nemoj Mac prljati gore navedenim sistemom.
[ Jozika @ 03.08.2007. 14:29 ] @
Ma Mac je zakon brate.
Ako hoces da radis. A ako hoces da se igras onda nastavi sa Windowsom.
[ SladgeHammer @ 03.08.2007. 22:41 ] @

Kad jednom predjes na Mac-a, uverices se u istinitost prve Bozje zapovesti:

"Ja sam Mac, kompjuter tvoj, nemoj imati drugih kompjutera osim mene"

[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 03.08.2007. 22:54 ] @
A posle ćeš da kupiš još jedan :)
[ madamov @ 04.08.2007. 09:49 ] @
A onda i treći za server. B)
[ Jozika @ 05.08.2007. 08:09 ] @
Ili ako odmah kupi nesto ovako:



Onda mu skoro nece trebati nista novo
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 05.08.2007. 13:17 ] @
Joj Jozika, malo ti RAM-a za tu mašinu! :)
[ Jozika @ 05.08.2007. 14:29 ] @

Mozda cu posle dokupiti jos
[ Esmin Gracic @ 14.08.2007. 12:51 ] @
Razmišaljam da pređem na MAC, s obzirom da sam čuo da je zmaj za multimediju, pošto inače 99% rada koristim ADOBE-ov software, koji koliko znam ima i za mac.

Moje pitanje je da li je zaista rad na Mac-u za web design/programming/DTP toliko ugodniji/efikasniji nego na PC-iju?

Mislim ako bih uporedio PC i MAC koji su iste cijene, na kojoj bi strani bila prednost?
[ NastyBoy @ 14.08.2007. 12:53 ] @
Citat:
Moje pitanje je da li je zaista rad na Mac-u za web design/programming/DTP toliko ugodniji/efikasniji nego na PC-iju?

Nije bash 'toliko', ali jeste 'dovoljno'


Citat:
Mislim ako bih uporedio PC i MAC koji su iste cijene, na kojoj bi strani bila prednost?


Verovatno bi za istu cenu neki sklepani PC bio brzhi / imao vishe RAM-a. Mac se ne kupuje prvenstveno prema ceni.
[ Mr.Back @ 21.08.2007. 18:08 ] @
koristim windows vec od kako sam prvi put poceo da radim na racunaru, pa me zanima, dali Mac ima neke prednosti u odnosu na windows... Radio sam sa Linuksom, ali windows mi je mnogo bolji... Mac nisam nikada koristio...
Pozz!
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 21.08.2007. 18:33 ] @
Suviše opširno pitanje za neki konkretan odgovor. Ako ti se Linux nije svideo, velike su šanse da ti se ni OS X filozofija ne svidi. Zavisi šta radiš inače u Windowsu i zašto ti se Linux nije svideo.
Ako počnemo tako, svakako ćeš saznati baš ono što te zanima :)
[ Kurilj @ 21.08.2007. 19:46 ] @
Mislim da ce ti se OS X svidjeti puno vise nego Windows a punooooo vise nego Linux.
Ja sam dobrih 14 - 15 godina radio na Windowsima, a onda zadnje jedno tri godine uz Windows i na Linuxu i sad vec godinu i pol na OS X-u.
Ono sto OS X cini posebnim u odnosu na Win i Linux je njegova dorađenost, mislilo se je na svaki pa i najmanji detalj.
Po meni Windowsi su puno vise user friendly o Linuxa, a OS X je bar dvije klase vise user friendly od Windowsa.
U prilog tome naveo bih nekoliko stvari koje su opce poznate a i sam sam se uvjerio da su istinite:

1. Instalacija - iznimno jednostavna (ok ne moras biti doktor znanosti ni da dignes Win ili Linux), ali ovo bi mogao instalirati svatko tko zna kliknuti next (nema dizanja posebnih drivera za SATA, RAID,....)
2. Driveri - koji driveri? graficka, mrezna, zvucna,..... sve je odmah instalirano i radi
3. Spajanje dodatnih uređaja (printer, kamera, fotoaparat, mobitel, skener,....) pravi plug and play - nema potrebe za instaliranjem dodatnih drivera
4. Virusi, spyware, adware,..... na OS X-u - u godinu i pol NITI JEDAN a surfam stvarno svugdje i primam hrpetine mailova
5. Stabilnost - instaliravao sam, deinstaliravao stvarno svega i svacega a nesto sto bi bilo kao blue screen u windowsima mi se nikad nije pojavilo, niti je sustav ikada zastekao
6. Software - kad sam prelazio na Mac najvise sam se bojao da necu moci nabaviti neke programe ili njihovu zamjenu za OS-X, no i tu me je Mac svijet ugodno iznenadio. Ne samo da sam nasao sve progame nego sam nasao i puno bolje nego sto postoje za Win ili Linux.

Eto to je moje subjektivno viđenje pozitivnih strana Mac platforme, ne zelim da ispadne kako ja sad mrzim Win i Linux - ne, to su isto odlicni sustavi, no za moje zelje i potrebe Mac je SAVRSENSTVO!

P.S. zaboravio sam reci da nisam gamer i da se uopce ne igram pa kako stvari stoje na tom podrucju nemam pojma, no koliko sam usput procitao ako se hoces igrati onda ipak bolje ostati na Windowsima.

[ Dachaz @ 22.08.2007. 03:17 ] @
Igranje na Intel Macovima je više nego zadovoljavajuće, a oni koji ne mogu bez najnovijih igrica (neka kupe PlayStation :P) uvek mogu da instaliraju Windows na Intel Mac-u i da se u njemu igraju, iako je to smrtni greh.

Zašto smrtni? Zato što će neko verovatno da te ubije ako kažeš da si instalirao Windowse na Macintoshu
[ Jozika @ 22.08.2007. 10:21 ] @
Citat:
Dachaz: Zato što će neko verovatno da te ubije ako kažeš da si instalirao Windowse na Macintoshu




Da i ne samo zato sto ce da te ubije nego je stvarno glupost

@ Kurilj:
Svaka cast za odgovor. Potpuno se slazem. A pogotovo sa stavkom 6. u vezi Software-a. Ima toliko mnogo boljih programa.

Mac je divan. Pravi. Najbolji