[ -zombie- @ 19.08.2003. 01:00 ] @
dakle, nisam ni siguran kako se ova operacija zove, ali evo šta mi treba..

treba da radim sajt tipa aukcija. znači, ljudi se nadmeću, i na kraju, pobednik plaća pun iznos.

e, meni treba da kada neko postavi svoj "bid", da odradim proveru (ili "rezervaciju") na njegovoj kartici da li on ima toliko para koliko je bidovao.. ALI NE da mu te pare i skinem, zato što možda on ne pobedi na aukciji..


da li je neko radio sa ovim, i da li imate iskustva? koji payment procesor to radi.. i generalno, šta mi sve možete reći.. (ne trebaju mi detalji oko "normalne" ili klasične naplate karticama -- to sam radio. samo navedite razlike između ove "rezervacije" i klasične naplate...)


// update: (u međuvremenu sam saznao da 2checkout.com radi ovo, ali moj klijent iz engleske baš ne "miriše" njih, pa ako znate za neki drugi osim njih...)
[ ventura @ 19.08.2003. 08:11 ] @
Za to ti treba pravi merchant account sa payment gateway-om... znaci 2checkount, paypal, e-gold i ostale gluposti zaboravi.

To sto tebi treba se zove AUTH (Authorization), znaci kada uradis auth na $100, ti ces proveriti dali klijent ima $100 na racunu, i ako ima rezerrvisace te pare za tebe, ako ti ne uradis SALE u roku od 7 dana, te pare ce da se oslobode.
Ta opcija se koristi kada neko poruci nesto od prodavca, on urati AUTH, i tek kad posalje robu uradi SALE...
A sto se tice aukcijskog sajta... Mislim da ti po zakonu nemozes da uradis AUTH kada neko postavi bid...

Tu postoje druga resenja kako obezbediti da ce kupac i platiti ono sto je izbidovao...
[ Free_Sex @ 19.08.2003. 09:51 ] @
Ajde mene bas zanimaju te obicne stvari kako si radio ?

A i ventura ti je lepo odgovorio, zasto jednostavno ako nema pare
ne ides sa sledecom ponudom, nekako je logicno ?
[ McKracken @ 19.08.2003. 10:01 ] @
Zombie, ono sto tebi treba je escrow .. Pogledaj npr www..escrow.com ili slican.
[ ventura @ 19.08.2003. 11:29 ] @
Nema to veze sa sledecom ponudom... Ti kada na aukciji postavis bid, bilo da je aukcija online ili offline, ti imas 'legally binding contract' sa prodavcem, sto znaci da ti ako ne platis prodavac moze sudskim putem da ti uzme pare.
Sta kaze eBay:
"Your bid is a contract - Place a bid only if you're serious about buying the item. If you are the winning bidder, you will enter into a legally binding contract to purchase the item from the seller. You should contact the seller to resolve any questions before bidding. "

Kod nas je malo aukcijski sistem nakaradan... Evo recimo ove privatizacije... Recimo 3 cementare se privatizuju u isto vreme... I sad, ti si ozbiljan kupac i zelis da kupis cementaru, imas neki budzet od recimo 30mil dolara, i ti se prijavljujes na aukciju.
I sta se desava;
Na prvoj aukciji te totalno izbiduju.
Na drugoj aukciji ti pobegne za malo.. osanes drugi po redu.
i na trecoj aukciji konacno uspes da kupis zadnju cementaru...

E sad, nakon 3 meseca ispostavi se da lik iz druge aukcije nema kesa da plati, i njemu se oduzima depozit koji je uplatio (5% ili 10% od pocetne cene) i jos placa gomilu kazni... I onda drzava obavezuje tebe da kupis tu cementaru po tvojoj ceni koju si naveo kao drugi bidder, bez obzira sto si ti svoj kapital ulozio u druge stvari ... i ako to ne uradis, onda placas kazne i snosis posledice isto kao onaj lik pre tebe..

to je lose kod nas.. i ima jos dosta zackoljica... tako da se kod nas ne isplati praviti aukcijski sistem...


E sad, sto se tice pravljenja aukcijskog sistema za strano trziste... to je pre svega jedna velika glupos, jer vec postoji eBay (to je kao da probas da napravis novi OS i da konkurises Microsoftu), ali ako se vec odlucis, i napravis taj sistem, ne treba ti da radis AUTH pre svake transakcije, vec ce prodavac ako mu je toliko stalo juriti 'non-paying bidder'-a... Za to ima sva zakonska prava...
[ -zombie- @ 28.08.2003. 19:53 ] @
ok. fala svima koji su mi pomogli (ovde i "onde" ;).. na kraju sam malo drugačije rešio problem...


btw, ventura, fala za ovaj (besplatan?) "biznis tip". biću siguran da ga prosledim mom partneru..

oduševljen ovim novim saznanjem, tvojim očigledno velikim iskustvom u biznisu, (a i po mojoj preporuci), on će siguran sam odmah tražiti još takvih mudrih poslovnih saveta..

zato, ako bi mogao odma da mi dostaviš tvoje uslove za komercijalnu saradnju po ovom pitanju (ugovor, cene tvojih usluga i sl..), nadam se da možemo ostvariti dugoročnu saradnju uz obostranu korist..

hvala.