[ igorsa @ 02.08.2007. 19:58 ] @
Danas sam video Apple prazne diskove u pakovanju od 6 komada i kostaju 3000din!

Da li je neko probao ove diskove?
[ NastyBoy @ 02.08.2007. 20:20 ] @
Ja sam to kupio jednom iz zezanja u Apple Store-u. Disk k'o disk.
[ igorsa @ 02.08.2007. 21:10 ] @
Aaaa neee! Nije to je iDisk!

Apple moze da stavi iGov*o i prodaje za $99 ljudi ce kampovati u redu.
[ DS_Store @ 02.08.2007. 23:11 ] @
Citat:
NastyBoy: Ja sam to kupio jednom iz zezanja


Ma hajde, nemoj da zezaš. Šta ti bi? Višak novca? ;}
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 03.08.2007. 00:03 ] @
Već je jedan "umetnik" prodavao svoje go*no pakovano u limenke..i prodavalo se..da ne kažem..ko alva :)
[ madamov @ 03.08.2007. 10:46 ] @
U početku nisu bili toliko skuplji.
[ Srđan Pavlović @ 03.08.2007. 10:51 ] @
Jebote, ja razmisljam da mozda pazarim Apple-a umesto PC-a, i prvo
pogledam ovu temu... :))

Jes da nema veze mnogo sa Apple racunarima al opet.. :)
[ igorsa @ 03.08.2007. 13:51 ] @
Pa ima bogami. Pokazuje da sa Appleom nikad kraja troskovima.

In the beginning, kupio sam MacBook Pro, pa onda mightyja koji je skoro 100e, pa jednu torbu, drugu torbu, second skin, pa krpice, kremice, ove zastite, one zastite. A onda je dosao iPod. Pa sam ustanovio da slusalice nisu neke pa sam kupio Leynard, pa dock, pa firewire kabl, pa onda kad vec imam nano, uzeo sam Nike + pa ni to nije dovoljno nego moras i posebno cip da kupis. Ovo ide u beskonacnost. Kada jednom krenes, nema stajanja...

Ali to je politika Applea. U pocetku je sve to islo uz iPod, a onda su poceli da izbacuju jednu po jednu stvar, pa sada kad kupis, ni punjac ne dobijes nego ga kupujes odvojeno i pljunes jos 3000din ili ga punis preko USB kabla 5h, ako hoces brze, mozes i preko FireWire-a ali to moras da kupis posebno, i to najobicniji kabl koji, pogadjate koliko kosta? Ni manje ni vise nego 3000din - cena prava sitnica!
[ NastyBoy @ 03.08.2007. 15:59 ] @
The point is : niko te ne tera to da kupish. Fancy stvari imaju svoju cenu.

Druga pricha je shto ochigledno u Srbiji ubijaju od cene. Ja sam taj punjach za iPod kupio ovde za nekih 1000 dinara.
[ DS_Store @ 03.08.2007. 17:12 ] @
Citat:
Igor Šalindrija: Pokazuje da sa Appleom nikad kraja troskovima.


Tja, šta znam. Kupio sam eMac-a u maju 2003. i do danas ništa posebno za njega. U stvari, samo ext. FW kućište jer mi je još uvek primarna radna mašina i pored tri godine mlađeg win pc-a.

Stvari koje si naveo ne vidim kao trošak od koga bi se spasao da imaš neki drugi računar a ne Mac.
Za M.Mouse mislim da si se za*ebao što si uzimao.
[ igorsa @ 03.08.2007. 20:26 ] @
Pa imam drugi racunar i za njega nista nisam kupio, ali Apple je druga prica...
[ Dachaz @ 04.08.2007. 10:59 ] @
Glupaš luposti, stari.

Da tom drugom računaru želiš da posvetiš istu brigu kao što, očigledno, posvećuješ MacBook-u i njemu bi kupov'o torbice, kremice, šminku i cipelice. Računar k'o računar (mislim na fizičke karakteristike), da l' ćeš da ga šminkaš i paziš zavisi od tebe a ne od onoga ko ga pravi.
Mighty-a što si platio 100€ jes' da si bacio pare, al' sam i ja MX Revolution platio 95€ i kupio bih ga ma koj računar da imam (jer ne vidim da mi je Apple naredio da kupim dobrog miša kod nekog od "konkurenata").

Ja za svoj iMac nisam kupio ništa ekstravagantno što inače ne bih samo zato što je Apple.
Kupio sam ruter od 20€, koji bih kupio da sam kupio bilo koj drugi računar jer želim da mi računari budu umreženi.
Apple Wireless tastaturu sam imao već 2 godine jer je prokleto dobra tastatura, mada, kada sam je kupovao kriterijum je bio "BlueTooth tastatura bez miša" i čini mi se da je kod nas ova bila jedina takva. Dakle, nit sam kupio tastaturu zbog iMac-a nit sam je kupio jer je Apple (da se jesam oduševio njom nakon kupovine - jesam).
I šta sam još kupio je eksterno FireWire kućište za HDD što je zbog redovnijeg backupa. Istina da sam tu kupovinu odlagao dok mi HDD nije otkazao, ali i to je još 20€.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 04.08.2007. 11:27 ] @
Slažem se sa Dachom. Kupovao sam MX Rev jer volim dobre miševe, bez obzira za koju mašinu, WiFi router da bih mogao imati net svuda po stanu, a iz zbog pristupa sa telefona.

Dacho, kad već spomenu btooth periferije..da li se na jedan btooth prijemnik (iMac npr.) nakačiti bt miš, bt tastatura i bt telefon i da sva tri nesmetano komuniciraju sa iMacom?
[ DS_Store @ 04.08.2007. 13:57 ] @
Citat:
Igor Šalindrija: Pa imam drugi racunar i za njega nista nisam kupio, ali Apple je druga prica...

Imam i ja još gomilu nekih za*ebancija, rutera, rezača, skenera, itd. ali rekao sam samo šta je namenski, specijalno za Mac-a. Recimo mogao sam taj HD da ubacim u win PC ali mi više znači na Mac-u. Čak je i formatiran na HFS+, butabilan je i ne računam na razmenu podataka sa win PCjevima na taj način. Pa nisam valjda toliki Apple zilot da ovo radim nasuprot sopstvenim interesima :}

Mislim da prolaziš kroz fazu u kojoj si dovoljno dugo vremena proveo dalje od (pogubnog) uticaja win pa dovodiš u pitanje kupovinu i količinu uloženog novca. Tako je i moja sestra mislila da joj nešto fali sa Mac-om pa je nako dužeg zvocanja kupila PC za skoro iste pare i kada je videla koliko je sati, eno je brže-bolje kupila MacBook :))))

Citat:
Dachaz:
Apple Wireless tastaturu sam imao već 2 godine jer je prokleto dobra tastatura,

Nije prosto "prokleto" nego J E B E N O* dobra tastatura, to mi je daleko, daleko, superiorniji komad hardvera koji sam ikada video u odnosu na svu konkurenciju. Nisam našao ništa što joj se može približiti na svetlosnu godinu (ja imam ovu "običnu" s kablom - jer "ne mož' to bez kabla" :).
Ja sam od one fele koja više koristi taNstaturu od miša i toliko sam se raskomotio pored nje da mi svaki rad na nekom drugom mestu predstavlja tešku frustraciju >:O

* - Izvinjavam se, morao sam.
[ Dachaz @ 04.08.2007. 15:07 ] @
@Mario: Može.
Terao sam paralelno BT tastaturu i BT miša (koji se kači na BT prijemnik u računaru, a ne na neki svoj kao MX) i ništa od toga nije smaralo ono drugo što radi, niti su se bunili kada sam nešto prebacivao na mobilan.
[ igorsa @ 04.08.2007. 15:08 ] @
Ljudi, niste me shvatili ocigledno.

Nisam ja rekao da je neophodno kupovati sitne skupe stvarcice za Mac, ali ja recimo volim gadgete i mnogo novca trosim na to i samo to, zato ih i odrzavam. A i pre Mac-a sam imao i jos uvek imam Toshibu Qosmio g20 koja nije bila nista jeftinija od ovog MacBook Pro-a, pa skoro nista u njega nisam ulagao.

Apple spada u Lovemarks. Harley Davidson takodje. Lovemarks su oni brendovi koje zaista volimo. Zasto su svi PONOSNI vlasnici harleya su ceo zivotni stil naklonili motorima. Od stila oblacenja, frizura, muzike, "budzenja motora", ukrasavanje sasije, razni gangovi i klanovi a recimo onaj ko vozi Suzuki ga samo vozi i kurchi se.

Lovemarks se vole, ostali brendovi se postuju!
[ DS_Store @ 04.08.2007. 16:00 ] @
Ne znam ja nikakve lovemarks, meni je mnogo komotan za rad :)))
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 04.08.2007. 16:15 ] @
Ali su Lovemarks takvi zbog samih ljudi koji ih kupuju, a ne zato što kompanija to radi planski. Harliji su tu zato što su promovisani u filmovima..isto kao i Apple proizvodi.

Poklonici Apple proizvoda su uvek bili svet za sebe, jer ih je uvek pratio neki stereotip (te profesionalci u nekoj branši, te visoke cene, te posebni smo jer nas je malo..)..čista priča o elitizmu. E oko takvih stvari nastaje cela nova industrija..i potrebnih i nepotrebnih stvari. A da ne spominjem da je proizvod američki, pa tu ima i onog ponosa..Made in USA (vidiš da i dan danas pišu Designed in California, kad već ne mogu da napišu Made in USA), a i kultura im je takva, da imaju potrebu za gomilom nekih gluposti, koje mi (možda ne mogu da kažem ni "mi Evropljani", jer ne znam kakvi su Evropljani danas po tom pitanju) ili ne trebamo ili ne primećujemo. Ipak..sve se više okrećemo potrošačkom društvu. No, to nije bio predmet originalnog posta :)

Hvala Dacho..setio sam se da da si imao bt miša, a sad kad spomenu i tastaturu, ajde reko da te pitam :)
[ igorsa @ 04.08.2007. 16:28 ] @
Citat:
Ali su Lovemarks takvi zbog samih ljudi koji ih kupuju, a ne zato što kompanija to radi planski. Harliji su tu zato što su promovisani u filmovima..isto kao i Apple proizvodi.

Poklonici Apple proizvoda su uvek bili svet za sebe, jer ih je uvek pratio neki stereotip


Vrzino kolo. Radi se o uzajamnom odnosu prilagodjavanja identiteta drustva i industrije. Drustvo se poistovecuje sa industrijom, a industrija da bi opstala se mora poistovetiti drustvu.

Anyway, pobegli smo od teme.
[ igorsa @ 04.08.2007. 16:35 ] @
Jos samo jedna stvar. Kako znas da je nesto Lovemark. Kad 10 godina radis na PC-u i close button ti je sa desne strane i onda sednes za OS X gde ti je skroz nelogicno da bude sa leve i ne mozes da se naviknes, mis ti vuce na desno, a onda se setis da je to ipak Apple uradio i da to mora biti prakticnije (iako je u sustini isto, samo je stvar navike) i pocnes sebe da ubedjujes i druge koji je idiot na Windowsu stavio close sa desne strane kada to uopste nije prakticno.

Ima i pariodija reklame za iPhone, pokusacu kasnije da je nadjem, kada lik izlazi iz Apple storea, kupio novi iPhone, ljudi ga jure, vicu iPhone, iPhone, iPhone!! On stane, kao, ljudi pa nema nista, cak se i tesko lista imenik i ne moze lepo da se klikne prstom po ekranu i kao u sustini nije nista posebno. I onda ga pitaju a jel ima jabuku? Pa ima... iPhone, iPhone, iPhone!
[ delimir @ 04.08.2007. 16:55 ] @
Citat:
nisu neke pa sam kupio Leynard,


Apple lanyard headphones su iste kao i stock sluske samo sto mozes da ih montiras oko vrata. Bolje da si kupio nesto drugo, ako si hteo bolje sluske - ovako si opet na istom. Znaci, troskove si sam sebi napravio, nije ti Apple kriv :)

Ne kapiram zasto moras da kupis "krpice, kremice, torbice itd" za MacBook Pro, a zasto to isto ne bi morao da si kupio sta ja znam neku Toshiba ili IBM masinu?

Mislim, ja za moj MacBook Pro nisam kupio nista osim Wireless Majtija (mis bi kupio i za bilo koji drugi notebook, posto ako i isporucuju mish isporucuju neki trash) i Second Skin. Kapiram da bih preziveo i bez Tucano second skin torbe, pa to ne racunam u obavezni trosak.

Ajde, daje pricajte upotrebom ozbiljnih argumenata, bez flejma :)

[ DS_Store @ 04.08.2007. 17:38 ] @
Citat:
Igor Šalindrija: Jos samo jedna stvar. Kako znas da je nesto Lovemark. Kad 10 godina radis na PC-u i close button ti je sa desne strane i onda sednes za OS X gde ti je skroz nelogicno da bude sa leve i ne mozes da se naviknes, mis ti vuce na desno, a onda se setis da je to ipak Apple uradio i da to mora biti prakticnije (iako je u sustini isto, samo je stvar navike) i pocnes sebe da ubedjujes i druge koji je idiot na Windowsu stavio close sa desne strane kada to uopste nije prakticno.

Ne bih želeo da ispadne da ti stalno udaram kontru :·] ali stvarno ne mogu da se složim s ovim. Pa koristim Mac-a upravo zato što je sve suprotno od toga što si ti opisao. Inače bih se menjao u trenu da je situacija drugačija.

Mislim da sam ovde već pričao o tome kako je prvi Mac kojeg sam dobio imao francuski OS 7 u sebi. Kada sam ga prvi put uključio nisam ništa smeo da diram :)))) Nepoznat sistem, nepoznat jezik. Međutim, u roku od par dana sve sam provalio i sredio: štampanje, control strip, control panele, odmah sam provalio šta su "obične" instalacije u sit arhivama a šta su image-i,... Shvatio sam koji je sistemski folder i koji su folderi u njemu, ekstenzije,... Pa kad sam provalio da možeš da sakrivaš prozore po ivicama ekrana :) Čak i oni meni tupavi Launcher one click dugmići pod ikonicama :) A sve to da ni reč nisam znao (pamtim samo Fichier je pisalo za File meni :).

Kada je stigao OS X to mi je tek bilo otkrovenje. Iako je Jaguar (prva desetka koju sam koristio) imao svojih neprijatnih momenata ipak je to daleko najlogičnije ustrojen interface za koji ja znam. Ovi posle njega - nemam reči.
Recimo spring-loaded folders, Finderov sidebar, recent folders/servers meniji, pdf podrška na sistemskom nivou (samo za ovo im treba dati $129) pa čak i force quit odmah pri podizanju programa koji je greškom pokrenut :) ... Ma ima mali milion tih stvari.
Pa ja kad moram da radim na win osnovne operacije Open/Save hoću da počupam svu kosu, čoveče da ti po sto puta moraš svaki put da mu zadaješ putanju, on to ne može da zapamti,... uff...
O Exposeu da ne pričam, to mi je najveći proboj još od... mislim miša! Kad sednem za win i krenem da guram strelicu po ćoškovima ili da pritiskam F11... samo se zapitam "šta mi je sve ovo trebalo?".
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 04.08.2007. 18:05 ] @
Citat:
O Exposeu da ne pričam, to mi je najveći proboj još od... mislim miša! Kad sednem za win i krenem da guram strelicu po ćoškovima ili da pritiskam F11... samo se zapitam "šta mi je sve ovo trebalo?".


Haha..znaam..sad mi je to noćna mora i na poslu i na PC-ju kod devojke! :) Sve mi nekako ekran od 17" malen, ma kakvu rezoluciju da stavim, a na PB-u mi je 12" savršeno pregledan i savršen za organizaciju upravo zbog Exposea i hot cornera :)

Igore, a što ti je logičnije da je close dugme na levoj strani? Ja nekom logikom idem..dešnjak sam, miš mi na desnoj, pa mi logično da mi i ti neki često pritiskani dugmići budu na levoj. Ovo naravno samo o logici..a nije mi bilo teško ni prešaltati se :)

Sećam se da smo se jednom dotakli teme kako je kod Macintosha "start" gore levo, jer tako i pišemo, dok je kod Windowsa dole. E sad, ne znam zašto su jedni stavili gore, a jedni dole, ali ono što sam primetio je to da sve što mi dole bar upada u oči (ne u negativnom kontextu, ali, vidim ga, što je nekad mana, naravno, zavisi šta radim), dok Macov bar ne vidim uopšte, dok mi ne zatreba, kad ga registrujem :)
Takođe, slična priča je i sa levom/desnom stranom..kada stavim dock levo, ne smeta mi, kad je desno, bode me u oči :) Možda ima veze to što radim an 20" wide, pa mi najmanje nedostaje taj gubitak po vertikali..na laptopu mi je dole..difoltno :)
[ DS_Store @ 04.08.2007. 18:55 ] @
Sećam se kad sam čitao o Fitt's Law, upravo je Mekintošev menu bar uziman za primer dobrog rešenja; pošto je kod svakog programa uvek na vrhu ekrana, ne može se promašiti ako se krene u njegovom pravcu.

Vršeni su testovi tokom kojih su postavljana dva monitora jedan iznad drugog. Povezivani su u jedni radnu površinu, s tim da je menu bar bio na vrhu donjeg monitora. Kada su korisnici počeli da rade svi do jednog su promašivali menije i strelicom prelazili na gornji ekran, u proseku po pet inča! Dakle, 100% korisnika instinktivno računa na to da će ih ivica ekrana zaustaviti i jako puno vremena se gubi na ciljanju tako male površine kao što su reči u menijima kada on nije na granici ekrana.
A to je slučaj, kao što znamo, kod windowsa. Svaki prozor ima svoj menu bar.

Isto, sećam se priča ljudi iz GUI development tima kakve su se rasprave vodile po pitanju toga da li u Apple meniju treba da stoje tri opcije za restart/sleep/shut down akcije ili samo jedna, to je sve bilo kao bitka za Staljingrad.
Očigledno, ekipa koja je radila na visti nije imala tih nedoumica :)
[ delimir @ 04.08.2007. 18:57 ] @
Pa, jasno je zasto su u Windows-u start stavili dole, a tastere za manipulaciju prozorima na desnu stranu. Apple je to vec imao na pozicijama na kojima jeste, a MS je samo sve smestio na suprotnu stranu sa Win95.
[ igorsa @ 04.08.2007. 19:07 ] @
Citat:
Apple lanyard headphones su iste kao i stock sluske samo sto mozes da ih montiras oko vrata. Bolje da si kupio nesto drugo, ako si hteo bolje sluske - ovako si opet na istom. Znaci, troskove si sam sebi napravio, nije ti Apple kriv :)


Upravo zbog toga sto se kaci oko vrata :) Imao sam jedne nokijine slusalice koje su se kacile oko vrata i to mi je bilo savrseno prakticno, kada ne slusam, samo skinem sa usiju i ostane da visi a ne da moram da slusalice trpam po dzepovima, sledece su bile bez toga i skoro da nisam ni slusao muziku jer me je nerviralo da ih muljam po dzepovima. Sada sam zbog toga uzeo Leynard.

Citat:
Ne kapiram zasto moras da kupis "krpice, kremice, torbice itd" za MacBook Pro, a zasto to isto ne bi morao da si kupio sta ja znam neku Toshiba ili IBM masinu?


Pa eto, na vise primera se pokazalo da za ni jedan do sada nisam nista sem osnovnog i neophodnog kupovao, a za MBP kupujem sta god mi se svidi...

Citat:
Mislim, ja za moj MacBook Pro nisam kupio nista osim Wireless Majtija (mis bi kupio i za bilo koji drugi notebook, posto ako i isporucuju mish isporucuju neki trash) i Second Skin. Kapiram da bih preziveo i bez Tucano second skin torbe, pa to ne racunam u obavezni trosak.


Pa i ja sam to isto kupio, i opet ponavljam, ne kazem da je ista od ovoga obavezni trosak i neophodno, ali jednostavno, kada odes u Apple store, kupis... Valjda ljudi vise cene Mac od neke tamo Toshibe pa se i vise brinu o njemu, nemam pojma, tako je u mom slucaju bar...

Citat:
Ne bih želeo da ispadne da ti stalno udaram kontru :·] ali stvarno ne mogu da se složim s ovim. Pa koristim Mac-a upravo zato što je sve suprotno od toga što si ti opisao. Inače bih se menjao u trenu da je situacija drugačija.


Ne, nisam rekao da je logicnije, rekao sam da je sve stvar navike. Samo sto mac korisnici kazu da je ovo logicnije, a win da je ono... To je uvek i u svemu tako... Samo sto vecina ovih winovaca nije sela nikad za mac a mac korisnici su uglavnom switcheri.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 04.08.2007. 22:47 ] @
Igore, to za slušalice..imaju i one koje imaju desnu slušalicu dužu od leve, pa se ta duža prebaci iza vrata i tako se drže :) Meni je to nekako praktičnije rešenje, nego neko dodatno kanapče oko vrata :) Mada, sve je bolje od tih koje nemaju ništa (kao default Appleo-ve)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 04.08.2007. 22:51 ] @
Citat:
delimir: Pa, jasno je zasto su u Windows-u start stavili dole, a tastere za manipulaciju prozorima na desnu stranu. Apple je to vec imao na pozicijama na kojima jeste, a MS je samo sve smestio na suprotnu stranu sa Win95.


Treba proveriti da li su neki drugi "window manageri" u to vreme imali te dugmiće na desnoj strani :) Tipa FVWM.
[ igorsa @ 24.09.2007. 06:03 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Igore, to za slušalice..imaju i one koje imaju desnu slušalicu dužu od leve, pa se ta duža prebaci iza vrata i tako se drže :) Meni je to nekako praktičnije rešenje, nego neko dodatno kanapče oko vrata :) Mada, sve je bolje od tih koje nemaju ništa (kao default Appleo-ve)


Pa ne znam, ovo mi je skroz prakticno.