[ AndrijaGM @ 04.08.2007. 14:06 ] @
Ja sam gradjevinski inzenjer,vec 15 godina za moj posao koristim PC,pa sada razmisljam,zbog grafike i sigurnosti,da predjem na MAC(24 iMac).Moja pitanja su sledeca:

1.Da li uopste treba preci na Mac
2.Da li postoji program za prostorni proracun konstrukcija pisan za Mac?



Hvala
[ DS_Store @ 04.08.2007. 15:05 ] @
Citat:
AndrijaGM:1.Da li uopste treba preci na Mac

Naravno.

Citat:
AndrijaGM:2.Da li postoji program za prostorni proracun konstrukcija pisan za Mac?

Ne znam ali kod ovih novijih Mekova možeš najnormalnije da instaliraš win i pod njim da poteraš program koji trenutno koristiš.
[ MacOS @ 04.08.2007. 15:20 ] @
Citat:
1.Da li uopste treba preci na Mac


I, kakav odgovor očekuješ od Mac korisnika? Sad zamišljam neki drugi forum na kome nalazim pitanje: Da li treba da zamenim ženu? :((

Citat:
2.Da li postoji program za prostorni proracun konstrukcija pisan za Mac?


Vidi, posle malo čitanja po forumu našao si i postovao isto pitanje u drugu temu. Za to vreme si mogao da odeš na Google i proveriš to sam.

Al, ajde, ako imaš para i sklon si lagodnom radu, pređi na Mac a ako i nema program koji tražiš uvek možeš da digneš win na drugoj particiji i radiš kao i nekad.
[ AndrijaGM @ 04.08.2007. 15:59 ] @
Hvala vam,samo je problem u tome sto ja vise u opste ne zelim da koristim Win.Za ovih 15.godina imao sam puno loseg iskustva,pa mi treba brz,pametan i 64-bitni sistem,a uz sve to da bude i siguran,pa sam ja odlucio da to bude Mac.Da li znate neke adrese gde mogu to da nadjem,posto na Google-u nema nista za mene?

[ igorsa @ 04.08.2007. 19:10 ] @
Citat:
Ne znam ali kod ovih novijih Mekova možeš najnormalnije da instaliraš win i pod njim da poteraš program koji trenutno koristiš.


Pa cemu onda prelazak na Mac?
[ igorsa @ 04.08.2007. 19:11 ] @
BTW: Jel postoji AutoCad za Mac?
[ Ivan Dimkovic @ 04.08.2007. 19:19 ] @
Jedan od dobrih razloga za prelazak na Mac je fakat da Apple pravi vrlo kvalitetan hardver - od kad su poceli da koriste Intel (hvala bogu) mozes imati vrlo dobru PC-kompatibilnu masinu, sto znaci da mozes koristiti i Windows ako ti zatreba.

Kvalitet Apple hardvera je verovatno daleko iznad standardne hardverske ponude u Srbiji (a, i u mnogim drugim zemljama), osim ako ne zelis da kupujes neki hi-end brand-name racunar, mada i dobar deo njih nije na nivou Applea.

Za cenu nisam siguran, Apple je generalno skup u Evropi za razliku od USA, tako da to ne mogu da komentarisem. Ali, u svakom slucaju - instaliras OS X, instaliras Parallels i uzivas - ako ti treba Win aplikacija, mozes bez problema da je vrtis na istom desktopu.

Sto se samih operativnih sistema tice - tesko je reci koji je bolji - OS X ili Vista, posto ta 2 operativna sistema imaju fundamentalno drugaciji pristup korisnickom interfejsu i, uopste, imaju razlicite koncepte - u principu, najbolje je da probas oba, i vidis sta ti vise odgovara.

Da nisam pre koju nedelju uzeo Sony Vaio TZ90, koji meni najvise odgovara, verovatno bi moj racunar bio Apple MacBook - doduse to nije najbolji primer, jer to uopste nisu masine za posao kojim se ti bavis, ali kao sto znas Apple u svojoj ponudi ima masine sa vrlo dobrim i velikim monitorima i sasvim zadovoljavajucom procesorskom snagom, kao npr. taj 24" iMac.

AutoCad koliko znam ne postoji za MacOS - ali, Windows trci na Mac masinama kao sto su ljudi vec rekli.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 04.08.2007. u 20:44 GMT+1]
[ DS_Store @ 04.08.2007. 19:52 ] @
Sve za hardver stoji, naravno ali ko zna, vešt kupac bi možda mogao da nađe i bolje/približno isto za manje pare (naročito u Evropi, Apple i Adobe - stvarno ne znam šta im je?).

Ono što zaista pravi razliku je svakodnevni rad pod OS-om. Da se ne ponavljam:
Citat:
Recimo spring-loaded folders, Finderov sidebar, recent folders/servers meniji, pdf podrška na sistemskom nivou (samo za ovo im treba dati $129) pa čak i force quit odmah pri podizanju programa koji je greškom pokrenut :) ... Ma ima mali milion tih stvari.
[ DS_Store @ 04.08.2007. 19:59 ] @
Citat:
Igor Šalindrija: Pa cemu onda prelazak na Mac?


Poenta je samo u programima koji ne postoje za Mac, kao npr.:

Citat:
Igor Šalindrija: BTW: Jel postoji AutoCad za Mac?


AutoCAD ne postoji na ovoj platformi. Postoji odličan program VectorWorks ali ako moraš da radiš sa ekipom u kojoj svi imaju AutoCAD onda ti ne gine BootCamp ili Parallels.
[ Darko Selakovic @ 04.08.2007. 20:05 ] @
Konkretno za Arhitekte:
http://www.apple.com/business/solutions/architecture.html

Pogledati sledeće seminare:
New to the Mac...:
http://www.seminars.apple.com/...ndex.html?s=203&locs=us_en

Apple and Architecture:
http://www.seminars.apple.com/...ndex.html?s=203&locs=us_en

DWG on the Mac:
http://www.seminars.apple.com/...ndex.html?s=203&locs=us_en

Architecture By Design:
http://www.seminars.apple.com/...ndex.html?s=203&locs=us_en

[ Shadowsong @ 04.08.2007. 20:29 ] @
Uz duzno postovanje, covek je govorio o gradjevini, ne o arhitekturi. xixixi
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 04.08.2007. 22:56 ] @
Najbliže što ćeš doći AutoCadu na Macu su pregledači dwg fajlova. A ne postoji klasičan AC za Mac.
[ DS_Store @ 04.08.2007. 23:05 ] @
Klasičan AutoCAD ne postoji, tj. sâm AutoCAD ne postoji ali pregledači za dwg fajlove nikako nisu najbliže njemu.

Spomenuo sam VectorWorks koji je u svakom pogledu full CAD program, sa sve podrškom za klase, 3D modeliranje+renderovanje i da ne nabrajam sad u sitne sate, jedino što nije esnafski standard kao što je AutoCAD. Stvarno mirne duše mogu da preporučim.

E sad, nema analizu opterećenja kontinualnih sredina ali nije tome namenjen...
[ madamov @ 06.08.2007. 08:42 ] @
Ne zaboravite ArchiCAD.
[ AndrijaGM @ 06.08.2007. 10:52 ] @
Postoji li program Spin pisan za Mac?

[ Darko Selakovic @ 06.08.2007. 11:47 ] @
Citat:
AndrijaGM: Postoji li program Spin pisan za Mac?


Koji je to program (daj nam link) i koliko je zahtevan?