[ jegulja123 @ 05.08.2007. 19:00 ] @
Moje fotografije koje sam razvijao su ispale katastrofa jer sam ih sve obradjivao na TFT monitoru. Pre neki dan doneo sam CRT 17" i na tom monitoru je sve bilo pogresno prikazano, prosto da nisam mogao da verujem. Da li je problem u monitorima ili u tome sto centri gde se slike razvijaju koriste CRT monitore na njihovim starim masinama? Ne mogu da verujem da cu morati da jednu sliku dva puta obradjuem, tj. jednu za web a drugu za strampu.Slike koje sam obradjivao na CRT monitoru u stampi su izgledale identicne. U cemu je stos ?

Pozdrav.
[ Mister Big Time @ 05.08.2007. 19:30 ] @
Šta podrazumevaš pod obrađivanjem fotografija?

Boje na CRT i TFT monitorima se dosta razlikuju...

I nema to nikakve veze sa radnjom gde si radio slike, oni samo štamapaju ono što ti doneseš na CD-u ili kartici. Mada neke radnje rade i auto korekciju koja zna da zezne slike dosta, pa ja kad radim uvek tražim da ne rade ništa nego samo da printaju onako kako jeste.
[ Zarko Silic @ 05.08.2007. 19:43 ] @
@jegulja123
Postavi jednu fotku (bar 500Kb) koja na TFTu izgleda dobro a kad se uradi, lose pa da vidimo konkretno sta je problem.

Inace, postoje LCD monitori koji su namenjeni foto obradi, ali su oni dosta skuplji.
[ jegulja123 @ 05.08.2007. 19:45 ] @
podrazumevam podesavanje kontrasta, boja, ekspozicije, white balance sta drugo ? Slike radim iz RAW formata i na TFT-u mi izgeldaju drugacije nego na CRT-u. Jednostavno odneo sam ih na stampu i to sto sam dobio kao konacni print out nije bilo ono sto ja vidim na slici kada je otvorim na TFT monitoru. Primer: slika gde je more u pozadini na TFT je lepo osvetljeno dok na fotografiji je more mracno i tamno. U foto radnji su mi rekli da uzmem CRT monitor i da svu kalibraciju radim na njemu da se manem tft monitora, eto sta sam mislio ....

TFT file je slika kakvu bih hteo da dobijem kada je i odstampam u fotografskoj radnji, medjutim pozadina je skroz mracna ( more , drvece , grad ) , dok su mi objekti takodje po malo podeksponirani dok na TFT monitoru oni izgledaju savresno.
File CRT je prilagodjen fotografskoj masini i on kao takav daje korektan printout, ali ne mogu da verujem da cu morati da pravim dve slike jdnu za web ,a drugu za izradu.

Zarko, hvala ti na pomoci !

[Ovu poruku je menjao jegulja123 dana 05.08.2007. u 21:15 GMT+1]
[ Zarko Silic @ 05.08.2007. 20:09 ] @
Citat:
jegulja123: p U foto radnji su mi rekli da uzmem CRT monitor i da svu kalibraciju radim na njemu da se manem tft monitora, eto sta sam mislio ....


Vrlo interesantno.
Postavi sliku da vidimo u cemu je problem (onakvu kavu si odneo u radnju samo uradi resize). Posedujem nekoliko LCDa, pa da resimo i to.
[ Paramecijum @ 05.08.2007. 23:37 ] @
TFT monitori prosvetljavaju sliku i to dosta.
Ja imam dva računara u kući, na jednom TFT monitor (plaćen 400€, izuzetan, na kome radi žena), na drugom naravno klasičan (takođe izuzetan, Micubiši 22 inča) i stalno imam taj problem jer sve obrađujem na klasičnom i tako kako ga napravim izlazi u štampi jer mi je to bitno, a kada se prebaci na TFT ili kada okačim na net nešto što žena hoće da koristi sve izgleda presvetlo, bez senki, nekako šuplje i onda ona pizdi da slike koje joj dajem ne radim dobro.
Nisam se udubljivao u tu problematiku jer nemam prostora za kompromis, ali verovatno je moguće menjati izgled na TFT monitoru.
Da, probaću, možda mi to donese mir u kući...
[ jegulja123 @ 05.08.2007. 23:39 ] @
toga sam se i plasio to je ono sto sam i rekao , samo mi fali jos jedan CRT u kuci UZAS !
[ Bhamby @ 05.08.2007. 23:55 ] @
Ja sam vežbao kalibraciju na ovoj slici.
Kad vidite sve nule i sve devedesetpetice, pobedili ste. Monitor.

[ Paramecijum @ 05.08.2007. 23:56 ] @
hm... nisam uspeo ovako u zaletu i na brzinu da nađem opciju kojom bih promenio izgled slike na TFT monitoru, a moja žena se mutno seća da smo u uputstvu našli da ništa ne treba da se podešava niti menja, da će računar sam da iznađe optimalnu kombinaciju, i da TFT nije preporučen za sisteme kojima je bitan grafički prikaz i rad sa grafikom.
Čudno mi je malo da grafička kartica (prilično dobar i nov ATI sa 256 RAMa) u svom kolor menadžeru ne dopušta nikakve intervencije ali valjda je to tako.

Rešenje za Jegulju: pošto kartica neće da sarađuje, Photoshop hoće. Otiđi u Color setovanje Photoshopa, stavi isprintanu fotku pred sebe, osvetli je belim svetlom i polako nameštaj dok ne dobiješ na ekranu najsličniju onome što imaš na papiru. E, sad, muka je posle promeniti opcije za rad na webu, ali moraćeš da se svičuješ svakako.
[ pctel @ 05.08.2007. 23:59 ] @
CRT monotor prikazuje normalne boje, bok su boje na TFT-u nestvarne, digitalizovane i jos uz to pogresnog osvetljaja i kontrasta. Treba koristiti CRT za te poslove.
[ jegulja123 @ 06.08.2007. 00:27 ] @
Paramecijum ovo nikamo ne vodi , sve slike su skroz drugacije nemaju blage veze jedna sa drugom kada ih poredim CRT vs TFT mislil da cu da odem na kupim neki Trinitron monitor sta drugo da kazem :(:(:(


PCTEL , hvala na savetu....

jos da sacekamo Zarka da vidimo sta ce on da kaze...
[ Zarko Silic @ 06.08.2007. 09:24 ] @
Mislim da ova pricate nema nikakvog smisla. CTR zaboravite bez obzira na prednosti koje poseduje. Prica se svodi na logiku koja je vladala izmedju digitalne i analogne fotografije pre nekoliko godina.

Podesavanje LCDa (namerno koristim ovakvo oznacavanje kako bih naglasio razliku u panelima) moze dovesti i do nezeljenih rezultata. Nesto poboljsate a nesto pogorsate.
Za "doterivanje" fotki koristiti monitore koji su za tu svrhu namenjeni a ako je i potrebno podesavanje LCDa, to ciniti veoma oprezno i sa vrlolo malim "pomeranjima". Postoji metodologija i instrumenti sa kojima se takve radnje izvode.
Zbog prilagodljivosti ljudskog oka ovakva podesavanja je veoma tesko izvesti bez nekog repera te je stav proizvodjaca koji je Parameciumova zena procitala u uputstvu sasvim opravdan. I ja zastupam isto misljenje.
Za "bolju" fotografiju koristiti "kvalitetniji" monitor. Pod navodnicima zato sto je ovo uslovno. Audiofilima kao i tonskim snimateljima ova logika je veoma poznata (logika neutralnog-monitorskog zvuka). Isto vazi i za fotografiju.
Sta to znaci?
Ko zeli da se bavi ovim poslom pod broj 1 mora kupiti kvalitetan tj neutralan monitor. Na njemu fotografija nije i ne treba da bude "lepa" vec neutralna i "hladna" kako bi se svaka promena na njoj najbolje mogla detektovati. Drugim recima monitori za "pravljenje" fotografije i monitori za posmatranje fotografije nisu isti. Otuda price o trinitronkama i otuda price o AVP panelima ili nenadmasnim APPLE LCDima.

Za monitoring u fotografiji preporucujem monitore kao sto su Samsung 244T, 214T, zatim vecina modela poznatog proizvodjaca EIZO kao i veoma popularne i ne preterano skupe ViewSonic modele VP930, VP2030b, VP2130b. itd.

Za posmatranje (gledanje) forografija preporucujem monitore sa velikim dinamickim kontrastom kao sto su na primer:
Samsung 226BW ili 206BW, DELL svi modeli, LG 1900E, ...

Za one sa dubljim dzepom namenjeni su APPLE (IBM) paneli.

Medjutim, moze se "ubosti" i relativno jeftin TFT a da nije los kao sto je na primer ViewSonic VG2021M2.
[ Paramecijum @ 06.08.2007. 09:52 ] @
Nisam baš siguran da to može tako lako da se reši.
Moj TTF ima dinamički raspon 2000:1, i 2 ms osveženje, što je sve drastično iznad običnih monitora na tržištu pa je rezultat u prikazu grafike nedovoljno dobar.
Sve je ludački oštro, jasno, može se gledati pod vrlo kosim uglom bez bitnih promena u slici, ali u konačnom, ta slika je prosvetljena, jedino mogu u Photoshopu da podesim parametre prikaza i dobijem koliko-toliko solidan izgled, ali sve ono na webu ili ACDSee je pomalo isprano.
Niko od ljudi koje znam da rade obradu grafike za štampu ne koriste TFT monitore za tu svrhu. A to je neka desetina ljudi. To valjda nešto znači.
Svestan sam da će u nadolazećem bliskom vremenu TFT monitori (ili neki njegovi naslednik) prevazići sve probleme ali bojim se da se to još nije desilo u cenovnom rangu običnih smrtnika.
Ne treba brkati pojmove "dobar monitor", "izuzetan monitor", "sjajan za rad" sa "verno prikazivanje boja upotrebljivo za klasičnu štampu".


[ NShappy @ 06.08.2007. 10:37 ] @
Zaista dobar TFT monitor koji je dovoljno dobar za rad sa fotografijama je skup do zla boga. Recimo ovaj koji ima LED rasvetu panela: http://www.bhphotovideo.com/c/...0_SyncMaster_XL20_20_LED.htmln
Međutim, uz foto laboratorije proizvođači i dalje isporučuju CRT monitore. To nešto znači.

A i tim skupima je potrebna kalibracija. E sada, iz običnog budžet LCD-a se mogu izvući neki bolji rezultati uz kalibraciju koja se radi uz raznorazne spravice. Recimo ovako nešto (mislim da je ovo jedan od najjeftnijih): http://www.bhphotovideo.com/c/..._Color_Calibration_System.html (Gunđ! To sranjce u USA košta 54$ a kod nas naravno nema ni za 3x više para)

Naravno tu je i ona priča koji tip panela je u kojem monitoru i koji panel je najbolji za koju namenu. Recimo, oni baš brzi paneli (i samim tim skuplji) koji su omiljeni među igračima su totalno nebitni za za fotografije. Mislim da bi se o tipovima panela trebalo raspitati u hardverskom delu foruma.

[Ovu poruku je menjao NShappy dana 06.08.2007. u 12:20 GMT+1]
[ vlada1970 @ 06.08.2007. 11:57 ] @
Da ne bih pocinjao temu , taman mi dodje da pitam - za obican lap top 15-incni monitor , kako da uradim kalibraciju , ali cisto bez nekih vecih pomeranja ?

Znaci , da li ima neki besplatan softwer na netu da se skine koji ce sve to automatski da uradi za mene na neku optimalnu vrednost parametara i da li je to uopste prosecnom korisniku potrebno da radi ?



[ jegulja123 @ 06.08.2007. 12:22 ] @
Zarko ja posedujem HP 1755 monitor sa brzinom odziva od 24ms jel kazu da je pravljen za cad cam , ubilo se..
[ NShappy @ 06.08.2007. 12:30 ] @
Citat:
vlada1970: Da ne bih pocinjao temu , taman mi dodje da pitam - za obican lap top 15-incni monitor , kako da uradim kalibraciju , ali cisto bez nekih vecih pomeranja ?

Znaci , da li ima neki besplatan softwer na netu da se skine koji ce sve to automatski da uradi za mene na neku optimalnu vrednost parametara i da li je to uopste prosecnom korisniku potrebno da radi ?

Automatski ne može bez nekog dodatnog hardvera koji sam spomenuo gore. Da bi se monitor kalibrisao, nešto mora da gleda šta se na njemu događa dok se vrše promene. A ljudsko oko baš nije pogodno za to.

Ovo što sada imaju monitori na sebi za AUTO podešavanja je da se podesi geometrija slike ali ne i kolorni i svetlosni profili.
[ zoran_dojkic @ 06.08.2007. 12:40 ] @
Zašto si otvorio novu temu?
http://www.elitesecurity.org/t277016-0
[ vlada1970 @ 06.08.2007. 12:50 ] @
ok , thanks NShappy . sad mi je jasno . nego nadjoh na netu neki SuperCal softver 1.1.4 pa rekoh da proverim . mada vidim da je on za Apple radjen .

http://rapidshare.com/files/47292865/SuperCal_1.1.4.rar
[ saleksand @ 06.08.2007. 13:25 ] @
Potpuno se slazem sa sa NShappy-jem. Dobri (profi) tft monitori postoje ali su jaaaako skupi i jos redji kod nas. Za one koji daju nekoliko hiljada evrica za aparat, verovatno nije problem da izdvoje jos toliko za dobar monitor. Za 99% ostalih samsung p971 mozda nije lose resenje.
Sto se tice odziva on je potpuno nevazan i predstavlja marketinski trik namenjen gejemerima.
Izgleda da kada je komercijalna (obicnom coveku pristupacna) klasa monitora u pitanju, crt je i dalje bolji...
Bilo je dosta reci o ovoj temi na hw delu foruma.
[ zoran_dojkic @ 06.08.2007. 14:24 ] @
Monitor test
http://www.passmark.com/products/monitortest.htm
http://programy.internetstandard.pl/pobierz/pc/2678.html
[ Anarki @ 06.08.2007. 14:42 ] @
Priznajem da ste me sad malo zainteresovali za temu TFT monitora.

Postoji li neki laptop računar kod koji poseduje dobar monitor za obradu fotki?
Jesu li svi Apple monitori dobri za ovu namenu? Kakvo je stanje sa monitorima na MacBook računarima?
[ Ivan Dimkovic @ 06.08.2007. 15:03 ] @
Citat:
Paramecijum
Nisam baš siguran da to može tako lako da se reši.
Moj TTF ima dinamički raspon 2000:1, i 2 ms osveženje, što je sve drastično iznad običnih monitora na tržištu pa je rezultat u prikazu grafike nedovoljno dobar.


Hm - koliko mi je poznato al' mozda gresim, vecina monitora koji imaju sub-5ms odziv koriste 6 ili 7 bitne opsege paleta i dithering koji kompenzuje taj nedostatak. Vecina "gaming" monitora se upravo hvale sa jako kratkim vremenima reakcije, a to je postignuto upravo na ustrb kvaliteta prikaza boja.

Da li bi podelio koji monitor posedujes? Mozda je stvarno neki ultra-high-end koji moze da izvuce tako nesto i bez kompromisa, ali mi 2ms ipak zvuci malo naduvano.

Primera radi, ja imam Samsung 275T, koji spada u relativno visoku klasu monitora - njegov odziv (po meri proizvodjaca, ne i ISO) je 6ms, zbog S-PVA tehnike ekrana koja ima vrlo visok kvalitet, ali manju brzinu odziva od raznih gaming monitora.

Nasuprot ovom modelu, Samsung recimo pravi i razne BW modele, koji su bazirani na vidno losijoj TN tehnologiji, koja im smanjuje cenu (i to dosta) - cak i povecava neke performanse, recimo odziv - <5ms kod 245BW modela. Sve ostalo je, naravno, gore - od boja, preko ugla gledanja i sl...

--

Dakle, za kvalitetnu sliku treba uzeti monitor baziran na S-IPS ili S-PVA tehnologiji - oni su znacajno skuplji od TN modela, ali postoje vrlo dobri razlozi zasto je tako. Osim cene, S-IPS/S-PVA monitore obicno "odaje" i vrlo visok ugao gledanja (178 stepeni) i visok dinamicki opseg (1000:1+ fizicki, mada mnogi dinamicki to prosiruju i na 2000:1 - 3000:1 - sto preporucujem da ugasite ako hocete sto verniji prikaz)
[ Zarko Silic @ 06.08.2007. 17:15 ] @
@jegulja123
Prema mom monitoru sam uradio korekciju koju bih oneo u svoju laboratoriju da se otprinta na masini ciji rezultati su mi poznati.

Iz ovog odgovora izvuci ostale zakljucke.

Mada moram priznati da tesko dobijam digitaliom rezultate kakve sam dobijao analogijom (mislim na snimke sa mora)
Na primer ovo je radjeno sa Minoltom 7xi 28-105 na Agficrom 50Sprofesional a skenirano na Epsonu 1650.




Citat:
Anarki: Postoji li neki laptop računar kod koji poseduje dobar monitor za obradu fotki?
Jesu li svi Apple monitori dobri za ovu namenu? Kakvo je stanje sa monitorima na MacBook računarima?


1. Da, ali kostaju (svaki proizvodjac ima po koji model npr HP NC 8430 EY686AW)
2. Mislim da su svi Apple dobri za ovu namenu!?
3. "i" i "Power" bukovi imaju isti kvalitet panela kao i odgovarajuci PC bukovi u istom cenovnom rangu.

Citat:
Ivan Dimkovic: Hm - koliko mi je poznato al' mozda gresim, vecina monitora koji imaju sub-5ms odziv koriste 6 ili 7 bitne opsege paleta i dithering koji kompenzuje taj nedostatak. Vecina "gaming" monitora se upravo hvale sa jako kratkim vremenima reakcije, a to je postignuto upravo na ustrb kvaliteta prikaza boja.


I da i ne. Misljenje je vladalo do nedavno. Pojavom motela tipa 206Bw i 226Bw situacija se menja.

[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 06.08.2007. u 18:42 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 06.08.2007. 17:40 ] @
Ispravi me ako gresim, ali zar Samsung 226BW nema TN panel koji ima 6-bitni dinamicki opseg po komponenti boje, a ostala 2 bita dopunjava ditherigom? Odatle i tih magicnih 2ms, jer bi bilo jako tesko napraviti 2 ms sa 8-bitnim opsegom.

Vidim i ovde:

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16824001096

Citat:

Other Thoughts: This monitor is still 6-bit, dithered to 8-bit, making it unsuitable for graphics work to begin with, not to mention it comes with a bad blueish tint out of the box. This goes for my C panel, and also the A panel from what I've read. The S panel is supposed to have great colors out of the box. That said, I have made an .icc profile for my C panel using a Spyder2Pro, which has helped tremendously, and I will be posting it on my website AndrewSwihart .net. There's already an .icc profile for the A panel in a 226bw article on Behardware .com.


Mislim, verovatno je Samsung zesce usavrsio tu njihovu dithering tehnologiju i te nove BW serije imaju znacajno bolju sliku nego ranije (vidjam ih po Saturnu i sl... stvarno nisu losi) i time ih priblizio po kvalitetu njihovoj premium S-PVA tehnologiji panela.

Ali opet - 6 bita je 6 bita, ne postoji ni jedan nacin da se stvarno nadomesti nedostajuca 2 bita osim imitacija. Da upotrebim moju analogiju iz kompresije - hamburger je moguce napraviti od krave, ali kravu od hamburgera - malo teze ;-)

Kome je do punih 2^24 boja savetujem mu ipak da uzme S-PVA modele od Samsunga (serije T), ili neki S-IPS monitor od drugih brendova. Ti monitori nisu bas najbolji za igranje i gledanje filmova mozda (mada ne znam stvarno ko to moze da primeti) - ali zato za obradu slike ipak imaju prednosti.

Doduse, i novi BW monitori od Samsunga verovatno zavrsavaju posao donekle, ako je budzet ogranicen. Ne kazem da su losi, ali ipak bih uvek uzeo T seriju ako je obrada slika nesto sto je deo posla.
[ jegulja123 @ 06.08.2007. 18:10 ] @
@ IVan , bavim se amaterskom fotografijom i ne pada mi na pamet da dajem toliki novac za novi monitor. Prijatelj mi poseduje 191T Samsung i otici cu do njega da pozajmim taj monitor. Sto se tice color profila koji koristite ( 6000k , 9000k, RGB, custom ili ) ?

Zarko, hvala na trudu i drago mi je da si primetio isto sto i ja, pogledao sam onaj file decaka na moru i mogu ti reci da je odlican. Takodje, pogledao sam tvoj odradjeni CRT file i on kao takav na mom TFT monitoru izgelda jako svetlo , cudnih boja itd...
[ tarla @ 06.08.2007. 19:34 ] @
Citat:
Mislim da ova pricate nema nikakvog smisla. CTR zaboravite bez obzira na prednosti koje poseduje. Prica se svodi na logiku koja je vladala izmedju digitalne i analogne fotografije pre nekoliko godina.

Glupost....

Niko se ovde ne opire novoj tehnologiji nego jednostavno LCD od 200E sigurno ne moze da radi ono o cemu mi pricamo. Nije pravljen za to.

Poznajem desetine graficara i svakom od njih na stolu cuce krmace od 21" i 100 kila. ne zato sto se opiru tehnologiji ili sto vole da brisu prasinu, nego zato sto nemaju 500 i vise E da ulete za upotrebljiv lcd....

One price 4ms su za komsijinog sina koji igra kantera a ne za nas koji radimo sa fotografijama...
[ Zarko Silic @ 06.08.2007. 20:53 ] @
Citat:
tarla:Poznajem desetine graficara i svakom od njih na stolu cuce krmace od 21" i 100 kila. ne zato sto se opiru tehnologiji ili sto vole da brisu prasinu, nego zato sto nemaju 500 i vise E da ulete za upotrebljiv lcd....


Na Zapadu, u Albaniji ili u Srbiji?
[ Ivan Dimkovic @ 06.08.2007. 21:04 ] @
Citat:
@ IVan , bavim se amaterskom fotografijom i ne pada mi na pamet da dajem toliki novac za novi monitor. Prijatelj mi poseduje 191T Samsung i otici cu do njega da pozajmim taj monitor. Sto se tice color profila koji koristite ( 6000k , 9000k, RGB, custom ili ) ?


Ako si mislio na moj monitor (275T) - naravno da dijagonala nije toliko bitna koliko sam princip funkcionisanja ekrana, tako da cena ima raznih u zavisnosti od velicine. Samsungovi monitori serije T imaju S-PVA tehnologiju panela, i to bi bilo ono sto tebi treba. Mozes uzeti 19", 22", 24" nebitno - bitna je tehnologija izrade panela, bar za to sto tebi treba.

BW serije koriste TN panel - koji je, da se ne lazemo, idealan za filmove, igranje i sl... cak moze da posluzi i za obradu slike verovatno, ali kao sto rekoh - ta tehnologija ima ozbiljne limitacije pre svega u dinamickom opsegu boja, jer koristi 6 bita po komponenti - sto daje 64 nijanse crvene/zelene/plave, iliti 262144 boja ukupno.

Naravno, Samsung je i te kako usavrsio dithering metode, tako da ti monitori uspevaju da "pogode" koje boje nedostaju tj. ta nedostajuca 2 bita po komponenti - fora sa pogadjanjem je sto ono ne moze biti 100% verno - pa tako za neke stvari to jednostavno nije to, bez obzira koliko ga kalibrisao.

U svakom slucaju, ako vec nemas budzet da kupis S-PVA monitor, obavezno odradi kalibraciju boja na TN panelu, verovatno ces osetiti drasticnu razliku - kao sto je i Zarsilic uradio, to je way to go.

Sto se boja tice - u "obicnom" radu (surf i sl) - koristim taj Samsungov MagicBright - dok radim sa tekstom i grafikom koristim 9000k.
[ tarla @ 06.08.2007. 23:32 ] @
Citat:
zarsilic: Na Zapadu, u Albaniji ili u Srbiji?


a u cemu ti vidis razliku izmedju Albanije i Srbije. Osim sto oni imaju more.


[ Zarko Silic @ 06.08.2007. 23:34 ] @
Na Zapadu je jos pre 10 godina pocelo masovno izbacivanje glomaznih i radioaktivnih monitora (CRT) na taj nacin sto su ih prvo prodavali u bescenje. Nakon toga su ih poklanjali. Danas ako zelite da se oslobodite takvog dinosaurusa morate da platite otpadu.

Da li uopste ima smisla o njima diskutovati o necemu sto ce nakon najmanjeg kvara zavrsiti u kontejneru.
Pogledajte samo npr jednu prodavnicu tehnicke robe (recimo Tehnomarket). Koliki je procenat LCD TVa na rafovima. Koliki je bio samo godin dana pre. A kakav ce biti za godinu dve! O monitorima i da se ne govori.

Nego da mi diskusiju nastavimo ka LCDima i da svoje malo iskustvo (ko ga poseduje) prenesemo i ostalim ucesnicima foruma, a vrujem da ima takvih.
[ lancia88 @ 06.08.2007. 23:56 ] @
Pozdrav,

ja konkretno koristim LCD iskljucivo u knjigovodstvenom delu firme a i to najvise zbog ustede na prostoru. Za grafiku i video-produkciju sam takodje pokusavao da koketiram sa LCD-om ali sam se vratio CRT-u, jednostavno, to nije to. Jednako tome, svoja iskustva mogu da prenesem i na fotografiju koju primenjujem i kao still opciju za obradu u PS-u, kao i deo pokretnih slika, odnosno, video materijala u koji umecem povremeno fotografije. Niti u jednoj od tih varijanti nisam nasao nijedan plus LCD-a nad CRT-om, u prilog tome govori i povratak na set CRT monitora. Ne spadam u kategoriju onih koji svoje finansijske konstrukcije zatvaraju na granicno niskim prihodima da bih bio primoran na stednju, jednostavno je odluka bazirana na iskustvu u praksi.
[ kobac66 @ 07.08.2007. 07:18 ] @
Citat:
zarsilic:Pogledajte samo npr jednu prodavnicu tehnicke robe (recimo Tehnomarket). Koliki je procenat LCD TVa na rafovima. Koliki je bio samo godin dana pre. A kakav ce biti za godinu dve! O monitorima i da se ne govori.


Bar po tim raznim tehno-mega-giga-marketima moze da se vidi razlika izmedju slike na lcd i crt televizora i moram priznati da se slika tek na vrlo skupim lcd televizorima pribizava kvalitetu slike na crt televizorima i to cak i onim jeftinijim.
Ko nema novca da kupi kvalitetan lcd monitor a zeli da mu slika na monitoru bude kvalitetna bolje da kupi odlican polovnjak za 40e nego da daje 200e za nesto sto jednostavno ne moze da pruzi ono sto je neophodno za posao obrade slika ili bilo kakav slican posao tog tipa.

Ja sam presao na tft samo iz razloga da odmorim oci i zato sto mi i dete provodi vreme za racunarom ali moram priznati da je moj stari crt monitor imao neuporedivo bolju sliku, ali u ovaj mogu da gledam po ceo dan bez naprezanja ociju.

Imam suraka koji ima firmu koja se bavi dizajnom etc... TFT je kupio tek kada je nasao model koji je uspeo da zadovolji njegove standarde u kvalitetu slike a potpisao ga je Apple.

Sve ima svoju cenu i uvek nesto mora da se zrtvuje. Ili kvaltet ili novac. Da nije tako svi bismo vozili besna a jeftina kola. :)

[ Ivan Dimkovic @ 07.08.2007. 08:24 ] @
Mislim da je fazon da je danas, kada su CRT monitori postali manje-vise otpad na zapadu, moguce pronaci polovan CRT monitor koji ima bolju slliku od vecine entry-level i mnogih mid-level LCD-ova, a kosta nekoliko puta manje.

TFT ekrani za racunare se izradjuju mahom u 3 tehnologije danas (TN / S-IPS / S-PVA) i trzistem dominira najjeftinija tehnologija izrade, tj. TN. Proizvodjaci vrlo vesto sakrivaju taj fakat, i nedostatke TN tehnologije, sa manje ili vise uspeha, sakrivaju raznim algoritmima tipa dithering, dinamicka promena opsega i sl...

Ono sto je problem je sto neki stariji a kvalitetan CRT ima karakteristike koje TN moze tesko da sustigne, bar u pogledu reprodukcije boja i ugla gledanja. Mada, sa druge strane, i mid-level TN ekran verovatno moze da usije svaki CRT po pitanju ostrine slike (izuzev nekih totalno razdesenih).

Moja preporuka, za neki ne-graficki rad na racunaru bi uvek bila TFT - i to kvalitetniji TN, tipa Samsuing 245BW ili 225BW ili 206BW (Samsung je poprilicno usavrsio TN tehnologiju) - posto je S-PVA/S-IPS mnogo skuplji, a nude samo mala poboljsanja za obicnu upotrebu. Osim toga, S-PVA ili S-IPS imaju sporiju reakciju - tako da za neke teske gamere ili filmomane skuplje tehnologije LCD panela mogu biti cak i kontraproduktivne - mada, opet, cisto sumnjam da je to primetno.

Za intezivan graficki rad bih ipak preporucio S-PVA TFT ekran (Samsung T serija) ili S-IPS (drugi proizvodjaci) - ako je ikako moguce, cak bih zrtvovao i dijagonalu ako treba. Ako S-PVA/S-IPS nisu moguci, pre bih uzeo neki stari a kvalitetan CRT nego TN, doduse ne znam koliko je danas lako doci do kvalitetnog CRT-a jer ih skoro niko vise ne proizvodi a polovni degradiraju upotrebom - a ako vec zelite TFT TN, sasvim sigurno bih proveo ozbiljno vreme kalibrisuci boje.

Just my 2 eurocents.

PS - i, da - LCD TV ekrane ne treba uopste mesati u ovu pricu. Na vecini LCD televizora je potpuno zakinuto na komponentama koje bi trebalo sto kvalitetnije da "rasire" sliku (algoritam za "razvlacenje", deinterlace i eventualno promenu frame-rate-a), a, osim toga, cesto se desava da je neophodno prosiriti sliku na rezoluciju koja nije celobrojni mnozilac PAL/NTSC rezolucije, tako da je zamucenje jednostavno neminovno zbog same prirode LCD ekrana (piskeli fiksne velicine)

LCD TV aparati svoj pun sjaj mogu da pokazu samo kada se gleda materijal koji je u rezoluciji tog aparata - recimo HD 1080, ako je LCD TV takav - za sve ostalo je neophodno "konsultovati" softver, a kvalitetniji moduli za takve stvari kostaju puno, pa vecina proizvodjaca nece to da stavlja u TV aparate, kad izgleda vecinu kupaca bas briga :-)
[ jegulja123 @ 07.08.2007. 08:54 ] @
@ Ivan to je tacno za LCD kao TV je smejurija....
[ NShappy @ 07.08.2007. 09:04 ] @
Da, interesantno, ali na tim LCD televizorima po radnjama slika je veoma loša osim ako se ne emituje sa nekog digitalnog izvora koji je proizvođač isporučio samo u prezentacione svrhe. Neverovatno je kakav kvalitet slike može da se vidi na tim elcedejovima ali samo kada se slika emituje iz neke čudne kutije na kojoj piše, "Uzorak! Nije za prodaju". A kada se gleda običan svakodnevni program sa kablovske, slika katastrofa. A da ne pričamo kakava bi slika bila kada bi se priključio na običnu kućnu antenu. Dok ne počne emitovanje digitalne televizije, kupovina LCD ili plazma televizora je bacanje para.

A što je najgore, neka me neko ispravi ako grešim, još se ne zna koji standard digitalne televizije će biti usvojen u recimo našoj zemlji. Matrice TV-a koji se prodaju su različite rezolucije pa čak i različitih formata. Kada počne neko emitovanje HDTV, kako će to izgledati na TV-ima koji nisu te rezolucije? Drugarica je kupila skupi LCD Samsung vel'kog formata. Na stranu što se dva puta kvario, drugi put nije mogao da se popravi, zamenjen za drugi sa mnogo gorom slikom, pa opet menjan za treći koji je podnošljiv (avantura od 6 meseci), na njima (sva tri) je pisalo "HD Ready". Znači samo su spremni za to. Kada i ako krene.

Voleo bih da sam nešto pogrešio. Ne pratim tu oblast ali mi se ipak čini da je LCD TV bacanje para sve dok cene na padnu na nivo CRT TV-a ili ne počnemo da gledamo HDTV. Plazma još gore. Ima relativno mali radni vek.
[ Ivan Dimkovic @ 07.08.2007. 09:34 ] @
Citat:

A što je najgore, neka me neko ispravi ako grešim, još se ne zna koji standard digitalne televizije će biti usvojen u recimo našoj zemlji. Matrice TV-a koji se prodaju su različite rezolucije pa čak i različitih formata. Kada počne neko emitovanje HDTV, kako će to izgledati na TV-ima koji nisu te rezolucije? Drugarica je kupila skupi LCD Samsung vel'kog formata. Na stranu što se dva puta kvario, drugi put nije mogao da se popravi, zamenjen za drugi sa mnogo gorom slikom, pa opet menjan za treći koji je podnošljiv (avantura od 6 meseci), na njima (sva tri) je pisalo "HD Ready". Znači samo su spremni za to. Kada i ako krene.


"HD Ready" znaci samo da TV ima rezoluciju vecu od PAL/NTSC rezolucije. Vecina njih ima 1366x768 (ista kao i moj 11.2" laptop ;-)))

U principu nece biti problema za HD, jer sta god da uvedu u Srbiji to moze biti ili 1080p ili 1080i - znaci "Full HD" televizori nece imati nikakav problem, dok ce ovi 1366x768 imati razne kvalitete sve u zavisnosti od elektronike koja je zaduzena za konverziju.

Juce sam bas nesto kupovao ovde u jednom supermarketu za elektroniku (Saturn) - bacih pogled na te LCD/Plasma TV aparate i od njih 50-tak mi se svideo jedino jedan Plasma model od 42" sa 1366x768, kao i Samsungov "Full HD 1080p" LCD - ali svi oni su pustali digitalnu sliku.

Citat:

Voleo bih da sam nešto pogrešio. Ne pratim tu oblast ali mi se ipak čini da je LCD TV bacanje para sve dok cene na padnu na nivo CRT TV-a ili ne počnemo da gledamo HDTV. Plazma još gore. Ima relativno mali radni vek.


Zavisi od vremena promene - ideja iza tih TV aparata je da imaju radni vek uporediv sa standardnim vremenom izmene TV aparata u zapadnim zemljama. Ako neko nema uslova/ne zeli da ih menja za to vreme, verovatno je LCD bolji izbor.
[ NShappy @ 07.08.2007. 10:19 ] @
Koja je rezolucija 1080p i 1080i?
[ NShappy @ 07.08.2007. 10:34 ] @
Lenčuga našla! 1920 x 1080.

Znači treba kupiti TV sa matricom te rezolucije. Ovi manjih rezolucija su pogotovo bacanje para.
[ Ivan Dimkovic @ 07.08.2007. 10:37 ] @
Hm - da, sigurno vredi kupiti 1080 TV, ali ako pogledas cene primetices da su Full HD TV aparati, bas kao i kompjuterski monitori znacajno skuplji od onih koji to nisu.

Mislim da je jos rano za Full HD TV aparat - osim ako nemate para na pretek, jer su oni danas i dalje u "premium" opsegu sa premium cenom. Sto se racunarskih monitora tice, vecina "affordable" monitora u klasi 22"-24" ima 1680x1050 - Full HD monitori su isto tako osetno skuplji, obicno nekoliko stotina evra - ali kome to treba za posao (DTP i sl..) tu svakako nema izbora.

Za godinu-max dve ce 1920x1080 verovatno biti standardna rezolucija pa nece biti takve cenovne razlike.
[ NShappy @ 07.08.2007. 11:22 ] @
Sada posle malo googlanja vidim da neki monitori koji se zovu Full HD imaju 1920x1200 rezoluciju. Opet nije 1080 po vertikali?!? Ok, to su monitori a ne televizori, ali to nije odnos 16/9 već nešto drugo. 1080 slika će se na njemu gledati razvučena po vertikali ili sa crnim štraftama gore i dole.

Kada će se bar odnosi stranica standardizovati?
[ Nebojsa Milanovic @ 07.08.2007. 11:26 ] @
Postoje li LCD televizori sa rezolucijom koja je jednaka rezoluciji HD kamera (npr. Canon HV 20)?
[ Ivan Dimkovic @ 07.08.2007. 12:39 ] @
Canon HV 20 ima 1920x1080 ?

To bi trebalo da imaju svi hi-end "Full HD" TV aparati.
[ jegulja123 @ 07.08.2007. 14:04 ] @
Temu smo prosirili na nebitne stvari ...

Plazma je zakon za LCD.
[ NShappy @ 07.08.2007. 14:20 ] @
Plazma ima jako mali radni vek, veoma izražen memorijski efekat (kada statična slika stoji na ekranu ureže se i vidi se i kada je ekran ugašen (pogotovo recimo logo televizije koji stalno stoji u ćošetu ekrana)) a i vremenom slika postaje sve tamnija (to je ono manji radni vek). I košta k'o dobar Yugo 2003. godište.

Mislim, da ne pričam bezveze, u dispečerrskom centru kojem imam pristup i povremeno radim, u toku je projekat postavljanja golemog ekrana na zid. To je panel koji radi 24h, 365 dana godišnje. Treba da bude oko 4x1.8m. Pošto tako veliki ne postoji, sklapa se iz segmenata. Cena nije problem. U razmatranju su bile plazme. I nakon analize, ispalo je da će se posle nešto više dve godine slika koja stoji na njima (a koja je inače statična tj. uvek ista) urezati tako da će biti teško upotrebljivi.

Izabrani su pozadinski projektori i to neke marke za koju u životu nisam čuo ali garantuju 24h x365d x15g rada (uz redovno menjanje sijalica na svakih 12 meseci).

Poenta, plazma je preskupa.
[ tarla @ 07.08.2007. 17:08 ] @
Neka njih na rafama ... Gdje bi budze trosile pare... kasnije ih stid reci da je slika "negledljiva"....
[ jegulja123 @ 07.08.2007. 22:23 ] @
NShappy , ne znas o cemu pricas, ako je za tebe 60000 sati mali radni vek za prosecnog kucnog usera nije. Jugo moze da ide 170 na sat ali je pitanje kako i na koji nacin.

Mislim da bi ovaj thread trebalo zatvoriti.
[ guru @ 09.08.2007. 14:36 ] @
Plasma se koprca samo zahvaljujuci ceni, a umrece onog trenutka kada LCD bude koshtao toliko, i to je vrlo brzo :D
[ vanja.vujaklija @ 10.08.2007. 07:35 ] @
Ukoliko govorimo o profesionalnoj obradi fotografije za to je neophodan profesionalan, hardverski kalibrisan monitor. Ti monitori jesu skupi, ali samo oni mogu prikazati svih 256 nijansi po svakom kanalu. Svi ostali monitori prikazuju 20-40 nijansi manje po kanalu u zavisnosti od tipa kalibracije.

Ukoliko govorimo o poluprofesionalnoj varijanti potrebno je kupiti neki od običnih monitora na kojem se može podešavati brightness, contrast i RGB kanali. Naravno mora se kupiti i kalibrator koji će u većini slučajeva biti skuplji i od samog monitora, ali se jedino tako može ispravno kalibrisati monitor i time dobiti rešenje za poluprofesionalnu varijantu.

Pozdrav!
[ NShappy @ 10.08.2007. 08:36 ] @
Kalibrator ne mora biti skup. Evo, ovaj što sam vec spominjao: http://www.bhphotovideo.com/c/..._Color_Calibration_System.html kosta 55USD. U Evropi bi recimo bio 60-70eur. A moze i da se iznajmljuje. Samo se teško nalazi kod nas.
[ Zarko Silic @ 10.08.2007. 09:03 ] @
Postoji jos jedna metoda koja bi fotografima mogla da pomogne bez koriscenja bilo kakvog instrumenta. Procedura bi bila sledeca.
1. Uradi se fotka bez korekcije i takva odnese u foto laboratorij na izradu.
2. Tamo se takodje zatrazi da se isprinta bez korekcije.
3. Tako napravljenu doneset kuci i postavite pored monitora.
4. Monitor (gama,...) podesite da sto vise lici (isto ne moze biti) na tu reper fotku.
5. Zapamtite i memorisete poziciju takvog setapa.
6. Zatim odete u PS i podesite fotku kako bi zeleli da izgleda.
7. Taj fail odnesete u laboratorij i odradite bez korekcije.
8. Ako je potrebno ponovite tacke od 3 do 7 jos koji put radi preciznijeg setupa.


I to je to. Tako zapamcen setap bi trebalo da vam vazi sve dok se radi o istoj laboratoriji (pod uslovom da je pouzdana u smislu znanja i opreme).

Pojedini foto aparati dozvoljavaju RGB a i ostale korekcije te, ako znate kako printaju u vasoj laboratoriji, dobar deo posla vec u samom aparatu mozete odraditi.
[ vanja.vujaklija @ 10.08.2007. 11:21 ] @
[quote]zarsilic
I to je to. Tako zapamcen setap bi trebalo da vam vazi sve dok se radi o istoj laboratoriji (pod uslovom da je pouzdana u smislu znanja i opreme).
quote]

Da, ali...
Kako izabrati sliku koja će pokriti ceo bojeni prostor. Nema svaka slika ceo bojeni prostor u sebi. Tako ćete imati jedan profil ako prevladava ljubičasti spektar, drugu zeleni, treći kombinaciju zelenog i plavog itd. Koliko treba profila posedovati i koliko iteracija treba uraditi da bi se na oko iskalibrisalo prema nekom uzorku. S druge strane taj uzorak je svaki put s drugim parametrima odštampan i sa drugom bojom u odnosu na prvi put. Ko će sve to ručno preduprediti?
Da li to vredi para koliko se treba izdvojiti za neki kolorimetar?

A što se tiče cene kolorimetara isto je i kao sa cenom automobila. Imaš Yugo, ali imaš i Corsu. Postoji još nešto osim cene što ima svoju cenu.

Pozdrav!
[ Zarko Silic @ 10.08.2007. 12:17 ] @
Metoda koju sam naveo je POUZDANIJA od kolor metra.
Zasto?
Razmislite malo!
[ vanja.vujaklija @ 10.08.2007. 15:06 ] @
Metoda zvana "Kalibraciono Oko".

Postoji par razloga zašto se ljudsko oko ne koristi za kalibraciju.
Prvi je nesavršenost ljudskog oka. Ljudsko oko ne može isključiti uticaj okruženja. Npr. napravi dva kruga iste veličine i oboj jednog u crveno a jednog u žuto. U oba kruga stavi tri puta manji krug koji ćeš ofarbati u narandžasto. Probaj da uporediš boje ta dva narandžasta kruga.
Drugo je pojava metamerizma. Ista boja pod različitom svetlošću (temperaturi boje) se vidi različito.

Zato je kolorimetar pouzdaniji od ljudskog oka.

Pozdrav!
[ zoran_dojkic @ 12.08.2007. 11:22 ] @
Citat:
zarsilic: Postoji jos jedna metoda koja bi fotografima mogla da pomogne bez koriscenja bilo kakvog instrumenta.


Tačno tako, metoda koja bi mogla da pomogne, ali samo kada bi bila moguća.
[ Abdee @ 12.08.2007. 15:43 ] @
Idealna kombinacija se nalazi izmedju hw kalibracije i Zarkove "odokativne" metode: prvo se pomocu spajdera ili sl. uredjaja monitor kalibrise "pod konac" a onda se samo malko nacinculira ka referentnoj fotki iz foto-radnje. I kad promenis radnju samo vratis spajderov profil i cinculiras ponovo...
[ vanja.vujaklija @ 13.08.2007. 11:14 ] @
Citat:
Abdee: Idealna kombinacija se nalazi izmedju hw kalibracije i Zarkove "odokativne" metode: prvo se pomocu spajdera ili sl. uredjaja monitor kalibrise "pod konac" a onda se samo malko nacinculira ka referentnoj fotki iz foto-radnje. I kad promenis radnju samo vratis spajderov profil i cinculiras ponovo...


Da li svaka fotka sadrži sve boje iz bojenog prostora CIE Lab? Sadrži samo deo, druga opet sadrži drugi deo, treća...
Koliko je cinculiranja potrebno?
Koga ne mrzi da cinculira rešio je svoj problem.

Pozdrav!
[ Abdee @ 13.08.2007. 13:58 ] @
Koliko cinculirati? Malo. Ukoliko je radnja prema kojoj se "cinculira" dobra i ima dobro kalibrisane masine i dobru hemiju potrebno je minimalno odstupiti od podesavanja koja napravi spajder. I naravno, sve ovo vazi ako se i printeristi naglasi da ne radi nikakve korekcije.
[ slosto @ 01.10.2007. 09:18 ] @
Molba Da li neko zna gde bi u Srbiji mogao kupiti calibrator za monitor . Hvala unapred
[ crnibombarder @ 01.10.2007. 09:19 ] @
Nigde. Moj zet ga je dobio pre neki dan iz USA.
[ Paramecijum @ 01.10.2007. 16:28 ] @
Bude toga na sajmovima grafike koji idu uz Sajam knjiga, evo, sad od 22. oktobra u Beogradu, hala 3 npr. ili 4, tamo su locirani.
Ali to je skupo.
I realno nepotrebno.
Sem za kurcenje pred musterijama.

Nema trika da se dobije 100% tačnosti ni na Barco monitorima od 10000 dolara.
Čista optika je u pitanju.
Papir je beo i boja se dobija dodavanjem, a ekran je crn i boja se dobija oduzimanjem, što će reći da u srednjim rasponima bude dosta preklapanja, ali što smo bliži krajevima rezultati su sve razigraniji. Ekran sija i uvek je kontrasniji nego što je print na papiru.
[ megapyxeltoda @ 21.10.2007. 12:12 ] @
Paramecijum pa ja nemam komentara na Tvoje postove...!Kalibrator je nepotreban...?!Nema smisla...?chitam danas Tvojih postova svuda ovde i na fotografiji i ne verujem shta chitam...!Toliko kontradiktornosti u Tvojim postovima toliko zelje da se puno kaze a tako malo recheno zaista...Pa hajde kazi Ti meni hoce li bolje raditi loshiji kalibrisan ili bolji ne-kalibrisan monitor...(govorimo o kalibraciji radjenom recimo Spyderom, iako je chak i Adobe gama od koristi...)?ja tipujem na onaj prvi...!

...sve te stvari su malo komplexnije-hoce li nekom neshto raditi posao ili ne i kome je shta bitnije u velikoj meri zavisi i od pojedinca...od sposobnosti da uvidish mane i vrline onoga shto posedujesh pa da kompenzujesh koliko mozesh...
[ Paramecijum @ 21.10.2007. 15:35 ] @
Reći ću ti šta je problem.
Ja nisam u svom životu video monitor koji daje verne osnovne štamparske boje.
To može da znači malo i mnogo.
Ko god ti kaže da ima kalibrisan monitor uzmi čiste boje, cyan ili zelenu na papiru i stavi pored ekrana pa ćeš videti o čemu se radi.
Kalibracija monitora nikome nije pomogla da bolje uradi posao, sama kalibracija ne znači ništa jer postoje neka osnovna pravila koja vrlo malo ljudi primenjuje i uopšte zna, pravila mnogo važnija od kalibracije, jer to što vidiš na ekranu zapravo ne znači ništa, ako modovi za separaciju nisu namešteni kako treba.

Razlog za to je što, Photošop CS 2, 3 a i sve verzije od 5 nagore namerno imaju skénjan mod za kolor separaciju, dakle, ono što je u PS 4 bilo u redovnim opcijama, a to je prava separacija kao sa Hela, nakon toga više ne postoji. Dakle, PS ne može da uradi pretvaranje iz RGB u CMYK po pravim parametrima ni sa jednom jedinom opcijom koju nudi u meniju, tek kada se uđe u setap i malo prodžara gde treba on postaje perfektna mašina.

Evo ilustrativnog primera:
http://www.paramecijum.com/r skini t22t.zip fajl.
Ovo je jedna fotografija u ZIP formatu jer ne može da se kači CMYK format, dakle to je ista fotografija prebačena na dva načina iz RGB u CMYK. Ima smisla otvarati je jedino u Photoshopu. Levo je ono što Photoshop nudi kao svoje rešenje za konverziju, desno je Helova separacija veštački utkana u isti taj PS. Naizgled te dve slike izgledaju isto na ekranu, no, ako bismo ih dali u štampu, ovako kako sada izgledaju, desna slika bi bila mnogo življih i lepših, pravih boja, dok bi leva slika bila tunjava i kao presvučena plavičastom koprenom što je osobina 80% svih fotki koje se sekiniraju i obrađuju kod nas.

Možeš ti na kalibrisanom monitoru ovu levu sliku da podešavaš dve godine ali ako ne znaš da je pretvoriš u CMYK tako da dobiješ varijantu koja je desno, mož se jebatí sa tim poslom.
Lično, verujem da sam u stanju da na crnobelom monitoru uradim kolor separaciju bolje od 90% ljudi koji se tim poslom bave u ovoj zemlji a da oni to isto rade na kalibrisanom monitoru. I da će ono što ja uradim biti vidljivo i osetno bolje u štampi. Ovu opkladu sam uvek spreman da sprovedem bez ograničenja u visini uloga.

Dakle, kalibrisani monitor je nepotrebni luksuz, to je ono što pokušavam da kažem, vrlo je malo tipova monitora koji mogu da se kalibrišu 100% pa i to važi samo u određenim režimima rada. Od prikaza na ekranu, do štampe, dalek je put, za znatnu većinu nepremostiv. Uzmi onu sličicu što sam okačio, pa je daj uz neki posao kada budeš imao parče mesta, u pravu štampariju, na ofsetu da je odrade, pa kada budeš video rezultat, spremi 1000 evra (to je uobičajena cena za ovo) i javi mi se da ti odam kako da to postigneš u svakom trenutku.
[ pajaja @ 21.10.2007. 15:44 ] @
Citat:
Naizgled te dve slike izgledaju isto na ekranu, no, ako bismo ih dali u štampu, ovako kako sada izgledaju, desna slika bi bila mnogo življih i lepših, pravih boja, dok bi leva slika bila tunjava i kao presvučena plavičastom koprenom što je osobina 80% svih fotki koje se sekiniraju i obrađuju kod nas.

Uradi kalibraciju monitora, slike ne izgledaju isto. Desna ima bolji kontrast itd.. Mada zavisi i u cemu gledas to slike...
[ Paramecijum @ 21.10.2007. 15:53 ] @
Razlika postoji, svakako, nemoguće bi bilo dve ovako različito generisane slike dovesti u identičan izgled na RGB ekranu.
Posebno ne na TFT monitoru.
I ima smisla gledati samo u PS ili nekom drugom programu koji pravilno otvara CMYK format, ne u ACDSee gde izgleda nebulozno.
[ vanja.vujaklija @ 03.12.2007. 19:29 ] @
Citat:
Paramecijum
Nema trika da se dobije 100% tačnosti ni na Barco monitorima od 10000 dolara.
Čista optika je u pitanju.
Papir je beo i boja se dobija dodavanjem, a ekran je crn i boja se dobija oduzimanjem, što će reći da u srednjim rasponima bude dosta preklapanja, ali što smo bliži krajevima rezultati su sve razigraniji. Ekran sija i uvek je kontrasniji nego što je print na papiru.



Tačno je da se na Barco monitorima ne može dobiti 100% pokrivenosti štamparskog kolornog prostora. Ali ne zbog emisije i refleksije!
Postoje monitori koji mogu prikazati sav kolorni prostor koji se može dobiti u štampi.
Šta reći, tehnologija napreduje. Ne bi trebalo se tako zaletati sa davanjem informacija koje prethodno nisu proverene.

To što većina ljudi ne zna da koristi opciju koja se zove "color settings" ne znači da se ne može podesiti prikaz da verno odgovara otisku u štampi. Naravno - uz kalibraciju!

Pozdrav!
[ Paramecijum @ 03.12.2007. 21:11 ] @
Može da se podesi da liči.
I to kada imamo šarene slike.
Ali kada se pojave jednolični tonovi onda je plakanje.
Nedavno je Publikum tri puta ponavljao štampu korice za jedan katalog lekova jer nisu mogli ni sa svim monitorima i CTP-om i svom božjom silom zaposlenih da nabodu traženu boju.
Dakle, slika sa utakmice može, ali ton u nekoj boji, posebno ako je drečavija varijanta ne može niti da se namesti na ekranu niti da se postigne u štampi. Jednostavno to su fizička ograničenja ofset štampe koja u četvorobojnoj varijanti daje svega 50% raspoloživih boja (a monitor vidi 100%). Fizička i optička ograničenja monitora takođe onemogućavaju da se dobro prikažu čiste boje, a muljavinu neki minitori rade bolje, neki gore, ali to je u svakoj varijanti muljavina koja zavarava oko više ili manje i ništa preko toga.
[ vanja.vujaklija @ 04.12.2007. 12:43 ] @
[quote]Paramecijum: Može da se podesi da liči.
I to kada imamo šarene slike.
Ali kada se pojave jednolični tonovi onda je plakanje./quote]

Šarene slike u kombinaciji sa tonom na tabaku su problem za štamparije, a ne za prikaz na monitoru. Kontrola porasta tonske vrednosti je rešenje njihovog problema.

Citat:
Paramecijum: Nedavno je Publikum tri puta ponavljao štampu korice za jedan katalog lekova jer nisu mogli ni sa svim monitorima i CTP-om i svom božjom silom zaposlenih da nabodu traženu boju.


Nije problem u tehnici, već u znanju.

Citat:
Paramecijum: Dakle, slika sa utakmice može, ali ton u nekoj boji, posebno ako je drečavija varijanta ne može niti da se namesti na ekranu niti da se postigne u štampi. Jednostavno to su fizička ograničenja ofset štampe koja u četvorobojnoj varijanti daje svega 50% raspoloživih boja (a monitor vidi 100%). Fizička i optička ograničenja monitora takođe onemogućavaju da se dobro prikažu čiste boje, a muljavinu neki minitori rade bolje, neki gore, ali to je u svakoj varijanti muljavina koja zavarava oko više ili manje i ništa preko toga.


Opet netačno. RGB bojeni prostor kao npr. AdobeRGB ne može da prikaže ceo bojeni prostor koji se može dobiti u štampi, a koji je npr. opisan sa ISO coated v2. 100% cijana, zelenkaste boje, 100% žute koje se mogu dobiti u ofsetu nisu definisane u AdobeRGB bojenom prostoru.
Ako već govorimo o tačnim procentima: svi monitori koji nisu "wide gamut" mogu prikazati 90-92% ISOcoated v2 (štamparskog) gamuta, a svi "wide gamut" monitori mogu prikazati ISOcoated v2 gamut sa 98-100% pokrivenosti sa prihvatljivim dE tolerancijama.

Pozdrav,
VAnja
[ Zarko Silic @ 04.12.2007. 13:26 ] @
Kakve veze te vase price imaju sa fotografijama i sa temama na ovom foto forumu?

Procitajte prvi post i uporedite sa sadrzajem ovih vasih!

[ vanja.vujaklija @ 07.12.2007. 08:39 ] @
Citat:
zarsilic: Kakve veze te vase price imaju sa fotografijama i sa temama na ovom foto forumu?

Procitajte prvi post i uporedite sa sadrzajem ovih vasih!


Pitanje je potpuno pogrešno postavljeno!

Za fotografiju i za foto forum dakako da monitori, bilo CRT ili LCD imaju veze. Polemika koju smo vodili jeste unutar postavljene teme.
Jedino što zaista nije, jeste zadata tema u okviru foruma.

Temu bi svakako trebalo prebaciti tamo gde joj je mesto.

Pozdrav,
VAnja
[ Zarko Silic @ 07.12.2007. 09:54 ] @
Prvi post je:

"Moje fotografije koje sam razvijao su ispale katastrofa jer sam ih sve obradjivao na TFT monitoru. Pre neki dan doneo sam CRT 17" i na tom monitoru je sve bilo pogresno prikazano, prosto da nisam mogao da verujem. Da li je problem u monitorima ili u tome sto centri gde se slike razvijaju koriste CRT monitore na njihovim starim masinama? Ne mogu da verujem da cu morati da jednu sliku dva puta obradjuem, tj. jednu za web a drugu za strampu.Slike koje sam obradjivao na CRT monitoru u stampi su izgledale identicne. U cemu je stos ?"

... a postavljen je jer jegulja123 ima problem sa losim rezultatima na FOTOGRAFIJAMA IZ LABORATORIJE ZA IZRADU FOTOGRAFIJA.
Isti problem muci mnoge profesionalne i poluprofesionalne FOTOGRAFE. Najjednostavniji nacin da se to resi je onaj koji sam dao u svoja prva dva (tri) posta. Ovo govorim iz iskustva i dobijeni rezultati u 90% slucajeva su bili prihvatljivi. Bez bilo kakvih posebnih "kalibratora".
Uostalom ko ne veruje neka proveri.
Sve ostalo je OffTopic i mlacenje prazne slame. Od vase "graficke diskusije" jegulja123 sigurno nema koristi, a ne verujem da i bilo ko sa ovakvim problemom koji je uzgred budi receno, prilicno cest.

Citat:
vanja.vujaklija: Temu bi svakako trebalo prebaciti tamo gde joj je mesto.


Ne treba temu nigde premestati. Ona je postavljena na pravom mestu samo je vasa diskusija od nje napravila to da je treba premestiti.


P.S. U nasem kraju, osobe koje se bave grafickim dizajnom vaze za osobe koje se u fotografiju apsolutno ne razumeju. Rezultati koji se dobijaju iz failova koje donose su vrlo cesto ocajni, a price su im najneverovatnije nebuloze (filozofija na visini).
Ne znam kako je kod vas?
[ vanja.vujaklija @ 07.12.2007. 16:10 ] @
Citat:
zarsilic
... a postavljen je jer jegulja123 ima problem sa losim rezultatima na FOTOGRAFIJAMA IZ LABORATORIJE ZA IZRADU FOTOGRAFIJA.
Isti problem muci mnoge profesionalne i poluprofesionalne FOTOGRAFE. Najjednostavniji nacin da se to resi je onaj koji sam dao u svoja prva dva (tri) posta. Ovo govorim iz iskustva i dobijeni rezultati u 90% slucajeva su bili prihvatljivi. Bez bilo kakvih posebnih "kalibratora".
Uostalom ko ne veruje neka proveri.
Sve ostalo je OffTopic i mlacenje prazne slame. Od vase "graficke diskusije" jegulja123 sigurno nema koristi, a ne verujem da i bilo ko sa ovakvim problemom koji je uzgred budi receno, prilicno cest.


jegulja123 je rekao da: ili je problem u monitorima ili u razlici CRT/LCD. Upravo o tome se i radi. Razlika u prikazu određene fotografije na monitoru upravo i zavisi od kalibracije. Naravno da je moguće kalibrisati monitor i bez uređaja - podešavanjem opcija monitora i grafičke kartice. Ali ručno kalibrisati dva različita monitora da daju isti prikaz je noćna mora i suviše sugestivna stvar.
Od "Grafičke diskusije" će imati koristi jer upravo zbog različite kalibracije monitora i verovatno drugačije postavljenih "color settings" opcija u aplikacijama je došlo do drugačijeg prikaza.

Citat:
zarsilic
Ne treba temu nigde premestati. Ona je postavljena na pravom mestu samo je vasa diskusija od nje napravila to da je treba premestiti.


Kakvu vezu ima tema koja govori o "TFT vs CRT za fotografije" sa forumom "Digitalni foto-aparati?

Citat:
zarsilic
P.S. U nasem kraju, osobe koje se bave grafickim dizajnom vaze za osobe koje se u fotografiju apsolutno ne razumeju. Rezultati koji se dobijaju iz failova koje donose su vrlo cesto ocajni, a price su im najneverovatnije nebuloze (filozofija na visini).
Ne znam kako je kod vas?


Jako je teško odvojiti fotografiju od štampe. Postoje naravno slučajevi kad fotografija nema veze sa štampom, ali su veoma retki. Svaka od tih fotografija koju vi fotografi uradite će kad tad završiti ili u nekom katalogu, brošuri, ...
Za mene je proces kontrole boje istovetan i za štampu i za fotografiju. Jedina je razlika tržište: jednima je proizvod otisak, a drugima fotografija. Ali kad tad jedni završe kod drugih i obrnuto i onda u većini slučajeva nastaje problem. Kažem, teško je razdvojiti, ali postoje sistemi koji su namenjeni štamparijama i sistemi koji su namenjeni fotografima.

Pozdrav,
Vanja
[ Tolja @ 15.12.2007. 03:20 ] @
Uh o ovoj temi moze da se pise......
kupite neki od ovih modela ako ocete da se bavite fotografijom
http://www.eizo.com/products/graphics/index.asp
i kalibrisite monitor!

A problemi prilikom stampe a ima ih ...pf...

Ponesite sliku na 100 razlicitih mjesta i svaka ce se razlicito odstampati
Sto se tice fotografskih radnji sve zavisi od masine do masine, ima tu dosta problema
nisu dobro kalibrisane, onda papir nije dobar , hemija nije dobra ............

a sto se tice stamparija opet mnogi problemi..... nanos boja .....
recimo stampate u jednu stampariju i slike recimo izlaze dobro, vlasnik poruci boju drugog proizvodjaca
i sve od dobrog pade u vodu.....

Dobra stvar je ako stamparija ima svoj color profil
jednostavno unesete taj profil i vidite dosta precizno kakav vas rezultat ceka u stampi

Sve u svemu UH.......

I TFT je odlican samo ako se kalibrise
da ne zaboravim nije svaki tft za obradu slike

Zamolio bih jegulja123 da postavi Raw da pogledam tu sliku ako nije problem

[ NShappy @ 15.12.2007. 16:11 ] @
Citat:
Paramecijum
Papir je beo i boja se dobija dodavanjem, a ekran je crn i boja se dobija oduzimanjem...

Ako ne grešim, ovo je prilično pogrešno. Kod papira važi princip ODUZIMANJA a kod monitora DODAVANJA. Ako se recimo crveni papir osvetli belom svetlošću, crvena boja na papiru ODUZME sve boje iz spektra i reflektuje samo crvenu. Vidimo crveni papir. Ako ekran (koji je crn) hoće da svetli crveno, upaliće crvene pixele i DODATI crvenu svetlost u ono što se vidi (a ne vidi se ništa sem tog crvenila jer je ekran crn). Vidimo samo crvenu boju.

[ Paramecijum @ 15.12.2007. 16:25 ] @
I jeste i nije pogrešno.
Ti pričaš o spektru gde se bela sastoji od svih boja i šta ti ja znam.
Ja pričam o tehnologiji. Kako maksimalno približiti ekranski i odštampani prikaz.
Dakle, papir posmatram sa štamparskog stanovišta: imam belu površinu.
Ako želim da ostane bela, ne radim ništa.
Ako želim da ima neku boju na sebi, onda tu boju moram da nanesem.

[ NShappy @ 16.12.2007. 16:28 ] @
A šta se onda "oduzima" od čega kod monitora?
[ Paramecijum @ 16.12.2007. 21:43 ] @
Ugašen monitor je crn.
Da bismo dobili potpuno belu površinu moramo dodati 100% sve tri RGB boje.

Nasuprot tome, papir je beo i da bi ostao beo nije potrebno dodavati nikakvu boju.
Papir i ekran su dva suprotna postupka, RGB ekrana ima svoj negativ, a to su Cyan, Magenta, Yellow... zvuči poznato?
[ NShappy @ 17.12.2007. 15:35 ] @
UF! Postoji ADITIVNI (dodavanje) i SUBSTRAKTIVNI (oduzimanje) metod dobijanja boja. I u našoj naučnoj literaturi, uključujući i knjige iz fizike za srednju školu, se koristi ta terminologija.

Aditivni postupak je lepo objašnjen ovde: http://en.wikipedia.org/wiki/Additive_color
A poseban citat sa iste starnice: Computer monitors and televisions are the most common application of additive color.

Substraktivni postupak lepo je objašnjen ovde: http://en.wikipedia.org/wiki/Subtractive_color
I naravno ključni citat: Colored inks, paints or films placed between the viewer and the light source or reflective surface (such as white paper) subtract wavelengths from this white, and make a color.


Citat:
Paramecijum: ...... i šta ti ja znam.
Bez uvrede, ali hi hi hi! ^^^
[ Paramecijum @ 18.12.2007. 02:01 ] @
To se događa kada ljudi više veruju onome što pročitaju na netu nego svojim očima.
Mi pričamo o različitim stvarima, ti o spektru (gde je bela zbir svih boja) a ja o praktičnim stvarima.
Dakle, još jednom... papir je BEO, prazan, nema ničega na njemu... da bih dobio crnu površinu moram da DODAM boju. Šta je tu sporno?
Ekran je crn kada je ugašen, nema ničega na njemu. Oznaka crne u paleti ekrana je 000000. Šest nula znači da nema ničega... dodavanjem boje kroz tri kanala RGB ekran se prosvetljava do druge krajnosti, kada je mlaz svetlosti maksimalan u sve tri palete... FFFFFF. Šta ovde može biti sporno. Što neko negde to zove drugačije? Što je sa stanovišta spektralne analize jedan postupak aditivan a drugi substraktivan? Ali mi se ne bavimo spektroskopijom, mi pokušavamo da ofarbamo beli papir. I to radimo DODAJUĆI boju iz kantice.

Shvataš li poentu onoga o čemu pričam? Papir i ekran su dva različita sveta, kome se šta dodaje i oduzima nebitno je, postupci dobijanja slike su potpuno različiti i zbog toga nikada neće biti moguća potpuno preklapanje. Što su boje jednostavnije to su razlike veće. Dobri ekrani su baždareni da varaju oko, da u mešavini miliona nijansi i prelaza stvore iluziju da jedno šarenilo liči na drugo šarenilo, ali kada uzmeš čistu boju, svetlozelenu, svetlolila ili azurnoplavo... to NIJEDAN ekran na svetu ne ume da prikaže.

[ NShappy @ 19.12.2007. 12:19 ] @
Stvarno ubiješ u pojam svaku temu u kojoj se pojaviš!

ZAŠTO NA OVOM FORUMU NEMA ONAJ KLIK, PRIJAVI UREDNIKU?
[ vanja.vujaklija @ 19.12.2007. 13:35 ] @
Citat:
Paramecijum: Shvataš li poentu onoga o čemu pričam? Papir i ekran su dva različita sveta, kome se šta dodaje i oduzima nebitno je, postupci dobijanja slike su potpuno različiti i zbog toga nikada neće biti moguća potpuno preklapanje. Što su boje jednostavnije to su razlike veće. Dobri ekrani su baždareni da varaju oko, da u mešavini miliona nijansi i prelaza stvore iluziju da jedno šarenilo liči na drugo šarenilo, ali kada uzmeš čistu boju, svetlozelenu, svetlolila ili azurnoplavo... to NIJEDAN ekran na svetu ne ume da prikaže.


Različiti stavovi treba da postoje. Ali stavovi koji su bazirani na nekim činjenicama, a ne na naklapanjima.
Pravilno kalibrisan monitor sa pravilno postavljenim kolor menadžment opcijama može verno da prikazuje "belinu" papira ili boje. Pitanje je samo novaca koliko boja se može ispravno prikazati (obični/"wide gamut" monitori).

To nije puko teoretsko pretraživanje interneta. To se veoma lako može proveriti u praksi.

VAnja
[ Paramecijum @ 19.12.2007. 16:09 ] @
Citat:
NShappy: Stvarno ubiješ u pojam svaku temu u kojoj se pojaviš!

ZAŠTO NA OVOM FORUMU NEMA ONAJ KLIK, PRIJAVI UREDNIKU?

aha... a ko je tebe terao da se ubeđuješ oko nečega što ne razumeš?
I sada kada se videlo da ne znaš rado bi me prijavio ili ignorisao.

Nikakvu ja temu ne ubijam, samo ne dopuštam da dunsteri prepričavaju hipoteze o mogućnostima uređaja na osnovu ne znam kakvih tekstova nađenih ne znam gde na internetu. Kompjuterski sistem koji može da prikaže 100% cyana na ekranu košta preko 20000€ i ja ga nikada u životu nisam video niti znam nekoga ko jeste. Mislim da ono što niko u celoj državi nema i što niko nema priliku da koristi ne treba da se navodi kao nešto što postoji i što je u upotrebi. To je moj stav.

Uzmite osnovnu kolor kartu sa štamparskim bojama i njihovim negativima, dakle CMYK i RGB i probajte to da dobijete na monitoru.
Ko misli da je uspeo, može da mi se obrati i ponudi opkladu, pa ćemo videti šta će biti.

[ Zarko Silic @ 24.12.2007. 00:06 ] @
Svima je jasno da se fotka na monitoru razlikuje od fotke na papiru. Ne treba tu velika pamet da bi se razumelo.
Osoba koja sedi za monitorom (ma kakvim) mora znati koji je evivalent onoga sto vidi na monitoru i onoga sto ce se od toga dobiti na printu, ili jos vaznije: kakve ce se promene dobiti na printu ako se nesto izmeni na monitoru.

I to je sva mudrost.

Sve to moze bez bilo kakvih kalibratora. Treba samo malo vise platiti monitor kako bi se izvrsene korekcije lakse i bolje mogle uociti.
[ Paramecijum @ 29.12.2007. 19:58 ] @
Evo, danas sam imao priliku da za kratko sedim za monitorom koji daje potpuno identičnu sliku na ekranu sa odštampanim materijalom.
U pitanju je najveća i najbolja štamparija u Srbiji.
U pitanju je monitor od 3000 evra uz koji ide poveći crni zaslon sa tri strane da spreči uticaje sa strane, gde u cenu monitora ulazi i kalibracija od strane proizvođača.
Dakle, fotografija na ekranu i fotografija odštampana je potpuno ista, ako se na monitor gleda tačno iz sredine, bilo koje klimanje u stranu od 15% počinje da menja kolorit, malo i minimalno ali vidljivo.
I dalje imamo na delu efekat koji sam negde pominjao: čiste boje ipak odstupaju, cyan i magenta vidljivo... nameravam ovih dana da malo više istestiram mogućnosti tog monitora kada ponesem svoje primere slika.

Najbizarnije u svemu je što nisam uspeo da zapamtim ime, pet slova, na početku Q. Bio sam potpuno siguran da ću zapamtiti, a na netu ne uspevam da ga nađem, svaka pretraga u svakoj klasi me odvede na dronjavi Samsung kao lider u svemu...
[ Paramecijum @ 30.12.2007. 12:22 ] @
Jedva se setih i još teže ga nađoh:
http://www.quato.de/
ne znam baš tačno koji model, ali pogledaću

Uzgred, za one koji nisu znali, pretraživač http://www.killerinfo.com je po mom skromnom mišljenju (od noćas kada ga otkrih) drastično bolji od Gugla. I u ovom slučaju nalaženja Quato početne stranice.
Mislim da je gugl provaljen u smislu da vešti programeri (hiljade i milioni njih) postavljaju stranice tako da mu budu u vrhu prioriteta a da realno to ne zaslužuju. Killerinfo je prijatno osveženje i upravo tražim način da mu dodelim prioritet kod pretraživanja na mom sistemu. Zasad sam ga smestio kao homepage u Mozili.
[ Zarko Silic @ 30.12.2007. 13:05 ] @
Quato je cest “gost” u Macweltu. Bio sam u prilici da se blize upoznam sa jednim modelom (ne secam se koji) u vreme kad sam odabrao DELL 2405 Ultrasharp (prethodnik 2407-ice).

Stvarno je bio dobar ali mu nisam opreostio 2 stvari: uzasno spor, veliki odziv (nije za video) i veoma, da ne kazem, bezobrazno skup. Skoro 3x skuplji od DELLa.

Za 26“ Quato se mora skoro 2x vise dati nego za Apple 30“. Sto je mnogo mnogo je.

Nisam se dugo zadrzavao kod njega ali me je po svom looku podsecao na Eizo, pa mi je ta razlika u ceni malo licila na maglu (mozda nisam u pravu).
Quato nije proizvodjac panela vec to uzima od firmi kao sto su Samsung, Nec, ili njima slicnih. Razvili su svoj soft i to resili dobro da unovce.
Garancija za 1 mrtav pixel me nije impresionirala. VIEWSONIC je nudi na 5x jeftinijim modelima.

Da ne bude zabune. Monitori su odlicni ali mislim da ne vrede toliki novac.
[ Ivan Dimkovic @ 30.12.2007. 14:53 ] @
Veliki odziv je jednostavno neizbezan ako zelis da imas veliki dinamicki opseg boja - u pitanju je prosta matematika, 8-bitna komponenta boje zahteva vece vreme "shaltanja" piksela od monitora sa 6-bitnim kolornim komponentama u pikselu.

Kako Quato imaju 30-bitnu paletu, dakle jos vise od 24-bita - jasno je sto su spori, ali tu nema pomoci :)
[ Paramecijum @ 30.12.2007. 15:42 ] @
Pa to je monitor za grafičku pripremu, na njemu se ne gleda video i ne igraju igrice.
Kao što je svojevremeno bila Number 9 grafička kartica (nikad prežaljena), koristio sam je krajem devedesetih, nestvarno dobar i oštar prikaz, sumanutih 1450$ plaćena, ali nesposobna da pokrene pacman za dos.

OK, jeste skupo, ali vredi.
No, tu se vraćamo na početak priče. Ima li smisla pozivati se na nešto što postoji u svega nekoliko primeraka u okruženju od 300 km?
[ Zarko Silic @ 30.12.2007. 17:48 ] @
Naravno da nije. To je namenski monitor. Veoma cenim kvalitetne stvari, ali mislim da se za manje novca moze kupiti isto toliko dobar monitor.

Sto se tice bitnosti monitora, pojam me vraca u vreme nastanka prvih CD plejera. Matematika jeste jasna ali se desava nesto drugo. Prvo 4 bitni pa 8 bitni pa 16 bitni pa 1 bitni itd. Na posletku se ispostavilo da je kvalitet povezan sa necim sasvim drugim te se danas "bitnost" ni ne spominje, ili bar ne kao nesto vazno za kvalitet zvuka.
Imam utisak da ce se i sa monitorima slicno dogoditi i to vrlo brzo.

Citat:
[url=/p1809176]Kako Quato imaju 30-bitnu paletu, dakle jos vise od 24-bita - jasno je sto su spori, ali tu nema pomoci :)


Ovo je ok, ali se pojedini proizvodjaci pored nespornog kvalitetnog softa koriste i drugim stvarima, da ne kazem malim trikovima radi dobijanja sto boljeg vizuelnog efekta (Paramecijumovo zapazanje o realnosti boja) koje nisu samo plod softa, ili eventualno HighTech panela. Jedan od tih "trikova" je i upotreba posebnin fluo lampica za osvetljavanje pozadine.
Ne zelim da nipodastam bilo ciji proizvod, ali ako primetim slicne trikove, odustajem od kupovine.

U vreme nabavke DELLa 2405 bio sam svestan da je rec o Samsungu te da 50% placam vise kao brend i da je postojao Samsugngov ekvivalent, sigurno ne bih uzeo DELLa.
[ Paramecijum @ 30.12.2007. 18:40 ] @
Da je Samsung valjao ne bi propao na kompjuterskom tržištu i to u rekordnom roku.
[ Zarko Silic @ 30.12.2007. 18:44 ] @
Ako mislis na LCD, onda gresis?
[ Paramecijum @ 30.12.2007. 18:48 ] @
ne grešim.
Jedna JEDINA firma van USA na celom svetu je uspela da opstane u kompjuterskom biznisu i to je EPSON.
Svi ostali su pukli ili u fazi propadanja. Samsung takođe.
[ gosha @ 30.12.2007. 19:49 ] @
Ja znam da si ti protivnik formiranja misljenja na osnovu podataka sa net-a, pa me zanima iz kog bunara ti vadis ove informacije ?

I ne znam cemu palamudjenje vise oko monitora. Ko moze da gleda u TFT/TN i da obradjuje fotke svaka mu cast. Ko moze da kupi TFT/PVA (po Samsungu) takodje svaka mu cast :)

Ja ostajem na CRT dok god se budem igrao :)

Poz. Gosha
[ Paramecijum @ 30.12.2007. 19:57 ] @
Imam svoje medote... bitno je da sam u pravu.
[ Zarko Silic @ 30.12.2007. 20:09 ] @
Nisi ti mene Paramecijume razumeo. U DELLu kao i u mnogim drugim "brendovima" kuca srce Samsunga. Sve je unutra Samsung, a cena 50% veca.

[ Ivan Dimkovic @ 30.12.2007. 20:16 ] @
Citat:

Imam svoje medote... bitno je da sam u pravu.


Deder, ostavimo se ovih kafanskih naglabanja. Samsung je u samom vrhu proizvodjaca potrosacke elektronike i, sto se LCD ekrana tice, danas je alfa i omega.

I tako ce biti u sledecih nekoliko godina bar. Posle - o tom po tom.

Vratite se na temu.
[ Vole Domu @ 07.01.2008. 12:41 ] @
jao, choveche, shto ne naleteh na ovu temu ranije...
bash sam se rastuzhio kad sam kupio monitor

uzeo sam BenQFP222Wa platio ga skoro 250EUR...

ok, navikao sam ja da radim na svemu i svachemu, ali kad dash velike pare za neshto (a ovo meni jesu velike pare, koshta ko pola kompjutera)
ocekujes kvalitet, prosto mi je neverovatno da ono govance od sad vec 30EUR (Samsungov CRT) moze da ima neku (bilo koju) bolju karakteristiku od ovog chuda od 250EUR....

sto se tice ostalog (filmovi, igrice (koje ne igram ali sam upalio Dawn Of War, koji sam dobio uz graficku cisto da overim ;) monitor je ODLICHAN, ali dzabe mu sve to, kad mi je Photoshop prakticno neupotrebljiv :(

tako da sam reshio da ga prodam,

i sad konacno pitanje, ono sto me zanima je da li vredi (kad ga prodam)
da dodam kesh i uzmem Samsung 226BW ili da se ipak vratim na dva 19"CRTa???

znachi prichamo konkretno samo o OBRADI FOTOGRAFIJA,

nemam para za Quato i ostala chuda od po 3000EUR , ali da li se sto se tice obrade fotki primecuje razlika izmedju ovog Benqa i Samsunga?
posto mi Benq za gledanje filmova vrshi posao....


zhivi billi, hvala unapred!
[ Vole Domu @ 07.01.2008. 13:00 ] @
Sad gledam neshto Samsungove monitore,

i pogubio sam se da budem iskren, :)


izvinite sto postavljam ovde pitanja a ne na forumu za monitore, ali posto me trenutno zanima samo obrada fotografija, zaelim da cujem misljenje ljudi sa ovog foruma...


koja je razlika izmedju Samsunga 226 BW i CW???

imaju iste karakteristike potpuno samo sto CW ima i analogni, i skuplji je 200EUR
[ Abdee @ 07.01.2008. 13:32 ] @
CW bi trebao da ima siri gamut ali iskreno, za bas bas bas ozbiljno bavljenje obradom fotografija jedina prava opcija je neki PVA makar i manje dijagonale. Lepo je imati 22" jer je super i za filmove i sl. zajebavancije ali ako ce na tom displeju najvise da cuci PS mozes da imas sitnih problema...

Sta god da uzmes, geldaj da nekako dodjes do hw kalibratora.
[ Vole Domu @ 07.01.2008. 13:42 ] @
da, pa dobro, svestan sam da za ove pare moraju da se prave kompromisi,
zelim I da gledam filmove na svom monitoru...

ne bih sebe nazvao bas bas bas ozbiljnim fotografom :)
ako me razumes,
ne zaradjujem za zivot od toga....

a, ako vec uzimam manju dijagonalu onda bih uzeo CRT 19",

al' hajde mi predlozi neki dobar PVA TFT u rangu do 350EUR da pogledam za svaki slucaj... (ako postoji PVA do 350EUR, :)


ono sto mene zanima ustvari, da li cu ja na polju obrade fotki osetiti PRIMETNU razliku izmedju ovog Benq-a koji imam i 226CW-a?

[Ovu poruku je menjao Vole Domu dana 07.01.2008. u 15:10 GMT+1]
[ StORM48 @ 07.01.2008. 13:45 ] @
971P je PVA, 19", 5:4.
Samo je cena oko 380€. Ali, rekao bih da PVA ne može ni da se nađe nešto posebno jeftinije. Ako uopšte može da se nađe jeftinije.

Pozdrav
[ Abdee @ 07.01.2008. 13:57 ] @
Citat:
da li cu ja na polju obrade fotki osetiti PRIMETNU razliku izmedju ovog Benq-a koji imam i 226CW-a?



E to niko ne moze da ti kaze...

Znas, ne misli o monitoru kao o samostalnoj "jedinki" jer se ceo proces sastoji od vise koraka tj. radi se o nizu fotografisanje-obrada-stampa. PVA ti omogucava da precizno u koraku br. 2 pripremis fotku za korak br. 3 :)

Sa druge strane, za razliku u ceni mozes da uzmes neki lep inkdzet koji ce ti daleko vise znaciti u fotografskom zivotu od PVA monitora...
[ Vole Domu @ 07.01.2008. 14:28 ] @
"E to niko ne moze da ti kaze... "


kako MUDRO recheno,


pa ne znam choveche,,,,
ali ipak nije za dzabe skuplji, mora neka razlika da se oseti...

sto se tice niza fotografija-obrada-shtampa,

stvari stoje ovako, fotografije stvarno retko radim, a kad ih radim onda idem u fotoradnju, ne shtampam ih kuci,

PS stvarno mnogo koristim, i bash zbog toga mi se ne svidja cinjenica da ono sto vidim na ekranu nije kako stvarno jeste, sto onda vodi do pitanja "sta tebe briga kako stvarno jeste, ako neces stampati"
ali, ne znam, ne mogu nekome da posaljem fotku a da pjma nemam kako ce je on videti na svom CRTu ili cemu god :?
npr. ako sad posaljem fotku na ReFoto konkurs (digitalno, bez stampanja i poshte) ne mogu da znam da li oni vide isto sto i ja....

nekako otkad imam novi monitor se osecam nesigurno, plashim se da upalim PS, a i ako ga upalim onda obavezno sacuvam i neobradjenu verziju fotke, prosto zato sto pojma nemam ako sam unakazio fotku a na mom novom monitoru ona deluje savrsheno....

:???

Mislim da cu ipak da se pruzim tih 100EUR vishe i da kupim 226CW,
i da za sada zaboravim i PVA i CRT...
i onda da se posvetim kalibraciji sto vishe mogu, a onda kad upalim PS da se trudim da ne pomeram glavu ni levo ni desno ni gore ni dole

uf, koja frka, jbt...


imam neki osecaj da ce se uskoro pojaviti neka jako jeftina sveobuhvatna varijanta monitora i da cemo svi zaboraviti dileme koje smo imali pri prelasku, a da ce se par nas koji su resili da kupe ove skupe TFTove osecati kao ovce
[ Abdee @ 07.01.2008. 14:50 ] @
Citat:
a da ce se par nas koji su resili da kupe ove skupe TFTove osecati kao ovce


Ne zanosi se mislju da kupujes skup monitor. Svi pomenuti modeli su manje ili vise "potrosacki" i prilagodjeni siromasnim umjetnicima :) Oni stvarno skupi monitori su daleko skuplji od ovih nama skupih :)


P.S. Sta te boli uvo kako ce tvoju fotku da vide drugi na svojim monitorima? Trudi se da kod tebe sve bude namesteno i kalibrisano kako treba a za druge te boli cuna... Sa foto radnjama (primer) koje drze do sebe i imaju dobru opremu (verovatno) neces imati problema...
[ gosha @ 07.01.2008. 14:52 ] @
226CW-226BW imaju slicnu cenu kao i 971P

E sada ako ti je toliko bitan izgled fotografije oprosti sebi 3" i uzmi 971P :)

Ioanko si do skora radio sa realnih 18", a sa 971P ces imati svih 19".

Poz. Gosha
[ Abdee @ 07.01.2008. 15:03 ] @
I bilo koji da kupujes nosi sa sobom neki od programcica za testiranje monitora i na licu mesta se uveri da je sve kako treba. Ustedeces sebi mnogo vremena i zivaca.
[ Vole Domu @ 07.01.2008. 16:02 ] @
"Ne zanosi se mislju da kupujes skup monitor. Svi pomenuti modeli su manje ili vise "potrosacki" i prilagodjeni siromasnim umjetnicima :) Oni stvarno skupi monitori su daleko skuplji od ovih nama skupih :)"

hahahaha, da, pa znam ja to, nego znas kako, ja fotkam sa FUJIs6500 koji sada moze da se nadje za manje od 300EUR, a to je ipak najbitniji deo procesa (po meni), ipak (u mom slucaju) 70% fotografije nastaje pri samom fotografisanju, osim u retkim slucajevima kada PS bash izvuce stvar...
i onda se osecam kao debil ako platim monitor vishe od aparata a onda josh i ne dobijem sve bash kako treba...


"Trudi se da kod tebe sve bude namesteno i kalibrisano kako treba a za druge te boli cuna... "

pa, da, u pravu si... hvala na hrabrenju :)


"226CW-226BW imaju slicnu cenu kao i 971P

E sada ako ti je toliko bitan izgled fotografije oprosti sebi 3" i uzmi 971P :)"

pa, znam, u tih 3" i jeste problem, jer bih ja hteo I da gledam filmove na ovom kompu...

ali ko sto kazes do skora sam ih gledao i na 17" CRT pa se nisam zalio....

razmislicu jos malo, ali def sam suzio izbor na 971P i 226CW....



Hvala puno svima na pomoci, javljam ako/kad sta uradim


[ StORM48 @ 07.01.2008. 16:16 ] @
Citat:
Vole Domu: razmislicu jos malo, ali def sam suzio izbor na 971P i 226CW....


Nemoj se uvrediti, ali Ti zaista imaš veliki problem ako ova dva monitora stavljaš u istu rečenicu.
Prvi je jedno 500% kvalitetniji i upotrebljiviji od ovog drugog. Dva sveta. Drugi je čist low-budget-low-class-every-guy monitor, a prvi (moglo bi se reći) već čuvena P serija. To je kao da si rekao - suzio sam izbor automobila na Audi A8 i Fiat Stilo karavan. Nit' im je namena ista, a o kvalitetu...

226 bi morao da ima, ne tri, nego 33" veću dijagonalu da bi makar u tom smislu mogao da se kolje sa P serijom. A osim toga, ne vidim kako bi mogao biti zadovoljniji tim monitorom, kad nisi Benq-om. Ovaj je "kao" čudo? E pa nije, nažalost. Samo ćeš ponovo da posećuješ oglase, koliko vidim.

Babe i žabe, najblaže rečeno.

Pozdrav
[ gosha @ 07.01.2008. 16:29 ] @
Citat:
Vole Domu
ali ko sto kazes do skora sam ih gledao i na 17" CRT pa se nisam zalio....


Kod CRT monitora dijagonala vidljivog dela je za 1" manja. Znaci gledao si sliku dijagonale 16" , a sada ces gledati 19".

19x2.54=48.26cm to je samo 2-3 cm manje od standardnih televizora.

Ako ne igras igrice sve je jasno :)

Poz. Gosha
[ StORM48 @ 07.01.2008. 16:38 ] @
Tačno.
A na stranu što Ti za klasičnu fotografiju više pogoduje klasičan 5:4 monitor, nego wide.
Već je pisano na ovu temu (u forumu "Video karte i monitori"), ali da napomenem i ovde: dijagonala wide i klasičnog monitora se ne da porediti, jer geometrija kaže da dva monitora iste dijagonale, a različitih proporcija NEMAJU istu površinu, te je wide monitor po površini bitno manji od 5:4, odnosno 4:3 monitora iste dijagonale.

Visina te nabeđene 22-ojke je čak i neki milimetar manja od 19-ice 5:4. za detalje - http://www.elitesecurity.org/p1644751.

Zašto je ovo bitno? Zato što dobitak u inčima onda ne možeš posmatrati u smislu "do sad sam imao ovoliko, a sad ću imati 5 inča više", jer to nije uporedivo na monitorima različih proporcija.

Pozdrav
[ Vole Domu @ 07.01.2008. 17:11 ] @
Citat:
StORM48: Nemoj se uvrediti,

ne, naravno, cenim direktnost...

Citat:
StORM48: To je kao da si rekao - suzio sam izbor automobila na Audi A8 i Fiat Stilo karavan. Nit' im je namena ista, a o kvalitetu...

226 bi morao da ima, ne tri, nego 33" veću dijagonalu da bi makar u tom smislu mogao da se kolje sa P serijom. A osim toga, ne vidim kako bi mogao biti zadovoljniji tim monitorom, kad nisi Benq-om. Ovaj je "kao" čudo? E pa nije, nažalost. Samo ćeš ponovo da posećuješ oglase, koliko vidim.

Babe i žabe, najblaže rečeno.

Pozdrav


pa o tome se i radi, sto bih ja da uzmem i babu i zabu, a sve to za ne bash velike pare, :)

razumes?

to za dijagonalu i za povrshinu ekrana je naravno tachno i ja to znam, ali kada gledash film onda su "crne trake" manje i onda stvarno imash dobit kad uzmesh 22"
a ja stvarno PUNO gledam filmove...

ali ubedili ste me ti i Gosha,

"Ako ne igras igrice sve je jasno :)"
"A osim toga, ne vidim kako bi mogao biti zadovoljniji tim monitorom, kad nisi Benq-om."
pa jesam ja zadovoljan Benqom dok ne upalim PS :)

ali ko shto rekoh you said it all, otpisujem 226BW
i ako uspem da prodam benqa uzimam 971P

Znas sta me samo zanima,
da li bi mi bila isplativija opcija da uzmem sad recimo 19" CRT (ima jedan lik na ES prodaje za 80EUR samsung)
i sachuvam BenQa da na njemu gledam filmove???


tj sad ponovo isto pitanje, da li je po prikazu bolji 19" CRT samsung ili 19" TFT???
[ StORM48 @ 07.01.2008. 17:22 ] @
Heh,
Ako bi već išao na CRT, bolji je Sony Trinitron 19"-22" CRT, Philips Brilliance 109P - 202P ili Viewsonic P225f, koji god da nađeš, a cena im nije značajno viša od te koju si pomeuo (100-120€), a oni su way-better od tog (i bilo kog drugog) Samsung CRT-a. Mogu se naći po oglasima i sasvim se dobro kalibrišu.

Poređenje 971P i bilo kog CRT-a je u najmanju ruku nezahvalno. TFT je novija tehnologija i još uvek pati od neki problema, ali su oni kod 971P značajno potisnuti, pa gotovo i da nema nekih razloga zašto bi uzeo CRT, pogotovo kada znamo da Ti za neki veći CRT treba baš stabilan i velik primerak radnog stola.

CRT, u tom smislu, dolazi kao preporuka jedino ako se odlučiš za ovu varijantu da zadržiš postojeći Benq i time uštediš nešto para.

Ako ipak odlučiš da će to biti TFT, onda je 971P best-buy. Samsung CRT je najlošije rešenje, kako god okreneš i ko mu god bude protivkandidat u izboru.

Pozdrav
[ Zarko Silic @ 07.01.2008. 17:41 ] @
CRTovi su kao dinosaurusi.
Veliki i izumrli.

Sto god ga pre zaboraviti, bice vam lakse.
[ vanja.vujaklija @ 08.01.2008. 15:13 ] @
Citat:
 Paramecijum: I dalje imamo na delu efekat koji sam negde pominjao: čiste boje ipak odstupaju, cyan i magenta vidljivo... nameravam ovih dana da malo više istestiram mogućnosti tog monitora kada ponesem svoje primere slika.


Samo uzmi u obzir da kada upoređuješ otisak iz štampe i prikaz na monitoru da koristiš dnevno svetlo (u vidu svetlosnih kutija sa D50) i to ne većeg intenziteta od 600 lux. Cijan, kao što sam i ranije govorio, može da se prikaže sa odgovarajućom tolerancijom samo na "wide gamut" monitorima.

Sve najbolje u 2008!
VAnja
[ vanja.vujaklija @ 08.01.2008. 15:36 ] @
Citat:

Zarsilic: Za 26“ Quato se mora skoro 2x vise dati nego za Apple 30“. Sto je mnogo mnogo je.


Nisu uporedive kategorije. Apple nije profesionalni monitor za pripremu za štampu i fotografiju. On je prilagođen Adobe RGB bojenom prostoru koji je zasnovan na gami 2.2 i D65. Uslovi koje zahteva štampa jeste gama 1.8 i D50. Svaki monitor sa hardverskom kalibracijom može da reprodukuje bilo koje uslove. Sve ima svoju cenu!

Citat:

Nisam se dugo zadrzavao kod njega ali me je po svom looku podsecao na Eizo, pa mi je ta razlika u ceni malo licila na maglu (mozda nisam u pravu).
Quato nije proizvodjac panela vec to uzima od firmi kao sto su Samsung, Nec, ili njima slicnih. Razvili su svoj soft i to resili dobro da unovce.
Garancija za 1 mrtav pixel me nije impresionirala. VIEWSONIC je nudi na 5x jeftinijim modelima.

Da ne bude zabune. Monitori su odlicni ali mislim da ne vrede toliki novac.


Istina je da nije proizvođač panela, ali panele kupuje od Hitačija i svi ti paneli su S-IPS. Suština i jeste u tome da se nađe njegova konkretna primena.

Pozdrav,
VAnja
[ cozmo_im @ 10.01.2008. 13:38 ] @
Novi dodatak, sveze kalibrisan...





Odlican je, ali je i cena odlicna...
[ gosha @ 10.01.2008. 15:24 ] @
Lepo, lepo, cestitam.

Ako ti nije tesko obradi jednu fotku na tom monitoru i na nekom drugom da vidimo razliku i koliko su nama sjeb.... kucni monitori.

Poz. Gosha
[ dekster2 @ 10.01.2008. 15:43 ] @
Pricate o monitorima i fotografiji i pominjete neke monitore koji su me
stvarno nasmejali u 2008-oj.
Monitor koji je pravljen za graficare je SG ili prosto SILIKON GRAFIK.
Ako za pozadinu monitora se kaze belo,onda je to na silikon grafiku belo.
pozz svima.
[ Ivan Dimkovic @ 10.01.2008. 15:55 ] @
[quote]
Monitor koji je pravljen za graficare je SG ili prosto SILIKON GRAFIK./quote]

Jos kada bi SGI postojao u 2008 ;-)
[ Zarko Silic @ 10.01.2008. 16:22 ] @
Sve smo to videli: i Silicon Graphics i LACIE i mnoge druge.
Mnogo para, a malo muzike i mnogo, mnogo raznoraznih trikova. To nisu monitori za fotografiju, a pogotovo nisu za kucnu upotrebu.
Vecina nas fotoamatera i poluprofesionalaca traze kvalitet, ali traze i nesto siru upotrebnu mogucnost pa shodno tome zahtevaju kompromis od monitora. Za fotografiju treba da bude sto bolje, ali se zahteva da ni video nije los.

Mislim da za monitor ne trba mnogo vise platiti od 500E.
[ cozmo_im @ 10.01.2008. 20:46 ] @
Upravo i ja mislim to isto sto i Zarsilic. Naime, tehnologija stampe kod nas, a delom i u Evropi (radio sam dugo godina sa jednom od najjacih stamparija u Evropi) jednostavno i dalje nije savrsena (mislim na proces stampe, ne samo na profile, kalibraciju i slicno) i tesko da ce se, jos duze vreme, imati za shodno da se kupuju monitori od 1000 i kusur evara, jer jednostavno i sasvim solidan monitor ce zadovoljiti potrebu za dobrom pripremom koju stamparija opet nece 100% propratiti.

Radili smo pre 5-6 godina pripremu na dosta losijim monitorima nego sad i u dosta slucajeva sama stamparija nije zadovoljila max. kvalitet, jednostavno je to tako (pa cak i u stampariji koja vredi milijardu evra, sa najmodernijim masinama koje postoje, sa covekom koji je zaduzen samo za jedan posao, nikad nije postignut bas 100% kvalitet, a mislim da je to i nemoguce zbog fizickih ogranicenja samog procesa). Mozda monitor moze, kod iskusnih, da samo poboljsa percepciju i kvalitet obradjenog fajla za neki procenat, ali ako finalna karika u lancu to ne moze 100% da isprati, onda bez problema moze da se nadje kompromisno resenje u rangu cifre koju je Zarko pomenuo...

Mi smo, eto, nabavili QUATO sad par komada, ali za licnu upotrebu ga nikad ne bih uzeo, Samsung 226 BW koji je sad vec 400e moze da zadovolji, bez ikakvih problema u procesu stampe koji se koristi u ovoj zemlji.

Inace, radio sam u staroj Birografici (sada Rotografika) sa matorim Zoltanom koji je obradjivao fotke na BW monitoru...
[ dekster2 @ 10.01.2008. 21:24 ] @
Kod mene sgi radi.2001 i nema prevare po pitanju slike.Sutra idem po sony 520.
A imam i asus 202 20* i on me uvek oraspolozi sa svojom crvenom i zelenom koja
prelazi u fluorocentnu gde bi joj bilo koji sprej pozavideo.Za senke i crne detalje nepricam
posto one ne po sto je.toliko o jeftinim tft(200€).
[ vanja.vujaklija @ 11.01.2008. 15:44 ] @
Citat:
cozmo_im
Mi smo, eto, nabavili QUATO sad par komada, ali za licnu upotrebu ga nikad ne bih uzeo, Samsung 226 BW koji je sad vec 400e moze da zadovolji, bez ikakvih problema u procesu stampe koji se koristi u ovoj zemlji.

Inace, radio sam u staroj Birografici (sada Rotografika) sa matorim Zoltanom koji je obradjivao fotke na BW monitoru...



Zašto se Samsung 226BW ili neki drugi sličan TFT monitor ne može koristiti za ozbiljnu obradu fotografija može pokazati sledeći primer:

Razvuče se ferlauf u Fotošopu s leva na desno od RGB(0,0,0) do RGB(255,255,255) i uporedi se sa ferlaufom koji je dobijen u štampi.
Ukoliko nemate odštampan takav ferlauf pogledajte samo da li je grej balans neutralan i kako su raspoređene tonske vrednosti od 100 do 0. Naročito pogledajte raspored tonskih vrednosti na polovini od 100 do 50!
Da li je grej balans neutralan?
Da li je raspored tonskih vrednosti pravilan?

Pozdrav,
VAnja
[ cozmo_im @ 11.01.2008. 17:14 ] @
Pa tako je na vecini TFT monitora, nema tu leka (to je prvo sto gledam na monitoru), osim da se plati preko 1000e i uzme neki od pomenutih u ovoj temi. QUATO nema taj problem ali zato i kosta.

Kompromisi se moraju napraviti, a pri tom tesko ce neko za kucnu upotrebu kupovati monitor od 1000e i vise, te se ovaj monitor (226 BW) namece kao OK izbor.

Drugo je kad radis negde gde maticna kuca moze da priusti opremu, a drugo je kad kupujes opremu u neke licne svrhe ili radis privatno kuci i nemas tolika sredstva.

Mora biti kompromisa.
[ vanja.vujaklija @ 14.01.2008. 16:33 ] @
Citat:
cozmo_im: Pa tako je na vecini TFT monitora, nema tu leka (to je prvo sto gledam na monitoru), osim da se plati preko 1000e i uzme neki od pomenutih u ovoj temi. QUATO nema taj problem ali zato i kosta.
Kompromisi se moraju napraviti, a pri tom tesko ce neko za kucnu upotrebu kupovati monitor od 1000e i vise, te se ovaj monitor (226 BW) namece kao OK izbor.
Drugo je kad radis negde gde maticna kuca moze da priusti opremu, a drugo je kad kupujes opremu u neke licne svrhe ili radis privatno kuci i nemas tolika sredstva.
Mora biti kompromisa.


Jeste, kompromisa mora biti. Ali samo jednim izborom čovek zaista jeste ili postaje profesionalac?
Naravno da to nije jedini uslov. On je samo jedan od.

Pozdrav,
VAnja
[ popacp @ 25.09.2009. 18:28 ] @
Da li se situacija na tržištu nešto promenila od onda? Recimo da bih mogao da izdvojim 350 evra za 971p.

Spominje se T serja, u kojoj ima i jeftinijih modela (npr T220, T200)??? Koja je tu fora?

ViewSonic?
[ StORM48 @ 25.09.2009. 23:40 ] @
Ne treba brkati Samsung Txxx i Samsung xxxT. Potonji su PVA, a ovi prvi nisu.

971P je PVA, iako ne spada u xxxT seriju.

Pozdrav
[ popacp @ 26.09.2009. 01:23 ] @
Znao sam da postoji neka caka :) Hvala Storme.
Izgleda da je 971p tenutno najjeftiniji monitor koji može da posluži.
[ ludi_splićo @ 28.09.2009. 19:41 ] @
I od ove silne rasprave jeste li došli do zaklučka je li bolji LCD ili CRT?

Jel valjaju išta LCD-ovi Dell 2009wa i HP LP2275w(sa ovoga sada pišem)?
[ StORM48 @ 28.09.2009. 19:59 ] @
Tema je stara poprilično.

Nema dileme da su TFT monitori preuzeli primat poslednjih godina, iako takođe nema dileme ni da su nezasluženo glorifikovani prvih godina obitavanja na tržištu, jer su najbolji CRT monitori bili jednostavno MNOGO bolji po svim parametrima, osim po dizajnu.

Sada je situacija prilično drukčija. Najpre jer su TFT monitori poboljšani po svim parametrima za jedno 500%, ali i zbog toga što je CRT tehnologija odavno poslata u penziju i ništa se nije radilo na njenom unapređenju. Mislim - sasvim opravdano. E sad, sasvim je neopravdano dranje kupaca na konto "nove TFT tehnologije", koja je sve samo ne nova u pravom smislu reči, a dodatno je u proizvodnji oduvek mnogo jeftinija nego CRT.

No dobro, to su tržišni zakoni - oduvek su oni, koji iz snobovskih ubeđenja moraju da imaju svaku novu igračku prvi, bili pokusni kunići za tehnološke vratolomije. Na sreću nas ostalih (a na njihovu žalost ), da nije njih, cene još ne bi pale.


A ova dva monitora, da li valjaju... biću sasvim skroman i reći da iskreno ne znam, jer - nisam ih koristio. Ustvari - prvi nisam ni probao, a ovaj drugi jesam relativno kratko, ali ga nisam kalibrisao, pa ne znam šta konkretno pruža. Na prvi pogled - pristojno.

Pozdrav
[ Zarko Silic @ 28.09.2009. 20:50 ] @
Dell, naravno; samo ne taj vec 2209WA.
[ ludi_splićo @ 28.09.2009. 20:57 ] @
Hvala zarsilic na ispravci, pogriješi sam napisavši 2009 umjesto 2209.
[ popacp @ 29.09.2009. 16:49 ] @
Ovo mi se sviđa, mislim da ću njega pazariti ...ali nešto ne vidim da ga trenutno ima u Srbiji?

Evo jednog mini-testa na srpskom i jednog profi testa na engleskom.

Citat:
Also positive is the homogenous illumination and very good image quality in the factory settings. Here, the e-IPS panel plays out its strengths. Saturated but not exaggerated colours give reason for enthusiasm. Because of very good grey gradient display, banding is never an issue. After calibration to sRGB, the result can only be described as perfect.
[ ludi_splićo @ 29.09.2009. 17:45 ] @
Ako se ne varam ovaj Dell je sRGB monitor sa E-IPS matricom od LG.Displaya, dok je npr. moj HP LP2275w, sa kojim sam stvarno prezadovoljan, wide gamut sa S-PVA metricom od Samsunga.

Ja da imam novca bih definitivno kupio HP LP2480zx.
[ EmirHozic @ 29.09.2009. 17:47 ] @
trenutno koliko znam najbolje monitore ima HP u saradnji sa DreamWorksom , dreamvision ako se ne varam
interesantno je da najnoviji modeli elitebook laptopa imaju ovaj tip ekrana iako im je cijena pomasna
[ Zarko Silic @ 29.09.2009. 18:04 ] @
Sve to stima ako ubodes dobar primerak.

Kod HPa nikad nisi siguran sta ces dobiti (ni oni ne znaju sta se sve pakuje). Ume da bude dobar (cak sto vise, extra), a ume da bude i neopisivi krs.

Dell je uvek standardno dobar.


P.S. PVA matrica nije bas najsrecnije resenje za fotografiju. Pogotovo ove nove u lowKost varijanti.
[ ludi_splićo @ 29.09.2009. 18:46 ] @
Ne bih se složio da je Dell standardno dobar, i oni i HP su u prošlosti šarali sa tipovima matrica u istom modelu monitora, a u ostalom oni samo pakiraju to tako da retzultat kvalitete slike najviše ovisi o matrici dok je još važna mogućnost parametara slike. Evo npr. jedine razlike kod Della U2410 i HP-a LP2475w bi trebala bbiti mogučnost parametara slike, ostalo je isto zboj jednake LG-Displayove H-IPS matrice.

Koliko je dobar sam primjerak ovisi o matrici što znači da ne ovisi ni o Delle ni o HP-u jer ih oni i ne proizvode. Najčešći problem je probijanje pozadinksog osvjetljenja koje je nekada više, a nekada manje izraženo no uvijek je prisutno, to se riješi sa ugradnjom LED Local Dimming(potrebo razlikovati od Edge LED-a) umjesto klasičnog CCFL. HP Dreamcolor LP2480zx ima Local Dimming LED.

Zašto VA nije najsretnnije rješenja za fotku, zašto ih onda EIZO ugrađuje? Ako misliš na ove nove C-PVA Samsungove matrice, za njih se sleažem da nisu najsretnije rješenje.

Vjerojatno ću u sječnju mjesecu uzet još jedno računalo koji će biti bazirano na nekom LGA1156 procesoru pa ću malo kasnije i Dell 2209wa upiknut.


Gledam sada neke stare postove i neke mi se stvari smiješne čine, evo npr. neka pisanja o Samsung 226BW, danas je to i za monitor sa TN matricom loš. Stvarno cijene idu dole, a bome i kvaliteta monitora.






[Ovu poruku je menjao ludi_splićo dana 29.09.2009. u 20:06 GMT+1]
[ EmirHozic @ 01.10.2009. 19:48 ] @
evo u novom bugu test monitora i u njemu jedan samsung nova neka pva derivacija, jeftino, mislim razumna cijena, a kazu prikaz boja ok
[ Zarko Silic @ 02.10.2009. 17:46 ] @
........