[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 06.08.2007. 23:33 ] @
Stavio sam Leoparda na ext HDD, pa čitam koji je minimum hardverskih zahteva...znači, zvanično je ono za izostanak podrške za G3.

Citat:
System requirements
You must have a Macintosh computer with:
• an Intel processor or a PowerPC G4 (800 MHz or faster) or G5 processor
• a DVD drive
• built-in FireWire
• at least 512 MB of RAM (additional RAM is recommended for development
purposes)
• a built-in display or a display connected to an Apple-supplied video card supported
by your computer
• at least 7 GB of disk space available, or 12 GB of disk space if you install the
developer tools


Znači G3-ke zaista nisu podržane. E sad, verovatno će se u dogledno vreme pojaviti i patch koji će dozvoliti instalaciju Lea i na slabije mašine (ne znam da li postoji G3-ka brža od 800MHz), kao što su to "dobri ljudi" uradili za Aperture, kome je minimum hware req bio G5 na 1.5GHz sa 1GB RAM-a, za laptopove isto to, samo G4 sa 15" i 17" ekranom i, samim tim, malo većom rezolucijom (npr. zbog toga PB 12" nije u startu podržan, jer ima rez od 1024x768 i slabiju gfx {nVidia 5200Go sa 64MB}).

Evo još jednog zanimljivog citata iz Read Me-ja :)

Citat:
Migrating iCal data from Mac OS X Tiger to Mac OS X Leopard
If you use iCal and migrate from Mac OS X Tiger to Leopard, be sure to open iCal in
Leopard before you open Mail. If you don’t you will not be able to create To Do notes
in Mail.

.Mac syncing with Mac OS X Tiger and Mac OS X Leopard
.Mac syncing in Leopard introduces a new mechanism which does not sync with older
systems. Because of this you can not sync contacts, calendars, and bookmarks with
Panther or with Tiger 10.4.6 or earlier.
To sync Leopard with Tiger 10.4.7 or later, you must update .Mac syncing on the Tiger
system. However, you cannot use that Tiger system to sync with other Tiger or Panther
systems.

To update .Mac syncing on a computer using Tiger to sync with Leopard, first sync all
your data on Tiger. Next, copy transitionDotMac.sh and UnregisterDotMac, located in
/usr/bin/ on the Mac OS X Install DVD, to your Tiger system. Finally, in Terminal run
the copy of transitionDotMac.sh on your Tiger system.
If you want to revert your Tiger computer to the earlier mechanism so that it works
with other Tiger and Panther systems, run the transitionDotMac script again.


Instalacija, osim vizuelnih detalja, nije menjana. I dalje se neinstaliranjem drajvera za štampače i dodatnih jezika za sistm cela instalacija može smanjiti za par gigabajta.



Za cirka 12 minuta je instalacija bila gotova.



Kad se Leopard podigne, prvo što pita je da li želite da startujete Time Machine. Na donjem screenshotu se vidi inovi izgled Findera. U Docku su dve nove ikonice..Spaces i Time Machine. Primetićete da su umesto trouglića, otvorene aplikacije obeležene nekom svetlucavom tačkom. Malo je slabije uočljivo..možda je i pozadina doprinela tome. U prvi mah sam mislio da je to neki odsjaj sa novog docka.



U Preferances prozoru dve novine..Parental Control i Time Machine. Sve ostalo je manje više isto (Nije više Dashboard&Exposé, već Exposé&Spaces).
Takođe, možda se na screenshotu može videti, ali i ne mora, ali kad upalite Leoparda, ćete definitivno videti, shade koji prozori bacaju na podlogu je kod Leoparda većeg radijusa, ali manjeg intenziteta, pa mi izgleda irealno. Verovatno samo stvar navike :)



Inače, sve boje su intenzivnije, što se baš primeti kad se pogleda u tri dugmenceta za kontrolu prozora (. - +), koji blješe.

Time Machine nisam probao, nemam još spreman disk za to, instalirao sam 10.5 na ext USB, tako da sam ga u međuvremenu ubio, da bih ga stavio na laptop, gde ću ga moći inttenzivnije koristiti.




Ali, probao sam Spaces. Da, to je ona alatka odavno poznata Linuxašima :) Lepo radi, brzo prebacuje sa ekrana na ekran, u startu dolaze samo 2 spejsa, ali se može dodati još, po želji, i ono što kod Linuxa nije bilo, spejsovi se mogu dodavati i samo po vertikali ili samo po horizontali, tako da prebacivanje između njih bude vizuelno koninuirano i očekivano (umesto cik-cak kad imate 2x2 spejsa). Kao i Exposé-u i Dashboard-u, moguće im je dodeliti hot corner, pa da iskaču na dodir miša, ali se mogu menjati i putem shortcuta na tastaturi.



Network prefs panel je redizajniran, sa vizualnim indikatorima aktivne konekcije. Detalje nisam proveravao.



Par poboljšanja UI-a sam primetio u meniju na desni klik, gde su sada ubačene nove opcije: Create disk image from "folder" i Send "folder" to Bluetooth Device, za koje sam u Tigru pravio Finder plugin ili imao bluetooth file exchange ikonicu u docku. Takođe su zaobljeni ćoškovi menija.



Dodat je novi mod pregledanja, Cover Flow fazon, to ste već videli po prezentacijama na Apple-ovom sajtu. Očigledne promene na bolje.



Sam CoverFlow, kad se koristi za pregled fotki, odnosno, ovde pregledam ikonice, koje su transparentne, izgleda neverovatno realno. Valjda tome doprinosi dobro prepoznavanje alfa kanala, koji se menja crnom podlogom, pa se dobija blesav 3D efekat :)



Još jedna dobra stvar koju su "ispravili" je u View Options u Finderu, dugme "Use as Defaults", gde sad u 10.5 dugme treba pritisnuti za čuvanje podešavanja kao default, za sve foldere, dok je u 10.4 po defaultu otkačena opcija da se promene primenjuju na sve foldere.



Probao sam i WebClip, lepo rade, samo mi nije pošlo za rukom da Grab-om uradim screenshot dok ih pravim. Zatamnjena površina (slično ono pri korišćenju Crop alatke u Photoshopu) jednostavno ne bude prikazana na screenshotu.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 07.08.2007. 18:40 ] @
- aplikacije se mogu prevlačiti sa jednog Spejsa na drugi dok je Spaces otvoren i dok prikazuje Spejsove.
- sad najednom i kod mene postoji opcija u Trackpad podešavanjima "Tap trackpad using two fingers for secondary click"
-Moguće je uz Shift dobiti kvadratnu selekciju u Preview-u :)

Evo dole na screenshotu se vidi neka vrsta QuickLooka na folderu Applications. Kada ima nekoliko stavki u tom..ne mogu se setiti kako se zove taj novi fature, ali krstiću ga spring folder, on ih prikaže vertikalno, jedan ispod drugih (prikazivali su to na promo sajtu), a kad ih je više, onda ih poređa ovako. Kad se ide u dubinu folderâ QuickLook ne ustupa mesto Finderu, ali postoji digme Šhow in Finder. Takođe, moguća je navigacija pomoću Comand i strelica unutar QuickLook browsera, što je pohvalno.



Gore na screenshotu se takođe vidi kvadratna selekcija urađena u Preview-u koja se dobija držanjem Shift tastera :)

Kad već pričam o QuickLook-u, još jedna praktična upotreba je unutar Trash-a. Fajlovi u Trashu se i dalje ne mogu pokrenuti iz njega, ali ih je moguće pogledati QuickLook-om :)

Zipovanje putem kontext menija se više ne zove Make Archive.. već Compress :)
Slideshow je zamenio QuickLook, a Slideshow se dobija uz Option. Ali mi iz nepoznatog razloga, Slideshow ne radi pozivanjem iz menija, ali prebacivanje QuickLook-a u fullscreen daje ustvari Slideshow.

Dodati su novi načini aranžiranja stvari u folderu (date added...barem se ne sećam da su bili kod Tigra:)

Label su od kružića postali kvadratići :)

Ako je kontext. mani dugačak, pa ne staje na ekan, ne pomera se više na gore ili na stranu, tako da bi stao, već ima na kraju strelicu, kao u Windowsu, koja klizi na dole i otkliže ceo menu na gore (ko razume, shvatiće:)

Mali update: Ako novu selekciju (dok ste još u fazi selektovanja), navučete preko prethodno selektovanog fajla (onog iz prve selekcije), sa njega skidate selekciju, a ako ga ne dodirnete ili zaobiđete, on ostaje selektovan i postaje deo nove selekcije :)

Promenjene su još neke sitnice u kontext meniju. Evo menija za rtf fajl na Desktopu, bez i sa pritisnutim Option tasterom.

Podopcije iz More kontext. menija se ne menjaju držanjem Option tastera.




10.5 ima nekih ozbiljnih problema sa sleep modom. Kad jednom ode na spavanje, ne probudi se. To mi se desilo već 3 od 3 puta koliko sam laptop ostavljao da ode u sleep >:( Pomaže jedino da 4+ sec držim power, pa da ga isključim. Probaću još da li će ga iz mrtvih dići štekanje miša ili njegovo vađenje. To Tigra budi.

Primetio sam još jedan bug/feature...kad od npr. 3 fajla na desktopu selektujem jedan, pa prebacim fokus na prozor nekog programa i onda pokušam da selektujem SAMO PREOSTALA 2 fajla na desktopu (znači bez namere da selektujem i onaj koji je bio slektovan do malopre), za rezultat dobijem sva tri fajla selektovana. Tj. fajl koji je bio selektovan kad je izgubio fokus, je i ostao selektovan, a po vraćanju fokusa, a zatim je prethodnoj selekciji dodata nova. Zbog toga mi se 5x desilo da obrišem i prethodno selektovani fajl, iako to nisam hteo :) Za mene je to bug :)

U 10.4.10 (ili10.4.9) je produženo vreme za koje treba držati Eject taster da bi se izbacio. Imam osećaj da je na 10.5 to pomereno na neku sredinu između dužine intervala pre 10.4.10/9 i onih starijih verzija.

Ne uspevam ni preko Apple internog modema da se konektujem. Na Tigru je bilo dovoljno isključiti Wait for the dial tone i proradilo bi.

Desilo mi se još nešto čudno...uradio sam reboot i kad se Leopard podigao, menu bar je bio skoro pa skroz transparentan. Morao sam promeniti wallp da bih ga video :) Na gornjem screenshotu ćete videti kakav je bio pre reboota i kakav je wallp, a ovaj prvi dole je isti taj menubar. Drugi menubar na donjem screenshotu je sa default wallpaperom (onaj što većini liči na Vistin:)



Evo restartovao sam mašinu i manubar je i dalje potpuno transparentan, a od desktopa se odvaja samo senkom.

Još jedna lepa sitnica je da kad imate nakačen externi disk sa više particija, pa hoćete da ga odjavite, pritiskom na Eject dugme on vam skrene pažnju na to da je još toliko i toliko particija sa diska nakačeno na mašinu i reći da izbacujete samo jednu particiju i da li želi da odjavite samo tu jednu ili sve :)

Side bar se može menjati u onoj meri u kojoj je to mogao i na Tigru. Znači Devices i Places su promenljivi, dok Search For nije. Nemam ništa Shared, pa ne znam za to, ali verujem da i to radi po principu smart filtera/foldera.
[ DS_Store @ 07.08.2007. 19:22 ] @
Hvala na iscrpnom pisaniju

Providni menu bar na tamnoj pozadini... koma
[ NastyBoy @ 07.08.2007. 23:21 ] @
Citat:
10.5 ima nekih ozbiljnih problema sa sleep modom. Kad jednom ode na spavanje, ne probudi se. To mi se desilo već 3 od 3 puta koliko sam laptop ostavljao da ode u sleep


Ne znam da li je to Leopard-only problem -> http://db.tidbits.com/article/9090
[ Marko Lisinac @ 07.08.2007. 23:40 ] @
Citat:
DS_Store

Providni menu bar na tamnoj pozadini... koma


Mozda je vreme da Appearance podesavanja podele na Fancy i Classic
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 08.08.2007. 10:17 ] @
Citat:
NastyBoy: Ne znam da li je to Leopard-only problem -> http://db.tidbits.com/article/9090


Hvala na linku..nisam ni primetio da i kod mene lampica zaista blinka 10ak sekundi, da bi zatim počela da sija bez prekida :) Ali mislim da to nije problem, jer, eto, i kod Tigra se radi damping RAM-a u keš, ali se on opet budi u sekundi. Leopard se ne probudi uopšte..ma šta mu radio (ne znam da li ima neka posebna kombinacija tastera koja će ga povratiti, ali ni pomeranje miša, ni trackpada, ni komandni tasteri, ni eject..ništa). Čak sam i Power pritisnuo, ali ni ono ne reaguje ispod 4 sekunde :)

Citat:
Marko Lisinac: Mozda je vreme da Appearance podesavanja podele na Fancy i Classic


[ milke @ 08.08.2007. 18:12 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Par poboljšanja UI-a sam primetio u meniju na desni klik, gde su sada ubačene nove opcije: Create disk image from "folder"...
Baš se sada setili, kada sam nešto slično ubacio u Springy... :-)

BTW, proveri PP.
[ DS_Store @ 16.10.2007. 13:56 ] @
Eve gi, dolazi, 26. X.

Kaže:
Citat:
General requirements

* Mac computer with an Intel, PowerPC G5, or PowerPC G4 (867MHz or faster) processor


Šta mislite, hoće li neka dobra duša malo spustiti ovu granicu, odnosno da li sistem odbija da se instalira na mašini sporijoj od navedene (kako je to do sada išlo)?
[ BBS @ 16.10.2007. 14:58 ] @
Tesko
[ madamov @ 16.10.2007. 16:44 ] @
Neko će već da pečuje instaler (evo baš danas videh na nekom sajtu prvi CD Tigera pečovan da može da se instalira na bilo kojoj mašini). Fora je što nema (valjda) tehničke prepreke da Leopard radi i na G3 procesoru, Apple samo neće to da podržava.
[ markom @ 16.10.2007. 16:53 ] @
Uzgred, ako niste već primetili, zvanični datum objavljivanja je 26. oktobar. Čuvena lista 300 novih opcija je ovde: http://www.apple.com/macosx/features/300.html

Meni je nekako najslađa

Citat:
UNIX® Certification

Mac OS X is now a fully certified UNIX operating system, conforming to both the Single UNIX Specification (SUSv3) and POSIX 1003.1. Deploy Leopard in environments that demand full UNIX conformance and enjoy expanded support for open standards popular in the UNIX community such as the OASIS Open Document Format (ODF) or ECMA’s Office XML.
[ madamov @ 16.10.2007. 17:01 ] @
Citat:
markom: Uzgred, ako niste već primetili, zvanični datum objavljivanja je 26. oktobar. Čuvena lista 300 novih opcija je ovde: http://www.apple.com/macosx/features/300.html

Pa napisao DS_Store gore taj podatak, promaklo ti. B)

A ovo što si naveo nije feature već selling point. B) Meni najdraži feature je Time Machine, već imam spreman disk za bekap. B)
[ NastyBoy @ 16.10.2007. 17:21 ] @
Citat:
DVD Player requires a 1.6GHz processor or faster for improved de-interlacing


Znachi moj iBook nece moci pod Leopardom da posluzhi ni kao DVD player? :[

Nadam se da se ovo odnosi SAMO na "improved interlacing" i da bi bez toga radio normalno
[ Ivica M. @ 16.10.2007. 19:39 ] @
Kako je najbezbolnije apgrejdovati sa tigra na leoparda?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 16.10.2007. 20:50 ] @
Bekapuješ Home particiju na neki drugi disk, formatiraš taj u Macu i instaliraš Leoparda :)

To je na duge staze najbezbolniji :)
[ Ivica M. @ 16.10.2007. 21:16 ] @
Ok, hvala, tako sam i mislio. Samo jos jedno pitanje. Ako zelim da sacuvam neki program, da li je dovoljno da ga prekopiram iz Applications? Npr. iLife 2006 koji je dosao uz masinu, da li ce raditi na Leopardu ako se samo prekopira? Gde se cuvaju informacije o registraciji programa?
[ DS_Store @ 16.10.2007. 21:43 ] @
Ako je program u Applications folderu onda ne moraš da ga diraš jer instalacija sistema (barem do sada) ne briše programe iz tog foldera već ih samo, eventualno, apgrejduje.
[ Dachaz @ 16.10.2007. 22:16 ] @
Oooovaj, niko ne komentariše kako default wallpaper više nije trava nego neki hipersvemir!
To samo iznosim jer je dosta ljudi navelo travu kao "jaoj, jaoj, kopiraju Vistu"
[ igorsa @ 17.10.2007. 03:06 ] @
Da li ovaj preorded znaci nama iz Srbije? Ili da cekamo da ovi nasi dobiju? Ili da se snalazimo kako znamo?
[ Dusan Marjanovic @ 17.10.2007. 11:19 ] @
Meni je upgrade sa 10.4 na 10.5 prosao bez problema, doduse ovaj poslednji dev. preview ima neki bug da kad ostavim kompjuter u okviru first row-a pa se posle nekog vremena ukljuci screensaver i komp se zakljuca, ne mogu posle da ga otkljucam, pomaze samo restart ili naravno iskljucivanje automatskog zakljucavanja :)
[ Ivica M. @ 18.10.2007. 20:48 ] @
Citat:
TextEdit: OpenDocument and Word 2007 Formats
[ madamov @ 19.10.2007. 07:05 ] @
Citat:
Ivica M.: TextEdit: OpenDocument and Word 2007 Formats

Ovo je logično kada je TextEdit i ranije otvarao Word format, a najnoviji Pages otvara Word 2007 format. Što i TExtEDit ne bi bio nadograđen?
[ markom @ 27.10.2007. 00:11 ] @
[att_img]

Upgrade je prosao bez ikakvih problema (za sad). Citava procedura je trajala negde oko sat i 10 minuta. Posle instalacije, Spotlight je indeksirao sistem jedno 45 minuta (znaci sve je radilo nesto malo sporije).

NIsam jos probao Time Machine - kreten je zaboravio USB kabl na poslu, ali bice nesto o tome sutra. Ostale stvari rade as advertised ;-)
[ DS_Store @ 27.10.2007. 05:15 ] @
Lepo, lepo ;)

Može li se za ovo kratko vreme dati neka procena o brzini rada samog sistema (naravno, u odnosu na Tigra)?
[ markom @ 27.10.2007. 09:39 ] @
Otprilike ista stvar, sem Mail-a, koji je munjevit. Ja ne znam kako im je to uspelo, ali sve operacije su trenutne. Idem sad po kabl na posao, javljam kako radi Time Machine.

Jedno upozorenje - obavezno bekapujte sistem pre apgrejda. Meni je prebrisao sve sistemske cronove, apache konfiguraciju, hosts fajl, itd. Mozda ima negde bekap tih fajlova, ali nisam trazio. U svakom slucaju, malo upozorenje nije na odmet :-)

Btw. Terminal konacno ima tabove, koji mogu da se izvlace i uvlace u druge terminal prozore - ko je koristio iTerm, zna o cemu pricam. Potpuno fantasticno!
[ markom @ 27.10.2007. 11:05 ] @
Kao i sve ostalo do sad, prilicno bezbolno aktiviranje TimeMachine. Cim se prikljuci eksterni disk, TM pita da da ga koristi za bekap. Kad se odgovori potvrdno, kroz par minuta se pokrene proces koji pravi full bekap sistema.



Ovo je proces koji se oseća - čuju se diskovi, sistem je nešto sporiji, ali to nije neočekivano. Prava stvar počinje verovatno kad se ovaj deo obavi.

Inače, na eksternom disku napravi jedan folder u koji idu svi bekapi. Ostali prostor može slobodno da se koristi.

[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 27.10.2007. 13:16 ] @
Evo utisaka našeg kolege Delimira...

[quote]Mac OS X 10.5 9a581 - FINAL. Gold Master. Dugo ocekivani :)

Up and running :)

- Primetno je brzi na Intel-u u odnosu na Tiger
- Spootlight je uzasno brz - rezultati se prikazuju trenutno (odlican app launcher)
- Skoro sve aplikacije rade (CS3, Office 2k8, C&C Generals Zero Hour, Doom III...)
- Primetio sam da ne rade neki sitniji programi kao npr. Widgeti Screenshot Plus 2.3 i PearLyrics 0.6, SRS iWOW plugin za iTunes...
- Ne radi SAFT za Safari, a ni Safaristand - izgleda da nema verzije ze Safari 3.0.4
- Cool je nova vizuelizacija u iTunes-u
- Nisu vratili izbacene screensavere (iz 9a527a i sl.)
- Nisam mogao da importujem sve fajlove iz starog user foldera sa particije na kojoj je Tigar, pa sam iTunes i iPhoto biblioteke prebacivao rucno
- Akceleracija misa je odlicna i nisu potrebni nikakvi dodatni programi koji bi je peglali (SteerMouse i sl.)
- Postoji hack da se enableuje QuartzGL :)
- nakon sto se instalira Perian, CoverFlow prikazuje DivX, XviD i ostale 3rd party formate
- Coverflow je mogao biti i brzi tj. da unapred iskesira sve ikonice
- Ima par novih super-cool wallpapera
- Transparentni manu bar je cool
- 3D dock nije cool i nekako mi deluje tromo
- Postoji systemwide spell checker koji nisam znao kako da iskljucim, ali je koristan prilikom chata (radi i u Skype-u, MSN-u i Yahoo!)
- Rad sa mrezom je za klasu brzi i bolje resen - veoma korisno u situaciji kada svi kod kuce imamo nekoliko racunara i WiFi
- Kada se dock postavi sa bocne strane ekrana (levo/desno) nije u tri dimenzije, vec je slican starom docku iz Tigra

Probao sam ga na MacBook Pro 15.4" masini sa Intel C2D 2.33 GHz, 2 GB RAM-a, eSATA diskom od 320 GB/7200 RPM i Radeon X1600/256MB grafikom.

Najveca stvar po meni je odlicna optimizacija za Intel koja ce biti jos bolja kroz apdejtove koje Apple, po obicaju, veoma cesto izbacuje (skoro mesecno). Po pitanju ficrsa ovo je sasvim korektan update MacOS-a, cak je doneo vise poboljsanja nego sto je doneo Tigar u odnosu na Panther-a.

Definitivno vredi svakog eura :)
[ NastyBoy @ 27.10.2007. 13:29 ] @
@markom

Mozhesh li da proverish na tvojoj mashini da li je LLVM ukljuchen u default instalaciju ili ga Apple koristi samo interno?
Neshto tipa "$whereis llvm-gcc" bi eventualno trebalo da otkrije postojanje LLVM-a.
[ markom @ 27.10.2007. 14:49 ] @
markom@imac ~> whereis llvm-gcc
markom@imac ~>
[ NastyBoy @ 27.10.2007. 19:40 ] @
OK, hvala. Mozhda je ukljuchen samo u sklopu dev. toolsa, necu znati josh koji dan :)
[ PPZ @ 29.10.2007. 22:52 ] @
Jeli instalirao ko na slabije masine? Radi li kako? Razmisljam se da uradim upgrade na mom Imac-u G4/800 , pa me interesuje da li ce raditi dobro ili je bolje da ostavim Tigra....
[ DS_Store @ 30.10.2007. 05:20 ] @
http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=371302

Evo ja se spremam svaki dan da probam, izgleda da radi bez problema, verovatno čak i na G3 mašinama.

Nedostaje mi samo jedna sitnica... Leopard! :D
[ PPZ @ 30.10.2007. 11:49 ] @
Ja samo ne bi da mi zezne postojecu instalaciju Tigra pa da moram sve ispocetka.

A Leoparda imam...
[ Dachaz @ 30.10.2007. 12:45 ] @
Eeee, zlotvore ;)
[ milke @ 30.10.2007. 20:13 ] @
Instalirao na "rezervnoj" particiji i malo se igrao, da vidim kako moj program radi, pa evo nekih utisaka, negativnih, pozitivne neću nabrajati, da ne bih ponavljao ono što je već mnogo puta napisano.

1. Novi dok (dock) je užas, još gori od providnog glavnog menija! Sada za istu veličinu doka imam mnogo manje ikone, ali zato imam pozadinu kao ogledalo, ma lepo, idi begi... Ničemu ne koristi, lepo izgleda prvih par minuta... jel' neko pomenuo Linux GUI-je?

2. Finder kontekstni meni: ne samo da su promenili način na koji Finder prikazuje ovaj meni (i tako mi sj... dinamičko kreiranje i menjanje root kontekstnog menija, jer za root menije sistem više ne šalje isti event kao pre, a nigde nije dokumentovano šta sada šalje i da li nešto šalje) nego su stavili par opcija, a za sve ostalo mora da se ide u "More". Zajebali su se ako misle da najviše koristim one opcije koje su oni ostavili u root-u. I šta sada, za gomilu stvari koje koristim moram da idem u "More" i dublje u nivo menija?! Sumnjam da je ovo iko od korisnika tražio, ovo je čista arogancija.

Toliko, verovatno ću pronaći još nešto...
[ DS_Store @ 30.10.2007. 20:46 ] @
Citat:
milke:
2. Finder kontekstni meni: ... nego su stavili par opcija, a za sve ostalo mora da se ide u "More".


Mrak. To je nešto kao oni meniji u Microsoft Office-u? Pokaže ti par stvari koje on misli da treba a ostalo ti juri preko strelica?
[ MMX @ 31.10.2007. 14:39 ] @
Koliko ja skapirah, to je to :S
[ markom @ 31.10.2007. 14:49 ] @
Ja sam izgleda jedini kojem se baš sviđa novi dock...

Inače, za vas ostale: http://www.macosxhints.com/art...1815375480&query=3d%2Bdock
[ Dachaz @ 31.10.2007. 15:05 ] @
Ili ko ne voli da pamti: http://www.eternalstorms.at/utilities/2dornot2d/

EDIT: kada dock vratite na 2D, i menubar postane normalan!
http://img84.imageshack.us/img84/5678/picture1ho2.png

Možda će jednog dana moći samo jedno od ta dva da se menja ;)

[Ovu poruku je menjao Dachaz dana 31.10.2007. u 16:15 GMT+1]
[ markom @ 31.10.2007. 15:28 ] @
Ne radi oba, ali je default background modifikovan da na vrhu ima belu lajsnu za meni. Probaj bilo koju drugu sliku i meni ce i dalje da bude transparentan.
[ Dachaz @ 31.10.2007. 15:36 ] @
Ono nije moj snapshot :)
[ exsold @ 31.10.2007. 16:14 ] @
Evo i mene u Leopard temi.

Instalirao podesio, nije lose, svidja mi se i onda dodjemo do interneta...
Naime ja koristim onu prokletu vrstu konekcije gde je kabal bocnut u racunar, a potom se VPNom konektujes na server provajdera i ides na net.
Sve ja to podesio isto kao na Tigru (doduse ne bas isto, zato sto Leo nema internet conect vec su podesavanja za VPN u okviru network preferencesa, ali to nije ni bitno) i sta se desava: racunar se uredno konektuje, prikazuje proteklo vreme konekcije, ali ne otvara apsolutno ni jednu stranicu (na kraju uvek dobijem poruku Timed out)
Doduse otvara stranice sa lokalnog servera provajdera, ali njih otvara uvek, samo ako je kabal bocnut

Pomagajte ako ste uopste razumeli sta ja ovde napisah (Nervozan sam pa mi drhte i misli i ruke)

:(((((((((((((((((((((
[ markom @ 31.10.2007. 16:37 ] @
Imaš problem sa lokalnim rutiranjem na mašini. Najbolje je da otvoriš temu na Home Networking forumu. Uključi screenshotove konfiguracija, traceroute, itd.
[ exsold @ 31.10.2007. 16:52 ] @
Malo igranja i problem rešen.

Kod kreiranja VPN konekcije on u podešavanjima za proxy kao podrazumevanu vrednost traži PAC file.
Problem je što ne dozvoljava promenu na manuelna podešavanja proxija sve dok se u polje Bypass proxy setings.... ne upiše *.local, 169.254/16

Posle toga radi
[ PPZ @ 31.10.2007. 23:00 ] @
Instalirao (upgrade sa 10.4.10) na Imac G4/800 sa 1GB memorije.....

Prvi utisci:

- providni dock je ocajan blago receno.One tackice ispod programa se jedva vide, tako da tesko vidis koji je program otvoren a koji ne.

- disk utility repair permissions NE RADI.Ne znam da li sam jedini i usamljen u tom problemu ali treba mu citava vecnost, i kad vec pomislim da je blokirao on mi izbaci nekakvu gresku....svejedno ne popravlja permissions.....

- nekoliko puta mi je tako bezveze zablokirao kompjuter, bez vidljivog razloga.Sa tigrom se to nije desavalo pa sam siguran da je softverski problem.Mozda ga blokira neki od instaliranih programa, ali ostaje da se vidi kroz nekoliko dana testiranja da li se problem ponavlja....



Osim toga sistem radi isto, mozda maaaaaalkice brze nego sa Tigrom.Jedino dock nije bas jako lepo animiran kad prelazim misem preko ikona, malo kao da koci.Ali osim toga sve je ok...
[ PPZ @ 01.11.2007. 12:18 ] @
Evo jos jednog velikog minusa - Spotlight radi SAAAAAAATIMAAAAAAAA , a za to vreme nabija cpu load na 100% !

Mislim da je to bio uzrok blokiranja, jer usred tog posla sam ukljucio da mi gasi ekran, pa je moguce da je zbog toga.Neznam jos.Takodje Disk Utility nisam jos uspeo da nateram da radi.Jako neozbiljno od strane Apple-a.To sam mogao ocekivati od Microsofta, ali Tigar mi se jos uvec cini stabilnijim.Cak i prve verzije OS X-a su bile manje bagovite nego ova... Izgleda da ih je ms pritisnuo sa ovim Vista sh*tom pa su morali da izbace nesto sto nije kompletno...


Sto se providnog docka tice tu sam nasao resenje....promenio sam boju i one odvratne tackice....

Evo i screenshot-a...
[ igorsa @ 01.11.2007. 14:17 ] @
Evo i ja imam pitanje.

Kako da podesim da mi se odredjeni direktorijumi prikazuju u coverflow-u odnosno list viewu, odnosno icon grid-u? Ja kada promenim negde pogled, promeni se svugde.
[ igorsa @ 01.11.2007. 15:23 ] @
Pronasao sam resenje.

Evo ako neko ima isti problem. U direktorijumu koji je otvoren, podesiti zeljeni pogled, u meniju Show view options chekirati Always open in X view. I tako za sve direktorijume koje zelite da imaju razlicit pogled.
[ exsold @ 01.11.2007. 18:05 ] @
Citat:
PPZ: Evo jos jednog velikog minusa - Spotlight radi SAAAAAAATIMAAAAAAAA , a za to vreme nabija cpu load na 100% !


Sa ovom konstatacijom apsolutno ne mogu da se složim, čak sam hteo da je navedem za jedno od boljih unapređenja. Na mom MacBooku Leo radi osetno brže od Tigra, a spotlight, sa prikačena 3 externa diska (2 USB i 1FW) je stvari pronalazio neverovatno brzo, gotovo trenutno sa kucanjem teksta.

A za dock se slažem u potpunosti, sad odoh da ga prefarbam
[ DS_Store @ 01.11.2007. 18:29 ] @
Mislim da je PPZ govorio o indeksiranju.


[ PPZ @ 01.11.2007. 20:52 ] @
Citat:
DS_Store: Mislim da je PPZ govorio o indeksiranju.



Da, upravo tako.Indeksiranje je radio nesto vise od 3 sata (!) na disku od 250GB!!! Mogu da zamislim sta bi bilo da sam imao jos ostale eksterne diskove spojene


Sad radi ok.Ali ono 3 sata je bilo za ubistvo....


Jos jedan problem je sa Disk Utilitiem...

Nemogu da zavrsim Repair Permissions.Negde na pola posla mi javlja Warning: SUID file "System/Library/CoreServices/RemoteManagement/ARDAgent.app/Contents/MacOS/ARDAgent" has been modified and will not be repaired.

I posle toga radi jos jedno pola sata, i izbaci mi gresku:

Error: The underlying task reported failure on exit.


I jednostavno stane.Nebrojeno puta mi je zablokirao ceo kompjuter (BSOD ) dok je radio Disk Utility.Jedino jos da napravim bekap svega sto imam i da uradim svezu instalaciju, da vidim da li ce i onda da se joguni...

Ovako kako je, malo je upotrebljiv....
[ Sumnjiv @ 01.11.2007. 22:40 ] @
Nadam se da nije off topic.

Naime, imam mac os x leopard instalaciju na PC-u .dmg formatu.
Sada bih zeleo da narezem Dual Layer bootable disk i da probam da ga instaliram na mom ibook racunaru.... ali ne umem.

Moze pomoc?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 01.11.2007. 22:58 ] @
Ako ikako taj iBook može da vidi taj .dmg, onda je konverzija sa iBooka iz dmg u iso najelegantnije rešenje (jer, ako sam razumeo dobro, rezanje u obzir dolazi samo na Windows mašini, jer ima DL rezač?)

Konvertuj ovako: http://www.macosxhints.com/article.php?story=20040121135301830

A ako ne možeš niakako na gornji način, probaj MagicISO.
[ PPZ @ 02.11.2007. 00:13 ] @
Za Mac:

http://sourceforge.net/projects/dmg2iso

Za PC:

http://vu1tur.eu.org/tools/download.pl?dmg2iso.exe


[ Sumnjiv @ 02.11.2007. 09:12 ] @
Dakle situacija je sledeca. Imam ibook G4 koji sam kupio sa preinstaliranim Tigrom, a .dmg mi se nalazi na HDD-u na PC-u, a zeleo bih da sa PC-a od .dmg fajla napravim bootabilni Dual Layer DVD.

Hvala na odgovorima. Probacu sam MAgic ISO, pa ako ne uspe probacu sa dmg2iso, pa ako ne upali ni jedno ni drugo, bacicu PC kroz prozor.



[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 02.11.2007. 10:34 ] @
Najjednostavnije bi bilo da nađeš externi firewire HDD sa 2 particije, da na jednu staviš taj DMG, a na drugu, preko DiskUtilityja uradiš Restore tog dmg-a (da ga ovaj raspakuje tamo), a onda resetuješ iBook i držiš Option dok se butuje, izabereš da se onda bootuje sa te particije sa ext HDD-a na koju si restorovao dmg i instaliraš preko Tigra (bilo clean install bilo Archive&Install). Al mora da bude firewire HDD :)


Meni ni na ovom Leopardu (na ovom bildu) Xee ne prikazuje fotku u full screenu! Jel kod nekog Xee radi normalno?
[ igorsa @ 02.11.2007. 11:07 ] @
Isprobao sam Time machine sa externim hardom. Medjutim sada hocu da taj hard vratim i koristim normalno ali ga ni jedna Win masina sada ne vidi. Iskljucio sam Time machine, obrisao sve sa harda ali ga i dalje ni jedna druga masina sem moje ne vidi. Kako da ga vratim u normalu?
[ markom @ 02.11.2007. 11:28 ] @
Moraš da ga preformatiraš u FAT ili NTFS.
[ igorsa @ 02.11.2007. 12:50 ] @
Done. Thanks.
[ PPZ @ 02.11.2007. 13:36 ] @
Sad sam izgleda sredio da mi se ne blokira kompjuter ali nikako nece da ugasi ekran.Podesim u System Preferences da ugasi ekran posle 15 minuta, i kad sam jutros pogledao (posle citave noci) a meni ekran samo zamrznut.Mrdnem malo misa i odmrzne ekran.Ali ga nije ugasio, iako sam podesio.Zna li neko koji mu je i kako se to popravi?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 02.11.2007. 17:42 ] @
Ajd neka neko na 10.5 pokrene Xee i pogleda fotku u full screenu. Meni se na svim buildovima 10.5 do sada ne pokazuje slika u full screenu (samo beo ekran). Kad udarim Esc, pa se iz full screena smanji ekran na deo ekrana, onda se vidi fotka.
[ DS_Store @ 02.11.2007. 19:21 ] @
Xee support stranica:
http://wakaba.c3.cx/sup/kareha.pl/1132091963/

151
Name: Anonymous : 2007-10-27 03:49 ID:7kPGZww6
Full-screen not working under 10.5 Leopard, just shows a big white box.

152
Name: Anonymous : 2007-10-31 09:44 ID:EPfgSf6N
same full-screen bug here as well, under Leopard.

153
Name: !WAHa.06x36 : 2007-10-31 10:53 ID:Heaven
>>151.152
Being investigated. It may be caused by a bug in Leopard. Either I'll have to implement a workaround, or it will be fixed in 10.5.1, whichever happens first.
[ exsold @ 02.11.2007. 19:41 ] @
Ja sada primećujem jedan problemčić.
Pokrenut mi je torent klijent (trenutno Azureus, a pre toga isto i sa Transmisionom) i dok vuče torente (ukupno njih 5,6) konstantna temperatura procesora je 80tak stepeni.

To se na Tigru, čini mi se, nije dešavalo.
Kada stopiram torente, sve se vrati u normalu.
Inače u pitanju je Intel Core Duo na 2GHz u MacBook-u
[ PPZ @ 02.11.2007. 19:50 ] @
I meni je isto.Ne vidim temperaturu ali konstantno mi nabija CPU load, a na Tigru to nije radio.Ja doduse i dalje imam problema sa gasenjem ekrana i najnovije sto sam primetio je da takodje ni SLEEP ne radi.Kad pokusam da postavim kompjuter u SLEEP MODE, jednostavno zablokira...

E sad, recite mi kako da napravim backup na Mac-u? Hteo bih da probam sa cistom instalacijom.Mozda je ovaj upgrade nesto zakakao
[ bokija @ 07.11.2007. 20:55 ] @
Grozota.Ovo nisam ocekivao...Dock je neupotrebljiv.Ne mogu u njega da spustim folder sa drugim folderima.Kad otvorim aplikacije u doku moram da otvaram novi prozor ukoliko je app.u nekom folderu.Bas sam razocaran.BtW kako menjate boje na docku?
[ markom @ 07.11.2007. 23:34 ] @
Kako ne možeš?

[att_img]
[ bokija @ 08.11.2007. 11:02 ] @
Da,i kako sad da pokrenes nesto iz nekog od tih foldera?Moras da otvoris prozor koji ti pravi nered.Sve u svemu dock nije vise precica nego beskoristan ukras koji radi sa 30% mogucnosti u odnosu na stari.Extra sto neda da spustis folder u njega.
[ DS_Store @ 08.11.2007. 21:06 ] @
Sad videh link ka ovoj stranici na Advocacy-ju:

http://tomkarpik.com/articles/massive-data-loss-bug-in-leopard/

Liči mi na Panther i brisanje firewire diskova.
[ DS_Store @ 09.11.2007. 18:09 ] @
Tek sam danas gledajući po netu shvatio nešto što moj mozak uopšte nije hteo da prihvati kao mogućnost kada sam to prvi put video, pa mi je jednostavno promaklo: kada se u Leopardov Dock spusti folder ne vidi se njegova ikonica već se prikaže tzv. stack ikonica svega što je unutra!!! ČOVEČE!!! Kako je to moguće?! Ko je to smislio, ko je to odobrio???

Npr. na Arstechnici su prikazali tipičan primer: kada se folder /Applications spusti u Dock ono što se zapravo vidi je ikonica Address Booka! I dalje ne mogu da poverujem!! Da je ovo uradio Microsoft evo ja prvi bih im se smejao na sav glas (s razlogom). Ali od Apple-a ovo stvarno nisam očekivao. Stvarno nemam reči --

Npr. za ovo što bokija priča, od Jaguara na ovamo primetan je napredak u brzini prikazivanja kontekstnih menija foldera koji su u Doku. U Tigru to je već došlo na nivo da se komotno može koristiti i kao file browser. I taman kad su to sredili baš onako super, oni odvale ovaj stack. Šta je sada ostalo od classic Apple menija? Ništa, eto šta, Dock pre Leoparda je koliko-toliko vadio stvar, sada šta raditi?
Zamene za Dock ne bih uzimao u obzir jer nijedna nema mogućnost da odmah prikaže koji su programi pokrenuti kao što je to slučaj sa Dockom. To je poslednje od funkcionalnosti da ima kao prednost ali sada se pitam da li će i to da s k e nj a j u sa v. 10.7.


[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 09.11.2007. 18:32 ] @
LOL, video sam ti pre par meseci u beti, ali me nije ovoliko
potreslo :) Ali jeste glupo..tad sam prevukao Documents folder u Dock
i tamo mi se umesto foldera ukazala neka skrnava slicica :)
[ bokija @ 09.11.2007. 18:41 ] @
Dodje mi da se vratim na Tigra.Na sve ovo nekad jednostavno nece da prihvati spustanje foldera u dock.A kad ga tamo nekim cudom i zabijem on promeni zadatu ikonicu...uzas.Sta ce nam ikonice nego da bi na najvidljivijim mestima jos lakse uocavali odredjene stvari.Izuzetno me nervira sto moram da otvaram prozor da bi se docepao neke aplikacije.Jedino resenje je organizovati neki folder sa alijasima a onda njemu izvuci alijas na dock...Ne mogu da verujem da su se tako uspesno po....ali na sve sto ja do sad dobro uradjeno u prethodnim verzijama.Ovo ko da su nasi pravili u skupstini.To sto je menybar postao transparentan je posebna idiotarija.Sad slika na desktopu podseca na dlakavo dupe u providnim gacicama.Necu ni da spominjem da Safari nece da ucita novu stranu ako downloaduje nesto (adsl 512/64) pre je hteo,znatno sporije ali ipak bolje nego sad kad je smrznut na pola ucitavanja dok ne zavrsi download.Mozda vama sa jacim masinama izgleda da radi brze od Tigra ali meni na MacBook-u 2GHz i 2GB-RAMa sve deluje nekako stercavoi nesigurno.Ostah bez slajma...uh.Ja znam da je Leopard manja macka od Tigra ali oni su to doslovce shvatili.
[ DS_Store @ 09.11.2007. 19:13 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: LOL, video sam ti pre par meseci u beti, ali me nije ovoliko
potreslo :)

Eh, ti ne pamtiš Apple Manu od pre sistema 9... pa ne znaš šta su muke po X-u :) DragThing, XMenu, LaunchBar, HimmelBar,... da ne nabrajam više, samo su neki od očajničkičkih pokušaja da se ožive Apple i Applications meniji iz starijih sistema.


Citat:
bokija: ...Ovo ko da su nasi pravili u skupstini...Sad slika na desktopu podseca na dlakavo dupe u providnim gacicama...

:D Low kick u vugla :)))
[ bokija @ 09.11.2007. 19:45 ] @
Ma kako da ne pamtim,rvem se sa Apple hardverom od 92. U celoj prici me nervira sto su iz vecitog uspona i boljitka tako omanuli.To nisu sitnice,unazadili su se do jaguara.Zamisli nasli su SPACES,wow,Pa pod tigrom je bolje radio virtuel desktop i jos jedno drugo programce i to ne samo zato sto se mogu sopati nego imaju i bolju animaciju...iSync,naterao me da bacim gomilu nekih plug-inova a recimo za Sony k510 i k750 koje sam ja skrpio nije imao primedbe.Stvarno ne znam sta su radili ali mozda da nisu odlagali izlazak novog sistema,manje bi ga zas..ladili.Necu ni da spominjem xounds i SRS koji ne rade u ovoj verziji.Zatim imbecilno postavljanje pitanja ako na USB disku bacis particiju u trash a sta da radi sa drugom?????Ne definitivno,ovo poprima razmere zavere,nemoguce da tim moze za toliko da omasi,pogotovu sto do sad nije pravio ni priblizno tako krupne greske.Mora da im je Microsoft ubacio nekog Srbina u redove...
[ DS_Store @ 09.11.2007. 20:16 ] @
Gore sam citirao Voyagera, koliko znam on nije radio sa starijim sistemima pa sam na to mislio.

Koliko mi se čini sada se bije bitka za što bolju startnu poziciju kada je u pitanju, da tako kažem, "pipavi" ekran :P Tj. touch će na neki način da se iskoristi za desktop računare ali ja još ne vidim kako - ovaj Leopard je pao kao žrtva resursa koji su odvučeni na drugu stranu.

Jeste, prvo što čovek pomisli kada vidi sve ovo je da im je neko iz Microsofta ubacio impostora na jako visoko mesto ali ipak mislim da je u pitanju mirenje sa konstatacijom koju je Jobs izneo još onomad a to je da MS (time i njihovi korisnici) "jednostavno nemaju ukusa". Sad, treba se probiti na to tržište a u pitanju je ogromna većina, 90 i više posto pa treba napraviti nešto retardirano da mogu da prihvate kao svoje. Dok ne stigne touch zajeban*ija treba ih namamiti što više, tj. raširiti dovoljno platformu kako se ta tehnologija ne bi prodavala kao nešto opskurno, nego kao nešto "od onih što su napravili iPhone i onaj fensi stack u Leopardu".

Vidi se i po ovim tastaturama koje gotovo da i nemaju tastere - to je preuzeto s notebookova, a oni zauzimaju relevantan procenat tržišta. Npr. taj isti stack koliko sam razumeo je uleteo umesto kontekst menija jer je to lakše ganjati preko trackpada. Čak je i nakrivljen na desnu stranu (umesto da npr. ide pravo uvis) jer je to putanja - luk - koja je ruci najlakša za izvođenje na trackpadu.

Što se mene tiče nema problema ali samo ako se ostavi opcija da mogu da biram da li hoću tako ili po starom. Ovako je baš majkrosoft.
[ bokija @ 09.11.2007. 20:54 ] @
Aaaa,i ja sam glup,toliko glup da ne mogu da koristim nista osim Apple-a.I ja nemam ukusa,mada mislim da je strapanje po ekranu samo nastavak decije faze kad se bebe mazu g... po glavi.Stvarno,sve sto si rekao navodi na zakljucak da si u pravu sto se tice pravca u kom ce se razvijati OSX.Ali stvarno sam razocaran do te mere da se osecam izdano.Auto se pojavi na trzistu...ima zamerki ali su diskutabilne ali ovo je skup neoprostivih gluposti a toliko je ocigledan da ne mogu da poverujem da nije namerno.Zamislite,Cower Flow,i moras da dvokliknes na ikonu...ma ne,neko nam se podsmeva,nemoguce je napraviti toliko gluposti.
[ PPZ @ 09.11.2007. 23:17 ] @
Eh....a kad sam ja govorio da ima bagova.....


Ja imam na neki nacin opravdanje za to sto su uradili, Vista je izasla odavno, da Leopard nije izasao SAD, APPLE bi izgubio dobar deo trzista.Pa i ovakav kakav je, meni je funkcionalniji od Viste.Ali ako do nove godine ne izadju updateovi sa ispravkama BAR za najvece probleme onda cu se stvarno razocarati....
[ NastyBoy @ 10.11.2007. 00:10 ] @
Wow, al' se vi date deprimirati oko kozmetichkih detalja... Malo je reci da preterujete
[ PPZ @ 10.11.2007. 03:00 ] @
Pa nije sve tako kao sto ti kazes.Ja nisam deprimiran, i nisu kozmeticki detalji u pitanju.Meni licno ne smeta sto se pokazuje ikona address book-a umesto normalne ikone applications, ali mi smeta gomila drugih stvari, a to su konkretno problemi sa hibernacijom (power management), privileges, PARENTAL CONTROL (da,da, upravo sam saznao da ako jedan user ne potrosi svo vreme koje sam mu odredio da potrosi izmedju recimo 16:00 i 23:00 Leopard mu automatski ne sece pristup posle odredjenog vremena (23:00) nego ga ostavlja da potrosi svoje vreme.Meni je to apsolutno potrebno, a on to NE RADI).Mogao bih sad iz glave da nabrojim jos nekoliko ozbiljnih problema.

Poenta je u tome, da APPLE pljuje bukvalno po Microsoftu, i njihovoj Visti, a nisu sposobni da naprave nesto sto RADI.Ne radi se o kozmetici, ali da to postavim ovako:

Imas jedan operativni sistem koji ti daje odredjene mogucnosti.Naviknes se na njega, kastomizujes ga koliko ti odgovara.Sad izlazi nova verzija tog OS-a, koja bi TREBALA da ne pokvari ono sto vec imas u starom OS-u, nego da donese u najmanju ruku poboljsanja tih istih funkcija za koje ga ti koristis, plus da uvede novine.Onda ti sa punim poverenjem u firmu koja ga pravi (APPLE) instaliras, i ustanovis da ne samo da nema nekih revolucionarnih poboljsanja, nego su pokvarili i ono sto je u starom OS-u radilo besprekorno! E zato si RAZOCARAN, a ne deprimiran...


Ima mnogo dobrih stvari u Leopardu, ali se sve svodi na kozmeticke prepravke, nista sto siguran sam jednim updateom na 10.4.11 ne bi moglo da se uradi.A APPLE ti naplati 130 eura za novi OS, i on ne radi cak ni kao stari.

Kao sto rekoh, ja mislim da nisu bili spremni da puste Leoparda, a morali su.Sacekajmo prve updateove pa cemo da vidimo...
[ DS_Store @ 10.11.2007. 07:55 ] @
Citat:
NastyBoy: Malo je reci da preterujete

Ja se izvinjavam ali: u čemu je razlika između Mac OS i Windows OS? U izgledu grafičkih elemenata?

Ovo sa ikonicama u Docku je dovoljno glupo samo po sebi, međutim pravi problem je u tome kako je nešto takvo nekome u Apple-u uopšte palo na pamet a katastrofa je kako je neko na kraju to odobrio i izbacio kao konačan proizvod.
Poenta je u pravcu u kome se stvari kreću.

Npr. - sa kakvim je samo gromoglasnim mukom propraćena vest da Mac OS 10.3.0 briše fw disk samo zato što si ga priključio. Možda ljudi nisu hteli da im se kaže da "drame"? Zato evo sada gotovo istog problema - ako se akcija move ka eksternom disku prekine tako što disk iznenada postane nedostupan, svi podaci nestaju sa diska sa kojeg je kopirano! Drama? Pa za mene jeste, imam upravo eksterni fw disk na koji non-stop prebacujem podatke, normalno da ne radim copy pa delete sa internog diska nego odmah move. I šta sad da neko nije "dramio" tamo negde prvo za 10.3.0 (koji sam srećom propustio) ili sada za 10.5.0 (za koji sam srećom na vreme saznao da ne treba da instaliram) - šta bi mi bilo rešenje? Da ćutim, ne dramim i čekam update, uz tu sitnicu da imam pobrisano ko zna koliko GB ko zna koliko bitnih podataka?
Pa da razmišljam na tom nivou koristio bih Windows.

P.S. Evo, samo pogledajte ovaj video:
http://tomkarpik.com/pub/leopardmovebug.avi
Za mene je ovo Windows OS.
[ markom @ 10.11.2007. 12:23 ] @
Jel' biste mogli da nastavite ovu diskusiju na Advocacy, pls?
[ bokija @ 10.11.2007. 12:32 ] @
Ma nije to kozmetika.Kad saznas kako se naj noviji model mercedesa pali na kurblu i ukinut mu servo a tezina povecana zbog tapacirunga,priznaces da to nije rec o sminki nego da se gubi ona osnova svakog dosadasnjeg OSX-a a to je user-frendly.Ako je danas i bio sastanak grupe ne bi smeo da odem jer je mnogo blizu skupstine,mogli bi da nas ispendrece zbog pljuvanja i agitacije protiv necega...ma znas vec,necega.Sumnjam da ce Appple popraviti kroz upove ove stvari,ipak njihova je filozofija da se drze onog sto su zacrtali a ti si samo glup sto ne vidis kako je to dobro.BtW sad Vista ima cistiji pristup Aplikaciji nego osx.Mnogo manje rada i nereda ostaje na disko-topu dok se dodje do necega.Svecano obecavam da ako do 10.5.2 ne vrate neke stvari iz Tigra,posle dvadeset godina braka sa Mac-om prodajem racunar i kupujem PC.Zasto samo ne instaliras Vistu onda,pitacete vi?A ja kazem,Hardverski kvalitet Apple proizvoda je sve losiji...Ovo je citirana konstatacija sa kojom se u potpunosti slazem sa onom ko je to rekao.A rekao je diler,drugom dileru u mailu koji nije obrisao sa racunara kad mi je prodao.Da je u pravu govori i cinjenica da mi je crkao HD na masini koja je napunila tek godinu dana,a ventilator kad predje 1800 obrtaja radi kao traktor.Na sve to kad pozoves servisera i zelis da narucis novi fan on kaze da ne moze,a kad pitas koliko je zamena on odgovori kako ne moze da kaze cenu u napred jer...Zato sam poceo da se zanimam za instalaciju OSX na PC masine,ali sad cu poceti izgleda da se zanimam samo za PC.Jesam mator konj ali cu se za inat ucuti novim trikovima a necu dozvoliti da me neko tako zaj......va.Sve mi izgleda da je neko u komi i da samo trza nogicom a ovo je pocetak kraja.

[Ovu poruku je menjao bokija dana 10.11.2007. u 13:44 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao bokija dana 10.11.2007. u 13:45 GMT+1]
[ milke @ 10.11.2007. 12:52 ] @
Citat:
markom: Jel' biste mogli da nastavite ovu diskusiju na Advocacy, pls?
A, zašto tamo? Ime ove teme je dovoljno jasno, to što većina ljudi sa razlogom pljuje na neke stvari u Leopardu je potpuno relevantno za ovu diskusiju.

Ja sam odavno odlučio da Leopard ne koristim bar do izlaska 10.5.1 ili 10.5.2, u kojima će, nadam se, biti ispravljene ove besmislene stvari koje su ljudi već pomenuli, naravno uz onaj vrhunski bag prilikom pomeranja fajlova sa diska na disk. Instalirao sam ga samo na "pomoćnoj" particiji, tek da probam kako neke stvari rade i mogu samo da kažem da sam otkrio već dva baga u Cocoa framework-u i nekoliko stvari gde su promenili redosled izvršavanja nekih operacija (zatvaranje prozora i dokumenta i još po nešto) sa logičnog na manje logično. Ono što sam prvo primetio tokom vrlo kratkog korišćenja je Dock. Hajde i da zanemarimo izgled, čovek se na sve navikne, da se to i rešiti, ali funkcionalnost Docka je doslovno masakrirana. Meni nikada nisu bili potrebni razni "app launcher" programi, lepo stavim prečice na sve šta mi treba na Dock, i mogu da se šetem kroz meni dok ne nađem šta mi treba. Sada je to potpuno poništeno. Stack lepo izgleda, ali je, bar meni, skroz beskoristan. O glupostima (primeti razliku između ikone za Downloads folder i ikonu disk imidža u članku na koji je DS_Store ukazao, bolje i da ne govorim.

Još jednu stvar koju sam primetio je da je kopiranje fajlova nekako sporije nego u Tigru. Nakon što se pojavi copy prozor, prođe nekoliko trenutaka dok operacija ne započne, a i kada započne sporije ide nego ranije.
[ vukk @ 10.11.2007. 13:05 ] @
Citat:
markom: Jel' biste mogli da nastavite ovu diskusiju na Advocacy, pls?


zasto tamo? sta je tema Leopard vs. ???? Tigar
koga bi to tamo interesovalo sem ove ljude ovde?
[ PPZ @ 10.11.2007. 13:18 ] @
Ne, tema je LEOPARD, i time se i bavimo.Ne vidim nikakvog razloga da to ide na advocacy.Niko nije rekao ovde : "VISTA JE BOLJA - E NIJE NEGO LINUX - MA NIJE NEGO OS X....." nego se svi slazu da leopard nije ono sto smo ocekivali.Sad sto ga mi ne hvalimo naveliko a to nekoga mozda licno pogadja, to je druga stvar...

Ja licno ni ne gledam sve te candy-je kojima APPLE pokusava da nam zamaze oci, nego me interesuje da to radi onako kako je zamisljeno da radi i kako su nam reklamirali.A ispalo je da su na sva usta kakali po Windowsu, kao ovo ukradeno, ono ukradeno....a ispade da su oni pokrali bagove od microsofta....

Mozda ce nam uskoro trebati i razni anti-virusi i bot-kileri.....da se ne razlikujemo puno....
[ bokija @ 10.11.2007. 20:27 ] @
Ma ljudi,nema ovde Leopard v.s. bilo sta.Ovo je forum ogorcenih ljudi koji samo iznose sta je katastrofalno,rekao bi cak nepopravljivo u celoj stvari.Ovo nisu stvari od ukusa,pa nekom se svidja a nekom ne.Konkretno pricamo o stvarima koje su lose i tesko upotrebljive,a to ima malo veze sa ukusom.Ovo bi se moglo nazvati Sistemskom Retardacijom i to sa punim pravom.Nego kontajuci o daljem razvoju sistema na pipajuce ekrane sto rece DS Store to je totalni imbecilizam u koliko se tu ne ukljuci iSight i napravi se interakcija bez fizickog kontakta.U tom slucaju ceo pristup ima smisla,da bi se lakse manipulisalo rukama po ekranu.Za sad to radi samo kao decija igrica.Ako bi uveli bolje fizicko prepoznavanje korisnika to bi bilo udobnije nego upravljanje glasom.Ali sve to nije razlog da mi sad koristimo sistem na sasvim pogresan nacin da bi se satro navikli na nista.Nikako da se setim kako se zove igrica sa kamerom gde deca pomeraju stvari i idu kroz menije na daljinu.Setih se igra se zove ToySight.I kad se malo bolje razmisli...
[ bokija @ 11.11.2007. 02:07 ] @
Jos dva baga.1.Posle rada pod baterijom kad sam ponovo upalio racunar bilo je 87% baterije a posle restarta 91%.2.Kad sam podigao igricu Splinter Cell a potom je ugasio ikonica od HD-a je ostalana polovini desktopa a rezoluciju je uredno vratio,morao sam da pod Show View Options pomerim slajder da bi se dozvao pameti.Necu da pricam da se safari cudno ponasa,mada jos nisam provalio sta mu smeta.Inace nikad do sad nisam uspeo da naguram 80 stepeni temperaturu,a sad mi je to poslo za rukom dok sam u Toast-u convertovao neke Flacove??
[ Iggy-ar @ 12.11.2007. 22:41 ] @
Imam jedno ,mozda glupo pitanje , za vas koji vec koristite MAC : moze li se Leopard instalirati na komp koji ima AMD 64x2 4000+ procesor ??
Hvala na razumevanju !!

POZ.
[ PPZ @ 12.11.2007. 22:48 ] @
Da, pitanje je zaista glupo, bez uvrede.Odgovor je, Mac OS 10.5 je pisan za Mac (a ne MAC) kompjutere, i moze se instalirati samo na njih.


A sve se da napraviti....proguglaj malo i kas'ce ti se samo
[ PPZ @ 12.11.2007. 22:49 ] @
E, i jos jedan VEEEEEEEEEEEEEEEELIKI minus za Lea......ne radi TOAST 8 BUHAAAAAAAAAA!!!!!!!
[ Dachaz @ 12.11.2007. 23:01 ] @
Širiš neistine!
Radi ki bela lala.
[ bokija @ 12.11.2007. 23:29 ] @
Ja,Toast radi,ali ima sta ne radi.Kad treba da vrati rezoluciju nekad zaglupi pa pogubi ikone sa diskotopa i na desnoj strani meny bara otvara prozorcice na po ekrana.Naravno sve se vrati na staro kad promenis rezoluciju pa onda opet.
[ bokija @ 12.11.2007. 23:37 ] @
Generalno gledano temperatura na mom MacBook-u je porasla izmedju 2 u nizem i 5 stepeni u visem stepenu opterecenja procesora.Nego sta mislite kad ce biti sledeci update i sta ce doneti?
[ PPZ @ 13.11.2007. 00:32 ] @
Kako radi bre kad ne radi????

Toast 8 Titanium??? Evo instalirah....pokrenuh.....nekoliko puta.....samo mi pokaze vrtesku umesto kursora....i na kraju me pita da li hocu da prijavim nemili dogadjaj policiji (Apple-u) ili da ponovo pokrenem aplikaciju.

Mozda mi pricamo o dva razlicita tosta?

A update....pa ja sam cuo da je 10.5.1 vec spreman i da je pitanje dana kad ce da izadje na pijacu....
[ DS_Store @ 13.11.2007. 05:23 ] @
Citat:
bokija: Nego sta mislite kad ce biti sledeci update i sta ce doneti?

Prema appleinsider-u, već rade na 10.5.1, koji sređuje onaj move bag i nešto vezano za wi-fi, između ostalog.

Samo Dock teško da će hteti da poprave. Kako si sam rekao, zacrtaju nešto i onda se drže toga kao pijan plota a ti si glup ako ne kapiraš kako je to dobro.
[ Dachaz @ 13.11.2007. 10:33 ] @
Citat:
PPZ: Kako radi bre kad ne radi????

Toast 8 Titanium??? Evo instalirah....pokrenuh.....nekoliko puta.....samo mi pokaze vrtesku umesto kursora....i na kraju me pita da li hocu da prijavim nemili dogadjaj policiji (Apple-u) ili da ponovo pokrenem aplikaciju.


Toast 8.0 Titanium... Narezao sam boktepitakoliko diskova u ove dve nedelje...
[ bokija @ 13.11.2007. 12:30 ] @
OK,glup sam.Kao sto rekoh,ako cela stvar ne vodi ToySight-u onda ne znam sta su naumili.Samo da je ovo smanjilo brzinu pristupa aplikacijama i povecalo nered na desk-topu,to je fakat.Ko sto rekoh jedino resenje koje vidim je,folderi sa gomilama alijasa,a opetne mozes da kastiras ikone radi lakseg prepoznavanja.Kad sve to ja ovako glup i progutam,ostaje gomila bagova koju treba sacekatida se resi.Kad bi se vratio kroz temu sta je sve prijavljeno i sta sve ne,spisak bi bio sramno dugacak.P.S.Toast 8.0.1 meni radi ali covek mozda prica o 8.0.0.Sa druge strane svi smo mi samo apdejtovali sistem,pa je ostala gomila stvari koja se novoj maci ne dopada kao recimo neke stvari od Unsanyti-ja ili Net barrier koji ne samo da ne rade nego i prave s...
[ henrik @ 13.11.2007. 13:06 ] @
Je l ima neko da je radio clean install, pa da se uporedi? Čitam sve ovo i averujem™, izgleda da to neće skoro na moju makinu.
[ Dachaz @ 13.11.2007. 13:52 ] @
Ja sam radio clean install i jedini bug koji me je gnjavio je bio taj da neće da ejectuje mountovane .dmg fajlove kako treba (nego je moralio ili sa umount ili iz Disk Utility-a) -- sad mi se više ni to ne manifestuje (kako došlo tako otišlo?)

Ok, to i ono što Xee prikazuje belo u fullscreen-u (isto tako Disco više nije polu-transparentan, nego kad je ta opcija uključena tripuje se da mu je pozadina bela).
Sa Transmissionom 0.9x, za razliku od... svih? nemam problema.
Komp mi nije blokirao.
Repair permissions nisam ni probavao.

To je, kol'ko sam na brzinu uspeo da vidim, sve na šta se narod žalio :)

I pošto mi za miša više ne treba Application Enhancer sve što ranije nije htelo da radi (a to je skoro sve Rosetta) sada radi.
Jedino što i dalje ne radi je Adobe Illustrator, a to je definitivno u vezi sa lošim razbivanjem ;)
[ exsold @ 13.11.2007. 15:53 ] @
Ja takođe uradio clean install (i prosto ne znam da li je toliko teško bekapovati podatke, pa čak i aplikacije) i apsolutno ni na šta se ne žalim.

Moram da kažem da radi osetno brže od Tigra, spotlight me takođe oduševio brzinom, a meni čak radi i ilustrator (premda ga ne koristim pa se moja konstatacija radi odnosi na "pokrenuo program, otvorio dokument, zatvorio program")

Ajde ljudi lepo ne budite lenji, očistite lepo HDD, instalacija i onda da kukamo.


P.S.
Probajte da pregurate vistu preko xp-a
[ DS_Store @ 13.11.2007. 17:13 ] @
Citat:
exsold: Ajde ljudi lepo ne budite lenji, očistite lepo HDD, instalacija i onda da kukamo.

Molim te ponovi još samo jednom, nisam skapirao: kako clean install vraća normalan Dock umesto ovog stack idiotluka?
[ exsold @ 13.11.2007. 20:39 ] @
OK, ok sada cepidlačimo.

Dock, problem. Ni meni se ne sviđa, ali ne umirem.

Ali koliko ja pročitah ovu temu ovde je dock jedna od milion stavki koje mnogima vama smetaju.
Kao što sam već rekao meni Leopard NIJE pravio probleme.

I još jedna stvar, ja ga koristim na MacBook-u i u trenutku kucanja ove poruke mi pade na pamet da možda jednostavno Apple nije zapostavio PPC arhitekturu, i da možda to nije problem (naravno neoprostivo al ko zna. Posle Stivijeve izjave u predstavljanju novog užasnog iMovie-a "Ko još reže snimke na DVD", ne bi me iznenadilo da bude i "Ko još koristi PPC procesore")
[ Ivica M. @ 13.11.2007. 22:24 ] @
@exsold

Kako pravis bekap aplikacija, jel dovoljno samo prekopirati ih iz Applications ili mora ju jos nesto?

P.S.

offtopic

Novi iMovie ne moze da exportuje u iDVD???

Da, ta Stevina filosofija "ko to jos koristi", koja je svoj vrhunac dostigla u iPhone-u, moze Apple-u da dodje glave. Meni je zao, ne zato sto sam neki ostrasceni apple funboy, vec zato sto je Mac OS X fenomenalno zamisljen i vrlo dobro realizovan, pa mi zao da takva platforma propadne zbog toga sto neko misli da je najpametniji.

A sto se tice onog buga sa brisanjem tokom premestanja, pa ko to jos koristi?

[Ovu poruku je menjao Ivica M. dana 14.11.2007. u 01:40 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Ivica M. dana 14.11.2007. u 01:41 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Ivica M. dana 14.11.2007. u 01:41 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Ivica M. dana 14.11.2007. u 01:41 GMT+1]
[ Ivica M. @ 13.11.2007. 23:35 ] @
Evo, da ne budu samo negativne kritike (s kojima se uglavnom slazem).

Poboljsanja za developere:


http://www.macresearch.org/whats_new_on_the_leopard_command_line
http://www.macresearch.org/built-openmpi-leopard

Sajt za koji sam postavio link se bavi primenom Macintosh-a u naucnim istrazivanjima (programiranje, vizualizacije...)
[ exsold @ 14.11.2007. 18:07 ] @
Da, aplikacije se uglavnom mogu bekapovati tako sto se jednostavno iskopiraju iz Aplications foldera.

Kada kažem uglavnom, to znači da ne mogu sve, postoje i one koje se moraju instalirati ponovo.
[ dovecer @ 14.11.2007. 22:31 ] @
Da li je neko od Vas imao sledeći problem prilikom instalacije...

U stvari problem je što do instalacije ni ne dođe! Bilo da pokušam da instaliram Leoparda sa DVD-a, bilo da pokušam sa druge particije, uvek dođem do sledeće linije:

E:[AppleUSBBluetoothHCIController][FindInterfaces] mInt0InterruptMaxPacketSize = 16

ja sam uporno čekao, ali osim pregrevanja (vrišti kuler), ništa se nije dešavalo...

resetovao sam i PRAM memoriju, ali isto...

chekirao sam disk, isto...

molio sam se bogu, ne uspeva...

pitao sam Mileta Perića, ne zna...

MacBook 2.0, 1Gb, Boot ROM Version: MB11.0061.B03



[Ovu poruku je menjao dovecer dana 15.11.2007. u 00:13 GMT+1]
[ PPZ @ 14.11.2007. 22:46 ] @
I ja sam uradio prvo upgrade, pa sam posle pokusao i sa clean install....ali problemi ostaju.Osim toga Leo jeste malo brzi nego Tigar.Spotlight radi brze zato sto se na pocetku ubije od indeksiranja

A meni Transmission radi besprekorno, ne znam u cemu je problem.Zato mi ne radi Toast 8

@dovecer , a jeli ti ispravan taj DVD sa koga instaliras?



[ dovecer @ 14.11.2007. 23:04 ] @
Što se tiče DVD-a, nadam se da je ispravan, jer sam morao da ga snimim na SL (single layer) jer nemam DL DVD... Dakle, ne mogu da budem siguran da je ispravan, ali mi blokada (ili smrzavanje) ne liči na problem sa DVD pa sam zato i poslao pitanje ovde... Pretpostavljam da bi dobio neku poruku o problemu sa DVD, a osim toga čekirao sam ga sa DiskUtilitijem... Mada...
[ MacOS @ 15.11.2007. 01:13 ] @
> Što se tiče DVD-a, nadam se da je ispravan, jer sam morao da ga
> snimim na SL (single layer) jer nemam DL DVD... Dakle, ne mogu da
> budem siguran da je ispravan, ali mi blokada (ili smrzavanje) ne
> liči na problem sa DVD

Pravio si instalacioni Leopard disk!? ...... ma, retko mi se desava
da ostanem bez reci, ovo me je dokusurilo :(
[ DS_Store @ 15.11.2007. 05:17 ] @
Citat:
dovecer: jer sam morao da ga snimim na SL (single layer) jer nemam DL DVD...

Ček, ako sam dobro razumeo, uspeo si da naguraš skoro 7GB podataka na disk kapaciteta cca 4,5GB?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 15.11.2007. 06:51 ] @
A bre, pa obrisao je jezike, drajvere za štampače i verovatno deo za developere i sad mu može sve stati na 1 DVD. Ko da nikad niste čuli za to :)
Problem je samo što često takve intervencije znaju da neuspeju :) Ali na netu ima imidža koji rade normalno :)
[ henrik @ 15.11.2007. 09:19 ] @
Brisanjem jezika i drajvera za štampače ćeš skinuti max 300 megabajta. Ne znam koliki je taj deo za developere, ali ne bih rekao da je 2 giga.
[ PPZ @ 15.11.2007. 10:34 ] @
I vise....

Moze Leo da se nagura na jedan DVD, ali kao sto rece VOYAGER cesto moze i da ne uspe.Sto se same instalacije tice, ITEKAKO moze da lici na problem instalacionog diska! Meni se to desavalo sa skinutim sa neta Tigrom... Naime, sa mojim Mac-om sam dobio instalacioni Pantera, i kad sam pokusao da se upgradeujem, nekako nije islo.Skinuo sam 300 verzija istog diska, nakraju bataliio sve i za 30 eura kupio polovan originalni Tigar.I tu je bio kraj price... Sve se lepo instaliralo i bez problema.Posto je bio 10.4.6 taj sto sam kupio, po instalaciji je imao da skine jos 200-ak MB updateova i sve je bilo na mestu...

Prema tome....PROVERI taj tvoj DVD (ako mozes skini DL verziju koja SIGURNO radi, i pozajmi odnegde eksterni DVD pa instaliraj.Ili ako imas eksterni HD mozes i sa njega da instaliras )
[ bokija @ 15.11.2007. 11:34 ] @
Citajuci razne diskusije sa torenta disao sam do zakljucka da se na Mac-u ne moze kopirati disk image.Po izjavama ljudi jedini lek je prebaciti u ISO a onda na PC pa proprziti u Neru.Takodje ima neka caka sa kineskim jezikom koja ne dozvoljava instalaciju.U pitanju su neka chekiranja.Sve u svemu jel neko napravio disk na Mac-u?Nek proba prvo da instalira Tigra cisto da proveri hardver.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 15.11.2007. 11:50 ] @
Citat:
henrik: Brisanjem jezika i drajvera za štampače ćeš skinuti max 300 megabajta. Ne znam koliki je taj deo za developere, ali ne bih rekao da je 2 giga.


Kad si poslednji put instalirao Tigra i Lea? :)
Koliko se sećam, jezici imaju preko 1GB, drajveri za štampač i više :) Ali ovo je pri instalaciji, tako da kompresovani na disku jesu verovatno manji, ali dovoljno da stane na 1 DVD.
[ bokija @ 15.11.2007. 12:19 ] @
Samo drajveri za stampace su mislim 3.1 GB plus ono ostalo,i eto SL DVD.Ali nije tu problem,da li je neko na Mac-u narezao butabilni DVD bilo SL ili DL?Izgleda da nas je vecina instalirala preko USB ili Firewire HD-a sto bi preporucio i coveku da uradi.Pogotovu kako sam ga shvatio on bi sve iz pocetka.
[ MacOS @ 15.11.2007. 12:27 ] @
> SL DVD.Ali nije tu problem,da li je neko na Mac-u narezao butabilni
> DVD bilo SL ili DL?

Ja, na Tigru sa Disk Utility jer mi je Toast ladno prijavio da je
image u ISO formatu pa nisam hteo da reskiram DL disk. Do sada nikad
nisam imao problema sa ovime a uvek sam rezao iz Toast-a.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 15.11.2007. 14:07 ] @
Ja sam čak jednom zeznuo stvar, pa DVD koji je u originalu bio bootabilan, ja samo prekopirao, ali sam posle pronašao neko programče kome samo kažem da taj i taj disk napravi bootabilnim i odradio je savršeno posao :) Mislim da je to bio CCC (Carbon Copy Cloner), ali nisam siguran. Ima tu negde moja poruka u kojoj sam to ispričao, pa koga zanima... :)
[ PPZ @ 15.11.2007. 14:08 ] @
Da budem iskren i ja sam Lea narezao na svom Mac-u (promenio sam mu odavno njegov superdrive sa novim Pioneerom 112.Svejedno, sistem ga prepoznaje kao originalni superdrive).Koristio sam Disk Utility jer i meni Toast nije ulivao neko poverenje a ipak taj DL disk kosta 3.5 eura....

[ madamov @ 15.11.2007. 14:11 ] @
Citat:
Citajuci razne diskusije sa torenta disao sam do zakljucka da se na Mac-u ne moze kopirati disk image.

...

da li je neko na Mac-u narezao butabilni DVD bilo SL ili DL?

Na kojim su drogama ti sa torrenata? B) Ako čitaš komentare onih pametnijih na tim istim torrent trekerima videćeš da ako hoćeš da ti DVD ili CD snimljen iz .dmga bude butabilan, najsigurnije je da se snimi iz Disk Utilitya. Snimih tako par puta Leoparda na Dual layer DVD-e, a Tigra nebrojeno puta na DVD i nikada nisam imao problema.
[ madamov @ 15.11.2007. 14:13 ] @
Citat:
Ja, na Tigru sa Disk Utility jer mi je Toast ladno prijavio da je image u ISO formatu pa nisam hteo da reskiram DL disk.

Ako je stvarno ISO onda je i Toast mogao da uradi posao. No, kao što kažeš, što da bacaš dual layer disk bez preke potrebe.
[ PPZ @ 15.11.2007. 14:16 ] @
Ej nevezano za snimanje...

Prvi put sad iskoristih priliku da napravim screenshot na Leopardu...i bas mi se svidelo!!! Jeste li primetili da se prikazuju koordinate ako pritisnete SHIFT-APPLE-4 ? Bas super, mozes uvek tacno da napravis ne moras da nabadas.Druga cool stvar koja mozda vama nije nova, ali se meni svidela, OnyX-om sam podesio da mi screenshotove snima u jpeg formatu... uf, sta bi covek mogao vise da pozeli... jos samo da srede taj nesrecni power management...

E a sto se rezanja tice, narezao ja na Mac-u 'ladno Win XP disk, napravio image sa originalnog i snimio na drugi CD.I to sve disk utilitiem...i to je ostao butabilan...
[ MacOS @ 15.11.2007. 14:27 ] @
> Ako je stvarno ISO onda je i Toast mogao da uradi posao. No, kao
> �to ka�e�, �to da baca� dual layer disk bez preke potrebe.

Ne, ne. Kad sam image bacio na Toast ovaj je rekao da je format diska
ISO9660. Bilo mi cudno pa sam ga mauntovao i bilo je OK al ipak sam
odustao od snimanja. Vreme je za novu verziju Toasta :)
[ madamov @ 15.11.2007. 15:53 ] @
Za sve one kojima smeta nemogućnost prikazivanja hijearhijskih menija novog Docka u Leopardu:

http://charlesorourke.com/hierarchy/

Citat:
O'Rourke writes on his Website, "Hopefully Apple will restore this functionality to the Dock in a 10.5.x update, but in the meantime, Hierarchy is a freeware application that will create a small palette that replaces the functionality of placing folders in the Dock. Any folders or files can be dropped into the Hierarchy palette. Files can be launched from the palette, and folders can either be opened in the Finder with a left click or browsed in a hierarchical menu by right- (or control-) clicking."


Pretpostavljam da ste već svi išli na http://www.apple.com/feedback/macosx.html da se žalite. Ako niste, nema svrhe ovde da kukate dok to ne uradite tamo. B)
[ dovecer @ 15.11.2007. 19:29 ] @

Činjenice:
- snimio sam SL iso sa DiskUtilitijem,
- čim sam naveo da mi se smrzne "instalacija", znači da je bootabilan,
- napomenuo sam da sam pokušao instalaciju sa druge particije (restore sa .dmg-a) - isto smrzavanje
- pošto niko nije prepoznao način smrzavanja, ostaje mi da "nađem" ceo DL disk (PP)


[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 15.11.2007. 19:36 ] @
Citat:
dovecer: Činjenice:
- napomenuo sam da sam pokušao instalaciju sa druge particije (restore sa .dmg-a) - isto smrzavanje


Uh, ovo sigurno govori da je do loše instalacije na disku.

Pazi, ne moraš ti to rezati na 1 DL DVD. Ukoliko ne želiš da ga eto imaš i na DVD-ju (bootabilnom), možeš ga arhivirati na 2 DVD-ja (i Toast i Disco će ti ponuditi da "spanuju" .dmg na 2 DVD-ja), a po potrebi samo otpakuj (ispravan) image na neku particiju, pa uradi restore iz DiskUtility-ja na particiju sa koje ćeš moći bootovati sistem. Jeste da je žongliranje, trebaju ti faktički 3 particije (za dual boot), tj. dve ako radiš preko starog sistema, ali radi. JA tako radio do sada sa svim buildovima Leoparda.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 15.11.2007. 20:16 ] @
I, izađe 10.5.1. Jel se ostavljate drvlja i kamenja ili...? :)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 15.11.2007. 20:16 ] @
http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=306907
[ MacOS @ 16.11.2007. 08:22 ] @
> Činjenice:
> - snimio sam SL iso sa DiskUtilitijem,

Kako ili kojom opcijom si DL disk snimio na SL?
[ dovecer @ 16.11.2007. 09:13 ] @
Citat:
MacOS: > Činjenice:
> - snimio sam SL iso sa DiskUtilitijem,

Kako ili kojom opcijom si DL disk snimio na SL?


http://blogulate.com/content/b...pard-onto-a-single-layer-dvd5/

da ne prepričavam, nije to neki problem...

A interesantno je da DU nikako nije hteo da snima na Princo diskove!? Nešto kao da nije mogao da prilagodi jačinu lasera tom mediju!?


[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 16.11.2007. 10:57 ] @
Niste se razumeli. Nema u DU/u opcija za smanjenje, već se DL ručno mora smanjiti na SL, pa onda narezati kao običan DVD.
[ bokija @ 16.11.2007. 11:32 ] @
Evo kako to izgleda peske.1.Toast-mount disc image-copy disc-error zaboravih koji,uglavnom nesto oko formata.2.DUt-mout disc image-e sad kad je mauntovan,dugme za rezanje je mrtvo.To je sa mog MacBook-a a isto se desavalo i na MacPro-u.Na kraju sam uradio restore disc na USB HD i odatle ga instalirao na racunar.Kad sam posle dao Toast-Disc Copy dobio sam nebootabilan disc.Eto o cemu pricamo.Kad bi i ostali malo vise opisali ssta su radili to bi nam ustedelo vreme...10.5.1.ne znam jos nisam sve probao,za sad nema razlike,moracu da se postapam sa Mikijevom idejom iz gornjeg posta,stvarno mi nedostaje hijerarhijksi view,ovo je tako neuredno i nepristupacno.Nisam probao da li su resili bug oko povratka na rezoluciju?
[ MacOS @ 16.11.2007. 13:49 ] @
> da ne prepričavam, nije to neki problem...

Ovo vec postaje smesno. I dalje nemam reci...

> A interesantno je da DU nikako nije hteo da snima na Princo
> diskove!? Nešto kao da nije mogao da prilagodi jačinu lasera tom
> mediju!?

Kakve veze ima DU sa jacinom lasera? Ako ti DVD drajv ne trpi Princo
tesko da ce i Toast da ti pomogne.
[ MacOS @ 16.11.2007. 14:00 ] @
> 2.DUt-mout disc image-e sad kad je mauntovan,dugme za rezanje je
> mrtvo.

Zasto bi ga mauntovao? Izaberi u meniju Image opciju Burn pa izaberi
dmg, ubaci prazan DL, izaberi brzinu i sprzi disk. Ja tako uradio pre
neki dan i dobio ispravan disk.
[ madamov @ 16.11.2007. 15:18 ] @
Citat:
Evo kako to izgleda peske.1.Toast-mount disc image-copy disc-error zaboravih koji,uglavnom nesto oko formata.2.DUt-mout disc image-e sad kad je mauntovan,dugme za rezanje je mrtvo.To je sa mog MacBook-a a isto se desavalo i na MacPro-u.Na kraju sam uradio restore disc na USB HD i odatle ga instalirao na racunar.Kad sam posle dao Toast-Disc Copy dobio sam nebootabilan disc.

Što ga mountova, pa još iz Toasta? Tako si mogao da pokvariš sam imidž da sve sa njega što kasnije budeš snimao ne bude butabilno. Jel govorimo od .dmg imidžu?

Stvarno ljudi, jel toliko teško otvoriti Disk Utility, kliknuti na dugmence "Burn" i pokazati mu koji imidž da se snimi? To se tako radi od početka na Mac OS X, čak je i iz Toasta je slično.

Citat:
Kad bi i ostali malo vise opisali ssta su radili to bi nam ustedelo vreme...


A pojedini što pitate biste mogli malo lepše da pišete poruke, recimo sa spejsom iza tačke i ostalih znakova interpunkcije, kako bi nam bilo lakše da pročitamo poruke. A i nisam mogao da pretpostavim da će neko da mountuje .dmg i to posle poruke u kojoj se kaže "da bi se od .dmga dobio butabilan disk najsigurnije je da se .dmg snimi iz Disk Utilitya".
[ MacOS @ 16.11.2007. 15:32 ] @
> A i nisam mogao da pretpostavim da će neko da mountuje .dmg

E, da, zaboravih da napomenem. Uvek, obavezno, za svaki slucaj i sta
sve ne... zakljucajte image pre mauntovanja a pogotovo ako to radite
iz Toasta.
[ madamov @ 16.11.2007. 16:29 ] @
Citat:
MacOS: E, da, zaboravih da napomenem. Uvek, obavezno, za svaki slucaj i sta sve ne... zakljucajte image pre mauntovanja a pogotovo ako to radite iz Toasta.


Zaboravih i ja misleći da se to podrazumeva. Ja ih odmah čim ih "nabavim" zaključam i takve snimim (kada ih snimam u obliku imidža a ne raspakovane) i na DVD.
[ henrik @ 16.11.2007. 18:24 ] @
Pametni ljudi su zasukali rukave i pljunuli u šake.
[ PPZ @ 16.11.2007. 21:26 ] @
Novi 10.5.1 update po meni nije doneo nista novo.I ako jeste, moji problemi ostaju.Kompjuter se ne budi iz sleep-a, repair permissions i dalje radi 2 sata, sve ostalo nepromenjeno.Sigurno se nesto poboljsalo, ali ja to ne vidim
[ dovecer @ 16.11.2007. 21:37 ] @
Citat:
MacOS:
Ovo vec postaje smesno. I dalje nemam reci...

Poštovani Ljubiša,

da bi bio poštovan, moraš da poštuješ. Nemam nameru da sa tobom polemišem o opravdanosti tvojih razloga da mi se podsmevaš, a još manje imam vremena za to.
Svoje IT znanje smatram izuzetnim i nadprosečnim, ali nisam sebi nikada dozvolio da se podsmehujem nečijem neznanju ili neinformisanosti.

Koliko je sa moje strane, poruku ovakvog tona besmisleno slati javno a ne privatno, toliko je bemisleno u polemikama na forumu učestvovati diskreditacijom drugih učesnika - čak i sa valjanom argumentacijom. Zato mi neće smetati ako me moderatori opomenu zbog nepoštovanja pravila foruma, uz uslov da se na isti način obrate i tebi.

I na kraju, želim sve da Vas zamolim za korektnije diskusije, jer ne vidim smisao gubljenja vremena na bilo kakvu raspravu, ako se stalno skreće sa teme na prepucavanja.

pozdrav,
Zoran Dovečer
[ MacOS @ 16.11.2007. 21:57 ] @
>> (MacOS: /p1765398 ): Ovo vec postaje smesno. I dalje nemam reci...
> Poštovani Ljubiša,

Prvo ti je trebalo par poruka da napises sta si zapravo radio a onda
si napisao da si ipak radio nesto sasvim trece. Al nema veze,
ocekujes da uradis nesto ipak nelegalno a onda se pitas zasto ti to
ne radi.

Inace, tvoje IT znanje se ogleda u cuvenoj recenici:
"A interesantno je da DU nikako nije hteo da snima na Princo
diskove!? Nešto kao da nije mogao da prilagodi jačinu lasera tom
mediju!?"

Toliko za ovo javljanje
[ PPZ @ 17.11.2007. 12:18 ] @
Ljudi man'te se coravoga posla.Svako od nas ovde ima neko znanje, ili ga nema uopste.Oni koji ga imaju ga dele sa onima koji ga nemaju.Zato sluzi forum.

To sto gomila ljudi misli da njihov "laser" ne moze da se prilagodi disku nije najgore sto sam cuo.I to ne znaci da covek nema znanje nego da je neupucen u odredjene oblasti hardvera.No, ne mozemo svi sve znati.Ja naprimer imam prijatelja kome godinama pokusavam da objasnim da nije istog kvaliteta kada przis najmanjom brzinom i najvecom.Ja imam CD-e sa mog prastarog SCSI Yamaha 4416 koji su jos uvek ok, a imam CD-e od pre godinu dana snimljene sa X16 koji se vise ne mogu procitati....

Opet covek je strucnjak u njegovoj oblasti i ja se kada je njegova struka u pitanju sa njim nemogu raspravljati.


No, da mi manemo po strani te, ja bih rekao gluposti.


Ja bih hteo da podsetim Ljubisu da nije protivzakonito napraviti kopiju DVD-a pod uslovom da nije za daljnu prodaju, vec za arhivu, kao i da je obavezno posedovanje originala.Posto nam @dovecer nije rekao odakle mu taj DVD sa kog pokusava da instalira, mislim da je bezveze komentar o legalnosti.U tom slucaju bi bilo nelegalno i instalirati OS putem target moda ili sa druge particije sa imidza, jer nisu originalni....


A mi smo dobro offtopic ovde, jer je primarna tema Leopard, i rasprava o istom.


A apropo toga, posto sam vec rekao da nisam video neko poboljsanje, da spomenem da sam nasao resenje za TOAST, koji mi nikako nije radio, tj. krahirao je na startupu.Ako imate isti problem, resenje je da uklonite XVID delegat iz /library/quicktime i sve ce da radi bez problema! Malo glupo ali meni je proradilo...
[ delimir @ 17.11.2007. 12:40 ] @
Izasao je i 8.0.3 koji bi trebalo da radi pod Leopardom kako treba...
[ PPZ @ 17.11.2007. 13:27 ] @
Da evo bas sam ga skinuo.Ali meni je posle ogromnih muka proradio i 8.0.1 tako da verujem da ce upgrade sad vec biti rutina.Kao i uvek uostalom, pre Leoparda
[ MMX @ 18.11.2007. 10:13 ] @
Prilikom repair-a permisa iz Disk Utility-ja dobijam sledeći warning:

Citat:
Warning: SUID file "System/Library/CoreServices/RemoteManagement/ARDAgent.app/Contents/MacOS/ARDAgent" has been modified and will not be repaired.


Problem ima veze Apple Remote Desktop aplikacijom i pojavio se nakon update-a koji je izašao pre 10.5.1. Ni sa novim upgradeom sistema nisu rešili problem.

Jel neko uspeo da nađe rešenje?
[ markom @ 18.11.2007. 11:43 ] @
Meni izbacuje čitav spisak fajlova kad radi taj proces. Nisam se nešto preterano zabrinjavao do sad oko toga. Da li bi trebalo? :-)
[ henrik @ 18.11.2007. 12:39 ] @
Da probaš da uradiš repair permissions iz Disk Warriora, ako je postojeća verzija uopšte Leopard compatible? Mada bi i to bio samo workaround.
[ PPZ @ 18.11.2007. 12:53 ] @
NEMOJ da radis repair permissions iz Disk Warriora.Na njihovom sajtu lepo kazu da Disk Warrior jos uvek nije testiran sa Leopardom i da bi mogao da osteti instalaciju...

Ja licno nisam probao, ali jesam probao da uradim repair sa OnyX-om, i ista stvar se desava kao sa Disk Utilitiem...radi dva sata....i na kraju izbaci taj remote desktop problem i to je to...
[ MMX @ 18.11.2007. 15:00 ] @
U pitanju je samo warning, tako da ne bi trebalo da bude nekih većih problema. U najgorem slučaju Apple Remote Desktop neće raditi kako treba.
[ Ivica M. @ 19.11.2007. 18:54 ] @
Jedan zanimljivi skiveni feature. Ako u Spotlight-u napisete neki matematicki izraz, rezultat ce se pojaviti pored ikonice kalkulatora medju rezultatima pretrage. Nemam jos uvek Leopard, pa nisam probao, mogao bi neko da pokusa. Podrzane su sve funkcije koje podrzava Calculator app.

Ako npr. napisete

Code:
2*sin(pi/3.0)


dobicete sledece:

[ Dachaz @ 19.11.2007. 19:03 ] @
Istina :)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 19.11.2007. 19:25 ] @
Pa nije baš skriveni..pričalo se negde na netu po forumima :)
[ henrik @ 20.11.2007. 21:46 ] @
Evo i mene sa Leoparda na pepeceu.

Iskusio sam i onu SUID grešku pri prepair permissions, ali tek kad sam apdejtovao na 10.5.1. Na goloj instalaciji je sve radilo. Zanimljivo.

SharePoints puca, jbg.

Ostalo je sve fino, osim što je i 2D dock (ovaploćen upotrebom Dr. Dock widgeta) odvratan sa onom crnom pozadinom.
[ Ivica M. @ 20.11.2007. 23:39 ] @
Evo, i ja se javljam iz Leoparda.

Cini mi se da radi malo brze (iMac 24), svidjaju mi se nove opcije u Mail i Preview... Nisam primetio neke vece probleme, uradio sam cistu instalaciju, a zatim odmah upgrade na 10.5.1

Prvo lose sto sam primetio, dodatni portovi na firewall-u se ne mogu otvoriti iz Gui-a, moguce je samo izabrati aplikaciju. Za naprednije se mora u Terminal. Osim toga, na Tiger-u sam morao da otvorim dodatne portove da bih sa telefona pristupio mail-u (preko deljene konekcije s Mac-a), a sada su ti portovi otvoreni po default-u. To mi se ne svidja, izgleda da je tacno ono sto se prica da novi firewall propusta sve i svasta.

Pridruzujem se onima koji smatraju Stacks groznim! Prvo sto umesto ikonice foldera prikazuje onu glupost, a drugo sto onemugucava hijerarhijske menije. Katastrofa!!!

Quick View i Cover Flow u finder-u mi se dopadaju. U Safariju 3 je sada ekstra odradjena Find komanda, kao na Firefox-u, i PDF-om se sada mnogo bolje manipulise kada se otvori unutar browser-a. I ono sto mi je mnogo nedostajalo, sada upozorava kada hocemo da zatvorimo prozor sa vise otvorenih tabova.

Kako se iskljucuje provera pravopisa? Lepo je sto sada ima tu opciju, ali ako ne moze da se iskljuci, onda su stvarno preterali!

Ne mogu da nadjem Snap to Grid u Finder-u, tako da kada prikljucim recimo ekterni hard, ikone su razbacane.

Sve u svemu, nisam nesto odusevljen.

[ henrik @ 21.11.2007. 00:12 ] @
Dobro je da sam uspeo da provalim da SharePoints zapravo više nije ni potreban :)
[ MMX @ 21.11.2007. 09:06 ] @
Citat:
henrik:
Iskusio sam i onu SUID grešku pri prepair permissions, ali tek kad sam apdejtovao na 10.5.1. Na goloj instalaciji je sve radilo. Zanimljivo.


To je zato što "gola" instalacija ima Apple Remote Desktop 3.0, a problem sa SUID-om se javlja sa updateom 3.1 koji se instalirao uz 10.5.1.
[ MMX @ 21.11.2007. 09:13 ] @
Citat:
henrik: Dobro je da sam uspeo da provalim da SharePoints zapravo više nije ni potreban :)


Da, da, da... to je super rešeno. Sada za shareovanje dodatnih foldera nisu potrebne 3rd party aplikacije. Super je i to što sve ovo važi i za FTP server.
[ Ivica M. @ 21.11.2007. 10:08 ] @
I ja dobih SUID gresku. Sta zapravo znaci "Reapir Disk Permisions" i kakva je posledica toga sto ne mogu da se repair? Da li je to bug koji Apple treba da ispravi?


Code:

Warning: SUID file "usr/libexec/load_hdi" has been modified and will not be repaired.
Warning: SUID file "System/Library/PrivateFrameworks/DiskManagement.framework/Versions/A/Resources/DiskManagementTool" has been modified and will not be repaired.
Warning: SUID file "System/Library/PrivateFrameworks/DesktopServicesPriv.framework/Versions/A/Resources/Locum" has been modified and will not be repaired.
Warning: SUID file "System/Library/PrivateFrameworks/Install.framework/Versions/A/Resources/runner" has been modified and will not be repaired.
Warning: SUID file "System/Library/PrivateFrameworks/Admin.framework/Versions/A/Resources/readconfig" has been modified and will not be repaired.
Warning: SUID file "System/Library/PrivateFrameworks/Admin.framework/Versions/A/Resources/writeconfig" has been modified and will not be repaired.
Warning: SUID file "usr/libexec/authopen" has been modified and will not be repaired.
Warning: SUID file "System/Library/CoreServices/Finder.app/Contents/Resources/OwnerGroupTool" has been modified and will not be repaired.
Warning: SUID file "System/Library/CoreServices/RemoteManagement/ARDAgent.app/Contents/MacOS/ARDAgent" has been modified and will not be repaired.
[ henrik @ 21.11.2007. 10:21 ] @
Meni zapravo izlazi sve ovo


Code:

Warning: SUID file "usr/libexec/load_hdi" has been modified and will not be repaired.
Warning: SUID file "System/Library/PrivateFrameworks/DiskManagement.framework/Versions/A/Resources/DiskManagementTool" has been modified and will not be repaired.
Warning: SUID file "System/Library/PrivateFrameworks/DesktopServicesPriv.framework/Versions/A/Resources/Locum" has been modified and will not be repaired.
Warning: SUID file "System/Library/PrivateFrameworks/Install.framework/Versions/A/Resources/runner" has been modified and will not be repaired.
Warning: SUID file "System/Library/PrivateFrameworks/Admin.framework/Versions/A/Resources/readconfig" has been modified and will not be repaired.
Warning: SUID file "System/Library/PrivateFrameworks/Admin.framework/Versions/A/Resources/writeconfig" has been modified and will not be repaired.
Warning: SUID file "usr/libexec/authopen" has been modified and will not be repaired.
Warning: SUID file "System/Library/CoreServices/Finder.app/Contents/Resources/OwnerGroupTool" has been modified and will not be repaired.
Warning: SUID file "System/Library/CoreServices/RemoteManagement/ARDAgent.app/Contents/MacOS/ARDAgent" has been modified and will not be repaired.


Samo poslednje je valjda Remote Desktop.

Na Apple diskusijama i po forumima se uglavnom bave tom stavkom, čak ima i zvanična poruka iz Applea da to treba ignorisati.

Što se tiče funkcije repair permissions, popravlja permisije nad fajlovima neke aplikacije, ukoliko su iste poremećene pri instalaciji, što ume da se desi kod pokretanja nekih installera (uglavnom 3rd party). To ti piše i u Disk Utility prozoru.

Od Appleovog softvera sam primetio da se to redovno dešava iTunesu.
[ Ivica M. @ 21.11.2007. 10:22 ] @
Jos jedan problem, aplikacije koje se prevuku u Applications prikazane su opstom, a ne svojom ikonicom. Kada se prevuku u Dock, vide se normalne ikonice. Jos nekome se ovo desilo?

Update: Lazna uzbuna, posle ponovnog logovanja ikonice se normalno vide.

[Ovu poruku je menjao Ivica M. dana 21.11.2007. u 11:33 GMT+1]
[ henrik @ 21.11.2007. 10:32 ] @
Meni nije.

Generalno, osim ovog SUID sranja, sve radi dobro, mnogo bolje nego što sam očekivao posle čitanja ovog threada. Spotlight je indeksirao disk brzo i efikasno, Dock je ružan pa je ružan, sve aplikacije koje sam instalirao do sad (čak i matori FontLab 4 i TransTypePro) rade bez problema.

Sjajna je stvar podići nov sistem i provaliti da si već u mreži.

Sve u svemu, ja sam zadovoljan.
[ Ivica M. @ 21.11.2007. 11:48 ] @
Novi Front Row je fenomelan!

Postoji jedan zanimljiv alat u Xcode 3.0, Organizer, koji izmedju ostalog, omogucava integrisanje koda onih jezika koji nisu po defaultu prisutni u gcc 4.0 (npr. gfortran). Ovaj feature mi je dovoljan da zaboravim na mane. Povlacim rec da nisam oduseljen.

Meni novi Dock nije ruzan, a i ne smeta mi providan menu bar, verovatno je to stvar ukusa i navike. Terminal su fino odradili.
[ DS_Store @ 21.11.2007. 17:27 ] @
Citat:
henrik: Dobro je da sam uspeo da provalim da SharePoints zapravo više nije ni potreban :)

Nisam upućen, kako? Tj. kako je to rešeno?
[ Dachaz @ 21.11.2007. 18:21 ] @
Evo ja da zakukam: iTunes radi očajno sa audio diskovima!
Zaglupi se posle skoro svake pesme i mora da se force quit-uje!

I nije da diskovi nisu u redu jer kad restartujem iTunes i izaberem pesmu na kojoj se ubio radi bez problema, plus što su diskovi originalni i u super-duper stanju ;)

Kantastrofa!
[ exsold @ 21.11.2007. 19:28 ] @
Steve Jobs: "Ko još sluša audio diskove?"
[ henrik @ 21.11.2007. 19:56 ] @
Citat:
DS_Store: Nisam upućen, kako? Tj. kako je to rešeno?


Sys Prefs/Sharing/File Sharing/Shared Folders. Dodaješ šta hoćeš da šeruješ na plusić i setuješ permisije.
[ DS_Store @ 21.11.2007. 20:20 ] @
E pa lepo od njih :)

Kad sam već počeo da se raspitujem: može li neko da klikne na mountovan imidž na desktopu i da zada Duplicate komandu?

Da li se i dalje ponavlja famozna greška -8058 kao u Tigru:



Fala.
[ henrik @ 21.11.2007. 21:14 ] @
Radi.
[ DS_Store @ 22.11.2007. 05:22 ] @
E to je već stvarno lepo! :D

Hvala.

Pa dobro, izgleda da i dalje furaju svoj fazon "two steps forward one step back" :) Par stvari poprave, jednu zabrljaju.
Nema veze, samo dok je više koraka unapred od onih unazad.
[ PPZ @ 22.11.2007. 08:42 ] @
Evo ja jos malo da se zalim: Parental Control radi kako on hoce.Podesim dva accounta da imaju pristup izmedju 16:00 i 23:30 u trajanju od po 2 sata, i sledeceg dana ukljucim kompjuter u 9 ujutro, kad ono jedan od accounta IMA pristup normalno, kao da nisam postavio nikakav limit! Drugi OK. Podesim ga ponovo, sve OK nekoliko dana, kad opet! OBA accounta imaju pristup.... Evo sad dok pisem trebalo bi oba da su zakljucana, medjutim nisu...

Izgleda da parental control ne radi bas onako kako treba.Na Tigru mi je Login Manager radio BESPREKORNO.A sad nemogu da ga imam, posto je tu feature u Leopardu koji mi je vise nego beskoristan....

Da ne spomenem da kad ukljucim autmatski filter za surfovanje ne dozvoljava skoro ni google da se otvori.SVE mora rucno da se uradi, pa cak ni onda.Dozvoli recimo da se otvori prva stranica ES-a, medjutim sve ostale blokira uporno.Moram ama bas svaku da stavim pod "exceptions" da bi mogao da pregledam na brzaka sta ima na forumu...

Cini mi se kao da taj parental control sabira vreme koje je neki user proveo ulogovan, tako da ako npr. ne potrosis svoje vreme danas, on ti ga prebacuje u sledeci dan sve dok ga ne potrosis, i tek onda zakljuca account ponovo.

To je naravno pogresno, jer ako sam podesio da ta dva accounta imaju pristup od 16:00 do 23:30, i u tom vremenskom razmaku imaju po dva sata, onda bi trebao posle 23:30 da ponisti vreme i da sledeceg dana idemo ispocetka...

Eh....

A bas mi se svideo ovaj Leo, ne bih ga menjao ali ako se to relativno brzo ne popravi...idemo nazad na Tigra...
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 22.11.2007. 11:30 ] @
Nisi fer..umesto da stimulišeš decu da se uče štednji, ti želiš da im svaki dan resetuješ to što su uštedeli! :)

Kad stavljaš neki domen kao izuzetak, jesi probao da staviš zvezdicu iza imena domena?
[ henrik @ 22.11.2007. 11:54 ] @
Citat:
DS_Store: E to je već stvarno lepo! :D

Hvala.

Pa dobro, izgleda da i dalje furaju svoj fazon "two steps forward one step back" :) Par stvari poprave, jednu zabrljaju.
Nema veze, samo dok je više koraka unapred od onih unazad.


A onaj stacks issue sam rešio tako što sam ukinuo sve foldere (zapravo, par njih) koje sam ranije držao u docku B) Samo da ga ne gledam.

Ponekad je rešenje zatvoriti oči pred problemom :P
[ DS_Store @ 22.11.2007. 20:15 ] @
Citat:
henrik: Ponekad je rešenje zatvoriti oči pred problemom :P

:D

"Ako ne umemo da radimo, umemo da se bijemo"
[ DS_Store @ 24.11.2007. 20:28 ] @
Instalirao sam Leopolda na externi (firewire) disk da ga malo propitam pre nego što se odlučim da li da ide na glavni HD ili ne.
Ukratko, više je pozitivnih nego negativnih iskustava za jako kratko vreme ali je ono što je negativno loše je za sve pare. Naravno u pitanju je ono sra*nje sa Dock-om.

Elem, ono što sam još primetio je sledeće: ovaj novi glas koji su najavili kao neko mega čudo - Aleks se zove - nalazi se u direktorijumu: /System/Library/Speech/Voices/Alex.SpeechVoice/
Ovo zauzima 670MB! Ko hoće da oslobodi prostor na HD-u može to na ovaj način, tj. da ga pošalje u kantu.
[ bokija @ 25.11.2007. 09:43 ] @
Jel neko moze da mi objasni kako da proverim Rosettu?Moze li se reinstalirati posebno?
[ madamov @ 25.11.2007. 20:57 ] @
Ne može. A što bi da "proveriš Rosettu", tj. šta tačno pokušavaš da uradiš?
[ bokija @ 25.11.2007. 21:31 ] @
Kad sam pokusao da instaliram neke PPC stvari koje su radule pod tigrom ovde nije hteo da ih pokrene.Pod info nisam dobio open with rosetta.
[ madamov @ 26.11.2007. 10:34 ] @
Kada uradiš Get Info od PPC aplikacije nigde ni ne piše "Open with Rosetta" kada se one i pokreću pod Rosettom, drugačije ne mogu.
[ bokija @ 26.11.2007. 11:17 ] @
Mislim trebalo bi ovako da izgleda u slucaju da treba da radi pod Rosettom,pod info odmah iznad locka ima polje open with rosetta.Pojavljuje se kod svih aplikacija koje bi mogle da se otvore pod istom,medjutim neke aplikacije koje su radile pod tigrom sad nece,jednostavno nema opcije.
[ MacOS @ 26.11.2007. 12:29 ] @
Citat:
Pojavljuje se kod svih aplikacija koje bi mogle da se otvore pod istom,medjutim neke aplikacije koje su radile pod tigrom sad nece,jednostavno nema opcije.


Ajd navedi primer, mozda ih imam pa da vidim kod mene.
[ madamov @ 26.11.2007. 12:32 ] @
Citat:
Mislim trebalo bi ovako da izgleda u slucaju da treba da radi pod Rosettom,pod info odmah iznad locka ima polje open with rosetta.

A jel ti misliš da ja nisam proverio pre nego što sam ti odgovorio? PPC aplikacije nemaju to jer se i mogu otvoriti samo pod Rosettom. Ili ti govoriš o Universal Binary aplikacijama koje si forsirao da se pokrenu pod Rosettom?
[ madamov @ 26.11.2007. 12:35 ] @
Ovako je pod Tigerom:

[att_img]

Kao što vidiš, 4D 2003 koji nije Universal Binary nema tu kvačicu, dok Calculator ima.
[ bokija @ 26.11.2007. 12:42 ] @
Recimo Halo 1 je radio pod tigrom a sad ne,MaxPayne,isto itd.Ne znam,znam da je na 10.4.nesto Quake 4 prestao da radi pa su u sledecem upu to sredili.Mozda je i sad isti slucaj.
[ madamov @ 26.11.2007. 12:46 ] @
A navedene igre su PPC aplikacije? Ako jesu, pa iste na Leopardu ne rade, to je do njih, a ne do Rosette, tj. nisu kompatibilne sa Leopardom.
[ MMX @ 28.11.2007. 09:48 ] @
Nadam se da će uskoro izbaciti battery update patch jer se baterija non stop tripuje. Recimo, juče mi se desilo da je pisalo da imam još 50% baterije, posle par minuta pogledam, kad ono 60 i nešto posto. Nadam se nećemo zeznuti baterije dok ne izađe adekvatna zakrpa. Preventive radi, od sada radim na punjaču.
[ Ivica M. @ 28.11.2007. 09:57 ] @
Imao sam problem da posaljem fajl s telefona na Mac preko Bluetooth. Obrnuto je radilo, kao i Browse Device. Ako neko ima slican problem, resenje je trivijalno - u Preferences/Sharing treba da se ukljuci Bluetooth Sharing.
[ Dachaz @ 29.11.2007. 07:12 ] @
Kome nedostaju hijerarhijski meniji u Dock-u: Quay
[ DS_Store @ 02.12.2007. 09:37 ] @
Ljudi, dešava li se još nekome ovo:

- iCal uključen



-iCal isključen



Nema razlike da li je 2D ili 3D Dock.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 02.12.2007. 10:50 ] @
Da, sad i iskljucen prikazuje tacan datum, ako te to cudi :)
Ne vidim ništa drugo cudno :)
[ henrik @ 02.12.2007. 11:10 ] @
Na isključenom je broj podignut malo gore. Loodilo.
[ MMX @ 02.12.2007. 11:39 ] @
Proverio. Kod mene je sve ok.
[ MMX @ 02.12.2007. 11:41 ] @
Koristi li još neko Leoparda na laptopu?
[ bokija @ 02.12.2007. 12:19 ] @
MMX,LoL smotaj i nama jednu od tih.Mozda i ja pomislim da je Leopold O.K.BtW jel vam se desava da kad klknete na eject image,imidz ostane,samo izgubi znacku eject?Koristim na MacBook 2GHz core duo 2GBRam,inace baterija mi vec 15 dana nije sisla sa 100%,iako na punjacu bi trebalo da gubi oko 1% na 3 do 4 dana.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 02.12.2007. 12:44 ] @
Citat:
henrik: Na isključenom je broj podignut malo gore. Loodilo.


Hehe, to nisam primetio, jer sam odgovarao sa iPhona :) Sad vidim na šta je mislio :) Kod mene na PB je normalan prikaz i kad je iCal isključen.

Što pitaš Miloše?
[ MMX @ 02.12.2007. 12:46 ] @
Šta je tu smešno? Pitao sam da li neko koristi Leoparda na laptopu (MacBook, MacBook Pro, Powerbook...) jer me zanima kako Vam drži baterija? Kod mene se puno brže prazni u odnosu na Tigera.
[ MMX @ 02.12.2007. 12:51 ] @
Primetih da se u odnosu na pre 10ak dana kada je kapacitivnost iznosila 5200 i nešto mAh, sada smanjila na 4410.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 02.12.2007. 12:54 ] @
Bokija je pročitao da si napisao Leopold :)

Ja ću večeras u vozu koristiti baterije, pa ću ba da vidim koliko će izdržati. Sa Tigrom sam mogao raditi 2h pod punim opterećenjem u Aperture-u i da mi ostane još između pola h i 1h :)
[ bokija @ 02.12.2007. 13:31 ] @
Zovem ga leopold jer me od svih macaka jedino podseca na Toma kad se u crtacu obuce u dirigenta Leopolda.A LoL je sto ljudi se odusevljavaju oko iCall-a a covek utrci s komentarom tipa,sto kod mene je sve u redu.Slucajno u tom trenutku gledam stondirane u veselim 70tim .Ne ljutite se al bilo je zabavno.
[ bokija @ 02.12.2007. 13:37 ] @
Pisao sam u hardveru o mojoj bateriji na MB-u.eto od kad se smirila stalno je na punjacu i pokazije 100% ne smem da je skinem sa punjaca jer sae bojim da ne pocne ponovo da ludija.Definitivno nije u redu da posle 15 dana na punjacu baterija ne padne ispod 100%.
[ MMX @ 02.12.2007. 13:58 ] @
Citat:
bokija:A LoL je sto ljudi se odusevljavaju oko iCall-a a covek utrci s komentarom tipa,sto kod mene je sve u redu.


Komentar "kod mene je sve u redu" se odnosio na to da iCal kod mene pravilno prikazuje datum.
[ madamov @ 02.12.2007. 14:30 ] @
Citat:
Da, sad i iskljucen prikazuje tacan datum, ako te to cudi :)


Kada startuješ tog dana prikazivao je i ranije. Do prvog restarta.
[ DS_Store @ 03.12.2007. 05:47 ] @
Hm, posle restarta sve je u redu:





:zbun:

Mario, pitam da vidim da li je to bug ili feature ;)

Inače, primetio sam gomilu nekih sitnijih bagova koje ne mogu ni da popamtim, npr. safari download dokument ikonica definitivno ne prikazuje progres kako treba itd., itd. Izgleda da su baš žurili s ovim, kako sam i sâm prvi rekao, Leopoldom :D
[ DS_Store @ 06.12.2007. 05:16 ] @
Citat:
exsold
Ja sada primećujem jedan problemčić.
Pokrenut mi je torent klijent (trenutno Azureus, a pre toga isto i sa Transmisionom) i dok vuče torente (ukupno njih 5,6) konstantna temperatura procesora je 80tak stepeni.

To se na Tigru, čini mi se, nije dešavalo.
Kada stopiram torente, sve se vrati u normalu.
Inače u pitanju je Intel Core Duo na 2GHz u MacBook-u

Probao sam Transmisson pod Leopardom i - ista priča. Ne znam za temperaturu ali svi procesi se zaglupave a protok gotovo da se potpuno prekine, Transmission vuče nekih 2-3 kbps. Kada sam isključio Transmission sve počinje da radi bez problema.

Moja verzija je 0.94. Vidim da je juče izbačena 0.95. Da li je neko probao kako ona radi?

Ako još neko imao ovakvih problema da li zna koja verzija provereno radi kako treba sa Leopardom? Pitam čisto da ne bih "probavao" jednu po jednu.

P.S. Inače iCal me definitivno zeza sa ikonicom :) Kada se mašina restartuje sve je u redu do sledećeg dana, dok sam ne promeni datum. Onda broj ode uvis :))
[ henrik @ 06.12.2007. 08:51 ] @
Ja sam to imao pod Tigrom, sa svim verzijama preko .82. Pod Leopardom sve radi ok.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 06.12.2007. 10:59 ] @
Ja još uvek koristim 0.94 pod Leopardom, doduše, na iMacu, i nemam problema ni sa temperaturom ni sa protokom. Baš sam sinoć skidao nešto i brzina je billa od 20-40 kB/s.

Na Azureusu, koji ima tu opciju, sam ograničio broj dokencija na 5 ili 10, ne sećam se, jer mi se onih 50 učinilo mnogo i to jeste malo popravilo krvnu sliku veze :)
[ MMX @ 06.12.2007. 11:05 ] @
Jesi li proverio kako drži baterija pod Leopardom?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 06.12.2007. 11:14 ] @
Da, to sam zaboravio da napišem. I proverio sam i nisam :) To veče nisam koristio laptop puna 2h, već samo sat vremena, ali mi je normalno prikazivao preostalo vreme i to se otprilike slaže sa upotrebom pod Tigrom.
[ exsold @ 06.12.2007. 19:21 ] @
Ja takođe nemam problema sa baterijom.
Doduše, ne mogu da kažem tačno u minut, mada mislim da drži normalno kao i na tigru.
[ henrik @ 06.12.2007. 21:41 ] @
I još 1 problem, dokumentovan i ovde. Multiplicirane ekstenzije u AI CS3 pri snimanju/eksportovanju fajla u format koji nije default.

Javlja mi se i u firmi i u kući, nevezano za to da li je rađen clean install ili upgrade.

Upravo sam instalirao 13.0.2 update, sad ćemo da vidimo da li je to ispravljeno, mada se ne pominje, koliko vidim.

edit: isto se dešava. Da probamo sa bacanjem kompletnih preferenci.

edit 2: jbg, nema pomoći.


[ DS_Store @ 08.12.2007. 07:42 ] @
Definitivno mi nove verzije Transmissiona prave njesra, ni ova 0.95 nije ništa bolja. Iskopao sam neku backupovanu 0.61 (stara ikonica, haha :), kod nje protok teži 0 ali bar nema zagušenja procesa.

Ima li ko kakvu preporuku po pitanju torent klijenata/portova (izuzev ljudi kojima novije verzije Trasmissiona rade kako treba)?
Kombinacija je Telekom+Huawei.

Citat:
henrik:Multiplicirane ekstenzije u AI CS3 pri snimanju/eksportovanju fajla u format koji nije default.

Vid'o sam, LOL :D
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 08.12.2007. 11:49 ] @
Ja tiipujem da je problem taj Huawei :) Ako niššta drugo, diskriminiše ga ime :)
[ DS_Store @ 08.12.2007. 12:23 ] @
Sve ostalo radi savršeno, surf, mail, direkt download,... a probao sam sve moguće portove. Probao bih i neki drugi torent klijent ali sam dogurao skoro do pola nečega što je teško 40GB pa mi gre'ota da se baci...

Mada i dalje važi apel za preporukom!
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 08.12.2007. 12:41 ] @
Pa nije nema mudrost. Azureus je sledeći :)
[ DS_Store @ 08.12.2007. 16:00 ] @
Ha, ha, taj smajli je za "mora da se šališ" :)))

Ako mi Transmission koči mašinu onda će Azureus da je rasturi i proda delove u staro gvožđe - bar je na tome radio kada sam ga poslednji put instalirao, upravo u verziji u koju su ubacili kućni bioskop i mikrotalasnu pećnicu, sve pisano u Javi :|

Svejedno, hvala na preporuci!
[ henrik @ 08.12.2007. 16:05 ] @
Azureus apreporučujem™, pogotovo za tvoju ajaku™ mašinu.

Na trekeru gde je svojevremeno Transmission bio zabranjen koristio sam Tomato i Bits on Wheels, sasvim uspešno. Tomato je potpuno minimalistički, a BoW poslednji put apdejtovan pre 2 godine, ali toplo preporučujem.
[ DS_Store @ 08.12.2007. 17:01 ] @
E, Tomato sam skroz zaboravio! Hvala! (BoW i BitRocket ne rade onako kako me je Transmission razmazio :)
[ exsold @ 08.12.2007. 17:07 ] @
A što se tiče klanja mašine mene je takođe Transmission ubijao a Azureus radi skroz OK
[ DS_Store @ 08.12.2007. 17:26 ] @
Malo sam se skoncentrisao na verziju 0.82 koju je henrik spomenuo i pročešljao sam neke druge forume i zaista, upravo ta verzija mi je sve dovela u normalu!

Sada je sve lepše, sunce sija i ptičice cvrkuću a moj seeding ratio nezaustavljivo pada ka 0.01, kako jedino i treba da bude :D
[ MacOS @ 08.12.2007. 19:43 ] @
> Ako mi Transmission koči mašinu onda će Azureus da je rasturi i
> proda delove u staro gvožđe - bar je na tome radio kada sam ga
> poslednji put instalirao, upravo u verziji u koju su ubacili kućni
> bioskop i mikrotalasnu pećnicu, sve pisano u Javi :|

PB Al na 1.25 sa 512Mb, 10.4.10 plus najnoviji Azureus i resetujem
komp jednom nedeljno. Radim i dalje na kompu kao i nekad, malo
sporije startuje posle screen savera al to je sve. I ja sam se u
pocetku protivio al sta da radim kad je najbolji (a od petka je
obavezan na EUCu :))
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 09.12.2007. 00:37 ] @
^Stvarno..ja ko da sam rekao da u virtualnoj memoriji pokrenete Solaris, pa u njemu Azureus :) Za mene je problem bio u komuniciranju Tmissiona i routera, a ne nemogućnost tvog procesora da se izbori sa Azureusom :)

I Dachaz se mislim vratio na neki stariji Tmission i isto radi (a možda je to rekao baš u ovoj temi) :D
[ Dachaz @ 09.12.2007. 01:15 ] @
Lažeš!

Kad nešto ne ide sa Transmissionom, ja skinem novi dev. build :)

Već neko vreme nemam problema šnjim - prestao je da mi se upucava, da čuknem u drvo.
Kontam da to upucavanje ima veze s tim što je hard po kome on piše USB, pa kad opiči Time Machine da grinda po hardu ovaj ne stigne na red i pobenavi ;)

No, ja vam se divim kako razbacujete svoje resurse na Azureus :)
Al' ajd' i dalje ste bolji od ljudi koji slušaju muziku u Winampu kroz Parallels...


Uzgred, niko ništa ne priča o Xtorrentu - meni jedinom poznatom torrent klijentu koji se plaća.
[ MacOS @ 09.12.2007. 01:54 ] @
> No, ja vam se divim kako razbacujete svoje resurse na Azureus :)

Ajde opet, Azureus i �Torrent su jedini podrzani na EUCu gde je veoma bitno da ti client tacno racuna protok. Koristio sam Transmission do 0.82 al zestoko se tukao sa Demonoidom (posaljem 10Gb a ovaj mi racuna oko 3) i onda sam presao na Azureus. Al nema veze, vazno je da neko ceni nase napore u maltretiranju dragih nam masina. :)
[ madamov @ 09.12.2007. 08:57 ] @
Hm, a da prebacimo razgovor o torrent klijentima tamo gde mu je mesto?
[ henrik @ 11.12.2007. 20:25 ] @
Evo i zvanične vesti od juče, glede kompletnog izveštaja o SUID greškama prilikom repair permissions.
[ MMX @ 12.12.2007. 17:13 ] @
Još da se sete da izdaju patch koji će rešiti gore pomenuti "problem".
[ DS_Store @ 13.12.2007. 20:15 ] @
Opravljen Xee full screen:
http://aorlinsk2.free.fr/xee/
[ Dachaz @ 13.12.2007. 20:33 ] @
Urrra! :D

I hvala za link!
[ Ivica M. @ 20.12.2007. 19:22 ] @
Jedna dobra vest, 10.5.2 sredjuje problem sa Stacks, uvode se hijerarhijski meniji, i omogucava da se odabere da li ce da se prikazuje kao folder (sa normalnom ikonicom) ili kao Stack.

http://www.macrumors.com/2007/...w-to-stacks-in-leopard-10-5-2/


[ DS_Store @ 20.12.2007. 19:34 ] @
O hvala Krišni.
[ madamov @ 20.12.2007. 22:32 ] @
Za sada je to na nivou glasina, još ništa nije zvanično potvrđeno.
[ MMX @ 21.12.2007. 12:03 ] @
Instalirao sam poslednji security update i fix za MB i MBP, još uvek nisu sredili SUID warning.
[ milke @ 21.12.2007. 20:10 ] @
Citat:
Ivica M.: Jedna dobra vest, 10.5.2 sredjuje problem sa Stacks, uvode se hijerarhijski meniji, i omogucava da se odabere da li ce da se prikazuje kao folder (sa normalnom ikonicom) ili kao Stack.

http://www.macrumors.com/2007/...w-to-stacks-in-leopard-10-5-2/
Bilo bi odlično ako bi ovo uradili. Još samo kada bi vratili komande kontekstnog menija tamo gde im je mesto (u root meni)...
[ Blogger @ 02.01.2008. 11:31 ] @
Upravo sam dobio finalnu verziju Leoparda.Imam dva pitanja ukoliko neko zna da mi odgovori:
1.Predpostavljam da fax ne radi.Kod Tigra se to sredjivalo ubacivanjem fajle iz verzije 10.4.8 koja regulise rad faxmodema.Pitanje je da li je to moguce i kod Leoparda? odnosno da li tu fajlu mogu da ubacim u leopard folder koji regulise modem.
2.HP laser 1020.Imao sam velike muke da ga pokrenem pod Tigrom,strah me je i da pomislim sta me ceka pod Leopardom osim ukoliko ne postoji driver.Znam da ga u Leopardu nema(ima 1022).
[ Ivica M. @ 22.01.2008. 11:26 ] @
Citat:
Blogger: Upravo sam dobio finalnu verziju Leoparda.Imam dva pitanja ukoliko neko zna da mi odgovori:
2.HP laser 1020.Imao sam velike muke da ga pokrenem pod Tigrom,strah me je i da pomislim sta me ceka pod Leopardom osim ukoliko ne postoji driver.Znam da ga u Leopardu nema(ima 1022).


Imam LJ 1000, i ne radi pod Leom. Zenographics je imao drajver, ali je s tim najverovatnije gotovo, a HP nikada zvanicno nije ni podrzao ovaj stampac. E sad, ovo sam nasao na Apple Discussion forum-u.


Citat:
The 'Windows only' HP Laserjet budget range of printers, such as the 1000 and 1020, use ZjStream protocol rather than the more usual PCL or PS supported by OSX.

For Tiger and previous OS's, the generic 'SDK Mono driver' could be downloaded from Zenographics website and used to support printing direct from Mac OSX to the 'Windows' printer. This was especially useful where a Mac is used in a predominantly Windows-hosted network which has shared HP 1000/1020 printers.

There are many reports that the 'SDK Mono' driver does not work after upgrading to Leopard, due to underlying changes in the CUPS software. Unfortunately, Zenographics no longer support that driver since they merged into the Marvell business.

The solution is to uninstall the existing 'SDK Mono' printer, and install the OSX port of the Linux freeware foo2zjs package. This converts the print data into ZjStream format and sends it to the HP printer. After installing foo2zjs, reinstall the printer again, and select the 'HP LaserJet 1020 Foomatic/foo2zjs' driver.

Download here: http://www.linux-foundation.org/en/OpenPrinting/MacOSX/foo2zjs

Be sure to install all 3 packages in the following order: espgs-7.07.1.ppc.dmg, Foomatic-RIP, foo2zjs-1.0.U.dmg. The final package will prompt you with some important firmware information; you can ignore this if the printer is physically connected to Windows PC, as that PC will take care of loading the required firmware at startup.

I just tried this on Leopard and it's printing correctly to my HP 1020 shared on a Windows 2000 PC.


Ovaj drajver sam koristio na linux-u i radio je. Na Mac-u nisam probao. Ako probas, javi sta si uradio.
[ Ivica M. @ 22.01.2008. 11:29 ] @
Za ove sto samo nesto kukaju u vezi Lea, evo glasine koja je procurela.


[ markom @ 22.01.2008. 11:47 ] @
Ja ću opet da ponovim jeres... meni se taj providni meni jako dopada :-)
[ Ivica M. @ 23.01.2008. 14:12 ] @
Instalirao sam foo2zjs sa http://www.linux-foundation.org/en/OpenPrinting/MacOSX/foo2zjs , i LJ 1000 radi. Ima samo jedna zackoljica, svaki put kada se ukljuci stampac, mora da se pokrene sledeca komanda u terminalu:

Code:
sudo lp /usr/local/share/foo2zjs/firmware/sihp1000.dl


(Za druge modele, umesto 1000 se kuca 1018, 1020...)

Da li postoji nacin da se ova komanda na neki nacin auomatski izvrsava svaki put kada se startuje sistem?
[ madamov @ 23.01.2008. 14:54 ] @
Postoji, naravno:

http://developer.apple.com/doc...tup/Articles/StartupItems.html

Tu je objašnjeno kako da se kreira Startup Item. On će se startovati bez obzira da li si ulogovan ili ne. Ako želiš da se startuje samo kada se uloguješ, a ne odmha po podizanju mašine, napravi AppleScript u kojem ćeš uz upotrebu komande do shell script pozivati ovu tvoju komandu, pa taj AppleScript fajl postavi u Login Items.
[ Ivica M. @ 23.01.2008. 17:08 ] @
Hvala!

Samo da kazem, zbog onih koji eventualno budu koristili ovaj drajver. Ne treba pokretati ovu komandu pri startu. Ucitavanje firmware-a je potrebno samo kad se stampac ukljuci. Ukoliko se ova komanda pokrene ponovo, pre sledeceg ukljucivanja (u sta spada i pokretanje na startu), stampac zablokira, i mora da se resetuje.
[ Blogger @ 24.01.2008. 23:27 ] @
Skinuo sam driver za HP 1020 koji navodno radi pod Leopardom.Sobzirom da jos uvek nemam nameru da instalisem Leoprad pa samim tim i da probam ovaj driver ukoliko neko zeli da ga proba neka se javi.
[ Ivica M. @ 11.02.2008. 21:30 ] @
Izasao 10.5.2! Ispravlja Dock, providni meni (kome smeta), i jos stosta...


http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=307109

http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=61798

Odoh da skidam...
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 11.02.2008. 21:55 ] @
Whoohoo..podrška za RAW fajlove sa D300 :D
[ markom @ 11.02.2008. 22:04 ] @
Podrška za RAW ima konačno i za Canon G9! Woo-hoo x 2 :-)

[att_img]

Za sad sam primetio jedan bug. Dodali su opciju da se isključi providni meni. Kako sam ja jedna od dve osobe kojoj se providni meni dopada, jako mi se ne svidja što je meni manje providan nego ranije :-(. No dobro, navići ću se...
[ markom @ 11.02.2008. 22:20 ] @
Kod mene su bila dva apdejta. Jedan je bio 180 MB, a drugi je bio 46 (Leopard Graphics Updtate) koji se ne vidi pre instalacije 10.5.2.

So far so good... Možda tripujem, ali mi se čini da je Safari nešto brži. Kao da ima non-blocking name lookup.
[ NastyBoy @ 12.02.2008. 00:49 ] @
Citat:
Kao da ima non-blocking name lookup

Tako neshto su i pomenuli u ovom spisku
[ PPZ @ 12.02.2008. 23:02 ] @
Kod mene su isto bila dva update-a.Jedan od 343MB i jedan od 46MB (Graphics update).Posle update-a moj Imac G4 KONACNO radi kako treba, bar u pogledu gasenja ekrana (Sleep), jer to dosada nije nikako radilo.Vidim da ima jos uvek problema sa stavljanjem kompletnog racunara u sleep, ali moguce je treba nesto da se podesi.U svakom, slucaju, vredi ga skinuti...
[ henrik @ 12.02.2008. 23:13 ] @
Sređen bag sa multipl ekstenzijama pri snimanju fajla u Illustratoru CS3.

Krenulo krljanje aplikacija ako se dižu uz podignut Font Explorer. Majstori iz Linotypea već popodne izbacili 1.2.3 update :)
[ PPZ @ 13.02.2008. 00:23 ] @
Pa ovo je stvarno nemoguce!!!!

Da li je neko pokusao da pokrene Disk Utility i uradi Repair Permissions? Meni radi do jedne granice, i kad napise otprilike da mu treba jos 4 minuta da zavrsi, izbaci mi BSOD (ili sivi ekran na Mac-u) i zablokira se...
[ Ivica M. @ 13.02.2008. 01:25 ] @
Citat:
PPZ: Pa ovo je stvarno nemoguce!!!!

Da li je neko pokusao da pokrene Disk Utility i uradi Repair Permissions? Meni radi do jedne granice, i kad napise otprilike da mu treba jos 4 minuta da zavrsi, izbaci mi BSOD (ili sivi ekran na Mac-u) i zablokira se...


Isto i meni tako, ali sam prilično siguran da je isto bilo i na 10.5.1, a da je na 10.5.0 radilo, ne računajući onu glupavu poruku o grešci. Ali ne zablokira potpuno, ako je to za neku utehu. Nema sivog ekrana, već jednostavno ne reaguje na komande, na kliktanje. Kada se baci na Sleep, pritiskom dugmeta (iMac je u pitanju), pa se probudi, može se Force Quit-ovati Disk Utility, i nastaviti dalje.

Update: Odradio je Repair, samo se malo duže čeka. Mislim da sam se malo prešao, da mi se gore opisana situacija desila sa Verify Disk, a ne sa Permisions. Probaću i to ponovo, pa ću napisati šta se dešava.

Update 2: Radi i Verify Disk, samo što potpuno uspori računar, koji onda deluje kao da je blokirao. Ali ako se malo sačeka, javlja da je disk OK, i normalno nastavlja rad. Zaključak, Disk Utility radi normalno, možda malo tromo.

[Ovu poruku je menjao Ivica M. dana 13.02.2008. u 02:57 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Ivica M. dana 13.02.2008. u 03:03 GMT+1]
[ henrik @ 13.02.2008. 08:39 ] @
Meni repair permissions radi regularno (mada i dalje znatno sporije nego pod ranijim verzijama OS X), nestale su čak i one SUID zajebancije.
[ PPZ @ 13.02.2008. 11:23 ] @
Ja sam nekoliko puta pokusao, da iskljucim mogucnost greske.Radio je normalno u 10.5.1.Stavise, prekjuce sam odradio repair permissions, tako da je 100% da je sve bilo ok.Instaliran 10.5.2 i eto ti vraga....
5 puta sam pokusao, cak sam iskljucio screen saver, iskljucio sve power saving opcije, isto se desava.Evo sam ostavio kompjuter preko noci, tj. do sada i nije zablokirao sam od sebe.Znaci nije problem u hardware-u (dobro, nisam ni sumnjao ).Jedino sto mi se desilo je da mi je iskocio update za Perian i za flip4mac dok sam se zezao.Ali, SVE ostalo radi kako treba osim tog prokletog repair permissions.Isto se desava koristio Disk Utility ili OnyX.Optimizaciju sam uradio, proverio disk, to sve ide.Cim pokrenem repair permissions stigne skoro do kraja, i onda zablokira
[ MMX @ 13.02.2008. 18:18 ] @
Kako je lepo pokrenuti disk utility koji ne izgacuje GID warninge.

@marko

Kako se uključuje 2D dock, nisam uspeo da nađem tu opciju? Što se tiče 3D looka, nisam primetio nikakvu razliku u odnosu na 10.5.1.
[ henrik @ 24.02.2008. 12:08 ] @
Još 1 bag, za koga mi se čini da se pojavljuje samo na mašinama na kojima je urađen upgrade - posle downloada nekog fajla na desktop, isti se ne vidi na njemu (osim kroz spotlight ili finder prozor desktopa).

edit: sad proverio i na mašini gde sam radio clean install, isto.
[ Darko Selakovic @ 24.02.2008. 12:43 ] @
Imao sam sličan problem, ali u mom slučaju imao sam i usporenje Finder-a a razlog je bila enormna količina video fajlića na desktop-u a svakom je pristupano iz Quick Look-a. Naravno čim sam raskrčio desktop sve je radilo OK, kažu da je dovoljno da se sve sa desktop-a prebaci bar u jedan folder na njemu pa da Finder živne.
[ markom @ 24.02.2008. 14:02 ] @
Tek sam sad video da me je MMX pitao. Evo kako se ubija 3D dock: http://www.macosxhints.com/article.php?story=2007101815375480
[ henrik @ 24.02.2008. 14:03 ] @
Citat:
Darko Selakovic: Imao sam sličan problem, ali u mom slučaju imao sam i usporenje Finder-a a razlog je bila enormna količina video fajlića na desktop-u a svakom je pristupano iz Quick Look-a. Naravno čim sam raskrčio desktop sve je radilo OK, kažu da je dovoljno da se sve sa desktop-a prebaci bar u jedan folder na njemu pa da Finder živne.


Ne, meni se dešava samo avidljivost™ downloadovanog fajla. A na desktopu imam ukupno 2 fajla sve vreme.
[ DS_Store @ 24.02.2008. 17:18 ] @
To sam i ja primetio i rekao bih da fora nije u nevidljivosti nego u vanserijski sporom refreshu Desktopa pod Leopardom. To se najbolje vidi na Safari .download fajlovima, na kojima se jednostavno ne vidi koliki je zaista progres.

Na svu sreću, kurtalisao sam se bede i na Tigru se lepo vidi da je to taj problem. Cenim da ćeš na kraju fajl(ove) ugledati i na Desktopu, ako si spreman da čekaš dovoljno dugo.
[ sadux @ 28.02.2008. 16:24 ] @
Zasto u finderu moram svaki put da cekam kako bi mi se pokazali prvi screen od nekog videa? Dok je upaljen komp to je ok,ali kad ga restartujem i vratim se na taj folder opet moram da cekam kako bi on pokazao..Jel to moze nekako da se namesti?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 28.02.2008. 16:34 ] @
Može da se isključi da ti ne prikazuje previewove fajlova, ali to onda važi za sve fajlove, pa i nije rešenje.
[ sadux @ 28.02.2008. 17:04 ] @
Cekaj ne razumem..tako mocan operativni sistem i da se cimam oko tih stvari,stvarno mi nije jasno kako nisu mogli da urade kao sto je recimo na winu..Znaci svaki put moram da cekam kako bi mi se otvorili preview..
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 28.02.2008. 17:23 ] @
Izvini, a kako je to na Windowsu? Ja tamo ne idem dalje od Commanderovog ekrana.
Snaga sistema se po mom mišljenju ogleda u tome što taj sistem može da radi mesecima, bez mnogo štucanja, dok bi se Win udavio u svojim vlastiti g*vnima, a ne u tome hoće li mi prikazati thumbove za video fajlove. Plus, mrzim da vidim one Windowsove thumbs.db fajlove, verovatno isto koliko i oni one OS X-ove prateće :)
[ Dachaz @ 28.02.2008. 19:43 ] @
Na Windowsu pravi one Thumbs.db u kojima čuva to.
[ sadux @ 28.02.2008. 19:50 ] @
Pa dobro kako mozes da kazes da je to lose resenje..Znam i ja veoma dobro sta je winodws,ali ono sto je dobro treba preuzeti..Super bi bilo da i osx leopard tako nesto radi..
Pokusajmo da se zadrzimo na ovom problemu a ne sad da ulazimo u poredjenja win i osx-a..
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 28.02.2008. 21:03 ] @
Isto onako kako ti možeš da kažeš da je Thumbs.db dobro rešenje :D

OS X pored svakog fajla, npr. fotke, pravi još jedan fajl, u kojem se čuva thumb i neki drugi relevantni podaci. E sad, zašto ih za video ne pravi ne znam, ali znam da mi to uopšte ne smeta. Šta fali pričekati 5 sec (max) dok se svi ne učitaju?
[ markom @ 28.02.2008. 21:08 ] @
Kad smo kod toga, jel' može to da se isključi, makar za FAT diskove!?

Ne bih sad ovde da objašnjavam kako se Cisco zbuni kad mu se ubode flash koji je snimljen na Macu :-(. Potroših sate brišući „đubre“ danas :-(
[ sadux @ 28.02.2008. 23:47 ] @
Boga mi da je 5 sec to bi bilo super.Meni najmanje 30 sec otvara 15 video fajlova..
A imam macbook pro 15,2gb..

[Ovu poruku je menjao sadux dana 29.02.2008. u 02:37 GMT+1]
[ MacOS @ 29.02.2008. 01:11 ] @
> Kad smo kod toga, jel' može to da se isključi, makar za FAT
> diskove!?
> Ne bih sad ovde da objašnjavam kako se Cisco zbuni kad mu se ubode
> flash koji je snimljen na Macu :-(. Potroših sate brišući
> „đubre“ danas :-(

Ako sam razumeo, problem resavas npr. sa Cocktail-om. Kazes mu gde
hoces da ubijes DS Store fajlove i to je to.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 29.02.2008. 09:38 ] @
Citat:
sadux: Boga mi da je 5 sec to bi bilo super.Meni najmanje 30 sec otvara 15 video fajlova..
A imam macbook pro 15,2gb..


To ti je pre tako sporo zbog sporijeg diska :) Na desktopu bi ti bilo brže.
[ NastyBoy @ 29.02.2008. 11:21 ] @
Citat:
E sad, zašto ih za video ne pravi ne znam

Out of curiosity, kako bi dobio konzistenat prikaz frejmova iz filma? Koji frejm da prikazhe, prvi? Shta ako je obichan crni kvadrat? Random frejm? ...
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 29.02.2008. 12:40 ] @
Baš ću pogledati koji frejmovi se prikazuju.

Evo nešto slično..

http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=176876
[ Dachaz @ 29.02.2008. 13:44 ] @
Nije random, uvek uzima isti (na primer uzmesh neki folder pun epizoda neke serije koje unificirano pochinju uvodnom shpicom i na svima cce se videti isti frame).
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 01.03.2008. 15:10 ] @
^True, true, gledam sad folder sa Rigetom..sve imaju isti thumb :)
[ NastyBoy @ 01.03.2008. 15:57 ] @
^ Pa da, to i kazhem - thumbnail za slike je jednostavna stvar jer je konstanta. Preview za filmove je non-deterministic problem jer nema nachina da odaberesh "pravi" frejm a da bude u pravom kontekstu.
A huge waste of time shto se mene tiche.
[ Džeronimo @ 01.03.2008. 17:57 ] @
Citat:
sadux: Znam i ja veoma dobro sta je winodws,ali ono sto je dobro treba preuzeti..Super bi bilo da i osx leopard tako nesto radi..

Pa ako na Win brže pravi thumbnailove, to ne znači da je to bolje rešenje jer se ne sviđa svima ta ideja da se za thumbnail uzima prvi frame (koji je vrlo često crn) i da se pravi ono Thumbs.db.

Jeste da je brže kad se za thumbnail uzima prvi frame, al' nije to to.

Citat:
sadux: Boga mi da je 5 sec to bi bilo super.Meni najmanje 30 sec otvara 15 video fajlova..

U kojem su formatu ti klipovi?

Ako su u nekom AVI ili WMV formatu, prebaci to u MOV i trebalo bi brže da pravi thumbnailove.

Ako imaš Perian 1.0, onda probaj verziju 1.1, pošto piše tamo na njihovom sajtu da su u novoj verziji performanse poboljšane, pa vidi da l' će onda za klipove u nekom AVI formatu da pravi brže thumbnailove.

[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 01.03.2008. 18:23 ] @
Citat:
NastyBoy: ^ Pa da, to i kazhem - thumbnail za slike je jednostavna stvar jer je konstanta. Preview za filmove je non-deterministic problem jer nema nachina da odaberesh "pravi" frejm a da bude u pravom kontekstu.
A huge waste of time shto se mene tiche.


Da, ali ovde nije bio problem što je taj frejm crn, što je prvi ili nešto treće, već to što se oni nanovo generišu svaki put, a svaki put opet bude prvi frejm :)

A zatim tu je i QuickView koji može za čas odati tajnu o kom se video fajlu radi..ako thumbovi ne zadovoljavaju.