[ dr.AgOlO @ 07.08.2007. 15:48 ] @
Pozdrav,
zanima me da li neko slucajno zna u kojem opsegu se krecu plate u preduzecu Telekom Srbija? Da li plate ovog preduzeca mogu da se porede sa platama u privatnim firmama, i u kojoj meri. Posebno me interesuje njihova Direkcija za informacione tehnologije (IT sektor).

Hvala unapred.

PS. Mozete mi odgovoriti i na PM.
[ dr.AgOlO @ 14.08.2007. 08:36 ] @
Da li je moguce da niko nema ove informacije !?
[ mizob @ 14.08.2007. 09:06 ] @
Pa ne mogu ti tacno reci kolike su,nije za svako mesto isto
Plate su iznad proseka,tipa sa visom skolom mozes imati i ~40.000, cesto dobijaju razne bonuse, i dodatnu platu, ili cak i vise.. Uglavnom, ni malo se ne bi zalio da radim u Telekomu
Znaci da imax npr visu skolu, 12 meseci x 40.000 + 2 bonus plate x 40000 =560.000/12 = ~46500 mesecno
E sad, za detalje ti nemogu reci tacno, jer nemam te informacije. Ali u globalu ti je to to
[ dr.AgOlO @ 14.08.2007. 10:09 ] @
Hvala ti u svakom slucaju, znaci sa fakultetom u IT sektoru ne bi trebalo da ocekujem manje od 50ak hiljada.

Hvala jos jednom.
Poz.
[ grandis @ 19.09.2007. 10:00 ] @
Ja nikako ne bih propustio mogućnost zaposlenja u Telekomu, ukoliko bi mi se ukazala prilika. Pozdrav!
[ James @ 19.09.2007. 19:04 ] @
Ja sam sluzio vojsku u telekomu i mogu da ti kazem da su im plate bedne. Krecu se od 20-40.000, direktori sektora imaju do 70.000. Odmah se ogradjujem ovi podaci nisu za IT sektor, ali mislim da ni oni nisu nista bolji. Sobzirom koliko su puni para, plate su im zaista mizerne. Jedino je dobro sto imaju odlican socijalni program: tipa placaju trudnicko od 3 meseca, ulaznice za bazene,razna desavanja, ADSL.... Ukoliko si na nekom boljem polazaju mozes da putujes. Sve u svemu ako planiras posao u IT, a stalo ti je do para bezi od telekoma.
[ mischo @ 19.09.2007. 19:41 ] @
Telekom ima jedinstvenu politiku plata, tako da je IT na istom nivou kao i drugi delovi firme.

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 20.09.2007. u 13:35 GMT+1]
[ login @ 20.09.2007. 15:48 ] @
U Telekomu 20.000 imaju spremačice. Sa srednjom školom tehničari imaju od 30.000 do 38.000 plus trinaesta plata, a ne dve bonus plate.
Sa višom školom možeš očekivati najviše do 40.000, dok sa fakultetom možeš očekivati od 50 pa naviše, u zavisnosti od radnog mesta. IT sektor je isti sa platama, kao što je Mischo rekao.

Nisam siguran zašto ti je James rekao da bežiš od Telekoma, ali mislim da ti to nije dobar savet.
[ Joker @ 20.09.2007. 16:08 ] @
U Telekomu nema spremačica.
[ Ivan Dimkovic @ 20.09.2007. 16:46 ] @
Posao kod drzavnih i ex-drzavnih telco operatera je u svim zemljama "dobar" za ljude koji zele:

a) Sigurnost
b) Dodatne pogodnosti koje pruza rad u velikoj kompaniji (popusti, bonus plate i sl..)
b) Relativno OK platu (u slucaju Telekoma Srbija, 20-70K za vecinu poslova po ciframa koje ja imam, ali to nije relevantno posto je to "hear say" - ovde ima ljudi koji rade u doticnoj firmi sa mnogo preciznijim informacijama)

U privatnom sektoru se moze zaraditi vise (u nekim slucajevima i mnogo vise) - ali uz znatno vece rizike od gubljenja posla i teze nalazenje istog. Nekome to nije problem, a nekome drugom je to nepotrebni rizik.

Nekim ljudima (me included) je posao u takvim firmama poput velikih telco-a dosadan i bez puno izazova - dok je, opet, mnogima takva vrsta posla raj na zemlji jer pruza sigurnost i relativno dobar standard (za okruzenje)

Pa sad, ko sta voli.

U svakom slucaju tesko da bi se posao u takvoj kompaniji mogao nazvati losim - mozda nije medju najboljima, ali svakako nije ni medju losijim.
[ mischo @ 20.09.2007. 17:52 ] @
Citat:
login: U Telekomu 20.000 imaju spremačice. Sa srednjom školom tehničari imaju od 30.000 do 38.000 plus trinaesta plata, a ne dve bonus plate.
Sa višom školom možeš očekivati najviše do 40.000, dok sa fakultetom možeš očekivati od 50 pa naviše, u zavisnosti od radnog mesta. IT sektor je isti sa platama, kao što je Mischo rekao.

Nisam siguran zašto ti je James rekao da bežiš od Telekoma, ali mislim da ti to nije dobar savet.


Na žalost, manje su.
[ totovic @ 20.09.2007. 21:22 ] @
Ja nikad nebih radio u Telekomu.
Ako znaš svoj posao, u privatnom sektoru možeš zaraditi poprilično više.
E, ako neznaš dobro posao i ako ti odgovara da malo radiš a imaš "solidnu" platu uz relativno "siguran" posao, to je posao za tebe.
[ login @ 20.09.2007. 22:05 ] @
@Joker
Mali previd, u Telekomu zaista nema spremačica, već u ćerki firmi Telus. To je otprilike isto, pa nisam pridavao veliki značaj.

@Mischo
Na sreću nisu manje. Ovo nije informacija rekla kazala, ja radim u Telekomu i to su ti informacije iz prve ruke. Ko ti kaže drugačije, laže te.
[ mischo @ 21.09.2007. 05:40 ] @
@login

Startna plata inženjera u telekomu je oko 40000 i to pod uslovom da nije primljen preko omladinske zadruge ili na ugovor o privremenom angažovanju, što je vrlo čest slučaj u poslednje vreme. Tada je plata nekih 30000.
Taj što me laže je moj platni listić, pošto i ja radim u Telekomu.
[ James @ 21.09.2007. 09:00 ] @
Citat:

Nisam siguran zašto ti je James rekao da bežiš od Telekoma, ali mislim da ti to nije dobar savet.


Iz prostog razloga sto plata od 50.000 za IT strucnjaka (konkretno programera) i nije neka plata u Beogradu, pogotovo ako imas iskustvo iza sebe. Ako si pocetnik plata od 600 evra mozda zvuci super, jer u vecini privatnih za totalnog juniora je oko 500+. Ali u telekomu takva ce ti plata ostati n meseci (da ne kazem godina) a kod privatnika vrlo brzo ce porasti na mnogo veci iznos ako se pokazes.

[ Slobodan Miskovic @ 21.09.2007. 09:04 ] @
Sve to stoji ako si mlad i nemas nikakve obaveze prema porodici. Ako imas zenu i decu posao u Telekomu ili bilo kojoj drzavnoj firmi je najbolje resenje jer je siguran. Covek koji ima zenu i decu i dosta tekucih troskova tokom meseca ne moze sebi da dozvoli luksuz da rizikuje da posle nekog vremena ostane bez posla jer privatnik zatvara firmu ili slicno...
[ mischo @ 21.09.2007. 11:04 ] @
Za početnike, Telekom nije loše rešenje, uopšte za ICT stručnjake.

Ima mogućnosti da se nauči dosta stvari kroz razne obuke i kurseve. Imaš priliku da se sretneš sa najnovijim tehnologijama, za koje na drugim mestima najčešće nema para.

Telekom ima i neke druge pogodnosti za zaposlene, kao što su povoljniji uslovi za dobijanje stambenih kredita kod banaka i sl.
[ cokeI @ 21.09.2007. 11:35 ] @
Citat:
James: Iz prostog razloga sto plata od 50.000 za IT strucnjaka (konkretno programera) i nije neka plata u Beogradu, pogotovo ako imas iskustvo iza sebe. Ako si pocetnik plata od 600 evra mozda zvuci super, jer u vecini privatnih za totalnog juniora je oko 500+. Ali u telekomu takva ce ti plata ostati n meseci (da ne kazem godina) a kod privatnika vrlo brzo ce porasti na mnogo veci iznos ako se pokazes.


Plata od 50.000 jeste ok, naravno u zavisnosti od kolicine posla i nivoa znanja koji ti je potreban. Neznam koliko u telekomu trebaju programere, ali cisto sumnjam da tamo sede i kodiraju. A sto se tice plate za juniora od 500+ mislim da si malo preterao ili sam ja naisao na pogresne poslodavce, kad sam pocheo da radim plata mi je bila 300 doduse i ne raste bas tako brzo koliko god da se trudis ili ne isto je.
Rizik zapolenja kod privatnika jeste mogucnost da se sutra zatvori firma, ali opet treba malo i proceniti firmu u kojoj zelis da radis.
[ Dusan Marjanovic @ 21.09.2007. 12:31 ] @
Svi spominjete to zatvaranje firme...nije to smak sveta, niste posao dobili na lutriji nego svojim znanjem, koje ce trebati jos neka firma...i koju konstantno trebaju razne firme...dakle ukoliko stvarno znate svoj posao, mozete naci novo zaposlenje za maximalno mesec dana...ako nista onda bar prelazno resenje koje ce da vam pokriva troskove, a onda lagano trazite neki posao koji vam vise odgovara...
[ Slobodan Miskovic @ 21.09.2007. 12:36 ] @
Da li si ti nekada trazio posao u Srbiji? :)
[ Dusan Marjanovic @ 21.09.2007. 12:58 ] @
Naravno da ovo pricam iz iskustva, posao u firmi u kojoj radim sam dobio bez veza i poznanstava, a i na konkursima na kojima sam dobijao posao dobijao sam na isti nacin.
[ miroslav_joksimovic @ 22.09.2007. 15:28 ] @
Visina plata u Telekomu, hm, pitanje sa sirokom lepezom odgovora. Zavisno od toga koju vrstu posla obavljate, nije svima ista plata tako da ne mozemo da tacno preciziramo niti da damo precizan odgovor, zar ne?!
[ BluesRocker @ 22.09.2007. 16:32 ] @
Hteo bih da pitam nešto vezano za Telekom. Kakve su šanse za zapošljavanje nekom sa višom PTT školom? Da li ta diploma uopšte nešto vredi bilo gde?
[ mischo @ 22.09.2007. 19:17 ] @
Generalno male. Telekom ima manjak visokostručne radne snage, koja je generalno skupa i sa sadašnjom politikom plata nimalo stimulisana da radi u telekomu.
Što se tiče ostalih, Telekom ima viškove, tako da se ne nadaj mnogo.

[ BluesRocker @ 22.09.2007. 19:57 ] @
Ne radi se o meni. Imam drugara koji je to skoro završio i kuka kako ne može da nađe nigde posao, pa sam hteo da se raspitam kakva je situacija.
A u sestrinskoj firmi PTT-u isto?
[ mischo @ 22.09.2007. 20:27 ] @
Ne znam za PTT.
[ veljadj @ 23.09.2007. 16:30 ] @
U principu visina plata u svim javnim preduzecima u Srbiji je na istom nivou za slicnu strucnu spremu.Ja radim u EPS-u sa srednjom skolom na poslu TT mehanicara u smeni i imam platu od 40-45000.Slicno je i u Telekomu i u NIS-u.E sad sto se tice sigurnosti posla to stoji dok ta preduzeca ne budu privatizovana.Kada se bude znao gazda ne vereujem da ce trpeti ovaj javasluk i nerad.Ne moras da budes neki majstor,moze i da nista ne znas a ipak ces da primas platu kao i onaj koji zna svoj posao.Dokle ce ovako videcemo ali ja mislim da nece dugo...
[ Serggio @ 24.09.2007. 17:03 ] @
hm, blago tebi ako imas 500+ eur platu sa SSS, mislim da je to mnogo vishe iznad proseka za vecinu firmi....ili mozda greshim

(jer ako je SSS - 500eur, onda bi sa vishom skolom trebao da ima oko 700-800 eur, a sa fakultetom oko 1000eur, khm, ipak je ovo Srbija)

Poz

P.S. TT mehanicar je sta?

[ deki77 @ 24.09.2007. 18:16 ] @
Citat:
Serggio: hm, blago tebi ako imas 500+ eur platu sa SSS, mislim da je to mnogo vishe iznad proseka za vecinu firmi....ili mozda greshim

(jer ako je SSS - 500eur, onda bi sa vishom skolom trebao da ima oko 700-800 eur, a sa fakultetom oko 1000eur, khm, ipak je ovo Srbija)

Poz :)

P.S. TT mehanicar je sta?

lepo sam ja to pričao ...samo mi pobrisali postove..
[ veljadj @ 24.09.2007. 18:21 ] @
Malo je neumesno porediti platu u RB Kolubara sa prosekom Srbije jer se u Kolubari godisnje iskopa 30 000 000 tona uglja i od toga se dobije vise od pola proizvodnje struje u Srbiji.Radi se u tri smene kako danju tako i nocu,vrlo teski uslovi rada...
TT Mehanicar-odrzavanje telefonskih veza,centrala i UKT veza
pozdrav
[ ad26ki @ 25.09.2007. 21:00 ] @
Shta da vam pricham? Kod privatnika sa srednjom shkolom,vrlo raznovrstan posao,teren,odlazak u inostranstvo i sve to za nekih jedva 240 evrica!?Nikakva zashtita nikakvi bonusi,samo rad. Pa koliko je dobro kod privatnika?Inache rech je o Subotici.
[ MyWay @ 26.09.2007. 22:33 ] @
Slučajno sam saznao da je plata početnika u VSS u Telekomu nešto ispod 40000 din.
Ne znam da li je to malo ili ne, pogotovo za IT u Srbiji - ono što mogu da kažem je da što se tiče ljudi moje struke (telekomunikacije) u Srbiji je Telekom praktično jedina firma u kojoj se može konstantno stručno usavršavati i napredovati.
[ mishkom @ 26.09.2007. 22:45 ] @
Plate koje ste naveli su tu negde priblizne +-3000dinara. Moja majka radi u telekomu, sa VisomSS, i ima(nemam pojma, zaboravio. . .)ali je manje od 40.000sigurno, pitacu. . . A da tacna je plata za cistacice, sprenacice i direktore koji imaju 68.000valjda. . .

Ovo za EPS mi zvuci zanimljivo. . .
[ sallle @ 02.10.2007. 20:12 ] @
U Telekom se kolko ja vidim ne moze uci nekim regularnim putem... Nekad su objavljivali konkurse, a vise ni to. Kolko sam uspeo da provalim, svi konkursi se salju na neku internu listu zaposlenih, i pretpostavljam da zaposljavanje ide tako sto zaposleni dovedu neke svoje. Ja sam se u zadnjih par meseci javio na 2 takva interna konkursa (koja sam uspeo kao forward da dobijem od nekih ljudi iz telekoma), ali nikakav odgovor od bilo koga nisam dobio. O samoj prirodi postupka govori i mail koji koriste za prijavljivanje a koji glasi nesto tipa: [email protected]...
[ MyWay @ 02.10.2007. 21:27 ] @
mail je takvog imena zato što se prvo i krenulo sa internom berzom, odnosno ponudama za preraspoređivanjem na bolje/prikladnije/interesantnije radno mesto u firmi, što se koliko znam dosta koristilo i smatram da je za ogromnu firmu to dobra stvar.
Ono što tebe više interesuje je šansa da uđeš - imao sam prilike da obavim razgovore sa externim kandidatima za posao, znači ljudima koji su se (verovatno kao i ti) prijavili za posao u Telekomu. Svi su oni čekali od par meseci pa nadalje za šansu. Ja zaista ne znam detalje kao radi naš personal po tom pitanju, ali obzirom da su oni pozvani na razgovor verovatno će i tebe zvati.
[ mischo @ 03.10.2007. 13:59 ] @
Citat:
sallle: U Telekom se kolko ja vidim ne moze uci nekim regularnim putem... Nekad su objavljivali konkurse, a vise ni to. Kolko sam uspeo da provalim, svi konkursi se salju na neku internu listu zaposlenih, i pretpostavljam da zaposljavanje ide tako sto zaposleni dovedu neke svoje. Ja sam se u zadnjih par meseci javio na 2 takva interna konkursa (koja sam uspeo kao forward da dobijem od nekih ljudi iz telekoma), ali nikakav odgovor od bilo koga nisam dobio. O samoj prirodi postupka govori i mail koji koriste za prijavljivanje a koji glasi nesto tipa: [email protected]...


Pošto vidim da si student ETF-a, smer RTI, dođi lepo na Telekomov štand na predstojećem JobFair-u, pa ćeš da vidiš da nisi u pravu.
[ Marko Jovanovic BG @ 05.10.2007. 20:09 ] @
Posao u Telekomu se dobija uglavnom preko nepotizma. Samo kada bi neko hteo da uradi statistiku ko je kome "rod" bilo bi jako veselo :)
[ Milan S. aka Morlak @ 05.10.2007. 21:06 ] @
>
Ko bi smeo da objavi takav chart ? :)
[ MyWay @ 05.10.2007. 21:27 ] @
Citat:
Marko Jovanovic BG: Posao u Telekomu se dobija uglavnom preko nepotizma. Samo kada bi neko hteo da uradi statistiku ko je kome "rod" bilo bi jako veselo :)
Telekom ima oko 10500 zaposlenih. Neka 'uglavnom bude jedna trećina što daje 3500 radnika koji su 'rod' i u neka ih je u proseku troje u rodu u Telekomu to daje nešto manje od 1200 porodica. (ma neka je i 1000)
Dakle ti znaš makar 1000 porodica u Telekomu? Ili pak imaš reprezentativan uzorak?
Ili si, onako, odvalio ????
[ Davor Vlajkovic @ 05.10.2007. 22:09 ] @
Problem sa Telekomom nije u rodbinskim (i 'rodbinskim') vezama između njegovih radnika (i 'radnika') već u njegovoj vlasničkoj strukturi. Ovakav kakav je, u većinskom državnom vlasništvu i sa de facto monopolom, leglo je korupcije i nerada, a vrlo je rado korišćen i kao politički instrument :/
[ Au197/79 @ 05.10.2007. 22:17 ] @
Priča o najboljoj drugarici moje sestre. Upisala je srednju PTT iako je iz Beograda a godinama kao nisu primali na školovanje Beograđane. Međutim ona se upisala kao i njena rođena sestra 2 godine ranije preko veze. Čim je završila zaposlila se u 988 službu. Iz nekok razloga su se obe sestre prebacile u PTT i to 2 godine pošto je razdvojen Lelekom od PTT-a!!! Sad je završila višu Megašit u Smederevu (koji je 2 puta videla) pa više nije šalteruša, a već planira i Megašit fax. Mogu misliti koliko ima tek likova sa diplomama srednjih, viših i fakulteta sa Kosmeta, sve falsifikovano. Ona je bar kao završila svoje škole :)
[ Marko Jovanovic BG @ 05.10.2007. 22:39 ] @
Citat:
MyWay: Telekom ima oko 10500 zaposlenih. Neka 'uglavnom bude jedna trećina što daje 3500 radnika koji su 'rod' i u neka ih je u proseku troje u rodu u Telekomu to daje nešto manje od 1200 porodica. (ma neka je i 1000)
Dakle ti znaš makar 1000 porodica u Telekomu? Ili pak imaš reprezentativan uzorak?
Ili si, onako, odvalio ????


Odvalio onako . Neko mi radi u Telekomu :), pa se nekako saznalo ko je koga zaposlio i kako se dolazi do posla tamo. A sto si se osetio prozvanim ?
[ MyWay @ 05.10.2007. 22:53 ] @
Zbog onog 'uglavnom'. to što ti imaš 'nekog' koji opet zna 'nekoliko' slučajeva je premalo za 'uglavnom'.
[ cubrovic @ 05.10.2007. 23:37 ] @

Citat:

Malo je neumesno porediti platu u RB Kolubara sa prosekom Srbije jer se u Kolubari godisnje iskopa 30 000 000 tona uglja i od toga se dobije vise od pola proizvodnje struje u Srbiji.Radi se u tri smene kako danju tako i nocu,vrlo teski uslovi rada...
TT Mehanicar-odrzavanje telefonskih veza,centrala i UKT veza
pozdrav


Malo OT ali nisam mogao da odolim :)

Ne bih preterano isticao tezinu posla u Kolubari posto imam par drugara, inzinjera u Kolubari koji mi pricaju neke druge price.
Otprilike da im nije jasno za sta se placaju 90% ljudi koji tamo rade (na svim nivoima i funkcijama).
Vecina se trudi da setka u krug galami i deluje da radi neko. Manjak niskokvalifikovanih radnika za poslove koje treba zaista uraditi. Veliki visak inzinjera i administracije koja se dovlaci raznim rodbinskim i prijateljskim kanalima.
Nista cudno za srbiju ali vece preduzece pa vece i razmere. U sustini opste rasulo a cesto sam cuo i njega da kaze "Za sta li su mene platili?"
Najvecu energiju na poslu mislim da trosi na zivciranja u komplikovanim medjuljudskim odnosima u haoticnoj firmi.

Kako se tamo iskopa i ovoliko uglja... valjda zahvaljuci onih 10% koji rade svoj posao kako treba (Postovanje ako si medju njima)
O tome koliko se tamo od godisnjeg plana zaista i ostvari. Kolika je to neefikasnost i prezaposlenost u odnosu na druge zemlje (ne tehnoloske gigante koji su neka druga prica).
Plus jos mnogo toga...
[ prvul1 @ 05.10.2007. 23:50 ] @
MyWay wrote: "Zbog onog 'uglavnom'. to što ti imaš 'nekog' koji opet zna
'nekoliko' slučajeva je premalo za 'uglavnom'.
"
A sta mislis da ti kazes sta mislis o zaposlenima i nacinu zaposljavanja u
Telekomu?! Pa da onda pokusas jos i da dokazes to sto mislis. Mozda je covek
i pogresno procenio situaciju? Hajde da cujemo tvoju istinu.
[ MyWay @ 06.10.2007. 12:35 ] @
Citat:
A sta mislis da ti kazes sta mislis o zaposlenima i nacinu zaposljavanja u Telekomu?! Pa da onda pokusas jos i da dokazes to sto mislis. Mozda je covek
i pogresno procenio situaciju? Hajde da cujemo tvoju istinu.
Jesam li ja nešto tvrdio ili pak neko drugi? To što ja imam neko svoje iskustvo (koje je btw veće od njegovog) opet mi ne daj pravo da ga generalizujem i da tvrdim da je 'uglavnom' ovo ili ono.
[ veljadj @ 07.10.2007. 13:22 ] @
cuburovic
E problem i jesu ti tvoji prijatelji inzinjeri koji nisu ni videli rudnik gde se radi i na -20 i +40 stepeni bez ikakve razlike.Gomila njih je zavrsila pripravnicki staz povukla veze i sklonili se u sluzbe koje nemaju veze sa otkopom uglja.I to da radi samo 10% pricas napamet jer je rad u tri smene bez prestanka,izlazi se nocu na kvarove,zastoji se ne tolerisu....
Milion puta sam se pokajao sto sam se ovde zaposlio ali mi je na 5km od kuce i naravno plata je presudan faktor.
Kolubara je kopala 30000000 tona uglja i za vreme inflacije kada si za platu kupovao 10 maraka...
[ Teks @ 09.10.2007. 21:38 ] @
Ko ima vremena neka sačeka privitizaciju u Telekomu i ako bog da nekog ozbiljnog partnera
Ko bude hteo raditi, ako ima neko predznanje i nije glup (tj. prosečnih intelektualnih sposobnosti)
može se nadati ozbiljnim parama

Naglašavam mora da se RADI!

Oni ostali će laganim korakom prema kapiji ...
[ mischo @ 10.10.2007. 07:57 ] @
Bilo, pa prošlo....
Dok su Telecom Italia i OTE vladali, plate srozane, investicije bile minimalne, niko otpušten, tehnologija zaostala, stručnjaci bežali.... I sada se dobro osećaju posledice.

Bilo i ne ponovilo se!
[ Marko Jovanovic BG @ 15.10.2007. 19:19 ] @
@MywAY Da dopunim sebe, nepotizam+podmicivanje+nasadjivanje :) ili mozda "generalno" nijie tako, mozda je igrom slucaja taj koji bira personal retardiran posto imate takve propuste u radu da se redovno desava da se po poslovnicama niko ne javlja na telefone ili primer da devojka koja radi u poslovnici Bul Umet. 16 bude totalno neobavestena o lageru telefona u drugim poslovnicama i odgovara klijentima za redom "Pa --- pokusajte --- u poslovnici u Tempu tamo ih ---- verovatno ---- ima " . Da, cime se bese Telekom bavi, da nije prodajom paprika pa nije u stanju da napravi bednu on-line lager listu.
[ mischo @ 16.10.2007. 06:47 ] @
@Marko Jovanovic BG

Ovi što rade po poslovnicama rade za sitnu paru preko omladinske zadruge. Ipak nije moguće na taj način zaposliti doktora nauka da rasplravljete o zlatnom preseku. Jesi li se možda zapitao da gledanje u lager listu drugih poslovnica njoj nije dozvoljeno.
Olako si zaključio da je neko retardiran. Taman sa onoliko argumenta sa koliko bih ja za tebe mogao zaključiti isto iz tvog posta. ALi srećom nije tako. Biraj reči.
[ djsloba10 @ 17.10.2007. 10:33 ] @
Ko nije gadljiv neka ode na :http://www.sindikat026.com/ ima tamo nekih tabela, neka uzme kalkulator pa neka malo računa. Možda muuuuu po nešto bude i jasnije.
Da malo pomognem geniju tipa Marko Jovanović BG: Seljak u kola upregne dva konja i uvek jedan više vuče a drugi manje. Ni jednom nisam čuo da je neko za konja koji manje vuče rekao da je retardiran.........


[ Marko Jovanovic BG @ 18.10.2007. 15:09 ] @
@mischo

Znaci ako se neko zaposli iz omladinske zadruge on je po pravilo totalno nespreman da obavlja taj posao i samim tim lose ga obavlja, ako je tako, zasto zaposljavate takvu osobu ? Da mozda ne zaposljavate decu iz obdanista u poslovnicama pa ne znaju da se jave na telefon ili mozda "nemaju ovlascenja da se jave na telefon " :) ? I kakvo je to objasnjenje "nemaju ovlascenja da provere lager listu " pa ja mogu jednim telefonskim pozivom (naravno ako se neko javi na isti ) da proverim lager listu . I nisam ja zakljucio da je neko retardiran, niti sam tvrdio tako nesto, napisao sam " mozda je igrom slucaja retardiran " .

@djsloba10

Lepo ti je poredjenje ali totalno wrong logicka metoda, pa taj konj koji slabije vuce brzo postane kandidat za klanicu jer seljaku ne treba nesto sto kvalitetno ne sluzi svrsi i poslu koji treba da obavlja. A kod nas se takvi kadrovi u Telekomu (i slicnim preduzecima ) gaje kao nacionalna investicije pa i onih malo koji rade dobro svoj posao zaostaju zbog "konja" koji zabusavaju .A meni tvoja pomoc nije potrebna, niti ljudima kao sto sam ja .
[ djsloba10 @ 19.10.2007. 09:50 ] @
@Marko Jovanović BG

Izvinjavam se na pogrešnom izražavanju;Vama gospodine ˝i ljudima kao vi ˝ ne da nije potrebna pomoć već mi se čini da Vama niko ustvari i ne može pomoći!
Ipak se slabo razumeš u konje, jer da si u pravu ubrzo bi na celoj kugli zemaljskoj ostao samo jedan konj.......
Po toj Vašoj logici bi i onog predzadnjeg poslali na klanicu jer bi i on slabije vukao.
Ne bih da opština Irig Vam mnogo objašnjavam, jer svi ti koji kukaju za posao, kad ga dobiju u firmama tipa Telekom se za iznenađujuće kratko vreme uklope u tu sortu onih koji se ne mešaju ni u svoj posao. Idu okolo i sole ljudima pamet mudro ubacujući u svoj polovan srpski jezik po neku reč engleskog- tek da pokažu koliko su pametni ...............................................
[ Marko Jovanovic BG @ 19.10.2007. 11:17 ] @
Citat:
djsloba10: @Marko Jovanović BG

Izvinjavam se na pogrešnom izražavanju;Vama gospodine ˝i ljudima kao vi ˝ ne da nije potrebna pomoć već mi se čini da Vama niko ustvari i ne može pomoći!
I.

Ti sigurno ne, mislim da ni sam sebi ne mozes pomoci cim imas ovakve jeftine doskocice, jel smo mi to u obdanistu ?


Citat:
djsloba10:
Ipak se slabo razumeš u konje, jer da si u pravu ubrzo bi na celoj kugli zemaljskoj ostao samo jedan konj.......

..


Kada imas veliki izbor konja, uzimas najbolje i one koji ce najbolje da rade posao iako to znaci da ce neko raditi bolje a neko losije ne znaci da treba uzeti neku ragu koja je za klanicu Mada u konje se slabo razumem ali u personal vrlo dobro i vesto sam naucio da radim sa njime uglavnom po Nemackoj i Kanadi tricavih 25 godina.



Citat:
djsloba10:
Ne bih da opština Irig Vam mnogo objašnjavam, jer svi ti koji kukaju za posao, kad ga dobiju u firmama tipa Telekom se za iznenađujuće kratko vreme uklope u tu sortu onih koji se ne mešaju ni u svoj posao. Idu okolo i sole ljudima pamet mudro ubacujući u svoj polovan srpski jezik po neku reč engleskog- tek da pokažu koliko su pametni ...............................................


Obrati paznju na svoj pravopis posto ga vec pominjes. I ako je tako kao sto si naveo, opet te pitam zasto takvi ljudi dobijaju posao ?
[ mischo @ 19.10.2007. 19:54 ] @
Zato što se taj posao plaća 200 evra mesečno i najčešće se obavlja preko omladinske zadruge ili ugovora o privremenom angažovanju, pa ne ide staž. Ugovor se potpisuje na 2-3 meseca pa nema ni sigurnosti...
Kvalitetan kadar je prosto lud za ovakvim poslom.
[ djsloba10 @ 29.10.2007. 12:52 ] @

??????????

Kad uporedimo prosečnu zaradu radnika na poslovima Tehničke intervencije u Vazdušnoj i Kablovskoj mreži (tt montera) za IX mesec 2007. godine (31.849,00) u najuspešnijoj kompaniji, sa prosečnim primanjima komunalnih službi u Beogradu (34.887,00 dinara) ne možete a da se ne zapitate: "Gde su pare najuspešnije kompanije na tržištu? Koliki procenat od ostvarenog ukupnog prihoda kompanije, čine zarade zaposlenih?"
[ cubrovic @ 04.12.2007. 00:01 ] @


Citat:
veljadj:
cuburovic
E problem i jesu ti tvoji prijatelji inzinjeri koji nisu ni videli rudnik gde se radi i na -20 i +40 stepeni bez ikakve razlike.Gomila njih je zavrsila pripravnicki staz povukla veze i sklonili se u sluzbe koje nemaju veze sa otkopom uglja.I to da radi samo 10% pricas napamet jer je rad u tri smene bez prestanka,izlazi se nocu na kvarove,zastoji se ne tolerisu....
Milion puta sam se pokajao sto sam se ovde zaposlio ali mi je na 5km od kuce i naravno plata je presudan faktor.
Kolubara je kopala 30000000 tona uglja i za vreme inflacije kada si za platu kupovao 10 maraka...


Malo kasnim pa dizem mrtvu temu. Sorry for that.
Nisu oni zavrsili pripravnicki pa pobegli. Eto ih na kopu rade. I na -20 i na 40 i nesto ne cujem da nameravaju da menjaju posao. ne kazem ja da je lako biti tamo u blatistu i na zimi ali pricam o tome da po njegovoj proceni na 10 inzinjera moglo bi 2-3 da odrade taj posao i to bolje n sto je sada. Potpuno neki proizvoljan rad bez mnogo plana a i ono sto se isplanira i isprojektuje se slabo gleda a jos manje postuje. Raznorazne price. Ogromneeee potencijalne pare koje se gube zbog bacanja dijatomejske zemlje umesto da se pravilno odlaze i prodaje zbog nezainteresovanosti kako rukovodstva tako i onih na nizim nivoima.
Ne pricam znaci o lakoci posla posto nijedan posao nije lak a kamoli neki koji se obavlja u takvim uslovima (ruku na srce i vas posao je verovatno lak u odnosu na podzemnu eksploataciju, e to je pravo rudarstvo ;) ) vec viseo o katastrofalnoj neproduktivnostu, neorganizovanosti i rasulu. Znacaj ove institucije nije sporna. Mada koliko se cujem ponovo se suska prica o pravljenje nove termo elektrane, tj novog bloka termo elektrane koja bi radila na ruski gas.
Ako dodje do takve situacije onda bi vaznost kolubare opala znacajno sto ima dobre i lose strane. Ako iznerviramo ruse ;)

Mislim da se i telekom kao i svi veci drzavni sistemi mogu prepoznati u tom opisu.
[ ivko5 @ 02.01.2008. 13:48 ] @
Visina plate za dipl.ing.elektrotehnike je najmanje 48000din.pa na vise u Telekomu a inace sto se tice samog zaposlenja, ja sam u Kragujevcu isao nekoliko puta i direktor Dj.Dj. mi je rekao da se ljudi primaju preko internih zatvorenih konkursa tj. sami direktori ubacuju svoje jlude pa sam ja onda ispusio iako sam dipl.ing.kao i oni a doticni direktor je zaposlio svog sinovca, zatim sina bivseg direktora Vojne fabrike, zatim jos nekoliko sinova Kurte i Murte, ili preko politickih linija slicnih tipova a na moja pitanja sto nisu mene pozvali on se pravdao da nema pojma zasto mene niko zvao nije,Ja sam se napokon otkacio privatnika posle 7 godina rmbanja za sicu lovu i sada radim u skoli kao profesor, a oni se i dalje zezaju za dobru lovu i sitno im je za sve nas.
[ vladagrujic @ 03.01.2008. 01:30 ] @
Citat:
cubrovic: Malo kasnim pa dizem mrtvu temu. Sorry for that.
Nisu oni zavrsili pripravnicki pa pobegli. Eto ih na kopu rade. I na -20 i na 40 i nesto ne cujem da nameravaju da menjaju posao. ne kazem ja da je lako biti tamo u blatistu i na zimi ali pricam o tome da po njegovoj proceni na 10 inzinjera moglo bi 2-3 da odrade taj posao i to bolje n sto je sada. Potpuno neki proizvoljan rad bez mnogo plana a i ono sto se isplanira i isprojektuje se slabo gleda a jos manje postuje. Raznorazne price. Ogromneeee potencijalne pare koje se gube zbog bacanja dijatomejske zemlje umesto da se pravilno odlaze i prodaje zbog nezainteresovanosti kako rukovodstva tako i onih na nizim nivoima.
Ne pricam znaci o lakoci posla posto nijedan posao nije lak a kamoli neki koji se obavlja u takvim uslovima (ruku na srce i vas posao je verovatno lak u odnosu na podzemnu eksploataciju, e to je pravo rudarstvo ) vec viseo o katastrofalnoj neproduktivnostu, neorganizovanosti i rasulu. Znacaj ove institucije nije sporna. Mada koliko se cujem ponovo se suska prica o pravljenje nove termo elektrane, tj novog bloka termo elektrane koja bi radila na ruski gas.
Ako dodje do takve situacije onda bi vaznost kolubare opala znacajno sto ima dobre i lose strane. Ako iznerviramo ruse

Mislim da se i telekom kao i svi veci drzavni sistemi mogu prepoznati u tom opisu.

Za kvalitet inženjera u Kolubari mogu pričati, za Telekom ne znam, Sve velike državne firme su imale za vreme dotičnog gospodina Slobex-a negativnu selekciju u vrhunskim kadrovima, a bojim se da i danas takva praksa još uvek traje. Većina inženjera kop vidi svega 2 do 3 sata za vreme smene (čast izuzetcima), dok je ostalo vreme u kancelarijama i na dogovorima. To govorim za ljude koji su u direktnoj prizvodnji. O kvalitetu rada dotičnih inženjera može se vrlo različito pričati. Tu ima mnogo pametnih ljudi ali i dijabola koje ne umeju sebe da sačuvaju a kamoli nekog drugog. E sada, ne znam gde se nalaze ti vaši prijatelji u svemu tome. Mogu do sutra pričati navodeći i ovakve i onakve primere, ali to je i onako gubljenje vremena, a svi znamo zbog čega. Svaki direktor kada dođe na poziciju (to važi za sve državne firme) dovodi svoje ljude oko sebe. To je ok, zato što niko pametan, ako već može da bira, neće raditi sa ljudima koje ne poznaje. Problem nastaje kada ti novopridošli nisu tog kvaliteta za posao za koji su postavljeni (nemaju dovoljno iskustva ili jednostavno nisu zainteresovani). Onda oni postaju velika opasnost za sebe ili za nekoga drugog. Na kopu sam skoro svakog dana, i zimi i leti, i po danu i noću, i radnim danom i praqznicima, a problem nastaje onog momenta kada osoba koja nije videla kop dođe tu da komanduje. To sam video toliko puta.
Nije mi namera da nikog vređam, ali takva je situacija. Tu veliku proizvodnju najviše trpe mali ljudi, koji rade sa bagerima starim i po 50 godina. Većina ljudi ni ne zna kako je raditi na mašini kod koje svaki atom metala je istrpeo ogromna naprezanja i gde je po svim standardima prošao vek trajanja. O zamoru materijala da ne pričam. Zato valjda svakih 2 meseca neko i nastrada. Najlakše je terati čoveka, koji kod kuće ima troje gladne dece, da radi razne opasne poslove, kada mu u većina tih inženjera kaže " znaš gde možeš da uzmeš radnu knjižicu" (opet čast izuzetcima). Pa se ti buni bato.
Pozdrav.
[ Pneos @ 03.01.2008. 11:32 ] @
kada pricamo o Telekomu ja mislim da plata nije glavni adut Telekoma kako neki ovde sugerisu.Puno toga je na strani Telekoma: sigurnost, socijalno, kreditna sposobnost.

Rekao bih da su ispred Telekoma samo Banke. Doduse mnogi kazu da je bankarski sektor posle nagle ekspanzije malo u krizi, ali ja mislim da kako privreda bude jacala njima ce biti samo bolje.
[ mischo @ 04.01.2008. 07:16 ] @
Citat:
ivko5: Visina plate za dipl.ing.elektrotehnike je najmanje 48000din.pa na vise u Telekomu a inace sto se tice samog zaposlenja, ja sam u Kragujevcu isao nekoliko puta i direktor Dj.Dj. mi je rekao da se ljudi primaju preko internih zatvorenih konkursa tj. sami direktori ubacuju svoje jlude pa sam ja onda ispusio iako sam dipl.ing.kao i oni a doticni direktor je zaposlio svog sinovca, zatim sina bivseg direktora Vojne fabrike, zatim jos nekoliko sinova Kurte i Murte, ili preko politickih linija slicnih tipova a na moja pitanja sto nisu mene pozvali on se pravdao da nema pojma zasto mene niko zvao nije,Ja sam se napokon otkacio privatnika posle 7 godina rmbanja za sicu lovu i sada radim u skoli kao profesor, a oni se i dalje zezaju za dobru lovu i sitno im je za sve nas.


Visina plate za inženjere ide od 42000 pa na više. Velika je verovatnoća da u samom startu, prvih 5-6 meseci nemaš ni toliko jer se ljudi angažuju po ugovoru o obavljanju privremenih poslova (ili nešto slično) sa platom od 24000 do 30000. Nakon početnog perioda plata bude 42000, sa velikom verovatnoćom da ćeš ostati zakucan na tom iznosu 2-3 godine. Maksimalni iznos do koga inženjeri u Telekomu mogu doći jeste nekih 60000, a da nisu na rukovodećim pozicijama. MOguže je još ponešto uhvatiti na smenski rad, dežurstva, kao i minuli rad.

Sve u svemu nedovoljno za ljude koji bi trebalo da vuku tehnološki razvoj ove zemlje. Ko misli da je mnogo, neka uporedi plate sa konkurencijom.
[ MyWay @ 04.01.2008. 08:27 ] @
Citat:
mischo: Sve u svemu nedovoljno za ljude koji bi trebalo da vuku tehnološki razvoj ove zemlje. Ko misli da je mnogo, neka uporedi plate sa konkurencijom.
Fakat.
Dobro je da smo skromni ljudi pa se nekako gura. :-)
[ mhirsl @ 12.03.2008. 20:51 ] @
Pa dobro...da ozivimo malo ovu temu...

Oko plata je dosta receno...mene zanima jedna druga stvar...i mislim da mogu da daju odgovor na ova pitanja oni koji trenutno rade u Telekomu ili su radili u skorijoj proslosti...

Zanima me da li postoje neki filteri koji ogranicavaju slanje i primanje mejlova sa atacmentima? I da li je moguce pristupiti sajtovima i Internet sadrzaju van lokalnog domena ili mreze ili tako necega?

I kakvi su uopste radni uslovi u Telekomu?

[ arrowM @ 02.04.2008. 17:00 ] @
Što se tiče posla u Telekomu...Ja sam od 2003. naovamo bila na x testiranja i razgovora : test inteligencije, psiho test u trajanju od par sati, nekoliko razgovora ( po jedan godišnje ) u direkciji za IT, razgovor sa psihologom, bila sam i u Pošti "po preporuci Telekoma" ( biće 100%... ), prošle godine na "formalnom testiranju" u kadrovskoj službi Telekoma kada mi rekoše da ću sigurno dobiti posao ( služba XY, radno mesto to i to) ali ne znaju kada...I šta sad da očekujem? Pitam one koji tamo rade. Trebalo je da budem primljena na ugovor. Sve mi je jedno kako pošto me Telekom ZAISTA zanima. Pozdrav svima.

[Ovu poruku je menjao arrowM dana 02.04.2008. u 19:21 GMT+1]
[ bqd @ 27.08.2008. 10:51 ] @
samo mi nije jasno zasto bi neko pored toliko banki i stranih kompanija zeleo da radi u Lelekomu...
cesto zato sto nije siguran u svoje znanje i kvalitet kojim bi obavljao posao... (naravno ne kazem da su svi ljudi tamo takvi, znam dosta
vrhunskih strucnjaka koji rade u Telekomu)
licno mislim da su plate u Telekomu niske...
primera radi, u banci u kojoj sam radio pre 4 godine it helpdesk ekipa je imala 500-600eur platu...


[ marko37 @ 27.08.2008. 16:59 ] @
Citat:
bqd: samo mi nije jasno zasto bi neko pored toliko banki i stranih kompanija zeleo da radi u Lelekomu...

Pre svega, plate i nisu toliko niske tamo. Ustvari, nisu uopšte niske.
Druga stvar, posao nije toliko stresan kao na drugom mestu. Već oko tri popodne počinju pripreme za odlazak kući (osim petkom, tada su već kući). Nema neke prevelike odgovornosti za prosečnog inženjera, uglavnom drugi donose odluke, drugi odrade posao, ostatak se više svodi na proveru i neke zahteve da se uskladi preva vašoj zamisli.
A sad na stručni deo. Posao u Telekomu omogućava čoveku da (ako se dobro ušemi) barem dva-tri puta godišnje ode na neku obuku u inostranstvo, sve sa deviznim dnevnicama. Pruža mu se prilika da se upozna sa veoma skupom opremom, i da se sa njom igra u određenim granicama. Pruža mu se prilika da stekne iskustvo u svakodnevnom radu sa mrežom (ko još ima priliku da stekne iskustvo sa raznim segmentima MSC-a npr.). Pruža mu se mogućnost da upozna strance iz velikih kompanija, da se na osnovu takvih poznanstava "udomi" za još veću platu nego što nude "banke i strane kompanije ovde". Štaviše, ne mora čak da upoznaje i strance, može u pravom trenutku da odradi pravi posao za domaće firme u koje posle može da se prebaci uz odgovarajuću "zahvalnicu". Znači Telekom je izuzetno dobar polazni stepenik, a čak i da niste preterano ambiciozni, ugnezdili ste se u siguran posao.
[ Mixa @ 24.10.2008. 17:38 ] @
Jel su vama ovo zadovoljavajuće plate. Po meni je ovo takva beda, da inžinjer sa fakultetom može da ima 60000 maksimalno. Pa ja ne ustajem iz kreveta bez 1000e.
[ momsab @ 24.10.2008. 21:12 ] @
ne brini se, inzenjeri rade i za manju platu
diploma bez konkretnih znanja, zelja i isksutva (ne mora radnog, recimo da si radio nesto za sebe) gotovo da ne vredi

na razgovorima za posao u dobrim firmama najmanje paznje se obraca na fakultet, ako uopste pitaju
[ Mixa @ 25.10.2008. 11:10 ] @
Ma to znam, nego gledam kako ljudi ne cene sebe. Ne kažem da treba da se gađamo sa nekim ne realnim ciframa, ali ovo je katastrofa. Ja bi lično za te pare radio 4 sata dnevno. Naravno kao što je momsab rekao bez konkretnih znanja čovek ne može da se ponaša ovako.
[ buda01 @ 25.10.2008. 11:33 ] @
Dobro i koja je po vama realna plata inzenjera za ono sto radi u Telekomu?

Po tebi ispada 2x60.000=120.000 tj 1.500 E.
[ Mixa @ 26.10.2008. 18:58 ] @
Pa to je neka okvirna suma koja je realna +- 200e. Naravno pričamo o ljudima koji rade izazovne i zahtevne poslove, ne za korisnički cventar i sl.
Ljudi, nemojte da pdocenjujete sebe. Ne treba ni da budete ne realni, ali cenite svoj trud i rad. To što je prosečna plata u srbiji 30 i kursur hiljada, ne znači da vi ne treba da imate više. Nemojte biti prosečni!!! Naravno ovo je sve namenjeno onima koji imaju nešto u prstima ili u glavi.
[ cubrovic @ 26.10.2008. 19:30 ] @
>


Izazovni i zahtevni poslovi inzinjera u Telekomu. Ovo je jako duhovito
:) Ko poznaje ponekog inzinjera u Telekomu koji je dovoljno iskren da mu
predoci kako tamo stoje stvari moze samo da se nasmeje na ovakav
oksimoron.
[ Bukefall @ 18.12.2008. 09:44 ] @
Činjenica 1: U Telekomu plate nisu ni izbliza onakve kako se priča i kakve su u privatnom sektoru
Činjenica 2: U Telekomu se rade stvari vezane za struku (u najširem smislu te reči) koje se nigde drugde ne rade u Srbiji
Činjenica 3: Ako želiš, u Telekomu možeš da naučiš kao (skoro) nigde drugde u Srbiji (vezano za tehniku, IT, održavanje sistema) jer imaju najveću mrežu, najveći informacioni sistem i šalju na obuke
Činjenica 4: MOŽEŠ DA SE ZAPOSLIŠ I BEZ VEZE!!! PROVERENO!!! Stvar je u tome što se mnogo ljudi prijavi, pa koliko god mi mislili da smo najbolji i najpametniji, ne znamo kakvi su ostali - konkurencija je jaka!!! CV ti je najmanje bitan - NAJBITNIJI ti je utisak koji ostaviš u razgovoru sa budućim šefovima...
[ mischo @ 30.12.2008. 20:51 ] @
Potvrđujem sve 4 činjenice.
[ subzero88 @ 08.01.2009. 21:44 ] @
Posto radim u NSZ, danas mi bio jedan monter iz telekoma da se prijavi za novcanu naknadu, plata mu je bila 70000 neto, a dobio otpremninu 1.9 miliona dinara, a nije ni imao mnogo radnog staza, pa vi vidite.
[ jesus alejandro @ 10.01.2009. 17:38 ] @
Jeste, i moj komsija dobio novacnu nadoknadu, oko 20000e. Samo, imao je staz skoro trideset godina, ako ne i preko toga. Inace je radio kao inzenjer, tako da nemoj da mazes ljude s otpremninama od 2M dinara i stazom od po par godina.
[ mischo @ 13.01.2009. 23:46 ] @
Citat:
subzero88: Posto radim u NSZ, danas mi bio jedan monter iz telekoma da se prijavi za novcanu naknadu, plata mu je bila 70000 neto, a dobio otpremninu 1.9 miliona dinara, a nije ni imao mnogo radnog staza, pa vi vidite.

Ovo je notorna neistina.
[ veljadj @ 14.01.2009. 08:53 ] @
Misho ovo je laz za zatvor!
[ milanjel @ 18.02.2009. 19:16 ] @
Citat:
Bukefall: Činjenica 1: U Telekomu plate nisu ni izbliza onakve kako se priča i kakve su u privatnom sektoru
Činjenica 2: U Telekomu se rade stvari vezane za struku (u najširem smislu te reči) koje se nigde drugde ne rade u Srbiji
Činjenica 3: Ako želiš, u Telekomu možeš da naučiš kao (skoro) nigde drugde u Srbiji (vezano za tehniku, IT, održavanje sistema) jer imaju najveću mrežu, najveći informacioni sistem i šalju na obuke
Činjenica 4: MOŽEŠ DA SE ZAPOSLIŠ I BEZ VEZE!!! PROVERENO!!! Stvar je u tome što se mnogo ljudi prijavi, pa koliko god mi mislili da smo najbolji i najpametniji, ne znamo kakvi su ostali - konkurencija je jaka!!! CV ti je najmanje bitan - NAJBITNIJI ti je utisak koji ostaviš u razgovoru sa budućim šefovima...
Citat:
mischo: Potvrđujem sve 4 činjenice.

CINJENICA 4 je smesna, verovatno si pogresio drzavu i deceniju sto se tice zaposljavanja u javnim preduzacima.Stvarno zasto bi neki direktor (koji nije uslovljen rezultatima, vec prima platu svakog meseca bez obzira na poslovanje i naravno na kraju godine stignu lepi bonusi) zaposlio nekog ko nema "ni kuceta ni maceta" vec ce zaposliti nekoga ko ponudi par hiljada evra ili po rodjackoj liniji a o guranju partijskih kadrova da i ne govorim.Sve sto je potrebno je da imaju neku diplomu (nije bitno da li je iz Kosovske Mitrovice ili sa BK univerziteta) i da imaju sto manje grama mozga.Ne mogu da kazem da nema postenog dobijanja posla ali to je maksimalno 2% i to jedino mozda ali mozda u mt:s-u ima pozitivnih primera zato sto imaju konkurenciju u vidu Telenor-a i Vip mobile-a pa se mozda zna neki red i rad, inace ovo ostalo je javasluk posebno u sektorima koji nisu IT.Dovoljno mi je da vidim da je generalni direktor Telekom Srbija diplomirani pravnik sa "ogromnim" iskustvom u vodjenju velikih telekomunikacionih kompanija ili uopste bilo kakve firme ali zato baja ima partijsku knjizicu.

Sto se tice plata u Telekom-u mislim da itekako ima dosta sposobnih i strucnih ljudi (posebno mislim na dipl. inzinjere elektrotehnike za smer RTI i Telekomunikacije) koji zasluzuju da imaju bar duplo vece plate od sadasnjih ali zato za neradnike kojih ima zaista mnogo nezasluzuju ni republicki minimalac a kamoli sadasnje plate koje imaju u odnosu na svoj rad.Ovo kazem zato sto sam to imao prilike da vidim u Telekomu Srbija u tranzitnom komutacionom centru u jednom gradu gde ima stvarno MNOGO kadrova kojima KAPA DOLE ali vidjao sam i neke budake a narocito neke polusuntave zene koje rade u administraciji a neljubazni i bezobrazni sluzbenici na salteru ili call centru su posebna prica.
I sve u svemu se svodi na to da ono sto moze jedan da radi, rade njih petoro (dobro mozda sam malo preterao), pa ti sad odredi ko koliko radi a svi imaju jednaku platu, znaci raj za neradnike.
P.S. Sa CINJENICOM 3 se slazem u potpunosti a narocito je pozitivno to sto salju na obuke u inostranstvo
[ Mungos 7 @ 09.05.2009. 14:17 ] @
slicna vam je situacija i u crnoj gori sa platama
ali ima i drugih stvari koje treba spomenuti, jedno 90% inzinjera koji se zaposle, zaposle se preko veze, i dobiju taj posao iskljucivo zbog diplome i veze
smijesno je i to da dosta njih radi poslove koje bi mogao i tehnicar da radi, pa ima i takvih situacija da i tehnicar radi vise i napornije a da ima recimo bijedno malu platu u odnosu onog sa diplomom, mislim da je i to malo nepravedno, jer se time pokazuje da se ne cijeni rad i znanje vec obican papir kakav je diploma i korupcija poput tih 'veza'
i crna gora i srbija imaju elektro skole i fakultete, postavlja se pitanje kakvu buducnost imaju ti strucnjaci sobzirom da se skoro nista ne proizvodi a inzinjerstvo je velikim dijelom projektovanje, naravno ne mislim tu samo na softver vec mozda vise i na hardware
[ Alex Covic @ 13.05.2009. 09:56 ] @
Sticajem okolnosti, već nekoliko godina svakodnevno kontaktiram sa ljudima koji rade u raznim sektorima u Telekomu, i iskustva su mi šarenolika. Ranije sam kontaktirao sa techovima, ljudima iz NICa, inženjerijom zaduženom za ADSL podršku za ISPove, i tu zaista ima ljudi koji vrede daleko više od 40ak hiljada koliko su tada zarađivali. Naravno, ima i javašluka, ali ništa više nego u nekim od velikih IT firmi iz privatnog sektora.

Nažalost, ljudi koji rade u marketingu su najčešće na drugoj strani medalje, i posao im se uglavnom svodi na trošenje para na besmislene kampanje, taljenje sa agencijama, ili igranje pasijansa da se prekrati tih par desetina godina do penzije.
[ raven28 @ 14.05.2009. 14:22 ] @
Evo informacija iz prve ruke

* plata se odredjuje na osnovu nivoa koji radnik ima (krecu se od najnizih 11/1, 10/1, 9/1, 8/3, 8/2, 8/1, 7/3 ... pa do najvisih 1/3, 1/2, 1/1)

* bruto plata za 11/1 je trenutno 30622 a za 1/1 je 114998 (neto se dobija, otprilike, kada se bruto pomnozi sa 0.7)

* na platu se dodaje minuli rad, naknada za prevoz (prva zona 1300), prekovremeni i sl.

* jednom godisnje sledi trinaesta plata oko 1.5 bruto plate

* sve ovo vazi za radnike na odredjeno i na neodredjeno ali vecina novih radnika se prima sa ugovorima o privremenim i povremenim poslovima (preko zadruge za mladje od 30 godina ili direktno sa telekomom za starije ali tu nema bitnih razlika) i ugovori o zastupanju. Za ovakve radnike plata se odredjuje na sat i cena sata moze da ide od 90-ak dinara (SSS) do 182din (koliko dobijaju ljudi sa VSS).

* dakle, preko ovakvih ugovora otprilike se dobija:

21 radni dan * 8 sati * 182 dinara + 1300 za prevoz = 31876din

U mesecima kada ima vise radnih dana bude malo vise ali postoje i meseci kada ima i 20 radnih dana. Svaki prekovremeni sat se placa onoliko kolika je cena sata bez obzira da li je odradjen vikendom, nocu ili za vreme praznika. Za poslove koji se odradjuju na lokacijama preko 60km dobija se dnevnica 1411din, ako radovi traju 12h i duze, u suprotnom se dobija malo vise od polovine dnevnice.

Retrospektiva
Dipl inz sa normalnim ugovorom ima pocetni nivo 5/3 i neto platu 46720 + prevoz i ostale stavke i sa prekovremenim moze da dodje do cifre od 60000.
Dipl inz preko zadruge moze da dobije od 30000 do 38000 zavisno od prekovremenih sati + dnevnice

Nadam se da ce ovi podaci nekom koristiti.

Pozdrav od dipl. inz. koji vec duze vreme radi preko zadruge :-(
[ banisha @ 28.06.2009. 16:52 ] @
Stvarno opširan i potpun odgovor.
Koliko ja sad čujem, trenutno je za mlade inženjere jedina mogućnost zapošljavanja preko zadruge i da ne primaju za stalno. Nek neko kaže ako ima drugačiju informaciju.
Da li rad preko zadruge podrazumeva i da teče radni staž, kao i zdravstvenu zaštitu tj overenu knjizicu :)?
[ raven28 @ 29.06.2009. 14:54 ] @
Radni staz tece normalno kao i zdravstveno osiguranje. Jedino je smaranje sto se ugovori obnavljaju na po 3-4 meseca i svaki put kada se ugovor obnovi mora da se overi zdravstvena knjizica ili se izdaje potpuno nova u zavisnosti koja zadruga je u pitanju. Inace zadruga ne moze da se bira vec se jednom godisnje odradi tender i koja prodje ta bude za celu godinu. Desava se da za razlicite gradove pobedi neka druga zadruga pa su moguca i povremena prebacivanja iz jedne u drugu zadrugu (samo dodatna administracija i ponovno slanje dokumenata). Interesantno je i da se zdravstvena knjizica overava samo pecatom (bez aktuelne markice) pa ja skroz interesantno objasniti teti u domu zdravlja da ti je knizica regularno overena...

[ blejn1 @ 08.08.2009. 15:05 ] @
Šta danas može da očekuje novopečeni dipl.ing. telekomunikacija(ETF) u početku u Telekomu? Čuo sam neke priče da sad zapošljavaju(ili SU zapošljavali) samo preko 'prve šanse' za 20000, i da nema nikakvog povećanja plate pre isteka pripravničkog staža :( Ako je ovo istina, s obzirom na situaciju danas, raditi ili ne raditi????????????????
[ nkrgovic @ 08.08.2009. 15:20 ] @
Citat:
blejn1: Ako je ovo istina, s obzirom na situaciju danas, raditi ili ne raditi????????????????

Ako ti je to dilema, onda dilemu nemas - nemoj raditi. Pridruzi se gomili blejaca, spavaj do 12, prebiti abrove do 3 nocu i pricaj o kladzi....

Ako zelis odgovor na pitanje da li je Telekom perspektivno mesto za posao - odgovor je ne. Tamo ces biti u prilici da naucis, ako zelis (bar iz onoga sto sam cuo), ali neces biti dobiti onakvu platu kakvu mozes dobiti u privatnim firmama. Ako si voljan da stvarno radis, zelis da puno naucis i spreman si da prvih par godina napucas gomilu neplacenih prekovremenih sati, zaradices mnogo vise u privatnim firmama. Drzavne firme su uvek bile mesto gde ne mora da se radi puno, gde je plata solidna ali nikako sjajna, ali je posao siguran. Tamo uglavnom rade ili oni koji ne zele da se smaraju, ili oni koji nista ne znaju pa rade preko veze, ili oni koji rade na crno sa strane, privatno, a tamo su da bi primali platu i bili prijavljeni....

Naravno, ako je lelekom jedini izbor tamo gde zivis - ne razmisljaj. Bilo kakvo radno iskustvo u struci (gde nesto radis a ne samo sedis i primas platu) vredi vise od bilo cega drugog. Svaki sledeci posao je lakse naci nego prvi. Jednostavno, iskustvo nema cenu.
[ blejn1 @ 08.08.2009. 19:53 ] @
Hvala na odgovoru ;)

Ma, tu sam da radim, naravno, ali moje pitanje je bilo postavljeno i meni samom - preciznije - malo me odbija ideja da radim za 20000 CELU godinu, znajući da su se moje kolege pre krize zapošljavale za početnu platu u proseku oko 400e. E, sad, ekonomska situacija je takva da bih radio za 20k u početku(par meseci), ali bi me demoralisalo saznanje da se to celu godinu neće promeniti. Znam da je na početku najbitnije da se uči, i spreman sam da radim ozbiljno, diplomirao sam na temi IPTV, i nadam se bih mogao da primenim svoje(teoretsko) znanje u praksi, a Telekom je trenutno jedino mesto gde se to može ostvariti. Zato pitam da li neko zna konkretno, kakva je politika zapošljavanja neiskusnih fakultetlija ovih dana, da li još primaju preko 'prve šanse', i da li je istina da celu godinu plata nema izgleda da raste?
[ noreniou @ 10.08.2009. 10:07 ] @
Apropo prve sanse
Skoro je ispunjena kvota - link
Princip je, u osnovi, sledeci - moras biti prijavljen na biro i ubacen na evidenciju za prvu sansu kako bi mogao da konkurises za ovaj program.
Postoje 2 opcije - sam da nadjes firmu koja bi te zaposlila ili da cekas poziv zainteresovanih firmi koje te preko evidencije nalaze i kontaktiraju. Ugovor se potpisuje u zavisnosti od stepena zavrsenog obrazovanja - ako je osoba sa sss potpisuje se ugovor 6+6, sa visom 9+3 i sa zavrsenim faxom na 12 meseci. Firma kod koje se zaposlis moze, a i ne mora, da ti da vecu platu. U slucaju da tokom trajanja ugovora nadjes kompaniju koja ti nudi bolje uslove/vecu platu mozes bez problema raskinuti ugovor.

.
..
nkrgovic - ti je, inace, dao odlican savet/komentar.
[ Djole_V @ 07.02.2014. 21:54 ] @
Citat:
Bukefall:
Činjenica 2: U Telekomu se rade stvari vezane za struku (u najširem smislu te reči) koje se nigde drugde ne rade u Srbiji
Činjenica 3: Ako želiš, u Telekomu možeš da naučiš kao (skoro) nigde drugde u Srbiji (vezano za tehniku, IT, održavanje sistema) jer imaju najveću mrežu, najveći informacioni sistem i šalju na obuke


Kakvi su recimo Telenor, Vip ili neko treci za ucenje i obuku ?
[ Dexic @ 07.02.2014. 22:48 ] @
VIP, ucenje i obuka u istoj recenici, bez negacije?:)