[ mirisa @ 07.08.2007. 16:30 ] @
Interesuje me koji operater ima bolju pokrivenost signalom čitave teritorije Srbije.
To mi je jako bitno jer radim u firmi koja ima radnike na čitavoj teritoriji Srbije a oni imaju Pocket PCe i svakodnevno šalju podatke GPRSom. Sad sam u dilemi da li izabrati MTS ili Telenor. Sva vaša iskustva sa signalom bi mi dobro došla pošto ne živim u Srbiji i nemam priliku da putujem po Srbiji i sam vidim kakvo je stanje.
Namjerno neću napisati na kome operateru smo sad i kako to sve skupa funkcioniše jer ne želim uticati na vaše komentare.
Unaprijed hvala svima
[ Catch 22 @ 07.08.2007. 17:28 ] @
Ovako zvanično tvrde operateri:
Telenor: 95% *tamno plavo


Telekom:


Ovaj i ostali forumi su prepuni međusobnih prepucavanja koja je mreža bolja... tako da ne očekujte objektivne odgovore.
Iskustva iz raznih delova Srbije su potpuno različita, tako da ne postoji apsolutna, realna preporuka, ni za jednog od operatera, kada je u pitanju cela teritorija.

[ batancev @ 07.08.2007. 17:39 ] @
apsolutno nemoguce pruziti kakav takav objektivan odgovor
svaki ciganin hvali svoga konja
ali u citavoj prici je bitan jedan detalj
pokrivenost teritorije signalom i njegov kvalitet odn. upotrebljivist
nisu isto i ne mogu se dobro prikazati na mapi
[ momsab @ 07.08.2007. 18:09 ] @
i,veoma bitno: nije na celoj teritoriji GPRS :(
to sam zakljucio na osnovu toga sto se G (oznaka da ima tehnickih mogucnosti za GPRS na nekom terenu) gasi u nekim delovima drzave
[ zzviktor @ 07.08.2007. 18:13 ] @
Pa sad zavisi zasto zelite koristiti mobilni telefon, ako ga koristite za
pricu i sms pokrivenost signalom mts je veoma dobra i signal je u vecini
slucajeva zadovoljavajuceg kvaliteta, ali u koliko ga koristite za gprs mts
je tu daleko losiji sa pokrivenoscu signalom
tj sesije ce se jako cesto prekidati. Vecina preduzeca koristi mts zbog
povoljnijih biznis tarifa i mogucnosti odredjivanja profila svakom korisniku
po na osob s obzirom da je moguce takodje svakog korisnika i ograniciti i da
ima vise mts od telenor korisnika vecina firmi se odlucuje za mts pre nego
za telenor. Mana mts gprs je ta sto preko ovog gprs sistema idu fiskalne
kase, drzavna lutrija i mnoge druge drzavne institucije koje imaju potrebu
za udaljenom internet konekcijom sto mts gprs sistemu oduzima kvalitet i
korisnicima mts-a stvara problem.

Znaci moje misljenje je da u koliko se koristi samo za sms i razgovore mts
je bolji ali za gprs i pored losijeg signala je telenor upotrebljiviji.
[ mirisa @ 07.08.2007. 18:38 ] @
Upravo sam na to mislio. Mape pokrivenosti signalom samih operatera ne moraju se baš podudarati sa stvarnom situacijom. Kao i to da samo prisustvo signala ne znači uvijek i kvalitetnu uslugu. Pogotovo kad je GPRS u pitanju. A možete li mi reći kakva je situacija sa EDGEom? Beograd, Niš, Novi Sad? Ili i nešto šire?
[ Slobodan Milivojevic @ 07.08.2007. 20:01 ] @
Sto se tice Telenor mreze ovde u Pirotu, pokrivenost je u samom gradu dobra, mada na periferiji (gde sam ja) i u okolini grada postoje "rupe" tj mesta na kojima nema signala. Za razliku od mt:s mreze koja ima bazne stanice na malo boljim lokacijama, pa signal ne varira previse ni kad se nalazite negde u okolini grada.

Bas me zanimalo koliko je dobar Telenor EDGE ovde, i po nekom mom testu od danas, uspeo je da povuce 96kbps download, tj nesto malo preko 12 KB/s. Upload nisam testirao. Telefon koji sam koristio za ovaj test je Nokia 6680, sa bluetooth vezom do racunara.

Obzirom da u gradu sa 50ak hiljada stanovnika Telenor ima EDGE pokrivenost, pretpostavljam da je tako i u drugim gradovima slicne velicine, dok je situacija u manjim mestima i na putevima takva da Telenor mreza ne podrzava EDGE tehnologiju, ali GPRS naravno radi na svakoj baznoj stanici.

Nadam se da sam bar malo pomogao.
[ mirisa @ 07.08.2007. 21:15 ] @
Naravno, hvala puno.
[ evolution @ 07.08.2007. 21:37 ] @
Evo jos informacija o EDGE-u.

Koja je pokrivenost EDGE mrežom? Trenutno je EDGE aktiviran u više od 52% TELENOR mreže u Srbiji. EDGE je aktiviran u 92% mreže u Beogradu, skoro 100% mreže u Nišu, Novom Sadu, Šapcu, Valjevu, Užicu, Somboru, Vršcu i delimično u Kragujevcu (78%), Subotici (69%), Zrenjaninu (50%) i Novom Pazaru (33%).
http://www.telenor.co.yu/?section=private&page=3437

U medjuvremenu ovi procenti i spisak gradova su se povecali jer je informacija od marta, a mreza u stalnom prosirivanju.

[ Catch 22 @ 07.08.2007. 22:21 ] @
Citat:
mirisa: A možete li mi reći kakva je situacija sa EDGEom? Beograd, Niš, Novi Sad? Ili i nešto šire?

Za navedene gradove bi trebala da postoji i dobra pokrivenost MTS 3G (UMTS) signalom.
Možda bi za Vašu firmu u tom slučaju bila interesantna i ova ponuda: mt:s -3G Net paketi
Takođe ima vesti o tome da mts trenutno unapređuje mrežu

(???!!??)
[ mirisa @ 08.08.2007. 08:15 ] @
Citat:
Catch 22: Za navedene gradove bi trebala da postoji i dobra pokrivenost MTS 3G (UMTS) signalom.
Možda bi za Vašu firmu u tom slučaju bila interesantna i ova ponuda: mt:s -3G Net paketi
Takođe ima vesti o tome da mts trenutno unapređuje mrežu

(???!!??)
Da naravno. Ako se odlučimo za MTS svakako će i ta njihova ponuda biti jako zanimljiva. Ali naši ljudi nisu samo u tim većim gradovima nego širom zemlje. Tako da nam je mnogo bitnije da je GPRS signal svugdje prisutan a što više EDGEa i 3Ga to bolje.

Citat:
djuice: Evo jos informacija o EDGE-u.

Koja je pokrivenost EDGE mrežom? Trenutno je EDGE aktiviran u više od 52% TELENOR mreže u Srbiji. EDGE je aktiviran u 92% mreže u Beogradu, skoro 100% mreže u Nišu, Novom Sadu, Šapcu, Valjevu, Užicu, Somboru, Vršcu i delimično u Kragujevcu (78%), Subotici (69%), Zrenjaninu (50%) i Novom Pazaru (33%).
http://www.telenor.co.yu/?section=private&page=3437

U medjuvremenu ovi procenti i spisak gradova su se povecali jer je informacija od marta, a mreza u stalnom prosirivanju.
Znam da ovi što su stavili na web prezentaciju izgleda odlično ali interesuju me iskustva ljudi sa terena. Ipak hvala.

[ alazovic @ 22.02.2009. 13:33 ] @
Drugari iz Telenora su se u 2009. godini pretrgli postavljanjem nove mape GSM pokrivenosti:



Mapa je mnogo funkcionalnija od one Mobtelove iz ko zna koje godine (imate je u drugoj poruci ovog threada), u njoj se tačno vidi da se ništa ne vidi
Na njihovom forumu sam predložio da je malo povećaju da bi uspeli nešto i da vidimo, sa primedbama da na većem delu Goča i na planinama između Despotovca i Bora signala provereno nema.
Dobio sam i odgovor - poruka mi je izbrisana

A možda je ova mapa i ispravna, uz malo drugačije gledanje: ako negde samo naslutiš belu tačkicu - znaj da u krugu od 5km nemaš signal. Saberi tačkice i to je to...
[ milanpavke @ 22.02.2009. 18:50 ] @
Na Fruskoj gori na vaznom putu Novi Sad - Ruma, od Paragova do Iriskog venca, na duzini mozda 5-7 km nema signala, ni jedne mreze. I na Fruskoj gori uopste nema predajnika, sto je neverovatno! (a u okolnim mestima u podnozju i zbog blizine dva autoputa ima ih naravno dosta)

U zapadnoj Srbiji, u Podrinju u brdskim krajevima je vrlo sareno i treba jos predajnika.

[Ovu poruku je menjao milanpavke dana 22.02.2009. u 20:01 GMT+1]
[ zzviktor @ 22.02.2009. 19:58 ] @
Ne znam kakva je situacija na Kopaoniku, ali ja kada sam bio sa strane
brzeca je bilo samo telenor, a sa strane raske samo telekom mreze u
podnoziju...
[ WIRELESS- @ 22.05.2009. 21:22 ] @
Ja sam iz Makedonije i na jedno mesto vo izmegu Skopje i Veles uhvatio sam GSM signal od MTS i konektirao sam se na MTS, dalečinata od toa mesto do granicata so Srbija e na 29,5km
[ WIRELESS- @ 27.05.2009. 15:18 ] @
pise li neko na forumot?
[ owim @ 03.06.2009. 01:20 ] @
Slobo, ovo ćeš ti najbolje znati pretražujući RATEL-ovu bazu podataka o baznim stanicama.

Idem s mojima do vikendice da sve spremimo za leto, da se očisti bazen, ima posla za par dana, a ostao bih još 10-ak. Međutim, meni je Net neophodan za posao.

Vikendica je 5 km od Golupca, na Dunavu. Ima pun signal MTS i Telenor, MTS GPRS radi naravno. Kako ja imam 2G telefon (SE K750), nisam mogao da detektujem da li je prošle godine bilo EDGE ili UMTS / HSDPA baznih stanica. Kako to mogu da saznam?

Kupio bih Telenor Internet Prepaid sa rabljenim (refurbished) USB modemom, recimo... Mada kapiram da mogu da zaključim Telenor Internet ugovor bez modema i bez ugovorne obaveze (niže cene, a trebaće mi dosta Neta). A mogu i MTS ugovor isto. Ne volim te prepaid stvari kad sam u bestragiji :-). Pre bih potpisao ugovor na 15 dana nego prepaid.
[ Slobodan Milivojevic @ 03.06.2009. 10:35 ] @
Na sajtu Telenora pise da je Golubac pokriven 3G signalom, e sad dal na toj tvojoj konkretnoj lokaciji ima 3G signala, pitanje je veliko i vrlo je nezgodno reci bilo sta.

Na sajtu mt:s-a pise da Golubac nije pokriven 3G signalom.

Ali kazem da nikako ne mogu da ti pomognem, sem ako ti ovo nesto znaci:

TELENOR DOO 2110 MHz (3G) na lokaciji GOLUBAC,BRDO VELIKA ČUKA,OBJ.RTS
[ owim @ 03.06.2009. 10:47 ] @
Hvala ti Slobo, raspitacu se za te kolacije koje si mi dao. Da li mogu
da potpisem Telenor Internet postpaid na neodredjeno vreme i da
raskinem ugovor, ako pozelim, i za 20 dana? (Jer kod njih ne postoji
mirovanje (suspenzija) ugovora kao kod MTS-a.

MTS sam zvao jutros i potvrdili su mi da nemaju.

Da li je isto ovo moguce saznati za EDGE (i to mi odgovara)? Logicno
je ako Telenor ima 3G na toj lokaciji da ima i EDGE.

MTS nema podatke koja stanica ima EDGE a koja ne. Nemam koga da
pozovem ko je tamo a dovoljno se razume da vidi na telefonu da li
hvala EDGE signal. MTS studentski paketi su dzabaka :).
[ Slobodan Milivojevic @ 03.06.2009. 11:10 ] @
Mozes uzeti kod Telenora modem uz prepaid internet (onaj polovni) za 3990din, i onda kasnije kad opotrosis 3GB poklona (ili ako ti je potrebno odmah), mozes uzeti samo postpaid karticu bez modema kod Telenora, i mozes da raskines ugovor kad god hoces.
[ owim @ 10.06.2009. 10:21 ] @
Odgovor Telenora: "Postovani, Golubac i vikend naselje Vinci, nisu pokriveni 3G signalom".
[ Slobodan Milivojevic @ 10.06.2009. 11:00 ] @
A zasto na sajtu Telenora pise da je Golubac pokriven 3G-om?
[ zzviktor @ 10.06.2009. 12:36 ] @
DALI NEKO MOZE DA MI DA SPISKOVE POKRIVENIH 3G MESTA U TEXTUALNOM FORMATU,
KARTA MI NIJE OD POMOCI!!!!
[ Slobodan Milivojevic @ 10.06.2009. 13:01 ] @
Trenutna pokrivenost (po podacima sa zvanicnih sajtova mt:s-a i Telenora):

mt:s 3G pokrivenost:

Aleksandrovac
Aleksinac
Aranđelovac
Bačka Palanka
Bajna Bašta
Batočina
Bečej
Bela Palanka
Beograd
Bor
Bosilegrad
Brus
Bujanovac
Čačak
Čaketina
Ćićevac
Čoka
Ćuprija
Dimitrovgrad
Gornji Milanovac
Inđija
Ivanjica
Jagodina
Kikinda
Kladovo
Knjaževac
Kragujevac
Kraljevo
Kruševac
Kula
Lapovo
Lebane
Leskovac
Loznica
Lučani
Majdanpek
Negotin
Nova Varoš
Novi Pazar
Novi Sad
Pančevo
Paraćin
Pirot
Požarevac
Požega Čačak
Preševo
Priboj
Prijepolje
Prokuplje
Ražanj
Ruma
Šabac
Senta
Šid
Sjenica
Smederevo
Sombor
Sremska Mitrovica
Stara Pazova
Svrljig
Subotica
Temerin
Topola
Tutin
Užice
Valjevo
Varvarin
Velika Plana
Vladičin Han
Vranje
Vrbas
Vrnjačka Banja
Vršac
Žabalj
Zaječar
Zrenjanin

Telenor 3G pokrivenost:

Apatin
Aleksandrovac
Aleksinac
Aranđelovac
Babušnica
Bačka Topola
Bačko Petrovo Selo
Bački Petrovac
Bač
Bački Jarak
Bačko Gradište
Badovinci
Bajina bašta
Bajmok
Banatski Karlovac
Banja Koviljača
Banja Vrujci
Barič
Barajevo
Batočina
Bečej
Bečmen
Beograd: širi centar grada, Novi Beograd, veći deo Zemuna, Krnjača i veći deo Borče, veći deo Banovog brda i Čukaričke padine, delovi Senjaka i Dedinja, delovi Žarkova i Ceraka, veći deo Rakovice, Miljakovac, Kanarevo brdo, Braće Jerković, delovi Voždovca, deo naselja Banjica, delovi naselja Karaburma, Mirijevo i Višnjička banja, severni deo Sremčice, južni deo Batajnice, Aerodrom Nikola Tesla, deo autoputa Beograd-Zagreb između aerodroma i Velikog Mokrog luga, deo Obrenovca, Kaluđerice, Surčina i Leštana.
Bela Crkva
Beočin
Beška
Blace
Boleč
Bor
Bošnjace
Bogatić
Boljevci
Bojnik
Borča: veći deo naselja
Brza Palanka
Brus
Brestovac
Bujanovac
Crvenka
Country Club Babe
Dimitrovgrad
Dobrotin
Debeljaca
Djerdap
Djurdjevo
Ćićevac
Ćuprija: širi centar mesta
Čačak
Čajetina
Čantavir
Čelarevo
Čokot
Čoka
Čurug
Despotovac
Dobanovci
Dolovo
Donji Milanovac
Futog: deo mesta ka Veterniku
Golubinci
Gornji Milanovac
Grocka
Guča: širi centar
Golubac
Hrtkovci
Inđija
Irig
Ivanjica
Ljig
Lozovik
Jabuka
Jagodina
Jakovo
Kać
Kačarevo
Kanjiža: širi centar mesta
Krnješevci: industrijska zona
Kikinda: veći deo grada
Kisač
Kladovo
Klupci
Kljajićevo
Knić
Kragujevac: centar grada, kompleks „Zastava“, izlaz iz grada prema Čačku, deo naselja Aerodrom.
Krupanj
Kruševac: širi centar grada, veći deo industrijske zone, deo naselja Aerodrom.
Kraljevo: širi centar grada, naselje Ribnica, put prema manastiru Žiča
Kopaonik: centralni deo hotelskog kompleksa na Kopaoniku
Koceljeva
Kovačica
Kosijerić
Kostolac
Kovačevac
Kovin
Kučevo
Kula
Kusadak
Kuršumlija
Lazarevac: širi centar mesta
Lajkovac
Lipova
Leskovac
Lebane
Letovica
Laćarak
Lipe
Ljubovija
Loznica
Lučani
Mačvanska Mitrovica
Majdanpek
Mali Požarevac
Majur (okolina Šapca)
Mataruška Banja
Mali Iđoš
Medjulužje
Medveđa
Meljak
Mionica
Mišar
Mladenovac: širi centar mesta
Negotin
Niš: veći deo grada Niša, sa izuzetkom naselja Pantelej i Donja Vrežina, istočnog izlaza iz grada (ka Niškoj banji).
Niška banja
Nova Pazova: deo mesta ka Staroj Pazovi
Nova Varoš
Novi Banovci: širi centar mesta
Novi Kneževac
Novi Sad: širi centar grada, naselja Telep, Grbavica, Adamovićevo naselje, Satelit, Bistrica, Banatić, Klisa, Vidovdansko naselje, Limani, Industrijska zona sever, deo plovnog toka Dunava kroz Novi Sad, deo autoputa Beograd – Subotica (pored Novog Sada), severozapadni deo Petrovaradina.
Novi Pazar: centralni deo Novog Pazara, izlaz iz grada ka Tutinu. Nisu pokriveni južni deo grada, kao ni industrijska zona na severu.
Odžaci
Omoljica
Osečina
Osipaonica
Ostružnica
Palić
Padina
Padinska Skela
Pančevo: veći deo grada
Paraćin: širi centar mesta
Petnica
Petrovac na Mlavi
Pirot
Pocerski Pričinović (okolina Šapca): veći deo mesta
Požega: sam grad Požega, deo Ibarske magistrale pored Požege (putni pravci Požega-Užice, Požega-Arije i Požega-Lučani).
Požarevac - Širi centar i jugo-zapadni deo mesta
Preševo (širi cenar mesta)
Prokuplje
Prnjavor
Putinci
Rača
Radinac
Raška
Ražanj
Rekovac
Ripanj
Rušanj: Deo naselja uz Ibarsku magistralu Ralja
Rumenka
Ruma: širi centar grada
Ruski Krstur
Senta: širi centar
Sevojno
Silbaš
Sivac
Slanci
Smederevo
Sombor
Srbobran
Sopot
Srebrno jezero
Sremska Mitrovica: širi centar grada
Sremska Kamenica: centar mesta
Smederevska Palanka
Subotica: širi centar grada
Surčin
Svilajnac
Stara Pazova: širi centar mesta
Staro Selo
Stepojevac
Šabac: širi centar mesta
Tara: oblast u okolini hotela Omorika, Javor, Beli Bor.
Titel
Temerin
Topola
Trstenik
Trupale
Tutin
Ub
Ugrinovci
Užice
Umka
Vlaška
Vrbas
Velika Plana
Veliki Crljeni
Veliko Gradište
Veternik
Vrnjačka banja
Vranić
Vranje
Vranjska bara
Vreoci
Vinča
Vojka
Zlot
Zrenjanin: širi centar, zapadni i severni delovi grada
Zlatibor: centralni deo naselja Partizanske Vode, hotelski kompleksi u širem centru, deo puta Beograd – Nova Varoš (u delu pored platoa Partizanskih Voda)
Žabalj
Žagubica
Žitoradja

Eto
[ DR83 @ 10.06.2009. 13:18 ] @
Mislim da ova MTS lista nije azurna ...