[ UroS @ 24.09.2001. 20:09 ] @
http://www.verat.net/usluge/DSL/

ukratko

placa se

800 maraka 2 modema
uvodjenje veze 200 maraka

mesecno 100 dm + 800 din

dobija se 64 kb/s cira
sad kolko je ovo ostvarljivo ostaje na telekomu

al zanimljivo zvuci

za likove koji placaju tel racun vise od 100 dm
[ Ni ten ichi ryu @ 24.09.2001. 21:30 ] @
***ote, al su skromni. jel ima negde skuplje u svetu. Ja sam u U.S. placao DSL 40$ mesechno, a ne secam se da je uvodjenje bilo toliko skupo.
Bem ti zivot.
[ UroS @ 24.09.2001. 21:51 ] @
da al verovatno si placo za dsl brzine 512 kb/s
[ m r v a @ 24.09.2001. 21:53 ] @
hm 64 K ?

yel' to prosirivo u nasim uslovima ??
tj. tih 64 k je max koji je verat mogao da ponudi ili max koji je ptt mogao ???
[ radovic @ 24.09.2001. 22:15 ] @
Maksimum Verat.net-a u ovom trenutku kada niko vise ne nudi slicnu uslugu :) ali stvarnih 64 kb znaci garantovanih. Kao i sve sto je novo mora da bude i skupo :( pogotovo setup jer u americi za opremu postoje veoma veliki krediti pa zbog toga je uvodjenje bilo daleko jeftinije :( ali polako videcemo...

caos vladimir...
[ Dragoslav Krunić @ 24.09.2001. 22:31 ] @
Ajde ono mesecno 130 DM bih i mogao da podnesem, ali veoma teskoooo..

Ali oprema i uvodjenje...Hmmmm...
Jos veoma nepriustivo u nasim uslovima.

Al' sto neko rece, za onog kome je racun za tel. oko 100 DM, mesecni DLS 'racun' i nije veliki kad se uzme u obzir veci protok...
[ Gojko Vujovic @ 24.09.2001. 23:02 ] @
Ovo bi me verovatno izaslo manje od PTT racuna koji cu da dobijem za ovaj mesec.
Steta sto moze samo u centru Beograda, Pancevo se nigde ne spominje..
[ Ivan Dimkovic @ 24.09.2001. 23:24 ] @
Ja cu videti ovih dana sa ekipom iz verata za ovo, i ako je sve ovako kako pise i ako telekom bude voljan da me umrezi - uzimam DSL. Prenecu vam iskustva...
[ Dragoslav Krunić @ 24.09.2001. 23:38 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic je napisao:
Ja cu videti ovih dana sa ekipom iz verata za ovo, i ako je sve ovako kako pise i ako telekom bude voljan da me umrezi - uzimam DSL. Prenecu vam iskustva...



Bas fino. Ja bi bas voleo da cujem utiske. Znaci, kako tofunkcionise 'kod nas' (znate na sta mislim), uslovi, kvalitet itd...
Mozda i ja usmem, ko zna.

A da vas priupitam - neko je gore pominjao (il' sam ja to procitao na veratu) da udaljenost izmedju mene i ________ (popuniti) treba biti max 5 km. E sta je to drugo - posta ili provajder? I jedno i drugo mi je blizu (posta na 1 km a verat Boga mi 2-3) nego samo pitam onako...
[ m r v a @ 24.09.2001. 23:45 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic je napisao:
uzimam DSL

hehe, kako ovo cudno zvuci kad neko kaze iz BG-a !
L;)
[ m r v a @ 24.09.2001. 23:46 ] @
btw, do koliko moze da ide DSL protok ??
[ Ivan Dimkovic @ 24.09.2001. 23:48 ] @
Pricam "napamet" tako da mozda i nije tako, ali je bitno koliko je duga "bakarna" ruta, znaci od tebe do tvog razdelnika na telefonskoj centrali. Dalje je sve full-digitalno n*64 kbits/s do veratovog access-servera i ostale mrezne opreme i to moze da bude dugacko i 2000 km.

[ Ivan Dimkovic @ 24.09.2001. 23:50 ] @
Citat:
m r v a je napisao:
btw, do koliko moze da ide DSL protok ??


Moze i do 768 kbits/s a mozda cak i jace (baseband modemi mogu da furaju i 2 Mb/s samo je pitanje koliko to kosta) - kao i asimetricno (razlicit u:d ratio)

Ja se nadam da ce Verat kad dobije 34 mbit/s (i kad ih kupi DT, dace Bog :))))) prosiriti svoju DSL ponudu na, recimo, 64 kbits/s upload i 384 kbit/s download :)
[ m r v a @ 24.09.2001. 23:55 ] @
a koliki je SADA omogucen upload u Verat-ovoj ponudi ??
[ Dragoslav Krunić @ 24.09.2001. 23:58 ] @
Citat:
m r v a je napisao:
btw, do koliko moze da ide DSL protok ??



http://www.howstuffworks.com/dsl.htm

A must-read.
[ UroS @ 25.09.2001. 00:10 ] @
pa mrva pogledaj gore
64 kb/s

mislim nema provajder tolko jak link da bi davo po megabit svim juzerima
[ torbica @ 25.09.2001. 00:43 ] @
Citat:
radovic je napisao:
Maksimum Verat.net-a u ovom trenutku kada niko vise ne nudi slicnu uslugu :) ali stvarnih 64 kb znaci garantovanih. Kao i sve sto je novo mora da bude i skupo :( pogotovo setup jer u americi za opremu postoje veoma veliki krediti pa zbog toga je uvodjenje bilo daleko jeftinije :( ali polako videcemo...

caos vladimir...

Vlado svaka cast!!!
Iskreno ne znam kako se to isplati jos ali sjajno je da se uvodi DSL u beogradu, ne bi bilo lose da naznacite u vasem FAQ koji modem ugradjujete i jos malo sitnih gresaka u tekstu da sredite
pozdrav Zoran
[ Dragoslav Krunić @ 25.09.2001. 00:43 ] @






Prednosti DSL-a





* Mozete se povezati na internet i u isto vreme koristiti telefon za pozive


* Brzina je mnogo veca nego kod obicnih modema (1.5 Mps vs. 56 kps)

* Uvodjenje DSL-a ne zahteva sprovodjenje novog kabla; moze se koristiti

vec postojeca instalacija

* Kompanija koja vam pruza DSL usluge obicno obezbedjuje i modem kao

deo instalacije



Mane DSL-a



* DSL konekcija je bolja (brza) ukoliko se nalazite blize provajderu

* Konekcija je brza kada se primaju nego kad se salju podaci

* DLS usluga nije svuda dostupna



(Preuzeto sa http://www.howstuffworks.com zbog onih kojima

engleski nije jaca strana)

Al' je brzoooo..



[Ovu poruku je menjao Ixqq dana 09-25-2001 u 01:02 AM GMT]
[ nemesis @ 25.09.2001. 00:47 ] @
Citat:
radovic je napisao:
Maksimum Verat.net-a u ovom trenutku kada niko vise ne nudi slicnu uslugu :) ali stvarnih 64 kb znaci garantovanih. Kao i sve sto je novo mora da bude i skupo :( pogotovo setup jer u americi za opremu postoje veoma veliki krediti pa zbog toga je uvodjenje bilo daleko jeftinije :( ali polako videcemo...
caos vladimir...


hm... pa on uzma inajmljenu liniju... shto ne moze se stavi tainet (valjda se tako pishe) i da ide 128k ;) .. .jeste da su skuplji ti modem-i ;) ...

[ radovic @ 25.09.2001. 15:20 ] @
E zelim sve da Vas sve pozdravim ovde jos jednom....

Sto se tice u FAQ-u i tim pojedinostima (te sitne greskice su ispravljene).
Inace to je to ..ja jedva cekam da modemi i mesecni pristup sto pre pojeftini posto u ovom trenutku to je jos uvek enormno skupo, nazalost oprema u nasoj zemlji je najveci problem zbog nedostatka povoljnih uslova pri uvozu, nedostatka povoljnosti nasoj zemlji i slicno. Sto se tice mesecnog pristupa ja ocekujem da vrlo brzo cena padne za 50%.

Eto pozdrav najpoznatijem serveru za forume :)

vladimir

[ Gojko Vujovic @ 25.09.2001. 15:28 ] @
Kakve su šanse da to proradi i po drugim gradovima u budućnosti? Konkretno me interesuje Pančevo.

Svaka čast na ovome, prvi ste i najbolji
[ radovic @ 25.09.2001. 15:34 ] @
Pa za sada veoma male Verat.net ima u planu postavku 2 mb voda do Panceva ali to je veoma mali kapacitet za pustanje u rad DSL-a, znaci za sada su sanse jako male. Mozda za recimo godinu - do godinu ipo dana.

Vladimir
[ sv3ta @ 25.09.2001. 21:16 ] @
Citat:
UroS je napisao:
dobija se 64 kb/s cira

http://www.verat.net/usluge/DSL/
> Ono za sta su nekad bili potrebni minuti, cak i sati za download-ovanje >56K modemom, sada su potrebne sekunde.


64kbit/s ? ili KB ?
ako je kbit, vise se isplati ISDN......


[Ovu poruku je menjao sv3ta dana 09-25-2001 u 09:19 PM GMT]
[ Ivan Tanasic @ 25.09.2001. 21:55 ] @
Samo je modem skuuuuuup!!!! nemam reci... evo bas cu sad da idem da prioverim cene modema po inostranstvu, al mislim da se vise isplati doneti iz npr. nemacke (ako imaten nekog ko tamo putuje/zivi), inace ovako je stvarno skup modem...

Sto se tice svega celokupno, verovatno cu se prikaciti kada celokupna predplata (verat+ptt) za 64 kb/s bude negde oko 60 dm po mesecu, inace ovo nije skupo (u odnosu na ono sto je bilo do juce) al svakako za nase jeste!!! (cast izuzetcima )
[ UroS @ 26.09.2001. 00:09 ] @
kilobita
pa sveto isplati se ukoliko ti koristis bas puno net...

a sa isdnom ti mozes i 128 kilobita/s
[ m r v a @ 26.09.2001. 01:14 ] @
Citat:
radovic je napisao:
Sto se tice mesecnog pristupa ja ocekujem da vrlo brzo cena padne za 50%.

A cena DSL modema ???
390$ je, hmm, da budem blag -- MNOGO !
[ UroS @ 26.09.2001. 12:04 ] @
pa to ti je cena bre nije to verat sastavljo tu cenu

ti uzmi i nadji modem za jeftinije i verovatno ce tako moci
[ m r v a @ 26.09.2001. 15:22 ] @
ok UroS-e, evo nekih linkova :::
L N K

L N K -- externa varijanta L;))

L N K
[ Ivan Dimkovic @ 26.09.2001. 15:40 ] @
Ko ima rodbinu u US ili ima svoju kreditnu karticu moze da vidi na ebay-ju ima dosta polovnog hardvera skoro za dzabe, ali treba se prvo konsultovati sa ekipom iz telekoma i verata da se vidi da li to moze da sljaka.
[ UroS @ 27.09.2001. 00:01 ] @
pa taj fazon
ko zna dal to radi na nasim zicama
[ radovic @ 27.09.2001. 00:06 ] @
radi provereno ...moj drug (Igor Srejic) je dovukao 6 pari DSL modema sa Ebay-a za smesne pare :)

Dakle posetite www.ebay.com i search ethernet modem, DSL modem, router etc...


vladimir



[ Ivan Dimkovic @ 27.09.2001. 07:56 ] @
Mada, ako na ebay.com kupis par 128k modema, posto aDSL modemi za USA trziste koji omogucuju i telefonski razgovor jos ne sljakaju ovde (za to trebaju posebne pristupne ploce u telefonskoj centrali, a Telekom nema ni ISDN ploca dovoljno), mozda cela stvar i proradi.
[ MaxPayne @ 29.09.2001. 17:05 ] @
Da a onda kad te nasha carina oshine po ushima
videcesh kolko ti se isplati to, da ne govorim o
prihodovanju opreme od strane carinskih sluzbenika.

(Naravno ako neko ima vezu tamo onda do jaja... nek javi )

[ Ivan Tanasic @ 01.10.2001. 21:45 ] @
Citat:
MaxPayne je napisao:
Da a onda kad te nasha carina oshine po ushima
videcesh kolko ti se isplati to, da ne govorim o
prihodovanju opreme od strane carinskih sluzbenika.

(Naravno ako neko ima vezu tamo onda do jaja... nek javi )



Ovaj nesto se tu neslaze...

Odes na ebay, kupis polovan modem, narucis naprimer na strica u NY, i posto se oni znaju (pogotovo kad neko od njih treba da ide za yugu) uvale njemu sta je to, jedan modem... on donese i cica mica i gotova prica ...

Inace valjaju li ista modemi od $15 ??? ;o)
[ anon315 @ 02.10.2001. 15:11 ] @
Da Vam objasnim sta sam ja nasao:

Pre svega, nemojte da Vam pada na pamet da kupujete u Vukom-u (602-989) - njega je preporucio Verat kao jedinog koji prodaje DSL modem po ceni od 800 dem, sto je mnogo mnogo je !!!
Raspitao sam se u pitanju je Tainet DSL Modem - Router WanPro 2000
I jedino ce on da sljaka na Verat-u, e sada ovaj modem, koliko sam ja shvatio fura do 512 kpbs - nemojte da me drzite za rec, znaci samo je problem sto je verat ili ptt ogranicio na 64 Kbps, a ja se iskreno nadam da ce prosiriti sto pre, tako da kada, Boze zdravlja, u bliskoj buducnosti verat bude poboljsao DSL uslugu, nece biti potrebe za kupovanjem novog modema, jer ce ovaj da pije vodu. Najbolja varijanta je da nadjete nekog napolju da vam to kupi i posalje, ja cu vam javiti tacnu cenu u Holadiji za par dana, pa ako je neko zainteresovan ... Ja mislim da je to upola jeftinije !!!

Evo vam i linka: http://www.tainet.net/PRODUCTS/WANpro-e/WANpro-e.htm

I detaljne informacije u pdf-u: http://www.tainet.net/PRODUCTS/WANpro-e/WANPRO-E.PDF
[ Ivan Tanasic @ 02.10.2001. 16:05 ] @
Citat:
seven je napisao:

Raspitao sam se u pitanju je Tainet DSL Modem - Router WanPro 2000
I jedino ce on da sljaka na Verat-u,

Citat:

e sada ovaj modem, koliko sam ja shvatio fura do 512 kpbs - nemojte da me drzite za rec, znaci samo je problem sto je verat ili ptt ogranicio na 64 Kbps, a ja se iskreno nadam da ce prosiriti sto pre, tako da kada, Boze zdravlja, u bliskoj buducnosti verat bude poboljsao DSL uslugu, nece biti potrebe za kupovanjem novog modema, jer ce ovaj da pije vodu.

da nisam napomenuo da se na ebay po vrlo maloj ceni mogu naci i modemi koji teraju 1mb/s i kusur....

Citat:

Najbolja varijanta je da nadjete nekog napolju da vam to kupi i posalje, ja cu vam javiti tacnu cenu u Holadiji za par dana, pa ako je neko zainteresovan ... :) Ja mislim da je to upola jeftinije !!!

ja mislim da je i vese nego jeftinije u inostranstvu...

npr mrva je dao linkove novih dsl modema... kostaju nalo (u odnosu na cenu koju je verat predstavio), a ko nema kinte za to moze da uzme polovan, za sicu...

[/quote]
[ torbica @ 15.07.2002. 03:08 ] @
Cisto da znate, uzeo sam veratov paket i prezadovoljan sam. kako sa vladom vuletom i ekipom iz verata, tako i sa rj Telekoma za poprecne veze, is sime Milosevica. Radi ko besno!!! Best buy!
[ tosa @ 15.07.2002. 15:31 ] @
Citat:
torbica:
Cisto da znate, uzeo sam veratov paket i prezadovoljan sam. kako sa vladom vuletom i ekipom iz verata, tako i sa rj Telekoma za poprecne veze, is sime Milosevica. Radi ko besno!!! Best buy!


I koliko te je kostalo uvodjenje, a koliko te sada kosta pretplata (mesecno) ?
[ UroS @ 15.07.2002. 17:41 ] @
uvodjenje sveukupno kosta 1000 dm(uracunat modem i pristupna taksa) i 3800 din mesecno...(3000 verat 800 telekom)

ovo su cene od pre 6 meseci sad dal se nesto promenilo ne znam ako jeste nek me ispravi neko