[ Fearless Rabbit @ 09.08.2007. 20:48 ] @
Moje desktop igranje sa Linuxom je zavrsilo, osjetio sam dovoljno "magije" sa Slackom na kome nista ne radi po defaultu, pa odlucih da se malo pozabavim ozbiljnijim stvarima, onim od cega se zivi Mreze poznajem odlicno, ali administracija Linuxa na enterprise nivou mi je na zalost losa strana, te odlucih da uradim nesto po tom pitanju. Imam na umu sledecu stvar..

Odvojio sam jedan fizicki server na kome namjeravam da podignem VmWare sa odredjenim brojem virtuelnih masina, koje bi simulirale najstandardniji model Linux mreznog okruzenja. Zato pitam vas: kakav je to model, koji je to standardni scenario kad su Linux mreze u pitanju? Kako bi vi napravili mini model koji najbolje oslikava stvarne situacije? Koje distribucije, sta na njima, koji klijenti i sl..

Poenta svega ovoga nije da to virtuelno okruzenje bude previse produktivno, vec da ja naucim nesto o administraciji Linuxa sto mi kasnije u realnim sistemima moze koristiti.

I na kraju, a podjednako vazno, zamolio bih vas da mi predlozite neki pdf o istoj temi. Ne tipa "sta je Linux, osnovne komande i fajlsistem", nego neki entry level guide za administraciju. Za sada sam procitao i prostudirao Slackbook koji pokriva dosta elementarnih stvari generalno o Linuxu, pa bi mi dobrodosla preporuka za dalje citanje.

Nadam se konstruktivnim predlozima
[ Jbyn4e @ 10.08.2007. 07:33 ] @
Ovo bi ti mozda bilo zanimljivo:
http://www.novell.com/documentation/sles10/index.html
kao i
http://www.linuxtopia.org/onli..._installation_admin/index.html

Jeste da je vezano za SuSE, ali generalno ima dosta informacija.

Ostali mogu dati jos predloga.
Mozda i da procesljas domace sajtove? TIpa linuxo.com, linux.org.yu, ns-linux.org, itd itd..
[ Fearless Rabbit @ 13.08.2007. 12:36 ] @
Predlog od kolege:

Prvi server:
- Firewall
- DNS (spoljasnji)
- Mail (spoljasnji)
- Proxy

Drugi server:
- LDAP useri
- Mail (unutrasnji)

Treci server:
- File server za Linux i Win usere (SMB)

Svaki server na Fedori. Imate li kakvih dodatnih predloga?

[ Jbyn4e @ 13.08.2007. 14:43 ] @
Kolega ti je zaboravio DNS/DHCP unutra, kao i masinu za igranje sa bazom (postgres, mysql, oracle... ili koja vec). Na masini koja ti je smb server mozes da se zezas i sa nfs-om malo.
I da ne zaboravim, kod prvog servera razmisli i o ssh i ftp serveru, a kad se vec zezas mozes da malo testiras i irc/jabber server, pa tu moze jos i neki streaming server da se ubudzi za test... pa jos i neki VPN...ihaaaj

Ma ima toga koliko volis! Sto se tice distribucije, to ti je po izboru (fedora (ili centOS?), ubuntu, slackware, suse (novell), gentoo itd itd mnoge nisam nabrojao cak ni od vecih. A mozes i sa OpenSolaris-om da se igras malo...
[ Miroslav Strugarevic @ 13.08.2007. 17:19 ] @
Moj predlog je da se držiš CentOS/RHEL zato što je to sistem sa kojim ćeš se najviše sretati u produkcionom okruženju. Naravno probaj pored njih i Gentoo da instaliraš, pošto kada instaliraš Gentoo naučiš neke stvari koji ne možeš da naučiš sa drugim Linux sistemima. Na primer kako particionisati disk pomoću fdisk-a, kako koristiti chroot itd itd... Druga stvar obavezno uči iptables, neki LDAP obavezno barem osnove, iSCSI implementaciju, softverski RAID... To su sve stvari koje se traže od jednog sys admina. Ako budeš učio kako da podesiš irc bota ili kako da podešiš counter strike server to ti neće mnogo značiti u budućem poslu... Pozdrav i srećno!
[ Fearless Rabbit @ 14.08.2007. 07:46 ] @
Najzad hvala na konstuktivnim predlozima. Ako ja uspijem pola ovoga da odradim, bice dobro..
[ risk @ 15.08.2007. 15:36 ] @
Citat:
Miroslav Strugarevic: Moj predlog je da se držiš CentOS/RHEL zato što je to sistem sa kojim ćeš se najviše sretati u produkcionom okruženju.

nazalost da. ja sam isto pristalica gentoo-a pre nego li CentOS-a, pogotovu za ucenje, ali treba probati upravo zato sto ce ti neko pre ili kasnije traziti rhel/centos.

Diskove na fizickoj masini obavezno podeli u lvm2

Moj predlog je da umesto vmware-a probas da koristis xen paravirtualizaciju.
Dom0, ili ti "fizicki OS" ostavi da radi samo to, tj. samo da dodeljuje fizicke resurse virtuelnim masinama.
U principu mozes i da probas da napravis guest-ove tako da imas xen i ~ekvivalentnu vmware konfiguraciju.

Definitivno jedna VM treba da bude dedicated firewall/router.
Jako je korisno da podignes jedan VM sa ldap-om, tako da ti imas jedinsvene usere.
Takodje pokusaj da podelis storage, (GFS ili tako nesto)

takodje kad vec radis sa virtuelnim masinama. mozes da se igras i sa failover konfiguracijama, znaci da probavas VRRP (koliko znam za ovo ti treba xen/ne radi sa vmware), mozes da probas vise servera baza da dignes, vise apache-a, squid-ova, mail servera, dns servera itd itd itd.