[ manijac @ 21.08.2003. 00:50 ] @
Kako da od vise 2D proekciskih u prostoru slika ,napraviti 3D model i iz kog programa?
[ Dejan Lozanovic @ 21.08.2003. 12:59 ] @
Pa znaci ono sto moras da uradis jeste da nacrtas taj objekat u 3d kordinatama koristeci poligone,trouglove ili pravougaonike. I na te poligone bi lepio svoje slike kao teksture.

Evo mozda ti ovaj primer pomogne.
http://nehe.gamedev.net/data/lessons/lesson.asp?lesson=06
[ PeraT @ 21.08.2003. 21:25 ] @
Uopsteno resenje ovog problema, koliko ja znam, (neka me
isprave ako gresim) ne postoji. Ako bi takav program postojao
zamislite samo koliko bi bio prostiji zivot inzenjeru. Ode na
teren, slika masinu, dodje kuci i odmah dobije njen 3d model!

Takodje samo za ekstrakciju nekog lika sa slike, potrebno je
takvo poznavanje wavelet-a i srodnih grana numerike i image
processing-a da se obicnim smrtnicima smrkne u sred bela
dana.

pozdrav.
[ manijac @ 21.08.2003. 22:03 ] @
Ako postoji za coveciji torzo i glavu onda bi po tome verovatno trebalo da postoji i slican program za objekte .
Moje misljenje !!!
[ Dejan Lozanovic @ 22.08.2003. 12:29 ] @
E pa gresis jer u tom slucaju vec postoji 3d objekt, ono sto taj program radi je cisto lepljenje tekstura. I evenutalno sto radi jeste mozda fino pomeranje odredjenih tacaka na tom objektu (ivice nosa, polozaj ocnih duplji, itd.) ali poenta je da postoji 3d objekat.

To sto si ti reako vec imas recimo u pucacinama iz prvog lica tipa quake 1,2,3 gde si za gotove modele pravio texture.
[ manijac @ 22.08.2003. 12:34 ] @
OK slazem se sa tobom Dejane ali dali postoji takvi programi sa izvesnim pomeranjim i za objekti (mene licno zanimaju modeli automobila)
[ Ivan Dimkovic @ 22.08.2003. 12:38 ] @
Citat:
manijac:
Ako postoji za coveciji torzo i glavu onda bi po tome verovatno trebalo da postoji i slican program za objekte .
Moje misljenje !!!


Pa ta logika ne stoji - za torzo i glavu je moguce napraviti takav softver iz prostog razloga sto a-priori poznajes neke osnovne 3D karakteristike ljudske glave, i uz pomoc malo kompleksnijih algoritama iz 2D fotografije lica mozes dobiti 3D karakteristike face.

Za generalne objekte koje ne poznajes unapred (recimo, odes i slikas Ajfelov toranj) je to nemoguce - ali postoji softver koji to radi pod uslovom da imas nekoliko ( >= 3) fotografije iz razlicitih uglova. Na zalost, ne secam se imena ali znam da sam na NAB 2003 show-u video taj softver.


Edit...

a, evo ga:

http://www.photomodeler.com/index17.html



U svakom slucaju - trebace ti vise od jedne fotografije.

[ manijac @ 23.08.2003. 14:29 ] @
Hvala Ivane na pomoci probao sam ga i nije tako los , sada jurim punu verziju na netu jer sam probao samo freever lite 3.01 verziju
[ manijac @ 24.08.2003. 06:23 ] @
Pronasao sam punu 4.0 verziju i izgleda vrlo mocno kao alat .
Predlazem da ga probate jer je program i za zezanje i za ozbiljan rad mada pri
tome nemorate znati nijedan nacin modeliranja.
Vrlo je prosto .
[ Crazy Mix @ 05.09.2003. 19:43 ] @
Daj link za download
[ manijac @ 05.09.2003. 22:34 ] @
Iskoristi E-Mule za download ovih programa jer ih nace ima samo u DEMO varijantama.
Postoji jos jedan program koji radi to isto:
Realviz - Photo image v.3.5.2