Znam kako da jasno da razmisljam o problemu ali plasim se da bez guste matematike nece biti stvarnog resenja.
Pretpostavljam da ne razmatras deformaciju cilindra vec samo poklopca. U tom slucaju, obod poklopca je fiksiran u prostoru.
Dalje, problem je aksijalno siemtrican oko ose cilindra. Stoga ce i deformisani poklopac biti aksijalno simetrican.
Dalje, pretpostavio bih da je poklopac tanak. U tom slucaju oblik deformisanog poklopca mozemo da opisemo sa poklopac(r,th) = (r cos(th), r sin(th) ,f(r)>0), gde x=y=0 odgovara osi cilindra, z=0 odgovara ravni ivice poklopca, a f(r) je nepoznata funkcija. Uslov da je obod fiksiran odgovara f(R) = 0 gde je R poluprecnik cilindra.
Sada konacno na red dolazi fizika.
Usled elasticne deformacije, poklopac poseduje odredjenu unutrasnju energiju. Kako se f(r) menja, ova unutrasnja energije ce takodje da se menja.
Takodje, na unutrasnjost poklopca deluje pritisak. Ako se poklopac deformise normalno na svoju povrsinu ovaj pritisak vrsi rad.
Sada, bitno:
USLOV 1: Ravnoteza deformacije poklopca postici ce se kada rad sila pritiska pri maloj deformaciji bude jednak promeni unutrasnje energije poklopca pri istoj deformaciji.
Sta treba sada da se uradi:
1) napisati unutrasnju energiju deformisanog poklopca u zavisnosti od f(r)
2) napisati rad sila pritiska pri deformaciji

za malo
Apropos 1):
Unutrasnja energija poklopca sastoji se od dve komponente: energije rastezanja i energije savijanja. Ova prva prisutna je uvek dok je ova druga prisutna samo u slucaju poklopca sa nekom znacajnom debljinom koja daje krutost. Radi analogije, razmisli o balonu -- povrsinu balona moguce je savijati/slamati bez ikakvog otpora; samo pri rastezanju balon pruza otpor.
U slucaju izotropnog materijala poklopca, energija rastezanja bice proporcionalna povrsini deformisanog poklopca (ovo je prilicno ocigledno iz analogije sa balonom). Ovu povrsinu moguce je napisati kao

gde je F izvesna fiksna algebarska funkcija.
Malo je teze videti ali ispostavlja se da je u slucaju izotropnog materijala poklopca energija savijanja proporcionalna

gde su

i

dva radijusa krivine savijenog poklopca u svakoj tacki. Ove dve krivine moguce je pak iskazati preko f(r), f'(r) i f''(r) tako da

gde je G neka druga fiskna algebarska funkcija.
Apropos 2):
Slicno ekspanziji gasa u termodinamici, rad sila pritiska bice proporcionalan zapremini izmedju prvobitnog poklopca i novog deformisanog poklopca. Ovo je pak lako tacno ispisati:

.
Uslov 1 onda mozemo pisati kao:

.
Bitno je primetiti da ova

operacija predstavlja funkcionalni izvod totalne energije u odnosu na nepoznatu funkciju f(r). Drugim recima,

je u stvari diferencijalna jednacina za nepoznati oblik poklopca f(r).
Konkretno:

Sada:
Slicno postupamo sa

i dobijamo

.
Pri tome, posto je poklopac fiksiran za r=R,

. Skupljajuci sve na gomilu:
Ovo mora da vazi za bilo koju malu deformaciju

. To moze da bude tacno akko je argument integrala nula:

sto predstavlja obicnu diferencijalnu jednacniu za f(r).
Ostali clanovi u gornjem izrazu daju granicne uslove u tackama r=0 i r=R.
Za kraj da kazem da ovaj postupak vazi za proizvoljno veliku deformaciju *tankog* poklopca. U slucaju male deformacije gornja diferencijalna jednacina ce moci da se pojednostavi. Konkretno, za male deformacije f(r) ova jednacina kao i citav problem uopste bice linearni. S obzirom na cilindricnu simetriju problema, kladio bih se $20 da ce u ovom slucaju resenje f(r) da bude Besselova funkcija nulte vrste

gde je z_0 prva nula funkcije

....