[ brainiac @ 14.08.2007. 13:44 ] @
Sta znaci sledece:
npr.

#include "../nekiHeader"

da li ovakav poziv zaglavlja ima neku posebnu namenu (definisano je i kao svako
drugo zaglavlje) i kada to treba primenjivati?

[ perun_ @ 14.08.2007. 14:54 ] @
Ukoliko stoji :
Code:

#include "../nekiHeader" 

To znaci da ukljucujes zagavlje na odredjenoj putanji. Ako stoji samo :
Code:

#include "nekiHeader.h"

to znaci da ukljucujes neki header koji se nalazi u "tvom" folderu, tj. istom folderu gde je i izvrsni file.U ovim slucajevima radi se gotovo sigurno o tvojim headerima, odnosno onima koje si ti napisao ili nasao gotove i ukljucio u projekat.
Ako stoji :
Code:

#include <nekiHeader.h>

Tada se header trazi u folderu include i skoro uvek je u pitanju sistemski header, ali ti svakako mozes header koji cesto koristis iskopirati u pomenuti folder i tako ga pozivati. Sistemski su recimo iostream.h, math.h, ili nesto slicno..

Nadam se da sam makar malo pomogao, mada ne znam koliko sam shvatio pitanje. Ako sam "omanuo" itaj preciznije.
[ Exit @ 14.08.2007. 17:02 ] @
Samo bi jos dodao da obratis paznju na jednu cestu gresku.
Kada ukljucujes standardni header u C++ kucas npr.
Code:
#include <iostream>

a ne
Code:
#include <iostream.h> 
kao u C
[ perun_ @ 15.08.2007. 02:16 ] @
U pravu si, ali visual studio "trpi" i <iostream.h> provereno...Svakako treba praktikovati samo <iostream>
[ brainiac @ 15.08.2007. 06:21 ] @
Hvala. Sada kapiram gde sam se sapletao.
Mislio sam da ima neko posebno znacenje sa ovim ../
a ustvari samo folder unazad :)

pozdrav
[ X Files @ 15.08.2007. 06:23 ] @
Citat:

#include "../nekiHeader"
da li ovakav poziv zaglavlja ima neku posebnu namenu (definisano je i kao svako drugo zaglavlje) i kada to treba primenjivati?

U praksi, c++ kod nekog projekta nije samo u jednom istom folderu, nego se prodeže kroz subfoldere, a ponekad se deo nekog zajedničkog dela koda nalazi i na sasvim drugoj lokaciji (čak i disku, mreži).

Ponekad se kompajler 'buni' jer header fajl koji mu je 'podmetnut', npr:
#include "MBox.h"
... ne bude 'pronađen', pa je potrebno tačnije 'gađati' putanju, npr:
#include "..\..\_Shared\Code\MsgDlg\MBox.h"
(ako se sećam, ovo su dva foldera unazad, pa onda ulazak u folder _shared, itd...)

E sad, postoje načini kako ovo izbeći. Na primer, okruženja imaju podešavanja "Include path" pa je bolje tamo podesiti početne putanje, a u kodu koristiti samo 'proste' putanje, jer tada se fajl može kopirati bilo gde bez potrebe za njegovim naknadnim menjanjem u kontekstu novog projekta.

Dalje, kako glavni projektni fajl ima putanje projektnih fajlova, ponekad nije potrebno posebno gađati lokaciju headera iako su smešteni po sub/folderim, jer se vuku iz njega. O ovome verovatno Dragi Tata može dati više korisnih detalja.

Inače, meni se sviđa kako je .NET sa namespaces rešio sve ove probleme oko referenciranja.