[ mikevecoss @ 17.08.2007. 16:50 ] @
Interesuje me misljenje ljudi koji duze i iskusno rade u Flash tehnologiji koliko bi sa svoje strane naplatili sajt slican ovome:

http://demo.fb.se/e/ikea/dreamkitchen/site/default.html

malo duze ucitavanje ali ne predugacko-sajt je zvanicni katalog svedske firme IKEA.

Hvala.



[ broker @ 17.08.2007. 20:27 ] @
Bogme, ovo ako prodas ti si car ili je taj tvoj kupac nevidjeni mentol :)
[ sani.sabi @ 21.08.2007. 00:46 ] @
Uz neke sitne dorade, ovo bi bila fenomenalna stranica. U svakom slucaju lijepo, a za cijenu nisam bas siguran jer nisam upoznat stim protokolom. Sretno s projektima. Pozz
[ lordy007 @ 22.08.2007. 02:34 ] @
o lelelele ova je prekrasni sajt interesuje me gde mogu starovati i uceti te tehnologiju ...inaku ja radim malo u AboveFlash CS3 :) ....kako je ova cudo stvoreno :) 3D....za cenu mogu reci 4000eu ili vishe...a sigurno mnogomnogo vishe :)
[ H3atman @ 22.08.2007. 17:13 ] @
Mozesh li da napravish ovakav site da bi ga naplatio, ako mozesh, respect, onda bi trebao sam da znash koliko se krecu ovakvi projekti...
[ hajduk7 @ 22.08.2007. 17:31 ] @
Da nebi duzio, lepo si poceo a lose zavrsio.
[ H3atman @ 23.08.2007. 02:52 ] @
Ako si mislio na mene, ja sam samo hteo reci da je site pro, i da ljudi koji mogu da odrade takve projekte znaju koliko oni vrede, ne vidim nishta loshe u tome shto sam napisao, samim tim shto nisam odgovorio na pitanje o ceni, znachi da sebe ne svrstavam u tu kategoriju, ja se vodim po "learn skill, don't download it"...

Pozz
[ hajduk7 @ 24.08.2007. 17:33 ] @
@H3atman
Nisam mislio na tebe nego na izradu sajta.
@mikevecoss
Da li ti zelis da napravis ovakav slican sajt pa te interesuje kolko bi mogo da uzmes za njega. Nisam provalio odma da moze slika da se rotira. Sinoc sam ga posmatrao sa drugarom i on se slozio samnom da je sajt kao sajt ruzan ali da to rotiranje slike je perfektno dobro odradjeno i reko je da to radi tim ljudi a ne jedan covek. U krajnjem slucaju mozda bi to moglo da se uradi uz pomoc nekoliko slika. Nemam FlashDecompiler pa nemogu tacno da kazem od cega je pravljen

[Ovu poruku je menjao hajduk7 dana 24.08.2007. u 18:45 GMT+1]
[ gonzos @ 24.08.2007. 19:08 ] @
Iako ne volim ove teme "koliko kosta" al vidim vrti se pa bacih pogled na sajt.
Recimo ovo oko ove rotirajuce slike: po meni ovo je odradjeno kamerom, onda je to lijepu u Premiere-u (ili necemu drugom) izrenderovano da se dobiju slike(slikice). Sve je to lijepo uvezeno u flash, napravljeni filmovi (mc) i odradjen kod za rotiranje. Svojevremeno sam pravio onaj panorama wiew od slika pa mislim da je isti princip. Mislim da nisu lijepljene slike kao kod principa panorame. E, sad cijena. Recimo da ti treba dobra video oprema, da mozes da mices kameru bez gubljenja kvaliteta, pa sve to nasnimas, pa obradis, pa onda u flashu finaliziras. Naravno treba ti jos covjek li dva. Sad kad vidimo koliko ima posla mozemo se orjentisati na cijenu.
Mislim da bi mogao da kupis ovu jednu kuhinju.
[ H3atman @ 24.08.2007. 20:01 ] @
Efekat kao efekat se radi sa mnogo kamera i to ne mozesh da izvedesh bez dobre opreme, zavisi koliki ugao rotiranja hocesh, posle toga ne mozesh jednostavno da poredjash kamere, one trebaju biti savrsheno poravnane, pa potom sistem za sinhronizaciju, sve kamere moraju da snimaju u isto vreme (ovo moze da se radi i sa aparatima, jer je statichno, ali taj je princip), treba uhvatiti taj trenutak iz svih uglova, sam Flash je najmanji problem, i zato sam rekao ljudi koji mogu da odrade ovakve PROJEKTE znaju ih naplatiti...

Kreni sa jednostavnijim stvarima...

POzz
[ grunt von grunt @ 24.08.2007. 21:05 ] @
Jedno je sigurno, za ovakav sajt ti treba jako dobra i veoma skupa oprema! Prema tome, verovatno je i cena sajta paprena!
[ Mister_rap @ 24.08.2007. 22:19 ] @
Sto ne kontaktiras lika koji je to radio !?

Flash production:

Kokokaka Entertainment AB

[email protected]

www.kokokaka.com
[ hajduk7 @ 25.08.2007. 00:04 ] @
Ok u potpunosti se slazem sa svima. Ja sam samo reko da mozda moze da se uradi preko slika, mada opet kazem nisam siguran kako bi to izgledalo. Sto bi reko moj drugar za taj efekat "Ovo je perfekcija" i uopste me ne cudi sto sajt skupo kosta mada trebalo bi i uvod lepo da se odradi i sami izgled sajta i onda bi sajt po meni bio jedan od najboljih u svetu.
[ lordy007 @ 25.08.2007. 05:56 ] @
Ok od kada sam procitao ovu temu i video ovaj sajt vrlo me fasciniralo i poce sam da mislim kako je ovo odradzeno. Po nekoliko dana sam svatio da je to samo video klip koj onDemand (klik>video klipa se dvizi.Jel desno il levo ni e bitno. Zar ovaj efect ne ve potseca na filma matrixa..ili efect http://www.youtube.com/watch?v=uy7IIMq4ERs (Stop time in Space / bullet-time "http://en.wikipedia.org/wiki/Bullet_time") . Sta ovaj sajt pravi toliku interesantan i kad ga vidi covek na prvim pogledom si reci sam sebi ova je neverojatan sajt?!? Kad sam ova anilizirao to je bilo samo effecta "stop time in space" od filma matrixa. Za da stvoris taj efect trebao bi ti studio sa vishe digitalne kamere u krugu, koje ce snimati slike u isti momenat, tad te slike trebaju biti sinhornizirani frame po frame i kada to sostavimo jednu po jednu od razlicitih kamera od razlicitih agla koji su snimali slike u istu vreme, dobicemo effect Stop time in Space. A od to je = ikeaDreamKitchenSite :). A za cenu kolkiko bi te kostio da uradis ovog sajta...hmm.. pa nemogu ti reciti tocno koliko, posto ne znam kolkiko kamere su potrebne (vlajda vishe od 15-20) i da recimo da jedna digitalna kamera je 200 eu tad cenu samo da bi nabavio potrebne kamere cu biti oko 4.000 eu i neke programe koje cu ti biti potrebne za da sinhroniziras te kamere da rade zajedno. i plus za rad ne znam kolkiko ti bi procenio zavisi koliku trud si ulozio :).
[ akasha org. @ 25.08.2007. 10:09 ] @
Ne mozes da radis tako.. 15-20 aparata x 200eura. To ne radi pojedinac vec firma koja vec ima te aparate ;) I to nije aparat od 200e vec sigurno neki DSLR od nekih 800e. Aparati u toj klasi vec imaju sinhronizaciju..

Cena?
- unajmiti modele, rasveta, fotograf...
- ideja, pakovanje, realizacija...
- bla, bla, bla
Definitivno moze jedna od kuhinja da se kupi i napuni, od nekog fensi escajga, do popune i poslednjeg mesta nekim dobrim vinom ;)
[ H3atman @ 25.08.2007. 12:10 ] @
Da, tako neshto...
[ lordy007 @ 25.08.2007. 15:25 ] @
I jas sam zeleo kazati to isto :P samo sam prpoustio neke recenice u mom prethodnu textu. :) a za kamere ne je potrjebno tolike skape kamere!
[ gonzos @ 25.08.2007. 20:55 ] @
Ma po meni ne treba ti puno kamera. Moze i jedna. S njom snimis enterijer. Poslije nasnimas ove kokosi (country stile) ili vec sta pa sve te slike u photoshopu lijepo ukonponujes. Naravno, velik je to posao. Uglavnom da puno ne polemiziram, imam prijedlog:
pozivam sve okupljene oko ove teme da napravimo jedan zajednicki projekat-napravimo nesto slicno. Evo ja cu snimiti enterijer, nek se javi ko ce obradijivati video, pa photoshop majstor, pa to sve ubacimo u flash.
Sta kazete?
[ akasha org. @ 25.08.2007. 23:07 ] @
A da se enterijer odradi u vektoru?
I da se menjaju boje po zelji posetioca?
Cak ne treba ni jedan aparat, a sajt ce biti laksi za podizanje.

e, da.. Jesi li razmislio kako ces coveka da nateras da se baci stotinak puta po flashu vina a mi da ga uslikamo svaki put?
[ lordy007 @ 26.08.2007. 01:24 ] @
Citat:
akasha org.: A da se enterijer odradi u vektoru?
I da se menjaju boje po zelji posetioca?
Cak ne treba ni jedan aparat, a sajt ce biti laksi za podizanje.

e, da.. Jesi li razmislio kako ces coveka da nateras da se baci stotinak puta po flashu vina a mi da ga uslikamo svaki put?

a kako mislish da odradish taj efekt bez nikakve kamere??? kako ce da napravish 3D efect? (stop time in space)?
Jel to da se odradi u "vektoru" ti znaci da se odradi u neko programu kao Maya ili 3DStudioMax?
[ akasha org. @ 26.08.2007. 01:58 ] @
Nikako :)
Za ovako nesto jedna kamera kao nijedna..
U stvari, kamera je nepotrebna, radije bih to odradio sa dvadesetak fotoaparata [+ stalci, naravno].
Stop time in space efekat ne moze da se odradi jednim aparatom. 2d naravno moze, ali 3d??? pffff

Sto se vektora tice, 3d enterijer bih mogao i u Flashu da opeglam ;)

Sto se ljudi tice?
Jedino sto mi pada na pamet jeste da okacimo nekog da visi tako profi dok mi slikamo par sati :) ili da se uzme u obzir i ona skuplja varijanta sa gomilom tehnike.

A gde je tu osvetljenje?

...
Samo pokusavam da pomognem. Verujem da nece ici tako lako ovaj projekat koji se pokrece i ako neko vec pokusava nesto da isplanira neka misli o svemu sto piskaramo ;)
[ grunt von grunt @ 26.08.2007. 02:31 ] @
ma za ovakav sajt mora dobra tehnika, to je jedan i jedini nacin, nema sanse da se nesto improvizuje! Mozes ti da nateras coveka da bude u istoj pozi 20 puta, ali npr. kapljice vode je nemoguce 20 puta postaviti na isto mesto, eventualno nekom 3D animacijom, ali ja mislim da je ovo pravljeno tako sto je trenutak uhvacen sa mnogo kamera u isto vreme. Znaci prvo dobra tehnika, a onda sve ostalo.
[ akasha org. @ 26.08.2007. 02:43 ] @
taj fazon
[ gonzos @ 26.08.2007. 08:02 ] @
Ma ne mora to biti bas perfekcija, samo da provalimo fazon. I ja bih radio sa fotoaparatima. A ovo sa flasom(bocom)?
Pa cuj, ne mora to za pocetak biti nesto tesko, recimo obicna boca u zraku. Kad sam rekao da ima puno posla mislio sam na sljedece:
Bocu isto snimis (ili uslikas) onoliko puta koliko je potrebno da dobijes (cini mi se) 180 stepeni. To se odradi na nekoj neutralnoj pozadini, recimo bijeloj. U photoshopu svaku sliku ispeglat (jest da ce ih biti puno)i uklopiti u film (enterijer, eksterijer). Znaci sa predmetima je lahko, sad sa živim ljudima...ne znam..nemam iskustva. Naravno najlakse bi bilo sa nekm 3D programom. Evo ovu bocu-ubacis 3D model i gotova stvar.
Citat:
grunt von grunt: ma za ovakav sajt mora dobra tehnika, to je jedan i jedini nacin, nema sanse da se nesto improvizuje! Mozes ti da nateras coveka da bude u istoj pozi 20 puta, ali npr. kapljice vode je nemoguce 20 puta postaviti na isto mesto, eventualno nekom 3D animacijom, ali ja mislim da je ovo pravljeno tako sto je trenutak uhvacen sa mnogo kamera u isto vreme. Znaci prvo dobra tehnika, a onda sve ostalo.

Treba probat.

P:S. Obrati paznju na one kokosi! Jesu li ih stavrno slikali u onoj kuhinji???
[ mikevecoss @ 29.08.2007. 15:08 ] @
Ali je genijalno zar ne?

Mislim da se niko nije setio ovako nesto uradeti pre njih.

Oprema je po meni tu sporedna stvar.

Moj klijent kada je video taj sajt je drzao otvorena usta 10 minuta i samo mucao.

Osecanja i polet pri gledanju kao kod malog deteta iako je covek 49 godina star.

Pozdrav.

Da i trazi flash plejer verziju 9 nece sa starim verzijama lepo da prikazuje-mislim da je ovo sve savrsenstvo,pa mozda i vise od toga.

FLASH SAJT GODINE!.

A kada ne diras misa muzika se polako stisava-kada ga pipnes polagano se pojacava, a kada duze drzis levog dugme misa-muzika "cepa" na 100 db kao na pojacalu.

Muzika 100% prema ambijentu-za sve generacije za onu dozu adrenalina da kazes"jao sto je ne lepo nego prelepo".

Deset put da ga gledas-pozeleces i jedanesti bez dosade.

HAOS.

[Ovu poruku je menjao mikevecoss dana 29.08.2007. u 16:19 GMT+1]
[ mikevecoss @ 29.08.2007. 15:36 ] @
Evo slicnog ostvarenja u "vremenskoj pauzi" takozvanom "matrix" efektu:

http://www.kokokaka.com/demo/jc/

Mislim da je isto toliko lep kao i gore navedeni.

VIdi i uzivaj.

Pa se posle pravi pametan.

CEo film u flash-u koji opet nije film nego prezentacija prodaje dzins odece Forsman & Bodenfors iz Svedske.

Kako posle ovoga da ne kupis dzins od njih pa i da ga ne narucis?Mislim u smislu pridobijanja kupaca koji vide prezentaciju gore i pozele nakon 101% odusevljenja prezentacijom da proizvod i kupe.

DOmaci web developeri i animatori imaju dosta da nauce iz navedenog primera gore-a najvise sami prodavci u zemlji koji bi da nesto prodaju mladima ali ne znaju na koji nacin.

A jos i kada im kazes cenu od jedno 3-4 hiljade evra znate sta kaze domaci prodavac dzinsa"ma je si ti lud?za te pare cu naci lokal na godinu dana zakupa-Idi molim te".

Pozdrav.
[ H3atman @ 29.08.2007. 18:48 ] @
Ljudi ni ikea ni ovaj jeans se nemogu odraditi samo sa flashom...
[ gonzos @ 30.08.2007. 09:56 ] @
Citat:
mikevecoss:


VIdi i uzivaj.

Pa se posle pravi pametan.


Pozdrav.


Jel ti to meni? Samo pricas kako ces da naplatis 3-4 hiljade necega.
Hajd uradi nesto konkretno pa se javi!
I naravno da ne moze samo sa flash-om. Flash je samo idealan medij za prezentaciju na webu.
[ WOW @ 30.08.2007. 10:28 ] @
nisam video sajt jer mi je net uzasno spor ali koliko sam shvatio radi se o 3d slici?
pa to je standardni efekat u filmovima... poredjate 20-tak kamera u krug i sve snimaju u isto vreme... onda samo pustate redom frejm po frejm sa svake od njih...
[ fragolan @ 30.08.2007. 13:54 ] @
By the way evo novog sajta ili mozda bolje reci nastavka...
http://demo.fb.se/e/ikea/dreamkitchen2/site/default.htm
[ gonzos @ 30.08.2007. 18:40 ] @
Citat:
WOW: nisam video sajt jer mi je net uzasno spor ali koliko sam shvatio radi se o 3d slici?
pa to je standardni efekat u filmovima... poredjate 20-tak kamera u krug i sve snimaju u isto vreme... onda samo pustate redom frejm po frejm sa svake od njih...

Upravo tako.
Dobitna kombinacija: kamere ili fotoaparati, Premiere+ Photoshop + Flash
[ fragolan @ 30.08.2007. 21:47 ] @
Ja bih po kokoskama rekao da je ipak tu radio i neki 3d software. Hmmm nisu bas stvarne kokoske ovakve, cak i ako ih je neko uhvatio u sekundi...
[ gonzos @ 31.08.2007. 16:39 ] @
Citat:
fragolan: Ja bih po kokoskama rekao da je ipak tu radio i neki 3d software. Hmmm nisu bas stvarne kokoske ovakve, cak i ako ih je neko uhvatio u sekundi...

Kokoške su otkrile mnogo toga.
[ fragolan @ 31.08.2007. 20:32 ] @
Cela atmosfera deluje kao je radjena u 3d softwaru, malo je i kvalitet animacije smanjen, tako da mene licno ne bi iznenadilo da su i ljudi uradjeni u 3d softwaru, eventualno neko lepljenje slika na 3D model...nisam neki strucnjak za 3D modeliranje, ali...baveci se napretkom tehnologije...i znajuci sta sve nije dostupno za sire mase, pogotovu u slucajevima ako si prvi napravio nesto tako, dajem sebi za pravo da mozda odvalim glupost. Sad moguce je i da je gomila kamera zavrsila posao sa ljudima (za ostalo bih smeo da se zakunem da je 3D okruzenje), jer ljudsko oko je toliko coravo za neke stvari, da opticke varke cine cuda.
[ mikevecoss @ 06.09.2007. 17:13 ] @
Sad znam.

MOTION CAPTURE.

Ne moze drugo biti.

JEr kada se prelazi iz jedne u drugu sobu nijedna kamera se ne vidi.

A I PRELAZ JE ISUVISE MEKAN izmedju frejmova odnosno slicica tako da po meni i 50-ak kamera da rade odjednom ne bi moglo dobiti takav glatak prelaz kao sto je ovde vec samo sa animacijom u 3d programu.

Dakle sve je to lepo jedan lep MOTION CAPTURE kakav se pravi za modelovanje i animaciju ljudi u modernim 3d igrama i na kraju miksovano sa pozadinom u nekom 3d programu i naravno dobijen avi koji ide sa navigaciom kroz sajt.

BAM.

Pozdrav.

Dajte sad 5 hiljade evra molicu lepo.
[ New Village DC @ 14.09.2007. 23:13 ] @
III deo

http://www.ikea.com/ms/sv_SE/rooms_ideas/ckl/default.html