[ Blagi @ 17.08.2007. 20:15 ] @
Bavim se ovim poslom već desetak godina. Snimam svadbe, ispraćaje, krštenja, punoletstva, itd.
Nema hleba u ovom poslu. Danas svaka šuša može da kupi kameru i da snima, kako sve to ispadne nema veze, važno je da je jeftinije. Imam kameru Panasonic AG-DVC62.
[ Misa_exclusive @ 17.08.2007. 21:21 ] @
Da, u pravu si. Najgore sto konkurenciju prave oni koji samo znaju da pristisnu rec/stop.
Ja imam kameru Sony 2100. Kupio sam je pre svega "za merak" jer volim to i planiram da studiram kameru, ali počeo sam da snimam svadbe i sl. Što je najgore, ovde u leskovcu su ljudi toliko zaostali da ne vide i ne umeju da cene kvalitet, već sam,o kvantitet. Ovde se još uvek u većoj meri koristi VHS i ljudima je bitno da je jeftino i količinski: Kao: "oću 3 kasete (9 sati) da se zna kad ja pravim svadbu"
I u ovakvim uslovima, kad ja nekom kažem cenu koja je minimalna za to što bi im uradio - oi me gledaju u fazonu "dal si ti normalan, pa ja za te pare ću dovedem KAMERMANA"
[ Blagi @ 17.08.2007. 21:38 ] @
Koja je cena snimljenog sata, digitalnom kamerom, u Leskovcu?
Ovde se kreće 20-25e po satu.
[ Mister_rap @ 17.08.2007. 22:25 ] @
U Crnoj Gori koliko znam svadbe su oko 150e, ljudi se dogovaraju unaprijed a niko ne radi po satu :)
Ja nisam kamerman ali se "igram" sa Sony DCR-DVD608E.
[ Misa_exclusive @ 17.08.2007. 22:46 ] @
Ovde je 1 sat 20 e i to moraš potencijalnog klijenta da moliš i da mu objašnjavaš da je mnogo bolje od VHS
[ Blagi @ 17.08.2007. 23:06 ] @
Ima jedan lik ovde u kraju koji snima 10e po satu, snima na VHS pa zatim nareže DVD od te kasete. Ja ne mogu da objasnim ljudima da taj snimak nema nikakav kvalitet, da to nije pravi DVD, ali ljudi to ne vide, vide samo duplo manju cenu.
[ freak71 @ 24.08.2007. 17:50 ] @
Vidim da niste bas zadovoljni poslom, ustvari, pre bi rekao zaradom.
Mozda sam ja jedan od retkih koji u ovome svemu vidi i dobru zaradu i zadovoljstvo. Uglavnom radim u Novom Sadu, svaka subota obavezno a desi se , kada je sezona da radim i subotu i nedelju. Cena: 130 evrica - 3 sata. mislim da je cena sasvim ok.
Snimam sonijevom 2100. obavezno kompletna montaza, animirani izborni meny........ i svi zadovoljni.
Jeste da se malo namucim zbog kompletne montaze, ali vredi. Ipak kvalitet na kraju ispliva.
a ovih sto rade za sitne pare, mislim da se ne treba bojati. Kad tad dodju na los glas.
Ne znam, mozda je tako kod vas, ali ovde na severu, ljudi su poceli da traze kvalitet.
[ Misa_exclusive @ 24.08.2007. 22:42 ] @
Da, znam da na severu su ljudi prosvećeni. Ovde na jugu ne samo što je standard niži (to je čak najmanje bitno) nego su ljudi mnogo zaostali i ne umeju da cene a ni da vide kvalitet. Ja bih licno voleo kad bi mi svako trazio sa montazom (jeste da bih se namucio oko montaze, ali bi mi srce bilo na mestu). Ovde, nažalost, ljudi ako se odluče da svoje veselje snimaju digitalnom kamerom - za njih je SKUPO i sirovo snimanje, a za montažu ne žele ni da čuju.
Nažalost, ovde je takva situacija.
[ freak71 @ 26.08.2007. 14:32 ] @
Da li ste pokusali prezentovati im kako to izgleda kada je izmontirano i upakovano kako zapravo treba da izgleda jedna izmontirana svadba?
[ Misa_exclusive @ 26.08.2007. 16:40 ] @
^Da, i oni ne vide kvalitet. Kažu: "Aha... lepo... al mi ocemo samo snimanje". E o tome ja pričam.
[ phantomr @ 29.08.2007. 08:10 ] @
Imam 62-ku i md 9000
sa 62 kom 3 sata montiranog materijala 150 e
sa md 9000 3 sata montiranog materijala 120 e
dodatni sat 40 e

dobijaju 3 kopije sa sa štampom omota i štampom na dvd-jevima

beograd

btw jeste li gledali koliko to kosta na zapadu ?
jeste da rade sa min dve kamere + mikrofoni ali to su nevidjene cifre.


[ the best on net @ 29.08.2007. 18:33 ] @
HA HA ja snimam svadbe vec 10 godina i sada su najmanje cene. kod nas je snimanje besplatno i to sa digitalnom kamerom aneke restorante cak traze da platis ako snimas. UZAS. I musterija dobije svadbu na dvd besplatno i moze da je iskopira gde hoce cak i kod kuce. PRAVA LUDNICA. Inace snimao sam sa canonom Panasonicom 9000 Panasonicom 10000 i Panasonicom 62 i najbolja i najlesnija za rad je Panasonic 62. Ali se vise neproizveduje (ne znam zasto?) pozdrav iz makedonije
[ Cileinteractiv @ 03.09.2007. 13:41 ] @
Ovde u NS ljudi rade i za 100€ kompletnu montažu i špice. Prošle sezone sam montirao svadbe u jednom video studiju, svašta sam video pa i žalbe fotografa na gnev domaćina kada je ovaj tražio još novca za dodatno snimanje a na snimcima se vidi kako bacaju pare pred muziku. Bilo je i cenkanja za snimanje a u lux hotelu im pevaju zvezde granda.
[ Misa_exclusive @ 03.09.2007. 16:46 ] @
^@ Cile
... zvezde granda i Haris Dzinovic :)

Ma da, eto ja bih ljudima i za 100 eura radio svadbu sa montažom, na 3 sata (2 dvd-a) ali im je to mnogo :) Mnogo im je i 20 eura po satu sirovog materijala, a kao što cile reče, razbacuju se parama, daju gomilu para sisatim pevaljkama, zakupe veliki rstoran da pozovu celo selo da se pokažu, a cenkaju se za snimanje.
[ Petar Kovacevic @ 09.09.2007. 00:12 ] @
Gde ste ljudi!? Secate me se? Petar, FDU, filmska rezija..... Misa bi trebalo da me se seca! :) Snimanje filma uveliko traje, petnaest glumaca, sponzori, medijski pokrovitelji.... Moze da pogledas na sajtu dnevnih novina DANAS i BLIC, postoje clanci o nama! Ah da, i VECERNE NOVOSTI!!!

Nego, ja sam za potrebe filma kupio Panasonic MD 9000, i prilicno sam zadovoljan. Montiram u Vegasu, snimak hvatam preko Uleada, za efekte, tu je Particle Illusion....

Trebalo bi da pocnem sa snimanjem svadbi, rodjendana, krstenja...Jedini problem mi je kako da udjem u taj posao. Pomisljao sam da svratim u jedan foto video studio koji je specijalizovan za takve stvari i jednostavno pitam: "Treba li Vam kamerman" :)

Kako ste vi usli u taj posao, da li ste poceli samostalno ili sa nekim...itd.
[ Blagi @ 18.09.2007. 05:55 ] @
Ja sam počeo tako što sam snimao prijateljima i rođacima, dok se nije naučilo i dok se malo nije ušlo u štos. Nisam nešto ni profitirao u početku, ali moj rad nije prošao nezapaženo. Topola je malo mesto, vesti se brzo šire, onda je jedna fotografska radnja htela da sarađujem sa njima i tako je sve počelo.

U tvom slučaju bih ti predložio da snimiš nešto, neka to bude i za Dž, nekom prijatelju, rođaku, poznaniku,... izmontiraj to lepo, napravi lep DVD meni, DVD omot i to poneseš sa sobom kad kreneš u neku fotografsku radnju, pokažeš im svoj rad i onda pitaš "Treba li vam kamerman?"
Bez obzira kako ti snimaš danas niko nikom ne veruje na reč.
[ arvin @ 19.09.2007. 20:55 ] @
pozdrav svima..ja ne snimam svadbe ali u svom radu koristim kameru, PHILIPS DVCPRO icja kaseta od 66 minuta kosta 17eura i kad bi nekom rekao da ga 3 sata kosta 60e samo materijala-taj bi pobegao...

al sta sam hteo da kazem..za nisku cenu krivu su licno kamermani koji iste svadbe i snimaju...sami su spustii cenu samo da budu jftiniji od konkurenata i sad nak treba da kupe nove kamere, shvate da sa datom cenom i novom investicijom, posao im je zagarantovana propast..zato se opet okrenu varijanti..ma kad nece da plate kvalitet ja cu i dalje da snimam sa mojom Super VHS koja je extra....nazalost tako je...e a akd bi se braca Srbi (kamermani) malo slozili pa naprave dogovor da je cena ista i da ne ide ispod nekog minimuma..onda ili ce neko da plati ili neka snima sam...
[ Mister_rap @ 19.09.2007. 21:07 ] @
Citat:
Petar Kovacevic:Snimanje filma uveliko traje, petnaest glumaca, sponzori, medijski pokrovitelji....


Cestitke...

Citat:

Trebalo bi da pocnem sa snimanjem svadbi, rodjendana, krstenja...Jedini problem mi je kako da udjem u taj posao.


Eh sa filma na svadbe i rodjendane :)

Ja sam licno poceo samostalno (ljudima se dopalo kako radim i tako) radim uglavnom reklame i postprodukciju...

[ Misa_exclusive @ 19.09.2007. 22:00 ] @
Prvo, čestitke Petru za film! Nadam se da ćemo mi sa ESa biti u prilici da isti vidimo.

Arvine, potpuno si u pravu. Situaciju komplikuje nelojalna konkurencija. Tu su i razne "gratis usluge" kao npr: Ja ti dajem besplatnu montažu (za tih 20/sirov sat). E sad, što se seckanje snimka na 3 mesta i ubacivanje svadbarskih 3D tranzicija zove montaža - to nije bitno. Bitno je da kad ja kažem koliko košta sirovo, a koliko sa potpunom montažom, sa full DVD izdanjem - oni kažu: "Pa kod tog_i_tog imamo besplatnu montažu..."
[ ibroinuna @ 20.09.2007. 12:17 ] @
U Novom Pazaru 90% snima na digitalnim kamerama i to najčešće na sonijevoj 2100-tki i svi rade montažu po njihovom.
A kada su cene u pitanju uvek se nađe po jedan ili dva studija da zeznu stvar sa jeftinim panasonikom 10000 spuste cenu pa nastaje problem.Ali se ipak uglavnom traži kvalitet.
Cene su od 80-130 eura a sa dve kamere 150 eu 3 sata na dva dvd-ija.
Mislim da nepostoji manji grad a da ima više studija (kamermana)
[ Aleksandar_A @ 09.10.2007. 13:59 ] @
Ibro, pa ovo sto kazes za Novom Pazaru i nije tako lose.
Ovde kod nas (Skoplje) otprilike ovako stoje stvari.
Vecina od restorana daje besplatno snimanje (nazalost), od studija vecina daju besplatno snimanje sa VHS kamerom, i 50 eur. sa digitalnoe kamere. Prosecna cena fotografije je 30 denara ili 0.5 eur. Kvalitet je ..... (treba da vidite) i fotke i video materijal. Mi imamo malo skuplje cene od 80-400 eur. zavisno sta musterija trazi.
Znaci snimanje s jedne kamere je 80 eur sa neku ne nesto narocito posebnu montazu.
150-170 eur s jedne kamere i koriscenje steadycam, i jedna skracena verzija svadbe na DVD i plus cela svadba (DVD-a u zavisnosti od to koliko ima materijala).
Sa dve kamere i steadycam nesto malo jace od ovo. Znaci 200-220 eur.
Nemamo nesto puno posla, ali ili radimo ko sto treba ili uopste ne radimo, ali hvala Bogu od onih na kojima smo sradili nesto ima samo pohvalnih reci i preporuke.
[ sinabl @ 13.10.2007. 14:35 ] @
Pozdrav svima...
Ja snimam svadbe i sl u Banja Luci...

Kod nas se cijena krece oko 100KM/1 h (montiranog materijala).
Mada je u zadnje vrijeme ljudma puno pa ja obicno spustim na nekih 250KM 3 h materijala.

Sto se tice kamere imam Panasonic MD1000 i prilicno sam zadovoljan. Najvise iz razloga sto je mogu staviti na rame...
Imam u planu da kupim tzv stedycam (to je kao stativ ali montiran na samog kamermana) ali nigdje ne mogu to da nadjem. Ako neko ima neke informacije o tome molim da mi ih saopsti...
Hvala unaprijed...

Poz iz BL
[ arvin @ 14.10.2007. 12:44 ] @
Pozdrav...pazi ovako..od tih image stabizizatora..ili ti Steady cam...imas Varizoom-ove koji se ne montiraju..do onih koji se montiraju i imaju ziroskopsku glavu i kostaju kao jedan dobar auto...oko 5000e....ne verujem da si mislio na te (a ti sto se kace mislim da ih nema ispod 1000e) jer s obzirom na cenu ne bi ti se dubo isplatila...evo link pa pogledaj sta te zanima...pozdrav

http://www.varizoom.com/stabilizersindex.html
[ sinabl @ 14.10.2007. 19:00 ] @
E da... Zaboravio sam napomenuti da trazim nesto amatersko.
Cisto da fiksiram kameru i da imam pokrete gore - dole...

Znam da su ovi prof dosta skupi...
Znaci nesto do nekih 150-200evra...
Hvala na odgovoru.
Pozdrav
[ arvin @ 14.10.2007. 22:46 ] @
Mislim da za te pare ne mozes da nadjes nesto sto ima kacenje na telo...samo mozes da nadjes nesto sto izgleda kao monopod sa kontrategom,..a veruj mi na netu imas da nadjes uputstvo kako se pravi...dosta zavisi i tezina kamere..a opet da drzis u rukama samo tesku kameru, plus stabilizator...tesko...pogledaj malo po netu,...uglavnom imas za manje kamere a za vecu...moraces da kupis neki prsluk...

za koju namenu ti treba bas steady cam...ne zahteva ti klijentela toliko mirnu liku na svadbi....pitam zato sto imas i one drzace za kameru koje se drze opet na ramenu ali ti kameru drzis napred sa dve ruke...paralelno...

evo ti neka semica za pravljenje obicnog kako ja kazem mono stabilizatora..pozdrav

http://www.bealecorner.com/trv900/steady/steady.html
[ sinabl @ 15.10.2007. 12:30 ] @
Ma da, ne trazi mi klijent to, nego to trazim cisto zbog sebe. Mislim da to ovjde u BL gotovo niko ne posjeduje pa bi u najboljem slucaju privuklo dosta musterija.
A imam u planu da snimim neki film...

Evo za sve koji ne znaju; kod nas u Banja Luci se od ove godine odrzava festival kratkog filma KRATKOFIL.
pa planiram konkurisati sledece godine zajedno sa jednim kolegom...

Moracu da potrazim na netu neke semice. Hvala ti!!!
poz
[ Aleksandar_A @ 16.10.2007. 08:22 ] @
Sinisa, nemoj biti siguran da ces sa steadycam-om pivuci nesto posebno musterije. Kazem od mog licnog iskustva. Ja imam steadycam i nesto se ne ubijam od posla a ipak Skoplje nije mali grad. Mozda bi postigao nesto ako radis s njim ali da ti cena ostane ista.
Ovde kod nas (vecina fotostudia) daje snimanje za 50 eur. Ne nude nista narocito. NISTA! Mi kao tim radimo u proseku za 100 eur (snimanje), a kad nudim plus steeadycam, do sada mi je uspelo da povecam cenu za samo 20 eur. A koja je muka i razlika kad snimas sa steadycam-om i da ne pricam. Ali ipak probaj.

Nesto sam malo razocaran. :o((((((((((((((((((

Pre nekoliko nedelja smo ponudili uslugu i to po vrlo nizenu cenu kao za prijatelje.
Paket snimanje i fotografije za cenu od 200 eur, i to za tu cenu da dobili bi:
Snimanje na celu svadbu, + koristenje steadycam, kompletna montaza, i 100 fotografije kao osnovni paket i plus po izboru: jos plus 50 fotografija ili jos jedna kamera.
I nisa od ovo, a spustio sam cenu i to previse :o(


[Ovu poruku je menjao Aleksandar_A dana 17.10.2007. u 09:33 GMT+1]
[ arvin @ 16.10.2007. 22:59 ] @
Ja sam na jedan topik pre odgovorio da su samo kamermani i niko vise jedini krivcisto je cena njihovog rada mala...i sto sami sebi kopaju rupu spustajuci cenu iz koje posle ne mogu da izadju pa je i sama nabavka skuplje opreme njima velika muka jer ne mogu da podignu cenu...jer su vec toliko jeftino dali da je dizanje cene ili premalo za onog ko snima ili previsoka za onog ko treba da plati...e zato pamet u glavu pa lepo podignite cene i ne radite dzabe..jer od vasih cena..ima korist samo musterija a vi se sami zakopavate.....

bolje dzabe za lezis nego dzabe da radite..

Pozdrav
[ sinabl @ 18.10.2007. 21:05 ] @
Naravno, slazem se s tobom...

Ja sam nekoliko poslova izgubio zbog toga...
Ne volim kada neko podcjenjuje moj rad!
Kaze, ma sta ti kupis CD za 1 marku, narezes i gotovo...
Ali gdje je oprema, gdje je znanje...
Evo tebi kamera pa ti uradi!!!

Moramo se boriti protiv toga!!!
DIZIMO CIJENE:)
[ arvin @ 19.10.2007. 12:13 ] @
Upravo tako sruze...ja ne snimam svadbe..ali mi cesto dodju kamermani da im uradim uvod i naravno kad im ja kazem 20e za uvod moj..oni kazu..pa nasa kaseta kosta ceka 40tak eura...e ja kazem..tvoj problem..mozes i dzabe da im poklonis..tako da to uopste ne radim stvarno niti me zanima da kameru od par hiljada eura nosim na svadbu...

niti se trudim da im objasnim da je to znanje ,,kamera..vreme itd..

ma samo ustanem i kazem evo ti dzabe oprema odoh ja za 1 sat se vracam pa ti uradi sam...e on stane pa zacuti...vise zarade oni trubaci Cigani nego kamerman..a kamerman belezi vencanje vecno..i to se snima jednom u zivotu(nadam se da se neko nece razvesti zato kazem jednom)

Dignite ljudi cene samo sebi kopate rupu...svi isto..tako onaj sto recimo nudi za 100e snimanje digitalnom kamerom...i onaj sa S-VHS mamutom...nece biti istog kvaliteta pa neka se klijent odluci...
[ Misa_exclusive @ 19.10.2007. 21:11 ] @
^Popuno se slažem sa tobom. Ali ovde ljudi ne prave razliku mnogo između VHS i digitalne, a i ako prave - ne zanima ih, žele jeftino... :(
[ sinabl @ 20.10.2007. 12:55 ] @
Meni je jednom covjek donio kasetu svadbe (VHS) koju mu je neko snimio za 150 maraka...
I hoce od mene da mu narezem da DVD...
I poludio jer nije zadovoljan kvalitetom slike, kaze ja hocu da bude kao kada gledam neku televiziju.
Polako prijatelju, za 150 maraka si dobio i previse ( a sto je najgore znam da ima prilicno para, skrtica )
i glupan (kada moram tako da se izrazim) misli da kada mu ja narezem na DVD, da ce to biti puno bolje...
E takvima treba uzimati najvise para...
[ Aleksandar_A @ 20.10.2007. 14:36 ] @
Sinisa, to prebacivanje obavezno da mu naplatis. ;O)
Ljudi obicno dobivaju oniko koliko zasluze i plate. To mogu sa sigunoscu da potvrdim.
[ sinabl @ 09.11.2007. 11:58 ] @
Zelio bih da cujem od vas kako dolazite do posla...
Tj. ako nemate firmu i ne smijete se bas reklamirati po novinama i sl.
U tom slucaju, koji je oblik reklame najbolji!?!?
POzz
[ bytefx192 @ 09.11.2007. 15:24 ] @
Znas kako, po mom misljenju, treba da uradis jedno veselje, sto znaci da neko treba da te angazuje, i da to uradis ODLICNO. Znaci montazu, DVD sa menijem, galerijom i izborom scena, znam da to ljudi vole isl. Znaci treba sto lepse uraditi da bi te ljudi preporucili...... I kad posle postanes malo dobar i poznat... :) znas sta treba.....

pozZ
[ Misa_exclusive @ 10.11.2007. 00:25 ] @
Da se pokusas da se povezes sa nekom foto radnjom pa za njih da snimas. A onda ce ti dolaziti i sa strane po koji posao...
[ bytefx192 @ 11.11.2007. 03:09 ] @
Pa znas kako...... Vecina foto radnji ima svoje kamermane. Evo jedan moj slucaj. Moj otac drzi foto radnju. Slucajno sam upoznao jednog decka preko interneta, pozvao ga, dosao kod mene i sada saradjujemo. Nikad ne znas svoju sudbinu :). Ali ipak vredi pokusati, i nikad ne odustajati....
pozZ
[ sinabl @ 11.11.2007. 22:09 ] @
Ma probao sam ja sa jednom foto radnjom, jos je vlasnik kolega od mog oca...
Ali on bi da ja sve radim a da on uzima vecinu para. Tako reci da radim za dzabe, naravno i sa mojom opremom...
Ali ja sam poprilicno mlad. Imam jos godinu dana u skolu pa cu nesto otvarati. Radio sam ja 4 svadbe i ljudi su stvarno zadovoljni. Ne bih da s hvalim :) ali mislim da bi moglo biti posla...

Citam neki dan na forumu temu:
http://www.elitesecurity.org/t...li-fotografija-kakvu-poznajemo

Pa sam se zapitao, kako su ove digitalne kamere svma dostupne i prilicno jeftine a i svaki klinac zna presnimiti kasetu na racunar i ubaciti u neki programcic za montazu, staviti neki title, usporeni snimak, muziku....
Hoce li izumrijeti i nas zanat...?
[ Aleksandar_A @ 12.11.2007. 08:13 ] @
Sinisa nece izumreti ni nas zanat ni fotografija. kvalitet je kvalitet. Kvalitet nikad ne izumire. Profi oprema je stalno skuplja i mnogo se razlikuje, i t.d. i t.d. Isto kao sto se u muzici umnozio sund, to se isto desava na svakom polju, ali pravi zanat i pravi umetnici uvek ostaju. Ja mislim da ne trebmo imati brige za to.
[ Aleksandar_A @ 12.11.2007. 08:21 ] @
Da ispricam i jedan nastan. Pre neko vreme kad smo snimali spot (muzicki) gledali su i prijatelji i drugovi onih decki za kojih smo snimali taj spot. Videli su i pretpostavljam, ha, pa mozemo mi i sami da to uradimo (oni su bili druga muzicka grupa). Kao da ne trose pare. Sreli smo ih pre izvesno vreme (sto znam sigurno vise od 6 meseca) kao, nasli smo kameru i sad cemo da snimamo, i znate sta nista od toga, nit su nesto snimili, a kamo li da ide na TV. Ipak za da ide nesto na TV treba da ispuni neke norme i t.d. i t.d. Tako da nije sve tako lako ko sto spolja izgleda, kvalitet i potencijal se svaki put oseca.
Pozdrav!
[ sinabl @ 12.11.2007. 14:12 ] @
Ma sve je to meni jasno, ja sigurno znam da cijenim kvalitet ali znate kakvi su nasi ljudi...
Naravno ima ljudi koji zele da to bude sto bolje i cijena ih ne interesuje, i ja sam jedan odnjih sto se tice nekih drugih poslova, ali ima snobova koji ce radije nekom rodjaku dati kameru u ruke da se igra nego platiti profesionalcu da mu to uradi kako valja... Ali nadam se da ce uvijek biti onih koji ce traziti kvalitet. Neka nam je sa srecom...:)
POzz
[ Blagi @ 24.01.2008. 23:59 ] @
Kolege kamermani, nema vas odavno. Kako ste proveli zimu, jel imalo posla?
Ja sam, pošteno govoreći, zadnju tezgu odradio 24. novembra 2007. Evo prošlo je dva meseca, napunio sam baterije i spreman sam za novu sezonu. Baš mi je prijao ovaj odmor.
[ Misa_exclusive @ 25.01.2008. 00:05 ] @
Radi se po malo. mada, polako prelazim na viši nivo od svadbarskog snimanja, tako da se ne zalim na slabiji posao što se tiče svadbi.
[ Blagi @ 25.01.2008. 01:35 ] @
Citat:
Misa_exclusive: Radi se po malo. mada, polako prelazim na viši nivo od svadbarskog snimanja, tako da se ne zalim na slabiji posao što se tiče svadbi.

Šta podrazumevaš pod tim "viši nivo" ???
[ Mister_rap @ 25.01.2008. 09:44 ] @
Spotovi reklame
[ kazi @ 29.02.2008. 09:56 ] @
Svadbe radim vec deset godina.Trenutno radim sa Sony vx 1000 i Panasonic MD10000.Svadbe se dogovaraju fixno,
jedna kamera 150€,dvije kamere plus montaza 500€.U oba slucaja obavezno ide uvodna spica koja ce propratiti cijelu svadbu(zurnal),maksimalna duzina svadbe 3 sata.Klijent dobije 2 DVD sa originalnim omotom sa svadbe i sirove DV casete.Svaka naredna kopija svadbe kosta 10€.
Radite kvalitetno i drzite cijenu,tada ce i vas da cijene.Ako je klijent ozbiljan i zainteresovan,znat ce sam napraviti razliku izmrdju onoga sto dobija za 20-30€ i onoga sto mu ja nudim za 150€.Posao naravna sve vise pada,spustajuci vase cijene,sigurni budite da se zarada nece povecati,samo cete imati vise posla.
[ badza011m @ 13.10.2008. 16:02 ] @
Nabavio sam kameru Panasonic Panasonic AG-HMC72 snimanje na SDHCdali neko ima ovaj tip kamere i kako se pokazala sto se tice kvaliteta snimanja,sa Panasonic NV-MD10000 i Panasonic AG-DVC62 koje sam dosada koristio sam veoma zadovoljan
[ bytefx192 @ 13.10.2008. 18:03 ] @
Jedan moj prijatelj je imao pomenutu kameru, bio je zadovoljan kvalitetom i sve, ali ju je vratio ! :S
Meni se licno ne svidja sto snima na karticu. Cini mi se da ima problema za 4:3 formatom. Da sam na tvom mestu ne bi je uzimao... Sta znam.. :)
Naravno, kazem svoje misljenje...

PozdraV !
[ steva77 @ 31.10.2008. 15:05 ] @
Kamermana ima na kilogram, ako bismo se merili. Evo i ja radim to od 1996 godine. Normalno da sam skoro kupio Digidalnu, konkretno sam za sada uzeo Panasonic MD 10000, uzasno je losa za nocna snimanja, nema bolje od SONY 2100. Ali prvo da se zaradi novac, pa onda neka dobra sa 1 lux. Nema druge. Snimao sam dosta veselja sa 2100.
Elem ne znam da li se iko javljao iz Nisa da prokomentarise ovde malo snimanje kod nas.
Uzas. toliko je jeftino i obezvredjeno da nema svrhe snimati. Svaka cast pojedinim kolegama koji snimaju.
Cena za snimanje proslava veselja u Nisu ide od dzabe, preko 10 eura po satu sa mogucnostu smanjenja cene ako se pogodi vise sati snimanja, pa do 20 eura. E to je vec plafon. Posto se pojedine nazovi kolege brane tezom da je bolje da nesto zarade nego da sede kuci i da im stoji kamera da ne hvata prasinu. Fora je i da se spusti cena snimanja, samo da bi se uzela tezga i to je prava istina, bez lazi. A za cenu fotografije za domacina da i ne govorim. 15. dinara se velikodusno
nudi samo da se pogodi posao i 25 eura 3-sata snimanja, sa montiranim snimkom. Pa vi vidite gde je Nis nisko pao sa snimanjem i fotografisanjem. Treba malo uvesti red u Nisu, nema druge.
[ Aleksandar_A @ 31.10.2008. 16:59 ] @
Izgleda da je situacija katastrofalna na globalnom nivou. Stvaro mnogo jeftino a alat je veoma skup.
Ovde kod nas u poslednje vreme su poceli harati inspekcije za prodaju slike bez fiskalne smetke. Zatvorili su neka studija, ispokaznjavali... Mozda ce ovo povecati nivo kvaliteta usluge, mozda nece??? Videcemo.
[ somicom @ 09.11.2008. 22:01 ] @
Ukoliko imate mogucnost da birate, SONY DVCAM 170 i nista drugo. To sto je DVCAM to je manje bitno za snimanje svadbi i ostalih veselja, a to sto je SONY (popularna "stosedamdesetica) to je najbitnije. Ne zavaravajte se sa HDV-ov i ostalim glupostima kad su veselja u pitanju.
Dakle, kako okom vidis tako kamera snimi i to je to. Velika je razlika izmenju nje i 2100 a mala u ceni. Jedina zamerka-teza je od 2100-ke zbog sirokougaonog objektiva koji se dobija uz nju. Inace, taj objektiv pored sirine daje i prijatniju sliku od varijante bez njega. To je moja preporuka i nista drugo. Radim sa njom od kako se pojavila i nikad nikakav problem. E sad, ko kako snima i po kojoj ceni to je druga prica. Tad kad sam je kupio bila je oko 3500 evrica, sad je oko 2700-2900 + punjac + velika baterija...
[ Fac Ut Vivas @ 10.11.2008. 00:29 ] @
Citat:
steva77: ...nudi samo da se pogodi posao i 25 eura 3-sata snimanja, sa montiranim snimkom. Pa vi vidite gde je Nis nisko pao sa snimanjem i fotografisanjem. Treba malo uvesti red u Nisu, nema druge.


25 € je malo ali ako može da se krka i pije onda nije loše :) Kako se to montira snimak sa svadbe?
[ Aleksandar_A @ 11.11.2008. 13:31 ] @
Kako to mislis, kako se montira?
[ Fac Ut Vivas @ 12.11.2008. 02:08 ] @
Mislim šta tu ima da se montira....

Ja nisam gledao ni jedan snimak sa svadbe koji je montiran. Uglavnom su to snimci sa jednom kamerom i tu se ubaci neka animacija na početku ili ako je DVD neki meni i to je to.

Ne znam o kakvoj montaži je reč i zato pitam. Ako neko za 25 € uzme taj snimak pa izbaci neke smor delove i npr. ubaci neke potpise, grafiku ili tako nešto onda to stvarno nema smisla. Bolje džaba sedeti nego džaba raditi :)
Sa druge strane capture materijala i prebacivanje na odgovarajući medij uz spomenutu animaciju na početku ne bih nazvao montažom.
[ djyova @ 12.11.2008. 03:44 ] @
Ima dosta toga da se montira i nije tacno da se samo nabacaju par potpisa i slicno. Najcesce musterije traze da se od kompletnog materijala (10 i vise sati) napravi jedan DVD "kao film". Najvise me nerviraju komentari tipa "nit' si or'o nit' si kop'o", a ti koji tako komentarisu nemaju pojma da taj kompletan materijal mora da se "prelista", pa da se odaberu najbolji i najznacajniji delovi, pa da se obrati paznja da se sve uklapa kako treba, pa da se naprave dobar uvod i zavrsnica... Nije to bas mali posao.

Pozarevac nije bas nesto sto se tice cena, i montaze se naplacuju od 50 evra po satu montiranog materijala. Snimanja idu od 10 evra po satu pa na gore. Sve zavisi kojom vrstom kamere se snima, i koji je zavrsni kvalitet materijala. Kamermana ovde ima na kilo i tacno je da rade svakako. Neki rade i za "dzabe", ali im je to samo fora. Jednog sam pitao koja ti je to fora sa besplatnim snimanjem i fotografisanjem, i gde ti je tu logika, a on mi je odgovorio da on samo uslugu pruza za dzabe a sve ostalo naplacuje. Na moje pitanje kako, rekao mi je "pa gledaj ja snimam i fotografisem za dzabe, ali zato naplatim dolazak i gorivo za auto, pa naplatim kasete, pa naplatim diskove, pa naplatim razvijanje filma (!!!)..." Pazi molim te razvijanje filma a slika digitalnim aparatom. Kad se sve sracuna on zaradi vise nego neko ko odmah kaze cenu svega u kompletu. I gde je tu lojalna konkurencija!? Naravno nas narod cim mu pomenes da neko nesto daje besplatno on se odmah pomami i ne gleda ono "napisano sitnim slovima". Cesti komentari kamermana i fotografa su "gledaj bre dao je tolike pare na muziku, a mnogo mu je da plati posteno odradjen posao", ali je fora u tome sto kad daje pare muzici to svi vide, a kad treba da se plate snimljeni materijali svi gosti su kod svojih kuca i moze da se izivljava kako god hoce a da ga ne bude blam pred bilo kim. Ma nas narod je cudo.

Najbolji nacin za ubedjivanje u kvalitet je sledeci. Postavite jednu sto bolju plazmu (TV) u prostoriju gde dogovarate poslove sa musterijama, pa kad se pobune kako im je cena velika, a vi im pustite VHS, pa zatim snimak sa nekog digitalnog krsa, a zatim snimak sa vase kamere. U vecini slucajeva ce te ih ubediti da je kvalitet ipak bitan i da vredi platiti tu razliku u ceni. Takodje je dobra fora da se uradi "sample DVD" odnosno DVD na kome ce biti pokazani vas kvalitet i mogucnosti i da se takav DVD deli potencijalnim musterijama. Naravno obavezno treba naglasiti potencijalnoj musteriji da takav promotivni DVD trazi i od konkurencije, ili da uporedi kvalitet vasih radova sa radovima vasih konkurenata. Nasi ljudi jedino svojim ocima veruju, i neki put od ubedjivanja da je nesto bolje nema nista.

Sto se tice "drzaca" odnosno "sedla" za kamere, postoje nekoliko modela koji nisu toliko skupi, a dosta pomazu za duzi rad i stabilizaciju slike. Na primer da bi se 2100-tka stavila na rame, postoji "sedlo" koje kosta oko 100 evra, koje ima kaiseve za ucvrscivanje, i oslonac sa sundjerom koji dolazi na grudi. Sa ovim "sedlom" bukvalno se moze raditi a da vam ruke budu slobodne. Ima ga kod vecih trgovaca foto video opremom.

Sta da vam kazem. Kvalitet ce uvek imati prodju, a da inspekcija radi svoj posao kako treba, nelojalna konkurencija ("divljaci" koji "ubijaju" cenu) bi odavno bila uklonjena.
[ profimaximus @ 25.11.2008. 09:12 ] @
AU ! To što ti montiraš svadbu to je kao sto tvoj kolega razvija film sa digitalnog fotoaparata. Isti ste.
Da li vi uopšte znate šta je montaža?
To je složen i kompleksan proces obrade video zapisa koji se ne radi u movie makeru, DVD creator-u i sličnim OFFICE programčićima
i to što se utrkujete sa modelima kamera je totalno bespotrebno kad ne umete da ukadrirate plan koji snimate ( naravno čast izuzetcima ,ako takvih ima) .

Mala edukacija za tzv. KAMERMANE

VI SEBE NAZIVATE KAMERMANIMA ?

DA LI ZNATE KO SU KAMERMANI ?

KAMERMANI jesu ljudi koji rade sa kamerom , ali ( OBRATITE PAŽNJU !!!!) ISKLJUČIVO I SAMO U STUDIJU (sa studijskom kamerom),
svi ostali koji rade sa kamerom ( van studija ) to su SNIMATELJI.

E sad svadbaroši nazivajte sebe kako hoćete samo da vam kaŽem da jedan dobar snimatelj (koji ne radi svadbe) u Beogradu zaradi oko 2000-3000 € mesečno.
Snimajući za produkcije i televizije ima honorar od 80 do 120 € za jedan snimajući dan.

Pozdrav do sledeće sezone svadbi (negde u aprilu).

Srdačno Vaš,
kolega MONTER
( bolje zvuči nego montažer, mogu da montiram i šatore za svadbe npr.)


[ jerryrain @ 25.11.2008. 09:42 ] @
sto si se bre iznervirao toliko
[ bytefx192 @ 25.11.2008. 18:22 ] @
Citat:
profimaximus:
Da li vi uopšte znate šta je montaža?
To je složen i kompleksan proces obrade video zapisa koji se ne radi u movie makeru, DVD creator-u i sličnim OFFICE programčićima
i to što se utrkujete sa modelima kamera je totalno bespotrebno kad ne umete da ukadrirate plan koji snimate ( naravno čast izuzetcima ,ako takvih ima) .

Mala edukacija za tzv. KAMERMANE

VI SEBE NAZIVATE KAMERMANIMA ?

DA LI ZNATE KO SU KAMERMANI ?

KAMERMANI jesu ljudi koji rade sa kamerom , ali ( OBRATITE PAŽNJU !!!!) ISKLJUČIVO I SAMO U STUDIJU (sa studijskom kamerom),
svi ostali koji rade sa kamerom ( van studija ) to su SNIMATELJI.


U potpunosti se slazem... Ovo oko kamermana i snimatelja... To je cesto koriscen pojam medju "ljudima koji rade sa kamerama :)) ".
Ja kad snimam neka veselja (retko to radim u zadnje vreme :) ) "obradjujem" (da ne kazem montiram) snimak u Adobe Premiere, kasnije radim Autoring u DVD Architectu. Zadnje snimanje, snimio sam 4 kasetice, tri i po za DZABE. To jest, 5 evra po satu :D. Snimao sam neki ispracaj u vojsku, ali mozda i nije bio cilj zaraditi na snimku, vec na fotografijama.... Snimam sa Sony HVR HD1000.
Celo "izdanje" je imalo:
Na pocetku spica, kasnije kratki spotic, montaza uvodnog dela i slicno, kompletan DVD Autoring, (galerija fotografija, izbor scena...) ali ja kad radim nesto, da ga radim za dzabe, ne bi ga "isfusario" zbog sebe... (nadam se da me razumete).
Ajd' da se i ja ne pravim mnogo pametan :)))

Pozdrav !

p.s. profimaximus, dosta se uzbudjavas oko ovoga... :) Samo smireno, i pomozi ljudima koji se bave slicnim poslom kao ti, ne budi drzak, nisu svi profesionalci ;) (mada se neki smatraju...)

mod edit: izbačena nepotrebna slika koja je off topic.



[Ovu poruku je menjao Cileinteractiv dana 30.11.2008. u 15:17 GMT+1]
[ Aleksandar_A @ 26.11.2008. 10:12 ] @
profimaximus, a kad se snima i radi montaza sa 2 kamere (mozda i jedna), pa kad se vrsi korekciju boja, audija, rezovi prelazi.... i to nije montaza?
Mislim da si malo pogresio. Ovde na furum nema klasicnih "svadbara" kakvi sto ti pretpostavljas da smo. Takve neiteresira ih forum i da nauce nesto novo ili da razmene iskustva. Oni znaju gde je ON/OFF i REC dugme i to im je dovoljno, a mentalni sklop ljudima koje tu citas (99%) je mnogo drugaciji.

Pozdrav!
[ majabi @ 29.11.2008. 16:58 ] @
Djordjevlasotince

Kako si napravio onaj uvodni deo...sa onom slikom..za ispracaj?

Pomocu koje kamere snimas?

Meni treba neka kamera koja ima dobru sliku...da mogu da snimam utakmice (fudbalske-partizan-zvezda itd) i da mogu da snimam po ispracajima,svadbama...nekim svecanim priredbama...itd...Koja je to kamera,i koliko kosta.Sta mi sve treba od dodatne opreme pored kamere za snimanje gore navedenog?I pomocu kog programa radite one uvodne delove sa slikama....i kako se pravi ono Galerija slika....Scene...Pusti film?Ako je neko "ljubazan i dobre volje" neka napise.
Uzgred,jel znate Vi da namestite da kada neko nesto prica..ono ispod stoji neka slika i ime i prezime nekoga...Kako se to radi?


[Ovu poruku je menjao majabi dana 29.11.2008. u 18:24 GMT+1]



[Ovu poruku je menjao majabi dana 29.11.2008. u 21:24 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao majabi dana 29.11.2008. u 21:25 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao majabi dana 29.11.2008. u 21:26 GMT+1]
[ bytefx192 @ 29.11.2008. 21:20 ] @
:D Slatko si me nasmejao... :)

Snimam sa Sony HVR HD1000. Ne znam, kako ti to snimas utakmice ? :) (za tv?). Za sve poslove koje si gore naveo (svadbe, rodjendani, priredbe...) mozes da uznes Sony VX2100 koja se jako dobro pokazala, a mozes i ovu moju, gore navedenu.
Sony VX2100e mozes da nadjes za oko 1600 eura...
Sony HVR HD1000 imas za oko 1300 eura.. Tu onda mozes da dodas i reflektorcic, dodatnu bateriju i sl.

Program koji radi DVD MENI zove se Dvd Architect, pored ostalih..... Ja sam njega koristio, i veoma je efikasan. O njemu imas pisano na mnoguim drugim temama...
Evo ovako nesto... http://www.elitesecurity.org/t...ju-Sony-DVD-Architect-POMOZITE korsiti pretragu...
[ Cileinteractiv @ 30.11.2008. 14:20 ] @
Najracionalnije je svadbe pažljivo snimati tako da montaža nije ni potrebna. samo se uradi špica nalepi na početak i kraj uradi omot, štampanje diska i gotovo.
[ majabi @ 30.11.2008. 16:03 ] @
Hvala Vam na savetima....i informacijama.
Ipak opredelicu se da napravim televiziju koja ce nositi naziv Serbianhood.Pozz!
[ ERR @ 03.12.2008. 11:06 ] @
^nije ni cudo sto se sat snimanja naplacuje 5 evra, a npr. frizer,mehanicar,stolar,fizikaner,vozaci/taxisti, (strucna sprema = osnovna skola/plafon zanat) uzimaju barem duplo vise.
Razlog je taj sto se snimanjem svadbi bave oni koji propadnu u gore pomenutim "biznisima" i normalno je da je ovaj posao degradiran do jaja.
Prvi korak podizanja nivoa posla je osnivanje udruzenja snimatelj/svadbara/kako vec i onda fino ko nije clan udruzenja taj ne moze da snima (prijavi se inspekciji jer radi na crno), a clan se postaje tako sto polozis strucni ispit u udruzenju, prijavis "biznis", redovno placas clanarinu i porez, ali ti to garantuje cijenu, a klijentu kvalitet... i onda se svi u udruzenju dogovore da je najmanja cijena snimanja svadbe 500evra, ko spusti leti pa nek ide da kopa kanale ....itd.itd. Znam da ovo zvuci komplikovano i nemoguce u nasoj nesredjenoj drzavi al' tako jedino moze da funkcionise, kad mogu muzicari, frizeri, knjigovodje itd. da imaju udruzenja sto nebi imali i snimatelji/svadbari.



[ bytefx192 @ 03.12.2008. 12:43 ] @
Citat:
ERR: ^nije ni cudo sto se sat snimanja naplacuje 5 evra, a npr. frizer,mehanicar,stolar,fizikaner,vozaci/taxisti, (strucna sprema = osnovna skola/plafon zanat) uzimaju barem duplo vise.
Razlog je taj sto se snimanjem svadbi bave oni koji propadnu u gore pomenutim "biznisima" i normalno je da je ovaj posao degradiran do jaja.
Prvi korak podizanja nivoa posla je osnivanje udruzenja snimatelj/svadbara/kako vec i onda fino ko nije clan udruzenja taj ne moze da snima (prijavi se inspekciji jer radi na crno), a clan se postaje tako sto polozis strucni ispit u udruzenju, prijavis "biznis", redovno placas clanarinu i porez, ali ti to garantuje cijenu, a klijentu kvalitet... i onda se svi u udruzenju dogovore da je najmanja cijena snimanja svadbe 500evra, ko spusti leti pa nek ide da kopa kanale ....itd.itd. Znam da ovo zvuci komplikovano i nemoguce u nasoj nesredjenoj drzavi al' tako jedino moze da funkcionise, kad mogu muzicari, frizeri, knjigovodje itd. da imaju udruzenja sto nebi imali i snimatelji/svadbari.


Pravo da ti kazem, to bi bilo super ovde u Srbiji... :). I to sto kazes za frizere, sankere, cistace ulica, semenkari :), za mnogo manje posla (kako se uzme) zarade vise... cinjenica, ali sam/i smo krivi.....
Slazem se sa ovom idejom za udruzenje... Kazes: "....Razlog je taj sto se snimanjem svadbi bave oni koji propadnu u gore pomenutim "biznisima"....." Ja tek pocinjem da se bavim :) a za buducnost nameravam nesto vise od snimanja svadbi i tezgi, mislim sto da ne i to, ali bih ipak nesto... kao film :D

PozZ !

Pozdrav !
[ ERR @ 03.12.2008. 14:52 ] @
Citat:
Djordjevlasotince: ....Razlog je taj sto se snimanjem svadbi bave oni koji propadnu u gore pomenutim "biznisima"....." Ja tek pocinjem da se bavim :


Malo sam ja to vise mislio figurativno :) 'teo sam da kazem kako se poslom SNIMATELJA bavi svako ko ima u dzepu 1000 evra... dobije otkaz u autopraoni ,ode kupi kameru i snima svadbe ...i naravno radi za duplo manje para od svih ostalih i tako se dodje do toga da je skuplja kaseta od materijala koji je na istoj.



Citat:
Djordjevlasotince: za buducnost nameravam nesto vise od snimanja svadbi i tezgi, mislim sto da ne i to, ali bih ipak nesto... kao film :D


Nemoj da se ljutis, ali put do snimanja filmova uglavnom ne ide preko snimanja svadbi vec tako sto mnogo citas, mnogo gledas filmove, pa upises akademiju, pa budes dobar, pa malo asistiras i smucas se po filmskim setovima i radis razne poslove na istima, pa onda snimis svoj prvi (no-budzet film), pa drugi sa malo para, pa to snimis do jaja i dobijes koju nagradu za fotografiju pa te neko zovne da radis ozbiljan film... :) Istim putem se ide i do reklama, spotova i ostalih "ozbiljnijih" stvari.

Svadba u odnosu na film je kao zidar u odnosu na arhitektu.... rijetko od zidara postane arhitekta... nhf




[Ovu poruku je menjao ERR dana 03.12.2008. u 16:34 GMT+1]
[ bytefx192 @ 03.12.2008. 18:22 ] @
Heh... Pa dobro... Nisam ja neki svadbar, snimatelj koji uzne kameru u ruke, stavi na rame (posto imam HVR HD1000 :D) i pretisne ono crveno dugme sto se pritiska palcem, desnom rukom ;)...
Salim se malo. Trenutno smisljam sinopsis, upotpunjavam ideje, pa ce uskoro da bude neki No-budget film.... Ima vremena i do fakulteta i do akademije. To tada cu se nacitati i knjiga i mislim, da cu ovako kroz praksu, koja mi je omogucena i naravno ovog divnog foruma da sto vise naucim. ;)
Aha, kazes:
"....i naravno radi za duplo manje para od svih ostalih i tako se dodje do toga da je skuplja kaseta od materijala koji je na istoj....."
Jel to bilo nesto na moj racun, sa 5 evra po satu ? :)

Pozdrav !

p.s. Naravno i uz sve vas se nadam da cu dosta toga nauciti !
Hvala ERR na dobronamernim kritikama...
[ pxotographer @ 02.02.2009. 18:25 ] @
Pozdrav narode,
nisam gledao da li se javljao neko iz RS,tacnije recimo Banjaluka ili Prijedor.
Ja sam iz Prijedora.
Radim sa sony dsr pd150p kamerom.Moram zahvaliti pojedinim ljudima sa foruma,kao sto su cileinteractiv,mister rap i misa exclusive,jer su mi pomogli pri odabiru kamere.
Kupio sam je prije nekih,xex,skoro dvije godine.Stara je 9 godina ali nije mnogo uradila.Radi mi prosto savrseno.
Uzeo sam i nesto dodatne opreme za nju,filtere,sirokopojasni mikrofon,fly cam,miniDVCAM kasete,mount shoulder itd...
Sledeci korak je da sredim audio maximalno ( wirelles mikrofone ).
Sto se tice posla u Prijedoru...pa slusajuci vas iz Srbije,onda ovdje i nije toliko lose,zlatna sredina...
Ja licno radim svadbe u rasponu od 150evra do 1000 evra,i to NISTA preko 2h materijala.Jedino ako mi bas neko to trazi...a hvala Bogu takvih nema mnogo ovdje.Nema razdvajanja na sat,dva ili tri...cijena je fixna!
Ja inace radim i fotografiju,tj brat radi,tako da u ponudi imamo uradjene pakete fotografije+video.
Sve radimo LEGALNO :p,za razliku od jedno 20ak tipova koji rade na crnjaka i koji nemaju veze sa vezom ni sto se tice rada sa kamerom,a kamoli post produkcije.Iskreno,ilegalci su ovdje satrali posao...ima ljudi koji rade svadbe od 3 sata za 75 evra.Iskreno,to mi je nevjerovatno NENORMALNO...pa ljudi moji znate li vi sta je cijeli dan na nogama,drzi kameru u ruci,trci tamo ovamo...sjedi kuci,ubaci u komp,napravi da lici na nesto(mada to ne lici ni na sta)...i uzmi 75 evra za to??!!!
Ja sam tako reci mlad videographer,aktivno radim sa kamerom mozda 3 godine,to nije mnogo u odnosu na ljude koji posjecuju ovaj forum,a takodje i na ove tipove sto rade u mom gradu,i ne mogu reci ni da je moj materijal extra,izvrstan itd...nije,nece nikada ni biti,ne moze biti!Ne samo moj,nego niciji,uvijek ce se naci neko ko nije zadovoljan...
Ja cijenim svoj posao,za razliku od vecine ljudi koji se sada bave ovim poslom,ne samo ovdje u RS nego i sire...

evo link,nadam se da ga smijem postaviti,svadba koju sam radio za 750evra,nije kompletna nego prvih 7 ili 8 minuta.Svadba je radjena sa 2 kamere, sony dsrpd150p i sony vx2100( od kolege ) jer vjerovali ili ne u mom gradu vise niko nema DVCAM kameru.

http://www.youtube.com/watch?v=dySc4XEWAgI

Nemojte biti mnogo kriticni :o),to je bukvalno radjen spot na pocetku,odabir muzike na kompletnoj svadbi je izbor mladenaca,tema za spot tj prica je takodje njihova...svaka sekunda.
Ipak mi je to prvi >veci projekat< koji sam radio i to projekat koji nije radjen ovdje u Pd.
U Pd nema hljeba sto se tice ovoga posla,izgleda kao i u vecini gradova u Srbiji.Svi hoce sto jeftinije,kvalitet uopste nije bitan...pa gledao sam svadbu,vjerovali ili ne, gdje nakon 7 minuta svadbe upada kviz NAJSLABIJA KARIKA i tako 3 puta tokom gledanja kompletnog materijala...:p,ili svadbu gdje je pomijesan materijal,tipa: kolo se igra u restoranu i sledeca scena kolo igraju zamotane muslimanke negdje ispred dzamije...heheheh. To su mi ljudi donosili u radnju da popravljam :p
Dovoljno od mene za sada,dosadio sam i Bogu i narodu :o)
Pozdrav iz RS,Prijedor.
[ Nikolavlasotince @ 02.02.2009. 22:10 ] @
Poz !
Pa ima dosta clanova iz RS... Kamera je po meni super.
Pa da ti kazem, tamo je tebi SUPER ! Ja ovde, za ovakvu svadbu, full montazu, dvd autoring i sve mogu da uznem najvisea 50 evra ! ! !
Radim sa Sony HVR HD1000 i ja radim leganlno :P. I ovde imas milion takvih, priucenjaka, sto je neko reko, dobije otkaz u auto peraonici i kupi kameru i snima ! Stavi kameru na DVD i snimi i eto ti DVD ! I zato uzne mnogo vise nego ja koji se mnogo vise ubijem od posla za DZ. I ja sam mlad, ali kad nesto radim volim da to lici na nesto... Radim ga vise iz ljubavi prema poslu....
E sad, sto se tice rada.... Dobro je, samo muzika nije nesto :) za tu priliku, al si se ogradio sto si reko da su mladenci birali :).
Ne svidja mi se sto kameru dosta "drmas", dosta koristis OUT ZOOM i ZOOM, i na tim mnogim mestima ja bih koristio staticne kadrove.
Eto... to je neki moj komentar, da ga i ja ne duzim mnogo !

@Djordjevlasotince !

Pozdrav !
[ pxotographer @ 03.02.2009. 15:16 ] @
Sta da ti kazem sto se tice snimanja...sto se tice te svadbe,kompletnu pricu za spot je napravila mlada,muzika takodje...bukvalno mi je pisala kad ide taj stih treba da bude to itd...Ne ulazim u njihove zahtjeve,radim kako kazu,samo da budu zadovoljni :o).Muzika na kompletnoj svadbi je narodna,VILA BANA SA PLANINE ZVALA...LEPA BRENA,KEBA...MITAR MIRIC itd... :p).Svako ima nesto svoje sto voli naravno.
Sto se tice snimanja,@drmanja@ rukom.zoom odzoom itd :o).Skuzio sam ja gdje su greske,zahvaljujem Djordju na komentaru,volim iskrene komentare naravno.Znam ja otprilike neka osnovna pravila snimanja...montazu radim sam takodje,tako da mi je dobra stvar jer znam kako materijal da snimim...koncipiram pricu na terenu...znam unaprijed kako raditi montazu.Drmanje...nekada mi dosade staticni kadrovi,svadba je svadba,negdje treba malo da se @drma@,mada ne na ovim kadrovima koje sam ja snimio.Iz ove svadbe sam mnogo naucio,sledeca ce da bude mnogo bolja mislim,covjek se uci dok je ziv ;),u medjuvremenu sam nabavio mount shoulder i fly cam...sve samo da umirim kameru kada mi treba,velika je prednost imati kameru na rame...
Za 50 EVRA ovaj materijal? Nema sanse,ja to ni u snu ne bih radio...sa dvije kamere,obrada u premiere-u,after effects-u spica i odjava...svaki minut materijala pregledan po 10 puta,45 dana montaze( doduse to mi je prva jaca montaza pa sam isao lagano)... ne bih primirisio bez 750 evra,kakvih 50 evra...za to ne bih radio ni najobicniju svadbu.
Cujem se sa tipom iz Melburna, koji ima svoju video produkciju,2007e i 2008e je dobio nagradu za BEST WEDDING VIDEO u Australiji...tip ne da radi,vec razbija.materijal mu je fantastican prosto,ali ima opremu extra stvarno, jednu kameru je platio 19 000 dolara,a ima ih 4 itd...audio perfektan,kran,steady cam itd..35 min materijala naplacuje 7000 do 8000 dolara.
drugi tip iz sidney-a,nas covjek inace,iz krajine,radi takodje svadbe,samo snimanje.nema neku opremu,radi sa vx2100 kamerom,2 sata materijala,sirovog,da nista ne obradjuje,naplati 500 evra...ako iole nesto radi na njemu nista ne ide ispod 800 evra...znaci najobicnija montaza...gledao sam njegov rad,shit teski...kao i vecina salabajzera kod nas,kamera se trese non stop,nekoncipirani kadrove,nepovezano sve...xex,to ti je zapad,i mi cemo u Evropu jos malo pa ce nam se podici cijene za jedno 10 evra :p). 9.maja imam zakazanu extra jaku svadbu,vodim cijelu ekipu,vidjecemo sta ce se tu napraviti :o)
[ bytefx192 @ 03.02.2009. 17:27 ] @
Nije bas taj materijal.... ;). Sve si dobro rekao, sem ovo sa 2 kamere :). Mada, snimao sam jednom i dvema kamerama za 50desetak evra, rodjacima :D. Ok je ! Ok ! Dobro je :), nije nesto "preterano" drmanje, nego eto, primetio sam nekoliko puta, pa sam zato to prokomentarisao.
Inace, dobra je montaza i kamera.... Samo cepaj ! Ja kad bi ovde pogodio svadbu za 600 evra ja bi je radio sa kranom, steadycamom, dolly kolicima :D, filmski hehehe

Pozdrav !
[ Mister_rap @ 04.02.2009. 01:03 ] @
@pxotographer

Nisam bas previse kompetentan, ali mi se pristup jako dopada, nisam odgledao kompletan klip ali to sto sam odgledao mi se mnogo mnogo dopalo prvenstveno zbog pristupa (svaka cast mladoj)

Nemam zamjerki izuzev uvodne spice (mozda zato sto ovu boju uzasno ne gotivim )
[ Aleksandar_A @ 09.02.2009. 15:07 ] @
pxotographer, meni se snimanje i montaza veoma dopala, ali izbor muzike je :( da ne kazem katastrofa. To kvari globalni utisak. :( trebao si za net nesto onako... po tvom izboru. :)))))
Ne sto je narodno nego sto su tuzne pesme. Ne odgovaraju ovakvoj prilici, ali to je... sami su to trazili ;)
:))))
Pozdrav!
[ Blagi @ 17.02.2009. 23:38 ] @
Lepo je kad mladenci hoće da sarađuju, snimanje onda nije problem i mogu se uraditi lepi kadrovi i snimak ispadne lep, još kad se to izmontira kao što je pxotographer uradio sve to ispadne extra, ali na prvom mestu treba imati musteriju za ovako nešto, ovakve stvari se ne rade za sitne pare.
[ Misa_exclusive @ 18.02.2009. 07:13 ] @
^Slažem se sa prethodnim postom. Nažalost, kod nas ne postoji tržište što se tiče snimanja svadbi na visokom nivou... :(
[ BBS @ 19.02.2009. 00:34 ] @
Ko sve snima nije ni cudo. Posle narod nauci na lose snimke to se prosiri i onda niko nije voljan d ada novac za kvalitetan snimak plus izmontiran, vec zeli da snimak traje sto duze po mogucstvu preko deset sati
[ borivoje2301 @ 22.02.2009. 01:52 ] @
Bravo za spot, ali kao sto neko rece treba imati i mladence koji su spremni da izadju u susret, a i da plate za sav ulozeni trud i vreme. Kad ti dodju na vrata musterije i kazu da im je mnogo 20 eura po satu, I kad naredna 2 dana sedis pored kompa i sredjujes snimak, posle se obavezno zapitas.... VREDI LI SAV TAJ TRUD.
Ja sam iz Babusnice(ako znate gde je) , tamo je situacija , cist ocaj,.... Kamera i slike idu gratis uz vencanicu i cvece.
Ni u Nisu nije nimalo bolja situacija.
Zamolio bih kolegu koji je radio spot da stavi neki link videa koji je radio njegov prijatelj iz Melburna.Bilo bi vrlo korisno videti ga.

Zamolio bih vas sve ako imate link za DVDF arhitect da stavite.

Hvala Puno
[ borivoje2301 @ 22.02.2009. 02:13 ] @
Ljudi ,vidite spot na you tubu

http://www.youtube.com/watch?v=dTdtHyBpSt4&feature=related

...Svidja mi se mnogo, ima pricu
[ pxotographer @ 25.02.2009. 19:30 ] @
Pozdrav ljudi,
evo i mene nakon...slabo se nadje vremena pa cak i za ovo.Hvala na lijepim komentarima za materijal.To je uvijek lijepo cuti od ljudi koji su u tom poslu.
Sto se tice linkova: http://www.moudanie.com.au/ Obavezno ovo pregledajte...Covjek stvarno cini cuda,nema neku pretjerano jaku opremu,nema kran,ima dobar glidecam ,tj tacnije 2 modela PRO4000 i PRO2000 ( mozete da ih pogledate ovdjehttp://www.glidecam.com/product-4000-pro.php ),radi sa Panasonic HMC152 kamerom,ima bunch of dodatne opreme,svjetlo,audio radi odvojeno itd...

Drugi tip je iz HR, www.art-studio.hr, Roberto je radio cini mi se 15ak godina u Njem za veliku tv kucu,nisam siguran za koga tacno,RTL cini mi se.Stvarno sa videom cini cuda.
Iskreno,ja sam i te kako uzivao gledajuci njihove radove, od ovog iz HR imam kompletnu svadbu na DVD i mogu vam reci da je vrhunski uradjena,vrhunski!Ako neko zeli mogu mu proslijediti to da pregleda...ima se sta vidjeti.Ljudi imaju svoj stil koga se drze,i sa kojim su jako uspjesni.
[ tasevskid @ 09.03.2009. 22:15 ] @
E moji prijatelji ja snimam neke dvije godine.U pocetku nsam radio a obicnom mini dv sonijevom a sada sam uzeo panasonic 10000 6 sati je sto evrica sve sa montazom koristim pinacle 12 i to na visti jer daje strahovito jjasnu sliku a da je dzaba dzaba je yaista.Iz Republike Srpske sam tacnije Sokolac ma ovdje je hao ovdje se boris za svadbu dvije mjesecno i to ti je premija ima li neko da moye pomoci kako zastiti taj veseli dvd od kopiranja
[ bytefx192 @ 11.03.2009. 12:03 ] @
Sta mislite o ovom stativu za Sony HVR HD1000.... Da li je preporucljivo uzeti ga.... To jest, ima li smisla uopste...?
Da li se s njim moze raditi neki poslovi, ne toliko "ozbiljni"...

PROFESSIONAL MULTI 3D TRIPOD

• Profesionalni stativ za fotoaparate i kamere
• Maksimalna visina rasklopljenog stativa: 152 cm
• Minimalna visina sklopljenog stativa: 59 cm
• Težina (2.6 kg)
• Max. opterecenje (3 kg)
• 100% metalni stativ
• Repro funkcija
• Centralni stub moze da bude monopod max. visine 154 cm
• Mogucnost pomeranja glave u 3 smera
• Pomeranje glave pomocu rucice
• Podesiva visina centralnog stuba
• Horizontalno i vertikalno (zavrtanjem rucice) fiksiranje položaja glave
• Mogucnost vertikalnog snimanja (max vertikalni ugao 90 stepeni)
• Metalne noge iz tri dela sa gumenim navlakama protiv proklizavanja
• Libela za precizno poravnanje stativa
• Izmenljiva plocica za navrtanje kamere i fotoaparata sa standardnim navojem
• Boja: tamno siva
Cena 7700.00 dinara...

[ savicsrdjan @ 12.03.2009. 10:25 ] @
imam ja jedan slican tom na slici... doduse krsina neka hama ali obavlja posao... mislim da neces da se pokajes ako ga uzmes... mozda jedino sto nije dovoljno visok
[ bytefx192 @ 12.03.2009. 11:16 ] @
Pa eto, vec sam ga uzeo, stigao juce.... Nisam nesto odusevljen :), visina stativa me je razocarala.... Mnogo mi je nekako nizak, ali... Boze moj. Zavrsavace posao... koliko toliko. Ne svidja mi se sto su mu "nogice" veoma tanke, ali, drzi kameru super !
Ima meke prelaze i kakav sam stativ do sad imao, ovaj je super :)

Pozdrav !
[ savicsrdjan @ 13.03.2009. 21:43 ] @
kolko si ga platio??? jer su cvrste te nogice jer na ovom mom nogice su stadilne ko nitroglicerin u autobusu
[ bytefx192 @ 13.03.2009. 23:22 ] @
Ma platio sam ga 7,700 valjda... Tako nesto, ali ne dopada mi se... bas su NOGICE, tanke, nekako mi je nestabilan, ali za moje potrebe, opet kazem, dobar ! Jedino me nervira sto je nizak, ali... jbg sad...

Pozdrav !
[ freak71 @ 14.03.2009. 16:56 ] @
Ne bih da hvalim Kineze, ali sam nabavio jedan njihov stativ sa sve onim paukom na tri tocka. Bez pauka, maksimalna visina je oko 180 cm, a sa paukom preko 200 cm. Dobro je to sto se moze montirati i foto i video glava. Masivan je i dobar za rad. Kada koristim pauka, moze se lepo kontrolisati ceo stativ. Jednostavno stativ je super. Sam stativ je kostao 10500 din, a pauk 4500.
Mislim da se moze videti na sajtu Monete.
[ PPZ @ 17.03.2009. 19:54 ] @
Koje je marke bio taj stativ? Mi ovde kod mene u firmi dovlacimo iz Kine SECCED stative i mogu ti reci da su se odlicno pokazali.Od ostalih uglavnom koristimo MANFROTTO, ali provuce se tu i tamo i poneki drugi...

Ne bih da zvuci kao reklama, i uz rizik da me moderator obrise, postavicu jedan link prema sajtu firme Secced, da vidite o kojim se stativima radi:


http://www.secced.com/products2a.asp

A evo i aluminijumski.Ultra lagan, izuzetnog kvaliteta:



Pogledajte i ostale, ima zanimljivih stvari...
[ bytefx192 @ 18.03.2009. 13:36 ] @
I koliko si ga platio, to jest, koliko kosta ovakav jedan...?
zzZ
[ PPZ @ 18.03.2009. 20:25 ] @
Pa poslacu ti na PP link moje firme, posto se mi bavimo prodajom polovne i nove broadcast opreme, pa ce to SIGURNO biti reklama.Znaci, ocekuj PP
[ savicsrdjan @ 18.03.2009. 21:36 ] @
posalji i meni.... i mene interesira nesto
[ freak71 @ 22.03.2009. 12:23 ] @
Ovako izgleda taj moj kinez :)

http://www.moneta.co.rs/?id=10...ngine=vukovac&pgr=107:24:2

i pauk


http://www.moneta.co.rs/?id=31...2_xx&grlo=razno&pid=15
[ bytefx192 @ 22.03.2009. 17:16 ] @
Pa ja sam se opasno sjebo... Da me izvinite... Ovo je za onaj moj, CUDO !

PozZ
[ PPZ @ 22.03.2009. 18:34 ] @
Meni taj tripod sto si uzeo ne izgleda nesto cvrsto.Mislim, nema sanse da mu montiras jedan klasicni setup kao sto je recimo jedna Sony D30 kamera sa sve viewfinderom i ostalo.To mu zbirno izadje preko 10kg...

Ovaj :

http://www.moneta.co.rs/?id=31...2_xx&grlo=profi&pid=51

Mi izgleda dosta ozbiljnije, ali ipak je ocigledna kopija Manfrotto tripoda, a oni su poznati po slabasnim lamelama koje ucvrscuju noge, pa posle par godina koriscenja stativ pocne da klizi i da se sam spusta.Znam sta govorim jer je nama pala jedna kamera zbog takvog stativa i napravila 12000 eura stete
Doduse dobra strana je sto postoje rezervni delovi pa se da popraviti, nemora se kupovati ceo nov...


Sto se Dolly-ja tice, i to mi je malo bezveze zbog onih srafova kojima se ucvrsti tripod.Na sajtu pise da je univerzalan, ali nema sanse da bi recimo mogao da stavis jedan Secced tripod sa siljastim nogama...
A i treba mu dosta vremena da se montira/demontira.

E sad, ako su taj tvoj tripod i dolly par, i nemas neku tesku kameru, onda verujem da jako dobro sluzi.Ajde napisi malo o tome kakva je glava...

Kako je izvedena amortizacija pokreta, koliko stepena podesavanja ima, ima li libelu ugradjenu, itd...
[ bytefx192 @ 22.03.2009. 20:05 ] @
Ma gde D30 :).... Za takvu kameru, ja bi i tripod iznajmio....
Zadnji par nogu mu je veoma slab, cega se i bojim ! Ne bi mogao da izdrzi setup, meni se cini kao da jedva izdrzava i kameru. Nije bas jedva, ali, bojim se da je ostavim samu kada je skroz rasklopljen. Na leto radim neke ozbiljnije projekte, tako da sigurno uzimam neki bolji tripod.... Za sad, ne koristim ni viewfinder cak ni reflektor :), tako da mi ovaj za sad i nije toliko los.
Moja kamera je teska oko 2 kila. SONY HVR HD1000.
Ako mislis na moj stativ.. ? Nema Dolly. Mada ovaj Dolly mi je nekako bezveze, nesiguran mi je, mislim da nije to to.....

Moj stativ, pre svega najveca mana sto se mene tice je ta slabost i veoma je nizak. (pise gore u karaktersitikama..., par posta iznad)
Ima ugradjenu libelu. Moze da se okrece i za 90 stepeni u stranu. Posebno se vadi i kao Monopod.
Trzaji.... Nije lose :). Posto je dosta tezak moze ad se kaze da je stabilan za ovakvu kameru....
I dosta mi smeta sto je rucka veoma kratka !! Svega... dvadesetak cm.
Znaci, ako nameravate da uzimate nesto, bolje dajte malo vise novca, ali... uzmite bolje :), ali i ovaj, opet kazem nije los !
zZ
[ HappyIndividuals @ 05.04.2009. 23:51 ] @
Već neko vreme planiram uzeti stativ za moju Sony 2100 pošto ovaj plastikaner hama sav škripi i mnogo me nervira a i to je za očekivati za proizvod u cenovnom rangu ispod 50 eura. E sad kao rešenje naravno da se nameće najpopularniji Manfrotto, ali jedan kvlitetni komplet sa glavom nov sigurno je preko 200 eura. Kakvo je vaše mišljenje i da li ima neka sredina ili Manfrotto, pošto nisam pratio to tržište ne znam na šta bi trebalo najviše da se obrati pažnja i ostale karakteristike. A pošto planiram kupovinu za drugu polovinu godine naravno da ću odvojiti i malo vremena i nadam se upoznati se bolje sa tehnologijom kako bi našao nešto prigodno
[ freak71 @ 06.04.2009. 14:36 ] @
Ovaj moj 'kinez' je kao stvoren za 2100. Verujte mi, sa svojih 5 kg je dosta robusan i stabilan.Naravno da na njega ne bi ni u snu stavljao nesto teze i skuplje, ali za ovako laganu kameru je super.
Vidite, za pravi i kvalitetan stativ treba izdvojiti velike novce i tu nema sta da se prica. Platis par stotina evra i ne bolite glava. Ali kao neku alternativu, za manje i jeftinije kamere, ovi kinezi na monetinom sajtu su pravo resenje. Nije da ih ja tu nesto reklamiram, ali za one sa ogranicenim budzetom.........uostalom, dao sam vam adresu, pogledajte, pa odlucite.
[ HappyIndividuals @ 06.04.2009. 20:23 ] @
E hvala puno na odgovoru. Razmotriću. U svakom slučaju na slici izgleda sasvim pristojno, a vidim da ima i još modela za plići i dublji džep. Svakako je naljbolje probati ih malo kako "paše" kamera pre kupovine
[ freak71 @ 10.04.2009. 00:30 ] @
Evo kako to izgleda sa kamerom.
[ freak71 @ 10.04.2009. 04:19 ] @
I sama glava
[ bytefx192 @ 10.04.2009. 08:32 ] @
Uh... U odnosu na onaj moj, ovaj je bas, cini mi se cvrst. Koliko bese kosta ovaj ??
Svidjaju mi se i tockici, mogu da koriste u nekim situacijama :).
Jedino mi se ne svidjaju ovoliko rucke ove, jel mogu da se skidaju ? :)

zZ
[ jerryrain @ 10.04.2009. 09:20 ] @


Ovo mi izgleda kao kopija tripoda koji imam ja, Gitzo GT3541, od karbona...
Ne bih se slozio da su ovakvi tipovi tripoda slabi, super su kvaliteta i drzi na sebi bez problema Hvx200, Blade adapter, objektiv, matebox, folowfocus, shoulder support, i 2 rucke...naravno pricam o originalu, pojma nemam kako ova kopija radi...

[Ovu poruku je menjao jerryrain dana 10.04.2009. u 16:37 GMT+1]
[ freak71 @ 10.04.2009. 15:02 ] @
Ovaj dolly sistem ili ti taj pauk sa tockovima, na ravnoj povrsini, tipa plocica ili tome slicno cini cuda. slika je stabilna, bez ikakvih podrhtavanja. Ja sa ovako postavljenim stativom, bez problema snimam svatove, naravno samo u situacijam kada nema guzve na podijumu za igru. Tako da steadicam nije potreban. E sada, ako je guzva, onda tu ovom stativu nema mesta. Mada sam vec nabavio neke ideje i nacrte da sam napravim steadicam.
Sto se tice glave, ona je klasicna foto glava i zato ima toliko rucica. Kada sam kupovao ovaj stativ, nisu imali video glavu, mada i ova radi super.
Cena kompleta je bila 15000 dinara. Za ove novce, mislim da bolji neces naci.
Pozdrav.
[ Novi Student @ 19.04.2009. 17:42 ] @
Zdravo!

Zanima me da li je moguće raditi u nekoj TV stanici kao kamerman ako nemaš fakultet za to zanimanje, a jako voliš taj posao i radiš ga bolje 1000 puta od onog koji ima fakultet za to?

Znači, da li ja mogu doći i ponijeti sav svoj materijal koji sam snimio i koji je super odradjen i tražiti posao bez fakulteta ili ga ipak moram zavrsiti, a stvarno tesko je upasti.

Hvala!
[ bytefx192 @ 19.04.2009. 21:38 ] @
Pa sad ne znamo dal oces da radis u PINKU ili u Lokalnoj TV ?
Hoces da radis kao kamerman ili snimatelj ?

zZ
[ Novi Student @ 20.04.2009. 10:23 ] @
Pa ja bih najviše volio raditi na Pinku kao kamerman (u studiju i po terenu, npr. Sve za ljubav i tako te emisije koje se snimaju napolju).
Primijetio sam da kamermanima iz "Sve za ljubav" kamera puno "šeta".

Ali bih u početku bio zadovoljan da dobijem posao u bilo kojoj TV stanici.

[ bytefx192 @ 20.04.2009. 11:43 ] @
Hm.... Nisam primetio da kamermanima nesto seta kamera (u sve za ljubav).... Snimateljima da... Ali to sam obicno primetio kada idu po nekim stepenicama, neravnim terenima sto je i normalno bez "pomagala" (npr steadycam).
Na lokalnoj TV mozes da dobijes posao bez fakulteta.... Prosetaj se, raspitaj, idi na konkurse.... Ipak neka ti to kaze neko iskusniji, ja nemam mnogo iskustva sa poslom :D

Pozdrav !
[ Novi Student @ 20.04.2009. 14:20 ] @
To za stepenice ili kad hodaju je OK da se malo trese. To razumijem, ali kad god gledam "Sve za ljubav", kamera im se trese, a snimatelji miruju. Da li je to zbog toga sto su udaljeni od voditelja i sugovornika pa previse zumiraju ili jednostavno nemaju mirnu ruku - ne znam!

A da ne znas ti koga bih mogao kontaktirati za rad u lokalnim TV stanicama? :)

Puno ti hvala na ovim odgovorima.
[ bytefx192 @ 20.04.2009. 17:51 ] @
Pa otkud ja da znam. Jednostavno se prosetas do lokalne stanice, razgovaras sa odgovornim licem..... Jednostavno trazis posao, iako je to danas tesko....
Neka ti kazu iskusnije kolege ima ih ovde dosta, samo cekaj dok se jave na temu....

Pozdrav !
[ Novi Student @ 20.04.2009. 19:57 ] @
Ja se nadam da će se neko javiti da me posavjetuje šta da radim. :(

Znači, što je najbitnije, obožavam snimati, već duže vrijeme snimam, zapažam detalje kada snimam, imam mirnu, čak i montiram, radim špice, ali nemam fax za to.

I šta sad? Da li je moguće da se negdje zaposlim?

[ bytefx192 @ 20.04.2009. 21:43 ] @
Ja sam eto na nasoj lokalnoj TV video oglas:
TRAZI SE SNIMATELJ.

Tako imas sigurno oglase. Ako kazes da radis spice i to, imas dosta snimljenog materijala, odi u neku lok. tv i ponesi svoj "portfolio" (svoje radove).
Ponesi spice, montaze i snimljeni materijal. Razgovaraj pa pogledaj. Znaci tu se raspitaj. Ne znam tamo sta ima od TV kod vas...


Pozdrav !
[ Novi Student @ 21.04.2009. 06:52 ] @
Ovdje ima OBN, PINK BH, HAYAT, FTV, BHT, ..., ali bih ja radije prvo pokusao tu u Srbiji. Mislim da imate puno bolje TV od naših, a i čuo sam da ovdje skoro svi koji se zaposle ubrzo dobiju otkaz. A sve te TV stanice koje sam nabrojao su u Sarajevu, a ja tamo ne bih ni mrtav živio, ako ne moram.
Zato cu prvo pokusati tu kod vas.

A to sam i mislio, ponijeti sve svoje "radove" i ici od TV do TV.
Valjda nadjem nesto. Ne mora to za pocetak ni biti neka TV. Bitno je samo da radim to sto volim.

:):):)
[ mestar @ 28.04.2009. 15:07 ] @
Pozdrav svima, imam jedno pitanje. Imam kameru Sony HVR-HD1000E i zanima me da li Flycam5000 odgovara i za moju kameru pošto trebam da kupim neki steadicam pa mi se ovaj čini zgodan, a i nije nešto puno skup. Imate li možda neki prijedlog, koji steadicam za pomenutu kameru.

Lijep pozdrav.
[ bytefx192 @ 28.04.2009. 17:43 ] @
Ja mislim da je ok ! Mozes li da mi kazes koja je cena u pitanju >?>? I mene interesuju steadycamovi a imam HVR HD1000
pozZ
[ mestar @ 28.04.2009. 19:44 ] @
Pa cijena je na ebay od 400 pa na više $ + poštarina. U Zagrebu je bez prsluka oko 250€ a sa prslukom duplo skuplji (ne znam da li je PDV od 22% uračunat)
[ pxotographer @ 29.04.2009. 06:49 ] @
Pozzzzzzzzzzzz,
ja imam flycam pro3000 sa prslukom, na prodaju je pa ako bi neko bio zainteresovan moze na PP..
[ Novi Student @ 30.05.2009. 01:24 ] @
Zdravo!

Imam mini DV Sonyjevu kameru i Adobe Premiere CS4 i sad imam jedan mali problem.
Kad prebacujem snimku s kamere, otvorim Adobe i odem na "CAPTURE" i snimka se prebaci, ali ne bude kao i na kameri.
Mada mi svi kazu da to ne primijete, ja primijetim itekako. Znaci, kada kamera miruje ili samo zumira, slika je ok, ali cim je pomjeram lijevo - desno, nesto kao da koci. Mislim ne zastaje, ali pokreti su cudni. Nisu kao na kameri, prirodni.

Može li mi iko pomoci?

Hvala!
[ Blagi @ 04.06.2009. 00:35 ] @
Citat:
Novi Student: Zdravo!

Mada mi svi kazu da to ne primijete, ja primijetim itekako. Znaci, kada kamera miruje ili samo zumira, slika je ok, ali cim je pomjeram lijevo - desno, nesto kao da koci. Mislim ne zastaje, ali pokreti su cudni. Nisu kao na kameri, prirodni.

Može li mi iko pomoci?

Hvala!



Vidi da li ti je podešen Adobe Premiere CS4 da radi capture sa frame rate 25 (pal) , hoće slika malo da štuca kada je frame rate podešen na 24 (film)
[ Novi Student @ 04.06.2009. 09:45 ] @
Jeste. Tako mi je podeseno. :(
Cak i kad prebacim snimku s kamere na DVD Recorder i kad taj VOB file pretvorim u MPEG i otvorim ga u Premieri, trza, ali puno manje. Stvarno ne znam do cega bi moglo da bude.
[ deks007 @ 04.06.2009. 17:17 ] @
Promeni softver . Pozdrav !
[ mestar @ 26.07.2009. 11:23 ] @
malo kasnim ali probaj da ideš na video traci desni klik miša p ana propertis, pa tu negdje imaš opciju "FLICKER" tako nekako (nemam ovdje na ovom kompu instaliran program, pa ne znam točno reći kako se zove), to ukljući i neće biti problema, bar nebi trebalo biti. To ti je bukvalno rečeno kao neki "zatezac trake". Pozdrav
[ tarek @ 20.08.2009. 23:15 ] @
Citat:
Novi Student: Ovdje ima OBN, PINK BH, HAYAT, FTV, BHT, ..., ali bih ja radije prvo pokusao tu u Srbiji. Mislim da imate puno bolje TV od naših, a i čuo sam da ovdje skoro svi koji se zaposle ubrzo dobiju otkaz. A sve te TV stanice koje sam nabrojao su u Sarajevu, a ja tamo ne bih ni mrtav živio, ako ne moram.
Zato cu prvo pokusati tu kod vas.

A to sam i mislio, ponijeti sve svoje "radove" i ici od TV do TV.
Valjda nadjem nesto. Ne mora to za pocetak ni biti neka TV. Bitno je samo da radim to sto volim.

:):):)

prijateljski savet: zaboravi na to, pogotovo u Beogradu. posebno posle jucerasnjih otpustanja na FOXu. trziste je malo, a dobrih i etabliranih snimatelja je vise nego dovoljno.
[ Dzungla1 @ 08.10.2009. 18:05 ] @
E, pa vidis, ja se ne bih slozio s tobom. Sta bi bilo kad bi svako zaboravljao, tj. kad se ne bi trudio da traga za poslom kojim zeli da se bavi?
Svjestan sam da je kriza i da se radnici otpustaju, jer sam nedavno bio i u B92. Studiju B i u RTS-u, ali mislim da ce se to sve uskoro ustabiliti. Ne trazim da budem direktor televizije, vec snimatelj, a i u najgoroj TV snimatelja moze zafaliti.

Ipak hvala na savjetu. :)

P.S.
Ako je tu trziste malo, onda ne znam gdje je veliko. (MISLIM NA REGION)

Pozz!
[ mestar @ 08.11.2009. 16:21 ] @
Da ne otvaram drugu temu, jedno pitanje vezano za kameru. naime radi se o kameri Sony DSR-PD 170 P

+ PORTABLE DTE RECORDERS „FOCUS“ FireStore FS-4
+ Stalak za kameru sa futrolom
+ Dodatani objektiv
+ Torba za kameru
+ Mikrofon sa 10 metara kabla
+ Mikrofon bubica
+ Dodatna rasvjeta (2 svjetla) sa baterijom
+ Punjač baterija, prateči kablovi, priključak na komp...itd
+ Prateća tehnička dokumentacija (upustva za korištenje)
Cijena: 2500,00 €

Moje pitanje je, da li to sve skupa vrijedi tolike pare?

lp
[ jerryrain @ 08.11.2009. 16:25 ] @
ne vredi, precenjeno najmanje za 500eur... u zavisnosti od stanja kamere.
[ pxotographer @ 09.11.2009. 17:58 ] @
Nova ili polovna?
Ako je nova onda je 170-ku tesko naci ispod te cijene,jos plus ta dodatna oprema...nema sanse.
Polovna,precijenjena kao sto je kolega rekao.
[ mestar @ 10.11.2009. 07:39 ] @
Da polovna je, ali nije puno radila, ali bez obzira, odustao sam od kupovine, a jedan od razloga je što je crnobijelo tražilo.

lp
[ pxotographer @ 10.11.2009. 18:34 ] @
Ja imam 150-ku,kupio sam je polovnu,tacnije 8 godina staru,jedino sto stvarno nije mnogo radila.
1000 evra,minus 50 za put do BG-a...Nikad ama bas nikada se nisam pokajao,kamera radi perfektno,slika je perverzija stvarno,sve radim u DVCAM modu,uzeo sam i mini DVCAM kasete.
Ali opet bez obzira,ta tvoja je precijenjena,za taj novac mozes uzeti solidan sony hdv.

Jedino sto nije ok,taman i pitanje za pojedine @kamerase@,mada mozda masim temu ali...
prije 3 sedmice su mi polili pivo po kameri,najvise je nastradao mikrofon,stereo nemam,ch1 je otisao,radim sa mono sada. Otisla je ona flet plocica kad se otvori mikrofon,da li neko mozda zna gdje bi se to moglo naci? Ne znam ni tacan naziv plocice da potrazim,na netu nema sanse da pronadjem...? Molim pomoc ako neko nesto zna o tome,moze i na PP tel pa da zvrcnem.
Hvala unaprijed.
[ tarek @ 17.11.2009. 15:24 ] @
Citat:
mestar:a jedan od razloga je što je crnobijelo tražilo.

lp

??? to sto ima bw viewfinder je jedna od retkih pozitvnih stvari na toj kameri.
[ bytefx192 @ 18.11.2009. 22:37 ] @
:))))) Pa mozda i jesi u pravu ;-). Mada, kad kazu DIGITALNA kamera, obicno je sve u BOJI ;)).......

Auuu.... Pivo... :S Mogao si i gore da prodjes...

- Sony DSR-PD 170 P je super kamera, ima je jedan prijatelj....
Ali, ne bih se ni ja zaletao i uzimao...... Jel to novo ili polovno ?? Kad se nabaca toliko toga "gratis" uvek mi je bilo sumnjivo :).
Za te pare mozes dosta toga dobrog da uznes....


zZ
[ Baksuz @ 05.12.2009. 17:38 ] @
Zna li neko gde moze da sekupi nova, novija Sony kamera DSR 170 u Beogradu ili okolini?
Da li postoji neki "ovlasceni uvoznik" koji ima popust na tehnicku robu.

Unapred hvala.
[ tarek @ 06.12.2009. 12:09 ] @
Imas je ovde: http://www.bmfoto.rs/product_sony-dsr-pd170_1175

[ skeva85 @ 07.12.2010. 22:18 ] @
a da li vi ljudi dajete,kada snimate na minidv i kasetice klijentima?npr ja sam profesionalini kamerman radim u jednoj televiziji ali za moju svadbu sam imao kolegu koji snimao sa sony 170 ali sam platio liku koji snima na VHS 20 e po satu,naravno trazio sam da on samo bude tu a da moj chovek snima zbog profesionalnosti,jer na VHS-u se duze chuva materijal,dok mini dv i od stajanja moze da pochne da digitalizuje...
[ deks007 @ 07.12.2010. 22:31 ] @
Kao i sto fotograf da slike u ful rezoluciji , ali ako se posao dobro pogodi sto da ne . Pozdrav !
[ sluske93 @ 09.12.2010. 01:21 ] @
Zdravo, slucajno videh ovaj forum ceprkao sam malo po njemu vidim da ima dosta iskusnih ljudi pa da ne pravim novu temu rekoh ovde da pitam. Zanimaju me uslovi rada snimatelja u drugim gradovima (prvenstveno bg i novi sad) nekih godinu dana snimam posto imam 17god. nikad nisam izaso iz grada da snimam nesto vise sem intermeca, presova i utakmica u televiziji kojoj radim (ako se uopste moze reci da radim posto mojih godinu dana snimanja je iseckano na previse delova) organizacija je ocajna, neki novinari su... , komunikacije u nekim slucajevima nema a postoje i slucajevi gde pojedinci rade sve sem svog posla, itd................. , a cuo sam i da su makar ovde sve televizije iste. Jesam zahvalan sto uopste imam posao ali rekoh da pitam jel je negde malo bolje?
[ bytefx192 @ 09.12.2010. 11:10 ] @
Jeste :)))
[ Aleksandar_A @ 22.12.2010. 12:26 ] @
Jao Djoleeee, koliko iscrpan odgovor si dao. :)))))
[ bytefx192 @ 24.12.2010. 17:54 ] @
Pa dobro, manje vise.... Al sam reko coveku da JESTE, e sad zakljucice da ima bolje od toga sto je on naveo :)))!
Ti kazi nesto bolje :P
[ ERDBOB @ 17.03.2011. 00:43 ] @
Poštovanje drage kolege,

Miroslav Radosavljevic - ERDBOB je moje ime

pre nekih deset godina počeo sam da se igram sa digitalnim kamericama da bi ta igra prerasla u hobi a hobi u profesiju.

Ne kažem za sebe da sam profesionalac jer po meni je profesionalac čovek koji je za to išao u školu i radi na televiziji recimo.

Ja sam malo bolje informisani amater koji ono što radi radi iz ljubavi i od srca. Inače koristim SONY HXR NX5 i jako sam zadovoljan sa njom.

Evo pogledajte par mojih radova ukoliko vam se dopadnu i slobodno mi se javite ako mogu nesto da pomognem

http://www.youtube.com/watch?v...ks&feature=player_embedded

http://www.youtube.com/watch?v...9E&feature=player_embedded

http://www.youtube.com/watch?v=NHgP6jSPZ_E

http://www.youtube.com/watch?v=IwajVWuqT_w

http://www.youtube.com/watch?v=fgP9n6PBeNA

http://www.youtube.com/watch?v=PSebZVeMjOo&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=CuqHr8XNq7M

Pozdrav
[ bytefx192 @ 17.03.2011. 17:31 ] @
Poz i dobrodosao!

- Pogledao sam po malo od svakog rada... Najvise od svega mi smetaju ti zoomovi, te in te out.... Takodje, mislim da imas duge kadrove na pojedinim mestima, ali oke to je sad..... :).
Ne znam cemu ove crno bele scene pri pozdravljanju gostiju??

- Pohvale za trud! ;)

Profesionalac.... Pa profesionalac u svom poslu je onaj koji zaradjuje od njega, dok je amater onaj koji se bavi s ljubavlju :), sto naravno ni ja toliko ne prihvatam tu "definiciju".
Za mene je profesionalac svako ko dobro radi svoj posao, daleko od toga da mora da ima zavrsenu skolu za to (posto ih retko i ima....). Pa tesko da na ovim nasim televizijama imamo mnogo profesionalaca, svaka cast pojedincima....
Dovoljno je pustiti neku emisiju na pink (to je televizija jelte) i sve nam je jasno :).
Stoga, ti si profesionalac, naravno ako ne radis tezge za dzabe :D
Raspisao sam se :)


Pozdrav!