[ Igor Bozovic @ 19.08.2007. 13:56 ] @
Nameravam da počnem s upotrebom poslovnog programa u firmi. Radimo uvoz, veleprodaju i servis (usluge). Nemamo vlastito knjigovodstvo već nam treba software za fakturisanje, praćenje narudžbina kupaca, stanja na lageru, dugovanja, e-banking, vođenje PDV evidencije i sl.

Zapao mi je za oko DataLab-ov PANTHEON LT mada nisam siguran da se ta verzija prodaje kod nas. U prilog ide mogućnost upgrade-a na jače verzije ako krenemo ozbiljnije kao i mogućnost kooperacije s nekom knjigovodstvenom agencijom koja koristi njihov software. Za sada bi jednokorisnički LT verovatno završavao posao.

S druge strane, odgovara i opis programa Logik FirmA (firma Logik iz Niša). Nekako mi se čini da je njihov osnovni modul baš to što nam treba ali moraću da ih kontaktiram da li rade u Beogradu.

Bio sam na prezentaciji u Privrednom savetniku ali mi njihova ponuda nije sretno rešenje.

Ima li neko iskustva s gore navedenim ili koristi neki drugi program za slične poslove?

Ako se neko bavi ovim poslom i ima konkretnu ponudu može mi poslati na mail.

Unapred hvala!
[ totovic @ 19.08.2007. 18:46 ] @
Mislim da je za tebe idealno resenje NAV Expres. To je paket MS Dynamics NAV (Navision) namenjen small business korisnicima. Ima sve to sto si nabrojao, a cena mu je povoljna. Implementacija se vrsi izuzetno brzo. Ukoliko posao naraste, mozes preci i na napredniji paket i to samo doplacujuci razliku u ceni.
Pogledaj na http://www.microsoft.com/scg/b...utions/navexpress/default.mspx
[ broker @ 19.08.2007. 20:37 ] @
Pogledaj program infosys (www.infosys.co.yu). TO je jedan od tri knjigovodstvena programa sa najvecim brojem korisnika u nasoj zemlji, a prodaje se i u inostranstvu.
[ Igor Bozovic @ 21.08.2007. 20:08 ] @
Hvala za preporuke. Moram priznati da sam na mail dobio par interesantnih. Još ću i tender da raspišem

Mislim da nisam u ligi korisnika NAV Express ali vreme će pokazati.

Može li mi ko šta reći za WINGS? Reference su im sjajne a i lokacijski su mi blizu
[ totovic @ 21.08.2007. 20:41 ] @
Ne znam koliko si planirao da investiraš, ali NAV express ne košta kao klasičan Navision, već mu je cena od oko 3000 eura.
[ Igor Bozovic @ 22.08.2007. 01:16 ] @
Da cena je ta...manje-više. Danas sam i razgovarao s čovekom koji radi taj posao (implementaciju) i koji je bio vrlo ljubazan i opširan s informacijama. Problem je u tome što je sam paket suviše ˝predefinisan˝ pre svega u smislu unapred određenog broja sati za ceo proces ˝puštanja u rad˝. Nakon dužeg razgovora i on je sam zaključio da je za naše zahteve verovatno dovoljno i 50% predefinisanog vremena. Ako je već sistem ˝pre-paid˝ onda bi možda bilo OK se ti sati ˝razvuku˝ na neki duži vremenski period. Nažalost to nije slučaj. S druge strane održavanje je podjednako skupo. Na kraju da kažem i da je servis u NAV Express izbačen. Da budem iskren, već više od godinu dana imam Navision Attain demo. Nije mi to nepoznato ali finansijski je nedostižno...pa i ova Express verzija. Šta reći, demo koji imam je super ali je ipak za ˝odabrane˝. Zato sam taj paket i u startu eliminisao. Budžet mi je kao u reklami za Daciu: preseku Passat na pola. Zato rešenje moram naći u ˝domaćoj kuhinji˝. Vidim da je ponuda velika a naši zahtevi nisu visoki. S obzirom da bi se instalacija radila na jednom računaru, za jednog korisnika i bez puno početnih unosa, tragam za znatno povoljnijem rešenju nego što je NAV Express. U svakom slučaju hvala na savetu.

[ svujnovic @ 22.08.2007. 08:43 ] @
Kada je reč o IIS ja bih uvek preporučio PERFTECH.Largo, posebno kada se radi o proizvodnim firmama.
Ipak, kada je reč o instalaciji na jednom računaru mislim da je ERP suviše skupo i nepraktično rešenje
(verovatno postoje ljudi koji su probali da tenkom ubiju stonogu ali...)

Što se tiče WINGS-a, mislim da je to korektan program. Pisan je u CLIPPER-u (ili nekom od derivata), ali sasvim lepo radi posao kada se radi o manjem broju računara. Podržava izvoz izveštaja u DOC, XLS i PDF, postoji mogućnost migracije podataka sa prethodnog sistema, konsultanti su OK, cena paketa je OK.

Pozdrav
[ brainbuger @ 24.08.2007. 09:29 ] @
Citat:
Igor Bozovic: Može li mi ko šta reći za WINGS? Reference su im sjajne a i lokacijski su mi blizu :)

Od mnogih sam cuo pohvale za ovaj program. Ali ono sto ti mogu sigurno reci jeste da znam cetiri firme u Bg koje ga koriste. Troje od njih imaju poprilicno komplikovan proces poslovanja, veoma veliki obim faktura dnevno, dosta komercijalista, specificne procese proizvodnje, razne analize itd itd. Ono sto sam od svih njih cuo to je da su prezadovoljni programom. Licno sam se uverio zasto ga toliko svi korisnici hvale kada sam probao da radim u njemu. Program je veoma jasno i jednostavno koncipiran tako da se casovi obuke (samim tim i vreme i troskovi uvodjenja) svode na krajnji minimum. Dobar knjigovodja ce se cak sam snaci u njemu jer su sve stvari odradjene veoma logicno. Cena programa je takodje veoma prikladna jer kad pogledas samo troskove odrzavanja, sve ce ti biti jasno, sa druge strane program pokriva toliko oblasti i kroz godine su ga tako dobro 'ispeglali' i prilagodili nasoj domacoj kuhinji (kako ti kazes :) da ces imati jako malo (ako uopste i bude) zahteva koje bi morali da razviju samo zbog tebe. Pogledaj malo sta nude i baci pogled na broj referenci http://www.wings.co.yu/?mod=promo&section=wings_korisnici

Da ne bude zabune, zaista ne radim za njih niti imam ikakve veze sa njima, vec samo prenosim ono sto sam video.
Takodje znaj da Wings ne radi na modernim i robustnim bazama tipa MS SQL, Oracle itd. Ali po ovome sto ti kazes (da bi se radilo sa samo par racunara u mrezi) mislim da to nece biti nikakav problem.

Sto se tice ostalih preporuka iz domace kuhinje, pogledaj i ovu temu.


[ spartak @ 03.10.2007. 07:36 ] @
Tek juce sam detaljnije pregledao sajt, ali ono sto sigurno zavredjuje paznju za srednja (i mala) preduzeca je OpenBravo (www.openbravo.com)
[ dekster2 @ 03.10.2007. 07:41 ] @
Niko ne pominje Bluesoft,mislim da je 100 €.
[ radenko @ 03.10.2007. 09:55 ] @
Ja ti najtoplije preporucujem Wings-ov App.
Imao sam prilike da ucestvujem u uvodjenju istog u jednoj od prethodnih firmi. Bio sam izuzetno skeptican u startu jer sam video jako puno lose napisanih programa sa slicnom svrhom, ali na moje veliko iznenadjenje mogu ti reci da sam bio jako impresioniran funkcionalnoscu programa. Uvek bih izabrao App pre bilo kog drugog domaceg ERP-a. Sto se tice stranih ERP-ova, imao sam prilike da radim malo u SAP-u i malo vise u J.D.Edwards-u i ne mislim da su toliko bolji koliko su skuplji u odnosu na Wingsov App...
AB Soft, Bluesoft i PANTHEON ti preporucujem da zaboravis, nisam imao iskustva sa istima ali sam cuo previse kritika na njihov racun...
...
Evo sad sam nasao link za Bluesoft i na ovom forumu http://www.elitesecurity.org/t229839-BlueSoft-program
[ totovic @ 03.10.2007. 10:52 ] @
Citat:
radenko:Sto se tice stranih ERP-ova, imao sam prilike da radim malo u SAP-u i malo vise u J.D.Edwards-u i ne mislim da su toliko bolji koliko su skuplji u odnosu na Wingsov App...


Da li se ti to šališ ili si ozbiljan.
Mislim da je Wings OK, ali za ovaj komentar stvarno ne znam šta da kažem.
[ radenko @ 03.10.2007. 11:22 ] @
Mozda sam MALO preterao u generalizaciji... Da probam preciznije da iznesem svoje stavove:
1. Wings App je najbolje domace resenje jednog malog ERP-a koje sam imao prilike da vidim, a video sam ih nekoliko, za one koje nisam video cuo sam komentare ljudi koji su ih koristili - implementirali u svojstvu konsultanata.
2. Na osnovu iskustva iz dve velike domace proizvodne kompanije koje su u stranom vlasnistvu a koje su presle put od sopstveno razvijanih access ili fox baza do velikih ERP resenja SAP i JDE, pri cemu su se investicije merile u milionima $, slazem se da postoji veliki dobitak u odnosu na prethodna (sopstveno razvijana) resenja ali da li taj dobitak opravdava tolike troskove? Negde sam procitao da implementacija ERP-a svetskog glasa dize vrednost kompanije za 10% pa pretpostavljam da je to jedan od razloga za takvu odluku (ako ne i glavni). U tom slucaju opravdanje je marketinske priorode - oblast koju ne poznajem. Ovde pokusavam da objasnim sta korisnik funkcionalno dobija za ulozeni novac i verujem da taj odnos ide u prilog Wings App softveru.
Ako neko ima konkretne argumente protivne ovome sto sam iznad naveo neka ih slobodno izlozi, ja se ogranicavam da su moji stavovi doneti na osnovu mog iskustva koje nije malo sto naravno ne znaci da sam nepogresiv, samo bih voleo da mi se za protiv argumente iznesu cinjenice a ne dogme.
[ totovic @ 03.10.2007. 11:54 ] @
Citat:
radenko: Wings App je najbolje domace resenje jednog malog ERP-a...

Wings App je dobro rešenje, ali nije ERP. Ne postoji mali ili veliki ERP, ili jeste ili nije.
Citat:
radenko: ...ali da li taj dobitak opravdava tolike troskove? Negde sam procitao da implementacija ERP-a svetskog glasa dize vrednost kompanije za 10% pa pretpostavljam da je to jedan od razloga za takvu odluku (ako ne i glavni)...

Prvo, to nisu troškovi već investicija. Ne može da se meri očima korisnika jer ERP rešenje nisu napravljena da olakšaju život korisnicima, već menadžerima. Drugo, verovatno diže cenu firmama, ali iz tog razloga ga uvode samo firme koje treba da se privatizuju, ostali ga uvode kako bi popravili svoje poslovanje.
[ radenko @ 03.10.2007. 12:11 ] @
Gotovo da smo se 100% slozili na kraju...
Samo moram da primetim da je stopa amortizacije za IS 20% (u ovo nisam siguran ako gresim onda neka me neko ispravi) i knjigovodstveno govoreci 1/5 vrednosti ERP-a godisnje zaista ode na trosak i pogadja bilans uspeha. Za cifru od 1.000.000$ to je trosak od 250.000$ godisnje, mada to vecina posetilaca foruma moze i sama da izracuna...
Da sam manager (ko sto nisam) jedne veeeeelike kompanije koja se prostire na vise od 100 lokacija sirom planete Zemlje, dvoumio bih se izmedju multimil$ ERP resenja.
Da sam manager/vlasnik (ko sto opet nisam) jedne kompanije kojoj je home region trzistu Srbije i "izvozi" u bivse republike SFRJ: Crnu Goru, Bosnu, Makedoniju nisam siguran da li bi mi olaksanje posla vredelo tol'kih investicija/troska, znaci isao bih na jeftinije resenje i tu bih se dvoumio izmedju domacih programa, slovenackih, navision-something... odluchio bih se za domace resenje, iz razoga sto nista ne gubim a pomazem domacu industriju proizvodnje softvera...
[ totovic @ 03.10.2007. 12:38 ] @
20% od 1.000.000 je 200.000, a ne 250.000; mada to nije bitno, jer stopu amortizacije određuje firma samostalno (po MRS). Dalje, ovde ne govorimo o knjigovodstvenoj vrednosti, već o upotrebnoj.
Patriotizam je dobar, ako ti se ne odražava na džep. Šta će se dogoditi ako investiraš 10 puta manje u domaće rešenje, a vlasnik odluči da zatvori firmu. Kod svetskih ERP rešenja, ukoliko jedan partner zatvori firmu, uvek možeš izabrati drugog. Ne verujem da će SAP, MS ili Oracle zatvoriti firmu ili prestati sa razvojem i održavanjem...
[ radenko @ 03.10.2007. 13:08 ] @
Citat:
totovic: 20% od 1.000.000 je 200.000, a ne 250.000;

AUUHHHHHHH!..... :(
Btw, sad smo se slozili 100% :)
[ totovic @ 03.10.2007. 13:10 ] @
Drago mi je ako je tako.
[ Igor Bozovic @ 04.10.2007. 12:45 ] @
Citat:
radenko: Ja ti najtoplije preporucujem Wings-ov App.
Imao sam prilike da ucestvujem u uvodjenju istog u jednoj od prethodnih firmi. Bio sam izuzetno skeptican u startu jer sam video jako puno lose napisanih programa sa slicnom svrhom, ali na moje veliko iznenadjenje mogu ti reci da sam bio jako impresioniran funkcionalnoscu programa. Uvek bih izabrao App pre bilo kog drugog domaceg ERP-a. Sto se tice stranih ERP-ova, imao sam prilike da radim malo u SAP-u i malo vise u J.D.Edwards-u i ne mislim da su toliko bolji koliko su skuplji u odnosu na Wingsov App...
AB Soft, Bluesoft i PANTHEON ti preporucujem da zaboravis, nisam imao iskustva sa istima ali sam cuo previse kritika na njihov racun...
...
Evo sad sam nasao link za Bluesoft i na ovom forumu http://www.elitesecurity.org/t229839-BlueSoft-program


Hvala. Najverovatnije će tako i biti. Čekam da izbace verziju za Windows. Navodno je testiranje u toku. Gledam da izbegnem kasnije ˝migracije˝. Nisam siguran u navodnu lakoću i ˝bezbolnost˝ istih.

Inače već par meseci skupljam informacije. Moram da kažem da mi se jedna stvar ne sviđa kod velikog broja firmi koje se bave ovim poslom a to je kritika konkurencije tipa ˝radio sam s njima i/ili za njih i znam da su loši - sada radim za ove druge i oni su naj, naj...˝. Kod nas je u firmi pravilo ˝o konkurenciji sve najbolje˝ a tu smo da iznesemo naše prednosti u odnosu na druge. Većina ˝implementatora˝ nije umela da mi opravda velike razlike u ceni između pojedinih rešenja.

Bilo bi lepo kada bi ˝male˝firme kod nas imale te $$$ ili €€€ budžete samo za ERP...a gde su plate? U referencama Wings-a sam našao puno ozbiljnih domaćih firmi a da ne kažem da znam i puno onih koji imaju višemilionski €€€ godišnji obrt koristeći ˝Plajvaz˝ ERP.

Dakle, šta se u mom slučaju pokazalo kao problem: kada sam malo ˝pritegao˝ implementatora stranog rešenja došao je i sam do zaključka da u našem slučaju nije potrebno 120 sati za implementaciju (koliko je predviđeno paketom a prepoznaće se firma koja to nudi). Za male firme, koje nemaju sopstveno knjigovodstvo, mnogo je isplativije ponuditi ¨ogoljen˝ paket tj. program i cenu po satu implementacije. Čak sam i predlog dao da se bar tih 120 sati ˝razvuče˝ ne neki duži period kao neki pre-paid konsultantski kredit ili šta već... Mislim da će dotični dati u budućnosti neku fleksibilniju ponudu za mala preduzeća jer biti ˝mali ˝ ovde i na zapadu nije isto.

Do tada s nestrpljenjem očekujem novi App za Windozu i pozdravljam i podržavam domaću softversku scenu. Mislim da imaju više osećaja za našu realnost i potrebe.

Još jednom hvala na preporukama.
[ dsmr @ 04.10.2007. 13:36 ] @
Ovo je klasicno razmisljanje onoga ko zna da ceni novac koji ulaze. Igra termina (IS, knjigovodstveni program, erp) za nekoga ko daje novac je mlacenje prazne slame, to je za strucnu javnost. On zna sta hoce da dobije i pita se za koliko novca ili u malo goroj varijanti ima toliko i toliko novca i sta za to moze da dobije. Bilo bi dobro da na kraju objavite rezultate Vaseg "tendera" za koga ste se odlucili i zasto. Jos samo par javnih saveta (ne kazem da ih niste svesni): pogledati referentnu listu (listu referenci), pronaci srodnu firmu i pitati za njhova iskustva, proveriti prilagodljivost programa vasim eventualnim specificnostima, proveriti istorijat firme i njen bonitet, pitati za ugovore o odrzavanju i detaljno ih procitati,traziti prezentaciju i proveriti na licu mesta, pitati za cenu programa,uvodjenja i odrzavanja. A kako ja radim u preduzecu koje je preporucio broker ja bih bio i zadovoljan ako se ne odlucite za to resenje da mi kazete zasto.
[ totovic @ 04.10.2007. 13:49 ] @
Citat:
dsmr: Ovo je klasicno razmisljanje onoga ko zna da ceni novac koji ulaze. Igra termina (IS, knjigovodstveni program, erp) za nekoga ko daje novac je mlacenje prazne slame, to je za strucnu javnost...

Ceo problem je u tome šta je pomenutoj firmi potrebno. Ukoliko joj je potreban ERP, ovo nije dobro razmišljanje, a ukoliko joj je dovoljan jednostavniji poslovni softver onda se i ja poptuno slažem sa konstatacijom.
E sad, ovaj komentar u vezi igre termina je u najmanju ruku smešan. To nije igra termina i nije mlaćenje prazne slame ili ti nemaš pojma o čemu pričaš. Ne znam šta smtraš pod stručnom javnošću, ali ovo nije neko akademsko pitanje o kome se daje mišljenje. Definicije tih pojmova ne treba mi da izmišljamo, odavno su poznate u svetu. Ukoliko neko ne zna šta one znače, ne bi trebalo ni da ih komentariše. "Stručna javnost" koja o tome razmišlja su menadžeri firmi koje žele da urede svoje poslovanje.
Druga je stvar ako firma od 1-2 zaposlenog želi da ima ERP po ceni lokalnog softvera. Treba jasno reći da to nije moguće. Ni sa aspekta cene, ni sa aspekta broja ljudi.
Po pitanju dužine implementacije, 120 dana nije dugo, već je "IZUZETNO" kratko, ozbiljne implementacije ERP-a se rade od 3 meseca do 2 godine. Ako nekom nisu potrebni svi moduli, jasno je da mu ERP ni ne treba.
[ Igor Bozovic @ 04.10.2007. 15:22 ] @
Citat:
totovic: ozbiljne implementacije ERP-a se rade od 3 meseca do 2 godine. Ako nekom nisu potrebni svi moduli, jasno je da mu ERP ni ne treba.


Ja nisam ni trazio ˝ozbiljan˝ ERP a samim tim ni ˝ozbiljnu˝ implementaciju. I sama tema je IS za mala preduzeća. Verovatno nisam bio jasan a dobio sam predlog programa koji zahteva po default-u 120 sati implementacije sa ˝tvrdom˝cenom. Ako su dotičnoj firmi ciljna grupa mala preduzeća u Srbiji, mišljenja sam da su mogli jedan drugi program da lokalizuju ali OK, neka druga tema. Onda nema potrebe za marketingom ˝prilagođen malim preduzećima˝.

Evo jednog pitanja: kako mala preduzeća uspevaju da prežive tržišnu utakmicu u SAD-u s ponudom tipa Accounting Express 2007 dostupnog u paketu Office Small Business 2007 suite? (banalan primer ali kao što naziv kaže: Small Business suite). U Evropi nije dostupan dotični ali ima drugih pa čak i OpenSource rešenja.

Mnogima od nas treba upravo program koji će pratiti narudžbine kupaca, štampati fakture, omogućiti uvid u stanje na lageru, dugovanja i potraživanja... Male firme ni na zapadu nemaju knjigovođe u stalnom radnom odnosu već koriste agencije. S druge strane, kod nas firme do 10 zaposlenih prave promet i po više stotina miliona dinara. Možda su male po pitanju ljudstva ali promet nije loš. Takve firme traže načina da uvedu malo reda u svoju papirologiju i da olakšaju rad. Oni prave promet i bez ERP-a pa im zvučna imena nisu potrebna. Znam iz bliskog okruženja da bi ti ljudi pre uložili taj novac u letovanje nego u ERP.

Na kraju ću konstatovati da sve što nosi ERP u imenu ili opisu nije za domaće malo preduzeće...zar ne?

Opet, bogu hvala pa imamo dosta pametnih ljudi da ponude kvalitetno (i što je jako bitno - fleksibilno) domaće rešenje. Izvinjavam se na izrazu ali po viđenom bih rekao da će ˝strani agresori˝ morati više da se potrude ako misle da im uzmu parče kolača. Samo šala, nikoga ne bih da uvredim... svaka čast svima, svaka roba ima svog kupca ali opet kažem: u odnosu dobijeno za uloženo i u mom slučaju, prednost imaju domaće firme. Bile one ERP ili ne - odrađuju posao!
[ totovic @ 04.10.2007. 15:55 ] @
Citat:
Igor Bozovic: Evo jednog pitanja: kako mala preduzeća uspevaju da prežive tržišnu utakmicu u SAD-u s ponudom tipa Accounting Express 2007 dostupnog u paketu Office Small Business 2007 suite?

Slažem se sa tobom da bi bilo fino da je pomenuti lokalizovan za naše tržište, ali za sada nije. Verovatno će biti u nekom narednom periodu.
Citat:
Igor Bozovic: ...U Evropi nije dostupan dotični ali ima drugih pa čak i OpenSource rešenja...

Slažem se za OpenSource rešenja, ali ni ona nisu lokalizovana. Inače imamo iskustva sa TinyERP-om (sasvim solidno rešenje), ali je potrebno poprilično vremena i truda da bi se lokalizovao, a sa neizvesnim tržištem.
Citat:
Igor Bozovic: ...Male firme ni na zapadu nemaju knjigovođe u stalnom radnom odnosu već koriste agencije...

Imam iskustva sa više ERP implementacija u firmama kojim knjigovodstvo vode agencije. U takvim firmama se finansije vode kontrolno, ili i agencija koristi isti ERP sistem (ili kod sebe lokalno ili RDC pristupom).
Citat:
Igor Bozovic: ...Znam iz bliskog okruženja da bi ti ljudi pre uložili taj novac u letovanje nego u ERP...

To je već njihov problem. Na letovanje je lepo otići, ali tu se novac troši. Kupovinom ERP-a, novac se ne troši, već pametno ulaže i sigurno će se višestruko isplatiti u periodu od npr.5 godina. Srećom ja znam ljude koji bi ipak pre uložili novac u ERP nego kupili nov auto i sl.
Citat:
Igor Bozovic: Na kraju ću konstatovati da sve što nosi ERP u imenu ili opisu nije za domaće malo preduzeće...zar ne?

Relativno je pitanje šta je to malo preduzeće.
Citat:
Igor Bozovic: ...da će ˝strani agresori˝ :) morati više da se potrude ako misle da im uzmu parče kolača...

Očito je da strane firme i ne računaju na to parče kolača. E sad, da li je to u redu, to je za diskusiju. Na taj način bi dobili veliki broj jeftinih instalacija za koje je potreban veliki broj ljudi koji bi ih opsluživali, a pitanje je koliko se to isplati. One ipak računaju na što veći broj instalacija u firmama koje žele kvalitetno rešenje i mogu da sebi da priušte.

Ovo poslednje je samo moja pretpostavka (ne želim ni da branim, ni da napadam taj način razmišljanja), jer smatram da imaju veliki broj ljudi koji ispituju sva tržišta i dobro procenjuju šta je za njih isplativo. Na kraju, ovde je ipak samo "kapital" u igri.
[ Igor Bozovic @ 04.10.2007. 16:57 ] @
Da, vezano za gore napisano i uz mali osvrt na moje ˝agresore˝: dotični su upravo to ponudili softver+agenciju. E sad, tu se javio problem tipa ˝koristim ono što mi je knjigovođa preporučio˝ pa se ispostavilo da baš ta korelacija sa agencijom ne funkcioniše u praksi kao na papiru.

Elem, to je upravo ono što potencijalnog kupca zanima a u ovom slučaju mene. S obzirom da smo živeli onako kako jesmo a da ni danas nije zlatno, puno je onih koje zanima isplativost projekta na kraće staze (uklj. i mene). Odličan je predlog tipa kontrolnog ili RDC knjigovodstva:

Imam prijatelje u Pragu koji imaju knjigovodstvenu agenciju. Kao uslugu svojim klijentima nude BESPLATNU instalaciju softvera. Znači, softver je tvoj sve dok koristiš naše usluge. Imaju svog programera koji ti sve podesi, izvrši obuku itd. Daleko ispred nas... Inače, kao što rekoh, vlasnici su naši ljudi kao i programer a u Prag su otišli 90-ih. Eto kako dobra ideja donosi uspeh. Posla imaju više nego što mogu da podnesu jer kupac ne oseti cenu softvera tj. implementacija nije šok terapija. Mnogo prirodniji i smireniji način poslovanja. Kod nas mi sve deluje kao kupovina egzotičnog sportskog automobila. Vrhunska performansa, visoka cena ali za delove i servis se moraš sam snaći (mislim npr. na RDC knjigovodstvo).

Dati primer kontrolnog ili RDC knjigovodstva pije vodu ali samo kao prilog ponude tj. dati konkretan primer (u lokalu tj kod nas). Ponuditi tu opciju klijentu ili ga spojiti sa agencijom koja ga može dalje pratiti s uslugama. U suprotnom je sve samo lepa zamisao. Možda grešim? Ima li toga u ponudi?

Da rekapituliram, sam pomen RDC-a bi u očima mog knjigovođe izazvao BSOD. Možda bi reset pomogao ali žena je starija, gde smem da se zezam s takvim stvarima. Opet, ako nudi neko tu opciju...al da radi
[ Igor Bozovic @ 04.10.2007. 17:21 ] @
Citat:
dsmr: Ovo je klasicno razmisljanje onoga ko zna da ceni novac koji ulaze. Igra termina (IS, knjigovodstveni program, erp) za nekoga ko daje novac je mlacenje prazne slame, to je za strucnu javnost. On zna sta hoce da dobije i pita se za koliko novca ili u malo goroj varijanti ima toliko i toliko novca i sta za to moze da dobije. Bilo bi dobro da na kraju objavite rezultate Vaseg "tendera" za koga ste se odlucili i zasto. Jos samo par javnih saveta (ne kazem da ih niste svesni): pogledati referentnu listu (listu referenci), pronaci srodnu firmu i pitati za njhova iskustva, proveriti prilagodljivost programa vasim eventualnim specificnostima, proveriti istorijat firme i njen bonitet, pitati za ugovore o odrzavanju i detaljno ih procitati,traziti prezentaciju i proveriti na licu mesta, pitati za cenu programa,uvodjenja i odrzavanja. A kako ja radim u preduzecu koje je preporucio broker ja bih bio i zadovoljan ako se ne odlucite za to resenje da mi kazete zasto.


Hoću, napisaću za koje smo se rešenje odlučili. Neće to biti pre početka 2008-e. Još uvek smo u ˝grubim radovima˝. ERP implementator ulazi posle molera.

Hvala na savetima. Našao sam neke ˝srodne˝ firme pa ćemo videti. Još uvek je sve otvoreno.
[ dsmr @ 05.10.2007. 08:35 ] @
Veoma dobra razmena misljenja zna da se upropasti sujetom ljudi koji temu odvuku na deciju raspravu ko ima lepsi kliker, tako da nepristojniost tipa "nemas pojma" u mom slicaju nemaju upotrebnu vrednost (samo mi govore o onome ko ih upotrebljava) i u buduce ih necu komentarisati . Mislenje ljudi koji prave i jedna i druga resenja su objektivnija od onog mislenja koji prodaje samo jedno i od toga ziva, a mozda mu je i to posao (na sve strane trubiti ERP) . Samo da podestim, dobar deo novca (cesto veci) u Srbiji od prodaje glavnih ERP resenja ne uzimaju srpske firme vec neko sa strane koji je vec napravio dobar projekat (nema sumnje da ja kao srpski projektant smem napadati korporativna preduzeca sa gomilom mozgova), ali taj neko ima dobar i jak markentiski nastup i napada na sve strane i gde treba i gde ne treba. On prvo napravi svoje "keceljice" na domacem trzistu koji ce svesno ili nesvesno pricati u njegovu korist ali mu promaknu po koji implementatori koji ne znaju da objasne razliku. Ovo nije nikakav lokal patriotizam (protiv koga nemam nista, dapace) vec uzvik "dole globalizacija". Elem, korisnik je uvek u pravu, pa cak i kada zeli da ide na letovanje. Hoce li njemu propasti firma ili ne njegova je odgovoranost pogotovu ako ju je sam i napravio. Sasvim je legitimna zelja coveka da bude skroman i uziva u tome nego da se " 'vata u vrzino kolo". Tesko bi mi palo da ja moram da ubedjujem korisnika da kupi nesto ciji termin ne poznaje.On je menadzer (vrhunski - berem u svojoj firmi) i pomislio bi kako mlatim praznu slamu. On ima iskustva u vodjenu svoje firme i mene pita imas li to i to (ako nemas koliko ti treba vremena i meni novaca da ga napravis), pita svoje saradnike jel to to. E sad, profil nasih menadzera je jos nekonvencijlan (pitanje je odakle oni na takvom polozaju, imaju li odgovarajucu skolu i obuku), kod nas je jos uvek prvobitna akumulacija kapitala i proci ce jos najmanje par godina da se na takvim mestima nadje osoba sa kojom se moze 'strucno razgovarati' (ne mora da bude akademik da bi bio strucna javnost za ERP ). Naravno da ima znatan broj firmi koji se ne uklapaju u ovaj profil. U ovom trenutku, ono sto je najbolje kada menadzer zavrsi sa pitanjima upoznati ga sa prednostima resenja koje nudis (imas nesto sto konkurencija nema ili si jevtiniji za slicno). Firme koje imaju veliki broj instalacija veoma uspesno tudje zahteve implementiraju u svoje resenje i tako je dovoljno da medju 1000 korisnika imas jednog pametnog menadzera koji ce preko "svojih" opcija u programu edukovati sve ostale. Ovo je jedan mali doprinos u borbi protiv nase klaustrofobije i provcijalnosti (pogotovo izrazene u Beogradu) koja nas je navukla na misljenje da je tamo negde sve super a ovde nista nevalja.

[Ovu poruku je menjao dsmr dana 05.10.2007. u 09:46 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao dsmr dana 05.10.2007. u 09:55 GMT+1]
[ dsmr @ 05.10.2007. 08:52 ] @
Jednu jako bitnu stvar sa zaboravio (Igor me je podsetio) da preporucim kod provere konkurentosti, a to je kadar sa kojim raspolazete i njihova prilagodljivost novim resenjima. Mnogo je bitno kada su ljudi zadovoljni i kada znaju da vodite racuna o njihovim potebama.
[ Igor Bozovic @ 05.10.2007. 11:28 ] @
Ako me iko smatra za glupog menadzera bice mi velika cast. Onaj ko takvom proda svoju ˝pamet˝ moze sebe smatrati uspesnim. Mislim da je prednost dobrog IS-a ili zovimo ga ERP upravo jednostavnost upotrebe, stabilnost i sl.

Mali osvrt na komentar da ˝velike˝ firme ne žele veliki broj jeftinih instalacija koje bi opsluživali:
1. Ako je tako, zašto su ciljna grupa mala preduzeća? U mom poslu je problem isti. Mali imaju iste probleme kao i veliki. Isti servis im je potreban ali nisu spremni puno da plate. Ako su mali ciljna grupa onda profit leži u masovnosti. Bilo bi jako glupo da ja kažem da jedna privatna klinika ima jeftin (u prevodu loš) pristup radu ako ne uloži u opremu kao Klinički centar.
2. Ako ne žele masovnost, čemu angažovanje tolikog broja ˝keceljica˝? Upravo ti partneri nude jabuke i banane pa šta ide ide. Čak im se nudi da upotpune svoju ponudu. Zainteresovan partner kaže: zašto da ne? Ti partneri jurcaju da opsluže svoje ˝jeftine˝ instalacije a ako se neko upeca na VIP ponudu, super. To je sistem: držim pekaru, kafić i menjačnicu pa nešto od toga će ići. Jel to profesionalnost?

Izgubio sam dosta vremena s pompezno reklamiranim rešenjima. Implementatori nisu u stanju da naglase prednosti svog rešenja. Pošto sam mašinac, napraviću vam ovakvo poređenje. Stavite se u kožu kupca. Ulazite u prodavnicu u kojoj vam prodavac nudi skupu veš mašinu. Prodavac nije u stanju da vam prikaže prednosti u odnosu na druge. Na kraju sami rezonujete pa pitate: sigurno neće da se kvari ako toliko košta? Naravno da neće ako je redovno održavate. A koliko staje redovno održavanje? ... 4-5x više nego kod drugih - ˝jeftinih˝!... Pa zar je jedini adut visoka cena?!

Nemojte s pričom ovo je jeftino, ovo nije pa je zato bolje. Treba malo i te partnere edukovati. Kada sam pričao s njima, pokazalo se da su po pitanju broja instalacija potpuno ˝digitalizovani˝: sve nule i jedinice. Da ne kažem da su i kod te jedinice uvideli potrebu za SP1. Katastrofa? Ali su svi složni u oceni da se uklapa u poznato radno okruženje i da je podržan full aero UI pa čak i flip 3d. Šta reći, bez flip 3d-a ćemo propasti, definitivno.

Naglašavam da sam veliku ozbiljnost video u domaćim rešenjima i hvala svima na ponudama. Ostale su još neke prezentacije za kasnije jer sam sad u gužvi. Zamolio bih da ne pravimo komentare kao u osnovnoj školi po pitanju ko nosi jeftine patike. Ako postanemo društvo koje će upirate prstom u one koji koriste ˝jeftin˝ ERP ili kako se već zove, onda nek' ide sve u...
[ dsmr @ 05.10.2007. 12:26 ] @
U konteksti price o patikama , a i vidim da je se nasoa odgovor na pitanje otisao bih off topic. Korisnik programa firme za koju radim je i firma Emira Kusturice (nadam se da ne zloupotreblajvam njegovu privatnost jer imam nameru da pricam o njemu kao o javnoj licnosti) i prvi uisak kada ga vidite kako vozi dzipa starog 30 godina i nosi 'otrcane' patike je kako je lepo kada covek nema potrebu da odecom i i kolima ubedjuje druge o svom stalezu i pripadnosti kasti vec radi svoj posao. Kada bi svi bili svoji na svome gde bi nam bio kraj (o pusta zeljo).
Inace, otvorio sam novu temu http://www.elitesecurity.org/t...KNJIGOVODSTVENI-PROGRAM-vs-erp pa moze da se nastavi tamo o nekim nejasnocama koje svi imamo (prvi ja).

[Ovu poruku je menjao dsmr dana 05.10.2007. u 13:40 GMT+1]
[ totovic @ 05.10.2007. 12:38 ] @
Citat:
dsmr: ...tako da nepristojniost tipa "nemas pojma" u mom slicaju nemaju upotrebnu vrednost...

Bilo bi lepo da moje rečio nisi izvukao iz konteksta. Nisam rekao da "nemaš pojma". Misleći na tvoje reči da je razlika između pomenutih sistema samo igra terminima i mlaćenje prazne slame (toliko o nepristojnosti), rekao sam jasno:
"To nije igra termina i nije mlaćenje prazne slame ili ti nemaš pojma o čemu pričaš. Ne znam šta smtraš pod stručnom javnošću, ali ovo nije neko akademsko pitanje o kome se daje mišljenje. Definicije tih pojmova ne treba mi da izmišljamo, odavno su poznate u svetu. Ukoliko neko ne zna šta one znače, ne bi trebalo ni da ih komentariše."
Jasno sam rekao da postoji tačno objašnjenje ovih pojmova i to veoma precizno, i ne može seo to nazivati "igrom termina" ili "mlaćenjem prazne slame". Ako ih tako nazivaš, jasno je da ne znaš o čemu govoriš, a ako znaš a ovako govoriš, onda je to dezinformisanje.
[ totovic @ 05.10.2007. 12:46 ] @
Citat:
Igor Bozovic: ...prednost dobrog IS-a ili zovimo ga ERP...

Nije svaki IS isto što i ERP. Mislim da sve naše nesuglasice potiču od toga.
Svi moji komentari su išli u pravcu objašnjenja toga, šta je to ERP.
[ Igor Bozovic @ 05.10.2007. 12:50 ] @
Citat:
dsmr: U konteksti price o patikama , a i vidim da je se nasoa odgovor na pitanje otisao bih off topic. Korisnik programa firme za koju radim je i firma Emira Kusturice (nadam se da ne zloupotreblajvam njegovu privatnost jer imam nameru da pricam o njemu kao o javnoj licnosti) i prvi uisak kada ga vidite kako vozi dzipa starog 30 godina i nosi 'otrcane' patike je kako je lepo kada covek nema potrebu da odecom i i kolima ubedjuje druge o svom stalezu i pripadnosti kasti vec radi svoj posao. Kada bi svi bili svoji na svome gde bi nam bio kraj (o pusta zeljo).
Inace, otvorio sam novu temu http://www.elitesecurity.org/t...KNJIGOVODSTVENI-PROGRAM-vs-erp pa moze da se nastavi tamo o nekim nejasnocama koje svi imamo (prvi ja).

[Ovu poruku je menjao dsmr dana 05.10.2007. u 13:40 GMT+1]


Jeste off topic, u kraju mi je pa znam šta vozi a za softver nisam znao. Elem verujem da je poenta u šta čovek ulaže: oruđe koje završava posao bez obzira na cenu. Važna je funkcionalnosti a da budem iskren i princip: bacati novac na nešto što ti ne služi može samo neko ko ga nije ili ga je lako zaradio.
[ Miroslav Jeftić @ 05.10.2007. 13:00 ] @
Pa valjda (bi trebalo da) postoji neki plan po kojem se uvodi ERP softver, tipa da taj koji donosi odluku da mu je taj softver potreban, valjda zna zašto mu je potreban, šta taj softver može da uradi, a što nije u stanju da uradi s postojećim, kakve koristi od tog može da očekuje, itd, itd. Ovde malte ne ispada da ljudi kupuju nešto što nisu sigurani ni šta radi, ni čemu služi.
[ dsmr @ 05.10.2007. 13:04 ] @
Ja bih da izbegnemo privatizaciju foruma, a pogotovu konflikte i molim Vas da me i tako shvaite. Ako je doslo do nesporazuma, izvinite. Sto bi moj djed rekao 'kukavica se boji svakoga a posten covek samo Boga' tako da postoje ljudi koji bilo koji obilk pretnje,izazivanja konflikata i nepristojnosti nece uzeti u razmatranje, al je ovakav oblik komuniciranja cesto opterecen nejasnim izrazavanjem tako da je moguce da sam Vas pogresno shvatio.
Samo da podestim 'Igra termina (IS, knjigovodstveni program, erp) za nekoga ko daje novac je mlacenje prazne slame' rekao sam ZA NEKOG KO DAJE NOVAC. On je odgovran za stanje svesti i postojanje menadzerskih procesa u firmi. Nekada nije svestan (iz nepozanavanja posla koji radi) koliko je bitno sistemsko planiranje i rukovodjenje, a nekad je svestan ali mu je manje isplativo da u odredjenom planu (recimo za 5 godina) razmislja o takvoj investiciji.


A SADA JEDAN PARADOKS:
Zamislite nekoga ko posle kupovine ERP uradi analizu u nazad i da mu kupljeni ERP da zakjucak da je bilo neisplativo investirati u isti.
[ Igor Bozovic @ 05.10.2007. 13:15 ] @
Citat:
totovic: Nije svaki IS isto što i ERP. Mislim da sve naše nesuglasice potiču od toga.
Svi moji komentari su išli u pravcu objašnjenja toga, šta je to ERP.


Odlično, nadam se da će se u temi jedan vs drugi koju je pokrenuo dsmr jasno definisati razlike. Kasnije te argumente možete koristiti za bilo kog potencijalnog klijenta.
[ radenko @ 05.10.2007. 13:24 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: Pa valjda (bi trebalo da) postoji neki plan po kojem se uvodi ERP softver, tipa da taj koji donosi odluku da mu je taj softver potreban, valjda zna zašto mu je potreban, šta taj softver može da uradi, a što nije u stanju da uradi s postojećim, kakve koristi od tog može da očekuje, itd, itd. :) Ovde malte ne ispada da ljudi kupuju nešto što nisu sigurani ni šta radi, ni čemu služi. :)


E moj Miroslave, "nemas pojma" koliko si u pravu :)